BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDInGEN, Rechtzaken. Aan de Daily Mail wordt uit Kaapstad gemeld De Standard and Digger's Neios zegt dat, indien de rijksregeeririg aan blijft dringen op de handhaving der Britsche suzereiniteit over Transvaal, er oorlog za! komen. De regeering van Oranje-Vrijstaat keurt het telegram goed, waarin Kruger die suzereiniteit verwerpt. Uit Calcutta wordt gemeld dat de oorlog aan de Noordoostelijke grens van Voor-lndië als geëindigd kan worden beschouwd. De Atjeh-Oorlog. '22 Maart 1873—1898. Het is heden een gewichtige gedenkdag in onze koloniale geschiedenis. Vóór vijf en twintig vertrok de eerste expeditie naar Atjeli onder liet opperbevel var geneiaal Kolder, die bij deze expeditie den dood vond. Minister van Koloniën was toen de lieer I. D. Fransen van de Putte, gouverneur-generaal de heer Loudon. De leiding der zaken in Atjeh heeft achter eenvolgens berust bij de generaals J. II. Kolder, 3. van Swieten, J.L.J. H. Pel, C. B. F. Wiggers van Kercbem, A. 3. Diernont, K. van der Heijden, de civiele gouverneurs Pruys van der Hoeven en Laging Tobias, de generaals II. Demtneni, Van Teyn, Pompe van Meerdervoort, Deyker- lioff, 3. A. Vetter, 3. J. K. do Moulin en kolonel C, P. 3, van Vliet. De laatste heeft in de vorige week ontslag aangevraagd als gouverneur van Atjeh. GemecuteïarlcIiUngen. Men schijjft uit Zutphen aan de N. R. Ct.: Zooals reeds den II Januari door ons werd bericht, verzocht het lid van onzen gemeente raad, jhr. mr. D. O. Engelen, destijds aan Ged. Staten tegemoet te komen aan zijne bezwaren tegen de vastgestelde gemeentebegrooling voor 1898, als zijnde daarbij niet opgeheven het tot rog toe gevoerde zelfstandige beheer der gas fabriek en waterleiding. Volgens adressant bleek dit uit de feiten, dat op de begrooting onder «ontvangsten" geen post was gebracht tot boeking van het op pi. m. f 19,000 geraamde, op 1 Januari 1,1. aanwezige kassaldodat sommige inkomsten, als rente van een kapitaal van f40,000, de huur van huizen ad f G80, de opbrengst van grasgewas, nog vermeld werden als «ontvangsten van de gasfabriek". Naar wij vernemen hebben Ged. Staten echter in deze bezwaren geen aanleiding gevonden om aan het verzoek van den heer Engelen te vol doen de gemeentebegrooling voor f898 is thans door hen onveranderd goedgekeurd. Wordt van dit besluit in beroep gekomen bij H. M. de Koningin-Regentes, wat alleszins te voorzien is, dan zal omtrent de veel besproken quaestie, van de wijze waarop gemeentelijke privaatrechtelijke ondernemingen moeten be heerd worden, waarschijnlijk in hoogste ressort worden beslist. Stoombeuger of Stoomtrawler! De heer J. S. Groen, directeur der Stoom- visscherij maatschap pij «Mercurius" te IJmuiden schrijft thans aan het Handelsblad naar aan leiding van de ook door ons medegedeelde rede van den heer Hoogendqk uit Viaardingen over bovengenoemde beide schepensoorten. De geachte spreker zegt lo. De beuger brengt de visch springlevend ter markt doch vindt voor zqne soorten des zomers geen gereede markt. Mijn antwoord daarop is, dat de beuger niet al zijne gevangen visch springle end ter markt brengtin het algemeen is de gemiddelde be rekening slechts V-t gedeelte zijner vangst, en wil i'c als voorbeeld geven de vangst der laatste reis van den stoombeuger Koningin Wilhelmina op Maandag 14 dezer, waarvan als doode visch uit het ijs opgelost zjjn ongeveer 300 doode kabeljauwen, ongeveer 900 doode groote schel- visschen, ongeveer 1200 doode kleine schel- visschen en nog enkele soortenals rog, vleet en leng, terwijl slechts levend waren ongeveer 300 kabeljauwen, ongeveer 60 lengen, ongeveer 10 heilbotten en enkele schelvissehen. Ten tweede beweert de heer H.De trawler is zeer duur in kosten van aanschaffing en onder houd, hij moet eene zware machine hebben om het sleepnet te kunnen voortbewegen en eischt groote kosten aan kolen en olie. Mijn antwoord daarop is: dat een stoomtrawler of stoombeuger ia de kosten tan aanschaffing weinig verschil uitmaken; daar toch een stoom beuger, die in den zomer haring zal visschen, daarvoor pl. m. zesduizend gulden aau netten noodig heeft, wat eene stoomtrawler niet noodig heeft, en de grootte der beide soorten schepen toch dezelfde is, kan het verschil in machine- prijs niet zooveel zijn. Een goede stoombeuger heeft minder kolen- verbruik dan een stoomtrawler, maar daar tegenover staat, dat een stoombeuger per reis van f 100 tot f 2,00 aas verbruikt, al naarmate de marktprijzen van sardijn, prikken, haring of geep zijn die daarvoor noodig zijn te gebrui ken, en, aangenomen dat de beuger per reis 10 ton kolen minder zal gebruiken, zijn de uitgaven van aas daartegenover veei grooter, terwijl de onkosten van olie geen noemens waardig verschil uitmaken. Evenwel zijn nog de onkosten voor den beuger, die in den zomer haring zal visschen, aan tonnen en zout veel grooter dan het ys wat de trawler verbruikt. De trawler kan ook evengoed als de beuger den Zondag gebruiken om thuis te varen. Ten derde zegt de heer H. van den trawler, dat daarvan de visch aankomt in een toestand weinig geschikt voor de Hollandsche keuken. Ook dat gevoelen deel ik volstrekt niet, want de trawler brengt o. a. ook aan en dikwijls in groote hoeveelheden, tongen, tarbot en schol, drie fijne soorten (die nooit door een stoom beuger aangebracht kunnen worden), welke op iedere tafel in Holland bijna altijd voorkomen, terwij! de gevangen schelvisch en kabeljauw zeker niet minder in qualiteit zijn als de even genoemde doode schelvisch en kabeljauw door den stoombeuger aangebracht en die ook eveu goed voor de Holhmdsciie keuken dienst kun nen doen, terwijl een trawler met bun ook levende viscii kan aanbrengen. De Betsy mijner maatschappij lui van zijne laatste reis te Grimsby geland, nog 130 levende kabeljauwen van de 360 stuks zijner vangst. Bovendien weet ieder vakman dat trawlervisch in smaak verre boven beugviscli te prefereeren is, omdat die vetter is, terwijl de gevangen visch aan de beug uit den aard der zaak dooreengenomen altijd magerder is. Eenigszins verwondering baart het mij dat de geachte spreker niets zeide van het nadoel van den stoombeuger ten opzichte der equipage, die toch ook onkosten voor voeding en gage noodig heeft en dat verschil is ten dien opzichte nogal belangrijk, want een stoombeuger is be mand met 16 koppen en een stoomtrawler be mand met 10 koppen. Uit een sociaal oogpunt had de geachte spreker dus gelijk, maar wat financieel aangaat, geloof ik, dat wanneer de overtuiging van den spreker zoo vaststaat, dat het stoombeug- en haringschip zoo veel beter is dan de stoomtrawler, dit dan op geene goede gronden bestreden is. Drankbestrijding. Naar wij vernemen zal de 215a algemeene vergadering van den Volksbond tegen drank misbruik deze.i zomer vermoedelijk niet, zooals in het vorige jaar was bepaald, te Alkmaar worden gehouden, maar te's-Gravenhage. Deze verandering staat, in verband met de tentoon stelling van vrouwenarbeid, waaraan, nevens verschillende andere drankbestryders-vereeni- gingen, ook de Volksbond zal deelnemen. {N. R. Cl.) Do zaak Hoogerhuis. Het kamerlid mr. P. 1. Troelstra vertoeft in het noordelijk gedeelte ran Friesland voor de zaak der gebr. Hoogerhuis. Voor een groot publiek besprak hij de zaak der II. in liet dorp Beetgum, in de nabijheid van Britsum gele gen, en de vroegere woonplaats van de gebr. H. De bijeenkomst gaf geene aanleiding tot in cidenten. Na afloop der rede bleven vele personen in de zaal, om met mr. T. de zaak der H. nog eens te bespreken. Den volgenden morgen (gisteren) vertoefde mr. T. nog te Beetgum, en had met vele per sonen een onderhoud om meer gegevens te verzamelen. De erfprins Friedrich von Wied, officier bij het 3de regiment Pruisische garde-ulanen is verloofd met prinses Pauline van Wurtemberg, dochter des Konings van Wurtemberg. Gisteren is bet engagement publiek geworden. Bij Kon. Besluit is de kapitein van de barissan van Pamekassan raden ario Soemo de Poetro benoemd tot ridder der orde van Oranje-Nassau. De Minister van Finantiën maakt hekend, dat op 19 dezer b(j de betaalmeesters in kas wasf 2,484,592.12'/» en dat op denzelfden dag door de Nederiandsche Bank, ingevolge art. Hit's van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,047,617.28l/a De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 25 Maart 1898 niet plaats hebben. Naar het Vaderland verneemt, wordt kolonel Van Heutsz gouverneur van Atjeh en generaal Van Vliet chef van den staf t? Batavia. Het examen voor postambtenaren in den telegraafdienst zal dit voorjaar niet plaats heb ben, maar eerst in de maand November van dit jaar. OVERSCHIE, 22 Maart. Aangezien voor de ver schillende feestelijkheden, die bij do inhuldiging der Koningin zullen plaats hebben, nog al gold noodig is, heeft het Dagelijksch Bestuur aan den Gemeen teraad om subsidie gevraagd. Deze aanvrage zal hoogst waarschijnlijk in de morgen te houdon raads zitting aan de orde komen. OYÉRSCBIE, 22 Maart. TJit nadere informaties blijkt, dat niet do heer J. van Wijngaarden, maar de heer Abr. Jordaans te Schiedam is opgetreden als directeur van het onlangs alhier opgerichte fanfarekorps. KETHEL EN SP ALAND, 22 Maart. Volgens do nieuw opgemaakte kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers in deze gemeentevoor de Tweede Kamer 213; voor den Gemeenteraad 207. Bij vergelijking met de lijst van het vorige jaar blijkt, dat 42 kiezers zijn afgevallen, waarvoorl nieuwe in de plaats zijn getreden. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Donderdag 24 Maart a. s. te twee ure. Het eenige aan de orde gesteld onderwerp is: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bestendiging van de Verordeningen op de hef fing en invordering van havengeld binnen deze gemeente. Kiezerslijst. De kiezerslijst, aanwijzende de inwoners dezer gemeente, die tot liet kiezen van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad voor het a,s. kiesjaar bevoegd zijn, is heden afgekondigd en ligt voor ieder gedurende één maand ter secretarie ter inzage. Er waren voor de Kamer en de Provinciale Staten vroeger 3263 kiezers; afgevoerd zijn er 657 en bijgekomen 320 kiezers, zoodat er op de nu afgekondigde lijst 2926 kiezers voor komen. De vermindering is natuurlijk goed deels bet gevolg van de veranderde heffing der Personeele Belasting. Voor den Gemeenteraad waren er vroeger 2136 en thans 2366 kiezers; dit cijfer is dus in tegenstelling met de andere belangrijk ge stegen. Waren er vroeger van de Kamer-kiezers ongeveer 35 pet. tevens Raad-kiezers, nu is het 88 pet. geworden. Deze groote verandering ligt zeker ten deele hieraan, dat velen in de rijksbelasting aange- slagenen in 4897 ook in de gemeentelasten werden aangeslagen. De heer W. Maltha, plaatsvervangend hoofd aan de tweede openbare tusschensehool, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking om redenen van gezondheid. De rijksambtenaar C. Abbeubroek, te Oude water, wordt 4 April verplaatst naar hier. Onze stadgenoote mej. C. B. van der Vlies is te 's-Graverihage geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Tot nadere aanvulling van ons bericht van den uitslag der tentoonstelling door «Avicultura" te Amsterdam, vernemen wij nog, dat de jongeheer Herman Kramers, op zijn 9en ver jaardag een len prijs verwierf voor een koekoek, reeds 2 jaar in de kooi gehouden. De heer A. van Waart alhier, zal te Rotter dam in de vergadering, op Zaterdag a. s. te houden van wege de vereeniging Zuid-Holland, inleiden «Het onderwijs in handenarbeid in de laatste leerjaren." De brandersknecht F. II. Wehmöller, die gisterennamiddag zich door een val in de bran derij ernstig aan het hoofd bezeerde, (zie ons vorig nummer) is dien zelfden avond nog ter verpleging naar het ziekenhuis gebracht. Vrouw Groen, wonende aan den Ouden dijk, die, zooals wij meldden, in liet ziekenhuis was opgenomen, omdat zij loog gedronken had, heeft die inrichting gisteren geheel hersteld ver laten. Hedenmorgen zou op den zolder van A. Bijlo op het pakhuis in de Boterstraat, boven de firma Schuize en Brouwer, een kist met pakjes aardappelmeel gebracht worden, waartoe deze zou worden opgeheschen aan een katrol welke gehangen was aan den daarvoor bestemden balk in de nok van den gevel. De zwaarte van de kist was echter grooter dan de draagkracht van het grootendeels ver molmde hout, zoodat, toen de kist een eind omhoog was gehaald, de balk brak en kist en balk met een hevigen slag tegen den grond sloegen. Gelukkig is daarbij niemand getroffen en dus het onheil zonder ernstige ongelukken afgeloopen. Onlangs kon men lezen van een dorp in Zuid-Holland, waar de vroede vaderen besloten hadden, dat voortaan straatmuzikanten slechts dan zouden worden toegelaten, als zij de belofte aflegden, dat geen hunner aan zijn muzilcalen arbeid zou onttrokken worden om «centen" op te halen. Een omgekeerd «musiea post nummos". Misschien ging de dorpsoverheid wat ver in haar zorg, maar eenig toezicht is toch welge- wenscht op de muzikale straat-evolutiën. Zou de poiilie of wie het aangaat het hier nu rond warend straatorgel niet eens kunnen doen stemmen. Het orgelt soms verschrikkelijk. En er zal wel een muzikale kiezer zijn, die dezen stemplicht gaarne vervullen wil. Gisterenavond is door de politie alhier aange houden zekere vrouw A. W., een zwerfster, die zich ook wel noemt A. P'. Zij was gesignaleerd in het Algemeen JPoli- tiebiad tot het betalen van f 10.boete subs. 3 dagen hechtenis, wegens drankwetovertreding. Hedenmorgen is zij naar het huis van be waring overgebracht, aangezien zij nalatig is gebleven de boete te voldoen. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aangevoerd 2 partijen leng en 3 partijen schol, tong en grietde prijzen warenvoor leng ran f 1.25 tot f4 per stuk, schol van 10.20 ',ot f 0,35, tong van 10,95 tot f 2,35, griet van f0.90 tot f 1.30, per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren 21 Maart. Hendriena, dochter van A. L. Hit man en A. M. de Vletter, Hoogstraat. Willem, zoon van K. v. d. Most en 3. C. de Vringer, Korte Achterweg. Overleden s 19 Maart. Maartje Tolst, 67 j., wed. J. J. de Uijl, Broersveld. 20 Maart. Caterina Helena Scheurkogel, 75j,, Wed. J. Oranje, Lange Achterweg. Adriaantje Verhulp, 86 j., wed. L. Hollander, Noorder- straat. 21 Maart. Johanna Buuman, 78 j., wed. J. v. d. Meer, Emmastraat. Geertruida Catha rine Barnouw, 87 j., wed. P. Voogd, Ziekenhuis. liet staat nu vast dat Viaardingen in Augustus een tweedaagsch feest zal vieren. Op 30 Augustus zal een optocht van de kinderen der lagere school gehouden worden, die daarna onthaald worden. Voor de kinderen der bewaarscholen zou die tocht te vermoeiend zijn en daarom worden zy alleen onthaald. De verschillende zangvereenigingen zullen te zamen een uitvoering geven op de Veerkade bij het Hofje. Een 200 tal zangers en zange ressen zullen daar in den voormiddag van 34 Augustus verschillende liederen ten gehoore brengen. De besturen der buurtcommissies zijn door de Sub-Commissie voor de versiering bijeen geroepen. Een blijvend Wilhelmina-monument hoopt men ook nog te kunnen oprichten. Voor den optocht van vakvereenigingen heb ben zich velen aangemeld. De besturen dier vereenigingen zullen wel spoedig door de Sub- Commissie voor den optocht tot nadere bespre king worden uitgenoodigd. De heer Den Breems alhier, beroepen pre dikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Hoogvliet, hoopt Zondag 17 April des namid dags aldaar zijne intree te doen, na in de voor middag-godsdienstoefening bevestigd te zijn door ds. Barger van Bloemendaal. Gisterenavond had alhier een treurig ongeluk plaats. De werkman A. L., werkzaam in de fabriek «Hollandia", kwam met den voorsten vinger der rechterhand in aanraking met de pers machine, waardoor dat lichaamsdeel zoo verwond is, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Gisterennamiddag ongeveer 2 uur viel het G-jarig dochtertje van de Graaf, wonende op den Afrol alhier, spelende bij laag water in de Haven. Zij werd door spoedig toegeschoten hulp van een aankomend werkman op het droge gebracht eri huiswaarts geleid. Gisterenavond ontstond in een steeg aan de Gedempte Waal twist tusschen de bewoners. Deze liep zoo hoog dat reeds messen weiden te voorschijn gehaald en de politie zich genood zaakt zag de rust te herstellen. Hedenmorgen deed zich dit weer voor. Ook thans is de politie nogmaals bemiddelend opgetreden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Maart. ICornelis, zoon van H. A. Hoogen- dijk en A. Zoon, Gedempte er sloot. Arie, zoon van K. van Noord en D. Vermaas, Haven straat. 21 Maart. Izaak, zoon van W. Paalvast en P. Beukeiman, Liesveldsche laan. Overleden 19 Maart. Eg; Dorsman, oud 52 jaren, echtgenoot van Neeltje Tom, Eendrachtstraat. 21 Maart. Elisabeth Kal, oud 78 jaren, weduwe van J. Ommering, Westnieuwland. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam veroor deelde heden H. Z. en C. Z., wegens het gebruiken van eene hoeveelheid moutwijn uit de branderij van den heer Th. P. J. te Schiedam, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf- Voor de arrondissemente-rechtbank te Rotterdam stond heden terecht A. B,, 24 jaar, arbeider te Nieuwenhoornbeklaagd van in den avond van 1 Februari opzettelijk brand te hebben gesticht in zijn aldaar gelegen woning, door met een brandende lamp op den zolder een zak, gevuld met afval van vlas, in brand te hebben gestoken, waardoor zijn woning geheel is afgebrand met den aanwezigen inboedel, terwijl gemeen gevaar voor goederen is ontstaan voor het huis van zijn buurman Lesuis, benevens levensgevaar voor L. en zijn gezin. Bekl. legde een openhartige bekentenis af. Na den brand gesticht te hebben had hij zijn vrouw en kinderen gewekt en zijn buurman gewaarschuwd. Hij had de daad gepleegd om de assurantie- penningen tot een bedrag van f660 machtig te worden. Ook het achtergedeelte van de woning van Lesuis was in brand geraakt, doch konden do bewoners zich door de vlucht redden. Twee getuigen werden in deze zaak gehoord, nl. Lesuis en de veldwachter. Het O. M. eischto 3 jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op Mr. D. Lodder die de juistheid der dagvaarding bestreed in verband met art. 157 wetboek van strafrecht on constateerde dat allo getuigenverklaringen ontbraken betreffende de brandstichting zelze, waarvan als eenigste aanwijzing gold do bekentenis van bekl. Ook legde hij een gun stige verklaring af omtrent bekl.'s verleden. Hij conclndeerde tot ontslag van rechtsvervolging sabs, een zeer lichte straf.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2