STADSNIEUWS. /- YL A AR DIN DEN. De zaak-Hoogerhnls. De lieer Nauta schrijft in het f olksdagllad omtrent bovengenoemde zaak Maandag 28 Februari was ik zelf te Beetgum en dus in staat om de getuigen in de/.e treurige zaak der Hoogerhuizen persoonlijk te ontmoeten Zooals bekend is, heeft thans het onderzoek plaats van de aanklacht wegens meineed tegen Hüitsma, en ik was zeer belangstellend te weten of dit onderzoek werkelijk onpartijdig plaats had. Verschillende personen die door den rechter commissaris waren gehoord, deelden mij mede welken indruk dit voorloopig verhoor op hen gemaakt had en tot mijne verbazing getuigden allen als uit één mondmen wil daar in Leeuwarden de waarheid niet. Klaske Hoogerhuis, Geert Hoilinga, Klaas Stienstra en anderen is het opgevallen, hoe de verdachten steeds vriendelijk worden bejegend, terwijl men aan do getuigen tegen die verduch ten allerlei zaken voorlegt en dingen (klets praatjes) bespreekt die met de zaak zelt niets te maken bobben, rn. a. w. men is bozig ook dit onderzoek in den doofpot te stoppen, Met die overtuiging keerde ik naar Amster dam terug. Allereerst bracht ik nu een bezoek aan den heer Bms-evain, hoofdredacteur van het Handelsblad. II; deelde hem mijn ervaring mede en deed een beroep op zijn recli vaardig- heidsgevoel. Ik vroeg hem de vrije beschikking ver een kolom van liet IIbi. om daarin door middel van een open brief aan den minister van jusi itie, de aandacht vau het publiek op dezo zoo treurige houding der justitie te wijzen. Ik zeide, dat mocht hij, de heer B., mij dat weigeren, dan zou ik dien brief in oen ander blad plaatsen. De heer B. raadde mij aan dit niet te doen. Hij zou aan den minister over ons onderhoud schrijven en vragen of deze mij een audiëntie wilde verleenen om hem de leiten persoonlijk mede te deelen. Daarin stemde ik voorloopig toe en ontving even later de kennisgeving dat de minister mij ontvangen zou. Woensdag j.l. heb ik hem de zaak naar mijn beste weten medegedeeld. Gewapend met tal van persoonlijke en schrifte lijke getuigenissen, heb ik don minister gewezen op het feit dat men in dit nieuwe onderzoek blijkbaar het licht niet wil. En waar uw berichtgever spreekt van de wenschelijk beid, dat de minister tegenover mij nu ook de getuigenis vau Klaas Stienstra zal hooren, daar stel ik er prijs op hier te verklaren, dat een schriftelijke verklaring van IC. Stienstra juist door mij aan den minister is voorgelegd, om door die verklaring op de partijdigheid van het onderzoek te wijzen. Uit la! vau omstandig heden trachtte ik hem te overtuigen, dat geen der getuigen met het verhoor tevreden kon zijn. En nu wat betreft de ware schuldigen. Noch aan den minister, noch aan iemand anders heb ik ooit gezegd dat P.mlus van Dijk, Sybout Aiberda en Ailard Dijkstra onschuldig zijn. Maar wat ik steeds zeule en wat ik nog zeg is dit «Het vonnis waarop de Gebrs. Iloogerhuis veroordeeld zijn, deugt niet, de bewijzen voor hun schuld waren niet aanwezig" en met dat wapen in do hand moeten wij op herziening aandringen. Dat de Hoogerhuizen onschuldig zijn is mijn volle overtuiging crj nu weet ik uit alles wat ik hooide wie dan wel de schuldigen zijn, maar al weet ik dat, daarom kan ik het nog niet bewijzen en dat is juist m. i. liet gevaar dat er dreigt. Gesteld De werkelijke daders wor den naar de openbare terechtzitting verwezen. Nu kunnen wij verwachten dat de rechter onomstootlijke bewijzen voor hun schuld zal vragen en wanneer men nu niet in staat is dat te doen (niettegenstaande men overtuigd is dat zij de daders zijn) wat dan Dan zegt men, zie je well de schuld der beklaagden is niet bewezen, dus zijn zij onschuldig on de Hooger huizen wel schuldig en de Hoogerhuizen zijn gekerkerd, vaster dan ooit. Op dit gevaar heb ik ook den minister ge wezen, ik heb zelfs als mijn verwachting uitge sproken, dat liet zou geschieden en toon heeft Zgne Excellentie m\j de verzekering gegeven er voor te waken, dat de zaak niet in den doofpot ging. Dat is dus r.og een stroohalm in den maal stroom waarin wij ons bevinden. Suriname Van de hand van mr. O. E. G. Vosmaeris een vlugschrift verschenen: Suriname het Goudland der Toekomst. Schrijvers conclusiën luiden: le. Suriname is enorm rijk aan goud. 2e. Alle overige factoren, waarvan de bloei eener goud-exploitatie-onderneming afhangt, zjjn in Suriname aanwezigwater, werkkracht, transportmiddelen, goede ligging enz. 3e. In alle deze opzichten verkeert Suriname, in vergelijking met andere goudprodueeerende landen, vooral Borneo en Celebes, in eene zeer bevoorrechte positie. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem is thans verschenen de briefwisseling tusschen dr. A. Kuyper en Charles Boissevain (overgedrukt uit liet Handelsblad). Zooals men 'weet, werd tot deze uitgaaf besloten om het publiek recht te doen spreken in het geschil dat tusschen beiden rees in zake de appreciatie van het in 1886 gebeurde met de Nieuwe Kerk te Amsterdam. OVERSCHTE, 23 Maart. Gisterenmiddag te 1 unr had de alhier wonende C. K., toen hij met zijn hondenkar van de markt kwam, aan de Schiekade O. Z. tc Rotterdam het ongeluk, dat hij met zijn kar benevens do honden in het water geraakte Gelukkig schoten hulpvaardige lieden toe, die hem spoedig in staat stelden, zijn reis te vervolgen. Gemeenteraad van Overschlo. Zitting ran Wueimiaj 2.1 Maart, r.m. ten 10% we, Tegenwoordig zijn alle loden. De notulen worden gelezen en ongewijzigd goed gekeurd. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten mededceling dat het voorschot op de rijkssubsidie in de kosten voor het Lager Onderwijs voor 1808 is vastgesteld op f'780. Voorts van hetzelfde college mededceling dat de rijksbijdrage in de kosten van het L. O. over 189(1 is vastgesteld op f780.—. Worden beide voor kennisgeving aangenomen. Van II. cn W. verslag over het armwezen in 1897; idem over het lager onderwijs; worden na lezing voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten mededceling van het IC. Besluit waarbij dc jaarwedde van den burgemeester ia vast gesteld op f1000 en voor den secretaris op f900. Deze bedragen zijn resp. f 200 en f 100 lager dan door den Raad was bepaald. De heer It u haak vraagt of de motieven bekend zijn dio Ged. Staten geleid hebban om die door den Raad vastgestelde bedragen te verlagen. Dc beer van den Berg, wethouder, drukt daar over eveneens zijn bevreemding uit en wijst op de gemeente 's-Gravendecl waar de Raad geweigerd had om het traktement van den Burgemeester te ver- hoogon en dit daarop door Ged. Staten was gedaan. Juist dus de tegenstelling van hier. Ilij stelt nu voor opnieuw een besluit te nemen waarbij do jaarwedde van don Burgemeester gebracht wordt op f 1200 cn van den secretaris op f 1000. Do heer Root vraagt of Ged. Staten volstrekt niet hebben aangegeven op welken grond zij hun besluit hebben genomen. De Voorzitter antwoordt dat het gemeente bestuur volstrekt geen inlichtingen gevraagd zijn eu dat de besluiten zijn toegezonden zonder motieven of wat ook. De Raad neemt daarop het voorstel van den heer v. d. Berg bij acclamatie aan. Voorts zijn ingekomen adressen van J. G. van Krimpen, II. Haan en H. Bolk, alle houdende mede dceling dat zij niet meer in het bezit zijn van den hond waarvoor zij zijn gebracht op het kohier der hondenbelasting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hun voor §p jaar ontheffing verleend. Ingekomen is een adres van de commissie die ge vormd is tot regeling der feesten bij de a. s. kroning van H. H. do Koningin. Zij verzoekt daarin den Baad baar een credict te vcrlecuen ten bedrage van f7ö0, zullende zij daarvoor rekening cn verantwoor ding aan don Rand doen. Ter behandeling hiervan wordt de vergadering tijdelijk voor het publiek gesloten. Na heropening besluit de Rsad een subsidie van f730 ter beschikking van de commissie te stellen. Ten slotte hecht de Raad zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. tot het doen cener al en overschrijving op 'de gemcentebegrooting dienst 1897. De agenda is hiermede afgeloopen. De Voorzitter stelt voor ook nog in deze zitting te beslissen op zijn voorstel tot wijziging der verordening, waardoor het recht gegeven welt aan den Burgemeester en de gemeente-politic om zich te begeven aan boord van schepen. Bij een dezer dagen voorgekomen verbaal was hem gchlekcn dat hij dit, recht tot heden niet had. De Raad hecht daaraan ziju goedkeuring. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering daarop gesloten. Kiezerslijst. Zooals wij reeds gisteren mededeelden bevat de kiezerslijst aüiier 2920 narnen van kiesge- eehtigden voor de Tweede Kamer. Hiervan zijn 2301 belastingkiezers, 4GG'oon- kiezers, 108 liuurkiezers, 34 examenkiezers, 11 grootboek- of spaarbankkiezers, 3 vaartuigkiezers, 3 pensioenkiezers. lin Archief. Door B. en VV. is thans bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, waardoor bij aanneming het mogelijk zal woiden dat een einde komt aan den ouwaardigen toestand, vooral veroor zaakt door ten eenenrnale ontoereikende berging, waarin ons gemeente-archief verkeert. Dat tot op dit oogenblik de elkaar opgevolgd hebbende regeeringen onzer stad, die toch niet altijd met gebrek aan geld te kampen hadden, niet beter gezorgd hebben om wat aan ge schreven en gedrukte ofiicieeie bescheiden omtrent hare geschiedenis bewaard gebleven is, een behoorlijk onderdak te verschaffen mag verbazing wekkennu dit gemeentebestuur waarlijk niet voor den tijd tracht te redden wat er nog te redden is en voor verderen ondergang te bewaren, wat nog daarvoor be waard kan werden, zal zeker door ieder, die de aloude stad zijner inwoning liefheeft, van de voorstellen van B. en TV. met groote belang stelling worden kennis genomen. Aan de toelichting van dit college ontleenen wg het volgende; Het oud-archief der gemeente mist nog steeds een geschikte bewaarplaats. Het ligt thans ver spreid op verschillende plaatsen, waardoor orde en regelmaat en een goed overzicht over het geheel, ten eenenrnale ontbreken. Ook zijn de twee voornaamste plaatsen, waar het zich thans bevindt (de zolder boven het Raadhuis, en die boven het Politiebureau) volkomen ongeschikt om tot bergplaats van archiefstukken te dienen, daar licht en lucht twee hoofdvereischten voor behoorlijke bewaring en instandhouding van een archief zoo goed als geheel ont- br.eken. Dat onder deze omstandigheden het oud archief niet alleen niet tot zijn waarde komt, doch behoorlijke rangschikking en calalogiseerin onmogelijk zijn, ligt voor de hand. Een dringenden eisch achtten wij het dan ook, dal de gemeente hoe eer hoe beter een geschikte iocaliteit voor haar archief aanvvijze opdat het niet alleen tegen bederf worde ge vrijwaard, doch met kracht aan het werk zal kunnen worden gegaan om de vele schatten die nog steeds als het ware verborgen liggen uit hun donkere en vunzige schuilhoeken te voor schijn te halen. In overleg met den gemeente-archivaris zijn B. en VV. tot de conclusie gekomen dat iiet het best is om het bovengedeelte van het voor malige gymnasiumgebouw voor archieflokaal te bestemmen; ben-uien zou dan het bureau van den Burgerlijken Stand, der Bevolking, der Mi litie, Schutterij enz. kunnen komen, waardoor op het stadhuis eenige zeer noodige ruimte beschikbaar komt. II. en VV. stellen in verband met het vooraf gaande voor om te besluiten lo. liet voormalige gymnasiumgebouw aan het Oude Kerkhof te bestemmen voor archief gebouw en tot bureau van afd. B der gemeente secretarie 2o. dat gebouw voor dat doe! te doen ver bouwen volgens overgelegde teekening 3o. B. en VV. voor die verbouwing een credict toe te staan van hoogstens f 5000. 4o. B. en VV. te machtigen die verbouwing, voor zoover ze niet in eigen beheer zal geschie den, onderhands of in het openbaar aan te besteden en te gunnen en daarvoor het ver- eNchte bestek vast te stellen. Keurloon van Vleesch. Door B. en W. is thans bij den gemeente raad ingediend een ontwerp op eene heffing van keurloon van vleesch. Van harte juichen wij dit ontwerp toe, waar door der gemeente de mogelijkheid geopend wordt, gelijk in vele andere gemeenten, eene niet onbelangrijke jaarlijkscho uitgaaf te ver halen op wie die uitgave noodwendig maken. Een belastingheffing in deze richting, waar toe de Gemeentewet aanleiding geeft, is voor heilzame uitbreiding vatbaar. Wat de thans voorgestelde ontwerp-heffing betreft, deze bepaalt, dat zij den SOsteu dag na afkondiging in werking treedt. Het keurloon is verschuldigd door hem, die bij den keurmeester opgave doet of laat doen van liet slachten van vee door hem, die uit eeri andere gemeente ingevoerd vleesch naar hel keuringslokaal over brengt ot doet overbrengen door hem die vk'O-eh ter keuring aanbiedt; Hot keurloon van in de gemeente geslacht vee bedraagt voor oen rund 50 cent 3> paard GO varkou of spcenvaiken 40 5> ezel, muilezel of muildier 50 5) vet- of graskalf 40 D nuchter kalf 10 y> schaap of lam 10 geit of bok '10 Het keurloon van met één of twee halve dieren ter keuring aangevoerd vleesch bedraagt per keuring van eenzelfde: rund 50 cent paard GO varken of speenvarken ezel, muilezel of muildier vet- of graskalf 40 50 40 10 10 10 nuchter kalf schaap of lam geit of bok Het keurloon van met kleiner stukken dan halve dieren ter keuring aangevoerd verscit vleesch bedraagt per kilogramcent met een minimum van 5 j> per keuring. Het keurloon van toebereid vleesch bedraagt: voor een zijde spek of gedeelte daarvan 5 ct. ham5 worst, gerookt of anders toebereid vleesch per KG1 met een minimum van 10 ct. voor ieder afzon derlijk onderzoek. Stantspensionneering Gisterenavond had in sMusis Sacrum" de aangekondigde vergadering plaats vau verschil lende vereenigingen, daartoe uitgenoodigd door het voorloopig comité voor staatspeusionneering, ter oprichting van een definitief comité voor dat doel hier ter stede. De vergadering werd geopend door den heer A. de Wit, die mededeelde dat aan 36 ver eenigingen eene circulaire was gezondenzeven hadden bericht zich aan te sluiten, terwijl bovendien nog 3 vereenigingen tegenwoordig waren. Van de overige vereenigingen was óf geen bericht ingekomen óf werd geantwoord dat zij niet zouden medewerken. Op de vraag van den voorzitter of er ook afgevaardigden waren die eenige inlichtingen wenschten of vragen hadden te doen, meldden enkelen zich aan. Alsnu kreeg de heer A. S. de Levita, secre taris van het Landelijk Comité, uit Amsterdam, het woordspr. beantwoordde de verschillende vragen en zette vervolgens doel en strekking van het comité uiteen; hij deed uitkomen waarom juist vóór «Anrt-spensionneering werd geijverd en hoe het comité niet was eene poli tieke vereeniging, maar een Landelyk Comité waarvan zeer uitloopende vereenigingen lid zijn, dat zich alleen ten doel stelt om propaganda te maken voor het verkrijgen van staalspension- neering voor oude werklieden. Hoewel het Comité een schema heeft ont worpen hoe het die pensiooneering gaarne zou willen zien uitgevoerd, wil het niet op onder geschikte punten doordrijven, maar is het hoofd doel door hel geheele land een beweging gaande te houden, opdat de oude werklieden niet ianger aan de genade van anderen zijn overgeleverd doch de staat hen een voldoend pensioen ver zekert om, na een leven van arbeid en zorgen hun laatste jaren, als zij niet meer in staat zijn in hun onderhoud te voorzien, voor gebrek en armoede te behoeden. Evenals het vorig jaar voor dit doel een meeting in 's-Gravenhage is gehouden, welke druk bezocht werd, zal er ook dit jaar terzelfde plaatse weder een meeting worden gehouden in het einde van Augustus. Nadat de voorzitter den lieer de Levita "be dankt had voor de duidelijke en aangename wijze waarop hij het onderwerp van dezen avond had uiteengezet, werd besloten tot het oprichten van een plaatselijk comité, waarin van elke deelnemende vereeniging een gedelegeerde zit ting zal hebben, die op hun beurt een bureau van drie leden kiezen, die voorzitter, secretaris en penningmeester zijn zullen. Als zoodanig werden voorloopig gekozen de iieeren Joh. Plooij Jz., G. Bezemer en A. P, Geelhoed. Wij vei heugen ons te kunnen mededeelen, dat in den toestand van den heer S. A. Maas, die reeds geruimen tijd lijdende is, sedert eenige dagen een meikbare verbetering is ingetreden. De heer'Maas vertoeft thans te Amsterdam. Moge onze geachte stadgenoot spoedig geheel hersteld naar hier terugkeeren. Hedenmorgen te S'/a uur kwam de logger SCH 340 Johanna Maria, schipper Cornell's Pronk, van den reeder Frank Vroolijk Jr. te Sche veilingen, van Rotterdam de Maas af lavee- ren, waarbij hij eebter tegen het "Westerhaven hoofd liep met zulk een kracht, dat niet alleen de gording brak maar ook het metselwerk scheurde. De stoot was zoo hevig dat men dien voorbij do politiewacht zeer duidelijk waarnam. De schade, door dit ongeval veroorzaakt is van gemeentewege getaxeerd op f 200.die de recder, om wien onmiddellijk was getele grafeerd, aangenomen heeft te vergoeden. De logger, die aau den kelting was gelegd, kon daarop ziju reis vervolgen. De G3 jarige Jan Groeneveld, gemeente- t immer man, had hedenmorgen het ongeluk om, tei wijl hij met een beladen handwagen de brug over de Korte Haven passeerde, onderuit te glijden, waarbij de boom van den wagen met zooveel kracht op zijn linkerknie te recht kwam dat die onmiddellijk zeer sterk opzwol en de man niet meer in staat was te loopen. Tusschen 2 collega's is hij daarop naar huis gebracht, waar geneeskundige hulp werd inge roepen. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 partijen leng, schol, kabeljauw, voorn en bliek de prijzen waren voor doode leng van f0.50 tot f2.25 per stuk, schol van f 0.25 tot f 0,50 per koop, doode kabeljauw van f 0.55 tot f l.25 per stuk, voorn en bliek vau f0.20 tot f0.50 per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 3 partijen leng, kabeljauw en scholde prijzen waren voor doode leng van f 0.05 tot f 1.90 per stuk, levende kabeljauw van f0.85 tol f'1.9254 per stuk, schol van f 0.25 tot f 0.50 per koop. Geveilde en verkochte ^roerende goederen. Verkocht: 23 Maart. Notaris: 11. B. E. Blaisse. Een bouwmanswoning met stal voor 30 stuks vee, wagenschuur, paardenstal, varkensschuur, zes roeden hooiberg, mestputten, erf, werf, tuin, boomgaard en kade met hakhout, staande en gelegen in den Hargpolder, aan weg en water, nabij de Steenen brug te Kethel, gemerkt No. 176, kadaster sectie 0 No. 464 en 535, groot 19 are 35 centiare, in veiling f3200, daarvoor verkocht. BURGERLIJKE STAND. CJeboren 2?. Maart. Niesje, dochter van G. Stokhof en A. Leefiang, Lange Nieuwstraat. Overleiien 21 Maart. Apollonia v. d. Dusse, oud 27 jaar, Dwarsstraat. 22 Maart. Walter Adrian Dusseldorp, oud 2 maanden, aan boord. Volgens de heden vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 1758, voor de Provinciale Staten 1758 en voor den gemeenteraad 1731 namen. In 1S97 waren deze cijfers respectievelijk 2050, 2046 en 1920. Benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere school te 's-Hage de heer D. Hageman, te alhier. Aan een in aanbouw zijnd perceel aan de Oosthavenkade alhier, kreeg zekere A. Meister hedenmorgen te 11% uur een steen op het hoofd, die hem bewusteloos ineen deed zakken. Een geneesheer, die oogenblikkelijk verscheen,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2