sp¥rt^ UIT DE PEES. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. YLAAIiDINGEN. R e chtzak e 11. Ierk en Schooi. Gemengd Nieuws. veel geharrewar belast met het instellen van een onderzoek en het uitbrengen van een rapport. Over dat rapport, welks strekking wij onzen lezers reeds mededeelden, is eergisteren en gisteren in de Italiaanseho Kamer beraadslaagd. Nadat een motie van Ro\asenda om Cri«pi naar het Hooggerechtshof te verwijzen, ver worpen was, werd met 207 tegen 7 stemmen en G blanco's de motie-Carcauo aangenomen, waai bij de conclusion van het rapport worden goedgekeurd. De Kamer heeft dus haar afkeuring over Crispi's verhouding tot het bankfiliaal te Bologna uitgesproken. Vooraf bad de minister van justitie nog de beschuldiging tegen zijn voorganger terugge wezen, als zou deze pressie hebben geoefend op de rechterlijke macht, Gemengde IHcdcdccIlngcn. Aan het feestmaal van de Golfclub ie Cannes, hield de prins van Wales in antwoord op een dronk van grootvorst Michael, een toespraak vol vredelievende verklaringen, die zeer de aandacht trokken. De burgemeester sprak in gelijken geest. De gezondheidstoestand van den ouden Glad stone boezemt zijn omgeving, naar bet schijnt, ongerustheid in. Dreigend gevaar moet er echter niet zijn. Bij zijn vertrek uit Bournemouth werd de groote oude man levendig toegejuicht, waarop Gladstone antwoordde: „God zegenen allen; Hij zegene deze stad en het land dat gij lief hebt." Keizer Wilhelm toont zich in de laatste weken den bijnaam van Reis-Keizer ten volle waardig. Binnenkort gaat de Keizer een pleiziertochtje met de groote Lloydboot Kuiser Wilhelm der Grosse naar Skagen maken en moet voornemens zijn, over Friedrichsruh terug te keeren om Bismarck een bezoek te brengen. Gisteren is de onlangs opgerichte sGroota Republikeinsche Club" (Grand Cercle Répn- blicaincte Parijs met een kranige redevoering door den oprichter, den senator Waldeck- Rousseau, geopend. Hij zette uiteen dat alle republikeinen zich in die club vereenigen om de beginselen van 1789 te verdedigen. De club telt reeds 2600 leden. De Gaulois zegt dat president Faure den minister Hanotaux een bijzonder bewijs van waardeering wil geven door diens installatie als lid der Académie bij te wonen. Sedert Lodewijk XIV, voegt het blad er aan toe, is een dergelijke plechtigheid nooit door het Hoofd van den Staat bijgewoond. De antisemiet Beauregard w il de Fransche regeering interpelleeren over de gevangen neming van zijn partijgenoot Max Régis. Er zal ook een protestmeeting van anti semieten worden gehouden. De betrekkingen tusschen Bulgarije en Tur kije worden steeds meer gespannen. Een con flict schijnt aanstaande. Vorst Ferdinand heeft een zijner intieme raadslieden, een oud-minister van linantiën, met een confidentieele opdracht naar Petersburg gezonden. De Standard verneemt uit Athene, dat Edhem-pacha bevelen heeft gegeven om Thes- salië in April a. s. te verlaten. De Times verneemt uit Peking dat Li-Hung- Tschang en Chang-Yen-Hung zijn aangewezen om met den Russischen zaakgelastigde te onder handelen. Zij hebben speciale volmachten gekregen. Ondanks hun Russisehgezindheid is er weinig hoop dat zij de Russische regeering zullen be wegen tot vermindering van haar eiscben. Uit Shanghai wordt gemeld, dat te Shung- King een deel der Chineesche militie zich ver zette tegen de terechtstelling van den moor denaar van den 17 Maart jl. vermoorden oppasser bij een Amerikaansche commissie. De consuls hebben de verplaatsing der militie, de terechtstelling van den moordenaar, de arrestatie der belhamels, een schadeloosstelling en de bescherming der Amerikaansche expe ditie geëischt. De Ind. Beige verneemt van haar Peters- burger correspondent dat de hoofden der Mon- goolsche stammen in April een bijeenkomst zullen houden om hun standpunt tegenover de keizerlijke dynastie in China te bespreken. Algemeen gelooft men dat als de gouverneurs van Zuid-China afvallig werden en zich onaf hankelijk verklaren, de Mongoolsche stammen zich onder Russisch protectoraat zullen stellen. Te Washington werd gisteren na den kabi netsraad een offieïeuse mededeeling bekend, waarin gezegd wordt dat het rapport van de ii/airte-commissie Donderdag of Vrijdag ver wacht wordt, dat het een lijvig stuk is, en waarschijnlijk noch aan de pers noch aan het Congres medegedeeld zal worden voor Maandag, daar de president tijd noodig heeft om het te bestudeeren. Telegrammen van Key-West zeggen dat het rapport gisteren aan admiraal Sicard overhan digd is. Mc Kinley moet met den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden beraadslaagd hebben over het beste middel om de opgewondenheid in het Congres te doen bedaren en een kalme behandeling van de zaak te waarborgen. Het wetsontwerp tot uitbreiding van de Amerikaansche vloot beoogt den bouw van drie slagschepen, zes torpedobooten, ze« torpedo jagers, een kanonneerboot voor de groote nieren en vijf droogdokken. liet antwoord van president Kruger op de telegrammen van Chamberlain, dat eerst in de volgende week zal verzonden worden, is nog geheim maar men zegt dat liet in zeer waar dige termen is vervat en streng vasthoudt aan de conventie van 1884. Uit Djeddah wordt geseind Er is hier ver moedelijk een geval van pest voorgekomen. Li:ekpliciit, De Standaard geeft liet begin van een ariikel over het ingediende vveisuntvvei p. Het blad eikent, dat de overheid goroepen kan zijn liet kind tegen de schromelijke vei waai loozing vun de zijde dor ouders, ook in zake onderwijs, te beschei men. Het is dus geen volstrekte tegen stander van den aldus bedoelden leesplicht. Des te meer betreurt het daarom, dat dit ontwerp, eel ijk het daar ligt, voor hem afstuit op onoveikomehjke bezwaï en De Standaard prijst de inschikkelijkheid waar mee de regeering voor de concrete gemoedsbe zwaren uit den weg gaat, maar zij vei heelt met. dat juist dit een illusie is. Want de regeenng ondervangt concrele bezwaren, doch zij verzwakt in niets de kracht en don ernst van de generale bedenkingen, die tegen hel stelsel zelf der wot bij hem, die de ordinantiën Gods ten regel koo=, zich moeten voordoen. Een kind nu van G—12 jaar kan zichzelf niet redden. Het is sociaal gebonden en besloten in zijn gezin. De macht der ouders kan dus misbruikt worden, om het kind physisch en psychisch te doun ondergaan. En alzoo kan de overheid goroepen zijn, om het kind door het waarborgen van voeding tegen uithongering, en ('oor het waarborgen van opvoeding tegen algeheels verstomping te beveiligen. Dit is een juiste stelling. Maar het ontweip neemt een geheel ander standpunt in Iu het ontwerp toch is volstiebt geen sprako enkel van ouders, die zich aan voi waai loosing schuldig maakten, maar van alle ondeis. En aan alle die ouders, voogden enz, wordt niet alleen de pas algesneden, om de kinderen, over wie ze zeg genschap hebben, te verwaai loozen en te exploi- t eer en, maar een algemeerie regel voorgeschreven hoe zo hun kinderen behonren op te voeden. Het ontwerp stelt voeding en opvoeding op é.m lijn. Daaruit volgt; dus ook een wetsontwerp op voedingsplicht, bepalend voor alle oudeis hoe zij hun kinderen moeten voeden. Dit is naar onze overtuiging de zedelijke be voegdheid en de zedelijke verantwoordelijkheid <fer ouders geheel te niet doen on overbrengen op de Overheid zegt het blad Wat de ouders zelv8n, als van Godswege daartoe geuouden en gerechtigd, te volbrengen en te beslissen hebben, wordt hun van staatswege, onder strafbedi eigingen. opgelegd en voorgeschreven. Huil eigen oordeel heeft niets meer te zeggen. De Overheid oordeelt voor hen. Deswege moot bij iedor, die aan de ordinantiën Gods vasthoudt, tegen het nu voorgestelde pertinent conscientie-bezwaar bestaan. Op het drietal voor een predikant bij de Gereformeerde Kerken B. alhier zijn geplaatst dr. W. H. Gispen te Breukelen, ds. D. Ring- malda te Oudshoorn en Ds. D. Tom te Sneek. Naar wij vernemen, hebben de leden van den Raad dezer gemeente die voor het voorstel- Noiet in zake de bekende schattersquaestie heb ben gestemd, zich tot Gedeputeerde Staten ge wend, om de gronden kenbaar te maken waar op zij meenen, dat het genomen raadsbesluit wettig is. (N. S. Ct.) Hedenvoormiddag ongeveer lijf uur is de ooievaar op het nest in de Ooievaarssteeg terug gekeerd. sEindelijk" kunnen wij er wel bijvoegen, wanneer wij daarbij vergelijken de datums waarop hij zich vorige jaren vertoonde. In 1896 was dit 4 Maart en in 1897 5 Maart. Thans is het 24 Maart, dus bijna 3 weken later. Dat zijn komst de bode moge zijn van spoedig intredend constant zacht voorjaarsweder. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 manden schol en 2 manden kabel jauw; de prijzen waren: voor schol, doode, van f0.35 tot f0.60 per koop, levende kabeljauw van fl.tot f2.— per stuk. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 23 Maart. Adrianus de Graaf, 27 jaar, en Adriana Wilhelmina van den Bout, 22 jaar. Geboren 23 Maart. Hendrica Johanna, dochter van P. J. Middendorp en Th. van Jeveren, Botter dam, Josephstraat. Antonius Leonardus Josephus, zoon van J. J. Busker en M. J. Jeysman, Korte Kerkstraat. Hiiletje, dochter van A. Lagendijk en J. S. Stefien, Hoofdstraat. 24 Maart. Johannes Leonardus, zoon van J. Hesclilé en A. van Heusden, Nieuw straat. Overleden 22 Maart. Beatrix Maria Machtilda van den Berg, oud 63 jaar, ongehuwd, Tuinïaan. Zitting van Donderdag 2i Maart 1898 ten taee ure. Door nitstedigbeid van den Burgemeester werd het Voorzitterschap waargenomen door den oudsten Wetliouder, den heer G. Visser Bz. Aanwezig zijn 15 leden. Afwezig de heeren S. A. Maas, J. H. van Westendorp, dr. B. de Bruijn, 31. C. M. de Groot, P. Loopnyt en D. F.W. Prins. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 1G Maart jl. worden aangehouden tot dc volgende vergadering. i Ingekomen zijn dc volgende Stukken: Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, Mis sive houdende mededeeling dat het besluit van den Baad van 28 December lb97, tot afschaffing van dc plaatselijke directe belasting bij Koninklijk besluit van 1 Maart jl. no. 7 is goedgekeurd. Idem, Ilissivo ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 15 Februari jl., voor zooveel betreft art. 2 der aan te gane overeenkomst met de Holland- sehe ITzeren Spoorwegmaatschappij voor eene spoor wegverbinding van de lijn SchiedamBotterdam met do te maken haveninrichtingen aan de Oostzijde der gemeentebeide aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, Missive ten geleide van do Staten van oninbare posten, a op de plaatselijke directe belasting, dienst 1896, ton bedrage van f 1267.97sb op de plaatsolijko directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, ten bedrage van f2997.11 Idem, Concept-besluit tot het doen van af- en over schrijving op do begrooting van uitgaven voor den dienst 1898, beide stnkkeu ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergadering. Van de Financieele Commissie, Rapport op de in hare handen gestelde rekening van bet Algemeen Handels-Entrepot over 1897, welke haar tot geen op merking aanleiding beeft gegeven; ter visie gelegd, zullende op hot rapport worden gelet wanneer de rekening aan de orde zal komen. Van Curatoren van het Gymnasium, Slissive ter geleide van het beredeneerd Verslag omtrent den toestand van het Gymnasium over het jaar 1897 ter visie gelegd tot de volgende vergadering, zullende het verslag worden opgenomen in het Verslag omtrent den toestand der gemeente over 1897. Van de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur, Missive daarbij ter goedkeuring inzendende een drietal besluiten tot wijziging der begrootingen van het Stadsziekenhuis en van het Burgerlijk Armbestuur voor 1897ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Van Ws. Maltha, plaatsvervangend hoofd aan do 2e Openbare tusschenschooi, Adres om eervol ontslag uit zijne betrekking, wegens gezondheidsredenen, met ingang van 1 Juli a.s.om advies in handen van B. en \V. gesteld. Van C. Kerdel, waarnemend hoofd der le Open bare Kostelooze School, Missive houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot hoofd van die Schoolaangenomen voor kennigeving. Van dien zelfden onderwijzer een adres houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd aan de le openbare koste looze school, wegens zijne benoeming tot hoofd dier school; het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 15 April a.s., zijnde de dag waarop zijne benoeming tot hoofd dier school ingaat. Aan dc orde was het eenige onderwerp waarvoor de vergadering was belegd en wel het Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bestendiging der Verordeningen op de heffing cn invordering van havengeld binnen deze gemeente. Uit de toelichting tot dit voorstel bleek dat deze belasting was goedgekeurd tot 1 April 1898; om nu niet zonder die belasting te zijn moest deze ver ordening opnieuw worden vastgesteld en de Koninkl. goedkeuring daarop worden gevraagd. De Baad stelt de verordening opnieuw vast. Niets verder aan de orde zijnde sloot do voor zitter dc vergadering. In het Verhooplokaal" alhier werd gisteren eene ledenvergadering gehouden van de af- deeling sVlaardingen" der Vereeniging ter be vordering van de Ned. Visscherij. Na opening door den voorzitter worden de mtuien der vergadering van 23 Oct j.l. gelezen en vastgesteld. Het jaarlijksch verslag wordt mede door den secretaris voorgelezen. Be rekening en verantwoording over'tafge- lorpen jaar sluit met een batig slot van f 101.79, terwijl de rekening der Visscherijschool een na- deelig saldo van f20.84 aanwijst, welk ongun stig financieel resultaat ontstaan is, door't zich terugtrekken van enkele begunstigers. De heer A. Hoogendijk Jz., secretaris, aan de beurt van aftreding, wordt met algemeene stem men op één na herkozen, terwijl één stem is uitgebracht op den heer G. Vriens, en laat zich de herbenoeming welgevallen. Alsnu is aan de orde pnnt 4 der agenda: «Vastelling van punten ter behandeling op de algemeene vergadering te Amsteidam. De voorzitter zegt afschrift ontvangen te hebben van een adres der Vlaardingsche Visschersver- eeniging aan Z.Exc. den Minister van Marine, inhoudend dat de verlichting aan de Ned. kusten h. i. dringend verbetering eischt en verzoekend de daarin aangewezen wijzigingen te doen tot stand komen. De secretaris leest bedoeld adres voor, waarop de vergadering besluit, op voorstel van'tBestuur, deze zaak op de algemeene vergadering ter sprake te brengen. De invoer van vreemde haring, die dan als Hollandsch product wordt verzonden, maakt mede een punt van langdurige bespreking uit en besluit de vergadering pogingen in 'twerk te stellen, dit voor reederij en handel zoo af te keuren bedrijf zooveel doenlijk te bestrijden. Yan de Telefoon-maatschappij en van het hoofdbestuur der Posterijen zijn missives inge komen in zake de dienstiegeling, die nalezing voor kennisgeving worden aangenomen. Nog wordt besloten den Gemeenteraad te ver zoeken, de verordening op het havengeld zoodanig te wijzigen, dat schepen, die voor't stellen van kompassen genoodzaakt zijn de haven te verlaten, daar weer inkomend, van betaling van havengeld worden vrijgesteld. De vergadering wordt hierop door den voor zitter gesloten. Met ingang van 15 April is, door de ophef- fing der ijkkantoren Breda en Nijmegen, wijzi ging gebracht in de standplaatsen en behooren Vlaardingen en Vlaardinger-Ambaclit onder het ijkkantoor Den Haag. Met ingang van 25 Maait a.s. is benoemd tot agent van politie te Delft Jacob van der Knaap, alhier. Tot onderwijzer aan een bijzondere school al hier is benoemd de heer J. Brinkman van Mijnsheeienlancl. Mej. A. L. Heerma van Voss, vroeger onder- wijzeies aan de meisjesschool alhier is benoemd tot hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Rotterdam. Tegen een jongen is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens beschadiging van het plantsoen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 24 Maart. Albeit Rooseboom en Catharina Barbara James. Geboren 24 Maart. Klazina, dochter van L. Meijer en M. E. van Delft, Liesveldsche laan. Overleden 23 Maart. Barbera Bergwei f, oud 3 jaren, Wilhelminastraat. Hester Figae, oud 69 jaren, weduwe van Kornelis Maat, Werfsteeg, Dirk Larnmers, oud 40 jaren, echtgenoot van Katharina van der Star, Hoogstraat Bevestigd is door het Gerechtshof te 's-Gravenhage de vcroordccling van den arbeider tc Schiedam, die eene vrouw dreigde te zullen doodsteken, tot 14 dagen gevangenisstraf. Het Openhaar Ministerie bij het Hangsehe ge rechtshof eischte heden in de bekende zaak betreffende het duel onder Wassenaar tegen den advocaat mr. M. H. van O. twee maanden en tegen den commies van het Dep. van Binnenlandsche Zaken jhr. mr. J. A. S. één maand gevangenisstraf. (De rechtbank had hen resp, 11 en 7 dagen opgelegd.) Het hooger beroep van het Openbaar Ministerie had ten doel om een soort beginselquaestie te doen uitmaken, nl. de vraag of 't niet de bedoeling der wet is om door eene strenge toepassing het twee gevecht zooveel mogelijk te helpen uitroeien in over eenstemming met do heerschende publieke opinie. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Cognac is geen sterke drank", zoo verkondigde heden de gemachtigde van een wegens drankwet overtreding terechtstaande beklaagde voor het kan tongerecht in Den Haag. Cognac toch wordt niet gestookt, noch gedistilleerd maar door gisting verkregen. En waar nu alle door gisting geproduceerde dranken niet onder de drank wet vallen, is, volgens den gemachtigde, het toe dienen van cognac, geen strafbaar feit. Dat men door het gebruik of liever misbruik van cognac beschonken kan worden, dat ontkende de verdediger niet, maar dat achtte bij niet voldoende voor toepassing van de drankwet, waar er zoovele andere geestrijke vochten bestaan die iemand, die er misbruik van maakt, een roes kunnen bezorgen. Dit drankwetzaakje bezat overigens nog een ver rassende zijde. De politie-agent, die de juffrouw be keurd had wegens het hem toedienen van het glaasje cognac, beweerde dat hij, alvorens de consumptie te eiscben, een „Ariston", een muziek-instrument, een vroolijk deuntje bad doen spelen. En nu hielden èn de beklaagde èn do gemachtigde stokstijf vol dater in de gelagkamer nooit of nimmer een Ariston had gestaan, bij welke verkla ring do bekeurde hierin:ishoudstcr niet minder per tinent oen andero voegde, nl. dat zij den agent nooit gezien had in haar inrichting en hem voor de eerste maal zou gezien hebben tijdens haar verhoor voor den commissaris van politic. De vordering luidde f25 boete. Ned. Ish. Kesk. Tot lid der centrale commissie voor dealgemeeno zaken van het Ned. Israël. Kerkgenootschap is in het distriet Limburg gekozen dr. L. Landsberg, to Maastricht. Cordang en Mcijers zijn te Londen gearriveerd en hebben zich nabij de Crystal Palacebaan ge ïnstalleerd. Cordang's plan is, zijn eigen 24 nuts record te slaan en boven de 1000 kilometers te komen. 3 Mcijers zal zich hoofdzakelijk op korte afstanden trainen. Overboord gevallen. Gisterenmorgen werd vanIJmuiden het treurig draadbericht overgeseind, dat schipper Andnes Pasterkamp van den botter U K 130 op o' Noordzee overboord geraakt en verdronken is. De ongelukkige laat een weduwe met acht kinderen onverzorgd achter. De Zeister-qmestie. In het D. kwam dezer dagen een be richt voor, waarin gewraakt werd het erge# optreden van den slager Van Ginkel, den vader van een der candidaten voor den ge* meenteraad aldaar. Hij zou nl. op de secre tarie den voorzitter, den heer Meerdink, we - r houder, allesbehalve vleiende woorden toege- voegd hebben. i Thans deelt in het O. D. de heer G.J' Ederveen, arts, de reden mede, waarom Ginkel zoo heftig is opgetreden. Wij ontleenen aan dit schrijven het volgende: Op den stemdag werd na 't openen der»

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2