i 51"" jaargang. Vrijdag 25 Maart 189S. N°. 9585. Tweede Blad. s I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER 7 H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. Kennisgeving. BiyyKNLAm Uit de Staatscourant. S Asonnbjibntspeijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.0S franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTEKSTRAAT 70, Teiephoon Wo. 1S3. Advertentieprijs: van 16 gewone regels met inbe grip van enne Conrant/"0.52 Iedere gewone regel meero.XO Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs; Brengen ter kennis, dat op de secretarie, Afdeeling B, ter inzage is gelegd de staat bevattende de nninen der kinderen boven zes en beneden twaalf jat en, die niet gevonden zijn op de lijsten bij art. 80 der aange haalde wet bedoeld en waarvan het niet bekend is, dit zij zich met meer in de gemeente bevinden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 24sten Maart 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, D. B. De secretaris, VKRXÈDE. k Inrichtingen welhc gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgeheester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen dei Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend: lo. aan .1. A. VAN DE VEN en zijne rechtver krijgenden tot plaatsing van een gaskrachtmachme van 21/4 paardenkiacht, tot het m beweging brengen van een kunstmineraahvalermachine, tn het pand aan den Langen Achteivve' No. 2, kadaster sectieB.no. 101b; 2o onder zekere vootwaaiden aan de firma GLBRs ISRAELS en hare leclitverkiijgnnden tot oprichting van een rookerij van vleesch, m het pand aan de Seine no. 90, kadaster sectie A 110. 139n en 1403. Schiedam, den 24steu Maart 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER L. II De Secretaris VEItNÈPE. Leerplicht, Het leerplicht-wetsontwerp in De Kroniek be sprekende, waarschuwt de heer Tak tegen over schatting. Hij kan niet aannemen, dat het verloien gaan van een groot aantal der best aangelegde, maar onontwikkelde geestvermogens kan worden bestre den door het geven van lager onderwijs, wanneer daarop toch onmiddellijk volgen moet een leven van handenarbeid. Niet om genieën op te hengelen uit de massa, maar om de meest bedroevende tobbers het minimum van weerstandsvermogen bij te zetten wordt z. i. leerplicht geëischt. Eerst als herhalings- en voort gezet onderwijs, bij straffe beperking van den arbeidstijd voor jongelieden, er op zullen gevolgd zijn, kan men spreken van een wezenlijken opbouw. Wat de meerdere kosten aangaat, die zullen en moeten, meent schr., gevonden worden. Schr. zou echter gaarne in de Memorie van Toelichting uit voeriger mededeoling hebben gevonden over de vraag hoe de kosten tusschen rijk en gemeente zullen worden verdeeld. Verder wijst de heer Tak er op, dat de econo mische gevolgen der wet een zeker deel der armsten zullen treffen. Zoo b. v, die huisgezinnen, waar een broertje of zusje op de kinderen past, als de ouders naar hun werk zijnwaar een dochtertje van een weduwnaar het huishouden doet, enz. Hier zou men, oordeelt schr., naast da betalende en niet betalende leerlingen, een klasse van gesubsidieerde moeten in het leven roepen, zoodat het gemis van de onontbeerlijke diensten der kinderen aan de ouders in geld werd vergoed. Ook zijn er ouders, die in vakken, waarvoor de arbeidswet niet geldt, uit de verdiensten der kin deren een deel van hun onderhoud bekostigen. De minister heeft dit bezwaar genoemd, maar geen remedie aangegeven. Voor hen, die om de bovengenoemde redenen hun kind niet kunnen naar da school zenden is elke straf schrijft de heer T. verder eene onbillijkheid. Toch zullen ook zij gestraft worden, want de vorm van armoede, die hen tot verwaar lozing van hun kind dwingt, is geene geldige reden van vrijstelling. En voor hen, die onwillig zijn, is die herhaalde aanplakking op het zwarte bord aan het raadhuis een belachelijke, of liever geen straf. De gebleken onwil zoo fluwoelig aan te pakken kan misschien een enkel Kamerlid ver murwen om voor te stemmen, maar geen eerbied voor de wet in 't leven roepen. De uitvoering der wet kan men allerminst verzekerd achten door de zeer zware taak opge dragen aan de arrondissements-schoolopzieners. Deze betrekking is onbezoldigd, een eeie-ambt; de toelage van f 400 hun por jaar betaald is bij richtige waarneming geenszins eene voldoende belooning van den at beid. Nu stelt de minister wel m uitzicht dat de toelage zal verhoogd en het personeel zal vermeerderd worden, maar het blijven vrijwillige diensten, en voor de keuze, die niet in alle gevallen even gelukkig is uitgevalion, komt geen steviger waarüurg dan vroeger. Deze wet ware de gelegenheid geweest om met dat stelsel van vrijwillige hulp te bieken en een korps bezoldigde, deskundige opzieners onder de districts-schoolopzieners te stellen. Men zou het be zwaar dat het toezicht een te scherp ambtenaars karakter krijgen zou, ontgaan, als men deze opzieners uit het onderwijzend personeel door de oudeis der leerlingen telkens voor vijf jaren deed verkiezen. Het zou nu voorbarig en zeker onnoodig zijn een oordeel over aanneming of verwerping van dit ontwerp uit te spreken. Het voorloopig verslag zal waarschijnlijk een be langrijk stuk woiden, en het is voor de leiding der openbare meening ta hopen dat zoowel in dit kamerstuk als in het debat in de pers de geroepenen met alleen hun oordeel zullen uitspreken, maar het njkelijk zullen documenteeren. Geschiedt dit, dan zal wel een enkele nuttige wijziging in dezen al te vree-aclitigen opzet zijn te biengen. Zooals het ontweip er nu ligt Maar laat ons de gedaehtenwisseüng en vooral de vooilichting van hen, die van het lager onder wijs rijke eivaring hebben, afwachten. Intlië op de Parijsche tentoonstelling. Nog enkele dagen en de heer E. A. von Stiller, conservator van liet Museum van en ditecteur tier School voor Kunstnijveiheid te Amsteidum, aanvaardt met zijn assistent, den heer Hazenkamp, de reis naar Jaia, om daar, ingevolge een bepaalde opdracht, reproducties te vervaardigen tan basreliëfs en beelden ven tempels, die in de nabijheid van Djoejoearta 111 menigte voorkomen en die gerekend kunnen worden in verschillende opzichten van groote waarde te zijn. Door het Fransche gouvernement zijn inder tijd afgietsels genomen van tempeldeelen in Mexico; de daarvoor gebezigde substantie was van een eigenaat dige hoedanigheid, die aan het doel uitstekend beantwoordde, doch waarvan het recept geheim gehouden werd. Na langdurige proefnemingen en tal van on derzoekingen is het den heer Von Saber ge lukt een nieuw systeem van reproductie uit te vinden, waarvan groote verwachtingen worden gekoesterd. Men hoopt dat door dit procédé veel eenvoudiger zal kunnen woiden gewerkt, de onvermijdelijke hulp niet door deskundigen zal behoeven te geschieden en het transporteeren der afgietsels minder kost baar zal worden door veel geringer zwaarte. Daar de heer Von Salter grootendeels onbe kend is met liet klimaat, heeft hij verschil lende praeparaten gereed gemaakt, die bereids met het stoemschip Drenthe via Sernatang nnsui Djoejoearta zijn verzonden. Reproducties zullen worden genomen van beelden in het Museum van het Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, van de Boroboedoer hoofdzakelijk de basreliëfs betrekking hebbende op de geschiedenis van Boeöha. Verder zullen bezocht worden de tempels in Prambanam en Halassan bij Djocjocaita, waarvan de groote ornamentale details zullen worden genomen, benevens de Tjandi Sari, de Tjandi Sewoe enz. Zooals men weet, zijn deze teproducties be stemd voor versiering van terrassen, gebouwen en muren op het teirein der Ned. Indische afdeeling op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, om een denkbeeld te geven van deze overoude Kunst, een afspiegeling van het ge moedsleven der oude Indiërs, in vei band met hun opvatting van het leven en den godsdienst. (ff. O.) Schoolplichtige leeftijd. In liet Vaderland schrijft de heer dr. D. Snoeck Henkemans in het belang der licha melijke gezondheid onzer schooljeugd 0. na. het volgende nik ben overtuigd, dat vele ouders het be lang hunner kindei en beter zouder. behartigen wanneer zij, zooals ik zelf begonnen ben te doen, hen niet op zes-, maar op zevenjarigen leeftijd naar de lagere school zenden. i> Daarom hoop ik, dat ons dit niet door dg wet onmogelijk gemaakt worde, en dring ik er op aan, dat de schoolplichtige leeftijd, zoo leer plicht ingevoerd wordt, moge aanvangen met zeven jaar, in plaats van met zes. Weten-cliappelijken steun geeft aan dezen wensch o. n. het feit, dat de kindei lijke her senen tot liet zevende jaar toe sterken groei vertoonen, daarna gedurende de jaren, waai in gewocniijk de school bezocht wordt, veel minder. Biirgerstein (Handbuch der Schulliigiène) grondt hierop de uitspraak (S. 225): Von diesen wiehtigen Gesichtspunkten aus betiachtel, ist gegen das 7e Lebensjaiir, d. h. das vollendete Oe, als Beg'tnn der Schulpflicht fur normal ent- wickelte Kinder in milderen Klimaten thntsdeh- lich niclits ein zu wenden". Drankbestrijding'. Aan de Diankbestrijders-vereenigingen in Nederland is een schrijven gericht van den volgenden inhoud De in aantocht zijnde kioningsfeesten hebben in reeds meer dan één krir.g van drankbestrij ders do vraag doen rijzen: kunnen wij (drank bestrijders) bij gelegenheid van die feesten ook iets doen? Een bespreking van deze vraag te Rolteidam had ten gevolge, dat een comité werd gevormd dat de aandacht op de geheel onthouding werischt te vestigen door middel van een allegorische voorstr-llmg, welke deel zal uitmaken vaa den geschiedkundigen optocht te dezer stede, tijdens de kroningsfeesten te houden. En waar nu in tal van gemeenten dergelijke optochten zullen worden georganiseerd, hebben ondergetpr-kenden gemeend, in liet belang van onzen strijd te handelen, door in ruimeien kring aan dit voornemen bekendheid te geven. Wel licht dat uw vereeniging kan besluiten, hetzij alleen, hetzij in vereeniging met andere in één gemeente gevestigde draukbe^trijderskringen, ook aan een eventueelen optocht tea uwent deel te nemen. Dierenbescherming. Het congres, uitgeschreven door de vereeni ging tegen mishandeling van dieren, afdeeling Haarlem en Omstreken, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan, vvoidt gehouden op 14 Mei in het Brongebouw, te Haarlem. Spreken zullen Mejuffrouw Marie Jungius te 's-IIage over nKindui bonden en Ilumanitarisme" de heer M. J. Heugt>eld G.Jzn., dislncts-veearts te Haarlem over de wijzen van doodeu van huis- zoogdieren, niet voor consumtie bestemd D. F. van Esveia, leeraar aan de rijksveeartsemjschool te Utrecht, over het dooden van slachtvee :jhr. L, J. Quarles van Ufford, onder-voorzitter van het hoofdbestuur der Nedeilandsche vereeniging tot bescherming van dieren te 's Ilage, over: Is de hond geschikt om als trekdier gebruikt te worden op de wijze waarop zulks hier te lande plaats heeft; mr. H. Pz. de Kanter te Haarlem, over: zijn de bestaande wettelijke bepalingen voldoende tot bereiking van ons doel Bovendien heeft dr. E. Laurillard, predikant te Amsterdam, zijn medewerking toegezegd. Vertegenwoordigd zullen worden de afdee- iingenRotterdam, 's-Hage, Amsterdam, Utrecht, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Leiden, Alkmaar, Noordholland benoorden het Y en Baarn. Ooglijders in Zuid-Hollaud, Te Rotterdam werd gisteren onder voorzit terschap van mr. J. van Heukelom, de jaar- lijksehe vergadering gehouden tan begunstigers der vVereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Hol- iand". Aan het daarin uitgebracht jaarterslag outleenen wij het volgende Aan jaarlijksclte bijdragen van begunstigers werd ontvangen f3195, zijnde f 91 minder dan ten vorige jare. Terwijl de bekende oorzaken d.t bedrag weder deden slinken, hoopt het be stuur in een volgend ven-lag te kunnen mede- deelen, dat een aantal nieuwe begunstigers tot de vereeniging ziju toegetreden. Aan subsidiën werden ontvangenvan de provincie Zuid-Holland f 3000; van de gemeente Rotterdam f 3650van andere gemeenten in Zuid-Holland f 312. Vooits werden aan de vereeniging vier legaten vermaakt, namelijk van wijlen den heer E L Jacobson Lz. alhier, mej, J. H. Veder te 's-Gra- venhage en den heer P. H. A. van Wageninge alhier, ieder f 500; van mevr. de wed. A. C. E. Schoonvan Rede te 's-Gravenhage f 1000. Be drie eerstgenoemde werden in den loop van het jaar uitbetaaldde ontvangst van het laatste kan eerst in do rekening over 180S worden opgenomen, Als giften worden vermeld: van dr. F. J. J. Schmidt f500; van de familie van wijlen den beer M. J. Jacobson f 250; van de Spaar- en bulpkasvereeniging voor een aandeel in het kassaldo bij liaie ontbinding f210; tan een onbekenden gever f100; idem f50; van den beer J. 11. f50; van de heeren J, K. Smit te Kinderdijk f 28.55 van mevr. de tvetl. J. L. Boomer f25; van bet burgeilijk armbestuur te Oollgensplaat f 10. In de bussen der inrichting werd ontvangen f 1-17.39. Van elke der beide geklleeningen werd weder een obligatie van f 500 uitgeloot. Eene daar van werd door den eigenaar, die onbekend wenscht te blijven, aan de vereeniging ten ge schenke gegeven. Op 1 Januari 1898 bedroeg dus de leening van 1881 per saldo nog f 6000, die van 1891 nog f20,000. Ten slotte verklaart bet bestuur: »Met den meesten lof kunnen wij weder ge wagen van onze directrice, mejtiffV. Van Zelm, wier nauwgezette plichtsbetrachting door ons op Imogen pi ijs wordt gestold. »Met denzelfden onvermoeiden ijver, even belangeloos als altijd, wijdt dr. De Haas zijn beate klachten, zoowel aau de vele minvermo gende ooglijders, die in ons gesticht hulp ert verpleging zoeken, als aan hot dagelijk«ch finan cieel beheer der Inrichting. De Vereeniging, die hij beheert, heeft een eervolle plaats veroverd onder de rnenschlievende instellingen in Neder land. De steun van begunstigers in onze gemeente en daarbuiten is haar echter een onmisbare behoefte. Op dien steun blijven wij rekenen; moge onze verwachting niet be schaamd worden." De gewone ontvangsten hebben bedragen f 12,556.08, de gewone uitgaven f 12.800.491/2, alzoo nadeelig slot f304.41 V2. De rekening van buitengewone ontvangsten en uitgaven sluit met een batig saldo van f 165.42'/s. De begrooling voor '1898 sluit in gewone ontvangst en uitgaaf met een tekort van f1403.50. Op die der buitengewone zijn slechts twee posten uitgetrokken, namelijk dat cijfer, benevens f96.50 voor onvoorziene uilgaven; daartegenover staan als ontvangst enkel een raemoriepost voor giften in eens en een bedrag ad f 1500 voor verkoop van effecten. Na mededeelirig van dit een en ander werd tot lid van iiet bestuur herkozen de heer J. H. Veder te Rotterdam. Voorts werd van elke der beide genoemde leeningen eene obligatie uitgeloot. Daarna werd de vergadering gesloten. Door de Provinciale Staten van Friesland is tot lid van de Ged. Staten gekozen de heer P. Peereboom, burgemeester van Bolsward (liberaal) met 28 van de 42 stemmen. KETJIEL EN SPALAND, 24 Maart. Juist toen vrouw G., eea doove vrouw, uit haar woning kwant en de straat wilde oversteken, kwam de melkwagen van D, de Vette aannjdcu. Deze stojite onmiddellijk, doch kon niet voorkomen dat de vrouw werd aan gereden, zoodat zij viel. Dadelijk werd zij in huis gedragen, waar bleek dat zij meer verschrikt dan bezeerd was. Bij Kon. besluit iB benoemd tot lecraar aan de jRijkslandbouwsckool te Wageningen G. Wolda te Den Helder Bij Kon. besluit is tot plaatsvervangend lid der commissie, belast met het afnemen van de praetiscke examens van arts, benoemd II. Timmer, arts te Am sterdam. Bij Kon. Besluit is lo. in zijnen rang overgeplaatst, bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indie, de le- luit. 6. Buys, van bet instr.-bataljon, en 2o. in rang en ouderdom van rang overgeplaatst, bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de Ie- luit. dor inf. J. van der Scheer, van het leger in Ncd.-Indie, thans met verlof hier te lande. Bij Kon. Besluit is benoemd a. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zetten, J. Winters, thans commies der posterijen van de 2de klasse h. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ravestcin, J. Brouwer, thans commies der posterijen van de 3e klasse. Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur van het post- on telegraafkantoor te Blokzijl, H. J. H. Huls man, thans m gelijke betrekking te Waddinxveen. Bij Kon. Besluit is aan C. Wielings, op zijn ver zoek, eerrol ontslag verleend als bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot assistent van den

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5