Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. i ambtenaar wel niet als ontijdig zal worden be schouwd. Waar het van de zijde der ambtenaren niet ontbroken heeft aan ernstige pogingen, om met behulp van op te richten onderlinge pensioen- of uitkeeringsfondsen de toekomst van hen zeiven en hunne weduwen en weezen te verzekeren, doch dit streven, ondanks de meest mogelijke bemoeiingen, tot geen resultaat heeft geleid, meent adressant te mogen verzoeken, dat aan de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambteuaren ter secretarie zoo voor hen zeiven als voor hunne na te laten betrekkingen, van Rijkswege pensioen worde verzekerd. Het voor en tegen van het socialisme. De afdeeling Amsterdam van den Nederl. Protestantenbond hield gisterenavond in haar lokaal Commeliristraat 47, de laatste lezing in dit seizoen, Als spreker trad op de heer Ilugen- lioltz, van Schiedam, met het onderwerp: sliet voor en tegen van het socialisme" Aan het verslag van het Volksdagblad ont- leenen wij het volgende Spreker wijdde in den breede uit over de slechte toestanden in onze maatschappij, die noodzakelijk verbetering behoeven. Talrijke pogingen worden in 't werk gesteld om deze toestanden te verbeteren. Spr. wees op de vak- vereenigingen, die wel wat, maar niet veel uitwerken. Vervolgens besprak hij de landnationalisatie, wat hij evenwel niet afdoende achtte om de toestanden te veranderen. Spreker ging vervolgens de oorzaken dezer slechte toestanden na, en meende, dat deze hoofdzakelijk te wijten zijn aan de ongelijke verdeeling van het kapitaal in onze maatschappij. En afdoend middel vond spreker in het socialisme, dat door gemeenschappelijk bezit gelijkheid wil brengen. Uitvoerig schetste spreker de socialistische maatschappij waar iedereen gelijk zou zijn, zoowel dokter als straatveger. Wanneer iedereen gelijk is, zal er geen prikkel tot zelfzucht zijn en behoeft men niet te vreezen dat de een den ander zai onderkruipen, zooals nu vaak het geval is. Wanneer er geen strijd meer om het bestaan zal zijn, zal de mensch gelegenheid krijgen zich te ontwikkeien, zich te verheffen en daardoor zal de menschheid verbeterd worden. Spreker ziet reeds da door hem beschreven staat in wording, zooals bijv. liet exploiteeren van spoorwegen, telegrafie enz. door den Slaat. Ten slotte verklaarde spreker, dat hij, aan de hand van het Christendom, die maatsctiappy verwacht, waar alle menseheu als broeders zullen kunnen leven. Te Nijmegen is op 35-jarigeu leeftijd na langdurig lijden overleden de kapitein-adjudant der koloniale reserve A. W. Brunt. KETHEL EN SP ALAND, 24 Maart. Vlak bij de spoorbrug viel hedenavond de knecht van den schipper Bos, met zijn schuit van Delft komende in de poldervaart. Gelukkig kon de schipper hem nog bijtijds met zijn haak redden. Bij Kon. Besluit is Raden Danoo Negara, alles Kartawinata, benoemd tot leerling-drogman hij hot consulaat der Nederlanden tc Djeddah. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot kanton- rechtcr-p,laats ver vanger in de volgende kantons: Bergum, S. B. Drijber Bz.Kampen, mr J.Naaninga Uitterdijk; Deventer, mr. W. A. Cost Budde; Ter- Neuzen, J. A. van Boven; Tiel, mr. P. Rink; Gel- dermalsen. mr. M. Kolff, Stcenwijk, J. J. van Steen bergen; Utrecht, mr. L. van Lier; Delft, mr. P. A. Tukker; Helmond, H. J. van Lie; Woerden, J, A. P. Levenkamp; Sneek, mr. C. C. Paehlig; Amsterdam no. 1, mr. J. B. Nijkerk; Zaandam. J. A. Zaalberg, en is benoemd tot kantonreehter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam no. 2, mr. J. R. Boerlage, advocaat en procureur te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de bij kon. besluit van 16 Juni 1897, no. 41. aan den adelborst 1ste klasse F. II. Staverman, verleende vergunning tot het waarnemen van eene betrekking buiten het zee wezen, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst, op verzoek van den officier, zal eindigen met 1 Mei. Wijkverpleging. Een vrij groot aantal belangstellenden had gisteravond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Comité voor Wijkverpleging om kennis te maken met dezen tak van maatsehappelyken arbeid, zooals die door mej. E. C. Knappert, van Leiden, aan de aanwezigen zou worden uiteengezet. Het meerendeel der toehoorders bestond uit dames. De vergadering werd geleid door den heer F. W. N. Hugenholtz Jr., die de aan wezigen welkom heette en het doel dezer bijeen komst uiteenzette. Spr. herinnerde aan het voornemen der Ver- eeniging tegen Bedelarij alhier om zich toe te leggen op wijkverpleging, hoe zij een subsidie aan het gemeentebestuur aanvroeg, maar intus- schen had gemerkt dat wijkverpleging niet op haar weg lag, waarom zy gaarne dit werk had overgelaten aan het onlangs opgerichte Comité voor Wijkverpleging. Spr. gaf daarna het woord aan de spreekster van dezen avond, Mej. Knappert begint met te zeggen dat zg niet zal spreken over idealen, maar over feiten; over iets dat is, wel niet in ons land, maar elders. Wat daar kan, kan ook hier, al brengt ieder land eigen bezwaren mede en al zullen wijzi gingen noodig zijn. Met dat udaar" bedoelt Spreekster vooral Enge^ land, omdat zij daar alleen de wijkverpleging van eigen aanschouwing kent. Van Duitschland Fi ankrijk en Zwitserland weet spr. alleen uit boeken en van hooren zeggen. Maar zij weet dat trien daar te lande de EngePche methode volgt, en bij Engeland in de leer gaat. Spr. heiinnert er aan, hoe het in mis. Ward' )>Marceila" een pijnlijken indruk maakt, dat de schrijfster zegt geen oplossing te weten voor de maatschappelijke misstanden. Toch is er in het slot van dat werk iet: rustigs geen oplossing, maar de warme over tuiging, dat er veel, zeer veel te doen is. De viaag is slechts hoe wij, iets goeds doende, niet tevens iets kwaads veroorzaken. Sedert de philanthropise meer en meer ver dwijnt, sedert daarvoor in de plaats is getreden verstandige, weldoordachte armenzorg, die de armen niet in afhankelijkheid houdt, maar hen opwekt tot selfhetp, sedert voelen w'y dat onze taak veel moeilijker is geworden. De groote vraag is: hoe kunnen wij helpen zonder te schaden, zonder den drang naar zelfstandigheid in den menschdie edelste eigenschap, te kwetsen Nu is het een eigenaardigheid van wijkver pleging dat zich daarbij geen schaduwkanten voordoen. Dit ligt in den aard van het werk zelf. Wat is wijkverpleging? Wijkverpleging be doelt de verpleging van zieke armen in eigen woning door verpleegsters van beroep. Spreekster bedoelt zeer beslist: verpleegsters van beroep, en al dadelijk meent spr. dat de doktoren op haar hand zijn. In Engeland heeft men de ervaring opgedaan dat de beste ver pleegsters het minst op eigen gezag handelen, maar de trouwste dienaressen van den genees heer zijn. Zij die het mm«t weten, treden dik wijls het meest driest op. Zooals alle goede (en ook kwade) dingen, is ook de wijkverpleging uit iets kleins ontstaan. In 1837 was te Liverpool in een deftig gezin een ernstige zieke. Men zag er tegen op den zieke naar het ziekenhuis te brengen, en de dokter kwam op het denkbeeld een verpleegster uit het ziekenhuis te vragen, In dat gezin had men, toen de verpleegster er weken lang was geweest, gelegenheid gehad op te merken hoe weinig men zonder kennis in staat is het lijden van zieken te verzachten. De dokter, die een gioote armenpractijk had, kwam op het denkbeeld zieke armen door een verpleegster te doen verzorgen. Hij vroeg het de verpleegster, die het voor drie maanden aannam. Na een maand echter wilde zij het opgeven. De groote ellende, die haar onder de oogen kwam, had haar geheel ontmoedigd. Na lang aandringen, nadat haar (linken moreelen steuu was geschonken, besloot zij het nog eens te probeeren, en na drie maanden wilde zij in de wijk blijven. De poging tot invoering van wijkverpleging in Engeland viel samen met de reorganisatie der hospitalen. Daardoor ging het zoo langzaam. Die eerste poging ging uit van Florence Nigh tingale, die veel geld bijeenkreeg en een school tot opleiding voor verpleegsters kon oprichten, die verbonden werd aan het St. Thomas-hos pitaal te Londen. Men vroeg verpleegsters aan die school, maar eerst kregen de hospitalen verpleegstersde aanvragen voor de wijk werden afgewezen. In Liverpool volgde het hospitaal van een der groote Engelsche werkhuizen, alwaar Agnes Jones aan het hervormen ging. Toen zij er kwam werden er dikwijls drie zieken in één bed gelegd en was de verpleging opgedragen aan vrouwen, die niet geschikt zouden zijn voor dienstboden in een fatsoenlijk gezin, zooals ook in Nederland op vele plaatsen tot voor weinig jaren het geval was. Agnes Joues werd ziek, kreeg typhus en stierf. Haar nagedachtenis wordt in hooge eere gehouden. Ook te Liverpool kwam nu een school voor verpleegsters, en ook daar werd wykverpieging georganiseerd. De bezwaren, die tegen wijkverpleging in Engeland werden ingebracht, waren geldend. Hoe is het mogelijk dat de verpleging in huis, waar geen licht, lucht enz. is, te ver kiezen is boven die in een ziekenhuis vroeg men, 't Is waar, zeide men, dat de verpleegsters een of tweemaal daags bij de zieken komen, maar in den tusschentijd is toch de zieke over gelaten aan domme menschen. 't Volkomen gemis aan hulpmiddelen was een derde krachtig bezwaar. Een vierde was, dat het voor den arme haast niet mogelijk was rustig te liggen in één ver trek met gezonden en kinderen. Die bezwaren dienen rijpelijk overwogen te wordendit geeft spr. toe, maar er staan andere dingen tegenover. William Rathbone, lid van het Parlement, de vader der wykverpieging in Liverpool, die geld en krachten er aan wijdde, erkende ook die bezwaren, maar stelde er tegenover, dat er chronische zieken zijn, die niet opgenomen worden in ziekenhuizendat binnen enkele jaren wijkverpleging veel goedkooper is dan ziekenhuizen; dat er nooit ziekenhuizen genoeg zullen zijn en met name voor het land wijk verpleging in een zeer dringende behoefte voorziet, en vooral hoe verwijdering van den zieken vader, meer nog van de zieke moeder, ten gevolge heeft verloop, in de allerlaagste kringen zelfs ontbinding van het gpzin. Prof. Gunning iiad spr. eens gezegd dat iedere maatregel die het gezin bijeenhoudt en versterkt, is tot heil der maatschappij. Indien wijkver pleging alleen daartoe medewerkte, dan zou zy reeds waard zijn ingevoerd te worden. Rathbone betoogt, dat er omstandigheden zijn, waaronder het verplegen in het gezin on mogelijk is: maar od; iioc de moeder, die naar het ziekenhuis gaat, daar in zorg verkeert over den toestand van haar gezin. Een groot bezwaar is het gemis aan hulp middelen, maar Rathbone, een idealist en tevens een practiscli man, zeide tot de verpleegster, die tot hem kwam, dat hij van een dokter eens gehoord had, iioe het voor een geneesheer even eens een groote moeilijkheid i«, als hij uit een model-ziekenhuis komt en onder de menschen gaat, waar niet de hulpmiddelen van een zieken huis lot zijn beschikking zijn. Eu bovendien, dat als er armoede, als er gebrek aan hulp middelen is, er ook niemand is die beter er op kan wijzen dan de verpleegster. Spr. komt hier tot een groot gevaar, n.l. dat wijkverpleging overgaat, zooals men ook te Liverpool ondervond, in armenzorg. Nu hebben wijkverpleging en armenzorg niets met elkander gemeeu. Armenzorg beteekent hulp aan den arme, die door buitengewone omstandigheden recht iieuft op hulp. Wijkverpleging is verbetering van den genees kundigen dienst van den arme. Te Liverpool ondervond men die verwarring, en men voelt in Engeland dat gevaar zoo, dat iedere verpleegster moet beloven alleen ver plegingsdienst te verleenen. In de Engelsche steden is de inrichting aldus dat de wijk vei pleging staat onder een directrice, die een beschaafde vrouw moet zijn, waarmede men echter niet b-'doeitbehoorende tot zekeren kring. De directrice staat in verbinding met doctoren, met vereenigingen van armenzorg enz., maar dat alles gaat buiten de verpleegster om. Mrs. Diere Graven vooral heeft daarvoor gewerkt. Het gevolg is dat de verpleegster groot ver trouwen bezit. Eigenaardig is het ook hoe in Engeland de verbetering van de woningen hand in hand is gegaan met de wijkverpleging. De weg tot opleiding van verpleegsters, dien men hier te lande in navolging van Engeland begint te volgen, is dat men alleen verpleegsters wil die eenige jaren in ziekenhuizen aciiter den rug hebbenhoe hooger het peil van deze is, hoe hooger men ook de eischen voor de wijk verpleegsters kan stellen. Hier te lande vei langt men een diploma vau het Witte Kruis of eenig ander diploma van bekwaamheid. Eerst dacht men in Engeland, dat de zieken huis-verpleegster terstond geschikt was voor wijkverpleging. Daarvan is men teruggekomen. In 't ziekenhuis is dc taak der verpleegster veel gemakkelijker. Daar is alles geregeld, zijn alle hulpmiddelen, is alle hulp beschikbaar, is de verpleegster de baas. In 't huisgezin juist alles omgekeerd. Daar is de zieke niet een snummer", maar de ader of de moeder van het gezin, daar ver- pieegtmen niet de sziekte", maar den s mensch". Toch willen vele verpleegsters uit het zieken huis naar de wijk. Een groot voordeel is voor de wijkverpleegster, dat zy aan een zieke zoovee! tijd kan wijden als zij noodig heeft. Zij kan doen, of zij dien dag niets anders te doen heeft, en rustig en kalm haar patiënt helpen. Dat is een groot voordeel, dat meer en meer de verpleegsters drijft naar de wijkverpleging t kan ook zijn dat zij den drang naar 't volle menschenleven voelen, of dat z'y voelen wal Florence Nightingale reeds voor jaren voelde, dat het ziekenhuis is een overgangsvorm in onze verp'eging van den zieke,behoudens ernstige chirurgische gevallen en besmettelijke ziekten. Met krachtige voorbeelden uit haar eigen ervaring in Engeland en te Leiden stelt spr. de zegenende werking der wykverpieging in een helder daglicht. Zij toont aan hoe de wijkver pleging niet alleen den zieke verlichting brengt, maar ook diens omgeving leert hoe met een zieke om te gaan hoe verheffend ook de in vloed eener verpleegster kan zijn op de andere leden van het gezin hoe te Liverpool sedert de invoering der wijkverpleging de kinder sterfte zeer belangryk is afgenomen. Yoor meerdere bijzonderheden verwijst spr. naar de werkjes van mrs. Dacre Graven, een gids voor de wijkverpleegster, en William Rath bone, een ontwikkelingsgeschiedenis der wijk verpleging. In Engeland is, ook dank zij Koningin Victoria's gift van 72.000 p. st. bij haar vijftig jarig jubileum, de wijkverpleging zeer uitgebreid, telt zij duizenden verpleegsters, en zou men er niet meer buiten kunnen. In ons land, zegt spr.,dit ligt in den aard van ons Hollanders zal de organisatie nog wel uitblijven. Hoe nu wijkverpleging in stad of dorp op de eenvoudigste en goedkoopste wijze te helpen worden? Geld is niet 't eerste vereischte. Geestdrift is het eerst noodig, en voor geestdrift is vol gens Toynbee noodig een ideaal dat stormen derhand de ziel verovert en een weldoordacht plan om het ideaal uit te voeren. Geld is zeker noodig, maar geld komt er alleen als er geestdrift is. In Engeland nu is het zeer verschillend gegaan in verschillende steden en dorpen. Bij ons bestaat te Zwolle, Amsterdam, Rot terdam, Deventer wijkverpleging. Daar heeft men getracht er de menseheu warm voor te maken; dat is gelukt. Toen heeft men getracht geld tekiijgenom een verpleegster te kunnen nemen. Dit is echter een teer punt. Liefdewerk is onbetaalbaarmaar een men«ch moet leven, 't Is een buitenkansje als men de hand kan leggen op eeu verpleegster die geld heeft, wat gewoonlijk niet het geval is. Maar al heeft de verpleegster geld, dan is r,og sde arbeider zijn loon waardig". Men stelle daarom als eLch dat do verpleegster, ook al heeft zjj geld, een behoorlijk salaris zal krijgen, zoodat zij als beschaafde vrouw kan leven. Men berekent dan, dat voor 'teerste jaar noodig is f 1200; voor volgende jaren f 1000. Omdat wijkverpleging tijdig werkt, in omstan digheden waarin de mensch recht heeft op hulp, omdat zij alleen helpt waar hulp noodig is, omdat zij de beschaafden en de minder be schaafden op de meest ongedwongen wijze met elkaar in aanraking brengt, omdat zij nooit beleedigt of omlaag trekt, maar altijd prikkelt tot selflwlp, omdat haar arbeid opheffend werkt ook op de andere leden van het gezin, wanneer zij is opgedragen aan de besten onder de goe den daarom is wykverpieging een dier takken van zorg voor de misdeelden in onze maatschappij, die geen schaduwkant heeft. Op flinke wijze ingericht, aldus eindigt spr. en toevertrouwd aan vrouwen van hart en ver stand, kan wijkverpleging worden een der mid delen, die onze droevige maatschappij althans voorbereiden tot een beter toekomst. Een warm applaus viel de spreekster ten deel. De Voorzitter noodigde hierop hen, die nog inlichtingen wenschten, uit vragen tot de spreek ster te richten, die gaarne bereid was daarop te antwoorden. Niemand maakte hiervan gebruik, waarin de lieer Hugenholtz het bewijs vond, dat mej. Knappert volkomen duidelijk was geweest. Hij dankte de spreekster voor haar warm, gees- driftig en toch practiseh pleidooi voor wijkver pleging, en deed een beroep op de medewerking van alle aanwezigen om ook hier wijkverpleging tot stand te brengen. sLaat ons hopen", met die woorden sloot de heer Hugenholtz de bijeen komst, sdat wij spoedig de wijkverpleegster hier haar grooten zegen zien verspreiden." Volkshuis. Candidaten voor de twee bestuursplaatsen ^Volkshuis" zijn mej. E. Maas en de heeren J. Koorengevel en A. de Wit, over wie a.s. Zondag van 3—7'/s ure in het sVoikshuis" zal gestemd worden. Uier ter stede is overleden mej. B. M. M. can den Berg (zuster Veronica), tot voor enkele jaren onderwijzeres aan de scholen der St.- Willebrordus-Vereeniging in de Tuinlaan. Tengevolge van den sneeuw,die in het noorden der provincie en in Noord-Holland in den afge- loopen nacht is gevallen, ondervonden de treinen komende van Amsterdam, heden vrij wat ver traging. O O Ook de telegrafische gemeenschap liet in de vroegte te wenschen over. Een hier logeerende juffrouw, 87 jaar oud, bleef hedenmorgen te lO'/s uur in de R. K. kerk aan de Lange Haven alhier plotseling dood. Dr. Nolet werd onmiddellijk ter hulp geroepen maar deze kon slechts den dood constateeren. Per brancard is daarop de overledene, op verzoek van hen bij wie zij logeerde, naar hun woning aan de Lange Achterweg gebracht. Tengevolge der zeer sterke zuiging, veroor zaakt door het voorbijvaren van de Ameri- kaansehe stoomboot Botterdamsprongen gisterenmiddag te 3Vs uur de binnendeuren van de buitensluis open, zóo ver dat zij tot in hunne kasten kwamen. Toen sloegen zij weder met een harden slag dicht. Een der buitendeuren sprong eveneens zoo ver open, doch bij het dichtslaan bij den terug slag vau het water knapte de beugel door midden waarmede de stutboom aan de deur bevestigd is. Gisterenavond werden aan de vischmarkt aangevoerd 2 partjjeu kabeljauw eu 2 partijen scholde prijzen waren voor levende kabeljauw van f0.80 tot f2 per stuk, schol van f0.40 tot f 0,62 "2 per koop. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 2 partijen schol en tong; de prijzen waren voor schol van f0.30 tot f 1.20, tong van fl.70 tot f2.42Va, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Cicborcn s 22 Maart. Meindert, zoon van M. van Lien- den en K. A. Polet, Villastraat 23 Maart. Elisabeth Maria, dochter van H. J, Landsbergen en C. J. Looman, Prinsensteeg- Cornells, zoon van G, Streng en J. Duffener, Noorderstraat. Bartholemeus Johannes Nieo- iaas, zoon van K. Andeweg en A. M. Nieuwen- burg, Noorderstraat. 24 Maart. Franciscus Berntydus Andreas, zoon van F. B. A. Bosman en M. Groenendaal, Lange Achterweg 25 Maart. Gerrit, zoon van H. van der Hoe ven en M. Jansen, Botter damschedyk.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2