WabsmeuwsV BINNENLAND. VLAARDIN OEN. overleden prinses Francisca van Braganza, de jongste zuster van den laatsten keizer van Brazilië. Zij huwde in *18-5-3 met den prins van Join- ville, den derden zoon -<.a koning Louis-Philippe. La Politique coloniale zegt dat, volgens brieven uit Cayenne, de procureur-generaal van Guyana zeil naar het Duivels-eiland is geweest om zich te overtuigen, dat er voorzorgsmaat regelen waren genomen om elke poging van ontvluchting van Dreyfus te voorkomen. De Servische Skupschtina is ontbonden. De Sappel zegt dat de politie vanRumenië den moordenaar van Stambouloö' heeft ge arresteerd. De Porte heeft "weer een nota verzonden aan haar vertegenwoordigers. Zij dringt aan op de benoeming van een Turksch onderdaan, die den Cbristelijken godsdienst belijdt, tot gouverneur van Kreta en stelt Karatheodoraj-pacha voor. Met levendige toejuichingen heeft de Grieksche Kamer de mededeeling der voorwaarden dei- gegarandeerde leening begroet. In begin April wordt prins George van Griekenland te St.-Petersburg verwacht. Volgens den correspondent der Ind. Beige zal de prins 1 Juni a. s. het gouverneurschap van Kreta aanvaarden. Volgens een telegram uit Peking zou de Russische zaakgelastigde, de heer Pavloff, gis teren de overeenkomst met China teekenen over den afstand in pacht van Port-Arthur en Ta- Lien-Wan en den aanleg van den spoorweg. Port-Arthur zou lieden aan Rusland worden overgedragen. Deze haven en Ta-Lien-Wan zullen voor de oorlogsschepen van alle volkeren worden opengesteld. De Cliineesche regeering heeft besloten Fahning in de provincie Fukien als verdrags haven open te stellen. Een telegram uit Hongkong deelt mede, dat het Engelsche oorlogsschip Barfleur naar Na gasaki is vertrokkenaan het maritieme station te Hongkong zijn bevelen gegeven om onmiddel lijk de noodige toebereidselen te maken, om alles op voet van oorlog te brengen. Het personeel, dat voorloopig reeds versterkt is, werkt nacht en dagde mobilisatie is op Dinsdag vastgesteld. Er zijn Fransche oorlogsschepen naar het Noorden vertrokken zonder Hongkong aan te doen. Afschaffing- der Dienstvervanging. Het voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienst is verschenen. Onze ruimte laat niet toe een over zicht te geven van de breede beschouwingen, waartoe het onderzoek van het ontwerp in de afdeelingen der Kamer heeft aanleiding gegeven en waarvan het verslag 24 groote bladzijden druks bevat. Wij bepalen ons tot de mededeeling, dat een vluchtige lezing van het stuk den aanvan- kelijken indruk bevestigt, dat het weiontwerp bij de groote meerderheid der Tweede Kamer gunstig is ontvangen. Naast de verdediging, welke het ontwerp blijkbaar nagenoeg unaniem van liberale zijde heeft gevonden, mag ook ais een goed omen voor 't tot stand komen dezer hervorming worden aangemerkt, dat onder hen, die de afscheiding van ,de beslissing omtrent den dienstplicht van de hervorming der levende strijdkrachten betreurden, er ook waren die verklaarden hierin toch geen voldoende reden te zien om hunne stem aan het ontwerp te onthouden. Wie die leden waren blijkt vol doende uit de volgende aanhaling uit het Voor loopig Verslag: «De afzonderlijke regeling van de afschaffing der plaatsvervanging geheel voor de verantwoor ding der Kegeering latende, konden de laatstbe doelde leden in deze wijze van handelen berusten, omdat zij, in aansluiting aan de uiteenzetting, voorkomende in «Ons Program", zich met het beginsel van persoonlijken d.enstplicht konden vereenigen. Naar hun inzien was de afschaffing der dienstvervanging in geen geval tegen te houden, omdat zij om redenen van militairen aard noodig is, onverschillig welk stelsel van legervorming ook moge worden aangenomen." JJ. 0. G. Behalve de bespreking van paedagogische vraagpunten, welke in het later te vei schijnen bijvoegsel tot den beschrijvingsbrief zullen wor den opgenomen, en de stemming over de redactie van de nieuwe «Wet" van het Genootschap, zullen op de a.s. algemeene vergadering van het N. O. G. aan de orde gesteld worden eenige onderwerpen van huishoudelijken aard en de volgende voorstellen van afdeelingen .- "Van sLisse": het voorstel tot het oprichten eener Uitgevers-Maatschappijmet een uitvoe rige toelichting. Dit voorstel wordt door het hoofdbestuur bestreden, terwijl dat van «Rotterdam I": Het hoofdbestuur dringe er bij de uitgevers op aan, present-exemplaren niet aan het hoofd alleen, doch «aan het per soneel der school" te zenden bij het hoofd bestuur geen bezwaar vindt. Alle leden, zegt de toelichting, hebben dan gelijke rechten op kennisneming dier schoolboekjes, die dan het eigendom der school zijn en in een bibliotheek gaamgebracht kunnen worden, Schagen. a. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op zich te wenden tot de regeering met het verzoek eene nieuwe salaris- regeling voor onderwijzers en onderwijzeressen in te voeren, waarbij door het Rijk een hoogere bijdrage wordt uitgekeerd dan thans. b. De A. V. drage het hoofdbestuur op te trachten om in vereeniging met den Bond v. N. O., gemeente-autoriteiten en onderwijzers een adresbeweging op touw te zetten waarin aangedrongen wordt op een hoogere rijks- bijdiage voor 'tonderwijs, in verband meteen betere regeling der salarissen. E«n geprecisieerde uitwerking, een zakelijke toelichting en een aanbevelend prae-advies van het H. B. vergezellen deze voorstellen ze zijn het resultaat eener uitvoerige bespreking tus- schen de afdeeling en het H. B. Dit zegt o. m. «de nood is hoog ruim 1/3 der hoofden van tcholen heeft minder dan f800, bijna 2/3 der onderwijzers blijven beneden f700 inkomen per jaar. Aan dien wanhopigen toestand moet zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt wor den en «Amsterdam I." »De A. V. draagt het II. B. op in het begin van 1899 een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van de slechte resultaten van het Lager Onderwijs in Neder land. Het doet verslag van dit onderzoek in het Correspondentieblad of in een afzonderlijk rapport." In de Toelichting wordt aan de hand van het Regeeringsverslag over 1895 voorgerekend, dat in dit jaar minstèns 38000 leerlingen tot het einde van den «leertijd" bleven in toeft de school niet dooi liepen zonder dat voor hen de redenen in het regeeringsverslag opgegeven invloed gehad kunnen hebben. Het voorstel bedoelt nu inzonderheid een onderzoek naar die andere oorzaken, door de Afdeeling genoemd te late plaatsing, veelvuldig verzuim, zitten in te groote klassen, gebrek aan personeel in de school, gebrek aan behoorlijke lichaamsverzorging bui ten de school, in dezelfde klasse blijven wegens achterlijkheid en wellicht nog andere, waarvan de werking in het Regeeringsverslag niet wordt opgegeven. Voorstauders van leerplicht", zegt de af deeling, «kunnen uit deze slechte resultaten een machtig wapen smeden bij den strijd, die op handen ismaar dan moet gebleken zijn, dat niet de slappe ijver der onderwijzers, maai de ongunstige omstandigheden, waaronder zij werken en die bij handhaving eener wet op den leerplicht grootendeels zouden verdwijnen de oorzaken er van zijn." Dit onderzoek zou in de eerste maanden van 1899 afgeloopen zijn, het resultaat kan dau nog spoedig genoeg bekend worden om dienst te doer, voor het bovengenoemd doel, aldus de afdeeling, en ook liet El. B., volgaarne bereid zich er mede te belasten, merkt hun, die bij de regeering op een dergelijk onderzoek zouden willen aandringen, op: dat de resultaten daar van eerst in 1900 bekend zouden zijn. We zien hieruit, hoe ook het N. O. G. werd verrast. Handenarbeid. In de vergadering der vereeniging «Zuid- Holland" ter bevordering van de kennis van het onderwijs in Handenarbeid, trad Zaterdag avond te Rotterdam als spreker op de heer A. van Waart van Schiedam. Spr. wees er in zijn rede op hoe vroeger het onderwijs geschiedde enkel uit de boeken, hoe dit thans zooveel mogelijk geschiedt met de hulp van platen en teekeningen, terwijl hij den vvensch uitsprak dat deze spoedig vervan gen worde door het zelf-vervaardigd-model. Dit toch zal het voorstellingsvermogen van de kinderen ten goede komen. Spr. zou de woor den van Fröbel in toepassing willen brengen: «Entwickeln kann sich jedes Wesen nur durch Tfiiitigkeit, Thun, Arbeiten." Die toepassing zal echter van den onderwijzer een groote moeite en inspannende toewijding vragen en de inrichting der scholen zal daarbij eenige wijziging noodig hebben. Immers voor den arbeid is het noodig dat de leerlingen in de bank kunnen staan, enz. Het meest aanbevelenswaardig acht spr. het onderwijs in handenarbeid als intregeerend deel; at beid, die het vormen van voorstellingen of begrippen voorbereid, steunt of versterkt. De vraag of dit onderwijs moet zijn klassi kaal of hoofdelijk, beantwoordt Spr. met bet laatste: hoofdelijk. Immers zijn, voornamelijk in de laatste leerjaren, de klassen samenge steld uit leerlingen van verschillende leeftijden, 12-14 a 15 jaren met verschillenden aanleg en ontwikkeling waardoor klassikaal onderwijs toch reeds bijna onmogelijk vruchtdragend kan zijn, tenzij de klasse slechts een gering aantal leer lingen minder dan 20 bevat en daardoor elk individu meer tot ztjn recht kan komen. De meest geschikte uren voor het geven van onderwijs in handenarbeid acht Spr. die uren waarin een gedeelte vau de klasse gymnastiek onderwijs ontvangt; dan toch is er in de klasse meer ruimte beschikbaar en kan deze tak van onderwijs behoorlijk tot z^'n recht komen. Dit onderwijs moet echter zoowel aan de jongens als aan de meisjes gegeven worden, daar ook deze laatsten een dei gelijk onderwjjs behoeven. Vervolgens geeft spr. een beschrijving van de wijze waarop hij het onderwijs zou wenschen en de voorwerpen welke hjj te maken noodig acht en die alle zoodanig gekozen zyo, dat zij als toelichting kunnen dienen voor het ondervvgs in natuurkunde, rekenen, enz. b.v. de driehoek als waterpasde onregelmatige veelhoek voor het zwaartepunteen rechthoekig stuk hout bord omlijsteneen deur of raam op verkleinde schaal teekenen enz. enz., welke voorwerpen voor de hoogste klassen kunnen worden uitge breid, b.v. kompasroos, voedingskaart, warmte- kaart enz. Spr. sluit met den wensch dat zijn woorden er toe mogen hebben bijgedragen om het onder wijs in de voor de jeugd zoo gewenschte prac- tbehe richting te brengen. Tot toelichting was door den heer van Waart een serie voorwerpen geëxposeerd, die alle door leerlingen vervaardigd waren en die een over zicht gaven van wat door dezen kan worden en behoort te worden vervaardigd bij dit onderwijs. Met belangstelling weiden deze voorwerpen door de aanwezigen bezichtigdzij versterkten den indruk van het gesprokene. Van de gelegenheid tot debat, die na de pauze gegeven werd, maakten velen gebruik. In hoofdzaak nl. het onderwijs een meer practische richting te geven waren allen het met den inleider eens. Omtrent hoofdelijk of klassikaal onderwijs was meer verschil van meening. De inleider wilde, zoo het aantal het eenigszins toeliet, individueel onderricht, omdat zulk onderwijs allen ontwikkelde naar vermogen. Hij stemde toe, dat van den onderwijzer daarvoor meer inspanning geeischt werd, doch dat zijn streven, het kind te ontwikkelen, be ter doel zou treffen. De inleider onthield zich een aantal te noe men, waarbij het onderwijs individueel of klas sikaal gegeven kon of moest worden, omdat zulks afhing van de capaciteiten van den be trokken onderwijzer. De opmerking, dat klassen van 48 of meer leerlingen te groot waren om onderwijs in handenarbeid te geven werd beantwoord met: Dat getal is voor ieder ander vak van onderwijs ook te groot, doch zoo goed als men zich dan met andere vakken moet behelpen en bescheiden eischen stellen, kan zulks ook met het practisch onderwijs, Een der bezoekers meende dat de modellen, ter vergadering aanwezig en door de leerlingen van den inleider vervaardigd, voor anderen wel voor de toekomst zouden zijn weggelegd. Hij meende, dat, al begon hij hed«n in zijn school, het lang zou duren eer hij op zulke resultaten kon wijzen. De inleider merkte daartegen op, dat, wanneer men begon met in het eerste leerjaar practise!) onderwijs te geven en daarmee doorging in alle leerjaren, die kinderen in het Ge leerjaar dezelfde voorwerpen konden maken, indien het onder wijs maar methodisch en door een technisch ontwikkeld onderwijzer gegeven werd. OVERSCHIE, 27 Maart. Gisterenmiddag had de conducteur van een dor bootjes van den 's-Graven- haagscben Stoombootdienst het ongeluk, door de gladheid van het dek in de Sehie to vallen. Oa- middellijk werd hij gered, maar hij had toch onder vonden, dat het seizoen om zich op dergelijke wijze door een bad te verfrisschen, nog niet gekomen is. KETHEL EN SPALAND, 28 Maart. De veehouder J. de K. had gisterenmiddag het ongeluk iD de mest vaalt te glijden. Alleen zijn hoofd stak nog bovenden reukverwekkenden inhoud uit. Door spoedig toege schoten hulp werd hij uit zijn benarde positie gered. KETHEL EN SPALAND, 28 Maart. De gemeente raad alhier zal vergaderen op Woensdag den 30 Maart a. s. des morgens half elf. I Volkshuis. Gisteravond werd in liet «Volkshuis" de ge wone jaarüjksche ledenvergadering gehouden dezer stichting onder voorzitterschap van den heer M. G. M. de Groot. Nadat de notulen waren gelezen en goedge keurd kwatn het jaarverslag aan de orde, het welk lot enkele opmerkingen aanleiding gaf. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat de leeszaal tegen geringe contributie open staat voor jeugdige personen, terwij! kosteloos boeken kunnen medegenomen worden. Weldra zal de sub-commissie voor de leeszaal haren arbeid aanvangen. Ook werd er door den voorzitter op gewezen, dat werkliedenvereenigingen nog maar schaars het «Volkshuis" tot vergaderlokaal gebruikten. Hij spoorde tot meerder gebruik aan, vooral ook omdat hier niet de verplichting tot het maken van verteringen bestaat, gelijk in de herbergen, waar men nu meestal vergadert; wel wordt eene kleine zaalhuur gevorderd, doch het niet-verplichte verteren weegt hier zeer zeker tegen op. Vooral ook uit een moreel punt is het aan bevelenswaardig in het «Volkshuis" te verga deren. Werkliedenvereenigingen en «Volkshuis" moeten elkaar wederkeerig steunen. Door een der leden werd er op gewezen, dat men soms vergeefs bij den concierge kwam om de zaalde voorzitter meende, dat bij vol doend overleg dit slechts bij uitzonderiug be hoefde voor te komen. De Voorzitter deelde hierna mede, dat tot bestuurslid uit de obligatiehouders de heer J. II. van Westendorp J Dz. wasgekezenendathet verzoek der ledenvergadering om ook zulke geschriften op de leestafel te leggen, die ge welddadige omwenteling voorstaan, was afge wezen, ook om den goeden naam van het «Volkshuis", Men wilde zeer vrijgevig zijn in het ter lezing leggen van bladen, doch uit te sluiten zoodanige, die1 onnoodig en niet als laatste redmiddel eene gewelddadigen ommekeer der maatschappij prediken. Hiermede was de agenda afgeloopen en deed de voorzitter de gebruikelijke rondvraag. De heer Sterk, de woorden des voorzitters dat men moest streven naar verbetering der maatschappij beamende, meende dat tot zoo- dauige verbetering behoorde het geven van de noodige Zondagsrust, De concierge nu van het «Volkshuis" verkeerde in dit opzicht in zeer ongunstige omstandigheden. Hij heeft nimmer Zondagsrust. Spr. stelde dus voor minstens tweemaal in de maand aan den concierge eeu vrijen Zondag te geven. Een langdurige en zeer geanimeerde discus sie ontstond over dit voorstel. De voorzitter meende, dat het regelen van de Zondagsrust van den concierge niet tot de bevoegdheid behoorde van de ledenvergadering maar van het bestuur. Vele leden meenden, indien men het reglement aldus opvatte, dat de ledenvergadering eigenlijk niets te zeggen had, doch de voorzitter bleef in deze zijn standpunt volhouden. Een opdracht of bevel wenschte het bestuur niet te aanvaar den kwam men met een verzoek, dan zou de bestuursvergadering dit nogmaals overwegen, zich daarbij echter algeheele vrijheid van haal delen voorbehoudend. De voorsteller zette zijn opdracht alsnu om in een verzoek, doch wisselde dit op zijn beurt weder voor een bevel. Aan de discussie scheen geen einde te zullen komen, en het bleek dat, minder nog de vraatr van de regeling van de Zondagsrust, deze de cardinale was, of het bestuur dan wel de leden in deze souverein waren. Ten slotte stelde de heer Van Emden een amendement voor op het voorstel-Sterk, dat hiertoe strekte om aan het bestuur ia overwe ging te geven minstens eens per maand den concierge een vrjjen Zondag te verschaffen. Dit amendement werd aa»genomen, waarna het geamendeerde voorstel-Sterk in stemming kwam dat eveneens werd aangenomen. Hierna werd de vergadering," die goed ba- zocht was, gesloten. Tot leden van het bestuur werden bij den gisteren gehouden stemming gekozen de heer J. Kooreiigovel en mej. B. Maas, beiden aftre dend, en wel respectivelijk met 54 en 76 stem men de heer A. de Wit verkreeg 47 stemmen. Van bevriende zijde schrijft men ons: r Gisteren in Schiedamsche paperassen snuffe lende, vond ik o. a. inLevensbeschrijving van den heer Simon Rijnbende, Oud-Burge meester der Stad, enzdoor Dr. A. Maas, blz. 31, het volgende, doelende op het vele dat die Oud-Burgemeester voor Schiedam deed «Gedenken wij daarbij aan aan de «eindelooze moeiten die hij zich voornamelijk «met den heer Dr, A. Knappert, gaf ter ver- krijging der concessie voor den aanleg van «eenen zijtak aan den Hoilandsche Spoorweg «van het Station Schiedam tot aan een bij het «Oostersch Hoofd te maken handelsdok, doch «waarvan de uitvoering door bezwaren boven «hunne magt achterwege bleef" Ik vond het wel aardig, u daarvan melding te maken, misschien hebt u er iets aan met het oog op het aanhangige voorstel van den Raad, en óók daar het blijkt, U omtrent de Schiedamsche belangen ernstig onderzoek doet, en uwe meening ten beste geeft, wat nu pas weer bleek met uw artikel «Museum en Archief." Wat mijne bescheiden meening betreft, ge loof ik óók dat de f 5000, voor de verbouwing etc. daarvoor aangevraagd, letterlijk in het water zijn gegooid maar misschien wie te véél vraagt, krijgt soms niets. De heer P. F. Bokhorst alhier, onderwijzer te Rotterdam, is benoemd tot le onderwijzer tevens plaatsvervangend hoofd aan de Openbare Schooi, hoofd de heer Evers, aldaar. De SO-jarige weduwe Bouvink was heden morgen een gang heet water gaan halen, toen ter hoogte van de wachtkamer van den tram bij de Koemarkt de ketting van haar juk brak. De twee emmers vielen daardoor en het heete water stroomde het oudje over de beenen, zoodat zij hevije brandwonden bekwaïn. Een voorbijgaand burger bracht haar naar hare woning aan den Buitenhavenweg 176'. Correspondentie. Den heer N. alhier. Voor heden te laat ont vangen, Om vier uur wordt ons blad voor de post-editie reeds afgedrukt. BURGERLIJKE STAND. Overleden 25 Maart. Catharina Jacoba Lindeman, oud 69 jaren, ongeh., Tuinlaan. 27 Maart. Johannes Franciscus Hille, oud 10 dagen, Oroenelaan. Gemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad welke hedenmiddag te 3 uur plaats had werd onder de ingekomen stukken mededeeling ge* daan dat door Ged. Staten de vergoeding voor vrije woning voor het hoofd der lagere schooi met uitgebreid leerplan is bepaald op f350. Door den Raad was een bedrag van f 300 vol doende geoordeeld. Uit de hierover gevoerde discussie bleek dat door Ged. Staten dit besluit slechts was gemo tiveerd op «billijkheid".

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2