STADSNIEUWS. YLAAEDESGEN. Rechtzaken. Kerk en School. leid door de heeren Marcellus Emants, president, en jlir. Srnissaert, secretaris van het Ned. Too- neelverbond, aan welke bestuurders H. M. bij bet verlaten van den schouwburg hare te vredenheid kenbaar maakte over dezen wel geslaagden avond. Eerste Kamer. De afdeeüngen van de Eerste Kamer hebben nog benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland; tol ruiling van grond te Ulvenbout; tot afkoop door de gemeente Rotterdam van het recht van opstal op oeverlandtot verkoop tan spoorweggrond te 's-Eosch tot verstrekking van i enteloos voor schot ten behoeve van den aanleg van den stoomtramweg NijkerkEde tot nadere voor ziening omtrent de werking der boterwet van 23 Juni 1S&9 de heeren Bergsma, Van Svvin- deren, Laan, Van Bonevai Faure en Fennema. Militaire pensioenen. In strjjd met de bewering der JV. li. Ct. beweert liet Vad. uit goede bron, dat er wel degelijk bij de betrokken departementen een herziening in voorbereiding is ten opzichte der wetten betreffende de militaire pensioenen bij zee- en landmacht. Het advies van den militai ren pensioenraad moet reeds ingewonnen zijn. De benoemingen voor Atjeb. Volgens inlichtingen aan het weekblad Insultnde beeft zich de verandering in het liooge bestuurspersoneei van Atjeh aldus toegedragen. »Van Heutsz was als chef van den staf te Batavia benoemd, met de opdracht der Pedir- expeditie voor te bereiden. Hierbij was reeds in beginsel uitgemaakt dat, wanneer het tot een Pedir-expeditie kwam, Van ileutsz baar zou cormnaudeeren en tevens optreden als gouverneur van Atjeh. Van Vliet zou dan tot generaal-majoor wor den bevorderd en Van Heutsz vervangen als chef van den staf te Batavia. Zoo is dus nu geschied, zooals reeds maan den geleden besloten was. Men behoeft zich niet te verdiepen in de redenen van onaangenaamheden tu«schen beide opper-otficieren, om do eenvoudige reden, dat er niets \an dien aard bestaat. Blijft dus alleen liet pensionneeren van den resident Van Langen. Hieromtrent deelt men ons uit Den Ilaau uit zeer goede bron mede doch wij vermel den dit met reserve dat de resident, hoewel tot de bewonderaars van Ileutsz behoorende, in geen geval bereid was onder Van Heutsz te dienen. Tenzij men den resident dus in een ander gewest plaatste, schoot er niets anders over dan hem te pensionneeren. Nu ten slotte de zending van Snouck Hur- gronje, die echter nog niet officieel bevestigd is. Dr. Snouck Hurgronje zou aan Van Heutsz •worden toegetoegd, de in eerste plaats voor de aanraking met de inlandsche hoofden met liet oog op de Pedir-expeditie. Zooals bekend is, staat Snouck nog geregeld in bi lotwisseling met Atjehers, wier vriendschap hij gewonnen heeft tijdens zijn verblijf aldaar." Kon. Institnnt van Ingenienrs. Te 's-Gravenhage werd gisteren onder leiding van den heer J. F. YY'. Conrad eene vergade ring gehouden van bovengenoemd Instituut. Aod den secretaris van het Instituut, den heer Tideman, werd op verzoek eervol ontslag verleend en het pensioen bepaald op f1050. Eene oproeping voor een nieuwen secretaris zal gedaan wordenechter zal deze benoeming met het oog op de reorganisatie van liet Insti tuut slechts tijdelijk zijn. Hierna hield de heer A. Th. Boert eene voor dracht over een nieuw syatefm van eleetrische tractie, terwijl daarna de heer A. C. C. G. van Hemert over spoor'.vegbi uggen sprak. De heer Alpherts, die als bestuurslid be dankt had, weid herkozen. Oorzaak van schoolverzuim. Ilct Schoolblad schrijft Van een geheel eigenaardige, haast zou men zeggen opzettelijk aangebrachte, oorzaak van schoolverzuim wordt ons uit do gemeente Scho- terland beiieht gezonden. De baron Heemstra heeft in zijn eigendommen te Jubbega een wijk laten graven, waardoor aan een dertigtal leerlingen de weg naar school is afgesneden. Sinds twee maanden ontvangen deze kinderen geen onderwijs. De gemeente wilde een brugje of vonder leg gen, de baron weigert dit toe te slaan. De twee andere scholen der plaats kunnen bedoelde kinderen bezwaarlijk aannemen, waar ze nog altjid werken met onvoltallig personeel en met een aantal leerlingen, hooger dan de wet toelaat. Over de reden, welke baron Heemstra voor zijn handel wijze kan hebben, verdiept men zich in gissingen. De een zegt, dat het alleen is, omdat hij geen kinderen langs en over zijn lan derijen wil laten gaan de ander, dat hij ze naar de bijzondere school te Kortezwaag wil lokkeD. "Wij hechten geen waarde aan één dezer ver onderstellingen, doch wat ook de reden van het zonderlinge gedrag van dezen grondeigenaar moge zijn, wij hopen zeer, dat hij in het belang der kleinen, zeer spoedig van zijn verzet worde afgebracht. Op 24 Juni e. k. wordt de groothertog van Saksen-Weimar, die met prinses Sophie der Nederlanden gehuwd is geweest, 80 jaar. De Landdag van het groothertogdom heeft be sloten zelf het centraal-comité te vormen om den vorst, die thans bijna 45 jaren regeert en zeer bemind is, een huldeblijk te over handigen. De gewone audiëntie van den minister van Binnenland.sche Zaken zal op Zaterdag 2 April 1898 niet plaats hebben. Prof. M. W. F. Treub, candidaat-notaris, heeft, het voornemen te kennen gegeven af te treden als voorzitter van de Broederschap van can- didaat-notarissen. Dit besluit slaat in verband met het aan nemen eener motie op de jongste vergadering van de Broederschap, waarin te kennen werd gegeven niet op het verzoek des Ministers van Justitie te gaan om inlichtingen te geven op eene ministerieele lijst van sollicitanten voor een vacante plaats, in te zenden door de betrok ken aldeelirig der Broederschap. Men wenschte zich bij de adviezen te be perken tot een beoordeeling der standplaatsen. OVEBSCHIE, 30 Staart. Een geslacht varken vim 40 KG. uit deze gemeente afkomstig is gisteren te Rotterdam aangehouden en voor de consumptie afge keurd. OVERSCHIE, 30 Maart. Gistermiddag is door den gemeente-veldwachter J. E. v. d. Plas alhier aange houden, wegens bedelarij, Jan O., wonende to Rot terdam, die in het bezit is gevonden van ruim f18 aan kwartjes, dubbeltjes, centen en halve centen! Gemeenteraad van Ketliel en Spaland, Zitting van Tl'oonsdng 30 Maart 1S9S te lOifo mtr voorin Tegenwoordig zijn allo leden Voorzitter de Burgemeester, de heer L. Mazel. De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten toezending van het besluit van den minister van Binncnl. Zaken houdende vaststel ling van het bedrag der rijks-subsidie in de kosten van het lager onderwijs over 1897, welk bedrag is f700. Idem waarbij het voorschot daarop voor 1898 is vastgesteld op f 700. Van hetzelfde college goedkeuring van de Raads besluiten van 5 Februari j.l. betreffende do compta biliteit. Van hetzelfde college inededecling dat de jaar wedden van den Burgemeester en van den secretaris zijn vastgesteld respectievelijk op f600 en föOO,terwijl voor eerstgenoemde in mindering zal worden gebracht f200 voor huur van het gedeelte gemeentehuis dat tot bargemecsterswoning dient. Overeenkomstig deze mededeeliug wordt besloten den desbetreffenden post op de begrooting te wijzigen. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de benoeming van leden in het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. Op voorstel van den voorzitter worden daartoe benoemd de beide wethouders terwijl dc overige raadsleden als plaatsvervangende leden worden aan gewezen. Ingekomen is een adres van A. F. Rebers en andere belanghebbenden, waarin zij hun leedwezen betuigen over het besluit van den Raad om de brug over de Schie niet in gemeente-eigendom over te nemen; daarin voorts verzoekende om bij de Pro vincie pogingen te doen om daarin wijzigingen te brengen zoodat de lasten, die door het in particulier eigendom zijn van de brug bijzouder hoog zijn, te verlagen. De Voorzitter deelt mede dat door hem dien aangaande geïnformeerd is bij een invloedrijk persoon en deze had hem medegedeeld dat een dergelijke poging noch bij de provincie noch bij het rijk resul taten zal opleveren. Op grond daarvan stelt de voor zitter voor afwijzend op het adres te beschikken. Do heer A. Poot acht het wenschelijk om met de beslissing hierop nog eonigen tijd te wachten. De Voorzitter zegt dat een uitstel tot niets kan leiden. Dc heer Poot meent dat de Burgemeester bij een tusschenpersoon heeft geïnformeerd, zoodat het advies aan hem gegeven niet een absolute beteckenis heeft. De Voorzitter antwoordt hierop dat de persoon, bij wien hij geïnformeerd heeft, is de commissaris der Koningin. Do heer Brogman meent dat door den burge meester voldaan is aan het verzoek van adressanten, misschien sneller dan zij verwacht hebben, en dat het voorstel van B. en YV. is het uitvloeisel van het antwoord. De heer B. v. d. E ij k wijst er op dat hij het leggen van de brug geen subsidie is gevraagd en dat het nu moeilijk is om thans steun te verkrijgen. Een adres aan Prov. Staten acht hij alleen goed om een officieel antwoord te knnnen overleggen. Dc Voorzitter antwoordt dat het noodcloozo moeite is om een verzoek te richten tot Prov. Staten daar het antwoord toch hetzelfde zal zijn. Bovendien kunnen adressanten spoedig genoeg bekend zijn met de motieven die tot een afwijzende beschikking heb ben geleid. Ook zal daarvan aan adressanten mede- deeling worden gedaan. A Raad vereenigt zich daarna met het voorstel van B. cn W. Aan de orde wordt gesteld het kohier voor de hondenbelasting. Dit wordt op voorstel van B. en YV. voorloopig vastgesteld op f282.zullende de ver valdag gesteld worden op 22 Juni tw s. Van T. Sirafeer is ingekomen een adres houdende mededeeling dat hij zijn hond reeds heeft verkocht waarom hij verzoekt zijn aangifte als niet gedaan te beschouwen. Do Voorzitter zegt dat dit niet kan maar stelt voor hem ontheffiing te vcrleenen voor 1/2 jaar. Hiertoe wordt besloten Aan de orde wordt gesteld het kohier voor den Hoofdelijken omslag. Ter behandeling daarvan wordt de vergadering geschorst. Na heropening van de vergadering wordt het kohier vastgesteld tot een bedrag van f4968. Op het adres van G. Steenboek houdende verzoek om niet op dat kohier te worden gebracht daar zijn inkomsten te gering zijn, wordt gunstig beschikt. Het door B, en W. ingediend voorstel tot wjjsiging der schoolgeldheffing werd heden door dat college ingetrokken. Hierna wordt aan den Raad aangeboden het ver slag over den toestand der gemeente over 1897 waaruit de voorzitter de voornaamste punten opleest. Daaruit blijkt o.a. dat het aantal inwoners is 1477. Het wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van C. C. Kwartel om een perceel grond te koopen ter grootte van 14.98 MJ en het daaraan grenzende gedeelte sloot te mogen dempen. De heer Bregman wijst er op dat den Breo het recht tot afmaaien had van de slootstrook en vraagt of daaruit niet volgt dat die strook aan hem toebehoort. De Voorzitter antwoordt hierop dat indertijd was besloten dat het afmaaien werd toegedaan aan hen die meenden daarop recht te hebben. Thans, nu dat perceel kan verkocht worden, had den Bree te bewijzen dat dit perceel aan hem toebehoorde. YY'aar hij dit nu met kon en het een ongenummerde weg is, volgt daaruit dat het aan de gemeente behoort, die dus het recht heeft dit te verkoopen. Uit dc discussie blijkt dat Kwartels daar zal bouwen een huisje aan den weg en een schuur daarachter. De hoer Poot vraagt of de afval in do sloot kan uitloopen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet zal worden toegestaan, maar dat zal worden voorge schreven het maken van een put daarvoor. Door Schenkeveld is het verzoek ingezonden om een strook grond van 2 M. te koopen grenzende aan zijn eigendom. De Raad beslist daarop dat beide perceelcn aan den openbaren dienst kunnen worden onttrokken en nemen daarna het voorstel tot verkoop aan. De punten der agenda zijn hiermede afgehandeld. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst do heer d e J 0 n g op den treurigen toestand van het Laantje. Na cenige discussie over de wijze waarop daarin verbetering kan worden gebracht, verklaart do voor zitter dat hij daarnaar een onderzoek zal instellen cn zoo noodig reparatie zal doen verrichten. Dc vergadering wordt hierna gesloten. Waarschuwing. De Commissaris van Politie alhier geeft hoeren winkeliers in overweging zich cei"-l bij li"tn te vervoegen alvorens handelsbetrekkingen aan te knoopen met zekeren \ran Driel, wonende te Puttershoek. Door B. en YYr. wordt voorgesteld aan N M. van Wassenaar, huurder van deu Schinkel dijk, die eigendom is der gemeente, over 1897 op den huur prijs van (45 eene schadevergoeding te verleenen van f 15 en voor 1898 den huur prijs van (45 tot (20 terug te brengen. Een en ander geschiedt omdat de huurwaarde van den dijk het vorige jaar geringer was door do verhooging daarvan in den zomer en omdat genoemde dijk thans meer liet karakter van openbaren weg heeft verkregen. Met liet oog op de plaats gehad hebbende werken zal het den huurder verboden zijn aldaar dit jaar groot vee te weiden. Met 1 April worden de Rijksambtenaren II. P. YVijmj es, B. De Geus, J. G. E*uneijer en A. G. Helders van hier naar Rotterdam ver plaatst, Op bet Doeleplein had gisteren een eenvou dige plechtigheid plaats. Toen de schutterij was aangetreden, werd het geweer gepresenteerd, de trommelslagers openden de ban, waai op voorlezing werd gedaan van liet Kon. Be.-l. van 5 Maart 1.1., waarbij eervol ontslag werd verleend aan J. A. J. Nolet als Ie luitenant en A. J. J. de Gioot als 2de luitenant bij de d. d. schuttel ij alhier, en be noemd weiden tot Ie luitenant; J. I). C. Steenberg, thans 2de luitenant, en tot 2de luitenant: inr, A. J. Blok, vroeger in gelijken rang bij de tl. d. schutierij te 's-Hertogenboseli, C, A, M. Jansen, jI11'. ar, T. A. M, A. Ilutnulda van Eysinga en A. Dirkzwager, allen sergeant- titulair. De ban werd daarop gesloten en bet com mando »Zet af, geweer I" klonk. Hierin«de was de plechtigheid afgeloopen. .1. Langewisch hoopt I April den dag le her denken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als meesterknecht bij de firma A. Dirkzwager, brander alhier. Vanwege de hier bestaande afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, zal een adres aan den gemeenteraad worden gezonden, waarin wordt verzocht, om bij een ophanden zijnd werk van de gemeente, de werkloozen te ge bruiken. Gisterenmiddag te 3V* uur reed de smids jongen Gerard van Beers op een paard de Koe markt over en de Gerrit Verboonstraatin; daar het paard tegen den zin van den oerijder een snellen galop had aangenomen, riep de jongen bleek als een doek luidkeels om hulp. Nabij het postkantoor gekomen liep het paard de YVestvest op waar de stal is, met het gevolg dat de jongen, die op deze verandering van richting niet bedacht was, tegen den grond sloeg liet ongeluk liep vrij goed voor hem af, daar hij slechts een ontvelling aan den wang en een pijnlijken arm bekwam. Gisterenavond waren aan de visebmarkt aan gevoerd 2 partijen leng en 1 partij spiering de prijzen waren voor doode leng van f 0.65 tot f 2.25 per stuk, spiering van f Ö.IO tot f0.22'/2 per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 30 Maart. Anthonie Stolk, 22 jaar, en Jacoba Petroneila Jobanna Rossel, 28 jaar. Geboren 28 Ylaart. Elisabeth Cornelia, dochter van YV. C. Oranje en E. C. Sluyters, Willemshofje. 29 Maart. Theodorus Josephus en Johauna Maria, zoon en dochter van J. S. M. van Keme- nade en J. C. Govaart, Broersvest.Johannes, zoon van YV. G Jongsten en G. v. d. Sluys, Nieuiee Sluisstraat. 30 Maart. Petroneila Catharina, dochter van M. Bakkes en C. Groeneveld, Singel. Tot tweeden onderhavenmeester in de plaats van wijlen den heer C. van Toor, is door B. en YYA benoemd A. v. d. Valk. schipper te Vlaardingen. Heden aanvaardt de benoemde zijn betiekkiog. Gisterenavond hieid de voorioopige com missie voor den bij voldoende deelname te hou den vélocipède-optocht ter gelegenheid der Kroningsfeesten alhier eene vergadering, waartoe de (ietsrijders van Vlaardingen waren uitgenoo- digd. Nadat de 'neer C. Schippers, voorzitter van het comité, de vergadering had geopend, zette hij de plannen uiteen. Hierop werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren C. Schippers, J. N. van der Knoop, D. van der Heul, A. de Zeeuw en YYr. van Toor. Dit be stuur zal trachten het slagen der plannen zoo veel mogelijk te doen bevorderen. Daar het alhier herhaalde malen gebeurt dat de leerlingen bij het uitgaan der Teeken- scho'd zeer veel straatrumoer maken, heeft de politie daaraan een einde trachten te maken door een hunner te bekeuren. Gisteren had liet 3-jarig dochtertje van M. Broek alhier het ongeluk, terwijl de ouders dachten dat het rustig op een bovenkameitje, 3 4 meter boven de straat, zat te spelen, uit liet raam te vallen. Hoewel men eerst ducht dat liet kind een hersenschudding had gekregen, is later gebleken dat dit niet liet getal was. Het Kind is viij wel. BURGERLIJKE STAN D. Ondertrouwd 29 Maart. Lieu we Bangma en Johanna Blijenburg. Gehuwd 30 Maart. Corneüs Poldervaart en Adiiana Maiia Brons. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 30 Maart 1898. YVegens straatschenderij G. J. Z. te Schiedam, tot f 1 boete suhs. 1 dag hechtenis. Y\r. A. d. H., A. J. K., beiden te Schie dam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. III. Z., II. B., D. v. YV., YV. S., allen te Maassluis, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. YVegens in dronkenschap do orde verstoren bij le herhaling: Z. G. te Schiedam, tot 6 dagen hechtenis. YYTegens openbare dronkenschap J. J. H. K. en J. v. d. M. beiden te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. YVegens openbare dronkenschap (3e herhaling) J. 5. te Schiedam, tot 2 X 10 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van drie maanden. YY'egens spoorweg-overtreding J. 0. M. te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. YVegens politie-overtrcding J. d. J., L. K,, J. C. A. d. R., H. F. L„ D. V., ieder tot £1 boete subs. 1 dag hechtenis. C. V. D. T.. tot f 0.30 boete subs 1 dag hechtenis. D. v. d. W. tot. f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, allen te Schie dam. J. L. v. d. K. te Vlaardingen, tot 2 X f 1 boete, sub. 2X1 dag hechtenis. J. K. te Vlaar dingen, tot '2 X t 3 boete subs. 2X2 dagen hechtenis. Voor do arrondissements-rechtbank te Rotterdam stonden gisteren behalve de door ons reeds vermelden nog terecht. J. S., 55 jaar, zeeman te Vlaardingen, reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld, zou op 11 Februari ten nadcele der gemeente Vlaardingen eenige steenen hebben weggenomen en wel, zooals de getuigen ver klaarden gezien te hebben, tusschec het rijswerk langs dc rivier. Beklaagde ontkende en beweerde de steentjes geviseht te hebben. Ook van do vroegere veroordeeling wilde hij niets hooroD, „dat was al lang geleden, dat moest men nu maar laten waaien.' Het O. M. rekening houdende met de vroegere veroordeeling, eischte drie maanden gevangennisstraf. Beklaagde zeide deze straf niet aan te nemen en de zaak in appel te zullen gooien. Behandeld werd voorts de zaak tegen H. V., 21 jaar, zecvisscher, en YV. P. F. v. H. 17 jaar, schippers knecht, beidon te Vlaardingen. Dc tweede was niet verschenen. Do verschenen bekl. bekende in vereem- ging met v. H. twee ijzeren schuitjes te hebben weg genomen die dienden tot ballast van vaartuigen ca in eigendom toebehoorden aan Jan van der YVinat. De schuitjes lagen in de nabijheid der scheepswerf van v. d. YV. 'aan den Kortendijk te Vlnardittgcn- De opbrengst ad f 1.50 hadden zij gezamenlijk ge deeld. Het O. M. eischte veroordecling van den eerste tot 14 dagen, van den tweede tot een maand ge vangenisstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Barnoveld, H. Visser, te Delft- Bedankt: Voor Aalsum, YV. Hulsbergen, te Slochteren. Ger. Kerkeh. Beroepen: Te Schiedam,D.RingnaldateOudfr- hoorn. Te Dedcmsvaart, Fokkens, te Stadskaniuu. Aangenomen.' Naar Genemuiden, door F. YY- H. Eskes, te Spjjk.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2