BINNENLAND. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. YL AAR DIN GEN. Generaal de Pellieux laat de woorden die de Radical hem in den mond heeft gelegd, door de Agencc Havas aldus tegenspreken sDeze woorden bevatten tal van onjuistheden, waarop het voldoende is te wijzen, opdat de publieke opinie zich er verder niet mee bomoeie". De Radical is zeer terecht niet te vreden met deze logenstraffing en verlangt een pertinente aanwijzing der beweerde onjuistheden. Toen mr. Labori, de verdediger van Zola, gisteren in een proces over boedelscheiding pleitte, verweet de a.hocaat der tegenpartij hem dat hij omgekocht was om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Onmiddellijk beval de rechtbank den belee- diger te verwijderen, en onder de algemeene goedkeuring van collega's en publiek sprak Labori »Ik ben hier in het belang mjjner onge lukkige cliënten, die zonder eenig middel van bestaan zijn, en wien men een vermogen be twist waarvan de helft hun toebehoortik moet er bijvoegen dat ik in deze zaak niet het minste honorarium heb ontvangen, evenmin als in een andere, vermaarder zaak. (Beweging). «Kan men in dit land waar men zooveel edelmoedigheid placht te vinden, niet meer een inan zijn plicht zien vervullen, in weerwil van moeilijkheden en gevaren, zonder hem terstond te verdenken Langdurige beweging.) Toen mr. Labori de gerechtszaal verliet werd hij 'levendig geiukgewensent. De officieuze Nordd. AUg. Ztg. deelt mede, dat de vleugel-adjudant van keizer Wilhelm, koionel von Moltke, bevelhebber van het Alexander-regiment, naar St. Petersburg gaat om den Czaar namens den Keizer twee jacht geweren aan te bieden. Over het diplomatieke en het consulaire corps in Rusland is een regen van onderschei dingen neergedaald, naar het heet als gevolg van keizer Wilhelm's jongste bezoek aan den Czaar. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft, voordat hij Weenen verliet, aan kei/er Frans Jozef formeel beloofd dat de Bulgaarsche politiek geen conflict met Turkije zal uitlokken, maar den vrede beoogt. In de Grieksche Kamer werd gisteren dooi den minister van financiën Streit het ontwerp over de leening ingediend. Een voorstel van den premier, tevens minister van buitenlandsche zaken, Zaïmis om den dank van Griekenland te betuigen aan Frankrijk, Rusland en Engeland werd door Delyannis en anderen gesteund en onder gejuich met alge meene stemmen aangenomen. De Sultan heeft thans weer bij den Britschen gezant aangedrongen op liet instellen van een bestuur op Kreta in denzelfden geest als op Santos en in den Libanon, nl. met een Chris telijk onderdaan van den Sultan als gouverneur. Keizer Wilhelm's reis naar het Heilige Land is nu vastgesteld op de tweede helft van October. Er wordt een onderzoek ingesteld of de wegen tusschen Jeruzalem, Jericho, Bethlehem, Caphar- naiim en andere heilige plaatsen berijdbaar zijn. In dat geval gaat de Keizerin mee. De Westminster Gazette meldt dat over de geschilpunten in Wost-Afrika overeenstemming is verkregen. Over den beweerden dood van Paul Kruger is noch aan het departement van koloniën noch aan het consulaat-generaal der Zuid-Afrikaan- sche Republiek te Londen eenig bericht ont vangen. De thesaurier-generaal van Transvaal, de heer J. N. Boshofï, is uitgenoodigd af te treden wegens onregelmatigheden in de administratie, maar men gelooft niet dat deze uitnoodiging het gevolg is van een tekort in de schatkist. De adjunct-thesaurier-generaal heeft onbepaald verlof gekregen. De zaak wekt te Pretoria groote sensatie. Een tweede telegram, van IIavas, zegt dat de thesaurier-generaal en diens adjunct ontslag hebben gevraagd wegens enkele onregelmatig heden in de administratieve operaties. Onze Bnrger-Avontlscholen. In de Arnhemsche Courant kwan dezer dagen van de hand van een onzer stadgenooten, den heer T. v. A., een artikel voor over bovenge noemd onderwerp, hetwelk wjj hier overnemen. Het luidt Ongelukkig kunnen deze scholen niet van Staatswege gereorganiseerd worden zonder wijziging der wet op het Middelbaar Onderwijs. En liet zij dadelijk toegegeven dat er ge wichtiger zaken wachten op behandeling. Onze kweekelingen der II. B. scholen, met welken Fransehen slag ook vooral in een enkele pro vincie het eindexamen worde afgenomen, hebben dan toch nog een algemeenen graad van ontwikkeling, die beo in staat stelt zich verder te bekwamen. Maar voor de Burger avondscholen is een spoedige wijziging gewenscht, vooral voor die gemeenten, waar de inrichting eener Ambachtsschool te veel van de draag kracht zou vorderen. De toelichting tot de Wet op het M. O. zeide hel immers zoo duidelijk mogeliik, dat de Burger avondschool in de eerste plaats bestemd is voor aanstaande ambachtslieden. Nu kan een Burgeravondschool in lal van gemeenten veel beter voldoen aan de behoeften dan een Ambachtsschool, alwaar nagenoeg niet anders opgeleid worden dan aanstaande timmer lieden, smeden (bankwei kers), ververs en schrijn werkers. Dit, gaat goed voor een groote gemeente; maar voor een kleine is bet aantal leerlingen in die vakken te gering, vooral wanneer zulk een gemeente zich niet uitbreidt. Maar de Burgei avondschool geeft enkel theo- retbisch onderwijs en geeft te veel en te weinig, zooals blijkt uit hetgeen het programma van ftudie aangeeft, te wetenNederlandaCh, Aard rijkskunde, Geschiedenis, Rekenen, Meetkunde (inclusief inhouden van lichamen). Natuurkunde, Scheikunde. Staatswetenschap, Technologie en Hand- en Lijnteekenen. Op enkele zelfs Geschiedenis der bouwstijlen en Kennis van bouwmaterialen. Volgens de wet is de cursus een tweejarige. Daar liet nu onmogelijk is, in zulk een korten tijd van al die vakken zooveel te geven, dat een geheel, hoe klein ook, blijft, heeft men aan den wettelijken cursus toegevoegd een voor bereidende klasse en een herhalingriilas«e, zoodat de cursus is een driejarige met een herlmüugs- k lasso. De leerlingen der herhaüngsklasse zijn. dus meestal (een enkelen toehoorder uitgezonderd) in het bezit van hun diploma van voldoend eind examen der Burgeravondschool en volgen ook alleen een cursus in hand- en lijnteekenen, waarbij, als het programma dat vermeldt, nog komt een enkel uur voor kunstgeschiedenis en kennis der bouwmaterialen. Dit laatste behoort eigenlijk onder de technologie en de kunstge schiedenis (kennis van bouwstjjl) kan veel beter als teekencursus wot den gegeven. Soms komen van deze jongelieden enkele nog voor een vijfde, som zelfs voor een zesde jaar terug. Nu begrijpt men echter dat deze vierjarige cursus feitelijk nog maar een tweejarige is, want op de meeste Burgeravondscholen begint de cursus 1 October en eindigt hij 31 Maart, wat ook volkomen rationeel is, daar voor en na die data de tijd van werken en bouwen, de tijd der practijk, voor de leerlingen daar is. Rekent men nu nog de Kerstvacantie af, dan zijn dus 25 weken van vijf dagen (elke dag of avond van 3 uren ongeveer) beschikbaar voor elk cursusjaar, om de jongelieden een theore tische ontwikkeling te geven, waar ze op kun nen voortbouwen. Daar nu echter de Burgeravondscholen be zocht worden door allerlei jongelieden, waarvan een aanzienlijke minderheid niet tot den am bachtstand der bouwvakken behoort, krijgt deze te veel technisch en de groote meerderheid in het geheel geen practisch onderricht. B wendien kleeft nog een groot euvel de Burgeravondschool aan. De jongelieden komen op gemiddeld dertien- jarigen leeftijd. Op 15-jaiigen leeftijd kunnen zij dus komen iri de 3de klasse, wanneer zij door meer ontwikkeling en ouderdom juiat kun- profitrerenmaar dan heeft ongeveer 50 van die klasse de school reeds verlaten I Een deel is naar de normaalschool (aanstaande ouderwijzers)maar het grooter deel (toekom stige ambachtslieden) is bij bazen in betrekking, want er moet geld verdiend worden. Anderen komen zoo nu en dan, als zij tijdelijk geen baas hebben. Nu is het waar dat de Burgeravondschool als lierhalingsonderwijs vruchten kan geven, maar zeer zeker voldoet zij zóó niet aan de eischen. Om hieraan te voldoen zou deze weg kunnpn gevolgd women Allereerst wordt echter ondersteld, dat, hetzij door verplicht onderwijs, hetzij langs anderen weg, de jongelieden worden genoodzaakt om, na voldoend eindexamen der lagere school, een cursus van minstens drie wintersemesters op de Burgeravondschool geregeld volgen. Gedurende deze drie jaren wordt onderwezen Rekenen, Meetkunde, Natuurkunde (waarbij hoofdbeginselen gezondheidsleer), Scheikunde (waatbij technologie en materialen-bespreking), gewoon Boekhouden en beginselen Staatsin richting voorts Hand- en Lijnteekenen en Vakteekenen. Maar om dit laatste vruchtdragend te doen zijn, moet het hand aan hand gaan met de practjjk. Dit nu kan aldus verkregen worden. Met verschillende bekwame bazen wordt door de Commissie van toezicht (of het Gemeente bestuur zelf) overeengekomen dat, in overleg met den betreffende leeraar (enkelen dezer bazen zouden liet practisch vakteekenen ook op de school kunnen geven), het op de school geteekende voorwerp op den winkel en onder toezicht van den betreffenden baas door den leerling wordt gemaakt. Aan deze bazen moeten tijd, gebruik van materialen en instrumenten worden vergoed. Doch ook zij hebben, buiten die vergoeding, groot voordeel bij dergelijk compromis. Die jongelieden, maatjes, helpers, krulle- jongens, ontvangen meestal per week fl.50 A 2,50 van hun baas. Wordt nu door de gemeente dit geld vergoed onder voorwaarde, dat ge durende twee van de zes werkdagen, de jonge lieden op den winkel practisch zullen uitvoeren, wat zij op de school ontwierpen, dan hebben de bazen gedurende vier werkdagen de jonge lieden voor niet tot hun dienst en zullen spoe dig ondervinden, dat zij degelijker helpers krijgen, dan zjj tot nu hadden, terwijl aan den anderen kant de bazen zich verbinden de jongelieden op tijd naar de school te laten gaan, wat nu dikwijls, door werk, niet gebeurt. Deze werkwijze zou toegepast kunnen worden voor alle ambachten niet alleen voor timmeren, smeden, verven, meubelmaken, maar ook voor metselen, stucadooren, metaalwerk, kleermaken, behangen, wagenmakeu, sclteepstirnmeren, enz. Op die wijze zou het peil var, ontwikkeling van dm ambachtstand zeker rijzen. Na het eerste jaar zou op =ehool de splitsing plaats hebben. Het eerste jaar hand- en üjn- teeke- eo doch voor de volgende twee jaren vak-, hand- en lijnteekenen, terwijl de andere vakken in elke klasse aan alle leerlingen zou den worden outlet wezen. De elementaire kennis van de velschillende stijlen zou bij het vakteekenen, naar de be hoefte van het vak, kunnen worden gegeven, terwijl alle ortnoodige geleerdheid, als: beschrij vende meetkunde, perspectief en zoogenaamde cavalier-projectie, zou moeten worden geweerd. Deze laatste kan door den betreffenden leeraar worden gebruikt om gewone projectie duidelijk te makenmaar de leerling heeft itoüdig een voorwerp in plattegrond, opstanden eu doorsnede te kunnen lezen en teekenen. Dat wordt zijn levenstaak. Heeft hij die kennis, dan is hij tijp in theorie, Gewenscht is bovendien, dat hij enkele een voudige zaken in zijn vak kunne ontwerpen. Indien daartoe de gelegenheid bestaat, kan een afzonderlijke klasse, dus een 4e cursus, voor enkele leerlingen worden opengesteld, welke cursus dan ecliter staat buiten de Burgeravond school en genoemd zoude kunnen worden: cursus voor jonge handwerkslieden. Natuurlijk zullen do jongelieden, die met ge tuigschriften van goed volbrachte studie de Bur geravondschool verlaten, zelfs zij die met soort gelijk getuigschrift den cursus voor jonge hand werkslieden achter den rug hebben, nog niet als volleerd in hun vak de wereld intreden, evenmin als thans de jongelieden der ambachtsscholen, maar toch zullen zij zoo onderlegd zijn, dat zij. al geld verdienende en ai door zich bekwamende, met der ttjd hun vak zoo verstaan, dat ztj op hooger veidienste kunnen aanspiaak maken dan nu in den regel door ambachtslieden kan wor den gevorderd. Zou langs dezen wpg de burgeravondschool niet in staat gesteld worden te volden aan de eischen, zonder dat de gemeentebesturen noo lig hebben een wijziging van de wet op het M. O. af te wachten Woningtoestanden in de Residentie. In October 1894 besloot de Huagsehe Ver- eeniging van Handel. Nijverheid en G •meente- belaiigcii een onderzoek te doen instellen naar den toestand der goedkoope woningen in de residentie, zoowel van hygiënisch als van oeco- nomisch standpunt en daartoe een speciale commissie uit te noodigen. Eene commissie, waarin eenige geneesheereu zitting namen, werd gevormd, die zich in '12 sectiën of wijkafdeelingen splitste, en thans is het eindverslag van het onderzoek opgesteld, waarvan wij hier een en ander mededeelen, wat ook velen onzer lezers zal interesseeren. De algemeene indruk, dien de rapporteurs van de meeste hofjes ontvingen, kan verre van gunstig genoemd worden. Over het algemeen maken hierop eene uitzondering de woningen in het nieuwe gedeelte der wijken. Hier vindt men dan ook vaak niets dan lof vermeld, sin- druk allergunstigst", slief gelegen" enz. Voor de oude buurt worden dergelijke ontboezemin gen geheel en al gemist en makeo plaats voor uitingen in tegengestelde beteekenis. In verre gaand slechten toestand in het algemeen ver keerden de woninggroepen in Itofjes in het Lage Westeinde en de Lage Nieuwstraat. Eveneens geeft de commissie verslag van haar onderzoek naar de woninggroepen behoorende alle tot de VlIIe wijk der stad of Scheveningen. Zij strekken zich in alle richtingen uit en zijn meestal zeer dicht op een gebouwd. Over het algemeen woont de vRschersbevolking beter dan de zoogenaamde losse werklieden. De algemeene toestand der hofjes is bijna zonder uitzondering slecht, behoudens gunstige uitzonderingen voor enkele woninggroepen. De algemeene indruk die uit het onderzoek verkregen wordt, is dezede toestand der goedkoope woningen in 's-Gravenhage is, behoudens in enkele buurten, zooals uit de rapporten blijkt, «ver het algemeen slecht te noemen. Een reden om te constateeren dat de arbeid der commissie geenszins overbodig was en dat verbeteringen dringend noodig zijn. Al dadelijk komt de commissie op tegen machtelooze berusting, administratieve sleur, nalatige of geheel ontbrekende overheidszorg en ongepaste zwakheid tegen de huisjes eigenaren, die vaak ten koste der bewoners ongehoorde winsten maken. De strekking harer conclusie is dan ook niet om met alle geweld wat nieuws te scheppen met vooibijgaan van het bestaande, maar alleen om te wijzen op de wonde plekken en de mid delen ter genezing aan te geven. Evenals in alle sociale belangen wacht zij niet uitsluitend heil van wet of verordening, maar ook van den goeden wil van hem die de wet moet uit voeren en van.hen op wie wet en verordening toepasselijk zijn, in casu de eigenaren der goed koope woningen. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 31 Maartdes namiddags te ïyi uur. (Per telegraaf.) De heer Van Welderen Rengets vroegen verkreeg verlof den Minister van Bnitenlandsclie Zaken inlichtingen te vragen over de redenen tot ontslag vac den heer Israels als advocaat van de legatie te Parijs. Bij de tweeledige beschouwingen in zake het con flict tusschen onzen gezant en den heer Israels omdat eenerzijds toch wordt beweerd dat de gezant niet gehandeld heeft als vertegenwoordiger van het vrije Nederland, terwijl anderzijds gezegd wordt dat de heer Israels er nog goed is afgekomen achtte interpellant opheldering dringend noodi». De Minister van Buiten 1. Zaken geeft een uitvoerig overzicht van de zaak die tot het conflict aanleiding gaf. In het Handelsblad kwant een citaat voor, waarin een vijandige houding tegen over Frankrijk bleek. De Minister heeft dit citaat echter niet gevonden onder de correspondentie van den heer Israels, 't Trok intussehen de aandacht dat de correspondent tevens advocaat was der legatie. Vandaar dat de Minister den gezant in overweging" gaf de officieele band welke den heer Israëls'aan de legatie bond te verbreken, omdat gezanten en diplo- maten zich geheel moeten onthouden van inmettring in binnenlandsche quaesties. Aan den heer Israels die geen haat tegen Frankrijk had en niets kwet send heeft geschreven, maar wiens positie dubbel- zinnig was in het diplomatieke verkeer, werd daarom in overweging gegeven ontslag te nemen. Wijzende op den plicht vooral voor kleine landen om de eischen in het diplomatiek verkeer gesteld, ten volle na te komen, is de minister van meenin^'dat onze gezant te Parijs bij het geven van ontslag aan den journalist Israels als advocaat van de legatie volkomen correct heeft gehandeld, en de regeerine neemt de verantwoordelijkheid dan ook op zich. De heer Eeagers, than3 verzekerd dat de ge zant niet gehandeld heeft onder pressie van den bui- teulauusehöü minister, vertrouwt uat het ontslag aan den heer Israels, die zich aan geen afkeurenswaar dige handelingen schuldig maakte, op eervolle wijze zal zijn verleend. De Minister van BuitenlandscheZa- k e n antwoordt hierop dat het ontslag geen straf oefening was, maar dat het ontslag op eervolle wijze is verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Goedgekeurd werden daarna achtereenvolgens de wetsontwerpen tot naturalisatie van Th. Lamers e. s. en F. A. L. Lendorf c. s.; tot goedkeuring van ruiling van grond en vestiging van uitwegen te UI venhouttot goedkeuring van den afkoop door Rotterdam van het recht van opstal op eene strook oeverland langs de Nieuwe Maas onder Charlois en van het recht van overweg op belendenden grond; tot bekrachtiging van den onderhaadschen verkoop van spoorweggrond te 's Boschtot nadere voor- ziening omtrent de uitvoering der boter wet; tot be krachtiging van prov. heffingen in Friesland; tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg vanNijkerk over Barncveld naar Ede. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de spoor weg-overeenkomst tusschen Nederland en België werd bestreden door de hoeren Heek en Rutgers als nadeelig voor Nederland en dc spoonveg-concur- rentie. Deze zienswijze wordt door den heer Roëll krachtig bestreden. (De zitting duurt wort.) Wielrijders. De Politie brengt voor wielrijders in her innering de volgende bepalingen uit de politie verordeningen dezer gemeente lo. dat, zonder noodzaak met rijwielen niet mogen worden bereden de trottoirs, de bestrate voetpaden, de voetpaden in de Warande, die op de Gedempte Broersvest ter weerszijden van de Kerkstraat en tusschen de boomen aldaar en de weg loopende tusschen de boomen aan de Nieuwe Haven. 2o. dat elk rijwiel, waarmede de openbare weg bereden wordt, van af een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang aan de voorzijde moet voorzien zgn minstens van een naar voren lichtgevende lantaarn. De fortuin is ditmaal gunstig geweest voor een aantal Schiedammers bjj de gisteren plaats gehad hebbende verloting, welke verbonden was aan de veetentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw. De vrachtrijder H. H. Determan aan den Rotterdamschen dijk, die 6 loten had, won het paard dat een eersten prijs verwierf, en waar voor hem reeds f 600 werd geboden. De schoenenhandelaar H. H. Offerman, die! lot bezat, won een jong veulen, dat lig dadelijk heeft verkocht voor 1180. De vrouw van J. Elderkamp aan den Rotter damschen dijk, die buiten voorkennis van haar man 1 lot had gekocht, won een schot, dat haar man dadelijk voor een goeden prijs van de hand deed. Bovendien hoorden wij nog van verschillende personen op wier loten als prijs waren ge vallen een os, een varken, schapen, enz. enz. In Schiedam wordt over het algemeen veel in ioterjjen gespeeld en dergelijke prijzen zijn zeker wel een lokaas om den hartstocht voor loterij nog te prikkelen. Hedenmorgen ontstond brand in den schoor steen van pand 30 aan de Lange Kerkstraat alhier. De brand is gebluscht door burgers en politie. Op heeterdaad werd gisteravond een jongen betrapt op het stelen van hout, liggend aan het Oosterhavenhoofd en toebehoorende aan de firma H. J. Plant Co, BURGERLIJKE STAND. Geboren t 29 Maart. Pieler, zoon van G. J, v. d. Vlies en A. van Oosten, Villastraat. 30 Maart, Frangois Louis Frederik, zoon van A. Didier en M. A. Monissen, Oosisingel. Door kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2