VL AARDINGEN. Kerk en School. SPORT, Gemengd Kieuws. Laatste Nieuws. "Velen zullen zich opgewekt gevoelen om daar eens sigaren te koopen en zeker zal de firma Ingelse Co. er naar streven om door goede kwaliteiten de toevallige koopers tot vaste klanten te inaken. Elk bezoeker wordt een cadeau aangeboden. Gisteren namiddag omstreeks 5 uren had de öjarige Mina Kroon het ongeluk om, ter wijl zij langs het Spuikanaal speelde, daarin te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door vrouw van Wieringen, die het reeds gezonken kind met een haak wist naar boven te trekken, waarna het door schipper P. Groeneweg werd aangevat en naar huis gedragen, liet kind verkeerde toen in bewusteloozen toestand, doch het was nog vóór dat de ingeroepen genees kundige hulp kon worden veileend, reeds weder tot bewustzijn teruggekeerd. Hedenmiddag werd een oploop veroorzaakt doordat een vrouw, die uit een gesticht was teruggekeerd en daarna bij de politie gelogeerd had, op straat liep en door haar uiterlijk de attentie der jeugd tot zich trok. Om aan dit oploopje een einde te makea werd zij weder naar het politie-bureau terug gebracht, waarna van daaruit een onderkomen voor haar gezocht is. De vrouw is een Schiedamsche en zal wel den steun noodig hebben van eenig armbestuur, om niet voortdurend een voorwerp van spot op straat en een last voor de politie te blijven. Men weet het, de straatjeugd bespot gaarne hen, wier gedragingen afwjjken van die der andere menschen. Door B. en W.zijn de navolgende wijzigingen gebracht in het den 20 Februari jl. aan den gemeenteraad aangeboden ontwerp eener veror dening regelende de jaarwedden en toelagen van het onderwijzend personeel aan de open bare lagere scholen, lo. Artikel 1 wordt gelezen aldus: De jaarwedden en toelagen van de hoofden der scholen zijn a. aan de kostelooze school met inbegrip van f 100— als toelage voor het geven van her- halingsonderwijs f 1200.en eene vergoe ding voor huishuur; b. aan do Tusschenschool met inbegrip van 00.— als toelage voor bet geven van her- halingsondenvijs f1300.en genot van vrij woning; c. aan de Burgerschool f1800.en eene ver goeding voor huishuur d. aan de Meisjesschool voor M. IJ. L. O. f1200. en genot van vrij woning. 2o. In letter e van art. 3 vervallen de woorden welke verhooging niet geldt en vervalt bij liet bezit van de acte van hoofdonderwijzer." 3o. Aan artikel 8 wordt toegevoegd het raads besluit van 24 December 1897/28 Januari '1898. Ten aanzien van deze wijzigingen merken B. en W. op: lo. dat het nieuwe art. 1 slechts in zooverre verschilt van de oorspronkelijke redactie, dat is weggelaten het bedrag van de ver goeding voor huishuur, te genieten door de hoofden van de Kostelooze school en de Burgerschool, welk bedrag, gelijk u bekend is, werd bepaald door de Gedeputeerde Staten en dus in de verordening geene ver melding behoeft 2o. dat de sub 2o. voorgestelde wijziging een gevolg is van eene door het bestuur der alhier gevestigde afd. van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap gemaakte opmer king, waarvan de juistheid door ons wordt erkend, nl. dat het niet billijk is aan een onderwijzer met hoofdakte vergoeding voor het bezit van de teekenakie te onthouden, vei mits de eischen voor de afzonderlijke akte veel liooger zijn dan die, welke voor het vnk bij de hoofdakte worden gesteld; 3o. dat de aanvulling sub 3o, voorgesteld, be trekking heeft op de onlangs vastgestelde nieuwe regeling van de inkomsten van het hoofd der Burgerschool, welke thans in het gewijzigde art. 1 wordt aangetroffen. Donderdagavond trad in de buitengewone vergadering van de Kuipers-Oranjevereeniging in het lokaal sLiefde en Vrede" de heer P, H. van Abshoven op. Spreker begon met een gedicht, getiteld »Aan Neérlands Prinses" op haar 18en verjaardag. Vervolgens behandelde spreker hoe een brief geschreven, geadresseerd en bezorgd -werd, een en ander toegelicht met voorbeelden naar dr. Laurillard. In de pauze beklom de Heer K. S. van der Brugge liet spreekgestoelte en zette in korte trekken de reden uiteen waarom het Neder- landsche volk zich opmaakt om 31 Aug. 1898 feestelijk te herdenken, daarbij tevens een over zicht gevende van de geschiedenis van af .1525 tot op heden. Na het zingen van enkele vaderlandsche lie deren, droeg de heer van Abshoven achtereen volgens op zeer verdienstelijke wijze voor s"Waarom de trompetters op de slotbrug niet blazen?" Klacht van een oud besje bij het graf van haar huisbaas." Dito Dito", iIzak in de beesten." Na afloop hiervan bedankte de voorzitter den heer van Abshoven voor zijnleerzamenenaan- genamen avond, hetgeen met applaus begroet werd. Ook de heer van der Brugge mocht den dank der Vergadering ontvangen voor het gesprokene. Na nog eenige woorden van den voorzitter sloot deze de vergadering en ging men na het zingen van »Wij leven vrij" uiteen. De vanwege het Leger des Heils alhier ver strekte maaltijden, bestaande uit brood en warme melk aan behoeftige schoolgaande kin deren gedurende de wintermaanden, 's morgens voor schooltijd, zijn opgehouden. Er is gemid deld aan 70 kinderen iederen morgen een maal uitgereikt. In het geheel zijn er 5868 uitge reikt. Voor dit doel was f207 gecollecteerd. Gisterenmiddag is door een jongen uit Vlaar- dinger-Ambaeht, alhier de groote winkelruit in de Zoete Toco ingeworpen. Door de politie wordt onderzocht, of hier een ongeluk dan wel bal dadigheid in 't spel is. Heden morgen werd alhier op ongeveer 100 meter afstand van het Oos'arhoofd in de rivier de Maas drijvende gevonden het lijk van een man. Bij onderzoek bleek het te zijn een militair in kolonialen dienst. Bedoeld lijk is naar de aigemeene begraafplaats vervoerd. Aan het politie-bureau zijn in deze week als gevonden gedeponeerd: een rozenkrans, een sleutel en een witte zakdoek. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 April. Willem Felix, zoon van J. Sluimer en M. F. Langendoen, Ziesveldsche laan. 2 April. Willem, zoon van B. Treffers en C. Dekker, Achterstraat. Lena Adriana, dochter van N. P. Akkerman en J. de Winter, Eortesteeg. Nbd. Herv. Kerk. Beroepen: Te Veenhuizen (DrJ, J. Pool, van Haastrecht; te Staphorst, J. Kok, te Opheusden. Aangenomen: Naar Hindeloopen, door G. J. van Heraert, te Maasbommel. Bedankt: Voor Huizen, door J. D. J. Idenburg, te Hiigersberg. Den 26ste samenkomst van predikanten en ge meenteleden der Evangelische richting zal dit jaar te Groningen gehouden worden op den 12dcn en 13den April in het Concerthuis. Zij wordt vooraf gegaan door een openbare godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder leiding van dr. A. G. Boon, predikant te Enkhuizen, des avonds te 6l/s uur. Te 8 A uur wordt er vergadering gehouden, waarin de vraag zal worden ingeleid door den heer R. H. Drijber van Leeuwarden: „Wat heeft het beeld van wijlen prof. P. Hofstede do Groot, door dr. Heerspink geteekend, tot ons Evangelischen thans te zeggen?" Vervolgens zullen mededeelingen worden gedaan van de verschillende Evangelische vereenigingen en geschriften. Den volgenden morgen wordt de vergadering voort gezet met verslag van het 2ó-jarig bestaan der Evangelische vereeniging door den secretaris N. Kamp van Zutphcn. Daarna zal de heer W. P. K. Klinkenberg van Leeuwarden de bespreking der vraag inleiden „Is het geoorloofd in de christelijke ethiek de tegenstelling tnsschen egoïsme en altruïsme scherp te stellen?" Ten slotte zal nog de vraag worden ingeleid door den heer G. W. Hecsen van Leeuwarden: „Hoe dacht Jezus over aardseh goed (P. ff. O.) Ger. Kerke*. Beroepen: Te Ezinge (Gron.), W. Bouwman, te Lutjegast. Aangenomen: Naar Leiden, door J. Hoogcn- raad, te Wageningen. R.-K. Kbrk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ple baan van de nieuwe kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem den heer Th. J. Bosnan, thans pastoor to Hem en Venhuizen. Hooger Onterwijb. Leiden: Candidaatsexamen wis- en natuurkunde H. Wyma; doctoraal examen rechtswetenschap L. E. M. Von Bónninghausen tot Hevinckhave; voor bereidend kerkelijk oxamen de heer A. J. De Sop- per; bevorderd tot arts J. van IJzendcorn en E. H. Sikkes en toegelaten tot het eerste gedeelte van het artsexamen J. M. van den Hoek. Utrecht-. Cand. examen theoL II: H. Ysebra dt., eand. oxamen rechtsw. G. Kolff. Tot arts bevorderd: L. M. Metz. Groningen: doctoraal examen in de geneeskunde L. P. Wenniger. Middelbaar Onderwijs. Dr. B. C. Goudsmit, directeur der H. B. S. te Zut- pben, herdacht gisteren onder talrijke blijken van belangstelling zijne 25-jarige ambtsvervulling bij het middelbaar onderwijs. Op de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenar beid, dezen zomer in Den Haag te houden, zullen voor dames ook wielerwedstrijden in het zaal- en schoonrijden plaats hebben. Deze wedstrijden zijn bepaald op 18 en 19 Aug. De komst van M. Cordang wordt door velen in Now-York met verlangen to gemoet gezien, daar men hem als één van de beste tegenstanders van Tom Linton en Edward Taylor, alsook van P. Star- buck beschouwt. De vreesdij ke moord te Rotterdam. Omtrent dit treurige feit (zie ook ons 2de blad) meldt onze correspondent te Rotterdam ons hedenmiddig: W. had Donderdagochtend bij een stalhouder in de Wijnstraat een rijtuig genomen en is daarmede naar den Schiedamschen singel ge reden. Aan den koetsier had hjj medegedeeld dat hij hem naar Delft moest rijden waar, hij zijn kind in een klooster zou brengen. In den omtrek van de Schie gekomen scheen hij echter van plan veranderd en gaf hij den koetsier last hem naar de Bergstraat te rijden waar hij ruim 11 uur aankwam en het kind bewusteloos naar binnen droeg; blijkbaar had hij hef dus ten einde te beletten dat het zou schreeuwen reeds in liet rijtuig bewusteloos gemaakt of reeds van het vergif ingegeven. Eenige oogenblikken nadat hij het kind had binnin gebracht is hij mede uitgegaan om een paar brieven op de post te brengen. Een was gericht aan den Commissaris van politie de heer Vuyk bureau Na«saukade waarin hij mededeelde dat het kind bij hem was en hij aldus gehandeld had om te trachten zijne vrouw over te halen ook weder bij hem te komen. Aan zijn vrouw schteef hij intusschen dat indien zij de politie er in haalt, hij het kind zou vermoorden. Daar er geen nuttige scheiding bestond, kan dus de politie na het ontvangen van bedoelden brief niets doen om hem het kind te ontnemen. Intusschen werden door Mr A. C. van Blommen- stein de echtscheidingsstukken tea spoedigste in orde georacht ten einde dat mogelijk te maken. Zelfs vereende de president van de rechtbank Vrijdagmiddag nog een buitengewone audiëntie ten einde met spoed te kunnen op treden, vooral ook met het oog op den brief aan zijn vrouw geschreven en omdat volgens de rechtbank het kind aan de vrouw was toegewezen. Huiselijke twist was de oorzaak dat de pro cedure tot echtscheiding reeds hangende was. Het meisje was een eenig kind. Te betreuren is het dat het onderzoek naar den stalhouder die het rijtuig verstrekt had, Donderdag niet direct is voortgezet. Alsdan had men ten minste zijn verblijf kunnen con- stateeren. Burgerweeshuis te Rotterdam. Omtrent de feestelijke herdenking van het 300-jarig bestaan van hel Burgerweeshuis te Rotterdam meldt men ons nog nader: De receptie door Regenten en Regentessen ge houden, getuigde van aigemeene sympathie welke het Weeshuis geniet. Tal van kerkelijke, liefdadige en andere instellingen zonden com- missiën om van hunne deelneming in de feeste lijkheid blijk te geven de oud-weezen kwamen bij honderden hunne gelukwenschen aanbieden, waaronder zelfs oude slakkers, wier woorden nog overvloeiden van dankbaarheid voor het geen zij vóór 50 jaar en meer in het weeshuis genoten hadden. Een commissie van oud weezen bood een prachtig met zilver gemonteerden presidents hamer en later de reeds vermelde klok aande heer Kalkman, leeraar aan het weeshuis offerde een groote zilveren gedenkpenning; talrijk waren de bloemgeschenkeu en niet minder de versnaperingen voor de weesjes gezonden. Ook HH. MM. de Koninginnen hadden van hun belangstelling blijk gegeven door den ver dienstelijken regent, den heer J. J. van Willigen, met de orde van Oranje Nassau te begiftigen. De maaitijd der ruim 300 kinderen van dezen dag, dank ook het gezondene, in den waren zin een feestmaaltijd. De receptie werd opgeluisterd door een muziekuitvoering op de plaats, vooral tot vreugde van de weezen, die lustig op de maat der muziek rondsprongen. Treffend was het te zien hoe de grooteren de kleintjes in hun midden namen ora mede rond te springen, hoe echt broeder en zusterlijk de kinderen met elkander omgaan. De feestavond in den Doele, waartoe ook de oud-weezen genoodigd waren, die mede door regenten onthaald werden, was een waardig besluit van dezen schoonen feestdag. Een keurig programma, ryk aan afwisseling werd uitge voerd. Zang, piano, goochelkunsten, optische voorstellingen en een apotheose wisselden elkander af, terwijl als intermessos een orchest vroolyke stukjes speelden of door de weezen liederen gezongen werden. Deze feestdag zal door de wezen niet licht vergeten worden. Circus Variété. De eischen die gesteld worden aan de kunste naars en kunstenaressen die voor het publiek optreden worden steeds hooger en hooger ge steld, en de artisteri toonen dat zij dit beseffen. Steeds zijn hunne werkzaamheden meer afwij kend of meer inspanning vereischend dan die van hen die voor hen kwamen. En voor de variété-directeuren is het een voortdurend streven om hun publiek het nieuwste nieuws en het interessantste te kunnen geven. Van der heer Carl Pflaging, directeur van het Circus Variété, kan gezegd worden dat hij in de voorste gelederen staat bij dien strijd om liet beste. Het groote nummer, the great attraction blijft de bioscope en de telkens afwisselende serieën beeldengroepen maken dat de belang stelling onverflauwd blijft. v Een krasse dienstlode. De 88-jarige Christine Rutten te Sittard her dacht gisteren den dag waarop zij voor 78 jaar, dus op tienjarigen leeftijd, by de familie Weck aldaar in dienst trad en er onafgebroken in betrekking bleef. Hef nog in goede gezondheid verkeerende oudje verricht nog dagelijks ver schillende huiselijke werkzaamheden. Tunnel. Wederom is een plan gevormd voor een tunnel door een der Zwitsersche bergen en wel tot verbinding van Thun en het Berner Ober land met den bestaanden spoorweg in het Rhonedal, die te Brieg thans eindigt. De inge nieur Teuscher te Bern, die reeds vroeger zulk een plan had ontworpen, heeft nu een nieuw tracé voorgedragen, dat van het meer van Tliun door het Kamlerthal naar den Lötschberg loopt. Door dezen wordt naar het Rhonedal een tunnel geboord, die 12,900 meter lang wordt en waarvan het hocste punt 12G0 meter boven de zee zal gelegen zijn. De kosten worden op 37 millioen francs geraamd. Door dezen spoorweg, als hij tot stand komt zal de Simplon-lijn die nu in aanleg is tus- schen Brieg (in Zwitserland) en Iselle (Italië) en over drie jaren gereed moet zijn, een groote concurrent worden van de Gotthard-lijo. De weg vau Duitschland naar Italië zal dan nog korter worden en men zal in den tyd van één uur door twee reuzentunnels sporen De Gotthard-tunnel is bijna 15,000 meter lang, die door den Mont-Cénis 12,250, die door den Arlberg 10,300. De tunnel door den Simplon wordt nog langer dan al de anderen, nl. 19,300 meter. De speelzucht in België. In het begin dezer maand zijn te Brussel de processen begonnen tegen de speelhuizen in den vorm der clubs, met behulp waarvan de liefhebbers, meer dan de wet toelaat, hunne zucht plegen bot te vieren, even goed te Ostende, Spa enz., als te Brussel zelf. De rechtbank heeft thans uitspraak gedaan en o. a. beslist dat het O. M. niet verplicht was om, ter staving van de beweerde wetsont duikingen, te bewijzen, dat de toegang tot de bedoelde zoogenaamde clubs of sociëteiten voor het publiek geheel openstond. De gedaagden van twee dier instellingen bleken over het geheel te goeder trouw ge weest te zijn en zij kwamen er af met voor waardelijke veroordeeling tot boeten vau tussehen de 26 en 100 fres. Strenger was de rechtbank voor een derde sclub", welker oprichter, zekere Vannesse, reeds verscheidene veroordeelingea achter zich had en wien nu drie maanden gevangenis en 500 fres. boete werden opgelegd. Zyn vier medeplichtigen kregen elk acht dagen en boeten tusscheu de 100 en 500. Van de 67 beklaagden zijn een tiental vrijge sproken. Een olifant als Toreador. De Piaza de Toros te Valencia was j.l. Zater dag tot den nok gevuld met toeschouwers die dien avond kwamen genieten van een gevecht tussehen den Siameeschen olilant O'Rill (leef tijd 113 jarenlengte slagtanden 0.72 M.) en den stier Guerrieta, uit de fokkerij van Don Felix Gomez. O'Rill was met den linker poot vastgebonden aan een ijzeren ketting, die in 't midden van de arena bevestigd was. Guerrita werd los laten en stormde verwoed op O'Rill af, die kalm en gelaten, zonder zich te verroeren, den aanval van Guerrita doorstond. Na een kwartier liet de directeur het gevecht staken en O'Rill werd, met doorboorde huid, doch overigens onverstooibaar, weggeleid. De stooten van Guerrita hadden gewerkt als even zoovele speldeprikken op de epiderm van O'Rill. Het publiek, dat op een fraaien strijd ge rekend had, was natuurlijk teleurgesteld. De directeur troostte de toeschouwers echter door het feest te besluiten met een debut van 4 jonge stieren tegen de torreadors Valen- ciano en Regaterin. De eerste drie waren zeer dapperde vierde doodde slechts 4 paarden. Spanje en de Vereenigde Staten. De Spaansche ministers hebben, naar aan de Temps uit Madrid wordt bericht, besloten hun beslissingen om redenen van staat niet open baar te maken. Het punt, waarom de Amerikaansche voor stellen, draaien, is volgens het blad, de wapen stilstand met al zijn gevolgen. Men vraagt zich in Spanje af hoe Mc Kinley de mogelijkheid kon aannemen dat een leger van 110.000 man met 60.000 vrijwilligers, die het moederland trouw zijn gebleven, die voor stellen zoude aanvaardenmen vraagt zich verder af hoe de Vereenigde Staten het leven en de belangen der Spanjaarden willen bescher men tegen de Separatisten. Ook vraagt men of Mc Kinley dan niet heeft begrepen, dat dynastieke en politieke overwe gingen de Spaansche regeering dwingen zelfs voor een oorlog niet terug te deinzen, om de Amerikaansche interventie te voorkomen. In de Maine-quaestie kan Spanje geen civiel rechtelijke verantwoordelijkheid op zich nemen. De Spaansche bladen keuren allen de houding der regeering goed. Wordt de quaestie van den wapenstilstand niet in voor de Vereenigde Staten aannemelijken vorm opgelost, dan acht men den toestand zeer kritiek.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2