wij attent on een rijke collectie COSTUMEROKKEN, ZIE ETALAGE. BLOUSES ei PERGALS. ROTTERDAM, Korte Hoogstraat 7. Gemengd Nieuws. AD VEBTBNTIËN. Ontvangen de laatste Nouveautés in te verhinderen, dat personen, die bij den inval van dr. Jameson betrokken waren geweest, ge kozen zouden worden tot directeuren der Char tered Company. Des heeren Chamberlain's antwoord luidde, dat krachtens de nieuwe regeling de macht der directeuren belangrijk wordt beperkt en dat die macht onder toezicht van het rijk wordt uitgeoefend. Daarom stelde hij voor althans het recht der aandeelhouders om hun eigen directeuren te kiezen niet in te krimpen. Over den toestand in Oost-Azië weinig nieuws. Van belang is alleen dat de officieele en andere bladen van Japan het voornemen van Engeland om zijn scheepsmacht in de wateren van China te ontvouwen eenvoudig als bluf beschouwen. Zij zijn van meening dat die maatregel toch niet al gevolg worden door actief optreden want indien Groot-Britannié er in ernst aan had gedacht om te handelen, dan zou het niet hebben gewacht tot de tegenwoordige staat van zaken geboren was. Dinsdag a.s. zal de Engelsche regeering zich over haar politiek in Oost-Azië in het Hooger- huis te verantwoorden hebben. Omtrent Rusland en zijn plannen wordt niets nieuws gemeld. Li-Hung-Tschang heeft volmacht gekregen om naar Port-Arthur te gaan ten einde de onderhandelingen te leiden over de vaststelling der grens van het aan Rusland verpachte grondgebied. Gemengde lHededecllngen. De Duitsche Bondsraad heeft de vlootwet goedgekeurd. Vorst Bismarck heeft gisteren zijn 83sten ver jaardag gevierd in den huiselijken kring. Er kwamen ontzaglijk veel bewijzen van belang stelling. De Keizer zond den jarige een stok met gouden knop. De vorst maakt het goed maar kan sinds geruimen tijd zijn voeten niet gebruiken. De oudste actieve officier van het Duitsche leger, graaf Leonhard von Blumenihal, inspec teur van het derde legercorps, is uit dat ambt ontslagen. Blumenthal trad in 1831 in het leger, leidde den oorlog met Denemarken als chef van den generalen staf en verwierf zich grooten roem bij Nachod en Königgratz in den oorlog met Oostenrijk en in den Fransch-Duitschen oorlog bij Weissenburg, Wörth, Sedan en om Parijs. Blumenthal, thans bijna 88 jaar, blijft chef van het corps rijdende jagers. Te Wales is een groote staking uitgebroken onder de mijnwerkers. De arbeiders van 40 mijnen hebben het werk neergelegdin 50 mijnen wordt nog gewerkt, maar men vreest voor uitbreiding der strike. De reden is ontevredenheid over de loon regeling volgens de sliding scale d.w.z. het stelsel van stijging en daling der loonen in verband met de beweging der marktprijzen. Na bestrijding door den minister Barthow besloot de Fransche Kamer met 289 tegen 223 stemmen een voorstel dat verzekering der vrij heid van stemmen beoogde, niet in artikels- gewijze behandeling te nemen. Het ontwerp betreffende de Grieksche leening werd zonder discussie aangenomen. De Soir kondigt een nieuwe brochure aan ter verdediging van Dreyfus, die te Brussel gedrukt wordt. Het blad hoopt dat die brochure aan de grenzen zal geweerd worden, daar Frankrijk behoefte heeft aan rust en de bestaande wetten voldoende zijn om het die rust te verzekeren. Zekere mijnheer Antoni, een medewerker van de Anti-Juif te Algier, is naar aanleiding der anti-semietische onlusten in Januari iff tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Levendige afkeuring heeft de redevoering \an den Oostenrijkschen minister van financiën Kaizl uitgelokt, waarin hij de Duitsche oppo sitie bang beproefde te maken door te zeggen dat tal van openbare werken, waarvan de Duit sche bevolking in de eerste plaats zal profi- teeren, onuitgevoerd zullen blijven wanneer de Duitschers hun verzet volhouden. In geheel Oostenrijk en Bohemen is de ver jaardag van Bismarck door de Duitsche ver- eenigingen gevierd. Men vreesde voor wanordelijkheden te Eger en op andere plaatsen, daar de Tsechen tegen- betoogingen voorbereidden. Er is sprake van dat te Milaan een groote internationale effectenbeurs zal worden opge richt. Karditzi en Georgis, de daders van den aan slag tegen den koning van Griekenland, hebben zich voorzien in cassatie tegen het over hen geveld doodvonnis, op grond dat de doodstraf bij de grondwet is afgeschaft voor politieke misdrijven, waartoe zij ook den aanslag rekenen. In den omtrek van Kandia zijn in den laatsten tijd herhaaldelijk moorden op Muzelmannen voorgekomen. De admiraals hebben den voorzitter der Na tionale Vergadering van Kreta, Sfakionnis, ge waarschuwd dat zij voornemens zijn die wreed heden streng te straffen; zij verlangen dat de schuldigen worden uitgeleverd aan de internatio nale justitie. Generaal Hunsler heeft, naar uit Kaïro wordt bericht, met infanterie, cavalerie en 5 Maxim- kanonnen een verkenning uitgevoerd van het versterkte legerkamp van Mahmoud. Een troep ruiterij der Dervvischen werd uit eengejaagd. Na de sterke stelling goed in oogen- schouw te hebben genomen, is de generaal onder bescherming der artillerie teruggetrokken. De Londensche bladen zeggen dat de Fran- '.«h gezant, baron de Courcel, Donderdagavond te Londen is aangekomen met belangrijke voor stellen van zijn regeering in zake de Niger* quaestie. Verschrikkelijke moord te Hotter dam. In de Bergstraat te Rotterdam, gelegen achter de gevangenis en uitloopemie op den Bergweg, is gisteren een moord geplepgd. De N. 22, Ct. meldt daaromtrent het volgende In het begin dezer week huurde de gewezen bierhuishouder C. H. Witmond, in de Katen- drechtschelaan no. 40 aldaar woonachtig, van den op de Kruiskade wonenden winkelier Borst het benedenhuis van pand no. 49 in de Berg straat. Het is een geheel nieuw huisje van éea verdieping, gelegen in het allerstilste gedeelte der straat. De bovenwoning vras nog onverhuurd. Dinsdag 1.1. begaf de heer W, zich tot de vrouw van den timmerman P. Klip, zijn aan staanden bovenbuur, en vroeg haar of zij zijn nieuwe woning wilde schoonmaken en zoo noodig voor hem eten zou kunnen koken. Vrouw Klip, met een groot gezin belast, nam gaarne deze gelegenheid te baat om de verdiensten van haren man eenigszins te vergiooten. Sedert Diasdag kwam haar nieuwe buur nog een keer of vier bij haar, en telkens viel het haar op, dat de man in buitengewoon zenuwachtigen, opge wonden toestand vei keerde. Omstreeks 11 uren gisterenochtend kwam de heer W. per rijtuig naar zijn nieuwe woning. Hij was niet alleen; na de deur geopend te hebben, keerde hij naar het rijtuig terug en droeg daaruit een meisje dat blijkbaar sliep, of misschien bedwelmd was, het huis binnen. Dat het kind sliep of bewusteloos was, maakten de buren hieruit op, dat onder het dragen in de woning haar baret afviel, zonder dat zij bet merkte of eenige poging deed om er naar te grijpen. Nadat Vader en dochter (want al dus was de betrekking waarin zii tot elkander stonden) de nieuwe woning waren binnengegaaan, verliet hij deze kort daarop weder om naai vrouw Klip te gaan en haar op het hart te drukken, hedenochtend met het schoonmaken der woning aan te vaugen. Bij deze gelegenheid vertelde hij haar, dat het afscheid van de moeder, die zoo juist naar Utrecht vertrokken was, zijn dochtertje bijzonder had aangedaan, Ver meid zij nog dat hij Woensdag een paar koffers in zijn nieuwe woning had laten bezorgen, die overigens geheel ongemeubileerd was. Geen stuk huisraad bevond er zich nog in. Ingevolge afspraak maakte vrouw Klip zich van ochtend om half negeu op om met het schoonmaken der woning te beginnen. Op haat- bellen werd echter niet opengedaan. In den loop van den dag ging zij er nog eens heen, maar weder zonder resultaat, en eveuzoo ging het met andere lieden, o. a. met den koetsier die hem gisteren per rijtuig daar bracht en dien hij heden weder besteld had om, zooals hij gezegd had, hem en zijn dochtertje naar Delft te rijden. Vrouw Klip begon zich ten slotte eenigszins ongerust te maken, te meer daar zij en haar dochter zich bij nadenken herinnerden gisteren avond tusschen 9 en 10 uur het dochteuje van hunnen buurman te hebben hooren huilen of kennen. Vanmiddag ongeveer te 5 uren verscheen de politie aan de woning, en nu kwam een ver schrikkelijke gedachtenis aan het licht. Zooals wij reeds meldden, werd gisteren ochtend eene 8jarige leerlinge van eene school op het Vasteland door haren vader tegen haren wil medegenomen, terwijl de kinderen onder geleide naar de school terugkeerden. De moeder van het meisje, die, zooals wjj vernemen, met medeweten en goedvinden van haren man, die sedert eemgen tyd zijn bier huis had overgedaan en wiens zaken niet al te best stonden, van hein afgegaan was en nu bij hare moeder in de Rosestraat inwoont, ontving gisteren in den loop van den dag svan haren man een schrijven, waarin hij haar dreigde, dat zoo zij de politie er mede moeide en hij misschien zijn dochtertje weder aan haar zou moeten afstaan, hij zich en zijn kind van het leven zou berooven. Van den inhoud van dezen brief gaf de beangstigde moeder de politie op het bureau aan de Nassaukade kennis. De inspecteur van politie L. J. C. Vuijk, op zijn bureau aan de Nassaukade alzoo de bedrei ging van den heer W. vernomen hebbende en de moeder ter wille willende zjjn om het ver blijf van haar kind zoo mogelijk te weten te komen, stelde een onderzoek in en spoedig mocht het hem gelukken den koetsier uit te vinden die vader en dochter gereden had. Van hem vernam hij, dat hij beiden met zijn rijtuig naar de Bergstraat gebracht had. Gisterenmiddag om 5 uren kwam de heer Vuijk daar aan, en geen geiioor krijgende op zijn bellen begaf hij zich met medeweten van de bewc ners, door het aangrenzende benedenhuisnaar den achterkant van de woning, door den heer W. en zijn dochtertje betrokken. De ramen bleken daar zoo gemaskeerd te zija door gordijnen en stukken goed, dat niemand naar binnen kon zieu. Met een geleenden sleutel kwam echter de politie de woning binnen. In de achterkamer vond men in de bedstede de lijken van het achtjarig dochtertje, een allerliefst blond meisje en haren vader, een man van 35 jaar. Vader en dochter waren geheel gekleed. Op een van de .koffers die in het vertrek stonden, vond men een met zes scherpe patro nen geladen revolver, een ledig fïeschje en twee glazen, waarin nog eenig wit poeder was achtergebleven. Blijkbaar dus had de vader zich en zijn dochtertje door vergift van het leven beroofd. De heer Vujjk liet nu onmiddellgk den com missaris van politie den heer D. M. Ebbeler en de justitie waarschuwen, tengevolge waar van kort daarna met den heer Ebbeler ter plaatse verschenen de subst.-officier van justitie rar. J. K. H. Enderlein en de rechter-commis- saris mr. H. R. A. Boonen, alsmede ook de pohtie-geneesheer dr. Mees, die den dood van beiden door vergiftiging constateerde en het vermoeden uitsprak dat vader en dochter, toen zij gevonden werden, vermoedelijk reeds sedert bijna 24 uur overleden waren. Nadat de justitie ter plaatse met den heer Ebbeler een uitgebreid onderzoek had ingesteld (het was inmiddels reeds laat in den avond geworden), werden de in beslag genomen kof fers en andere gevonden goederen met den politiewagen naar het bureau aan de Nassau kade gebracht. Gisterenavond te 10 uren werden de lijken van vader en dochter onder politiegeleide naar het Ziekenhuis op den Coolsinge! vervoerd. Voorts bleek dat de heer W. in den loop dezer week bij verschillende ingezetenen, zoo als in den Oppert, op het Prins Alexandorplein enz., gemeubileerde kamers en woningen ge huurd heeft, waar hij overal te kennen gaf ze eerstdaags te zullen betrekken. Aan den heer Vuijk restte ten slotte de taak de moeder van het kind, die dien avond om tien uur nog niets van het gebeurde wist en die nog altijd in de stille hoop leefde haar doch tertje terug te krijgen, met het vreeselijk uit einde van haar kind en haren man in kennis te stellen. Kroon-limonade. Een nieuwe nationale volksdrank is sedert korten lijd onder dezen naam in den handel gebracht, n.I» sKroon-limonade", zoowel als limonade siroop als op kogelflesschen te verkrij gen. Zooals men begrijpt is de dronk zonder alcohol bereid. Een helsche machine. Te Kursk in Rusland heeft men in de Maria- kerk het altaar in de 'ucht laten springen door middel van een helsche machine, waaraan een uurwerk was aangebracht. Toen de bom sprong was er gelukkig geen godsdienstoefening, maar de materieele schade moet zeer groot zijn. Men heeft het spoor van den dader nog niet ontdekt. IB. J.VOS3. sII i 14T, OPENING ZÖ1ËR-SE1Z0EN

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6