52"'° jaargang. Zondag 3 en Maandag 4 April 1S98, N°. 9593. Derde Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. De gunsteling1 van Karei II. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. K L ON DY K E. I51SNESLAjS"I>. .ctciii «irate AsosmsMEKTSPEnrs voei Schiedam, per kwartaal l f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 7 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUB0TERSTKAA.T 7«, Tclcphnon A'o. 123. AavERTETTTTEPBusvan 15 gewone xcgela met inos- grip van cene Courant/*0.53 Iedere gewon o regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Zoodra in het nieuwe goudland in het uiterste Noordwesten van Amerika rivier en beek door den liefelijken, levenwekkenden adem der Lente bevrijd is van het ijs, mag verwacht worden dat een geweldige menschenstroom zich over dit onherbergzaam gebied zal uitstorten. Reeds eenigen tijd geleden werd het aantal menschen die in het voorjaar op weg zullen gaan naar Klondyke, op een paar honderd duizend geschat, een ontzaglijk aantal, wanneer men in aanmerking neemt dat de streek, waar heen zich deze goudzoekers wenden, volkomen ontbloot is van alle natuurlijke hulpbronnen. De verdienste van in alle hoeken en gaten der wereld de belangstelling voor dit nieuwe dorado te hebben wakker geroepen, komt op de eerste plaats de Arnerikaausche transport- maatschappijen toe, die het op zich hebben ge nomen de overdrevenste schilderingen te ver spreiden van de reusachtige rijkdommen van de goudvelden. Er zijn een menigte spoorweg-, stoomboot- en andere maatschappijen van ver voer ontstaan, een uiterst druk verkeer wacht hen, en in ieder geval zullen de goudvelden hun de grootste schatten brengen. Met het oog op den te verwachten stroom naar Klondyke is het slechts al te gerecht vaardigd, dat de consuls van verschillende lan den met alle macht waarschuwen tegen emi gratie daarheen; want weinige werkelijk be trouwbare berichten, die tot nog toe over de toestanden aldaar tot ons zijn doorgedrongen, geven er op ondubbelzinnige wijze blijk van, dat men in Klondyke niet op gemakkelijke wijze rijk wordt. De eerste voorwaarden voor wie daar hun geluk willen beproeven, zijn in ieder geval een zeer krachtige gezondheid en een paar duizend gulden in den zak; want de prijzen die in Klondyke voor levens- of genotmiddelen worden gevraagd, gaan de anders gebruikelijke taxe aanmerkelijk te boven, en wat de weersge steldheid betreft, stijgt de thermometer in den korten zomer tot 80° F. en daalt hij *s winters tot bijna 60°. Ofschoon het leven in Klondyke voor den waarnemer menig belangwekkend moment aan bied, omdat daar aan de zeden van het Verre "Westen de vrije teugel wordt gevierd, zul len de meeste lezers er zeker de voorkeur aan geven alleen in gedachte nader kennis te maken met eenige der opmerkelijkste eigen aardigheden en bijzondere toestanden in Klon dyke. Zich een dak boven het hoofd te bezorgen, is reeds een moeilijke en kostbare zaak, want de boomstammen, die voor het bouwen van een huis noodig zijn, moeten gewoonlijk in vlotten van ver weg worden aangevoerd; er zijn streken, waar niet de geringste boomgroei is. In Dawson City, de hoofdstad, die sedert twee jaar verrezen is aan de Yukon-rivier en in de helft van het vorig jaar ongeveer 6000 inwoners telde, kost een paal om en bij de De Quarterly Review bevat een aantrekkelijk opstel over George Villiers, hertog van Buckingham, den vermaarden of befaamden gunsteling van Karei II, over wien in romantischen vorm Schimmel een en ander heeft geschrevenhetwelk aan velen onzer lezers bekend zul zijn. Ais lid van het Cabai- minisierie van 1667 was zijn invloed voor de Nederlandsche geschiedenis Tan beteekenis. Als historisch karakter is hij zeer belangwekkend. Dichter en alchimist uit liefhebberij; satire schrijver, tegenover de lieden aan wie hij het land hadstaatsman van beroep en aspirant naar het koningschap op een kwaden dag, was Buckingham met dat al een snaak. De grommige Burnet heeft aan zijn nagedachtenis veel kwaad gedaan en meegeholpen om vooral zijn fouten in herinnering te doen blijven. Minder hebben de geschiedschrijvers gelet op zijne deugdenzijn innemende manieren, zijn hoffelijkheid en warmte. Hij vergaf spoedig... gaf mildeiijkbetaalde wat hij schuldig was. Hij wist zeer wel het goede op te tuerken en te prijzen... ongelukkig betrachtte hij het niet altijd. Maar zoo zijn er meer. Sir Horace Walpole noemt hem een Alcibiades, in staat, zoowel den lucht- f 10 en is een timmerman niet te krijgen onder een dagloon van f35 a f40. Onze arbeiders zullen bij het lezen van zulke loonen watertanden maar zij mogen bedenken, dat Dawson City en Klondyke in 't algemeen een zeer duur land is, waar een zak meel vaak met meer dan fCO wordt betaald. En wie ge woon is een sigaar van drie cent te rooken, zal daar een of twee guldens neer moeten leggen. Ook een abonnement op een courant is niet goedkoopwant de te Dawson City verschij nende Morning Post kost per jaar f 900af zonderlijke nummers zijn voor f18 te krijgen. Dat advertenties in dit blad honderden guldens per regel kosten is volkomen in overeenstemming met den abonnementsprijs. Al is Dawson City nu ook geen aangename woonplaats, daar de temperatuur in de primi tieve huizen gedurende het koude jaargetijde ondanks voortdurend stoken slechts enkele graden boven het vriespunt kan worden ge bracht, ontbreekt het toch niet aan tal van café's of saloons, dans- en speelhuizen. Deze worden druk bezocht. Maar evenzeer hebben de ter plaatse aanwezige kerken, een protes- tantsche en een katholieke, hun geregelde be zoekers. De plaatsen van bijeenkomst der haute volóe zijn Golden Pcdace en Morning Star, die zich in een soort loods bevinden. Een glas bier of whiskey kost in deze of dergelijke saloons fl.25, een sigaar f2.50 it f3.50, een flesch champagne zoo iets van f 80, zoodat het geen verwondering kan wekken, dat Golden Palace in twee maanden tijde voor 124.500 dollars (ruim f 300.000) waren ver koopt, waarbij dan nog komen de inkomsten uit spel en dans. Aan de speeltafels bedraagt de inzet vaak van f'10.000 tot f 25.000. Wie hier beproeft valsch te spelen of als het op betalen aankomt tracht te verdwijnen, wordt door een revolver- kogel er aan herinnerd, dat hij zich in gezel schap van gentlemen bevindt. In de danszaal daarentegen mogen geen re volvers worden meegenomen; integendeel, de goede toon pifi't hier dat men eventueel ver schil var. meening door een bokspartij beslecht. Aanleiding tot dit Engelsch-Amerikaansche na tionaal vermaak biedt natuurlijk doorgaans de schoone sekse, die hier slechts karig verte genwoordigd en daarom zeer begeerd is. De gewoonte brengt mede dat men een schoone voor ieder dansje dat zij toestaat, een of een paar dollars in de hand drukt. Een der eerste schoonheden van Dawson City, Carry ge naamd, verdient dikwijls op deze wijze door dansen op dén avond een paar honderd gulden. In het eerst was het hij deze danspartijen gewoonte dat de dansers tot besluit hun revolvers haalden en daarmede op de lichten schoten om die uit te dooven. Maar de kasteleins vonden die manier wel wat lawaaiig en zij slaagden er ook gelukkig in, dit gebruik af te schaffen. De immigratie, die nu te wachten staat, zal van bijzonder voordeel zijn voor Canada. "Want zeer zeker zal een deel der tallooze goudgravers, die zich teleurgesteld zien in hun hartigen koning Charles, als den puriteinschen Fairfax te behagen, en misschien is hij aldus het best gekenschetst. Buckingham volgde Karei in zijn ballingschap, maar keerde vóór hem naar Engeland terug. Hij had genoeg van de uitlandigheid. Met de Engeische lucht woei hem echter een onberaden idee in 't hoofd. Altijd bad Buckingham voor een zetel in het republikeinsche parlement bedanktnu begon bij met zijn hof te maken aan, en zelfs de hand te vragen van Cromwell's dochter, wier liefde hij veroverd had op een gemaskerd bal. Dat de protector deze verbintenis versmaadde, is niet bewezen; het kan zijn, dat Buckingham als weigering opnam wat nooit als zoodanig bedoeld was. Hoe het zij, hij droeg zijne genegenheid over op de dochter van lord Fairfax, en roet beteren uitslag. Dit huwelijk was zeer tegen den zin van Cromwell en deze vond weldra een middel, om den graaf voor zijne wispelturigheid te straffen. Op 24 Augustus 1658 zond hij hem naar den Tower en tot Richard Cromwell afstand deed, bleef Buckingham een soort van staatsgevangene. Bij het herstel van het koningschap kwam voor Buckingham een breede loopbaan open. Welke fouten Karei II bad, tot biijvenden wrok was hij niet in staat. Een tijdlang mag hij zeer misnoegd geweest zijn over den knieval van zijn volgeling voor den Protector, maar hij kon zich troosten, dat daarentegen de bekeering van Fairfax aan verwachtingen en niet in staat zijn naar hun vaderland terug te keeren, zich in de veel zachtere en vruchtbaarder streken van Canada neerzetten. Eenigen tijd geleden trad de Canadeesche regeering ip. onderhandeling met een maat schappij, die tegen afstand van belangrijke stukken groncls een spoorweg aanlegt dwars door Canada naar Klondyke. De spoorweg wordt 220 K.M, lang, moet den len Septemb van dit jaar klaar zijn en zal dan een veilige trans- portweg aanbieden naar het goudland, zoodat de sterk toenemende bevolking geen hongers nood behoeft to vreezan. Wat intusschen de eigenlijke beweeggronden voor den aanleg van dez.en spoorlijn aangaat, dient vermeld te worden, dat de Vereenigde Staten bij machte zijn door het heffen van invoerrechten van het vrachtgoed der reizigers die over Amerikaansch grondgebied gaan, do Canadeesche belangen te schaden, en de vrees hiervoor doet voor Canada een spoorweg dio over Canadeesch gebied naar Klondyke loopt, wenschelijk schijnen. De goudzoekers zelf, wien Klonkyke het nu eenmaal heeft aangedaan, zouden zich ook door de grootste moeilijkheden niet laten weerhouden am naar het nieuwe dorado te trekken, want alles haakt toch naar goud. Bakkersuitkeeringsfonds Het heden verschenen nummer van de Bah- kers-Bonds Courant bevat het Concept voor een Uitkeeringsfonds bij overlijden op te richten door den Nad. Brood- Koek- en Bunkelbak- kersbond. Art. i bevattende het doe! luidtDoor den Ned. B. K. en B. Bakkersbond is opgelicht een genootschap genaamd ^Onderling Belang", ten (loei hebbende de uiikeering eener som in eens, na liet overlijden van een der leden tot een maximum van f 1000. Art. 4 luidtDeelnemers kunnen worden a. Bakkerspatroons die aan het hoofd eener brood-, koek- of banketbakkerij staan en in Nederland woonachtig zijn. b. Meerderjarig zijnde en niet ouder dan 55 jaar. (Hierover kon de Commissie het niet geheel eens worden want een deel wenschte den 60-jarigen leeftijd als eindpaal aan te wijzen.) Art. 5 luidt: Door toetreding tot het Genoot schap verklaart men Statuten en Reglement voor zicli bindend. Art. 6. luidtHet Genootschap wordt bestuurd door 3 leden gekozen bij meerderheid van stem men op eene Algemeene Vergadering; zij ver tegenwoordigen het Genootschap in en buiten rechten. liet rooster van aftieden wordt bepaald volgens nader vast te stellen Huishoudelijk Regiement. Art. 7 luidtDe handelingen van het Bestuur worden geeoutroleerd door 2 commissarissen, gekozen op eene Algemeeue Vergadering bij meerderheid van stemmen. Art. 8 luidt: De Fondsen van het Genoot- Buckingham te danken was. Misschien dacht hij er aan, dat, zoo een onderdaan niet te vee! op vorstengunst moet rekenen, de vorst ook niet te veel trouw van zijn aanhangers moet verwachten. Ook was het Karei onmogelijk hard te zijn tegen een man, die hem vermaakte. Aan geen hof, waar George Villiers den toon aangaf, kon het saai zijn. Wij zien nu Buckingham, om Kare! genoegen te doen, de opvoeding op zich nemen van de be vallige Frances Stuart, de latere hartogin van Richmond. Beiden waren aan elkaar gewaagd. Een Fransch tijdgenoot schrijfttDicu sail, quel gouver neur cl quelle léte pour condtiire une autre". Miss Stuart was kinderachtig; haar liefste spel was blindemannetje en terwijl de anderen kaartspeelden, bouwde zij huizen van de overige kaarten. Een troep bewonderende hovelingen, die haar altijd omgaf, droeg het materiaal aan, en hielp mee Buckingham hel ijverigst en het bast. Varder hield zij van muziek hij ook. Zij zong een-beetje hij had een welluidende stem en zong bij voor keur haar hjfdeuntjws. Zij hield wel van een klein schandaaltjeuit en ótait ie père et la mère", Zij was verzot op vertellingen en salon-coraedies hij bedacht en schreef ze op bevel. Maar bovenal was hij vaardig in het nabootsen van het belache lijke in stemmen en manieren, zonder dat de slachtoffers het merkten. Voeg daarbij zijn innemend uiteilijk, zijn zelfbewust optreden, en men begrijpt dat hij in gezelschappen bijna onmisbaar was. Tevergeefs trachtte Arlington hem te vervangen schap worden belegd op de Spaarbank van de stad Amsterdam. Art. 9 luidt: De bijdragen worden, naar den leeftijd, dien de leden bij de aanvaarding van de deelname zullen hebben bereikt, gerangschikt in 6 klassen, als volgt lste klasse 2330 jaar f'0,90. 2de 30—35 - 1,10. 3de 3540 - 1,30. 4de 4045 s - 1,50. 5de 4550 x> - 1,80. Ode 50—55 y> - 2,10. De premie wordt geheven voor elk sterfgeval der leden. Bovendien betaalt elk lid jaarlijks 50 cents tot dekking der administratiekosten beide bij vooruitbetalingper postwissel te voldoen. Art, 11. luidt: Deze uitkeering heeft plaats: a. Voor Leden van den Ned. B. K. enB. Bakkers- bond na aftrek van 5 pCt. b. Voor niet-leden met aftrek van 10 pCt. Deze procenten worden als reserve-kapitaal op het Grootboek te Amsterdam belegd tot dat met de rente een bedrag van f 20000 zal zijn bereikt, waarna de Algemeene Vergadering beschikking omtrent de belegging nemen kan. Anti-viviBCCtio. Den 30en Maart hield de Nederlandsche Bond ter bestrijding der Vivisectie zijn eerste jaar vergadering ten huize van mevrouw Van der Bucht, Surinamestraat te 's-Gravenhage, In zijne mededeelingea omtrent den toestand van den Bond over liet afgeloopen jaar wijdde de vooizitter een woord van dankbare wanr- deering aan wijlen ds. S. F. W. Roorda van Eysinga, die door woord en geschrift zooveel had gedaan om het streven van den Bond ingang te doen vinden en het aantal leden te doen toenemen. Voorts werd melding gemaakt van de door den bond uitgegeven geschriften, het werk van Kuschesliet wetenschappelijk dierenmartelen" en van Salt»De rechten der dieren", uit het Engelsch vertaald door S. Groshanswelke ge schriften op aanvrage aan het bestuur gratis verkrijgbaar zijn. Als orgcan van den Bond werd het maand schrift Androcles gekozen. Een werkplan werd medegedeeld, volgens hetwelk het bestuur zich voorstelt, het besef van het verkeerde van vivisectie meer en meer onder het volk en onder de medici te doen doordringen. Met blijdschap werd melding geraaaktwan de toeneming van hef ledental, dat in het vorige jaar van 574 op Gi7 was geklommen, terwijl dagelijks nieuwe leden toetreden; en tevens werd sym pathie uitgesproken met het feit, dathetveor- liendaagsch blad Vrede" ook beslist tegen de vivisectie partij gekozen heeft. Ais voorzitter, secretaris en penningmeester werden respectievelijk herkozen jhr. F. L. Ortt, mej. Marie Juugius eu mevr. Roorda vanEysinga- Romijn. Noord- en Znidhollnndsclic Redding-Maatschappij. Aan liet verslag over '1897 ontleenen wij het volgende »63 schipbreukelingen, benevens 1 zeeloods, in de gunst van Karei's liefste gunstelinge. Arling ton was een lomp en vervelend man en hij dankt, volgens dan schrijver in de Quarterlyzijn grootea naam alleen aan de plechtige geheimzinnigheid waarmede hij zich omgaf. Buckingham steeg snel in Karei's genegenheid. Hij werd Lord of the Bedchamber en lid van den Privy Council. In 1666 benoemde de Koning hem tot zijn plaatsvervanger in Yorkshire; hij werd met groote eerbewijzen ingehaald. Zijn ridderlijk voorkomen had de gewone uitwerking en hij was zich van zijn macht bewust. Ook begreep bij welk een kracht de genegenheid des volks is: sThe follys of the Peopleschreef hij, vare lo ba observed and obeyd as well as the rules of wise men. lie ihat wilt sails in the ocean, must observe the windes as well as the stars". Maar hij erkende, dat niemand de waarde van een man kan beoor- deeien naar den indruk dien hij op het volk maakt. sEvenmin als men aan een indruk in was kan zien, of deze door een koperen of een gouden zegel werd gemaakt." Over den koning merkte hij vrij brutaal op Hij is onze meester, maar niet die der Fortuin. Wij zijn beiden gelijkelijk hare onderdanen." Hij had een bijgeloovige liefhebberij in sterrewiclieiartj, en het schijnt dat de sterren hem op eon goeden dag beloofden, dat hij zelf eens koning zou zijn. Een groot eind is hij op weg geweest; hij heeft zich bij het volk zeer populair weten te maken

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 9