Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Zeer ernstig lijkt ons liet feit, dat Chili en andere Zuid-A tnerikaansche republieken zullen deelnemen aan de nationale inschrijving voor de versterking van het torpedo-eskader, die te Cadix met kracht wordt georganiseerd. Oeniengde Itlcdedccllngcn. Cecil Rhodes is in Engeland aangekomen. Mevrouw AvelingMarx, de dochter van den beroemden socialist Karl Marx, den schrijver van Das Ka/lit al, is te Londen plotseling overleden. In het vorig jaar heeft mevrouw Aveling in de vier universiteitssteden hier te lande lezingen gehouden. De toestand van prinses Clementine van Orleans boezemt weer levendige ongerustheid in. Vorst Ferdinand van Bulgarije wordt opnieuw te Weenen verwacht. In de Griek,sche Kamer heeft Delyannis open lijk verklaard dat de meerderheid ter wille der nationale ijuaestïe de door de Kroon benoemde ministers had gesteund, schoon de keus der ministers niet goedkeurend. Nu de Kamer het ministerie de middelen heeft verschaft, om Thessalië te doen ontrui men, herneemt de meerderheid haar positie. Onder groote beweging werd de zitting opge heven. Men denkt dat de Koning van zijn recht zal gebruik maken om de Kamer voor 40 dagen te schorsen. De berijders en het paard kwamen met den schrik vrij; de wagen had cenige schade. Per melkwagen van den veehouder Koelink keerden zij weer huis waarts. TWEEDE KAMER. Staat van oorlog on beleg. Het wetsontwerp, door de vorige regeering inge diend, houdende bepalingen tót uitvoering van art. 187 der Grondwet, regelende de gevallen waarin de staat van oorlog of beleg kan worden verklaard, enz., is thans, eenigszins gewijzigd, wederom aan do Tweede Kamer ingediend. De Regceriug bepaalt zich in de toelichting tot aanwijzing van de strekking der veranderingen in sommige onderdeelcn gebracht, naar aanleiding van indertijd in de afdeelingen geopperde bedenkingen. Die bezwaren hebben do Regeering niet er toe geleid om af te wijken van haar standpunt, dat als regel de temporaire krijgsraden alleen reciitspreken over militairen, tenzij buitengewone omstandigheden het onvermijdelijk maken dat ook burgers aan die rechtsmacht worden onderworpen. Bij Kon. Besluit is do kapitein-luitenant ter zee G. J. Sluyterinan, met 16 April a. s., eervol onthe ven van het bevel over Br. Ms. monitor Krokodil, en is dat bevel alsdan opgedragen aan don kapitein- luitenant ter zee B. Brutel de la Riviérc-. De luitenant ter zee ier 2e kl. W. H. M. de Frcmery, uit Oost-Indié »n Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gcsf-ld. en F. J. Pertsman, BagijnenJtof. Jacobus Andreas, zoon van W. G. van Slobbe en H. H. v. d. Hoeven, St. Janssteeg. 4 April. Marius, zoon van L. Witkamp en A. H. H. Kloos, Lange Haven. Pauius, zoon van P. A. de Kaper en P. M. Alle velt, Nieuioe Haven. Overleden 2 April. Petrus Silvester van Meerwijk, oud 9 maanden, Groenendal. 3 April, Lubertu» Frederik Castrein, ou 1 19 maanden, 2Vieuwsticht. Tot bestuurslid van de afd. Vlaardiugen van den «Volksbond" is herkozen de heer J. Roer- dam, terwijl in plaats van het aftredende be stuurslid Jobs. van Roon de heer Andr. Hooger- werf werd gekozen. De voorzitter van de Com missie van Toezicht, de heer A. Knottenbelt, werd met algemeene stemmen herkozen. Door B. en W. zijn de volgende vergunningen verleend lo. aan Jac. Vogel tot oprichting van een slach terij met rookervj van spek en vleescltwaren, in liet perceel Ernmastraat, wijk G nr. 10!S. 2o. aan N. G. J. vau Kralingen tot oprichting van eene kalkblusscherij in het perceel Ernma straat, wijk G nr. 48s/'j. 3o, aan N. van Bree tot oprichting van eene kleederwasscherij en drogerij in het perceel Ernmastraat, wijk G nr. 1612. b. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Maart ingelegd f 5214.28terugbe taald 15213.58. Het laatste door dat kaotoor uitgegeven boekje draagt het nummer '1860. BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 April. Kornelis, zoon van K. Vons en P. Heijues, Jacoh van DijJesiraat. Nicolaas, Cornelis, zoon van G. Groeneveld en S. Schou ten, Westnieuwland. 4 April. Jan, zoon van J. Hofman en J. Post, Willem Beulcehzoonstraat. Sophia Josepha Johanna, dochter van H. H. A. Speer en A. M. Post, Hoogstraat. Naar Het Vad. verneemt, is aan Willem Kes het directoraat van het Conservatorium te Moskou aan geboden. De koninklijko militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers zal deelnemen aan het inter nationaal muziok-coneovrs, dat ter gelegenheid van het feest dor 50-jarigs troonbestijging van den kei zer van Oostonrijk-ïïongarije te Weenen zal worden gehouden. Zaterdag j. L was het 100 jaar geleden dat de be roemde dichter en navorscher van het volkslied August Heinrieh Hoffmann van Fallersloben te Fallersleben geboren werd. De dichter stierf in 1874. De vergiftigingszaak te Lisse. Heden diende voor de Haagschc Rechtbank de zaak tegen M. J, van Kampen, bloemkweekersknecht o Sasseuheim, beklaagd van in Deo. 1897 zijne (tweede) vrouw Johanna do Winter en in Januari 1898 zijn zwager Van Dioat to hebben vergiftigd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in het lichaam van bekl.'s vrouw 953 en in dat van zijn zwager 918 milligram arsenicum is gevonden, terwijl ver klaard werd dat in den regel eene hoeveelheid van 100 milligram voldoende is om den dood te veroor zaken. Bckl, bekendo het hom ten laste gelegde. Na haar eerst een boterham, waarop rattenkruit was gestrooid, to hebben toegediend, gaf hij zijn vrouw later nog eens rattenkruit in bij door den ge neesheer voorgeschreven medicijnen. Aan Van Diest gaf hij het rattenkruit in een glas melk. Bij een langdurig afzonderlijk verhoor dat bekl. na het getu. verhoor onderging en waaruit bleek dat hij vroe aet de vrouw van Diest verkeering heeft gek» 'erklaarde hij dat het cenig doel, waarmede zijn vrouw (Johanna de Winter) en zijn zwager van Diest vergiftigde, was: om met de vrouw van laatstgenoemde te kunnen trouwen. Later had hij, volgens zijn zeggen, spijt en wroeging over het-gebeurde. Vrouw Van Diest.wist zeid# hij niets af van zijn voornemen om haar man van het leven te beroovon. De eisch van het Openbaar Ministerie tegen Van Kampen was: veroordeelicg tot levenslange gevan genisstraf. Nbd. Herv. Keek. Beroopon: Te Krimpen a/d Lek, W. J. M. Engelberts, te Bergsehenhoek te Ter Heide, IJ. Boot- sma, te Zoctermeer en Zegvaart; te Middelie, J. Cremor, to Wedde; te Heerenveen, II, H. W. ter Haar, te Franeker. Aangenomen: Naar Longerhou tn Scbettens (Fr.), door Th. Smit, te Hakkum. Ger. Kerken. Beroepen: te Apeldoorn B. A. Bockenoogen, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Montfoort on Linscboten, door A. Boekenoogen, theol. eand. V. U te Amsterdam. Evang. Lutuersche Kerk. B e ro e p e n te Dordrecht ds. J. H. Grottendieck te Maastricht. Hoogbr Onderwijs. Amsterdam. Aan de Universiteit is met gunstig gevolg afgelegdhet doctoraal examen in de rechten door den heer J. P. de Meijere, het doctoraal exa men in do Staatswetenschap door den heer H. J. A. M. Lubbers. Door do geneeskundige staats-eommissie alhier zijn bevorderd tot arts, de heeren N. G. Koning gib. te Oosterbeek en L. Th. A. Heters geb. te j Doorenburgen toegelaten voor bet le gedeelte' de heeren H. Vrijdag, D. A. Drielsma, G. P. Utermoh- len en A. H. Pos. Doctoraal examen in de rechten J. C. H. Coene- grncht en A. H. van Beusekom, Utrecht. Cand. ex. Theol. 2M. Pol en M. J. G v. d. Pol (met lof.) Leiden. Voorbereidend kerkelijk examen J. jj. Natzijl. Middelbaar Onderwijs. De heer M. Salverda de Grave en 30 andere leeraren uitmakende het vaste corps van de H. B. S., hebben in een adres aan den Raad eenparig verklaard, dat het aftreden van dr. Groenman een ramp voor ge- zegde H. B. S. zon moeten genoemd worden, dat zij daarom diens aftreden als directeur ten diepste zouden betreuren voor den bloei der school, voor de leer lingen en voor zich zeiven, weshalve zij den Raad verzoeken middelen te beramen, waardoor het ver lies van dr. Groenman voor de school alsnog kan worden voorkomen. Naar wij vernemen, zal de „Alg. Ned. Wielrijders- bond" trachten zijn bondsorgaan De Kampioen in eigen beheer uit te geven, nu de uitgave bij de flrma Tkieme, te Nijmegen, niet meer kan geschieden. Het bestuur stelt zich voor, een eigen drukkerij in te richten en dan den Bond zelf de profijten te doen trokken van de exploitatie. In 1897 brachten de advertentiën ruim 57.000 gulden op. Slechts ééne firma hier te lande, en wel een groote uitgevers-firma te Amsterdam kwam iu aanmerking voor de exploitatie, {Tel.) Het drama te Botterdam. Omtrent den treurigen kinder- en zelfmoord van C. H, Witmond kwamen ons nog enkele bijzonderheden ter oore, waaruit blijkt, dat alles verricht is volgens een vast beraamd plan. Zoo waren de glazen, die in de woning ge vonden waren, reeds daags voor den moord daarheen gebracht. Het eene glas, waaruit waar schijnlijk het meisje heeft moeten drinken, stond verder in de kamer, terwijl het andere in W.'s nabijheid stond. Beide gezichten waren met zakdoeken bedekt toen de lijken gevonden werden in de bedstede; nabij Witmond's eene band, die buiten de bed stede hing, lag een met zes patronen geladen revolver. Ia het vertrek werd ook een strop gevonden. Bij fouilleering van het lyk werd gevonden een briefje, waarop enkele koite woorden ge schreven stonden, zooals krammen koopen, hamer, touw, vergift, bedwelming, rijtuig. De gezichten der lijken waren akelig opgezet door de giftwerking. Brieven had Witmond Donderdag geschreven aan een vriend in de Claes de Vrieselaan en aan een familielid in den Oppert, dat hij zou komen dineeren te 4 uur. Het bewuste perceel in de Bergstraat werd een groot gedeelte van den Vrijdag door inspecteurs der recherche be waakt, ten einde eventueel eene ontmoeting met Witmond uit te lokken om de schuilplaats van het meisje te ontdekken. Op voornoemde plaatsen was W. niet meer te ontmoeten, het onheil was toen reeds geschied, terwyl ten opzichte van het perceel in de Berg straat de wachthebbende rapporteerde, dat het een onbewoond huis was, zooals ook werkelijk het geval was. Later toen de koetsier ontdekt was, die het bewuste rijtuig gereden had, kwam meer licht in de zaak. In den loop van de week had Witmond te Amsterdam gewoond bij familie, redenen waarom men hem aldaar zocht. Ook werd van daaruit oen telegram gezonden naar zijne vrouw, ver moedelijk door een familied, om eene verzoe ning tot stand te brengen. jEen 30ö jarig jubileum. De veenkolonie Pekela (O. en) N.) zal het volgende jaar haar 300-jarig bestaan kunnen vieren. Iu het jaar 1599 toch kochten eenige Hollandsche Friezen zooals ze genoemd wer den van de eigen erfden van Winschoten een gedeelte ruw veen. Men begon met het verdiepen van het riviertje de Pekela. Vier jaren later, in 4603, sloot de stad met hen eeü contract voor het graven van een vaart, en in 1608 een voor het afgraven van het veen. Uit deze contracten blykt duidelijk, dat het in de bedoeling van de stad (Groningen) lag, om de scheepvaart zooveel mogelijk stedewaarts te brengen. In 1651 werd de eerste veenverhuring ge houden. Hieraan waren onderscheidene, voor de stad gunstige voorwaarden verbonden, als: het vierdedeel van de afgegraven turf kwam aan de stad voorts moest een zekere heem- huur betaald worden, uit welker opbrengst zoowel in de kosten van het stichten en on derhouden der kerkgebouwen, als in die van het lager onderwijs van de kinderen der kolo nisten werd voorzien. In de eerste jaren was de prijs der turf zeer hoog, en wel in de jaren 4623, 1624 en 162/, toen het niet vreemd was, dat voor eene schuit harde turf tot 40 daalders vrerd betaald. Jammer genoeg, bestond er aanvankelijk te Pekela geen vast plan van aanleg. Een natuur lijk gevolg hiervan was, dat men met de ver graving zeer ongeregeld te werk ging en veel werd verbrokkeld. De deelgenooten besloten dan ook in 1633 om het veen voor f 30,000 aan de stad te verkoopen. De verkoopers behielden het recM voor, om nog 10 jaren te mogen graven, onder verplichting, wijken te graven en verlaten "e Engeland heeft van China, als compensatie voor het verstoorde evenwicht in de golf van Petschili, geëischt den afstand van Wei-Hai- Wci, nadat dit ontruimd zal zijn door de Japan ners. In diplomatieke kringen twijfelt men er niet aan, of de eisch zal worden ingewilligd, en men gelooft dat do Jnpansehe regeering Engelands verlangen gunstig gezind is. De Engelsche gezant heeft Zaterdag opnieuw oen onderhoud met het Tsutig-li-Yanien gehad. Naar Dal ziel uit Shanghai bericht, komen er tc Kiautsehau voortdurend gevechten tusschen Duitsehers en Chineezen voor. Onlangs moeten er een Duitseher en een Chinees gedood zijn. liet heet thans zeker te zijn dat dr. Leyds in Mei a.s. naar Europa zal vertrekken. De heer Fischer, lid van den Uitvoerenden llaad, schijnt de meeste kans te hebben om Leyds op te volgen. Tot adspirant-verificateur der belastingen, enz. zijn benoemd te Vlissingen W. P. J, Bouinan en te Yenlo J. Draak. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 7 April eerstkomende niet plaats hebben. KETHEL EN SP ALAND, 4 April. Zaterdagavond had ceuc openbare les plaats van den landbouw- wintercursus. Deze werd bijgewoond door den burge meester, don lieer L. Mazel, do commissie van toe zicht, den rijkslandbouwlceraar voor Zuid-Holland, den heer W. J. Mausholt cn cenigo belangstellenden. Verschillende onder',verper. werden door don on derwijzer, den heer E. W- Lindeijer, met de leerlin gen behandeld, o. a. het melkondorzoek en zijn boteckenia voor do prnctijk, do kenmerken van het melkvee cu die van het uiestvee, de voeding, vooral die der genoemde typen, enz. enz. Een der leerlin gen bepaalde van een aanwezig mclkmonater het soortgelijk gewicht, het vetgehalte en met behulp eeuer formule berekendo hij uit de vorkregen uit komsten, do hoeveelheid droge stof in de melk aan wezig. Gedurende de les kon incn opmerken hoe nauw het landbouwonderwijs zich bij do praktijk van het boerenbedrijf aansluit en hoe ongegrond het beweren is, ook wel eens hier gehoord„De jongens hebben aan de op zoo'n cursus opgedane kennis voor do praktijk niets". Do Voorzitter der commissie van toezicht, de heer P. Loopuyt, nam aan hst einde der les bet woord en verklaarde, dat zoo wel de rijkslandbouwlceraar als hij zéér tevreden waren over het gehoorde; hij kon de leerlingen dan ook verblijden met do medo- dceling dat zij allen konden bevorderd worden tot de tweede klasse van den cursus. Wel waren er onder de 18 leerlingen enkeion, die zich den a.s. winter flink zullen moeten inspannen om met do anderen gelijken tred to houden, maar waar zij tot nog toe volharding hadden getoond, daar twijfelde hij niet of ook zij zouden het volgend jaar een flink examen afleggen. Do onderwijzer dankte daarop hot bestuur der afdecling en de commissie van toezicht voor de be langstelling welke hij van hun zijde had mogen ondervinden en vooral voor do onbekrompen wijze waarop hem al die hulpmiddelen waren verschaft, welke hij voor 't welslagen van het onderwijs noodig had geacht. Hiermede was deze les geëindigd on do eerste wintercursns gesloten. KETHEL EN SPALAND, 4 April. Als bewijs dat de handboogschutters bij hun oefening sterk vooruitgaan, kan dienen dat een der liefhebbers gisterenmiddag door een vlieger schoot die op een aanmerkelijke hoogte stond. Natuurlijk had hij tot het doen van dit schot van den eigenaar vergunning gekregen. KETHEL EN SPALAND, 4 April. In den afgo- loopen nacht is een man in den Kethelpolder, zooals hij opgaf door de duisternis misleid, in het water govallcuhij kon gelukkig zich zeiven redden. Hij hoeft zieh aan het huis „De Rivier" over laten zetten en zijn reis naar Overschie vervolgd. De man heeft zich niet bekend gemaakt. KETHEL EN SPALAND, 4 April. Doordat het paard schrikte kwam gisterenmiddag het rijtuig van den landbouwer Oosthoek uit Vlaardinger-Ambacht, waarin diens zoon in gezelschap van een dame ge zeten was, ia de sloot langs den Kandeiaarweg terecht. De schatting van de „Nederland". In de zitting van den gemeenteraad van 1 Maart 1.1. werd met 15 tegen 3 stemmen aan genomen het voorstel van den heer J. J. G. Nolet, luidende: «De Raad der gemeente Schiedam, «Overwegende dat het bezwaarschrift van J. A. M. Jansen tegen diens aanslag in de plaatselijke directe belasting over het dier tjaar 1897 gegrond is «dat immers voor grondslag D diens ge^-iuwde onroerende goederen naar recht en billijkheid belmoren te worden geschat op f 50,00(1 voor den stoommolen «Nederland" en op f 15,000 voor de brander^ aan den Buitenhavenweg; «besluit aan J. A. M. Jansen voornoemd naar aanleiding vau diens bezwaarschrift op zijn voormelden aanslag ontheffing of restitutie te verleenen van een bedrag van f 137,50." De Voorzitter deelde toen mede dat bij, over tuigd van de onwettigheid van het besluit, met gebruikmaking van art. 70 der Gemeentewet dit besluit niet zou uitvoeren, maar ter ver nietiging voordragen. Thans is, naar wij vernemen, bericht ont vangen dat de Minister geen termen heeft gevonden om het besluit van den gemeenteraad ter vernietiging aan de Koningin-Regentes voor te dragen. Door het op den grond vallen van een aan den wand hangende lamp ontstond Zondag avond omstreeks 9 uur brand in pand 25'° in de Grofbaan, bewoond door C. Vau der Knaap. De kinderen, die alleen thuis waren riepen luide om hulp zoodat de moeder en de buren naar binnen snelden en met melk en andere zaken den hoog opslaanden vlam spoedig wisten te beteugelen. De schade heeft zich nu tot een verbranden van slechts enkele luttele artikelen beperkt. De trein, die te 10.8 v.m. hier aankomt, had gistermorgen aan bet station alhier 10 minuten vertraging, door het breken van een tand der rem onder een der wagens, terwyl tevens een k< ppeistang tusschen twee waggons afbrak. Het gevolg daarvan was dat het achter gedeelte vau den trein reeds stilstond, toen het voorgedeelte nog doorreed. Gereilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht2 April. NotarisH. W. M. Roelanïs. Een goed onderhouden woonhuis met schuur, open plaats en erve, aan den Dam no. 48 kadaster sectie A, no. 297, groot 115 cent., in veiling f 2025, verkocht voor f 2045. Een huis, plaats en erve, aan de Verbrande Erven no. 2, kadaster sectie A, no. 321, groot 68 cent., in veiling f 1280, verkocht voor f 1320. Een huis, plaats en erve, aan de Prinsesleeg no. 16, kadaster sectie A, no. 246 groot 48 cent., in veiling f 600, verkocht voor f 600. Een kuiperswinkel met open plaats en erve, aan de Noordmolenstraat no. 34, kadaster sectie A, no. 1071, groot 103 cent. en gedeeltelijk no, 1070, in veiling f1025, verkocht voor 11195. Een huis en erve, naast perceel IV, aan de Noordmolenstraat no. 36, kadaster sectie A no. 1070 gedeeltelijk, groot, voor het geheel, 53 cent., in veiling f660, verkocht voor f660. Een erf, vroeger linnenbleekerij, genaamd «het lammetje Groen", met woonhuis, schuren, paardenstallen, slachtplaatsen, varkenshokken en open grond, aan de Ernmastraat nrs. 26 en 28, kadaster sectie I nrs. 217, 218 en 1332, groot 22 aren en 18 centiaren, in veiling f 4900, verkocht voor f7500. B U R G F. R L IJ K E STAND, Geboren 3 April. Johanna, dochter van G. J. Willemse en M. C. v. d. Heiden, Lieerenstraat. Arnol- dina Maria, dochter van M. F. L. van Antwerpen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2