BINNENLAND» Uit tie Staatscourant. "^^'''"stadsnieuws. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Milliard, <le minister van justitie, verdedigde de arrestatie van Regis op grond van zijn aan hitsen tot onlusten te Algiers. Ook had hij den moord op een Israëliet uitgelokt. Na een zeer rumoerig debat nam de Kamer met 308 tegen 170 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, waarmede de regeering zich vereenigd had. Ondanks de pogingen der agrariërs mag als zeker worden aangenomen dat Duitschland zijn handelsverdrag met Engeland zal vernieuwen. Men heeft thans werkelijk in Rumenië in den persoon van zekeren Halm den moordenaar van Stambulofl gevangen genomen. Hij zal uit geleverd worden aan de Bulgaarsche justitie. In diplomatieke kringen koestert men de overtuiging dat Frankrijk, Rusland en Engeland de candidatuur van prins George niet aan den Sultan zuilen opdringen. Ceeil Rlmdes noemde tegenover een journa list den uitslag der verkiezingen in de Kaap kolonie van dien aard, dat de Statenbond van Zuid-Afrika er door verhaast werd. Inhuldigingsfeesten. 13. M. de Koningin heeft den heer J. 11. Pli. Wortman, te Rome, opgediagen te ontwei pen den beeldenaar voor een draagpenning, bestemd voor de inhuldigingsfeesten. (Vad.) liet comité voor de ontvangst van de buiten- lamlsehe pers bij de plechtige inhuldiging van II. M. de Koningin heeft, zooals vroeger reeds is gemeld, liet plan een handboek te doen samen stellen om den vreemden journalisten een ge trouw verslag van liet hedendaagsche Neder land voor te leggen. De schetsen worden geschreven over: de his torische beteekenis van Nederland door prof. dr. C. H. Th. Bussemakeronze letteikunde door den heer J. de Meester; onze kunst door den lieer II. L. BerckenhofTde journalistiek door den lieer A. G. G. van Duylons ker kelijk leven door den lieer »M. W. L. van Alphen Jr.; onderwijs door prof. dr, J. Woltjer; onze financiën door nu'. J. P, Sprenger van Eyklandbouw en veeteelt doot den lieer F. B. Löhnis: onze vïsseherij door dr. P. P. C. Hoek; scheepvaart door dr. H- F. R. Ilubrechthandel door den heer O. Kamerlingh Onnes; nijver heid door den lieer J. H. Drielsmaonze armenverzorging door mr. Ph, Falckenburg Nederlandsche eigenaardigheden en volksge woonten door prof. dr. J. II. Gallee onze philan thropic door dr. II. J. Dumpière de Clmufepié; onze koloniën, voor Ned.-Indië, door prof. mr. J. de Loutei; voor Suiiname door jln*. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, en voor Curagao door den heer J. B. G. de Veer; de staathuishoudkunde in Nederland door prof. mr. M. W. F. Treub; statistieke cijfers door dr. C. A, Verrijn Stuart. De staatkundige partijen vinden woordvoerders in de hh. mr. W. van der Kaay, mr. J. A. Levy, dr. H. J. A. M. Schnepman, dr. A. Kuyper, jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, dr. W. K. Bronsveld, C. V. Gerritsen, mr. P. J.Troelstra en F. Domela Nieuwenhuis. De bewerking van het eerste deel, bevattende een algemeen overzicht van onze historie, van de inhuldiging en de gesteldheid van ons land in allerlei opzicht, heeft de heer H. L. Bercken hofT op zich genomen. Traktementen van belastingambtenaren. In afwachting van nadere regeling van het dienstvak der directe belastingen eu van het kadaster, na afloop der herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen, is o. a. bepaald Het traktement der controleurs bedraagt f2000 's jaars. Het kau worden verhoogd na 24 jaren onafgebroken dienst in den rang, tot f 3200. In afwyking hiervan bedraagt het traktement der controleurs te Amsterdam en te Rotterdam f2100 "sjnars. Het kan worden verhoogd na 20 jaren onafgebroken dienst in den rang tot f 3600. Nevens hun traktement genieten de controleurs vergoeding voor reis-, verblijf- en bureaukosten, volgens iiet Kon. besluit van 9 Maart 1886, Het traktement der surnumerairs bedraagt f 1000 's jaars en kan na driejaren onafgebroken dienst in die betrekking worden verhoogd tot f 1200 's jaars. Dit besluit treedt in wei king op 1 April 1898. Diaconessenarbeid. Het navolgende is ontleend aan de statistiek over den diaconessenarbeid in ons land over 1897. Weikzaam zijn te Amsterdam de Luthersche di iconessen-inrichting, opgericht in 1886 met 15 zusters en 4 uitsluitend voor wijkarbeid; de Nederlandsche Hervormde diaconieinrichting, opgericht in 1891, met 25 zusters en 14 voor wijkarbeid. Te Apeldoorn met 1 zuster en 1 voor wijkarbeid. Te Arnhem Ned. Herv. diaco- nessenhuis, opgericht 1883 met 46 zusters en 6 voor wijkart id; de wijkvereeniging sKIaren- dal", opgeiieht in 1890, met 1 zusteren 1 voor wijkarbeid't wijkhuis Roermondsplein met 1 en 1. TeBaarn Veieenigingtot ziekenveizorging, opgericht in 1891 met 3 en 3. Te Breda, diaco- nessenhuis, opgericht in 1890, met 4 en l.Te Breukelen, wijkarbeid met 1 en 1. TeGorinchem, veieeniging voor ziekenverpleging,. met 2 en 2. Te 's-Gravenhage, diaconesseninrichting Bronovo, opgericht in 1865, met 45 en 6. Te Groningen, diaconessenhuis, opgericht in 1887, met 13. Te Haai I em, Haarlemsch diaconessenhuis, opgeiicl in 1874, met 53 en 14; de christelijke ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, opgericht in 1882 met 20 en 2 Te Hilversum met 1 en 1. Te Nijmegen wijk arbeid met 1 en 1. Te Rhenen met 1 en '1 Te Rotterdam diaconessenhuis, opgericht in '1893 met 10. Te Scheveningen met 3 en 3 Te Serooskerke met 1 en 1. Te Utrecht diaco nes«euhuis opgericht in 1844 mot 76 en 0 de christelijke wijkvereeniging »Buutkerk" met 2 en 2. Te Velp met 1 en 1. Te Vlaardingen met 1 en 1. Te Zeist met 1 en 1 de ver eeniging tot algemeen» ziekenverpleging met 1 en 1. Te Zutphen met 1 en 1. Te Zwolle met 2 en 2. De St.-Oi. herat een Kon. stelling van eenige nieuwe beschrijvingsbiljelten voor de drijfs- en andere inkomsten. besluit tot vast- formulieren van belasting op be^ De Minister van dat op 2 dezer kas was en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 iw van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van Finantiün maakt bekend, bij de betaalmeesters in f 2,781,030.07 2,105,916.44 De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 8 April a.s. niet plaats hebben. Naar bet Vaderland verneemt zal de Tweede Kamer 26 April bijeenkomen en dan liet dienst- püclitontwerp ter dadelijke behandeling gereed vinden. Het Kamerlid mr. Kerdijk is ongesteld aan influenza, on zal, naar aan het U. D. ge schreven wordt, niet als afgevaardigde der Regeering naar het hygiënisch congres te Madrid kunnen vertrekken. Bij Kon. Boshut is do heer J. R. Briel erkend eu toegelaten als vice-consul van Servië te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. I. A. van Roijen, als heemraad van het waterschap Mastenbroek, prov. Overijssel. Tentoonstelling Burgeravondschool. En groot aantal belangstellenden maakte gisteravond gebruik van de gelegenheid, geboden door de tentoonstelling van teekeningen en werkstukken van leerlingen der Burgeravond school, om zich een indruk te vormen van de resultaten van liet onderwijs gedurende den cursus 1897/98. Over 't geheel genomen kon die indruk niet anders dan zeer gunstig zijn wat betreft tiet handteekenen. De teekeningen zijn met zorg uitgevoerd en geven er blijk van dat bij het onderwijs in dit vak voor een geleidelijken overgang van het gemakkelijke tot het moeilijke wordt zorg gedragen. Het onderwijs tn het handteekenen draagt blijkbaar goede vruchten. Niet onvermeld mag daarbij blijven, dat in de 4e klasse rekening wordt gehouden met het vak dat cm leerling kiest, zoodat het onderwijs zooveel mogelijk nut afwerpt voor den leerling in zijn later leven. De indruk, dien de proeven van lijnleekenen op den vakkundigen beschouwer maken, mag niet onverdeeld gunstig heeteo. Het heeft den schijn of in dit vak te veel wordt gestreefd naar het hoogste. Het onder wijs gaat te ver, en het gevolg is dat aan de onderdeden minder zorg wordt besteed dan èn voor den leerling later in de practischo uitoefening van zijn vak nuttig èn voor tiet leveren van breeder opgezet werk noodig is. Door beperking van het onderwijs zon de prac tischo waarde er van voor den leerling allicht rijzen. De proeve van lijnteekenen van de leerlingen der le klasse zijn over liet geheel zeer goed te noemen. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat liet schoolbezoek big de leerlingen der 1ste klasse veel geregelder is dan van die der hoogere. Onder degenen die gisteravond de tentoon stelling bezochten, werden met voldoening op gemerkt de leden der Commissie van Toezicht. Het einddiploma werd uitgereikt aan de vol gende leerlingen der 3e klasse D. de Heer, P van der Knaap, J. van Pelt, J. G. G. Pistoor, J. Tanis, C. Tettelaar, B. van Wamelen. Piyzen werden uitgereikt aan de navolgende leerlingen le Klasse. Rekenen P. Minderhoud, le pr.; P, v. d. Lugt, 2e pr.P. Franz, 3e pr. NederlandschMinderhoud en Oudshoorn, le pr.Zonneveld, 2e pr.Diest en Krabben dam, 3e pr. Geschiedenis en aardrijkskundev. d. Lugt, le pr.I. Bitter, 2e pr.de Heer, 3e pr. Handteekenen: Minderhoud, le pr.Zonne veld, 2e pr.Franz, 3e pr. Lijnteekenen Zonneveld, le pr.Franz, 2e pr.Minderhoud, 3e pr. 2de klasse. "WiskundeP. Bgl, le pr. j Rykse, 2e pr. "Vrijenhoek, W. v. Leeuwen en Zwalje, 3e pr. Nederlandsch Bijl, le pr.; Boerman, 2e pr.; Vrijenhoek 3e pr. Geschiedenis en aardrijkskundeW. van Leeuwen, le pr.; Vrijenhoek, 2e pr.; Bijl, 3e pr. Handteekenen v. d. Hoek, le pr.; Bijl, 2e pr.; Boerman, 3e pr. Lijnteekenen W. van Leeuwen, le pr.; Boer man, 2e pr.; Vi'ijerihoek, 3e pr. 3de klasse. Wiskunde: P. v. Wamden, 'le pr.de Heer, 2e pr.Tettelaar, 3e pr. NeilerlaitiLch v. Wamelen, le pr.; de 11eer, 2e pr.Pistoor, 3e pr. Staatswetenschappende fleer Tanis, 2e pr.Tettelaar 3e pr. Weiktuigkundeniet toegekend. Scheikunde: niet toegekend. Lijnteekenen: v. Wamelen, le pr. Tette laar, 2e pr.v. Pelt, 3e pr. Handteekenenle pr. niet toegekend V. Pelt, 2e pr.v. d. Knaap, 3e pr. 4e klasse. Werktuigkunde: v. d. Gaag, 'le pr.Bras, 2e pr. Voor Natuurkunde werden in geen der klassen prijzen toegekend. De prijzen bestaan uit boeken, passer- en verfdoozen, schaven en ander gereedschap. le pr. Zooals wij reeds vroeger meldden, zal den 17 April a. s. in nMusis Sacrum" alhier een kegel-concours worden gehouden, uitgeschreven door den Alg. Neder!. Kegelbond. De leiding daarvan is opgedragen aan de kegelclub »Musis Sacrum" alhier. Voor dezeri wedstiijd is door den burgemeester een prachtige zwaar zilveren medaille aange boden, welke met dankbaarheid is aanvaard. Door de politie alhier zijn gisteren aange houden en ter beschikking gesteld van de politie te Rotterdam, met verzoek hen aan de ouders over te geven, twee knapen van 13 en 14 jaar, die in gezelschap waren geweest van een derde, welke zich had 'schuldig gemaakt aan diefstal van chocolade-tabletten uit een winkel alhier. Deze derde knaap wist echter te ontsnappen. Hedenmiddag te 4% uur waren een paar jongens aan de trapjes nabij de vi-chmarkt bij het water aan het spelen en ian de gevaarlijke plek reeds eenmaal weggejaagd door den brug wachter aan de Appelmarktbrug J. Lourens, toen een hunner bij liet ten tweede male naderen van dien brugwachter achteruit in het water liep. Gelukkig kon Lourens den knaap grijpen waardoor hij spoedig weder op hot droge was geholpen en kon mededeeleri dat hij Willem Meijer heette. Op een drafje is hij toen naar huis geloopen. Een os, die in den kaatsten tijd alleszins eden tot dankbaarheid moet hebben gehad voor het weelderige leven dat hein was be- choren, moest hedenmiddag tot glorie van zijn meester, den slager 8., een wandeling door de stad maken. De zwaarte van zijn lichaam was te groot oor de stijf geworden pooien en op den Korten Dam moest het vermoeide beest zij bet ook tegen den wil van S. rust nemen. Geruimen tijd werd vergeefs getracht het beest weer op de been te helpen. Gisteravond aan de vischmarkt aangevoerd partij leng en schol, de prijzen waren voor doode leng van f 1.60 tot f 2.25 per stuk schol (levend) van af f 0.50 tot f 1.05 per koop. Hedenmorgen aan de vischmarkt 4 manden schol en 1 mand kabeljauw; de prijzen waren voor schol f 0.40 tot f 1.00 per koop, voor kabeljauw van f 0.45 tot f j2.25 per stuk (levend). Correspondentie. Den heer A. J. D. Wij kunnen Uw stuk moeilijk plaatsen, gelijk het ons werd gezonden. Zou het u mogelijk zjjn morgen even ten onzen bureele te komen tusschen 10 en 12 of 2 en 4 uur? BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 April. Cathelijnlje Francjjntje, dochter van C. T. Bertou en P. Kusse, Stationstraat. 4 April. Johanna Gatharina Liduina, dochter van J, L. Bosch en J. C. S. Stegman, Haga- straat. Catharina, dochter van L. Kooijtnan en F. Tegelaar, Folderstraat. Johanna Maria Magdalena, dochter van J. J. Heilker en J. M. M. Bod de, Hagastraat. Overleden 4 April. Dina de Koning, oud 78 jaar, wed. van J. de Koning, Kerkstraat. Klaas van Neck, oud 56 jaar, echtgenoot van A. S. Sanders, Singel Kerkstraat. Johannes Breukelman, oud 60 jaar, echtgen, van A. Daane, Broersvest. Prijsvraag voor Kunstsmeden. Dank zij den leiders der Ambachtsscholen en den steun van vele kunstminnende smeden en architecten, begint het kunstsmeedwerk in ons land weer meer in gebruik te komen en heeft het gelukkig op menig gebied het gegoten ijzerwerk verdrongen. Des ondanks zijn er zeker nog een groot aantal smeden in ons land, in wier zaak kunstsmeedwerk zelden of in 't geheel niet gevraagd wordt en die toch, in den z.g. slappen tijd wel 't een of ander werkstuk zouden willen maken, wanneer zij daarmee behalve hun kunstgevoel bevredigen, ook hun finan cieel belang zouden kunnen bevorderen. Om daaraan te gemoet te komen, hebben de uit gevers van het nieuwe weekblad Vulkaan besloten een prijsvraag uit te schrijven voor een uithangbord van gesmeed ijzer, dat zou kunnen dienen ter be vestiging aan den voorgevel van het gebouw der drukkerij, als reclame van het weekblad. Ieder ia volkomen vrij in zijn opvatting. Slechts heeft men zich te houden aan de gemeentelijke verordening op het plaatsen van uithangborden, welke zijn voor de Warmoesstraatde hoogte van het schild mag uiter lijk 1 M. bedragen, de voorsprong mag 70 cM. be dragen, do afstand van don beganen grond tot het laagste punt mag niet minder zijn dan 2 M. 20. De jury ter bcoordeeling der ingekomen werk stukken bestaat uit de hoeren: Dr. P. I. H. Cuypers, H. P. Berlage, J. T. van Vuuren) De prijs voor het uithangijzer, dat door de jury der bekroning wordt waardig gekeurd, bedraagt!'50, terwijl de uitgevers zich tevens verplichten, dit be kroonde werkstuk tot den door de jury te schatten prijs over te nemen, mits die prijs niet meer bedraagt dan f200. Volgens den Zaterdag verschenen 44sten jaargang van het Adresboek van den Ned. Boekhandel worden hier te lande thans uitgegeven 1250 dag- week- en maandbladen tegen 923 in 1897. In 1893 verschenen er nog slechts 771, zoodat het aantal in 5 jaar tijös bijna verdubbeld is. Van deze verschijnen er te Amsterdam 201, te 's-Gravenhage 91, Rotterdam 61, te Utrecht 61, te Haarlem 41, te Leiden 38, te Groningen 34 enz. In antwoord op de door de feestcommissie van het Delftsch studentencorps uitgeschreven prijsvraag voor oen feestmarsch voor de aanstaande feesten in JnÜ zijn vier antwoorden ingekomen. De jury--bestaande uit de hoeren dr. E. D. Pijzcl, J. H. Sikemeier en A, Bouwman heeft, het antwoord onder het motto: „Draaiorgel" den prijs waardig gekeurd. Componist hiervan is de heer F. A. Brandt. In dezen niarseh komt o. a. ook voor het motief van het bekende „lied van Koppestok de veerman". De misdaad te Lopik. Heden stond voor de arrondissemcnts-rechtbank te Rotterdam terecht Johannes Sluijs 41 jaar oud ar beider te Lopik, wien ten laste wordt gelegd op den 6 Januari 11. onder Willige Langerak moedwillig met zijne voeten, waaraan hij klompen had, tegen de linkerzijde van het hoofd van Aric Boef te hebben gegeven eenige hevige schoppen en wel zoo hevig, dat daardoor oen schedelbreuk cn verscheuring van fijnere hersenvaten zijn ontstaan, ten gevolge van welke mishandeling Arie Boe den volgenden dag te Lopik is overleden. Bekl. ontkende de ten laste legging en verklnardo voor zoover hij zicli kon herinneren niet geschopt te hebben. Den avond van den Gen Januari zoo verklaarde bekl. was bij in gezelschap van Ario Boef in het bierhuis van W. Lexmond te Lopik en had hij al daar ruzie gekregen met Arie Boef, waarom Lex mond hun verzocht had de herberg te verlaten. Buiten was de twist eenige oogenblikken voortgezet cn had Sluijs eenige lichte verwondingen in het ge zicht gekregen. Boef was* daarop in een wetering geloopen. Sluijs stelde geen pogingen in het werk hem er uit te halen, wijl hij volgens zijn zeggen bevreesd was weer klappen te krijgen. Andere personen waren op dat oogenblik niet in de omgeving. Kort daarop kwam W. Lexmond die de zaak niet vertrouwde, toen beide mannen opgewonden zijn herborg verlaten hadden. Buitengekomen, aldus verklaarde Lexmond, hoorde hij in het water spartelen en zog nabij don kant klompen bewegen. De duisternis belette hem verder te onderscheiden. Bij den waterkant gekomen zag hij een persoon te water en hielp hein met behulp van auderen op hot drogedie persoon bleek Arie Boef te zijn. Get. Lexmond herinnerde zich, dat toen de persoon die to water lag op den kant wilde krabbelen daarin belet werd door den man met de klompen aas, die naar do drenkeling schopte. Uit het water gehaald brachten twee mannen hem huiswaarts, doch daar hij geen geleide wilde, gingen dezen weg. Boef kwam niet thuis doch werd den volgenden morgen aan een boom gebonden gevonden. De dader was onbekend. Sinys hield vol dat na de redding tusschen hen niets voorgevallen was. Eisch 3 jaren. De verdediger mr. Debaat achtte het bewijs van het ten laste gelegde niet geleverd en pleitte ontslag van rechtsvervolging en onmiddelijke invrijheidstelling. Deze werd echter niet toegestaan. De arrondiasements-rechtbank te Rotterdam wees heden de volgende vonnissen: M. v. d. L. en G. B. zeevarenden beschuldigd van verzot tegen de Vlaardingsche politie. De rechtbank verleende voor de eerste bekl. vrijspraak en veroor deelde de tweede bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf. C. M. P., zeeman te Vlaardingen, wegens diefstal van onderkleederen uit de roef van een schip te Vlaardingen, tot 3 maanden gevangenisstraf. J. S., zeeman te Vlaardingen, wegens diefstal van stceneu van een rijswerk langs de rivier tot 45 dagen gevangenisstraf. H. V. en "W. P. P. v. H., zeelieden te Vlaardingen, wegens diefstal van ijzeren schuitjes, respectievelijk tot 7 dagen en éen maand gevangenisstraf. Bedankt: Voor Blokzijl, door C. Waarden burg Sz., te Goedereede. Geh. Kerken. Beroepen: Te Staphorst, C. J. Bos, te Opeinde c. a. Aangenomen: Naar Krimpen a'd. Lek, door N. P. Littooij Az., cand. te Middelburg. Bedankt: Voor Oosterland (Zeel.), door N. P. Littooij Az., cand. te Middelburg. Evano. Ldthersche Kerk. Aangenomen: het beroep naar Amsterdam door ds. P. Groote Pz. te Utrecht. R.-K. Keek. De heer J. Bots, deken van Leiden en pastoor der Kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart, aan de Haven, herdenkt op 23 April a. s. zijn gouden priesterfeest. Hoogeb Onderwijs. Groningen. Bevorderd tot doctor in de Nederland sche letterkunde mej. Hermine Christina Hélène 'yj.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2