Uit de Staatscourant. "'7 SUAPSytEUWS.' YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en Scliool. Gemengd Nieuws. bij Wftrzhurg gebracht, werd o. a. de toezegging verkregen, dat voor de tentoonstelling door hem zal worden afgestaan het eenig bekende portret van Juliana van Stolberg, tie moeder van prins Willem I, hetgeen als een zeer gelukkige aan winst moet worden beschouwd, omdat nu, aan gezien, door Gedeputeerde Staten van Groningen het portret van den vader van den Prins zal worden ingezonden, thans de beeltenissen van diens beide ouders bijeen zullen zijn. Zeer veel belangrijks leverde verder een onderzoek in de openbare verzamelingen en die van particulieren te Wiesbaden op. Gewich tige bescheiden, betrekking hebbende op het verpanden \an 's Prinsen schatten ten dienste van den opstand tegen Spanje, omtrent don op hem gepleegden moord en omtrent het verblyf van den negen-jarigen prins Willem III als student te Leiden, konden aldaar worden ge toond, waarbij nog kornen vele prenten, teeke- ningen en curiosa, betrekking hebbende op verschillende plaatsen in Nassau, waar de Oranjes nog tot in den aanvang dezer eeuw souvereine rechten bezaten en waaraan nog vele herinneringen bewaard zijn gebleven. Bedrijfsbelasting. Op voordracht van den minister van finan ciën zijn nieuwe iormuiieren vastgesteld voor de beschrijvingsbiljetten bij de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. En wel van de beide voornaamste formulieren Aa 1 en B. De wijziging bestaat in hoofdzaak hierin, dat het getal vragen die den belastingschul digen ter beantwoording worden gesteld, wederom is ingekrompen en de formulieren daatdoor beknopter zij:geworden. De weetgierigheid '-au den fiscus zal niet meer zoover gaan om, bij een onderzoek naar uw bedryfsiiikomsten, te vragen of gij gehuwd zijt en hoe de namen en voornamen zijn van uw vrouw, alsof die op uw bedi ijfsinkomen eenigen invloed oefenden. Ook strekt zich de belangstelling niet meer uit tot het getal per sonen dat voor een zaak reist en de personen die teu hunnen huize voor een ander arbeiden. Andere afzondei lijke vragen zijn bij vorige gevoegd, zoodat het geheel er vrij wat eenvou diger uitziet. In formulier B. is de dikke kop weggelaten, die een herhaling bevatte van wat in Aa 1 staat, waai heen enkel verwezen wordt. In dat formu lier wordt ook niet nogmaals gevraagd hoe gij heet en waar gij woont. In de specificatie der inkomsten wordt geen verandering gebracht. Maar weggelaten is de vraajz naar het jaariijksclt inkomen uit ver mogens beneden f13 000; vermoedelijk omdat de hoegrootheid van het vermogen in biljet Aa 1 moet worden opgegeven en de becijfering van liet belastbaar inkomen tegen 4 pCt. een rekensom oplevert, die men niet van den aan gever mag vorderen, maar die aan het belasting kantoor behoort te geschieden. Ook vervalt de vraag: Over welk tijdvak men de veranderlijke inkomsten heeft berekend. Een nuttige bijvoeging is de vermelding in het hoofd van Aa 1, dat men kosteloos ten kantore van inspecteur of ontvanger der directe belastingen inlichtingen kan erlangen. Zekerheidsstelling door Rijksambtenaren. Bij het afdeelingsoriderzoek der Tweede Kamer van liet ontwerp houdende regeling van de wijze waarop door de daartoe verplichte rijks ambtenaren ten behoeve van den staat zekerheid wordt gesteld, verklaarde men algemeen inge nomen te zijn met de strekking van dit wets ontwerp, onder erkenuirig dat de thans geldende regeling noodeioos bezwarend is. In de meeste afdeelingen werd betoogd dat, hoewel te recht de geheele zaak gecentraliseerd wordt aan het Dep. van Financiën, de nieuwe regeling echter in het ressort van verschillende Departementen grijpt, zoodat de Memorie van Toelichting had moeten worden mede-onder teekend door alle Ministers, onder wie tot zekerheidsstelling verplichte ambtenaren ressor teeren. Meer in het bijzonder zou men op mede werking van den minister van justitie prijs ge steld hebben. Aangedrongen werd op het tot stand komen van een algemeene regeling, hetzy dan bij de wet, hetzy bij bestuursmaatregel, vooreerst ten aanzien van de categorieën van ambtenaren die zekerheid moeten stellen, in de tweede plaats ten aanzien van den maatstaf tot vast stelling van het. bedrag der borgstelling. Men hoopte dat de Reg., na aanneming van dit ontwerp, hare aandacht zou willen wijden ook aan de materieele zijde der zaak. Betoogd werd voorts, dat ten onrechte de verplichting tot zekerheidstelling alléén bestaat voor rekenplichtige ambtenarenook andere ambtenaren kunnen den Staat belangrijk nadeel berokkenen. Ook voor dergelijke categorieën van ambtenaren zou men de verplichting tot het stellen van borgtocht willen zien vastgesteld. Dit gevoelen ontmoette krachtige bestrijding. Betoogd werd nog dat zonder bezwaar van den eisch van zekerheidsstelling geheel zou kunnen worden afgezien, terwijl toch de onder vinding heeft geleerd, dat in de laatste 23 jaren de tekorten in kassen van ontvangers der directe belastingen enz., geconstateerd en op de gestelde zekerheid verhaald, gemiddeld niet meer dan f2400 per jaar hebben bedragen. De thans bestaande waarborg, dat ten slotte de Staat toch geen nadeel lijdt, werkt allerminst als een prikkel tot scherp toezicht; integendeel. Anderzijds werd deze aandrang bestreden. In overweging werd gegeven een Rjjksborg- tochtbank op te richten, die de plaats der in de wet bedoelde borgtochtvereenigingen zou kuunen innemen. Werd dan bovendien aan de comptabele ambtenaren behoudens enkele uitzonderingen de verplichting opgelegd tot die bank toe te treden, dan zou men tevens verzekerd zijn van algemeene deelneming, waardoor de kosten der zekerheidsstelling tot het minimum zouden werden teruggebracht. Dit voorstel lokte bestrijding uit, In eene afdeeling hadden leden principieel bezwaar tegen vereenigingen, als waarvoor het ontwerp den weg effent. liet denkbeeld werd in overweging gegeven, de in de wet bedoelde bergtochtvereenigingen open te stellen ook voor tot zekerheidsstelliiig verplichte ambtenaren vau gemeenten, waterschappen en veenderijen. Dit denkbeeld werd echter onuitvoerbaar, althans onraadzaam geacht. Nog werd betoogd, dat de naamlooze vennoot schappen in de voorgedragen regeling op onbil lijke wijze zijn achtergesteld bij de vereenigingen. Anderzijds kan niet worden topgegeven, dat de vennootschappen de concurrentie niet zullen kunnen volhouden. Ten slotte vroeg men, of aan het dep. van financiën thans reeds bet personeel aanwezig is, waaraan de vrij omvangrijke werkzaamheden aan de nieuwe regeling verbonden kunnen worden opgedragen. Men zou in één woord gaarne ver nemen hoe de minister deze geheele admini stratie denkt te organiseeren en welke uitgaven er mede zulleD gemoeid zijn. Leori>licht. De antirevolutionaire commissie voor school wetswijziging zal op Donderdag 14 dezer te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, eene vergadering houden tot het uitbrengen van een rapport over het ingediende wetsontwerp op den leerplicht. Deze zal dienen ter voorbereiding van een algemeene vergade ring van voorstanders van de school met den bijbel, die door het bestuur van de Unie zal worden bijeengeroepen ingevolge het besluit van de jaarvergadering der Unie, gehouden op 27 Maart 1.1. Door het Centraalbestuur van het Nederl, Werkliedenverbond woidt voorgesteld, de vol gende motie te behandelen in de algemeene vergadering van Zondag a. s. j»De algemeene vergadering van het Algem. Ned. Werklieden-Verbond: sKennis genomen hebbende van het wets voorstel tot regeling >an den leerplicht ioverwegende, dat wegens dit voorstel het ontvangen van lager onderwijs verplicht wordt gesteld tot den leeftijd, waarin op invoering van den leerplicht van 13 jaar; »mede overwegende, dat reeds gedurende omstreeks dertig jaar bij herhaling in verga deringen van werkliedenvereeniging besluiten zijn genomen en van deze zijde adressen zijn gericht tot de Regeering en de Staten-Generaul, waarin op invoering van den leerplicht werd aangedrongen ïdat ten dezen aanzien o. m. verwezen kan worden naar een adres, den 27st'>n Maart 1878 door dit Verbond tot de Tweede Kamer gericht, waarin werd aangedrongen op, en de noodzake lijkheid werd aangetoond van een regeling van den leerplicht, tot den leeftijd van 14 jaar op de dagschool en tot den leeftijd van 18 jaar op de avondschool, en deze tevens dienstbaar te maken aan de opleiding tot het beroep dat de leerlingen beoefenen »en vervolgens naar »lo. een adres gericht aan de Commissie van Enquête, benoemd bij besluit van de Tweede Kamer der Staten Generaal, den 13en October 1897. »2o. een nader adres aan de Tweede Kamer gericht, gedateerd 18 Aug. 1889; »3o. een adres gericht aan H, M. de Koningin weduwe Regentes, den 17den April 1892, in welke onder sub 1o., 2o. en 3o. genoemde adressen nader wordt aangedrongen op het gevraagde by adres van 27 Maart 1878 jgeeft haar diep leedwezen te kennen, dat in het thans aanhangige wetsvoorstel »lo. de duur van den leerplicht tot den 13-jarigen leeftijd is beperkt »2o, elke verplichting tot het ontvangen van herhaiings- en voortgezet onderwijs wordt ge mist ïdringt er by de Regeering en de Staten- Generaal op aan, het thans aan de orde zijnde wetsvoorstel alsnog zoodanig te wijzigen en uit te breiden dat ulo. de verplichte leertijd op de dagschool worde uitgebreid tot den leeftijd van 14jaar; »2o. het herhaiings- en voortgezet onderwijs mede verplicht wordt gesteld tot den 18-jarigen leeftijd, voor alle jongelieden, die niet worden opgeleid voor eenige ambtelijke betrekking of geen verder onderwijs ontvangen op een kweek school, normaalschool, een inrichting voor middelbaar of hooger onderwijs of dergelijke inrichting. j Besluit, deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en de Tweede Kamer der Staten-Generaal." De „zwarte lijst". De Parijsche correspondent van de N". iü. Ct. ontkent het bestaan van de zoogenaamde ïzwarte lijst''', waarvan de naam des heeren Israels zou zijn geschrapt. Zooals meQ weet, werd in de zitting der Eerste Kamer mede gedeeld het bestaan van een lijst van Parijsche correspondenten van buitenlandsche bladen die in aanmerking kwamen om van het Fransehe grondgebied verdreven te worden. Nadat onze gezant den Franschen minister had verteld, dat hij in beraad stond mr. Israels van de legatie los te maken, was deze weder van de lijst verwijderd. Bakkerij-fentoonsfelling. Maandag ontving hot uitvoerend comité der Internationale Tentoonstelling van Bakkerij, Maalderij, Kookkunst en aanverwante vakken, dezen zomer te 's-Gravenltage te houden, van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes de toezegging van een zestal medailles, bestemd om te dienen als europrijzenen wel van een gouden, een groote zilveren en een gi oote bronzen, geslagen met liet borstbeeld van H. M. de Koningin en van een andere gouden, groote zilveren en groote bronzen met dat der Koningin-Regentes. Ridder de Stuers, onze gezant te Parijs, is gisterenavond in het hotel ïDeu Ouden Doelen" te 's-Gravenhage aangekomen. Havas seint uit Pretoria, dat dr. Leyds de vertegenwoordiging van de Zuid-Afrikaansche Republiek in Europa, met zetel in Den Haag, zal aannemen. Volgens het Utrcchtsch Dagllaa moet de nieuw benoemde gemeenteontvanger van Baarn zijn ambt al weder hebben neergelegd, of liever eigenlijk is hij nooit in functie geweest, daar iiij zijn borgtocht nog niet had gesteld. Bij Kon. Besluit is aan William Harlc Stott ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandschc zeeschepen, met uitzondering van oor logsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Bij Kon. Besluit is benoemd bij bet wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, tot tweede-luitenant, de sergeant C. J. van Roosendaal, van het 3de regiment infanterie. Bij Kon. Besluit zijn in hunnen rang overgeplaatst bij bet wapen der infanterie van bet leger in Nedcr- landsch-Indië, de tweede-luitenants II. 1'. Aukes, van het 1ste. G. J. J. de Jongh, van bet 3de, en W. Jentink, van het 2de regiment infanterie. Bij Kon. Besluit is de majoor W. P. Veercn, van bet 2e reg. veld-art., op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f1600 'sjaars. Bij Kon. Besluit is bevorderd tot commies der telcgraphie van de eerste klasse n. Groenendijk, thans commies der telcgraphie van do 2e klasse. Bij Kon. Besluit is do met verlof in Europa aan wezige lc-luit. der art. van het leger in Ned.-Indh" B. de Greve, op zijn verzoek, eervol uit den mili tairen dienst ontslagen. Bij Kon. Besluit is do met verlof bier te lande aanwezige kapitein der genie van het leger in Ned.- Indié M. C. Panel, ter zake van lichaamsgebreken eervol uit den militairen dienet ontslagen, met toe kenning van pensioen. De toestand van den lieer Maas, die sedert enkele dagen weder hier ter stede vertoeft, was gisteren zorgwekkend. In den namiddag kwam er eenige verbetering. Het bulletin van den afgeloopen nacht luidtRustige nacht, toestand blijft hetzelfde. Ook hedenmiddag was in den toestand nog geen verandering gekomen. Gisterenavond waren aan de visehmarkt aan gevoerd 6 partijen schol, leng en kabeljauw de prijzen waren voor doode schol van f 0.20 tot f0.65 per koop, leng (levend) van fl.75 tot f3.35 per stuk, kabeljauw van f0.45 tot fl.75 per stuk. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen schol; de prijzen waren van 10.35 tot f 1.10 per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 April. Maria Liduina Godefrida, dochter van R. L. van Lingen en G. A. van Litsenburg, Warande. |"T"| II i T— mil i i mi Het is gebleken dat de soldaat van het koloniale leger, wiens lijk verleden week voor deze ge meente werd opgevischt, genaamd is Johannes de Gelder, die met 6 dagen verlof bij zijne familie te Charlois was en aldaar, zes weken geleden, per ongeluk te water geraakte. Het lijk is gisterenmorgen in tegenwoordigheid der familie ter aarde besteld. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 5 April. Arie de Heer en Ilendrina van Kempen. Geboren 4 April. Adriaan Theodoras, zoon van P. Iloogeveen en A. de Nie, Dwarsbleekslraat. 5 April. Helena, dochter van S. van der Zwan en H. van Egmond, 1Eandrachtstraat. 6 April. Alida, dochter van H. van Loon en A. Drop, Achterstraat. Overleden 5 April, Jacob Brederveld, oud 3 jaar en 6 maanden, EendrachUtraat. De heer C. L. van Balen, hoofd eener school to Dubbeldam, is benoemd tot hoofdredacteur van do Zutphenscne Courant. {U. D Het hooger beroep door J, Trojan, den hoofd redacteur der Klacïderadatschingesteld tegen zijn veroordeeling wegens majesteitsschennis, is verworpen. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 6 April 1898. Wegens geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk' uier W. P. V. te Vlaardingen, tot f -1 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens zich in kennelijken staat van dronkenschap bij le herhaling bevindende, de orde verstoren A. G. te Schiedam, tot 10 dagen hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer: C. K. en C. K., beiden te Ovorschie,: ieder tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap C. H. te Vlaardingen en 31. S. te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenisW. S. enP. K., beiden te Vlaardingen, ieder tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens politic-overtreding W. G. V., J. J. G., H. J. B„ J. V., B. J. W. en A. J., allen te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis; B. V. te Schiedam, tot f5 boete subs. 2 dagen hechtenis; C. J. d, B. te Vlaardingen tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Door de rechtbank te Rotterdam werd gisteren nog behandeld do zaak tegen J. V., 25 jaar, sjouwer te Schiedam, die zich op den 28 Febr. 1.1. te Schiedam met geweld had verzet tegen den agent van politie C. Th. Boston, die zekeren A. Gordyn, die zich in kennelijken staat vaD dronkenschap bevond op den openbaren weg, van daar wilde verwijderen en in arrest wilde brengen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Door Leo Jliloen, gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het door de recht bank aldaar gewezen vonnis, waarbij hij werd ver oordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Xed. Herv. Kerk. Beroepen: te Vroomshoop, J. Langman, te Smilde. Bedankt: voor Zoutkamp, door F. A. Hingst Jz., te Diever; voor Woudsend, door O.Norel,teWons; voor Parrega e. a., door E. Jansen, te Eist. Ger. Kerke*. Beroepen: te Marken, J. P. Klaarhamer, cand. te Utrecht. R.-K. Kbrk. Naar de Tijd verneemt, zal do nieuwe kathedraal te Haarlem den 2 Mei worden geconsacreerd. Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Rechtsweten schap de heer A. C. van der Feltz, geb. te Assen op „Stellingen". Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap (met lof) op proefschrift: „De Strafrechtspraak op de Nederlandschc Drankwet", en tot doctor in de staats wetenschap, op stellingen, de heer 31. G. ten Oato geboren te Hengeloo (O.). Theoretisch geneeskundig examen L. Mulder en IV. C. Kleyndoctoraal examen geneeskunde K. E. de Jong; doctoraal examen rechten F. W. M. van Oudhcusdcn van Aebttienhovencandidaats-examen in de Nederl. letteren E. C. Molsbergen en candi- daats-examen in de godgeleerdheid tweede gedeelte J. Dijkman. Utrecht. Candidaats-cxamen wis- en natuurkunde M. Hertogs. Groningen. Theoretisch apothekers-examen A. H. Schirmbevorderd tot doctorandus in de wis- en natuurkunde E. Bouwman. Middelbaar Onderwijs. Aan den minister van binnenlandsche zaken is door do inspecteurs van hot middelbaar onderwijs in overweging gegeven voor de eindexamens der hoogero burgerscholen eenige provinciën te combi neeren en zulks ter besparing van reis- en ver blijfkosten van de leden der examencommissies; o. a. dat voor de drie noordelijke provinciën een en dezelfde commissie jaarlijks zoude worden benoemd door de commissarissen der Koningin in die provinciën, terwijl de examens beurtelings in de eene of andere provincie zouden worden gehouden in eene gemeente aan te wijzen door den commissaris der Koningin, die de benoeming doet. De N. Gron. Ct. kan thans mededeelen dat de minister zijne goedkeuring daaraan heeft gehecht en dat voor dit jaar de examen-commissie voor de drie noordelijke provinciën zal worden benoemd door den commissaris der Koningin in Friesland, die hierom trent alsnu in overleg zal treden met zijne ambtge- nootcn in de provinciën Groningen en Drenthe. Koelwagens. De Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft ontworpen en bij Beynes te Haarlem besteld vier zoogenaamde koelwagens "Voor vervoer van goederen, die licht aan bederf onderhevig zijn. Om deze goederen koel te houden, worden de bakken dezer goederenwagens uit drie dubbele wanden en dubbele daken en vloeren samengesteldde buitenste spouw der wanden wordt opgevuld met eene slecht-warmtegelei- dende stof. Daarbij worden in de laadruimte van eiken wagen twee kasten gemaakt die 1 M.s ijs kunnen bevatten. Deze wagens waarvan de aanschaffing werd gewenscht door landbouwautoriteiten voor ver voer van boter, zullen in Augustns a. s. in dienst komen. Bakkertrust. De Middelburgsehe bakkers-patroons hebben besloten op den tweeden Paaschdag niet te laten werken, ten einde aan de gezellen gelegenheid te geven tot vieriDg van het Paaschfeest. Alweer een. De gemeente-ontvanger te Leeuwarderadeel

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2