BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL A ARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, S P O R T, Gemengd Nieuws. hul. Belgo hebben de onthullingen in de Siècle over de relaties van kolonel von Schwnrzkoppen, den militairen attaché van het Duitsche gezant schap te Parijs, met Ebterhazy, te Berlijn een diepen indruk teweeggebracht, schoon voor inge wijden de mededeeling in de Siecle niets heeft onthuld wat niet reeds lang bekend was. De correspondent zegt uit goede bron te vernemen dat de Duitsche regeering er vol strekt niet aan denkt de verzekeringen in de Steele tegen te spreken. Zij zal zich houden aan de formeeie verklaring, dat zij nooit be trekkingen heeft onderhouden met Dreyfus. De openbare meening legt het stilzwijgen der regeering in voor Esterhazy ongunstigen zin uit. De Fransche begrooting voor dit jaar is nog stpeds niet aangenomen. Gisteren verwierp de Kamer eenige door den Senaat aangebrachte wijzigingen; dientengevolge werd de begrooting naar den Seuaat terugge zonden, die wederom enkele wijzigingen aan bracht. Vandaag komt de begrooting weer in de Kamer. De minister van marine van Griekenland is afgetreden. Zijn collega van birmenlandsche voert ad interim de portefeuille van marine. Naar de Ind. Beige van haar correspondent te Kanea verneemt, heeft de Turksche gou verneur van Kreta bevel gekregen van den Sultan, tot het uitvaardigen eener proclamatie, waarin wordt gezegd, dat de Sultan nooit zal toestemmen in de benoeming van prins George tot gouverneur van het eiland. De Morning Post verneemt uit Atbara, dat er een gevecht heeft plaats gehad tusschen een verkenningsdetachement der Anglo-Egyptische troepen en de Derwischen. De verliezen der eersten bedroegen 6 dooden en 10 gewondendat der laatsten wordt op ongeveer 200 geschat. De Times verneemt uit Peking dat China alle eischen van Frankrijk heeft ingewilligd, t.w. dat geen enkel deel van Kuag-tung, Kuang-si en van Yunnan vervreemd, een spoor weg naar de hoofdstad Yunnan aangelegd, een kolenstation aan Frankrijk verpacht en een Franschman tot directeur der posterijen be noemd zal worden. Men meent echter dat Engeland's rechten op een uitbreiding van gebied in Kan-lung tegenover Hongkong geëerbiedigd worden. De Russische autoriteiten, aldus verneemt het blad verder, verklaren dat de versterking van Ta-Lien-AVan de onmisbare aanvulling van die van Port-Artgur isdaarom zal er onmid dellijk aan begonnen worden. Uit Yokohama wordt bericht dat in belang rijke vergaderingen van leden der beide Kamers een motie is aangenomen, waarin aan het Ka binet wordt gevraagd te protesteeren tegen het optreden van Rusland en Duitschland in China op dezelfde gronden, die de mogendgeden heb ben aangevoerd, toen zij eischten dat Japan zich van het schiereiland Liao-tung terugtrok. Aan het ministerie wordt tevens verzocht de noodige maatregelen te nemen orn aan dat protest kracht bij te zetten. Minister Borgeslns. In de Hollandsche Revue vau Frans Netscher komt een zeer waardeerende karakterschets van rar. H. Goeman Borgesius, onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, voor. De heer Borgesius wordt een exceptioneel menseh genoemd. "Want exceptioneel is het dat hij, toen hij nauwelijks den leeftijd van 30 jaar had bereikt den leeftijd door de wet geëischt al tot lid van de Tweede Kamer werd be noemd, dat hjj van zijn 25e tot zijn 30e jaar aan het hoofd heeft gestaan van een der groote liberale partijbladen van ons land, nl. het Va derland, dat hij op 32-jarigen leeftijd, ofschoon een der jongste leden, benoemd werd tot voor zitter van den Volksbond, dat hij nog jong in de veertig zich in de Tweede Kamer al zoo tot een positie van gezag had opgewerkt, dat hij de erkende leider was van de groep der geavan ceerd liberalen en dat hij eindelijk in '97 op 50-jarigen leeftijd, tien jaar jonger dan mr. van Houten, tot Minister van Binnenlandsche Zaken werd benoemd. 4 Januari '47 werd hij te Winschoten ge boren in '68 is hij te Groningen in de rechten gepromoveerd, is te Sneek en daarna te Arnhem leeraar geweest aan de H. B. S. in de staat huishoudkunde en vervolgens aan het Vaderland geplaatst. Aan dit blad bleef hij tot hij in '77 Kamerlid werd voor Winschoten, voornamelijk op aanbeveling van prof. Tellegen te Groningen. Uitvoerig wordt in het licht gesteld, hoe hij in tegenstelling met de voorstanders der staats onthouding, de nieuwere staathuishoudkundige leer, die der staatsbemoeiing of inmenging in 't belang der gemeenschap, aanhangt en wat hij gedaan heeft voor drankbestrijding, leerplicht, voor de bekende arbeids-enquète en voor het vraagstuk der armverzorging (Nutsrapport). Bij zijn strijd voor wettelijke voorschriften tegen den drank wordt o.a. nog het volgende meegedeeld over den invloed, dien de heer Bor gesius op de totstandkoming der drankwet heeft gehad. Bij gelegenheid dat hij te Leiden een lezing hield over het vraagstuk der drankbe strijding, maakte hij kennis met den heer Mod derman, toen nog hoogleeraar, die onder zijn gehoor was geweest en zeer getroffen scheen door de feiten en beschouwingen welke hij des avonds geleverd had. Aan zijn gevoelens uiting gevend, zei hij tot den heer Borgesius o. a. :»Nu, ik weet niet of ik ooit Minister van Justitie zal worden. Maar als dat nog mocht gebeuren, dan beloof ik, dat behalve een nieuwe strafwet, ik Nederland i ook de door u verlangde drankwet zal geven.'/ En de heer Modderman heeft woord gehouden en voor ziju ontwerp herhaaldelijk den heer Borgesius geraadpleegd, Leerplicht. Het centraal bestuur van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond heeft aan dealgemeene ver gadering, die op de Paaschdagen gehouden wordt, eene motie voorgesteld, waarin deze haar diep leedwezen te kennen geeft, dat in het thans aanhangige wetsvoorstel tot invoering van den leerplicht lo. de duur van den leerplicht tot den 13- jarlgen leeftijd is beperkt; 2o. elke verplichting tot het ontvangen van herhalings- en voortgezet onderwijs wordt gemist en er bij de Regeering en de Staten-Generaal op aandringt, het thans aan de orde zijnde wetsvoorstel alsnog zoodanig te wijzigen en uit te breiden dat lo. de verplichte leertijd op de dagschool worde uitgebreid tot den leeftijd van 14 jaar 2o. herhalings- en voortgezet onderwijs mede vei plichtend wordt gesteld tot den 18-jarigen leeftijd, voor alle jongelieden, die niet worden opgeleid voor eenige ambtelgke betrekking of geen verder onderwijs ontvangen op een kweek school, normaalschool, een inrichting voor middel baar- of hooger onderwijs of dergelijke inrichting. Deze motie zou ter kennis van de regeering en de Tweede Kamer der Staten-Generaal wor den gebracht. De besturen der afd. Haarlem, Leiden en Kralingen van het Alg. Ned. Werkliedenver bond hebben de medewerking van het centraal bestuur verzocht tot het aan de orde stellen van het volgende vraagpunt in de algemeene vergadering en tot het steunen van een voor stel, om daaraan den voorrang van behandeling toe te kennen. Het vraagpunt luidt Wat kan de reden zijn, dat het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen degevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, door de vorige Regeering den 15 Februari 1897 bij de Tweede Kamer ingediend, doorde tegenwoordige Regeerin is ingetrokken Indien op deze vraag geen bevredigend ant woord kan worden gegeven, zullen de afgevaar digden der genoemde afdeelingen de volgende motie aan het oordeel der vergadering onder werpen sDe vergadering besluite, het Centraal bestuur te machtigen, bij de Regeering krachtig aan te dringen op een meest spoedige en, wat de hoofdzaak aangaat, liefst onveranderde weder indiening van bedoeld wetsontwerp." Bij Koninklijk Besluit is gehandhaafd de beslissing van Gedeputeerde Staten van Limburg, waarbij vernietigd is het besluit van den raad der gemeente Grevenbicht om M. Tholen als raadslid toe te laten. Er waren in genoemde gemeente twee vaca tures in den raad. Bij de verkiezing ter voor ziening daarin werden als candidaten opgegeven N. Schreurs, J. C. B. Jennen, H. Cörvers en M. Thoien, Bij de stemming werd Jennen, als hebbende de volstrekte meerderheid verkregen, benoemd verklaard, terwijl Schreurs en Cörvers in herstemming werden gebracht, waarna laatstgenoemde werd gekozen. De raad nu, overwegende dat de opgaven van de candidaten Cörvers en Schreurs in strijd met art. 52 der Kieswet waren ingeleverd, ver klaarde de stemming en herstemming nietig en liet, behalve Jennen, ook Tholen toe. Gedeputeerde Staten oordeelden echter, dat Tholen, die noch door den burgemeester inge volge art. 10, 5e lid, der gemeentewet, noch als gevolg eeuer stemming tot raadslid is be noemd, geen geloofsbrief kon hebben, en alzoo ook niet als raadslid kon worden toegelaten, en hiermede heeft H. M. de Koningin-Regentes zich vereenigd. Gisteren had te Maasland de verkiezing plaats van een Hoofd-Ingeland en Plaatsvervangers in Delfland. Voor Hoofd-Ingeland werden uitgebracht 724 stemmen, blanco 107. Gekozen de heer P. Hoogendam, met 485 stemmen. Voor Hoofd-Ingeland-Plaatsvervanger werden uitgebracht 722 stemmen, blanco 155. Gekozen de heer Dr. C. J. Yaillant met 438 stemmen. De uitslag van den Plaatsvervanger in de vacature J. van der Lely Az. is nog niet bekend. OVERSCHIE, 6 April. Gisteren had een lid der Rotterdamsche Wielrijders-orkestvcreeniging al hier het ongeluk om, beladen met zijn instrument, door zijn rijwiel te zakken. Met den schrik kwam de wielrijder vrij, terwijl ook zijn instrument onge schonden bleef. OVERSCHIE, 6 April. De concurrentie, die de beide stoombootdiensten de Rotterdamsche Tramweg maatschappij aandoen, zóó dat do ontvangst van deze over 1897 merkbaar minder was dan vorige jaren, is al weder grooter geworden. In plaats van 1 Mei of half April hebben beido diensten in het begin dezer week de zometdienstregeling ingevoerd welke zoodanig is ingericht, dat 's avonds om haljS tien nog een bootje van den 's Gravenhaagschen stoombootdïenst uit Rotterdam naar hier vertrekt. k S. A. SI AAS. f f Van nacht om 4 uur is de heer Maas over leden. Men vreesde al sedert enkele dagen het ergste, en al weken waren de vrienden van den nu overledene niet gerustmaar zij hoopten zij hoopten dat de krachtige levenslust de geschokte lichaamskrachten weer zou doen toe nemen dat medische hulp en een verblijf in het zuiden ons den ouden, bezielden en enthou siasten man weder zouden teruggeven het heeft niet mogen zijn. Het is hier de plaats niet om er over uit te weiden wat Maas voor zijn huisgezin en zijn naaste omgeving waseen warm gestemd ver zorger en nauwgezet beheerder; ons raakt en hoe koud klinkt dit bij het groote ver lies, dat, wien hij in de eerste plaats toebe hoorde, leden allereerst wat Maas was voor zijn stad. Onzer beste burgeren één, dat willen wij, zonder tegenspraak te verwachten, hier zeggen. Hij leefde voor zijn stad warm klopte zijn hart er voor geen arbeid was hem te veel, waar hij Schiedam's belangen kon bevorderenhij gaf zijn persoon, zijn werkkracht, zijn fortuin. En bij dat alles, welk heerlijk idealisme bezielde hem men moest onzen wethouder Imoren, als hij zijn geesteskinderen verdedigde tegen den vijand iedere zenuw trilde in hem, hij gloeide van hartstochtelijke geestdrift, hij rustte niet voor aan alle zjjden de aanval was afgeslagen. Zwaar drukt zijn dood op ons Dagelijkse!) Bestuur. Simon Adriaous Maas werd geboren te Schie dam op den 31 Maart 1841 en had dus voor enkele dagen juist den leeftijd van 57 jaren bereikt. Zijne ouders, dr. Adrianus Maas en Elisabeth Maria Cornelia Rynbende, behoorden tot die geslachten, wier namen in Schiedam een goeden klank en historische beteekenis hebben. Nadat de thans verscheidene hier ter stede zijn eerste opleiding had ontvangen, volgde hij aan de Polytechnische School te Delft eenige jaren het onderwijs, waarna hij ter voltooiing zijner studiën naar Duitschland vertrok, waar hij zich in hel bijzonder op de papierfabricage toelegde. In ons land teruggekeerd vestigde de heer Maas zich te Heelsum bij Renkurn als papier fabrikant. Slechts enkele jaren bleef hij echter deze industrie uitoefenenspoedig vertrok hij naar Rotteidam, waar hij als hoofd optrad der papierharulelaassfirma Maas en Reese. Ook uit deze zaak trok hij zich terug en vestigde zich in 1880 binnen deze gemeente, alwaar hij als procuratiehouder werd opgenomen in de distil lateurszaak van zijnen oom, nu wijlen den heer Af. Rijnbendehandelende onder de firma »Simon Rijnbende Zonen". Na den dood van den heer M. Rijnbende zette de heer Maas de zaken van dezen op eigen naam voort. Wat de openbare ambten betreft, die de overledene bekleedde, het volgende. Sedert 18 Juni 1891 was hij lid van den gemeenteraad; den oden September 1893 werd hij tot wet houder en ambtenaar van den bui-gelijken stand gekozen. De werkzaamheden, verbonden aan liet beheer der gemeente-financiën, waren in het bijzonder aan hem toeveitrouwd. In ver schillende raadscommissiën trad hij als voor zitter op. In Mei 1895 werd hij verkozen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Van het begin van 1880 tot einde 1894 was hij lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Voorts was hij lid van de Kamer van Koop handel van 26 Februari 1889 tot 16 December 1896, toen hij voor eene herbenoeming be dankte. Het vice-presidentschap der Kamer werd hem opgedragen. Van verschillende handelsvereenigingen was de heer Maas bestuurder, en lid van diverse eommissiën op het gebied van onderwijs, philanthropic, kunst enz., terwijl hij in vele dier vereenigingen met de waardigheid van voorzitter was bekleedwjj noemen slechts het departement van het Nut, de Spaarbank, Toonkunst, Volksonderwijs en Handenarbeid. De begrafenis van den heer Maas zal plaats hebben op Maandag a. s. des voormiddags te 11 ure. Bij beschikking van den Minister van Binnen landsche zaken is, op verzoek van den be noemde, ingetrokken de beschikking waarbjj J. J. ICraamer, alhier, werd benoemd tot ama nuensis aan de rijkslandbouwschool te Wage- ningen. Binnen enkele dagen hoopt men in onze haven weder een aantal graanstoombooten te zien verschijnen, die reeds van de plaatsen van afvaart vertrokken zijn. Er komt dan weer wat leven aan het Hoofd. Te hopen is, dat de booten niet alle gelijk, maar geleidelijk aan den wal komen; men gelooft, dat dit het geval zal zijn. Naar wij vernemen zal op het aanstaande concert der Symphonie Vereeniging alhier optreden mejuffrouw Mathilde Parmentier uit Berlijn, die aldaar hare opleiding als zangeres heeft gehad bjj mevrouw Amalia Joachim. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aangevoerd 3 partijen schol; de pi ijzen waren van f 0.30 tot f 0.85 per koop. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 5 partijen schol, tong en rogda prezen waren voor schol van f 0.30 tot f 1.55 per koop, tong van f 1.97Vs tot f 4.50 per koop, rog van f 0 30 tot f 0,95 per stuk. BU RGERLIJKE STAND. Geboren 5 April. Theodorus Johannes, zoon van D. Nels en J. van Batavia, Louronstraat 11. 6 April. Cornelis, zoon van P. de Bruin en A. M. F. Dolleman, Bagastraat 64, Overleden 6 April. Agatha Johanna de Breet, 76 jaar, Tuinlaan 82. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben goed gekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente om zich in rechten te verdedigen tegen de firma Giani Muller, te Antwerpen. Het adres dat in onze gemeente heeft gecircu leerd en waarin aan B. en W. wordt verzocht het aUteken van voetzoekers, klakkebossen en al dergelijk gevaarlijk vuurwerk op het kro ningsfeest te verbieden, is van ongeveer 500 handteekeningen voorzien, bij B. en W, inge diend. Dinsdagnacht is vermoedelijk door over- klimming van een muur uit den tuin van den pastoor alhier een gans ontvreemd. Het is de politie, die hiervan in kennis was gesteld, nog niet mogen gelukken den dader te ontdekken. Gisterenavond kregen eenige zandschippers twist door dat zij met hunne schuiten tegen elkaar opvoeren, waardoor een hunner zijn vaarboom brak. Echter was de twist spoedig afgeloopen, toen een der vechtersbazen vrij erg aan zijn hoofd verwond werd. •BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 April. Joost, zoon van K. A. van Gemeren en van M. Verhoeven, Vossenstraat, In hot hotel des Indcs te 's-Gravenhage is aange komen mevrouw Alphonse Daudet, weduwe van den vóór eenige maanden overleden beroemden Franschen schrijver. Zij is vergezeld van haar beide zoons Lêon en Lucicn. Voor de arrondissements-rechtbank to Rotterdam stond heden terecht de beruchte W. A. Claris, wiens strafregister alles behalve blank is en die nog heel wat te" goed heeft. Te Vcenhuizen, waar hij drie jaar moest door brengen, brak hij uit en begaf zich naar Rotterdam, alwaar hij diefstal pleegde ten huize van dr. Lycklama a Nyeholt aan den Westersingel. Het O. M. qualificeerde bekl. als een onverbeter lijk sujet en requireerde 3 jaar. I)e verdediger mr. Iluizinga is van meening dat zijn cliënt geen onder scheid tusschen goed en kwaad kent en verzocht aan de rechtbank een onderzoek naar beklaagde's geest vermogens te doen instellen. Uitspraak over 8 dagen. Een Sportalbum. Bij do troonsbestijging van Hare Majesteit do Koningin zal Haar uit naam van do Ncderlandsehe Sportwereld een kostbaar album worden aangeboden waarin de namen van alle vereenigingen die Sport beoefenen zullen worden vermeld; niet één tak van sport zal worden uitgezonderd. De verschillende besturen van het wetgevend lichaam in eiken tak van sport hebben daartoe meer malen vergaderd, en besloten is aan iedere sport- vereeniging recht te geven haar naam in dit album te doen vermelden, benevens de gemeente, waar zij gevestigd is. Het aantal namen zal dan tevens een afspiegeling zijn van de plaats, welke die tak van sport in ons land bekleedt. De kosten van dit sportalbum stelt men zich voor door een hoofdelijken omslag over de sportvereenigingen te doen dragen. De zaak-Hoogerhuis In de Sociaal-democraat zet mr. P. J. Troelstra uitvoerig de gronden uiteen, waarop zijne be schuldiging berust, dat Paulus van Dyk, die thans in Amerika verblyf houdt, deelgenomen heeft aan de inbraak te Britsum, waarvoor de gebroeders Hoogerhuis zijn veroordeeld. Ontslagen. In eene builengewoone raadsvergadering te Leeuwarderadeel, is de gisteren gearresteerde gemeente-ontvanger G. uit dat ambt ontslagen. Over deze droeve zaak schrijft men nog De gevangenneming van den gemeente-ont vanger wekt in onze gemeente algemeen groote beweging. Niemand had ooit kunnen denken, dat zijne administratie en kas niet in orde waren. De ontdekking der valschheid, om het tekort van pi. m. f 6800 te dekken, geschiedde toe vallig. De burgemeester, een der wethouders en de secretaris, die de gemeente waren opgegaan,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2