SCHWEIZER Co, Lm, (Sclieiz.) Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS. VL AAIÏDÏNGEN. Ingezonden Mededeelingen. is <io 33»e.ste! Gemengd Nieuws. I kende Drevfus zoowel als Esterhazy zelfs van aanzien te kennen. De brief, waarin de woorden voorkomen cetle canaille de D devienl 'poe trap exigeant, was niet van Panizzardi. Casella had toen den attaché verzocht hein een onderhoud te verschaffen met diens Duit schen collega von Sclr.varzkoppen. Dit onderhoud had plaats, cti von Sehwarz- koppen verklaarde toen o. a. dat hij zich hield aan de nadrukkelijke verklaring van het Duit- sche gezantschap, dat liet niets met den ex-kapi tein Dreyfus te maken had gehad. Zijn vertrek uit Parijs juist op het oogenblik dat de naam Esterhazy werd genoemd, was vol gens von S. een eenvoudige toevalligheid. De attaché liet aarzelend enkele dingen los, noemde het o.a. belachelijk dat het borderel ia zijn snippermand zou gevonden zijn. liet was integendeel onderschept. De kolonel zeide te weten dat Dreyfus het borderel niet geschreven had, dat hij onschuldig was. De leden van den krijgsraad, die hem veroordeelden, waren te goeder trouw geweest, meende hij, maar door valsche stukken misleid. Casella stelde toen deze vraag: Wie is dan de schuldige? Ileeft u Esterhazy gekend? Hij zelf heeft zijn connecties met u toegegeven Is het onbescheiden naar uw persoonlijke meening over hem te vragen Waarop von Schwarzkoppen antwoordde nik acht hem tot alles in staat." In een tweede onderhoud verklaarde von Schwarzkoppen nog dat Duitschland alleen naar waarheid kon zeggen dat het nooit relaties met Dreyfus onderhouden heeft; maar zich verder met de zaak bemoeien, kan het nieteen ver klaring die volkomen overeenstemt met de offi cieus schijnende nota in de Duitsche bladen. Casella haalt in de Siècle nog uit een brief van von Schwarzkoppen aan Panizzandi deze woorden aan '«Hoe zal die schelm van een Esterhazy zich er uit weten redden Hoe zal hij voortaan in Frankrijk kunnen leven, ook al wordt hij vrijgesproken Op treurige wijze hebben de feiten het ant woord gegeven op deze vraag. Ten slotte verhaalt Casselïa nog het volgende incident dat hij beweert van Panizzandi te hebben vernomen. Toen Esterhazy begreep dat het op hem ge munt was, nog vóór de beschuldiging van Matthieu Dreyfus, durfde hij zich aanmelde bij von Schwarzkoppen en zeide tot dezen«Kolo nel, u moet de familie Dreyfus gaan bezoeken en haar zeggen dat al wat zij voornemens is te doen, nutteloos, dat al haar werk slechts tijd verlies is, want dat u de bewijzen van de schuld van der. ex-kapitein bezit. Dat is het eenige middel om ons beiden te redden." Von Schwarzkoppen antwoordde eenvoudig sik geloof dat u gek is, majoor." Daarop trok Esterhazy zijn revolver en richtte die op den kolonel. Panizzardi had niet meer willen zeggen, uit vrees van te veel te zeggen. Na dit tooneel was de militaire attaché naar Berlijn teruggeroepen. Casella zegt nog meerdere onthullingen toe, indien hij daartoe gedwongen wordt. Blijkbaar is de Siècle üezig met een campagne, die allereerst een revisie van Esterhazy's vrij spraak op liet oog heeft. Spanje en de Vereenigde Staten. Het is moeilijk om zich een juist denkbeeld te vormen van den stand der onderhandelingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. De marouante gebeurtenissen der laatste dagen zijn het uitstel der Boodschap van presi dent Mc Kinley aan het Congres, een zeer lange depêche van generaal Woodford aanzijn regeering, en eindelijk zekere oneenigheid in het Spaansche ministerie. Waarom de Bondschap van Mc Kinley eigen lijk is uitgesteld, tct groote teleurstelling van alle belangstellenden die in en om het Kapitool wachtten, weet nog niemand. Was't om de Ameri kanen gelegenheid te geven, het eiland te ver laten Ofwel hoopte Mc Kinley op een goeden uitslag der pogingen tot bemid' eling Dit is zeker, dat de consul te Havanna, generaal Lee, het eiland gisteren nog niet had verlaten. Volgens het laatste bericht dienaangaande zou hij, overeenkomstig de hem door zijn regee ring gegeven instructies, boden vertrekken. Wat de lange depêche van generaal "Wood ford betreft, ook daarvan is niets uitgelekt. Maar volgens de Globe zou zij concessies be vatten, waarover de Amerikaansche regeering we! behoort te beraadslagen. Een totale ver andering zou door dit telegram in den toestand zijn gebracht. De gezant te Madrid heeft aan de bladen aldaar eenige geruststellende mededeelingen gedaan over zijn eigen gezindheid. Schoon de plicht, die zijn diplomatieke zen ding hem oplegt, generaal Woodford verbiedt over zijn diplomatieke onderhandelingen eenige aanwijzing te doen aldus heet het in dit communiqué machtigde de gezant toch den minister van buitenlandsohe zaken van Spanje in September j.l. de officieele correspondentie tusschen hem en de Spaansche regeering bij bepaalde gelegenheden openbaar te maken. Die machtiging is nog van kracht. Verder wordt in die mededeelïng gezegd, dat de ondersecretaris van legatie den dien Maart om gezondheidsredenen naar New-York is ver trokken, waarheen zijn familie hem den 5den April volgde. Om gelijke reden is mevrouw Woodford naar Parijs gegaan. Generaal Woodford zelf is met zijn dochter te Madrid gebleven, waar hij hoopt te blijven zoolang hij bij het Spaansche Hof geaccredi teerd zal zijn. De gezant wordt door de bevolking te Madrid met hoffelijkheid bejegend en heeft niets te vreezen voor zijn persoonlijke veiligheid. Hij blijft arbeiden ten gunste van den vrede en hoopt dat die bewaard zal blijven, zoodra slechts op Cuba een regeeringssteisel is gevestigd dat gebaseerd is op rechtvaardigheid, en waardooi de belangen der op het eiland wonende Ame rikanen worden beschermd en de eer van Spanje gehandhaafd. De Amerikaansche gezant hoopt te Madrid te blijven zoolang hij bij het Ilof aldaa- geac crediteerd is Maar in den ministerraad van Woensdag middag werd reeds de vraag gesteld of hij zijn paspoort had gevraagd. Sagasta kon daarop ont kennend antwoorden. Toch verwacht men zijn vertrek spoedig, en de Daily Chronicle verneemt uit "Washington, dat den gezant vergunning is gegeven Madrid te verlaten zoodra hij dit noodig acht. Zijn ver trek zal Zondag plaats hebbende belangen der Amerikaansche burgers zullen dan aan den Engelschen gezant worden toevertrouwd. In hetzelfde bericht wordt gezegd dat ook de Spaansche gezant te Washington zich gereed maakt om te vertrekken. Intusschen neemt ook in Spanje de oorlog zuchtige stemming toe, vooral ten gevolge van den eisch, dat door Spanje terstond een wapen stilstand op Cuba zal worden geproclameerd. Daaraan is het ook te wijten dc t een ernsti conflict moet zijn ontstaan tusschen de Regentes, jesteund door den Paus en het diplomatieke corps, eenerzijds en de oorlogspartij anderzijds. De laatste wordt gevormd door eenige ministers, die steun vinden bij een goed deel der bevol king. Donderdag was daardoor de toestand zóó gespannen, dat er ernstig sprake was van de aftreding van verscheiden ministers en de af kondiging van den wapenstilstand op den vol enden dag. Een telegram, dat de Amerikaansche gezant 's morgans zeer vroeg van Mc Kinley ontving, en waarin de voorstellen betredende den wapen stilstand werd goedgekeurd, deed den gezant zich onmiddellijk in contact stellen met den Oostenrijkschen gezant. Men meende toen dat de zaak reeds gezond was, maar toen de belofte van den wapenstil stand in den ministerraad werd gebracht, stuitte het denkbeeld op zulk een hevigen tegenstand, vooral van de zijde der ministers van oorlog en van marine, dat de vredespartij tot machte loosheid gedoemd was. Aan den anderen kant valt deze oplossing van de quaestie ook allerminst in den smaak van het volk, en de vrees bestaat dat de afkon diging van den wapenstilstand zou kunnen leiden tot hevige opgewondenheid. Ycorsï de tegen de regeering gekante bladen slaan in de laatste dagen een zeer oorlogszuch- tigen toon aan. Men noemt den wapenstilstand een capitulatie van Spanje. Er is een nieuwe republikeinsche dub ge vormd, onder den naam Ruiz Zorilla, die alle anti-dynastieke fracties tracht te vereenigen. Ook de insurgenten op Cuba zijn niet content met den stand der onderhandelingen. De vertegen woordiger der Cubaansche junta te New-York heeft verklaard dat, indien de Vereenigde Staten tusschenbeide komen zonder de onafhankelijke Cubaansche republiek te erkennen, de opstan delingen de Ver-enigde Staten zoo goed als Spanje den oorlog zullen aandoen. Die verklaring is het onmiddellijk antwoord der junta op een mededecling dat volgens de in Amerikaansche politieke en finaucieele krin gen heerschende overtuiging, de Vereenigde Staten de onafhankelijkheid van Cuba, als onbe reikbaar, niet zullen erkennen. Zeer onrustwekkend is hetgeen aan de Times uit Havanna werd geseind. Volgens die depêche verlaten honderden in alle haast de stad, om dat men als eerste oorlogsdaad de blokkade van Havanna verwacht. Door de Amerikaansche regeering zijn vier stoomschepen gehuurd om de Amerikaansche onderdanen van Cuba af te halen. De autoriteiten te Havanna brengen de stad in staat van verdediging. Zal het Paasi.hfeest van 1898, evenals dat van het vorig jaar, gedenkwaardig blijven in de historie door de uitbarsting van den oorlog In het Verre Oosten. De speciale berichtgever der Indépendance Beige te Berlijn heeft een interview gehad met een lid van het Japansche gezantschap te Berlijn. Na eerst gesproken te hebben over den wedloop der mogendheden om pachtcontracten met China, die alleen dekmantels zijn voor eeuvoudigeu afstand van grondgebied, sprak de diplomaat over de rol, die Japan in het Verre Oosten te spelen heeft, in dezer voege jDe Engelschen hebben de haven vanWei- Hai-Wei in pacht gekregen, die wij sedert den Chineesch-Japanschen oorlog bezetten, en maken zich gereed ons onder heel veel diplomatieke beleefdheden er uit te zetten. »Men vergete niet dat wij de «Pruisen van het Oosten" zijn. Door de herziening van het verdrag van Simonosaki heeft men ons beroofd van de voordeelen onzer zoo volkomen en zoo schitterende overwinning op de Chineezen, en sedert hebben wij onze wapening krachtig voortgezet. «Wij staan aan de kusten der Gele Zee met een leger en een vloot die welke ook der Euro- peesche mogendheden, die belang hebben bij de verdeeling van China, kan trotseeren. Wij willen een zakelijke politiek, die voor ons iets oplevert, de eenige rationeele politiek trouwens. «Daarom meen ik u te kunnen zeggen dat Japan zich niet zal laten verdringen van den schotel Chineesche rijst. Indien markies Ito een schikking heeft getroffen met Engeland over den afstand van Wei-IIai-Wei, wees er dan zeker van, dat wij spoedig een compensatie zullen hebben. sDe Engelschen te Wei-IIai-Wei zullen de Russen weten te beletten volkomen de golf van Petschili en het achterland, waarin Peking en Tien-Tsin liggen, te beheerschen. Dat is reeds iets, maar de Britsche vriendschap zal voor on*, nog andere voordeelen opleveren. »De dag is wellicht dichterbij dan men denkt, waarop Japan tegen Rusland zal te strijden hebben om de heerschappij in het veryj Oosten. »De oorlog met China zal slechts een voorspel zijn geweest voor onze uitbreiding, waarvoor wij te gelegener tijd rekenen op de welwillende neutraliteit" van Engeland. Maar mocht deoeco- nomisehe noodzakelijkheid ons vroeg of laat dwingen den strijd tegen Rusland aan te binden, dan zou als besluit vast staan om alleen in den strijd te gaan." De Japansche staatsman verklaarde voorts dat Japan het geenszins met leede oogen aan ziet, hoe het onmetelijke Hemelsche Rijk, zelfs door dwangmiddelen, wordt opengesteld voor de Westersche beschaving en handelmaar het heeft zelf de pretentie om er ook toe mede te werken dat China niet in zijn vetheid stikt. De opeenvolgende verpachtingen van Chi- neesch grondgebied aan de mogendheden achtte hij voordeelig voor Japan. Met die vriendelijke beoordeeling van Enge- land's optreden in Wei-IIai-Wei komt vrijwel overeen een bericht uit Yokohama, dat Enge land, naar mert daar gelooft, Wei-Hai-Wei ingevolge een overeenkomst met Japan in bezit zal nemen. zaam man hij, vereenigend in zich groote gaven van verstand, een warm hart en ruime middelen. Ach, wie zal zijn plaats innemen De rijen der idealisten zijn zoo dun! Dr. J. van Leeuwen, ieeraar aan de H. B. S. alhier is door den Minister van Oorlog benoemd tot lid der Commissie, door welke in de maan den Juli en Augustus e. k. en c. q. in de maand September daaraanvolgende het examen voor toelating aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda zal worden afgenomen. Inlmldigiiigsfeesten. Naar wij vernemen zullen de ledeo der hier bestaande feestcommissie de ingezetenen bezoe ken met bet doel bijdragen voor de te vieren Inhuldiging-feesten te verzoeken, tusschen 12 en 19 April a. s. Wij hebben eenigen tijd geleden in ons blad mededeeiing gedaan van do plannen, die de Com missie heeft, en men heelt daaruit kunnen zien, dat deze veelomvattend zijn. Een gelukkige gedachte was het o. i. een niet onbelangrijk deel van de feesten voor een kinder feest te bestemmen. Dat jong Holland in de gewichtige dagen, die in dezen zomer komen, niet alleen niet ver geten is door de Commissie, maar dat zij zelfs daaraan in de eerste plaats gedacht heeft, zal ieder met blijdschap vervullen. Feesten kosten geld, dat is nu eenmaal niet anders, en kinderfeesten kosten veel geld. Zonder voldoende bijdragen kan de feestcommissie weinig doenof die bijdragen voldoende zullen zijn heeft de burgerij in de hand. Ais straks de inden der Commissie komen, moge men dan met milde hand geven. Stellig, er wordt veel gevraagd voor velerlei en de kring van de bijdragers is niet altjjd groot. Voor ons nationaal feest twijfelen wij niet, of menig een, die anders niet zoo ruim in den zak tast, zal nu eens iets dieper gaan. Zonder geld kan de Commissie niets. S. A, MAAS. f Over wijlen den heer S. A. Maas, wiens over lijden cp ieder diepen imhuk heeft gemaakt, schrijft Onze Kring: Donderdagmorgen 7 April verspreidde zich de droevige tijding, door velen reeds langen tijd met vrees tegemoet gezien, dat de heer S. A. Maas was overleden. Wij zijn nog te zeer onder den indruk van den slag, om nu reeds duidelijk te beseffen hoeveel in hem verloren woi dt. De tijd zal het ons met teikeus herhaalde pijnlijkheid doen gevoelen. Doch nu reeds is de leegte groot. Niet aan ons om naar waarde te beschrijven wat hij voor zijn kinderen is ge weest, voor hoeveel liefde, voor hoeveel geest drift en nobele impuRen zij hem te danken hebben; niet aan ons cm te schetsen wat hij voor de stad Schiedam, waar hij als inwoner, als lid van den gemeenteraad, eindelijk als wet houder een gezegende macht oefende; zelfs niet het eerst en het meest denken wij aan den geldelijken steun, dien wij voor onze afdeeling van den Protestantenbond, voor onze armen, van hem ontvingen. Maar dit weegt ons het zwaarstmet hem is een idealist ten grave gedaald, een man die warm was voor groote belangen, een merisehen- vriend, die zijn enthousiasme en zijn geld veil had voor den naaste. Hij was op sociaal gebied een man nog van ders ouden stempel, niet te vindeu voor een richting die zijns inziens te ver ging. Doch hem weerhield nooit zelfzucht of gemakzucht of onverschilligheid. Met gloeiende geestdrift en ijzeren volhar ding wijdde hjy zich aan de dingen, die zijn liefde hadden gewekt. Beide zijn ijver voorde goede zaak en zijn verontwaardiging over wat haar nog in den weg stond, waren verkwik kend om te zien en aan te hooren. Een zeld- De afd. Schiedam van «Patrimonium" zal Woensdag 13 April a.s. des avonds te 8 ure eene openbare vergadering houden in haar Vereenigingsloknal. Als spr. zal dan optreden ds. Kruijswijk, predikant te Kollum, met het onderwerp i>De nationale beteekenis van Pa trimonium". Gisterenavond 8'/a is Evert Boer, Noordmolen- slraat van de Haagsche schuit, schipper II. Frij- link, met de helmstok overboord gevallen. Zijn broer wist hem bij de hand te grijpen en hem weer binnen boord te trekken. Hij is naar huis gegaan om zich van droge kleeren te voorzien. Hedenmorgen te 9!A uur ging het paard, ge.-pannen voor een wagen van P. C. Wuisman op hol, doch liep daarbij tegen het hek voor het pand no. 72 in de Boterstraat, bewoond door D. Schwagermann, tengevolge waarvan een slaaf uit dat hek brak en het paard er tusschen kwam te staan, waardoor het in de onmogelijkheid verkeerde om verder te loopen. Met den wagen werd levens een ijzeren pijp tot afvoer van regenwater aan dat pand op twee plaatsen gebroken. Zonder dat paard of wagen schade bekomen hadden, kon men den weg te vervolgen. Het paard, gespannen voor den petroleum- wagen van den pelroleumhandelaar M. Timmer mans, bestuurd door J. v. Gent, viel heden morgen op den hoek van de Hoogstraat en de Groote Markt, waarbij een der boornen van den wagen brak. Het paard kon weder spoedig worden opge holpen zonder dat het letsel bekomen bad. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 7 April. J. Lensirik, 31 jaar, en E. C. de Goederen, 24 jaar. A. Schekermans, 34 jaar, en M. M. Maliieu, 27 jaar. M. Bos, 30 jaar, eu J. J. Schram, 25 jaar. A. II. Gallé, 41 aar, en M. A. L, Timmer, 24 jaar. Geboren 8 April. Helena Maria, dochter van C. Pols en A. Abuis, Lange Kerkstraat, ©verleden 7 April. George Kas pet' Mëbler, oud 74 jaar. Hoogstraat. Simon Adrianus Maas, oud 57 jaar, Tainlaan. Arnoldina van Oers, oud Gö jaar, wed. van G. T. Wuister, Laan. 9 April. Basliaan Groeneweg, oud 3 jaar, Hoofdstraat. De gans, die men dacht gestolen te zijn, hedenmorgen weder ter bestemder plaatse. was BURGERLIJKE STA N D. Ondertrouwd 7 April. Dirk Petrus Adrianus Johannes van Haren en Johanna Gatharina Vink. Gerardus Lens en Petronella Grada Iloudijk. JobLan- gondoen en Johanna Jacoba Roozeboom. Arie de fleer en Heridrina van Kempen. Geboren 8 April. Teuntje, dochter van J. van Witzen- burg en D. Verkade, Fransenstraat. Pieter, zoon van P. Oprei en J. Hofman, Kuiperstraat, A 80 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot 12.ÖO per Meter. Specialiteit: Bflenwste Zijdcnstoflfen voor Daniestoiletjes. Directe verkoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. Andree's Pooltocht. Uit Stockholm wordt bericht dat de consul van Zweden en Noorwegen te San Francisco gisteren aan het departement van buitenland- sehe zaken seinde»Het bericht van den heer Carr (den man, die beweerde brieven van Andree by zich te hebben) is bljjkbaar onge grond." Ook een telegram uit Vancouver aan de Daily Mail zegt, dat het bericht, als zoude Andree in Klondyke zyn, ongegrond is. LThV1-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2