52',e jaargang. Zondag 10, Maandag N". 9598. Berde Blad 11 en Dinsdag 12 April 1898. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennis ge ving. PAASCHE1EREN. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. SPORT. Gemengd Nieuws. Abootbhsntspbub voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommera0.02 BUREAUBOTERSST15AAT fO, Telepltoon No. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eone Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inenting tegen pokken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, genen de mededeelmg van de nfdeeling Schiedam en omstreken van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, dat zij voorloopig wekelijks gelegenheid zal geven tot inenting met animale vaccine, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging, in den Doele alhier, aan te vangen den t3den dezer, lederen Woensdagmiddag van I Vs tot 2 uur tegen betaling- en van 2 tot '21/a uur koste loos gelegenheid zal bestaan tot inenting en heriuëntïng tegen pokken met animale vaccine. Schiedam, den Oden April 1898. Burgemeester en wethouders van Schiedam VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Er zijn oude gebruiken die, in weerwil van den bij uitstek practischen en op nut bereken den geest der eeuw waarin wij leven, maar niet willen verdwijnen daar zijn er integen deel die, in plaats van in onbruik te geraken, hun levenskracht met ieder jaar zien toenemen. Onder de oude gebruiken, die in verschil lende landen aan populariteit winnen, behoort de overoude gewoonte om ter gelegenheid van het Paaschfeest kunstmatige eieren ten ge schenke te geven, en zooals het geval is met meer geschenken van dien aard, worden zij steeds kunstiger en kostbaarder. Het kostbaarste paasehei, dat er wellicht bestaat, is in het bezit van den Paus. De schaal bestaat uit vier stukken van het fijnste ivoor, gevoerd met satijn. Het dooier wordt voorgesteld door eeu netwerk van zuiver goud, bevattende een prachtigen robijn omzet met diamanten. De waarde van dit kostbare stuk, dat door een Engelsehe dame aan den Heiligen Vader ten geschenke werd gegeven, wordt op twee duizend pond sterling geschat. Een juweiiersfirma te Birmingham heeft onlangs in opdracht eener aanzienlijke dame 'een ei gemaakt, waarvan de schaal van zilver is en dat een prachtig gouden beeldje, een engel voorstellend, bevat. De overleden kardinaal Manning ontving eens van een anoniemen gever een gouden ei, dat, wanneer het geopend werd, een model in zilver van de St. Pieterskerk te Rome te zien gaf. Het merkwaardigste paasehei dat ooit ge maakt is, is waarschijnlijk wat twee jaar geleden aan Cleveland, toen president der Ver- eenigde Staten, werd gegeven. Het was gemaakt vun crême-geel celluloid, volkomen glad, zonder eenig versiersel. Maar wanneer op het eene eind werd gedrukt, ging de schaal open en kwam er een kuikentje uit, dat na sierlijk met de vleugels geklapt te hebben, duidelijk en goed verstaanbaar uitriepa Moge u een gelukkige Paaschtijd gegeven zijnHet behoeft wel niet gezegd te worden, dat men hier te doen had met een toepassing van de phono- graaf. Onder de vverkwaardigheden van Adeline Patti, de beroemde zangeres, bevindt zich een muziekdoos in den vorm van een ei, die ver schillende paaschiiederen ten gehoore brengt. Het ei is het geschenk van een harer Duitsche bewonderaars. Rusland is wellicht de grootste gebruiker van paascheieren. Zij worden ingevoerd uit Frank rijk tot een waarde van verscheiden tienduizen den guldens jaarlijks. Daarom is het ook niet verwonderlijk dat het grootste paasehei dat ooit gemaakt werd, daar te lande is gefabriceerd. Het was een geschenk aan den tegenwoordigen Czaar, toen hij ongeveer 10 jaar oud was. Het was gemaakt van prachtig gepolijst cederhout. Het was meer dan zeven voet hoog en vormde een ware arke Noach's, daar het alle bekende zoogdieren en vogels in hout gesneden bevatte. Eens werd een poging gedaan door de Nihilisten om door middel van een schijnbaar onschuldig paasehei den Czaar om het leven te brengen. Het ei werd aan Zijne Majesteit ge zonden, gewikkeld in een groote massa zilver papier. Maar zooals gewoonlijk geschiedt met alles wat aan den Czaar wordt gezonden, had het ci eerst een nauwgezet onderzoek te ondei- gaan door de paleis-politie, hetgeen ten gevolge had dat in het ei een helsche machine werd ontdekt. Dit herinnert aan hetgeen den vermoorden president der Fransche Republiek Sadi Carnot overkwam. Hij ontving eens van een onbekenden bewonderaar een paasehei en was op het punt op een klein uitstekend puntje te drukken, omdat hij vermoedde dat daardoor de schaal zou openspringen, toen hij eer. onmiskenbaar tikkend geluid in het ei hoorde. Hij dacht onmiddellijk aan anarchistische aanslagen en liet de veronderstelde helsche machine in een kuip met water leggen, waarin zij verscheiden uren bleef liggen. Toen men dacht dat alle vrees voor een ontploffing ge weken was, werd het ei door een deskundige geopend en bevond men dat de inhoud bestond uiteen gouden horloge Zuld-Hollandsche Reddingmoatschnppij. Aan het overzicht van den staat en de werk zaamheden der Zuid-Hoilandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, te Rotter dam, gedurende het jaar 1897, is het volgende ontleend De vacatures in het personeel der directie, door het ovei lijden van den heer J. J. Bonke, en het bedanken van den heer A. de Bruyne ontstaan, werden door de benoeming van de hoeren mr. A. J. Bik en rar, C. RJ. fl. Min- dei op vervuld. De ïeddingsmiddelen, zooals reddingbooten, stoomreddingboot, mortier en vuurpijltoestellen aan de stations verkeeren in goedpn staat van onderhoud en zijn tot directe hulpverleening steeds gereed. De bergplaats der leddingboot te Ouddorp v.erd door een nieuw boothuis vervangen en eene nieuwe diepzeereddingboot werd geplaatst, waaraan de naam Baron van Lynden is gegeven De overige boothuizen en bergplaatsen verkeeren in een goeden staat. Door de hulp der bemanningen van de redding booten der Maatschappij zijn in 1897 diie-en- zestig mencchenlevens behouden gebleven. Aan scheepsbijdragen is ontvangen de '-om van f 14,278.53. Het rijkssubsidie bedroeg f 7500. Bij de steeds toenemende uitbreiding van werkzaamheden, van materieel en van het getal in vasten dienst der Maatschappij zijnde personen, blijven kosten en behoeften toenemen, zoodat de algemeene medewei king bij voort during met den meesten aandiang moet worden ingeroepen. Het nadeelig saldo in 1897 bedroeg f2887.59Vs. De prijs van het eerste fonds Robin, f200, en premie f50, bestemd om uitgereikt te worden aan een Nederlandsch gezagvoerder, diens stuur man of equipage, die de meest verdienstelijke redding eener equipage van een in nood ver- keerend schip in volle zee zal gedaan hebben, is, daar zich geene belanghebbenden aanmeld den, niet uitgereikt kunnen worden en volgens bepalingen van den schenker, den heer Robin, voor dat geval gemaakt, verdeeld tusschen de visschersfondsen te Katwijk-Noordwijk, Vlanr- dingen en Scheveningen. De prijs van het tweede fonds Robin, een spaarbankboekje van f50, ten behoeve van minderjarige dochters van in dienst der Maat schappij overleden personen, jdie sedert de stich ting nog niet uitgereikt was kunnen worden, is toegekend aan de minderjarige dochter van de doeproeiers P. de Jonge, J. Jilleba en J. A. Heydeus, den 3en October 1897 op de reede van Vlissingen noodlottig verdronken. De derde prijs Robin, eene premie van f 100, voor de bemanning van de reddingboot der Maatschappij, die in den loop van een jaar de meest verdienstelijke redding gedaan ot beproefd zal hebben, is, daar in liet jaar 1896 geene rpddingen gedaan zijn, toegekend aan do be manningen der reddingbooten Emile Bolin, van Hoek van Hoek van Holland, en President Veder, van 's Gravenzande, voor de gezamen lijke redding van de oemanning van het Neder- lanchche stoomschip Gelderland, bij den Hoek van Holland gestrand op 2627 Januari 1897. De prijs voor het jaar 1897 is toegekend aan de bemanning van de reddingboot Prinses Wilhehnina van Burchsluis, voor de redding der equipage van het op den Banjanrd ge strande Engelsehe stoomschip Baidarop 2930 November 1897. Bij het vierde fonds Robin uitgeloofde huwe lijkscadeau, een eikenhouten linnenkast en bijbel, voor manschappen die meer dan 3 jaar in dienst der Maatschappij zijn geweest en zich in het huwelijk begeven, of aan hunne dochters bij huwelijk met een zeeman, is toegekend aan de dochter van een der opvarenden van de reddingboot te Maassluis. Uit het fonds van wijlen mejuffrouw Ida Maiia de Raath is aan 22 weduwen en betrek kingen van noodlottig omgekomen zeelieden, waai onder 23 van bet totaal vergane stoomschip Utrecht, eene som van f3273.10 uitgekeerd. Mr. G. do Yries. De benoeming van mr. G. de Vries Azn., den besten kenner van ons administratief recht in 't algemeen en ons waterstaatsrecht in het bijzonder, den man, die in verschillende der hoogste slaatsbetiekkingen ons land de gewich tigste diensten heeft bewezen, tot minister van staat zal zeker algemeen met ingenomenheid worden begroet. Het is een eeretitel, meer niet, maai de schoonste, die ter beschikking der Regeeiing staat, een eeretitel, dien de eenvoudige man niet zal begeerd hebben, maar dien hij zeker dankbaar zal hebben aanvaard. Er zijn thans, met mr. De Vries mede, 5 ministers van staat. De anderen zijn naar tijds orde van benoemingde oud-president der Eerste Kamer mr. Van Eijsinga, de oud-minister mr. iE. baron Mackay, de oud-gezant baron Gericke van Hervvijnen, en de oud-vice-president vat den Raad van State jhr. mr. Van Panhuijs. Vad Commiezen van post en telegraaf. Naar men verneemt, is de uitvvei king van bet plan van den minister van wateistaat oin de bezoldigingen der commiezen der posterijen en van die der telegraphie te regelen volgens een zeker aantal dienstjaren, reeds vrij ver gevorderd en zou een maatregel in dien geest binnen niet te lang tijdsverloop to gemoet gezien kunnen worden. Verbinding met Engeland. De Nedeilundsche kamer van koophandel te Londen heeft besloten het plan voor een nieuwe internationale verbinding van Londen met het vasteland aanhangig te maken. Naar de N. B. Cl. uit Londen van haar correspondent verneemt, is daartoe een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Van Lessen, Ro/enraad, Van den Bergh, Boissevain en de secretaris der Kamer, teneinde het plan te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Dat plan beoogt het inrichten van een middag trein, ter vervanging van den Viissingschpu dagdienst, die niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, omdat de trein er voor le vroeg uit Londen moet vertrekken. Die middagtrein zou, uitsluitend van Ilolborn, moeten vertrekken om half drie, en de correspondeerende boot der Zeeland, omstreeks 3.45 uit Queenboro. De ovettocht zou in 6 uur moeten volbracht worden, zoodat de trein te Vlissingen omtrent 10 uur zou kunnen rijden. Een dergelijke trein zou te 8 uur 's morgens te Hamburg moeten wezen en zooveel vroeger natuurlijk te Bremen. De gemeenschap van Engeland met nog noorderlijker dan Hamburg en Lubeck gelegen plaatsen in Denemarken, Scandinavië en Rusland zou een evenredige verbetering kunnen ondergaan. Voorts wordt als een voor deel aangehaald, dat iemand, 's morgens uit Manchester, Liverpool enz. vertrekkende nog den vioegen middagtrein naar het vasteland zou kunnen halen. Volgens het Christelijk Schoolblad komt in een bundeltje liederen, »ten gebruike in huis en kerk", dat onder den titelKoningin Wilhel- rniua, ingehuldigd door haar Volk", van de hand van dr. G. J. Vos Az. verschenen is, ook voor Ons Strijdlied om de school, waarvan het eerste couplet aldus luidt Zij zullen het niet hebben, Ons eigen dierbaar kind. In hunne schoolpaleizen Regeert een vreemd bewind. Wij zullen scholen bouwen, Waai in de Heer regeert, Met eigen geld en krachten Door Godes gunst vermeerd. Wij willen niet zeggen dat van het stand punt der voorstanders van de Christelijke school de krijgszang onzer oostelijke naburenSie sollen ihn nicht haben, den freien Deutschcn Bhein, hier niet goed te pas gebracht is en dat er geen kracht zit in dit coupletje, maar waarom moet zoo iets door kinderen gezongen woiden en dan nog wel bij gelegenheid van een feest, waai hij zoo algemeen naar 'tgeen vereent, niet naar hetgeen verdeelt, gezocht wordt Ons docht dat ook het Christelijk Schoolblad dezen oorlogskreet niet geschikt moest oordeelen in een feestbundel, Schoolblad.) Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot ridder der 4de klasse in de Militaire Willemsorde, de ka pitein der infanterie G. A. Platt en de fuselier R. Wartena; terwijl verder daarbij is b'.paald, dat bij afzondei lijko dagorders zoo in Imliëals in Nederland, eervol zal worden vermeld de fuselier J. A. C. van Kleef; een en ander ter zake van hun gedrag bij eene excursie tot het verdrijven van rooverbenden in Midden-Lombok van 7 September tot 7 November 1897. Tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering bij liet internationale congres in Juni te Antwerpen te houden »pour l'etude des quaestions relatives au patronage des ii- bérés et a la protection des enfants moralement abandonnés" zijn benoemd jhr. mr. A. J. Re- thaan Macaré, officier van justitie, te Haarlem, en J. Simon van der Aa, referendaris bij het departement van justitie. Naar men verneemt zal de lieer P. W. Janssen aftreden als directeur der Deli-Maatschappq. Do keer L. van der Most, bij kon. besluit van 24 Augustus 1897 benoemd tot consul to Banana, voor den Onafhankclijkcn Congostaat, de Portugeesckc bezittingen in Neder-Guinea ten noorden van de Con- go-rivier en de Fransche bezittingen in Neder-Gui nea tot aan de Sette-rivier, is in die hoedanigheid door de Belgische, Portugeescke en Fransche regee ringen erkend en toegelaten. Door den minister van koloniën is de heer M. J. Doppenberg, eerste-luitenannt der infanterie, leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, ge steld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot leeraar bij het middelbaar onderwijs daar te lande. Omtrent het bloemencorso, in September door den A. N. W. B. in Den Haag te houden, kunnen wij mededeelen, dat slechts diegenen tot het corso worden toegelaten, wier versiering of kostuum vooraf door eeno commissie van beoordeeling daartoe voldoende geacht wordt. Do afdeelingen, waarin men kan deelnemen, zijn A. clubs, gerangschikt naar de provincie. Prijzen voor elke provincie een verguld zilveren, zilv. en bronzen medaille, terwijl een gouden medaille wordt uit geloofd voor do smaakvolst versierde club uit alle provincies. B. clubs die, hoewel versierd, ook nog in groepen het een of ander wenschen voor te stellen. C. kindergroepen, uitsluicend voor kinderen van bondsleden. D. afzonderlijke rijders, die alleen met versierde rijwielen komenafzonderlijke rijders, die gekostu meerd met versierde rijwielen komen. Prijzen medailles: 1 voor het fraaist geheel voor heer, 2 voor het geestigst geheel voor een heer, dito voor dames. E. gekostumeerdo groepen (geen clubs). Behalve de prijzen zal nog aan icderen deelnemer een bronzen herinncringsmedaille worden uitgereikt. Speciale medailles worden voor alle nummers ge slagen. Do inschrijvingsbiljetten zijn reeds aan do vereenigingen gezonden. De heer Frans Nctscher, voorzitter der „Inter national Cyclists Association" (I. C. A.), welke Zondag haar voorjaars-congres te Antwerpen houdt, ontving telegrafisch bericht uit Wcenen, dat de data der wereldkampioenschappen in nader overleg met den Duitschen Bond zijn vastgesteld op 8, 9 cn 11 Sep tember. Daar, indien deze data mochten worden goed gekeurd, het voor Holland, met hot oog op de in huldigingsfeesten en het bloemencorso te'sGravenhago onmogelijk zou zijn om officieel aan deze wereld kampioenschappen deel tc nemen, zullen door den heer Netschcr, als afgevaardigde van Holland, Zon dag op het congres te Antwerpen pogingen worden aangewend om alsnog andere data te doen uitkiezen. Wij zullen later het definitief besluit mcedeelen. Voor den op 16 April a. s. in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam to honden zaahvedstrijd om het kampioenschap van den Algein. Nederl. Wielrijders- Bond hebben zich tot deelneming aangegeven de Wielrijders-Yereemgingen„De Ster" to Arnhem, „De Peddelaars" to Amsterdam, „Voorwaarts" to 's-Gravenhago, „Amicitin" en „Haarlemsehe Veloci- pcde-Club" te Haarlem. De damesclub „Hazowind", uit Winterswijk, zal uitgenoodigd worden ter opluistering mede te rijden. De Belftsche studentenfeesten. De feestcommissie van het Delftsch Studen-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5