FinantiëeL Yisscherij. Scheepvaart. Handel. tencorps heeft zich door den verjaardag van H. K. H. de prinses Yon Wied op 5 Juli a..s., genoodzaakt gezien, de feesten ter eere van het 50-jarig bestaan van liet corps een week uit te stellen, zoodat zij nu zulleu plaats heb ben van 1118 Juli a.s. Wandelhoofd te Scheveningen. De Staats-Courant bevat eene beschikking van den Minister van Waterstaat met de daartoe betrekkelijke voorwaarden, waarbij aan de Maat schappij >Zeebad Scheveningen" concessie wordt verleend voor den aanleg en de exploitatie van een wandelhoofd te Scheveningen. De Utrechtsch: hakkers en Paschen. Door de Utrechtsche Bakkersvereenigingis in de jongste vergadering besloten met de a.s. feest dagen, Paschen en Pinksteren, geen versch brood te doen bezorgen, teneinde den gezellen die dagen vrijaf te kunnen geven. De lloembollenvelden. Uit Heemstede wordt geschreven. Om met de aanstaande feestdagen de bloem bollen in vollen bloei te zien, za! nog gaan, doch veel later behoeft men niet te komen de bloemen worden, daar zij van do hevige nachtvorsten veel te lijden hebben gehad, druk afgesneden. Daarbij kunnen de afgesneden bloemen niet zoo lang duren als anders; de bloem heeft, toen ze zich moest zetten, veel geleden door scherpen wind, nattigheid en koude, Dinsdag na Paschen beginnen de groene veilingen. Brand. Om '10 uur gisterenavond brak een felle brand uit in perceel GO Steiger te Rotterdam, bewoond door verscheidene gezinnen. De zolder verdieping stond iu lichte laaie, de oorzaak van den brand was dat vonken uit een petroleum lampje, waarmede de dienstbode op den zolder kwam, tusschen linnengoederen kwam. Er is veel brand-en waterschade. Alles was verzekerd. Om half twaalf was de brand gebluscht. Een genezing door X-stralen. Dezer dagen heeft dr. N. II. Frank te Zwolle met behulp der X-stralen een patiënt de nood zakelijke heelkundige hulp kunnen bewijzen. De vrouw van den timmerman K. B. te Stap horst had, zoo verhaalt de Zw. Courantnaar zij vermoedde, bij het verrichten van eenig naaiwerk een stuk van een naald in het been gekregen. Daar de naald moeilijk door het grove lijnwaad ging had zij er met een strijkijzer op geslagen, ■wam door de naald brak en gedeeltelijk weg sprong, terwijl zij een kwetsuur aan 't been opliep, 't Was echter niet uit te maken of het eenvoudig een verwonding was dan wel of een stuk der naald in 't been was gedrongen. Daar slechts een gedeelte van de naald was terug gevonden, veirnoedde zij het laatste. Verbetering echter bleef uit en daar de vrouw voortdurend moest blijven zitten, werd na eenigen tijd circa 2 maanden besloten de hulp van dr. Frank in te roepen. Ook hij kon niet constateeren, dat de naald in 't been zat, maar besloot zich door middel van de X-stralen zekerheid te verschaffen, waardoor tevens voor 't geval het vermoeden juist bleek te zijn de ware plaats kon worden aangewezen. Daar hier ter stede nog geen gelegenheid bestaat een dergelijk onder zoek in te stellen, werd juffrouw B. naar Arnhem vervoerd, waar door den instrument maker, deu heer Both, photographieën werden genomen. En wat bleek Een stuk van de naald werd nu duidelijk zichtbaar en wel aan de binnen zijde van de knieschijf in het kniegevvricht, terwijl nog een stukje van het oog der naald in de nabijheid zat. De patiënte werd naar het Sophia-ziekenhttis te Zwolle overgebracht en dr. Drank heeft ter aangewezen plaatse een en ander gevonden en verwijderd. De patiënte is heel wel en zal vermoedelijk spoedig hersteld het Ziekenhuis verlaten. Jongensklacht. Een troepje jongens te Gouda trok gister middag naar de woning van den burgervader, om hem deelgenoot te maken van de grieven, ■waaronder zij gebukt gingen. Geduldig hoorde Z.E.A. hen aan en vernam daarbij dat de vacantie voor die jongens wat te laat inviel. Denkelijk walen het jongelui, welke zich een weinig te veel hadden ingespannen. Vol blijde verwachting keerden zij huiswaarts, doch toen de schooltijd aanbrak, bemerkten zij eerst, dat zij nul op hun rekest hadden gekregen. Dagllv. Gouda.) Esterhazy veroordeeld. Men schrijft uit Rotterdam aan het Zeeuwsch Dagllad Esterhazy heeft Troeger in zijn gezin een gouvernante gehad, een Parijsch meisje, dat nu sedeit eenige maanden in betrekking bij een bekenden Rotterdamschen advocaat is. Dit meisje heeft, na in niet zeer vriendelijke ver standhouding van Esterhazy te zijn gescheiden, nog een bedrag van eenige duizenden frs. van den ouden patroon te eischen. Maar do brave officier, immers een der nobelste figuren uil het Fransche leger, weigerde dit bedrag te voldoen. Uit Rotterdam schreef het meisje herhaaldelijk brieven met verzoek om betaling naar Parijs, maar zij ontving geen antwoord. Een vijftal brieven had zij reeds verzonden, toen zij van den directeur van het postkantoor alhier de mededeeiing kreeg dat er voor haar eenige blieven ter afpaling gereed lagen, die te Parijs door den geadiesseerdo geweijeid waren, omdat ze chantage beoogden. Dat stond althans op het adres als reden van weigering vermeld. Het meisje beklaagde zich over deze behan deling bij haar patroon en deze rechtsgeleerde maakte zich er een feest van, den Franschen officier, wiens fraaie brieven toen juist in den Figaro verschenen waren en aan wien toen reeds de publieke opinie het schrijven van liet borderel verweet, te vervolgen. Hij diende een aanklacht in tegen Esterhazy en het gevolg van deze aanklacht was, dat in het begin van de vorige week de aangeklaagde door de civiele rechtbank van de Seine veroordeeld werd tot bet betalen van het geviaagde salaris en van de gemaakte kosten. Zoodat dus, terwijl zelfs Labori er niet in slagen kon Esterhazy te doen veroordeelen, een Rotterdamsch advocaat dit wonderstukje klaarspeelde. Misdaad. Men leest in Le Temps Een poging tot moord i.s gisteren namiddag ten ééu ure begaan Rue de Grammont tegen over No. 30 door een dame van Amerikaansche afkomst Mevr. de Knovoska, die een revolver schot heeft gelost op den heer Fock, die met haar betrekkingen had aangeknoopt. De heer Fock, die gehuwd is, wilde die betrekkingen met haar afbreken. Mevrouw Knovoska gevoelde hierover een groot verdriet, en besloot zich te wreken. De Heer Fock is getroffen door den kogel midden in de borst. Hoewel ernstig gewond en veel bloed ver liezende, nam de Heer Fock de vlucht, en keerde terug naar zijn huis niet verre van de Rtie de Grammont gelegen. Op het geluid dor ontploffing schoten agenten toe, en maakten zich meester van Mevr. Knovoska, die nog de revolver in de hand hield, welke zij gebruikt had. De agenten brachten haar dadelijk naar het bureau van den commissaris van politie van het quartier Gaillon. Mevr. de Knovoska ziet er uit als ongeveer dei tig jaar oud. Zij is lang en blond, en draagt een elegant toilet van grijs laken. De heer Fock wordt verzorgd in zijn woning aan het hotel de l'Athenëe Rue Scribe. Zijn toestand lijkt niet zeer ernstig. De heer Fock is ingenieur en komt vaak te Parijs voor zijn zaken. Zijn familie woont te Constautine. Een geneesheer heeft de wond ge peild, en er is besloten tot een chirurgikale operatie. Een geheimzinnig geval. Bij uitgravingen voor den bouw van een nieuw spoorwegstation to Windsor hebben de werk lieden oen blijkbaar zeer oude doodkist ge vonden, de overblijfselen bevattende van een jongen man, die blijkens de wijze van begraven tot den aanzienlijken stand behoord moet hebben. De kist lag 14 voet diep en niemand begrijpt vooi alsnog hoe die daar ter plaatse gekomen kan zijn. Volgens eene gissing, zou het lijk dat van den op 15 jarigen leeftijd overleden Koning Eduard VI kunnen zijn, zoon van Hendrik VIII en Jane Seymour, wiens kist volgens de legende indertijd naar Windsor werd overge bracht om die in de groeve zijner ouders bij te zet ten, doch onderweg op onverklaarbare wijze verdwenen heette te zyn. Een reiczenioiel. Ook ter Parijs-che tentoonstelling zal een groot wiel den kyklnstigen ten dienste staan. Het is te Creusot vervaardigd en gisterochtend te Parijs aangekomen. Het heeft een middellijn van honderd meter, weegt 36,000 kilogram en werd door 27 paai den naar de plaats zijner be- stemmiug getrokken. Voor 't Bourbonpaleiszakte de achterwielen van den blokwagen, waarop het lag, 1-vee palm diep in den grond err men had vier uur werk om den wagen er uit en voort te krijgen. Een weelde-irein. Op den Siberischen spoorweg rijdt sedert het begin dezer maand om de 14 dagen een sneltrein tusschen Petersburg en Tomsk. De wagens zyn voor de reis, die 0 etmalen duurt, zeer geriefelijk ingericht. Elke coupé heeft, 4 plaatsen en wordt electriseh verlicht. In den trein is een eelwagen., een badkamer en ook een gymnastiekwagen. Voor iuchtverversching is mede goed gezorgd. Als de iyn tot Wladi- wostok gereed is, zal men aldus van de Oost zee in 10 of 11 dagen zeer gemakkelijk en aangenaam naar de Stille Zuidzee kunnen sporen. Een waanzinnige. Een begaafd Parijsch teekenaar, Tirel-Bognet, die o. a. iliustratiën plagt te leveren van de groote manoeuvres, werd indertijd door een zonnesteek getroifen, waarvan hij nooit geheel herstelde. Hij bleek steeds meer in zijn geest vermogens gekrenkt en zijn idee fixe was, zijne eigen vrouw, evenals Jeam;e Darc, den vuurdood te doen ondergaan, waartoe hij haar herhaal delijk met petroleum poogde te begieten. De arme vrouw moest eindelijk, daar hij haar ook schopte en sloeg, de polite te hulp roepen en de kunstenaar is nu in een gesticht geplaatst. Het zonderlingste is, dat hij steeds bleef werken en zijne teekeningen geen spoor van geestver- bijstering verrieden. De zoon van den beul. Dinsdag is de vijf-en-dertig-jarige zoon en vermoedelijke opvolger van den Parljschen beul Deibier met een aardig gewezen sigarenmaak- stertje van 21 jaren, Rosalie Rogès, getrouwd. Hij bracht, behalve zijne lugubere vooruitzich ten", 40.000 fres. ten huwelijk." Een ontzetting. Twee jonge kamerdieven zijn Dinsdag te Parijs onder zonderlinge omstandigheden gevat. Zij waren in een vertrek geslopen om er hun slag te slaan, toen zij den bewoner ontdekten, die zich juist verhangen had. In hunne ontzetting stormden z'y met zulk een geraas de trappen af, dat de concierge hen nazat en hen deed vatten. Verschrikkelijk. Te Remscheid ging de vrouw van een arbeider, nadat zij twist had gehad met haar man, met hare vijf kinderen, van twee tot twaalf jaren, naar de rivier, bond de twee jongste kinderen aan haar vast en sprong met dezen te water, waar alle drie den dood vonden. De drie overige kinderen liepeu spoedig van de plaats weg en bi achten het treurig bericht aan hun vader over. liet dominospel. Over den oorsprong van dat spel, dat sedert eenige jaren, ook bij ons, zoo zeer in zwang is, bestaat nog al verschil. Een Fransche schrij ver breogt den oorsprong naar de 16e eeuw terug. Twee bedel-monniken zoo schrijft hij van het vermaarde klooster op den berg Casino, werden om eene overtreding in een cel opge sloten. Om den lijd te dooden, bedachten zij een spel met kleine, witte vierkante steenen, (waarschijnlijk krijt), waarop zij zwarte pun ten maakten. Deze plaatsten zij, volgens eene zekere volgreeks, bij elkander en de daartoe noodige berekeningen hielden hun geest op een aangename wijze bezig. Daar nu de abt van het klooster hen be spiedde, besloten zij, zoodra zij op de gang zijne schreden hoorden, met luider stem den eersten vesperpsalm, Dixit Dominus Domino op te zeggen en daar zij alleen deze drie woorden vanbuiten kenden, zoo hielden zij steeds by Domino op. Dit gedurig herhaald woord bleef en zy noemden hun nieuw tijdverdrijf het sDominospel". Na hunne bevrijding waren hunne tochten weer begonnenzij leerden dit spel aan de Italianen, wie zij de daarbij behoorende stee nen verkochten en de verschillende combina tiën verklaarden. Zoo kwam dit spel, dat aan de vadsige Lazzaroni niet veel hoofdbreken veroorzaakte, zeer in zwang en werd langza merhand bekend onder den naam, dien de monniken daaraan gegeven hadden. Men vervaardigde nu de steenen uit hout, lood, been, ivoor enz., en volmaakte het spel meer en meer. Te Parijs maakte 'teerst om streeks het midden der vorige eeuw opgang, en daar 't aan de Franschen, die veel van kansspelen houden, wel beviel, werd 't spoe dig algemeen. De Engelscben, die meer van iets positiefs houden, spelen 't weinig. Het domino-spel wordt het meest in Frankrijk gespeeld. In alle koffiehuizen tot in de ge ringste dorpskroeg, vindt men dit vreedzame tijdverdryf. Een dreigend concurrent. Te Rio Janeiro is de vorige maand een merk waardige tentoonstelling geopend, eene nl. van 175 soorten van druiven. Dr. Barreto heeft namelijk bij San Paolo reeds sedert jaren proe ven genomen met d^n aanplant van alle moge lijke druivensoorten, zoowel uit warme als uit koudeie streken. De uitslag was zeer gunstig; de meeste der 600 soorten bleken op den Braziliaanschen bodem en in hvt Braziüaansch klimaat uitstekend te groeien. Zoo zyn op de tentoonstelling thans 175 soorten, die na ryp zijn, vertegenwoordigd en daaronder de beste soorten afkomstig uit Spanje, Griekenland, Kaukasus, Zuid-Afrika, Egypte, Arabië, Frank rijk, Italië, Hongarije en Duitschland, Ook prachtige Japansche en Chineescbe druiven heeft dr. Barreto verkregen, die echter thans nog niet rijp zijn. Men hoopt nu in Brazilië, dat dit bewijs dat de bodem nitt alleen voor koffiecultuur geschikt is, zal leiden tot een uitgebreide druiventeelt en dat genoemd ryk weldra als concurrent van de wijnlanden zal optreden. Pumpernickel. Het woord pumpernickel is niet, zooals nog vry algemeen wordt aangenomen, afkomstig van het Fransche bon pour Nickel, maar van het Latijnsche bonum paniculum, woordelyk goed broodje. De door officieels bescheiden gestaafde oor sprong is de volgende: Gedurende een hongers nood te Osnabrück in het jaar 1540 liet de magistraat op kosten der gemeente brood bak ken en onder de noodlijdenden uitdeelen. Dit brood ontving bovenstaandon naam, waarvan de spraakmakende gemeente bonpanickel, bom- pernickel en pumpernickel maakte. Een toren by den vestingmuur van Osna- brüek, in de nabijheid van den zoogenaamden Havermolen, waarin dit brood gebakken werd,' draagt nog ten huidigen dage den naam van Pernickelstoren. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 4 April. E. Uppenkamp, koopman en winkelier in manufacturen, le Hilversum. Rechter commissaris mr. A. i. Karseboom curator mr. H. W, van Tienhoven, te Amsterdam. Amsterdam, 5 April. Swart koopman in manufac turen. Rechter-coinmissaris mr. A. J. Karseboom - curator mr. \V. Coops, te Amsterdam. 's-Gravenhage, 5 April. J, Vlak, reeder te Scheve ningen. Rechter-commissaris jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeijecurator mr. S. J, Visser, te "s-Gravenhage. Geëindigd: J. van der Linde, koopman in manufacturen, te Ouddorp. K.RAL1NGSCHEVEER, 8 April. Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 135 winterzahnen f 1,60 a f 1.75, zomerzaimen fafen St-Jacobs- zalm fafper K.Gbenevens 417 elften, die van fl.35 tot f2.40 per stuk opbrachten. SCHEVENINGEN, 7 April Heden voormiddag kwamen alhier 8 bomschuiten met versciie visch aan. Tarbot guid f8 tot f II, tongen f0.80 tot fl, griet f0.90 tot f2, rog f0.70 tot fü.00, bunschol f 0.15 tot f0.40 en kabeljauw fl.50 tot f2.50 per stuk; scbol f5.50 tot f10, braad f4 tot f4 50. scharren f 1.75 tot f2.50 per mand. SCHEVENINGEN, 8 April. Heden werd alhier door een logger en 5 bomschuiten versche visch aangebracht. Tarbot gold f4 tot f 10, tongen f0.40 tot f 0.90, griet fl tot f2, bunschol f0.40 tot f0.60 per stuk; schol f 4 tot f 6, braad f 3 tot f 4 en zeehanen f 3 tot f 4 per mand. IIMÜIDEN, 6 April. Heden waren hier 12 kotters aan de markt met 3000 tongen, enkele tarbot griet en rog, 610 mandjes groote en midd. schol, 2030 mandjes kl. id.. 510 mandjes schol en eenige schuiten met enkele tong en scholletjes. De prijzen waren als volgt: gr. tong f0.80 a 1.10. midd. id. 00 a 75 c., kl id. 20 a 35 c.tarbot f8 a 11, midd. schol fG a 9, kl. id. fl.50 a 2 75, rog f0 75 a 1.10. Hoogwater te Schiedam. April 10 v.ra. 0.16 n.m. 6.41 v li j 7.0» 7.28 ■t 12 7.48 8.17 13 8.42 9.17 Zoa en Hfaan. Zonsopgang April 10: 5.15 v.m. ondergang 6.48 n.m. 11: 5.13 t 6.50 12: 5.11 6.53 135.09 t 6 55 Laatste kwartier 13 April. Nieuwe Maan 20 April. HET WESTLAND, 7 April. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteed: stoofappelen f3 a 4, stoofperen f 2.20 a 2.80, kroten f0.14 a 0.17, peen fO.GO a 0.65 per kin; spinazie f0.18 a 0.26, dunsel f0.18 a 0.20 per kwart. LONDEN, 7 April. Op de veemarkt werden aangevoerd runde ren, 1000 schapen en lammeren, 60 kalveren en varkens. Prijzen: beste runderen aschapenen lammeren 3/2 a 5/4, kalveren 4/2 a 6/0, varkens a per steen. PARUS, 7 April. Tarwe. Loopende maand fr 29.15, Mei fr. 29.10, Mei/Juni fr. 29.10, 4 mnd. v. Mei fr. 28.35, Juli/Aug. fr. 27.45, 4 laatste mdn fr. 24.25, prijsh. Rogge. Loopende maand fr, 18.50, Mei fr. 18.85, Mei/Juni fr. 18.25, 4 mnd. v. Mei fr. 17.50, Juli/Aug. fr. 16.50, 4 laatste mdn fr. 14.75, prijsh. BUDAPEST, 7 Aprit. Tarwe vast, prijsh. HAMBURG, 7 April. Petroleum loco 5.brief, dito -.geld. Spiritus per April 24%, Mei/Juni 24l/s. Stemming: vast. Amerikaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 8 April. Tarwe April. Mei. Juni. Juli. Sept. Dec. 7 April.100>/487Va 80y4 S0i/j 6 100 i/a883/a 81 8U/s Ma x s. April. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. 1 April.337/a35 6 3tVs35i/j AGENDA. Apr. 10. Gr. Schouwburg, Fransche Opera, Matton, 8 uur. t> 10. Tivoli, Rotterdam, Een UtUre Pil, 8 uur. 11. Gr. Schouwb., Rotterdam, Robert en Bertrard of de Lustige Vagebonden, 8 uur. 11. Tivoli, Rotterdam, Een bittere Pil, 8 uur. 12. Gr. Schouwb-, Rotterdam, Robert en Bertrand of de Lustige Vagebonden. 8 uur. 13. Gemeenteraad van Oversehie, IOVü 't, 13. Symphonie-Vereeniging, Schiedam, uit voering met solisten, Musis, 8 uur. 5 13. Afd. Schiedam van Patrimonium, Spr. ds. Kruijswijk van Kollum, over »De nationale beteekenis van Patrimonium". 5 13. Gebouw Kunsten en Wetenschappen, 's-Gravenhage, Maatsch. van Toon kunst, Le3 Béalitudes, 7x/s uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Flota, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6