BINNENLAND. STADSNIEUWS. Aan de presidentieele Boodschap en wel licht is daaraan wel gistermorgen druk gewerkt op het "VVitte Huis is door Mc Kinley de volgende verklaring toegevoegd: 2Sedert Let opstellen mijner voorafgaande Boodschap," zegt de President, sheb ik gisteren officieel bericht ontvangen van een besluit der Regentes van Spanje, waarbij aan Blanco is bevolen den wapenstilstand af te kondigen, ten einde het verkrijgen van den vrede gemakkelijk te maken." »Ik ben overtuigd, dat dit uw zorgvuldige aandacht zal trekken. Treft de maatregel doel, dan zal bereikt zijn wat wij wensehen, indien niet, dan zal het een rechtvaardiging te meer zijn voor onze tusschenkomt, waarover wij be raadslagen." Er is over de Boodschap geen debat ge voerd. Zij is terstond verzonden naar de com missie voor de buitenlandsche aangelegenheden. Men heeft in het vertrek van generaal Lee, den Amerikaanschen consul, een zeer onrust wekkend feit willen zien. Ten onrechte. Want dat vertrek heeft plaats gehad èn voor het afkondigen van den wapen stilstand èn voor de zending der Boodschap aan het Congres. Ja zelfs was reeds Woensdag 1.1. tot dat vertrek besloten. Maar sedert dien zijn de omstandigheden geheel veranderd. Overigens is Lee niet van de Cubanen in vriendschap gescheiden. Maarschalk Blanco weigerde hem te ontvangen onder voorwendsel van ongesteldheid, en de bevolking jouwde hem uit. Lee is te Key-West aangekomen en reist terstond door naar Washington. Gemengde Mededecllngen. Het nieuwe proces tegen Zola en Perreux zal, volgens de door hen Zondag ontvangen dagvaardingen, plaats vinden op 23 Mei, na de Kamerverkiezingen dus, waarvoor de herstem mingen op 22 Mei zijn vastgesteld. De Patrie publiceert de dagvaarding, en daaruit blijkt dat het proces zal beperkt worden tot de beschuldiging dat de krijgsraad Esterhazy op bevel heeft vrijgesproken. De zaak wordt behandeld voor het Hof van Assisen te Versailles. De Temps beweert dat de kanselier van het Legioen van Eer den raad van orde reeds uit eigen beweging heeft bijeengeroepen om over Zola's schrapping te beraadslagen. Koning George van Griekenland heeft ver scheiden afgevaardigden, die door hem te Algion werden ontvangen, om hun steun gevraagd ten einde het vaderland te bevrijden van de tyrannie der partijen. 's Konings woorden hebben te Athene groot opzien gebaard. De ontruiming van Thessalië door de Turken is begonnen. Er is een poging gedaan om den trein, waarin vorst Ferdinand van Bulgarije zat, te doen ontsporen. Een steen die op de rails was gelegd werd nog bijtijds verwijderd. De overwinning der Anglo-Egyptische troe pen op de Derwischen heeft de laatsten min stens 2000, maar waarschijnlijk wel 3000 dooden gekost waaronder twee machtige emirs. Het aantal gevangenen wordt op 1000 geschat. De troepen van de Sirdar hadden 200 dooden en gewonden. Keizer Wilhelm heeft aan lord Salisbury en de Sirdar zijn gelukwensch gezonden met deze overwinning. Tusschen den czaar van Rusland en den keizer van China zijn door bemiddeling van den Rus- sischen gezant te Peking zeer vriendschappelijke groeten gewisseld naar aanleiding van de ver pachting van Port-Arthur en Ta-Lien-Wan. De senaatsverkiezingen in Spanje hebben voor de regeering een meerderheid van 101 stemmen opgeleverd. Rij wielbelasting, Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp, houdende regeling der personeele belasting naar den grond slag rijwielen werd de wensche!|jkheid eener njwielbelasiing door verschillende leden betwist. Gewezen werd op het groote nut van het rijwiel als vervoei middel, vooral ten platten lande, waar het in eene bepaalde behoefte voorziet en voor slechts weinigen een weeldeartikel is. Door het te belasten zal, ook bij een zeer matige heffing, op den kleinen man een vrg zware druk worden gelegd. Middelen tot be waring of tot herstel van gezondheid behoorden voorts niet door fiscale maatregelen te worden bemoeilijkt. Een afdoende controle-regeling werd uiterst moeiljjk, zoo niet onmogelijk geacht. Voor straffelooze ontduiking, dentoraliseerend wer kende, zal dus, vooral in de groote steden ruim schoots gelegenheid zijn. Om ontduiking tegen te gaan zullen vexatoire maatregelen en een zeer kostbare uitbreiding van ambtenaarsparso- neel niet kunnen uitblijven. Versterking der rijksmiddelen achtte men beter te vejkrijgen door verhooging van het invoerrecht op rijwielen bv. tot f10, waardoor een ruimer bedrag in de schatkist vloeien en het publiek minder bemoeilijkt zou worden, daar het hoogere recht toch slechts zou drukken cp de houders van eerstehand rijwielen. Deze bezwaren werden bestreden onder voor opstelling dat omtrent de wenschelijkheid eener rijwielbelasting reeds door de Kameruitspraak is gedaan. Betoogd werd in verband hiermede dat er geen termen bestaan om op dat besluit terug te komen. Bezwaren aan de toepassing der belasting verbonden werden niet ontkend, maar niet van overwegenden aard geacht, terwijl een Rijks belasting het voordeel brengt de totstandko ming van provinciale rijwielheffingen uit te sluiten en voor het geheele land eene uniforme regeling waarborgt. Verhooging van het invoerrecht bestreed men met de opmerking, dat in dat geval de hier te lande gemaakte rijwielen onbelast zouden blijven, welk bezwaar echter anderen meenden te ondervangen door die rijwielen aan een hef fing in accijns-vorm te onderwerpen. Sommige leden zouden den zesden grondslag (rijwielen) uit art. 1 der wet op het personeel willen gelicht zien, terwijl anderen oordeelden dat een belasting als hier bedoeld, als onder deel der personeele belasting zeer goed op hare plaats is. In strijd met de personeele belasting achtte men algemeen dat thans, bv. in Limburg, rij wielen onder het mobilair worden geschat. Verscheidene leden ontkenden dat de bg dit wetsontwerp voorgedragen regeling in het stelsel der personeele belasting past en haalden daar van voorbeelden aan. Vond uit dien hoofde de voorgedragen regeling in bsginsel afkeuring, ook wegens de bezwaren in de practijk verdient z|j, meende men geen aanbeveling. Zoo achtte men 't o.a. onbillijk dat voor in leen gegeven rijwielen mits voor langer dan eene week belasting verschuldigd zal zijn zoowel door hem die in leen ontvangt als door den houder. Hoe zal, vroeg men voorts, kunnen blijken of een houder van meer rijwielen al dan niet steeds hetzelfde rijwiel op den open baren weg berijdt Betreffende de contróle zou men voorgeschre ven willen zien, dat elk rijwiel voorzien moet z|jn van een duidelijk zichtbaar nommer, dat bij het betalen der belasting moet worden uit gereikt, zeer nuttig voor het constateeren van politieovertredingen. Men meende te weten dat in Amsterdam zoodanige nommering tot dusver niet verplich tend is gesteld, omdat het gemeente-bestuur verwacht dat te dien aanzien bij de behande ling van dit wetsontwerp, door den Rijkswetgever een algemeen voorschrift zal worden gegeven. Anderzijds achtte men de voorgedragen rege ling een gelukkige oplossing voor een rijwiel belasting als onderdeel der wet op het personeel. Grondslag van belastbaarheid is het houden van een rijwiel. Daarnaast is het rijden op den open baren weg als element van belasting opgenomen, ter bevordering eener goede toepassing der wet. Naar aanleiding van het bezwaar dat de be rijder van een voor langer dan een week ter leen ontvangen rijwiel belastingplichtig zal zijn en dat voor zoodanig rjjwiel 2 malen immers ook voor den in leengever betaald zal moe ten worden, wees men er op dat ook hij, die ter meubeleering van zijne woning, meubelen van ander in leen ontvangt, daarvoor in 't per soneel wordt aangeslagen al moet de inleen- gever daarvoor ook al in de belasting bijdragen. Gevraagd werd onder meer, of ook een auto mobiel onder het begrip srijwiel" valtof het de bedoeling is, dat uitsluitend voor rijwielen, die op den openbaren weg, niet voor die welke b|jv, in een rgwielschool of in een andere be sloten ruimte bereden worden belasting ver schuldigd is, verscheidene leden wenschten ove rigens de woorden »die op den openbaren weg worden bereden" te doen invallen. Sommige leden wenschten allen, die voor den publieken dienst een r|jwiel houden, ook al zijn zjj daartoe niet verplicht, vrijgesteld te zien terwgl men mede vrijgesteld wenschte te zien hen, die wegens gebrekkigheid ter been zich van een driewieler bedienen of van een voertuig dat volgens deze wet onder rij wiel" is begrepen. Verschillende leden wenschten het heffen van opcenten door provincie en gemeente, althans boven zeker bedrag, verboden te zien, terwijl eveneens verscheidenen vrijstelling verlangden voor de verhuurders enz., die reeds bedrijfs belasting betalen. Verscheiden leden achtten de gunstige be paling ten behoeve van de winkeliers niet gemotiveerd, omdat dezen door het gebruik, van rijwielen kosten van dienstpersoneel erij van paard en wagen besparen. Een der voorgestelde wijzigingen zal, naar werd opgemerkt, ten gevolge hebben dat meu van 15 December tot 15 Januari een rijwiel kan houden zonder daarvoor in de belasting te vallen. Eindelijk werd het verplichten» 'tellen van aangifte in de maand Juli 1898 zeer lastig geacht. Inwerkingtreding der wet op 1 Januari 1899 zou voor de belastingschuldigen minder overlast veroorzaken. Onderwij s-Congres. Aan de nationale tentoonstelling van vrouwen arbeid zal ook een onderwijs-congres verbonden z|jn. Reglement en programma z|jn in het licht verschenen. Het onderwijs-congres wordt gehouden Woens dag 10, Donderdag 11, Vr|jdag 12 en Zaterdag 13 Augustus, Aan het programma is het volgende ontleend Woensdag 10 Augustus 1898, 10 uur des morgens. 1. Opening van het congres. 2. Het bewaarschool-onderwijs. Inleider de heer Haan stra, Leiden. 2Vs uur, des namiddags. 1. Heropening van het congres. 2. Is ons huidig onderwijs zoo ingericht, dat liet doel eener goede opvoeding er door kan worden bereikt? Inleider: de heer P. R. J. Tutein Nolthenius Zutphen. Donderdag 11 Augustus, 10 uur des morgens. 1. Heropening van bet congres. 2. De aanfluiting tusschen het lager en voortgezet onderwijs. Inleider: de heer A. A. Beekman, Schiedam. 2Vs uur, des namiddags, i. Heropening van het congres; 2. Het onderwijs aan de middel bare scholen voor meisjes. Vrijdag 12 Augustus, 10 uur des morgens. 1. Heropening van het congres; 2. Het onder wijs in moderne talen, irdeidster mej. P. J. van Eelde, 's Gravenhage. 2uur des namiddags, 1. Heropening van het congres2. Opleiding tot het geven van L. O-, inleidster mej. J. A. Kosters, Nijmegen. Zaterdag 12 Augustus, 10 uur, des morgens. 1. Heropening van het congres2. Co-educatie. Inleider de heer Ligtbart, 's-Gravenhage. 2X uur des namiddags. 1. Heropening van het congres: 2, Positie der vrouw bij het on derwijs in Nederland. Inleidster: mej. Ida He|jermans, Rotterdam. Salarlfering van onderwijzers. Het hoofdbestuur van den Bond van Neder- landsche onderwijzers heeft besloten, ten einde op de slechte salariëering van de plattelands onderwijzers en hoofden van scholen weer eens sterk de aandacht te vestigen, op Pinkster maandag in elke provincie in een centraal punt een meeting te beleggen, waar deze zaak behandeld wordt. Men zal trachten op elke meeting twee sprekers te doen optreden, waarvan een werkzaam bij het onderwijs en een er buiten. Het hoofdbestuur zal tevens een circulaire zendea aan allen, die bij de onderwijsexamens slagen, waarin hun gewezen wordt op het belang om niet naar betrekkingen onder de f 500 te dingen. Bij Kon. Besluit is, ter zake van zijn gedrag bij eene excursie tot het verdrijven van roover- benden in Midden-Lombok van 7 September tot 7 November 1897, de bij het leger in Neder- landsch-Indië gedetacheerde le-luitenant der infanterie J. A. van Nieuwland van het leger hier te lande, benoemd tot ridder 4e klasse dei- Militaire Willemsorde. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 13 April aanstaande niet plaats hebben. Ridder de Stuers, de Nederlandsche gezant te Parijs, is uit Den Haag daarheen terugge keerd. De Holland-Amerika-Stoomvaartlijn heeft baar 25-jarig bestaan gevierd. Bij die gelegenheid werd jhr. O. Reuchlen te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederlanschen Leeuw. Tot gemeente-ontvanger te Baarn is be noemd de heer A. N. J. van Rossum, ambtenaar ter secretarie van Monster, wonende te 's Gra venhage. Door B. en W. van Amsterdam wordt f 60.000 boven de reeds op de begrooting van 1898 voorkomende f 5000 aangevraagd ten be hoeve van de versiering en verlichting ter gelegenheid van de InhulJigingsfeesten. Te Amsterdam is gisteren overleden de beer Max E. Fuld, lid der bankiersfirma Fuld en Becker. Voor de betrekking van burgemeester van Hilversum hebben zich ongeveer 200 solli citanten aangemeld. OVERSCH3E, 12 April. De gemeenteraad zal morgen te 10'/, uur eene vergadering honden. KETHEL EN SPALAND, 12 April. De Staats- Courant bevat de statuten der VercenigingChris telijke Jongelingsvereeniging onder de zinspreuk „En gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap" (Pred. 12 va. la) alhier. Uitvaart van S, A, Maas. Honderden belangstellenden waren gister morgen, den zonnigen morgen van den tweeden Paaschtlag, naar den eenvoudigen doodenakker gegaan, orn mede eer te bewijzen aan het stof-j feljjk overschot van den alom betreurden doode/1 wijlen den heer Maas. Dat de overledene waarlijk in wijden kring wordt betreurd, wat kon het beter bewjjzen dan die saamgestroomde menigte en de voorbeeldige orde die er heerschle Waar lijk de politie, die uitstekende maatregelen had getroffen, had geen moeilijke taak. Het liep reeds tegen twaalf uur, toen de lijk stoet langs de Broersvest het kerkhof naderde. Een v|jftal koetsen volgden den lijkwagen, die m«t een schat van groen en bloemen, tolken van liefde, eerbied en waardeoring, getooid was. Onder doodsche, beklemmende stilte en terwijl de ontroering, die op veler gelaat te lezen lag, ook den vreemdeling zou gezegd hebben dat hier een man van beteekenis ter ruste werd gedra gen, naderde de rouwstoet het geopende familie graf. Leden der familie, het Dagelijksch Bestuur en de secretaris der gemeente, leden van den Raad, verschillende autoriteiten en tal van per- sonen, met wie de overledene in verschillende aangelegenheden had samengewerkt, volgden de baar grafwaarts. Toen de lijkkist in de groeve was neerge laten, nam de Burgemeester, de heer H. J, Versteeg, het woord. sZoo is tiians dit pleit beslist", aldus sprak bet Hoofd der gemeente blijkbaar ontroerd, »en hebben wij toevertrouwd aan het kille graf een man met een warm hart, dat klopte voor de belangen der gemeente die hij diende als wethouder en raadslideen man tintelend van geestdrift, uit wiens mond zooveel bezielende woorden zijn uitgegaan. In grooten getale zijn hier samengekomen autoriteiten en vrienden op den doodenakker om onzen vriend Maas de laatste hulde te brengen. Of moeten wij niet veeleer zeggen enze tranen te plengen op dit graf? Want is het niet een smartelijk gevoel, is 't niet een ramp voor de gemeente, mannen te moeten verliezen die met hart en ziel zich hebben toegelegd op hare belangen, die bezitten groote gaven van hart en verstand die zij dienst baar maakten aan het algemeen belang, die groote moeilijkheden wisten te overwinnen en die ook in de droevigste omstandigheden voor de gemeente nog licht zagen Zulk een man was Maas. »Manr wij moeten berusten in het Godsbesluil. Laat ons zjjn voorbeeld volgen door voort te gaan op den weg, dien hij aanwees om Schie dam's voorspoed terug te vinden. Dan houden wij Maas in herinnering. sW |j kunnen alleen een bloem strooien op z'gn graf, maar z ij n asch ruste in vrede!" Namens het personeel van den overledene sprak daarop de heer L. A. C. Ingenhoes als volgt »De droevige gebeurtenis van Uw overlijden, hooggeachte patroon te staan aan dit open graf, waarin thans ook Uw stoffelijk overschot rust, is niet alleen voor Uwe kinderen, familie leden, vrienden en vereerders, maar ook voor ons, Uw kantoor-en fabriekspersoneel, eeneon- uitwisclibare bladzijde in het boek hunner levenservaring. Door Uw verscheiden is een liefderijk vader aan zijn gezin, een eerbied waardig lid aan zijne familie, aan zijn' vrien denkring een getrouwe vriend en aan ons, zijnen bedienden, een goed en rechtvaardig patroon ontnomen. Gedurende de 12 jaren ea meer dat w|j met U hebben samengewerkt en onder Uwe leiding hebben gearbeid, hebben wij U in vele bijzonderheden leeren kennen, maar in alles lag Uwe goedheid, oprechtheid en fijne humaniteit tot grondslag. aDankbaar en dankzeggend erkennen wij veel van U te hebben geleerd hetgeen wij zullen trachten dienstbaar te maken aan Uwe zaak. Ja, wij weten het dat het Uw wenscli was eens liet geluk te mogen smaken Uw oudsten Zoon onder Uwe leiding, in Uwe zaak werk zaam te zien om hem daarna als hoofd daarvan te zien optreden, maar heiaas die wenscb is niet vervuld mogen worden. Ja, Gij zijt zelfs van ons heengegaan zonder Gij onze belofte hebt kunnen hooren, dat wij alles zullen doen al onze beste krachten zullen wijden ter behartiging van Uwe zaak uit eerbied voor U en uit achting voor Uwe thans ouderlooze kinderen. »Wij hebben geen krans van levende en geurige bloemen aan Uw lijkkleed gehecht, maar Uw personeel heeft een krans gevlochten die niet spoedig verwelken zal, maar eiken dag in frischheid winnen kan. Die krans zal ge tuigen van onze toewijding aan Uwe zaak van onzen diepen eerbied voor U en onze achting voor Uwe kinderen Dien krans bieden wjj U in onze gedachten in dezen oogenblik aan. »Ea nu moeten scheiden, patroon, afscheid nemen voor eeuwig. Daarom, vaarwel, hoog geachte patroon, vaarwel!" eindigde de heer Ingenhoes zeer bewogen. De heer P. Loopuyt dankte uit naam der familie voor de eer aan den overledene bewezen. Langzaam en onder den indruk der droevige plechtigheid scheidden daarop de aanwezigen van de plaats der laatste ruste. Hedenmorgen werd in de R. K. kerk van den II. Johannes den Dooper voor het eerst de Mis opgedragen door onzen stadgenoot den heer fr. Wolsky, waarb|j deze geassisteerd werd door de kapelaans dier parochie. Ouder deze plechtigheid werd door denbeer Bus, kapelaan te 's-Gravenhage de feestrede gehouden, waarin de ouders, broeders en zusters in gevoelvolle woorden werden gelukwenscht. f In het Volkshuis" was gisteren een vergade ring belegd van post- en telegraafbestellers, met het doel eene afdeeling te vormen van »De Post", Bond van lagere Post- en Telegraaf- beambten. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Kerkhoff, zette in korte trekken doel en streven van genoemden Bond uiteen. Eerst enkele jaren geleden opgericht, telt hjj thans reeds ruim 1500 leden, vereenigd in 51 afdeelingen. De Bond blijft neutraal op politiek en godsdienstig terrein. Het orgaan De Posthoorn werkt krachtig mede tot de propaganda voor Zondagsrust en verbetering van de positie der lagere beambten. Na een geanimeerde discussie traden een 18 tal aanwezigen als lid toe. Een voorloopig bestuur van 4 leden werd gekozen, dat een ontwerp-huishoudeljjk reglement zal opstellen. De heer A. Vellekoop, alhier, behaalde bij het internationale kegel-concours, uitgeschreven door de kegelclub »Harmonie" te Leiden ter gelegenheid van haar 3 jarig bestaan, de con-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4