52jaargang. Woensdag 13 April 1898. N°. 9599. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. üitgevekT h. j. c. röelants. BINNENLAND. Abohotkestspbus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per poet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- - 0.02 GOURA BUREAUt BOTERiTRAAT 5fO, Telephoon We. 133. ADTBSTHtmEPMjg: Tan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. AJg. Wed. Werkliedenverbond. De algetneene vergadering van het Werk liedenverbond, op de beide Paasch jagen te Am sterdam gehouf ?n, werd wegens ongesteldheid van den heer 13. H. Heldt, geleid door de onder voorzitter, den heer O. H. Kouw, die in zijn openingswoord wees op een bevredigenden toe stand en een hoopvolle toekomst, nu er een regeering is, die zich ernstig toelegt op de behandeling der sociale aangelegenheden. De afd. Middelburg van het Verbond ver dween daarentegen werden op verscheiden andere plaatsen afdeelingen opgericht. Van het Ned. Begrafenisfonds vermeerderde het aantal leden tot 9870, Uitgekeerd wegens overlijden werd f 6700 en 1630 aan premiën boven de gewone uitkeering. Sedert de oprich ting is uitgekeerd f 101,420. Het saldo van het vorige jaar, de meerdere ontvangsten en de gekweekte rente stelden het bestuur in staat f5000 nom. toe te voegen aan de inschrijving op het grootboek, welke thans f48,000 2Vs pet. en 5000 3 pet. bedraagt. Bovendien bezit de kas f2500 aan effecten. In behandeling kwam nu de agenda. Punt 1 (Voorstel van het centraalbestuur om het verbond zijn lidmaatschap der Zuiderzee- vereeniging te doen verwisselen met dat van den Nat. Zuiderzeebondj werd aangenomen, in dier voege door den afgev. uit Rotterdam, den heer De Klerk, geamendeerd, dat hét verbond van beide vereeaigingen lid zal z(jn. Het 2de voorstel (De vergadering besluite in het propagandafonds van den Ned. Coöp. Bond te 's Gravenhage een bijdrage van f 10 per jaar te storten) werd krachtig bestreden door de afd. Leerdam. Ook Schiedam bestreed het voorstel, wijzende op 's-Gravenhage waar de coöperatie alleen in handen van ambtenaren en gepensioneerden R Na verdediging door den heer De Rot en anderen, vooral ook door de Arnhemsche afgevaardigde, die wees op de schitterende resultaten der coöperatieve broodbakkerij, werd het voorstel met 41 tegen 4 stemmen aangenomen. Ook het 3de voorstel (De algem. vergadering besluite het Verbond lid te doen worden van de Yereeniging tot veredeling van het ambacht in Nederland, tegen een contributie van f10 per jaar) lokte nog al discussie uit. Met 40 tegen 1 stem werd het aangenomen. Met acclamatie werd aangenomen voorstel 8 der agenda, luidende »De algemeens vergadering, kennisgenomen hebbende van bet wetsvoorstel tot afschaffing van de plaatsvervanging en nummerverwisselirig, betuigt daarmede, wat de hoofdzaak aangaat, haar voile instemming. »Zij dringt op de meest spoedige totstand koming van dit wetsontwerp aan en noodigt het eentraal-bestuur uit, ter bevordering daar van al datgene te doen wat het wenschelyk zal achten." Van verschillende afdeeltngen, o. a. van Schie dam, waren voorstellen ingekomen over het vraagstuk der pensioneering van avbeiders. Daar evenwel de voorzitter kon verklaren uit de beste bron te hebben vernomen dat het rapport der staatscommissie over twee maanden mag worden tegemoetgezien, besloot de verga dering op het vraagstuk thans niet in te gaan, maar droeg zjj het eentraal-bestuur op, na de verschijning van het rapport, de leden in eene buitengewone vergadering bijeen te roepen, ter bespreking van dat rapport. In behandeling kwam het voorstel-Leeuwar den om deel te nemen aan het internationaal bureau voor arbeidswetgeving, tot welks oprich ting op het in 1897 gehouden congres te Zurich is besloten. De vergadering was op advies van het eentraal-bestuur wel genegen het voorstel- Leeuwarden aan te nemen, maar mocht hiertoe niet overgaan, alvorens te weten welke kosten met de zaak zijn gemoeid. Leeuwarden zal nu het eentraal-bestuur een kostenberekening (ook van vertegenwoordiging op congressen) doen toekomen, waarna dit bestuur, te rade gaande met de kas, een beslissing zal nemen. Daarna scheidde de vergadering. Op den tweeden dag der vergadering werd allereerst de uitslag der stemming voor be stuursleden bekend gemaakt. Herkozen waren de heeren C. H. Kouw (Leiden), J. van Veen Sr. en A. J. C. Kampmeijer te Amsterdam eu in de plaats van den heer S. Jsusma te Leeuwarden, die wegens veelvuldige werkzaamheden bedankt had, werd gekozen de heer D. de Klerk (Rot terdam). Tot leden der commissie voor het jaarboekje werden gekozen de heeren De Rot, Jansma en Postma. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten f 2196.25, de uitgaven f 1821.34 hadden bedragen, zoodat er een batig saldo is van f374.91. Ter tafel kwam nu de motie van het centraal bestuur, om bij de regeering en Staten-Generaal aan te dringen, dat het thans aao de orde zynde wetsvoorstel tot regeling van den leerplicht alsnog zoodanig worde gewijzigd dat: lo. de verplichte leertyd op de dagschool worde uit gebreid tot den leeftijd van 14 jaar en 2o. het herhalings- en voortgezet onderwijs vei plichtend worde gesteld tot den 18-jarigen leeftijd. Rotterdam bestreed op utiiiteitsgionden de motie die door verschillende afgevaardigden en ook door den voorzitter met warmte werd ver dedigd, vooral omdat door de aanneming de positie van den minister zal versterkt worden. Na dien uitleg der motie legde ook Rotter dam er zich bij neer, zoodat het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Door de afd. Haarlem, Leiden en Kralingen was een vraagpunt ingekomen om onderzoek te doen naar de reden, waarom het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen de ge volgen van ongelukken, door de vorige regeering ingediend, ingetrokken en tot heden niet weder aan de orde gesteld is. Mocht het onderzoek onbevredigend zijn, dan wenscht men liet cen traal bestuur te machtigen by de regeering krachtig aan te dringen op een meest spoedige en, wat de hoofdzaak aangaat, liefst onveranderde weder-indiening van bedoeld wetsontwerp. Met acclamatie werd deze motie aangenomen. Aan de orde was een voorstel van de afdee ling Gouda, luidende »Wat kan door het Verbond worden gedaan, dat de navolgende drie punten, voorkomende in de kieswet, voor de werklieden in het vervolg vrijgeviger worden lo. Dat kostelooze verstrek king van geneesmiddelen ais bedeeling wordt beschouwd 2o. Dat caudidaatstellingen worden gepubliceerd op openbare plaatsen en iu cou ranten 3o, Dat door het hoofd der gemeente wordt gevraagd bij den patroon naar het ver diende jaarloon van den adspirant-kiezer." De heer De Klerk wilde liever, met het oog op de door den minister toegezegde technische verbeteringen, het bestuur machtigeu de wen- schen der vergadering bij dea minister voor te staan. Een motie in dien geest, waarvoor Gouda de zijne introk, werd met algemeene stemmen aangenomen. Op een voorstel van Gouda om by den minister aan te dringen bij aanbestedingen van touw werk voor te schrijven dat dit artikel alleen magzijn vervaardigd uitbinnenlandschen hennep en door handenarbeid bewerkt, wordt besloten, dat de afd. Gouda zelve, in verbinding met be langhebbenden, in deze de noodige stappen behoort te doen. Het voorstel-Leiden om op de invoering aan te dringen eener wet of van een besluit, waai bij het maken van boetenreglementen op fabrieken enz,, zonder medewerking der werklieden, ver boden wordt, gaf het centraal bestuur aanlei ding liever aan te dringen op eene spoedige indiening van een ontwerp tot regeling van het arbeidscontract, waarvan het door Leiden aan geroerde een onderdeel behoort uit te maken. Ue vetgadeiing vereenigt zich hiermede. Een voorstel-Leiden, verzoekende dat de ver gadering zich uitspreke over al of niet meedoen aan de viering van den lsten Meidag, leidde tot de aanneming van het praeadvies van het centraalbestuur, waarbij iedere afdeeling wordt vrijgelaten om aan den lsten Meidag deel te nemen, mits de beweging alleen ten doel hebbe te strijden voor een maximalen arbeidsdag en en minimumloon. Ten opzichte van de vraag van Hindelopen was de vergadering het eens met den afge vaardigde van Hillesluis, dat die zaak bij het vorige punt behandeld was, waarin zelfs nog iets verder was gegaan, namelijk ook het minimum-loon was genoemd. Kei werd daarom niet besproken. Het voorstel Amsterdam, dat het Verbond krachtiger zou optreden voor het beginsel van landnationalisatie, werd in dier voege aange nomen, dat men aan den Bond voor land nationalisatie jaarlijks f 10 zal geven om het doei, dat die Bond beoogt, te bevorderen. Door Amsterdam werd voorgesteld by de regeering aan te dringen op de naleving van de wet op den arbeid van vrouwen en kinderen. De afgevaardigde van Amsterdam zeide te kun nen bewijzen, dat de wet schandelijk verkracht werd. De vergadering was het eens met de meening van het centraal bestuur, dat erkende dat de wet onvoldoende werd nageleefd en dat het aantal inspecteurs en adjunct-inspecteurs van den arbeid te klein was, maar dat vooral de medewerking der werklieden zelf noodig was. Met 40 tegen 6 stemmen werd dan ook be sloten bij de regeerirg aan te dringen op betere handhaving der wet, maar ook dat de werk lieden ieder in hun afdeelingen daartoe behooren mede te werken. Een voorstel-Workum, om aan te diingen bij de regeering op verplaatsing der Kamerver kiezingen naar Februari of Maart, werd gere kend te behooren tot de door den minister toegezegde technische verbeteringen. De voorzitter deelde nu nog mede dat het ledental tot 3600 was geklommen. Hierop werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Soda al-Democratische Arbeiderspartij. In Planeius te Amsterdam werd Zondag het vierde jaarlijksche congres der sociaal-demo cratische Arbeiderspartij geopend door mr. P. J. Troelstra, voorzitter van het partijbestuur, met eene rede, waarin hij vooral de vertegen woordigers der twintig vereenigin;*en, welke zich in den laatsten tijd bij de pa» tij hebben aangesloten en die het aantal aangesloten ver- eenigingen tot 50 hebben doen stijgen, welkom heette, voorts de verovering van enkele zetels in de Tweede Kamer herdacht en in het bijzonder liet woord richtte tot eenige nieuwe soverloopers" uit de partij der bourgeoisie. De spreker zag in de letterkundige beweging der jongeren eene gelijksoortige als die, welke hij en de zijnen op politiek gebied leidden, en vei heugde zich daarin. De nagedachtenis van den gestorven partijgenoot Van Beveren, die het vorig congres te Arnhem, presideerde, werd geëerd met het stilzwijgend opstaan der aan wezigen van hunne zetels, desgelijks die van Eleanor Marx-Aveling. Voor Wilhelm Liebknecht, die schriftelijk zijn sympathie met het congres had betuigd, ging een luid applaus op. Sprekende over de verkiezingsdagen zeide mr. Troelstra eenige scherpe woorden over de bestrijding, welke de partij van zekere zijde ondervond en die hij noemde laag, vuil en gemeen, maar die afstiet op liet gezond verstand der arbeiders, die list en laster doorzageD. (Luid applaus.) De Radicale partij is volgens spr. door de nederlagen van den heer Gerritsen als arbei derspartij onmogelijk ge vorden. Het heeft hem niet verwonderd, dat de Sociaüstenbond teniet is gegaan. Van de vrije socialisten weet men, wat er van te wachten is. De daden van het restant van den sociaüstenbond zal de S. D. A. P. afwachten, die geen nutteloos krakeel wenscht, waarom de tegenstanders van beiden slechts lachen zoudenveel liever zal de partij die resteerenden als nieuwe leden begroeten. In de houding der regeering en der be zittende klasse ziet spr. het aanbreken van een nieuwen tijd; het wordt nu ongehinderd toe gestaan, dat de socialistische denk! eelden onder de arbeidende klasse worden verbreid. Zoo de sociaüstenbond, de eerste socialistische bewe ging in Nederland, ten onder is gegaan, dan wjjt spr. dit in de eerste plaats aan de Neder- landsche regeering, welke die beweging dus danig dwarsboomde, dat haar alle succes benomen werd. In 1898 herdenkt Nederland drie levolutiën, die van 1648, die van 1798 en die van 1848. Het is daarom, dat het spr." niet verwondert, dat de bezittende klasse in Nederland zich nog s koester" houdt dan elders en nu van geene andere viering wil weten dan van die der inhuldiging der Koningin, welke in Nederland allengs in dezelfde betrekking is geraakt, waarin onze regeering de vorsten onzer kolonie heeft geplaatst. Met den uitroep: »Leve de internatio nale sociaal-democratie!" opende spr. het con gres, waarop de talrijke aanwezigen het vrij heidslied aanhieven. Nu werd de beschrijvingsbrief behandeld. Gekozen werd tot congres-voorzitter bij accla matie W. H. Vliegen, tot leden der commissie van arbitrage, ter onderzoek der geschillen in de party 'n het loopende jaar, F. v. d. Goes, Fortuiju en Van Kujjkhof. In het nieuwe partijjaar zal het Dagelyksch Bestuur der partij dat der afdeeling Rotterdam zijn. Tot leden van het algemeen bestuur wer den gekozen Schapers (Groningen), mr. Troelstra en Dijkman (Utrecht) en Henri Polak (Amster dam). Over deze verkiezingen werd lang en warm gediscussieerd. Als plaats voor het volgend congres werd Leeuwarden aangewezen. Besloten werd voorts jaarlijks een partij-almanak uit te geven. Aan den secretaris en den penningmeester werd een salaris, van t 50 's jaars voorloopig, toegekend, aan dit besluit werd voor één jaar terugwerkende kracht gegeven. Met algemeene stemmen werden aangenomen deze voorstellen Het Congres besluite, dat het partijbestuur geen congressen met vereenigingen, buiten de partij slaand, belegt, dan met toestemming tan de meerderheid der afdeelingen. Het Congres make uit, of het partijbestuur voorstellen op den beschrijvingsbrief voor het Congres kan plaatsen. Daarentegen werd na krachtige bestrijding verworpen het voorstel-UtrecluHet Congres besluite tot oprichting van een fonds tot onder steuning van partijgenooten, om aangelegen heden, de partij rakende, broodeloos geworden. De discussie over liet »partijorgaan" werd voorafgegaan door een verslag betreffende den stand van het blad. De hee.- Helsdiugen, die dit verslag uitbracht, kon een goeden vooruit gang constateeren Het aantal abontiés bedroeg het vorige jaar 1500, thans 2130; liet vorige jaar had men een tekoit van f 109.57; thans sluit men met een vooi'deelig saldo van 123.64. De gezamenlijke outvangsten bedroegen; f 4471.56Va, de uitgaven: f 4447.94; onder dit laatste bedrag zijn de kosten van redactie en administrtie met begrepen. Omtrent de drie gezamenlijk behandelde voorstellen Het partijorgaan worde niet meer voor de grootste juimte in beslag genomen door Kamer verslagen, die zoo mogelijk io een bijvoegsel en anders beknopt moeten worden opgenomen Het Congres overwege, of er ook middelen zijn te vinden, dat de Kamerverslagen afzonder lijk in een bijvoegsel worden uitgegeven, opdat het hoofdblad blijve voor algemeene ontwikke ling en propaganda, zoomede berichten uit de arbeiderswereld, Particuliere Correspondentie, enz.en Het Congres besluit, dat redevoeringen door de partijgenooten in de Tweede Kamer uitge sproken, alleen in een bijvoegsel van hel Partij orgaan mogen worden opgenomen werd de wensch uitgesproken, dat. de redactie op eenige wijze aan de in het debat gebleken wensehen der vergadering zou te gemoet komen. Het algemeen debat over het partijorgaan was den tweeden dag ven het Congres, Paasch- mnandag, het eerst aan ue orde. Besloten werd het blad voortaan driemaal per week te doen verschijnen en in verband daarmede een derden redacteur te doen be noemen Vervolgens werd discussie gevoerd over den algemeenen inhoud van het partij orgaan. Den heer Troelstra werd o. a. verweten, dat by in de Sociaal-democraat nog geen woord gewijd had aan het wetsontwerp betreffende den leer plicht. Mr. Troelstra deelde omtrent dit wets ontwerp, dat hij »een carricatuur van een wet, een akelig ding" noemde mede dat hij op dit oogenbük nog geen vast standpunt geeft ingeno men; dat hjj als het ware nog sblank papier" is. Bij acclamatie werd de heer Vliegen benoemd tot redacteur van het partijblad, de heer Hels- diogen lot administrateur. Aan de orde werd nu gesteldsverantvvoor- ding der afgevaardigden in de Tweede Kamer van de wijze, waarop zij hun mandaat hebben vervuld." De afdeeling sAmsterdam" keurt het af dat de heer Van Kol zich met zooveel geestdrift had uitgelaten over de door dr. Nolens uitge sproken woorden in de Kamerzitting van 1 De cember 1897. De heer Van Kol verdedigde in krachtige bewoordingen zijn houding, en nogmaals herin nerend aan de woorden gesproken door dr. Nolens, welke niet beter door een sociaal- demociaat hadden gezegd kunnen worden, zette hij uitvoerig zijn standpunt uiteen, dat geleid wordt door het beginsel: »Eerbied voor den eerlijken tegenstander". De heeren Schapers, Loopuit en Vliegen keurde de houding van den heer Van Kol af, die zich nogmaals verweerde. Ook mr. Troelstra keurde niet geheel Van Kol's houding goed, maar vertrouwde dat deze da opinie der party zou willen aannemen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7