k> Uit de Staatscourant. Koloniën. Finantieel. Y i s s c h e r ij. H a Fi d e 1. De heer "Vliegen constateerde, dat anders geen bezwaren tegen de afgevaardigden waren te berde gebracht, zoodat men mocht aannemen dat men tevreden was over hun optreden. Hij hoopt, dat zij op den ingeslagen weg mogen voortgaan. Daarna herinnerde hij aan de zaak-Hogerhui«. Bespreking dezer zaak wilde hij niet, maar hij verzocht de vergadering door een krachtig applaus te toonen, hoezeer men ingenomen is met de houding, welke Troelstra in deze aangelegenheid heeft aangenomen. {Langdurig applaus). Maastricht had ingediend het voorstel Punt 33Het Congres draagt den S.-D. Kamerleden op, in de Tweede Kamer sterk te agiteeren voor Staatstoezicht op de ziekenkassen van fabrieksarbeiders. Hieromtrent werd geen besluit genomen de wenscli was uitgesproken dat aan mr. Tioelstra materiaal zou worden verschaft voor een interpellatie. Aan de orde kwam nu de jVakbeweging." In de loop van liet debat bleek dat men het wel niet geheel eens was met de voorgestelde conclusie, maar er niets beters voor wist te geven. De conclusie werd dan ook, met eer amendement-Schaper aangenomen. Daarna kwam het jaarverslag van den partij secretaris aan de orde. De aldeeling Leeuwarden stelde hij motie voor het daarin voorkomende betreffende de candi- datuur Bax in liet kiesdistrict Leeuwarden on besproken te laten, omdat bespreking misschien tot vei storing van eendracht en vrede in de partij zou leiden. Tegen deze laatste onderstelling werd door partijbestuur en afgevaardigden ge protesteerd. Daar het echter duidelijk bleek, dat men de quaestie w e 1 wilde bespreken, werd de motie ingetrokken. De afdeeling Utrecht stelde voor bij motie afkeuring uit te spreken over de houding van het partijbestuur in zake de candidatuur-Bax en te besluiten, dat het partijbestuur voortaan alleen candidaten steunen zal, die leden der partij zijn. Hierover ontspon zich een levendig, vaak scherp debat tusschen de heeren Helsdingen, Troelstra, van der Goes, van Kol en ds. Bax zelf. De vraag was of beide partijen te goeder trouw waren geweest of niet. Amsterdam stelde eiudelijk voor, om in de toekomst dergelijke conflicten te voorkomen »De candidaten moeten worden gesteld in over eenstemming met het partijbestuur en geen lid zal worden geeandideerd, die niet minstens een jaar lid van de party is geweest." Ten laatsté stelde dr. Herman Gorter voor, over te gaan tot de orde van den dag en over eenkomstig het voorstel Amsterdam" maat regelen te nemen, dat er in de toekomst een betere regeling wordt getroffen. Leeuwarden legde zich bij die motie van orde van Goiter neer, die daarop werd aange nomen. Het voorstel-Amsterdam werd tot het volgend congres uitgesteld. Alsnu kwam aan de orde de tweestrijd tus schen de heeren Yan Kol en mr. Troelstra, over het militairisme. Nadat beiden hun stand punt in deze quaestie uiteen hadden gezet, werd een motie van den lieer Troelstra tegen het militarisme met algemeeno stemmen aan genomen. Na dit punt werden nog enkele punten vluch tig afgehandeld, waarna de vergadering werd gesloten en geëindigd met het zingen van het Vrijheidslied. Den eersten dag van het congres had de afdeeling Amsterdam de deelnemers met hun dames 's avonds een soirée aangeboden in »Plan- cius", dje een zeer geanimeerd verloop had. Congres Toor graphische rakken. Ia het lokaal »Odéon" te Amsterdam begon gisteren het tweedaagsche congres voor graph!- sche vakken, onder voorzitterschap van den heer G. Snijdelaar. Deze heette namens het comité op het con gres in 1896 benoemd alle aanwezigen welkom. Hij herinnerde er aan dat men met veel moed aan het werk was getogen om de lang ge- wensclue eenheid tot stand te brengen, en een regrvug van loon en arbeidstijd te verkrijgen. Voor een deel is het comité in zijn verwach tingen bedrogen. Immers eenige vereenigingen trokken zich voor dit congres terug. De andere vereenigingen, die verschenen waren, dankte spr. voor hare aanwezigheid. Hierop bracht de secretaris, de heer Palfenier, verslag uit over de werkzaamheden van het comité gedurende het vorig jaar. Spr. ging na het tot stand komen van het schema omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd en het goedkeuren er van door de vereenigingen. Namens de afdeeling Arnhem werd huide gebracht aan den ijver van het comité, maar gevraagd werd, waarom niet uitgewerkt was hetgeen op het vorig congres omtrent het leer lingsstelsel was gezegd. De voorzitter antwoordde dat het comité ge meend had, dit te moeten nalaten, omdat het leerlingstelsel in een niet-georganiseerde massa niets zou uitrichten. De penningmeester, de heer De Vries, deed in zijn verslag mededeeling dat er een nadeeiig saldo in kas is. De voorzitter heette in het bijzonder hartelijk •welkom den heer P. Werthwejjn, den oudsten leider der typografen. De voorzitter wenschte uitgemaakt te zien of de jongelingsvereenigingen als vereenigingen mee konden doen aan hei congres. Hierover ontstond eenig debat. Besloten werd nu dat de jongelingsvereeni gingen als vereenigingen tot het congres zouden worden toegelaten. Zij zouden daarvoor ook financieel moeten bijdragen voor dit congres. Zij zuilen de helft der onkosten betalen, maar gelijke rechten hebben. Een uitgebreid debat ontstond nu over de quaestie of gestemd moest worden als vereeni- ging, of per 50 leden. Besloten werd het eerste. Elke afdeeling van den Ned. Typografenbond zal echter als afzonderlijke vereeniging worden beschouwd. Aangenomen werd een voorstel van het comité om het verslag van dit congres in bro churevorm uit te geven. Goedgekeurd werd voorts dat over alle genomen besluiten een referendum zal gehouden worden onder de deel nemende vereenigingen, per lid. Uitgemaakt werd voorts dat de vereenigingen alleen zullen worden aangeslagen voor reis- en verzuimkosten, In behandeling kwamen de conclusiën I en II. Allereerst werd besproken het vraagstuk van de Zondagsrust. Het comité meende dat er naar gestreefd moet worden1°. door voor Zondngsarbeid geen percent verhooging te stel len, liever nog bij zedelijken dwarig voor niet arbeiden, dan was 't het spoedigst uit; 2". moeten de voorlieden er gedurig om vragen of die arbeid niet uitgesteld kan worden. De afdeeiingen »De Katholieke Pers" (Amster dam) en «Nut en Genoegen" (Utrecht) hadden hierbij als wijziging voorgesteld voor Zondags- arbeid 100 pCt, verhooging te stellen. Na een uitgebreid debat werd het voorstel van hei bestuur, bij oprichting van het fede ratief verband algeheele afschaffing van Zon- dagsarbeid door te voeren aangenomen. Omtrent de verdere voorstellen van »De Katho lieke Pers" en de afd. Hilversum A. N. T. B, over de loonen in gemeenten nabij groote steden, werd op voorstel van den voorzitter besloten de regeling dezer quaestie over te laten aan de commissie uit het federatief verband. Op voorstel van sArnhem" werd hieraan toegevoegd dat de percentage-bepaling nimmer mag zyn beneden het minimum van het in den Ioonstaat genoemde c(jfer. De basis van den Ioonstaat is genomen naar het aantal in woners en plaatselijke gesteldheid. Als maatstaf hiervoor zijn genomen de tabellen voorkomende in de kieswet. Een voorgestelde wijziging van de afd. Rot terdam A. N. T. B. verworpen. Omtrent de door Boekbinders-ziekenfonds" te Amsterdam voorgestelde wijziging werd aan het federatief verband opgedragen in deze te bandelen. Daarna kwam aan de orde het uitgewerkte voorstel der afd. Vlaardingen A. N. T. B. be treffende het loontarief. Het comité had voorgesteld 10 uur ten hoogste voor hetzelfde loon; bij overwerk, de eerste 4 werkuren 25 pCt. verhooging, de volgende binnen een etmaal 50 pCt. verhooging. (Amsterdam) was voor 8 uurs-weikdag, (Twente) voor 9 uurs-werkdag. Het voorstel van het comité werd aange nomen. Bij punt a werd het woord »normaal" ge schrapt. Wat punt b en supplementen betrof, werd beslist dat deze zaak zou worden overgelaten aan het federatief verband, dat hiermede re kening zal moeten houden bij de bespreking vao het leeilingstelsei. Punt 3 verviel, wyl het niet gesteund werd. Aangenomen werd het voorgestelde omtrent Christelyke feestdagen. De conclusie II betreffende het recht en den plicht van vereeniging enz. werd, daar er geen wijzigingen waren voorgesteld, goedgekeurd. Hierna kwamen de conclusies III en IV ra kende het federatief verband van alle graphiscbe vereenigingen in Nederland, aan de orde. Eerst werd besproken het doel nl.a. tot stand brengen van een minimum loontarief en maximaien arbeidsduur; b. afschaffing van Zondagsarbeidc. erkenning van het recht tot vereenigen en vergaderend. de totstand brenging van die economische punten van actie, in verband met de belangen der graphische vereenigingen en aanverwante vakken, die door minstens 7s van de verbonden vereenigingen aan de orde waren gesteld. Na discussie werden a, b en c goedgekeurd en werd besloten d te doen vervallen. Art. 1, vaststellende het federatief verband, werd nu aangenomen. Nog werd door >De Ned. Drukpers" een motie in overweging gegeven om het verband eerst in werking te doen treden als 60 pCt. der beoefenaars der graphische vakken zich met het schema zal hebben eens verklaard. Over deze motie zal heden, den tweeden dag vt n het Congres worden gedebatteerd. Bij Kon, Besluit is benoemd tot Notaris binnen bet arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Ylet, W. Wierda, candidaat-notaris te Bolsward. Bij Kon. Besluit is lo. de kapitein ter zee A. P. Tadema met 16 April a.s. gedetacheerd bij het departement van marine en hem opgedragen de betrekking van chef van den marinestaf; 2o. de luitenant ter zee der 1ste klasse M. W. L. Olivier met gelijken datum eervol ontheven van de tijdelijke waarneming dier betrekking. Bij Kon. Besluit is aan den luitenant ter zee der 2de klasse F. H. de Koek van Leeuwen vergun ning verleend tot het waarnemen van eene parti culiere betrekking buiten het zeewezen voor den j tijd van een jaar, ingaande 16 April a.s., onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst, en is, met ingang van laatstgemeiden datum, bevorderd tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborst der 1ste klasse D. II. O. de Roo van Alderwerelt. Bij Kon. Besluit is de 2e lnit. C. TV. J. baron v. Boetzelaer, van het 8e reg. inf., op zijne aan vrage, met ingang van 1 Mei 1898, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 800 's jaar?. Bij Kon. Besiuit is dc heer C. Tirion, arts, be noemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Nederl.-Indie. Bij Kon. Besluit is de met verlof hier te lande aanwezige le luitenant-kwartiermeester van het leger in Nodcrl.-India TV. L, Kraal, op zijn ver zoek, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toestemming van pensioen. Bij Kon. Besluit is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indié L. P, P. Schimpf, op zijn ver zoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1898, benoemd tot Ieeraar aan de Rijks boogete burger school te Sappemeer, li. van Bruggen, Ieeraar aan de hoogere burgerschool te Veendam en tijdelijk Ieeraar aaa do R. H. B. School to Sappemeer: 2o. voor hot tijdvak van 1 September 1898 tot en met 31 Augustus 1899, benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. School te Sappemeer, dr. J. F. Hoekstra, te Groningen3o. aan D. van Bruggen voornoemd machtiging verleend om, te gelijk met zijn ambt van Ieeraar aan do R. H. B. School to Sappemeer, dat van Ieeraar aan de H. B. School te Veendam te bekleeden. Bij Kon. Besluit zijn, met ingang van 1 Mei 1898, benoemd tot opzichter van den Rijkswater staat der 4e klasse A. van de Linde, A. Steendam en J. L. Bootgozel. Bij Kon. Besluit is aan S. Gaastra, op zijn ver zoek, met ingang van 20 April 1898, eervol ont slag verleend als dijkgraaf van het waterschap Hemelumer Oldephaert en aanhoorige zeedijken, provincie Friesland. Atjeh. Aan een van den civielen en militairen gou verneur van Atjeh en onderlioor.gheden ontvan gen telegram wordt door de Java Cl. het volgende ontleend Uit Daja werd bericht ontvangpn, dat kleine benden van Toekoe Oemar uit Pedir gekomen waren om uit Lohong en Lambesi goederen te halendoor het stellen van hinderlagen gelukte het aan die benden een verlies van een viertal gesneuvelden toe te brengen en twee Beauraont- geweren buit te maken. Den Hen Maart is de mobiele colonne van Lepong naar Lam Noh overgegaan en Lepong door vier brigades marechaussee bezet, ten einde aldaar de registers betreffende personen en goederen te voltooien. Den 6en Maart verjoeg eene patrouille van Kroeng Rajah kleine vijandelijke benden uit het gebergte, terwijl gisteren (14 Maart) een mobiele colonne van twee compagnieën, voorzien van vier dagen vivres, van Selimoen naar Lam Toba vertrok om in verband roet troepen van Tjot Mantjang den geheelen omtrek van Kroeng Rajah te door zoeken. Pedir. De J. B. meldt: Tenzij het door generaal Van Vliet verzocht ontslag uit zijne betrekking wijziging in de in be ginsel aangenomen expeditie naar Pedir en G i g h i e n mocht brengen, zal deze worden aangevoerd door den kolonel J. B. van Ileutsz. Als chef van den staf zal de luitenant-kolonel I. L, Koster optredenverder zullen als staf officieren bij de colonnes fungeeren de kapiteins T. A. de Neve en G. C. E. van Daalen. De verplegingsdienst is opgedragen aan den majoor-intendant W. K. M. Hazeu, aan wien twee kapiteins-intendanten, een kapitein-kwartiermeester en een luitenant-magazijnmeester zullen worden toegevoegd. De benteng te Segli zal worden ont ruimd en tot veldhospitaal ingericht, terwijl voor den trein 2300 dwangarbeiders bij het departement van justitie zijn aangevraagd. Als genie-comman dant zal de majoor E. Marcella optreden. In het begin van de maand Juli zal in het landschap Segli eene troepenmacht worden ver zameld ter sterkte van 4 bataljons infanterie, 1 eskadron cavalerie, 1 batterij bergartillerie, 12 brigade? marechaussees, een peloton genie-troepen, met den noodigen trein, ambulances en 2300 dwang arbeiders. De commandant der zeemacht is uitgenoodigd om den commandant van de in de wateren van Atjeh verblijf houdende flottielje ie doen mede werken tot het bereiken van het beoogde doel bet doordringen in de XXII moekims en het breken van het verzet in de landschappen Pedir en Gighen. Aangezien wij echter in en om Segli vasten voet hebben en langs de kust nagenoeg geen kampongs van aanbelang liggen, die een landing zouden kunnen bemoeilijken, zal de marine er niet veel te doen vinden. Gebeurt er tusschen nu en Juli niets bijzonders, dan zal hare medewerking zich uitteraard bepalen tot een tijdelijke samentrekking van de reeds in de Atjehsche wateren liggende oorlogsschepen nabij Segli en zullen er geen andere bodems worden heen gezonden. Zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, zuilen van Java worden gezonden het 2e bataljon te Magelang, het 2e reserve bataljon en het 3e veld-eskadron cavalerie van Weltevreden, ambulan ces, 1 peloton genietroepen en de reserve-berg- batterij, bij welke de kapitein H. Spreo, de le luitenant C. F. Gits en de adjudant-onderofficier d.d. officier Eichhorn zijn ingedeeld, alsmede een nog nader nan te wijzen luitenant dar artillerie. De J.-B. weet nog mede te deelen, dat in het door den gouverneur-generaal goedgekeurde plan voor de expeditie naar Pedir, de door den chef van den generalen staf uitgeweikte voorstellen in hoofd zaak ongewijzigd zijn overgenomen. Deze waren, volgens het blad, niet lijnrecht in strijd met da door den gouverneur van Atjeh (generaal Yan Vliet) beraamde plannen en na alle bij de monde linge beraadslaging gegeven toelichtingen kon laatst genoemde zich wel met de plannen van kolonel Van Ueutsz vereenigen. Ambolna, De Java CL meldt Van den resident van Amboina is door de regee ring bet volgend telegram van den 4en Maart ontvangenn Algemeeno politieke toestand vol doende, gezondheidstoestand voldoendeslechts onbeduidende schokken en onderaardsch gerommel werden sedert de afzending van mijn laatste tele gram waargenomenhet onderwijs aan de Am- bonsche burgerschool is hervat." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot tijd. verv. v/d notaris teT. ren- dmn. to Tandjong Pandan H. G. v. Os, gcd. diens atwez. met buit. veil., H. J. E, t. d. Kop, cand.- not., word. hij in verb, mot deze ben. eerv. ontsl. uit zijne bctr. v. griff. b/d residentier. te Soera- karta; tot opz. L. A. v, d. Eist, H. Heaviside, L. G. J. A. Halewijn en J. H. Tielm&n, thans tijd. opzzij blijven geplaatst te Batavia, Semerang, Semarang en Soarabaja; bij den Waterst. tot opz. 3e kl Luyks. Ontslage nop verz. de tijd. res. voor de Atjehsche zaken in het algemeen en voor de uitvoering der scheepvaartregeling in het gouvernement Atjeh eu onderhoorigheden in het bijzonder, M. F. H. van Langen, (reeds gemeld.) Verleend. Een buiten!, verl. aan den notaris tevens vendumeester te Tandjong-Pandan (Billiton), H. G. van Oseen jaar verlof naar Europa aan den nss.- res. van Anjer A. J. R. Koopmans Stadnitsky. Ontslagen: op verz. weg. volbr, diensttijd, eerv. en m. pens. de luit.-kol. d. inf. J. F. Breijer, onder toekenn. v. d. titul. rang vin kol.als mil. command, van Palembang, de luit.-kol. d. inf. G. F. Soeters; op verz., eerv. uit *3 lands dienst, de bnrgerl. schrijver 4e kl. bij de mil. administr. H. R. de Cennick van Capelle, Faillissementen. Uitgesproken: 4 April. G. Pupkerhuizen, aannemer to Kekerdom gem. Ubbergen. Rechter-cormnissaris jhr. mr. W, van der Does de TVillebois. Curator mr. H. Veiheijen, te Nijmegen. J. Scimddeboom, handelsagent te Utrecht, R.-comtn. jhr. mr. li. M. J. van Asch van Wijck. Cur. mr. dr. W. A. van Zijst. 5 April, H Jaiing, koopman en winkelier te Medem- bhk. R.-comm. jhr. mr. R. de Marees van Svvinderen. Cur. C. Jongbioed 6 April II. Martens, bierbotteiaar te Oss R.-comm. mr. D. Wesseling. Curator mr. J. Bake, te 's-Hertogen- bosch. A. Elshout, schoenmaker en winkelier ie Waal wijk. R.-comm. mr. A. J. J. baron van Slyrum Cur, mr. J. J. J. D. Bink. A. de Groot, tapper en slijter te Amsterdam, G. Doustraat 57. R. cotnm mr. P. Coninck Westen berg. Cur. J. E. Jacobson. A. M, van den Broecke, uitgever te Amsterdam, Nicolaas Witsenkade 5. R.-comm. mr. P. Coninck Westenberg. Cur. mr. A. J. Cnoop Koopmans. Z. Landsheer, winkelier in goud en zilver te Haarden. R.-comm. mr. P. Coninck Westenberg. Cur. mr. Eylard van Hall, te Amsterdam. A. de Jong, schoenmaker te Lekkerkerk. R.- comm mr. S. Gratama. Cur. mr. P. A Greup, te Schoonhoven. 7 April. P. J. Nijkamp, winkelier te Norel, onder Epe. R -comm. mr. J. L. A. Stolk, Cur. mr. P. P. S. Gualthérie van Weezei, Deventer. Opgeheven: B. C. J. Herfkens, handelsreiziger te Rotterdam. Cuiator, mr. M. v. Gelein Vitringa, te Arnhem. SCHEVENINGEN, 9 April Heden werd alhier door 15 loggers en 20 bomschuiten versche visch aangebracht. .Tarbot gold f8 to-; f l griat ff tot f2, tongen f0 60 tot f0.80, kaoeljauw fl.50 per stuk; schol f3.75 tot f6 en braad f2 50 tot f3.75 per mand. IJMUIDEN, 8 April. Heden waren hier 15 kotter- loggers aan de markt inct 30—60 tongen, enkele tar bot griet, 815 mandjes midd. schol, 2040 mandjes kl. id., 25 mandjes schar. De prijzen waren als volgt gr. tong f0.95 a 1.25, midd. id. 65 a 80 c.. kl. ld- 25 a 30 c.tarbot griet f5 a 12, midd. schol f3.50 a 4.50, kl. id. fl.95 a 2.75, schar fl 80 a 2.25. IJMUIDEN, 9 April. Heden waren aan de markt twintig kotters met 1030 tongen, 1530 mandjes scholletjes. Een sloep met 70 kabeljauwen, 60 sehel- visschen, bijlbot, 500 roggen. De prijzen waren ƒ15 volgtgr. tong 80 a 95 a, kl en midd tong 25 a 60 c., groote tarbot griet f7 a 11, kleine tarbot griet f3 a 4.75, lev. kabeljauw f 2 30 a 2.40, ijlbot f16 a 19, doode id. 50 a 90 c., doode schelvisch 20 a 30 c., alles per stuk; kl. schol fl a 2.25, schar f 0.50a 1.25 per mandrog 50 a 70 c. per stuk. BUDAPEST, 9 April. Tarwe goed. HAMBURG, 9 April. Petroleum loco 5.brief, dito -.geld. Spiritus per April 25, Mei/Juni 243%. Stemmingvast. Amerlkaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 9 April. Tarwe April. Mei. Juni. Juli. Sept. Dec. 9 April. 101%887/g 81% 81% 8 101'/s88% 81% 81% 7 100%87% 80% 80% Ma s. April. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. 9 April. 34 35% 8 34%353% 7 337/a35

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 8