De Doofheid van Kinderen, BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. ¥L A AIIDIN GEN. Maandag j.l. is te Buda-Pest de grondwet ■van 1848 herdacht. In een gemeenschappelijke zitting van den Rijksdag werd de door den Koning goedgekeurde wet voorgelezen betreffende de herdenking der afkondiging der wetgeving van 1848. Daarop verleende de Koning audiëntie aan de afgevaardigden uit wier naain Szilagyi het adres van hulde aanbood. I'rans Jozef antwoordde met een toespraak. In de stad en in geheel Hongarije werd feest gevierd, maar niet met geestdrift. Het volk vindt 11 April niet den meest gedenkwaardigen dag. 4'orst Nicolaas van Montenegro, de seenige vriend" van wijlen ezaar Alexander III, schijnt ook de vriend van diens opvolger te zijn. De Czaar zond hem 30.000 repeteergeweren en 30 miiüoen patronen ten geschenke. De gezant van Servië heeft bij de Porte een nota zijner regeering ingediend, waarbij verzet wordt aangeteekend tegen de herhaalde schen ding der grens door Albaneezen. Een onderzoek wordt verlangd. Bij iradé van den Sultan is het besluit van den ministerraad goedgekeurd om eenTurksch gezantschap te vestigen bij het Vaticaan. Eeti incident, waarvan de aanleiding niet bekend is, heeft zich te Kanea voorgedaan. Een Turksch soldaat loste verscheiden ge weerschoten op een Fransch soldaat en wondde twee burgers. Hij vluchtte daarop bij een moskee-wacht, die uit het gebouw haar geweren richtte op een Fransch detachement, Montenegrij nsclie gendarmen namen de schul digen in hechtenis. Met het oog op de jongste onlusten in King- Chang verklaart Rusland dat de toevoeging van King-Chang bij de Russische invloedssfeer nood zakelijk is. Prins Heinrich van Pruisen zal ook door de Keizerin-Weduwe van China in gehoor worden ontvangen. Daily News verneemt uit Shanghai, dat in het keizerlijk paleis te Peking een omvangrijke samenzwering is ontdekt tegen het leven van verscheiden hooggeplaatste dignitarissen. Do Dnie. Gisteren werd te Utrecht de 20ste alge- meene jaarvergadering gehouden van »De Unie": een school met den Bijbel. Uit de mededeelingen, die de voorzitter, baron Schimmelpeaninck v. d. Oije van Hoevelaken, in zijn openingswoord deed, bleek, o.m., dat het aantal christelijke onderwijzers is toegenomen van 1491 tot 1582, dat der kweekelingen van 1157 tot 1223. De verslagen opgenomen in het verschenen jaar verslag, werden goedgekeurd. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat het aantal locale comité's met 1G vermeerderde en steeg tot 587. Er werden 7 comité's geschrapt, 9 hielden geen Unie-collecte, 5 bleven in gebreke hun bijdrage te zenden. Toch was de opbrengst der collecte grooter dan in vorige jaren. De commissie van schoolwetswijziging werd aangevuld met de heeren prof. dr. A. Kuyper, prof. dr. H. Barinck, prof. dr. J, Woltjer. Ingetrokken werd dientengeio'ge het voorstel Rotterdam, dat bedoelde de heeren Woltjer c. s uit de noodigen al-nog hun bezwaren tegen bet Unie-rapport m te brengen. Het voorstel-Bols ward, om bij de Regeering de noodige stappen te doen ten einde te ver krijgen dat ouders, wier kinderen van gemeente wege kosteloos onderwijs ontvangen vrij zijn in de keus der school, werd zonder wetswijziging niet mogelijk en dus thans ontijdig geacht. Aangenomen werd een voorstel van Wolvega; »De Unie" stelle een onderzoek in naar de schoolgeldheffing op de openbaie lagere scholen. Hieiaan werd, na discussie op vooi stel van den heer Lohman toegevoegd: »en naar den invloed dien de wet-Mackay op de bijzondere scholen heeft geoefend." In de middagvergadering werden langdurige besprekingen gevoerd over het ingediend wets ontwerp op den leerplicht, echter in besloten vergadering. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Mr. Th. Heemskerk, .1. C. Wirtz, en G. Versluijs, herkozen werd de heer T. P. bar. Macky. De vergadering werd met dankzegging door ds. Gerth van Wijk gesloten. Congres voor graphische vakken. Den tweeden dag kwam allereerst de motie van sDe Nederlandsche Drukpers" aan de orde, waarin in overweging gegeven wordt om het federatief verband eerst in werking te doen treden, als GO pet. der beoefenaars der graphische vakken zich met het schema zal hebben eens verklaard. »Ue Katholieke Pers" stelde voor te lezen CO pc. van de op het congres aanwezige vereeni- gingen. Dit amendement werd aangenomen, zoodat dus ook de motie beslist was. De grondregelen der federatie werden nu onder de vorm eener reeks van artikelen vast gesteld. Daaruit vermeiden wij, dat drie ver- eenigingen, in ééne zelfde gemeente zetelende, het bureau van uitvoering der besluiten van de federatie zullen vormen. Dit bureau van uitvoering zal uit zijn midden en verantwoor delijk Dwiluitvoerder" benoemen, voorloopig voor den rijd van één jaar en tegen geldelijke be- looriing der van hem te vragen diensten. De regeling der contributie gaf eigenaardige moeilijk heden, daar vele lypografen lid zjjn van meer dan eene vereerngmg, en dus, zoo per veree- nigirg gecontribueerd werd, velen dubbel zou den betalen. Dp voorstel der Haag=che afdeeling van den Typografenbond besloot men dat de heffing der Contributie op zulk eene wijze zal geschieden, dat het. dubbel betalen buitenge-doten wordt. Met geringe meenlei beid van stemmen werd tot de voi ruing van een weerstand-kas besloten. Daartoe zal een stamkapitaal van f 000 wor den opgelegd, te.iwijl verder geregelde heffingen tot stijving dezer kas zullen plaats virideo en vrijwillige bijdragen gevraagd zullen mogen wor den. De toetredende vereenigingen zull-ri zicli per contract verbinden voor den duur der loonbe- weging en der beweging tot afschaffing van Zondagsarbeid. Ten minste eens in de twee jaren zal de federatie vergadeien. Toen nu de vraag in omvraag zou gebracht wordeu of men op grond der aangenomen basis de federatie definitief zou stichten, bleek, dat vele afgevaardigden geen mandaat tot deze be slissing hadden ontvangen. Van de 17 vertegen woordigde vereenigingen verklaarden ziels 10 voor de federatie, 7 stemden blanco, zoodat de geëischte 60 pet. niet ten voile was verkregen. Over de hier aangenomen grondregelen zal een referendum worden uitgeschreven. De vergadering nam echter met het comité aan, dat de federatie door de stemming als ge sticht was te beschouwen. Als bureau van uitvoering werden de vijf Amsterdamsche typografen-vereenigingen aan gewezen, welke gezamenlijk een comité van ge delegeerden uit haar midden zullen vormen, dat op 1 Juni zijn taak zal aanvangen. Na dit besluit werd liet congres gesloten. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat op 9 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,275,320.831/9 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,969,177.271/2 Te Ameide is op ruim 86-jarigen ouderdom overleden de beer mr. J. D. van der Poel, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-burgemeester van Ameide en Tienhoven. Mr. G. L. W. Vos beeft met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd als secretaris der gemeente Assen, welke betrekking hij ruim veertig jaren heeft waargenomen. Ter verkiezing te 's-Gravenhage van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is gisteren de volgende opgave van candidaten bij den burgemeester ingeleverd: mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, mr. W. Dolk, mr. M. J. C. M. Kolkman, mr. J. P. Sprenger van Eyk. Naar de Westl. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt is er voor de gemeente Maassluis een grootsch plan in wording, en wel het oprichten van een scheepswerf met dokinrichtingen, die een eerste plaats zal innemen onder de grooie inlichtingen van dien aard hier te lande. Het voor deze onderneming benoodigde kapitaal wordt geschat op 2 millioen guldens. Gemeenteraad Tan Overschie. Zitting van 13 April, des voormiddags te 10% uur. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzitter de heer Bos, burgemeester. Notulen worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den Secretaris van den Raad van State, houdende mededecling dat de termijn tot het indienen van bewijsstukken enz. betreffende bet bezwaar van C. Treurniet tegen het besluit van Gedep. Staten is verlengd met 3 weken. De voorzitter deelt mede dat bereids is geant woord dat van de gemeente geen nadere bewijsstuk ken zullen worden ingezonden. Voorts is ingekomen de goedkeuring van Gcdep. Staten op het raadsbesluit tot wijziging der politie verordening. Op voorstel van B. en W. wordt daarna i/s jaar afschrijving verleend op den aanslag in de honden belasting ingevolge han daartoe ingezonden adres aan P. Warmenhoven, H. Maan, B, Boer, A. T. O. Tomsen, en D. van Amen. Door N. van Asscndelft is gereclameerd tegen den aanslag in de bondenbelasting op grond dat zijn hond niet is een luxehond maar een waakhond. De Voorzitter zegt dat de grens daartusschcn moeielijk te trekken valt, maar tot regel is aange nomen dat honden, in de kom der gemeente niet op een werf verblijvende, zijn waakhonden. Op grond hiervan wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Diensovereenkomstig wordt besloten. Nog is ingekomen een adres van J. de Haas te Hillegersberg houdende aanvrage om concessie tot de levering van clectriscb licht in de gemeente zoo voor particuliere als gemeentegebouwen en straatverlich ting. Tc Hillegersberg zal een centraal station wor den gebouwd vanwaar uit de levering van licht zal geschieden aan Overschie, Schiebroek en Hille gersberg. De levering zal geschieden tot den prijs van 1 cent per 55 volt, een licht van 16 normaal kaarsen. De Voorzitter deelt mede dat hem een rapport is ter inzage gegeven van een Delftsch professor, wien do aanvrage om advies ter hand was gesteld. Dit rapport luidde niet gunstig voor den conces sionaris; deze schijnt te optimistisch te zijn; de prijs wordt voorts ondenkbaar laag genoemd, terwijl de berekening schijnt te zijn gebaseerd op een veel te groot aantal lichten. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor voorloopig een beslissing hieromtrent aan te houden. De heer R u h a a k deelt nog mede dat hij omtrent de prijzen van electrisch licht inlichtingen heeft ingewonnen en dat hem daarbij was gebleken dat een straatlantaarn werd berekend op f7 per jaar; een lamp in een huis kostte f 11. De Voorzitter deelde nog mede dat de heer de Haan de gemeente Hillegersberg wenschte te verlichten voor f 2000.per jaar, ccn prijs die weer hoog is vergeleken bij de prijs van f300. die de gemeente 's-Gravenzande betaalt voor een zelfde aantal lantaarns. Ten slotte besluit de Raad overeenkomstig het advies van B. en W. om voorloopig een beslissing aan te houden. Het rapport zal bij de Raadsleden ter lezing worden rondgezonden. Ten slotte wordt door B. en W. aan den Raad aangeboden het verslagover den toestand der gemeente. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering hierop gesloten. Bij Kon. Besluit van 9 April is, met ingang van dienzelfden datum, de directeur van het post- en telegraafkantoor te IJzendijke, J. H. Büdeker. uit 's lands dienst ontslagen. Bij Kon. Besluit is de voor den dienst in Ned.-Indië bestemde 2e-luit. der inf. E. C. Brusse gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, in te gaan op den dag waarop hij in die gewesten in actieven dienst zal worden gesteld. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot opzichter bij 's Rijks Museum te Amsterdam, C. L. Marton, gepensionneerd staf muzikant van het 4e-reg. inf. Gemeenteraad, De Gemeenteraad zal eene vergadering houden op Dinsdag 19 April 1898, des namiddags te 2 uren. De Agenda bevat 1. Vaststelling der notulen van de vergade ringen van 1G en 24 Maart jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van leden in de stembureaux voor de verkiezing van een lid voor de Provin ciale Staten en van leden in het stembureau voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad in district III. 4. Benoeming van leden der Commissie van voorlichting, in art. 19 der Verordening op de heffing van een pi. dir. belasting naar het in komen, voor het belastingjaar 1898/9. 5. Benoeming van een onderwijzer, tevens plaatsverv. hoofd, aan de ie openbare koste- looze school. Op de voordracht zijn geplaatst I. J. A. van der Poel, onderwijzer aan de le openbare kostelooze school alhier. 71. C. Ruiter, onderwijzer aan de 3e open bare kostelooze school alhier. III. N. Tak, onderwijzer aan de 2e openbare kostelooze school alhier. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de 2e openbare tusschenschool. Op de voordracht zijn geplaatst I. O. Ruiter, onderwijzer aan de 3e openbare kostelooze school alhier; II. H. H. van Katwijk, volorit. onderwijzeres aan de le en 2e openbare Tusschenschool, alhier; III. M. Zimmermans, onderwijzeres te Oosterland. 7. Oritwerp-besluiten tot wijziging der ge meente-begrootingua voor 1897 en 1898. 8. Adres van W. Maltha om eervol ontslag als onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd aan de 2e openbare Tusschenschool. 9. Adies van H. J. Lamers om eervol ontslag als onderwijzer aan de 2e openbare Kostelooze school. 10. Adres van J. van Nieuwenburg, brug wachter aan de Spoeiingbrug, om continuatie van huur van de woning boven zijne brug- wachtersvvoning. 11. Staten van oninbare posten op de plaat selijke directe bela-ting, dienst 189G, en op de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst '189G/97. 12. Wijziging der begrootingen voor 1897 van het Burgerlijk-armbestuur en het stads ziekenhuis. 13. Rekening over 1897 en begrooting voor 1899 der Hofjes van Belois 14. Rekening over 4897 van het Aigemeen Handels-entrepot. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethou- Uers om aan den huurder van den Schinkeldijk over 1897 en 1898 vermindering van pacht toe te kennen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging vp,n de instructie van den directeur en van die van den opzichter over de gemeentewerken, in verband met het in eigen beheer nemen der gemeentereiniging. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot regeling van het getal schatters voor den kleinhandel in sterken drank en tot vast stelling hunner jaarwedde. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun college te machtigen tot het aannemen der door het Rijk gestelde voor waarden by de aan de gemeente verleende vergunning tot het verlengen van den strek dam in de Maas tot tegen het Westerhaven hoofd en daartoe te onderteekenen de door hen overgelegde ontwerp-akte. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om het voormalig gymnasiumgebouw in te richten tot archiefgebouw en voor bureau van den burgerlijken stand, de bevolking enz. 20. Voorstel van Burgemeester en Weihou ders tot invoering eener heffing van keurloon van vleesch, volgens door hen overgelegd ont- werp-heffingsbesluit, met ontwerp-verordening op de invordering. 21. Voorste! van Burgemeester en Wethou ders tot het instellen van een rechtsgeding tegen de firma Van Deventer Co. a!hier\ ter beëimtiging van het tussclien die firma en de gemeente gerezen geschil over het door die firma aan de gemeente verschuldigde wegens veibruikt gas buiten den meter. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Visi tatie is Zondagavond de jaai üjksche novene tot voorbereiding van het feest der H. Liduina met plechtig Lof en predikatie geopend. Het beeld van onze vereerde StadsheilDe prijkt weder te midden van eene fraaie ver siering van levend groen eu bloemen, in het priesterkoor, terwijl de H, Relikwieën mede in deze sierlijke omgeving ter vereering zijn uitgesteld. Vooral bij de fraaie gasverlichting die des avonds Liduina's beeltenis omstraalt, biedt het geheel een recht opwekkenden, feestelijker! aanblik. Gedurende de dagen der novene heeft dagelijks voor liet Lof de omvang met de H. Relikwieën plaats, terwijl het gemeenschappelijk gebed voor de belangen dezer stad en tot verschillende intentiën wordt verricht. (Ak S. Ct.) De Koernarktbrug zal hedenavond natiën uur voor de passage gesloten zijn. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een rozenkrans, een witte kinderrok met een zakdoek, een portemonnaie met 71/3 cent. een ledige portemonnaie, een hondenhalsband met Rotterdamse!) belastingteeken, twee godsdien stige l oekjes, een blauw schort, een huissleutel, een sleuteltje en een gouden oorbelletje. b. Terug te bekomeu aan de volgende adressen: eon grijze kip, bij v. d. Ent, Zeestraat 13; een gouden oorbelletje met rood steentje, bij Vrouw- deunt, Lange Singelstraat 22; een beursje met f 0.22, bij Rontehap, Kleine Baan een krans van gemaakte bloemen, bij Bos, Kethelstraat 29; een muilkorf, bij Zimdarse, Dam 7; een lieerenparapluie, bij Haring, Kortlandstraat 15»; een beursje met f 1.90, bij van Leeuwen, Laan ons Genoegen 78 en een rozenkrans, bij Schoof, Boterstraat 11. BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 April. Jacoba, dochter van L. Lugtenburg en M. Bezemer, Oostsingel. Martina Johanna Catharina, dochter van D. Kuil en J. C. Ber- nöster, Lange Achterweg. 11 April. Petronella, dochter van G. Ooster man en N. Nap, Baqijnenhof. 12 April. Jacoba Maria Elisabeth, dochter van J. F. W. Droge en W. F. Kooijman, Heeren straat. Marias Leonard us Ludwinus, zoon van W. Vorstenbos en L. C. van der Moer, Hendrinastraat. Julius Cornelius Joseph, zoon van B. B. Ilosman en M. J. A. JufTermans, Lange Haven. Arnoldus Anthonius, zoon van J. J. A. van den Berg en M. M. Kempen, Singel- kerkstraat. 13 April. Hannes, zoon van G. Onverwacht en P. A. van de Peppel, Bakkerstraat. Peter, zoon van J. Peters en W. A. van Es, Rottordamsche Dijk. ff 30 cis. per regel. het gevaar, dc verpleging en de genezing daarvan. 5\De doofheid genezen van een kind, is eene doof-stomheid gespaard." Volgens beoordeeling der voornaamste ge neeskundigen bestaat er bjj bijna ieder kind, dat vóór de 8 jaar het gehoor verliest, gegronde vrees om ook de spraak le verliezen. Gelukkig is het kind van den heer Streulens, koopman te Eyseringen (België), daarvan ver schoond gebleven. Ziehier hetgene hij ons schrijft: i Ik acht mij overgelukkig u mede te deden i>dat, na tien dagen geregeld uwe voorgeschre- jd vette verpleging te hebben gevolgd, mijn )>dochtertje volkomen van hare doofheid genezen lis, waaraan zij sedert twee jaren lijdende was. Deze verklaring leest men in het Blad voor aan doofheid, neus- en keelziekten lijdenden, (het voornaamste der bestaande otoligische nieuwsbladen) en bewijst niet alleen het nut, maar ook de noodzaak der lezing daarvan voor ouders, waarvan kinderen door een derge lijk verschijnsel zijn aangedaan en voor een ieder waarvan het gehoor, het strottenhoofd, de neus of de keel belemmerd is. Dit blad behelst niet alleen menigte gene zingen, maar geeft raad en middelen om eene spoedige genezing te bekomen. Met het doel de zoo nuttige verspreiding daarvan te bevorderen, zendt de directeur van het Instituut Drouet, 147, Troonstraat, te Brussel, daarvan aan ieder die zulks aanvraagt gratis een exemplaar. PIERRE FIDEIIT. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 13 April. Lieuvve Bangma en Johanna Bitjen- burg. Pieter Verhoef! en Johanna Hozeman.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2