BINNENLAND. STADSNIEUWS. i ga. betreffende de administratie gegeven. Een tele gram van Chamberlain van 15 Februari stelt voor het oorspronkelijke voorstel te wijzigen, door ile directeuren te machtigen de oor schriften \au den Wctuevenden Raad niet goed te keuren en te onderwerpen aan het veto van den secretaris van staat. De directie stemde den -iden Maart daarmede in. Er liepen te Berlijn geruchten over een ministerieele crisis, wat betreft de ministers van binnenlandsche zaken en van eeredien«t. De Nordd. Allg. Ztg. noemt die geruchten totaal ongegrond. Zola heeft in de Aurora opnieuw een artikel gepubliceerd dat tot titel draagtUne nouvelle ignaminie (Een nieuwe laagheid). Zola komt er tegen op, dat men uit zijn brief ,Paccuse slechts drie regels beeft genomen, om hem te kunnen veroordeelen zonder dat er licht komt in de zaak-Dreyfus. Zola schrijft deze manoeuvre toe aan vrees voor de waarheid. Dergelijke manieren, zegt hij, zullen door de geheele wereld verfoeid worden, doch niets zal de waarheid kunnen tegenhouden, die ten slotte toch zal overwinnen. Te Berlijn is uit Rome vernomen, dat de militaire attaché van het Italiaansche gezant schap te Parijs Panizzardi, wegens de jongste onthullingen betreffende de Dreyfus-zaak in de Siècle, met het einde dezer maand van zijn post ontheven zal worden, daar hij die mededeelingen niet kan en mag loochenen en zijn diplomatieke positie daardoor onhoudbaar zou worden. Men verneemt bovendien dat de Russische regeering eveneens reeds eenigen tijd ge leden te Parijs liet verklaren dat zij nooit iets met Dreyfus te maken had gehad, en dat zij van het afleggen van deze verklaring ook andere bevriende regeeringen in kennis stelde. De Porte heeft in een circulaire aan haar vertegenwoordigers in het buitenland verklaard, dat zij er niet aan denkt de Turksche troepen van Kreta terug te roepen. De Times verneemt uit Johannesburg dat het antwoord der Transvaalsche regeering op Chamberlain's uepêche over de Britsche suze- reiniteit, heden aan den Engelschen agent zal worden overhandigd. Uit de laatste officieele statistiek blijkt dat gedurende de maand Februari in Yoor-Indië 7845 personen zijn gestorven aan de pest. Tot op het oogenblik heeft de epidemie 71,004 slachtoffers gemaakt. Christelijke /angvereenigiiigen. Maandag en Dinsdag is te Dordiec.ht de 12de jaarvergadering gehouden van den Bond van Christelijke Zangverenigingen. De heer G. Schleicher Hzn., voorzitter van de afdeeling Dordrecht leidde de vergadering in met een welkomstwoord. Daarop vei kreeg de heer mr. H. graaf van Hogeudorp, van 's Gravenhage, voorzitter van het hoofdbestuur, het woord, om namens de verschillende afgevaardigden hulde te brengen voor de ontvangst en bij voorbaat dank te zeg gen voor al wat de afdeeling voor den bond heelt wi'len doen. Des middags had een boottocht plaats van half dl ie lot half vijf, onder t.egunstigmg van moui, zij het dan ook wmdeijg Paasehweer. De tocht gmg de i icbting van Gonnchetn op. Als altijd liet liet gezicht op den Biesboach ei. het huis »te Merwede" niet na indruk te maken op de deelnemers. Het behoeft nauwelijks ge zegd dat er menig vriend-chappelijk ondei houd werd gevoerd, teiwijl nu en dan ook een heil over de wateren van de Oude Maas weei klonk. Des namiddags te 5 uur veseenigden zich een veeitigta! leden en afgevaardigden aan een ge- meenschapperijken maaltijd in de veieenigmg Kunstmin"' waar menige hartelijke speech werd afgestoken op liet welzijn van den bond. Des avonds gaf de Chiistelijke zangvereeniging «De Lofstem" van Dordrecht, directeur de heer J. Brussaard. eene uiivoering. Nadat Ds. H. G de Jonge met een toepasselijke rede en gebed de bijeenkomst had geopend en een koiaai was gezongen onthulde de bonds voorzitter, giaaf van Hogendorp, bet mooie vaandel der zangvi-reernging, een schenking van belangstellende Doidtsche ingezetenen en spiak daaibij den vvenscli uit, dat de zangvereeniging «De Lofstem" in dit veldteeken voort moge gaan op het pad der kunst, de" gewijde muziek, die van Christendom onafscheidelijk is. Den tweeden dag werd des ochtends een directeuren-vergadering gehouden, waarin de nummers, die op het groote Zangersfeest te Voordaan zullen gezongen worden, werden be sproken en de heer J. Godefroy, aan wien de leiding is opgedragen, eenige opmerkingen in het belang der goede uitvoering besprak. In dien tusschcnlijd ondernamen de afge vaardigden eene wandeling door Dordrecht en bezichtigden de Groote Kerk met al haar kunstschatten. Te II uur werd de algemeene vergadering door den Graaf van Hogendorp met gebed geopend. Uit hel. jaarverslag door den len secretaris, den heer VV. J. Jaliuk, uitgebracht, bleek o.a. dat aan bet zangersfeest te Voordaan 2300 zangers zullen deelnemen. In herinnering werd gebracht de benoeming van Joh. Wagenaar, Utrecht, voor wylen Nicoiaï, alsmede het nieuwe titelblad vwr het Bondsorgaan, door den heer Den heer J. Pelser zijn redacteuif-cliap. K. C. Hanten geteekend. weid hulde gebracht voor De kroningsfeesten zullen ook door den Bond niet vergeten worden. De Bond veiloor 19 vereenigingen. won er echter 21, zoodat hij op het oogenblik'187 af- deelmgen telt mei 7500 zangers. Un het verslag van den penningmeester, den beer Van Ruytcnberg bleek, dat de kas sluit met een batig saldo van f 626,4834. De aftredende be-tnuisleden, de heeren J. D. de V.sser Sinils, J. Pelser en Jac. Smelink, allen te 's-Gra*enhage, worden met bijna algemeene stemmen herkozen en nemen die benoeming aan. Alsnu komen aan de orde de voorstellen der afdeelingeo. Wij maken van de voornaamste bier melding: «Sempie Crescendo" (Sneek) wenscht de nog niet aangesloten vereenigingen in de provincial, aan te schrijven tot aansluiting. De veigadei ing vereenigt zich met dien wensch. «De Lofstem" (Doidt) stelde o.a. voor wegens de onchristelijke wijze waarop de «Bond van Gemengde Zangverepnigingen" zich op de Dordt- sche Tentoonstelling heeft gedragen, den leden van den Christelijken bond te ontraden de zan gersfeesten van genoemden bond meer bij te wonen. Ds, Heineeken (Smilde) houdt naar aanleiding van het voorstel van twee afdeelingen, om de Bondsmuziek alleen in de wintermaanden te doen verschijnen, een warm pleidooi voor het houden van zomer-repetities. Een voorstel van den heer Sprey (Zwam- merdam) om de muziek aan de leden mee naar huis te geven, wordt niet ondersteund. De heer Hansen zegt terecht, dat de muziek voor 1 cent per week in eigendom te verkrijgen is. Verder wordt besloten (voorstel-Maassluis) meer koraalmuziek te geven, terwijl provinciale zangersfeesten niet op den weg liggend van den Bond worden geacht. Het voorstel van Jutfaas en IJselstein: >De Bond geve uitBloemlezing uit de Psalmen en Gezangen, voor gemend koor", stuit volgens den heer van Hogendorp af op het copyrecht, üat op de Gezangen bestaat. Hilversum werd na afhandeling der voor stellen met bijna algemeene stemmen tot plaats voor Je 13e algemeene vergadering aangewezen. (Het bestuur had voorgesteld Hilversum, Hoorn, Heerenveen). De heer J. Pelser, redacteur van Be Lofstem, verkreeg alsnu het woord om te spteken over «De roeping van oos persorgaan," Hij vraagt er meer belangstelling en medewei king voor. Zijn roeping is de vereenigingen voor te lichten, maar vooral den Christelijken zang te bevorderen en alles te doen tot meerdere eere Gods en tot roem van den Heiland. De bond streve ook naar verbetering van den Volkszang en boude vooral het oude en ouver- valschte «Wilhelmus" in eere. Spr. oogstte den dank der vergadering. Ver schillende wenken worden nog gegeven en vooral aangediongen op verhandelingen als b.v. die over het Beutsches liequiern van Brahms. Men zal er ook op bedacht zijn het orgaan voortaan meer tot ondetlinge besprekingen be schikbaar te stellen. Na nog eenige besprekingen sloot de voor zitter de vergadering onder dankzegging voor de ondervonden ontvangst in Dordrecht. Men besloot met gebed, waarin ds Heineeken vooigmg en met het zingen van h»t Danklied uit de Hondimuziek. Prijsvraag' Zuivelfabriek. «De Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noordei kwartier", van meening, dat over bet algemeen de Noord- hollandsche kaasfabrieken, zoowel wat de in lichting als wat de regeling van liet bediijf betreft, niet voldoen aan de eischen, die tegen woordig gesteld mogen worden, verlangt: •o. Eene nauwkeurige beschrijving van een zuivelfabriek, ingericht voor de bereiding van Edammer kaas, tweemaal per dag uil voile rn.-lk, met opgaaf van alle benoodigde werk tuigen en gereedschappen, benevens eene schets van de inlichting en organisatie van het ge heele bediijf, de controle op h< edanigheid en behandeling der melk inbegrepen (bieronder is niet bedoeld eene beschrijving van de methode van beieiding). Het antwoord moet vergezeld gaan van eene raming van kosten en van de noodige, eenvoudige sclietsleekeningen, die zoodanig moeieu zijn, dat een bouwkundige daarna bestek en teekening kan vervaardigen. In de fabriek moet dagelijks 5000 kilogiam melk vet wei kt kunnen worden. b. Een plan als boven beschreven van eene fabriek, waar de melk éénmaal per dag uit ge deeltelijk geroomde melk tot Edammer kaas wordt verwerkt, met dien verstande echter, dat de melk zoowel des avonds als des morgens aan de fabriek wordt geleverd. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan bij het andere daarnaar worden verwezen. Voor bovengenoemde prijsvraag wordt beschik baar gesteld een bedrag van f300; de wijze van verdeeliug zoomede de al of niet toekenning hiervan, behoudt het bestuur zich voor. Antwoorden worden ingewacht bij den secre taris der vereeniging, den heer W. Teengs, te Alkmaar, vóór 1 Januari 1899. In de plaats van den heer A. Visser, die bedankt heeft, is tot hoofdingeland-plaatsver- vanger van het hoogheemraadschap nSchieland" in het 2de district (hoofdplaats Bleiswyk) met algemeene stemmen (111) gekozen de heer C. L. J. Bos, burgemeester Zegwaard en Benthuizen. van Zoetermeer, KETHEL EN SPALAND. 14 April. Heden morgen kwam S. v. d. Korie met zijn knecht A. Overbond, beiden uit Vlaardinger-Ambacht den Vlaar- dingschen weg afrijden. De hit schrikte en sprong opeens met wagen en al in de sloot en wel zoo dat de bit geheel onder den wagen geraakte. Met veel moeite mocht men er eindelijk in slagen het paard eerst en daarna den wagen op het droge te halen. Niets was beschadigd. O. was bij dit ongeluk te water geslingerd. Patrimonium. Gisterenavond had alhier een openbare ver gadering plaats van de afdeeling Schiedam van «Patrimonium" in haar vereenigingslokaal aan de Tuinlaan. Als spreker trad daarin op ds. Kruijswijk van Kollutn met het onderwerp: «De nationale beteekenis van «Patrimonium". Spr. stelde bij de behandeling van dit onder werp voorop de vraag: wat is het doel van «Patrimonium", eu beantwoordde die door be handeling van het program en de statuten met verwijzing naar de wording dezer Yereeniging. Symplionie-Yereeniging. Met wel groote voldoening kan de Symplionie- Vereeniging alhier terugzien op het gisteren avond door Imar gegeven concert; en is er voor de vereeniging zelve oorzaak tot blijde tevreden heid, Schiedam's mwoneis mogen dankbaar zijn, dat zij zulk eene vereeniging bezitten, die met beperkte klachten zulk een volkomen resultaat weet te verkrijgen. De avond weid geopend met het «Wilhelmus van Nassauwe", op verzoek gegeven volgens het arrangement van den directeur der Sympho- nie-Vereemging, den heer Bart. Verhallen. Ook met dit anangement, naar de toonzetting van* 1583 maakte dit werk diepen indruk. M Beethoven's eerste Symphonie werd als hoof# nummer van den avond gegeven wij hadden hierbjj gelegenheid de krachtige en waimte geTende leiding van den directeur te bewon deren, die de slechts nu en dan samenspelende artisten tot zoodanig ensemble wist te ver eenigen, dat o.i. het bereikbare hier bereikt is. Zeer schoon werd het andante vei tolkt. Er behoort voor een directeur vertrouwen in eigen kracht en die van het orkest toe, om eene Beethoven-Symphonie ten gehoore te brengende moeilijkheden doen zich van alle kanten op en van elk instrument in het bijzou- der wordt veel geveigd; dat de vertolking zoo onberispelijk geschiedde, als met dit nietover- talrijke orkest meoschelijkerwjjze mag gevergd worden, is geen geringe voldoening voor den leider, die met een warm applaus van de nog al talrijke hoorders de uitvoering van dit num mer beloond zag. Behalve de Beethoven-Symphonie gaf het orkest nog de Eritre-Aete uit «König Man fred" van Reinecke, de Senerade von VVüerst en de ouverture sPreciosa" van von Weber, welke werken alle met warmte vei tolkt wer den. Vooral de rnelodieuse Preciosa-ouverture werd met groote distinctie gegeven. Twee solisten waren er dezen avond mej. Mathilde Parrnentier, zangeres, uit Berlijn en de directeur der Symphonie-Vereemging, de heer Verhallen, vio'fet. Mej. Parrnentier kwam het eerst aan het woord het is bekend, hoe deze zangeres sedert eenige jaren hare opleiding te Berlijn bij mevrouw Joachim geniet, en weldra hoopt hare studiën te voleinden. Deze zangeres beschikt over een buitengewoon omvangrijke, gemakkelijk aan sprekende stem, met een fraai alt-timbre. Te beweiea, dat zij reeds nu geheel geeft, wat zij belooft, zoude ons met de waarheid in strijd schijnen, toch zijn wij zeer tevreden met het geen zij reeds nu weet te praesteeren. Vóór de pauze werd de Aria uit «Odys^eus van Max Biucb" door mej. Parrnentier gegeven mei uitnemende vooidiacht. Bij hel smachtende en vertiouwende, door den text geboden, voegde zich de stem der concertgeefster uitnemend vooral 0"k het slot van de aiia vond eene ge lukkige wedergave. Na de pauze zong mej. Parrnentier, aan wie, bet zij nog opgemerkt, door de Symphonie- Vereenigmg bij haar binnentreden een bouquet was aangeboden, eenige liederen, waarvan «Een sproke van Minne", eene compositie van den heer Bart. Verhallen, meer bijzonder de aan dacht trok. Een warm, welverdiend applaus, was na ieder nummer het bewijs der ingeno menheid van de hoorders. De heer Bart. Verhallen deed zich als een kundig violist kennen, van veel gevoel en technische vaardigheid. Het «Andante Religioso" van Thomé legde van het eerste in het bijzonder de bewijzen af, terwijl eene mazuika van Wie- niawsky «ie laatste deed bljjken. Met het num mer na de pauze het allegro en andante uit het 7de concert van de Bériot werd de uitnemende indruk bevestigd, die men na den lieer Ver ballen reeds meermalen als bekwaam dirigent te hebben leeren kennen, thans van hem kreeg als keurig violist. Vermelden wij ten slotte nog de verdienste lijke wijze, waarop eene dame van buiten deze stad den heer Verhallen bij zijne voordrachten accompagneerde, en drukken w(j den wensch uit, dat meerdere stadgenooten zich opgewekt mogen gevoelen om de Symphonie-Vereeniging te steunen door zich als lid op te geven. Zij verdient het ten voile. Spr. kwam daarbij tot de conclusie dat de werkzaamheden van «Patrimonium" ten doel moesten hebben een godsdienstige bewegintr in volstiekten zin te zijn. Op theologische gronden motiveerde Spr. daatop uitvoerig het verband tusschen gods dienst en maatschappij, daarbij tot de conclusie komende dat, waar het streven van «Patri monium" op liooger doel is gericht dan op materieele welvaartde nationale belangen moeten gaan voorde plaatselijke; het verbonds- belang voor dat van de afdeeling. Bij de heden gehouden verpachting van staanplaatsen op de a.s. kertnis werd ince- schreven voor perceel A, Broersvest nabij Oost molen, f 230.35, gewone carousselvoor perceel C1, Broersvest, voormalige molen de Witte, stoomcarousei Joh s Tewe te Dordrecht voor I860; Ci, Hypodróme C. Schenofï te Roer mond, f317.77; D1, voormalige molen Dubbele Arend, stoomcarousei A. C. Tewe te Dordrecht voor f 955 en DJ, schommel H. Hommerson te Amsterdam voor f 330.80. Te zamen f2693.02. Het plein aan de Overschiesche poort is no<* onverhnurd gebleven. De «Soirée Amusante et Dansante", het vorig jaar door de kelluers der Officieren-Vereeniging georganiseerd, was zoozeer in den smaak ge vallen, en men had het idee zóó aardig en den avond zóó gezellig gevonden, dat het kellners- personeel, zonder aarzeling en vertrouwende op de medewerking van het Schiedamsche publiek, ook dit jaar besloot een gelijke soirée mogelijk te maken. Voor het «amusante" gedeelte van den avond zou de familie Nieuwenhuijzen zorg dragen; het «dansante" deel kwam voor rekening van de bezoekers en vooral der bezoeksters. Volgens dit plan is ook de avond verloopen. Men heeft zich geamuseerd, er is gedanst, veel en ijverig gedanst, en voor de aanwezigen heeft de avond zeker zijn doel niet gemist. Voor de aanwezigen I Maar daar ligt het teere punter hadden meer, veel meer aan wezigen kunnen ziin dan er waren. De goede zorg van hen, die deze soirée op touw hebben gezet, het répertoire der familie Nieuwenhuijzen en de wijze waarop het programma werd afge werkt, hadden zeer zeker een grootere opkomst verdiend. En de voldoeningde algemeene instemming in het vorig jaar had een talrijker bezoek doen verwachten. De heer Nieuwenhuijzen had dan ook gelijk, toen hij aan zijn serie coupletten «Misrekend" er ook een toevoegde, dat toepasselijk was op de soiiée van gisterenavond. Misrekend hebben zich in zekeren zin de kellners, toen zij vertrouwden op de het vorig jaar ondervonden belangstelling; maar niet het minst hebben zich misrekend zij, die het aan anderen hebben overgelaten de kellners te steu nen bij hun poging om onze stad, zoo arm aan vermaak, althans een enkelen aardigen avond te verschaffen. Voor het personeel der Officieren-Vereeniging vrillen wy hopen, dat een volgende soirée schit terend zal goedmaken de misrekening van gis teren. Hedenmorgen te '14 uur viel de 14 jarige Lena van Wielingen met vischjes vangen aan de Hoofdstraat in de Buitenhaven. Gelukkig werd dit spoedig opgemeikt door een knecht der fiima S. v. Emden en een schipper die met vereende hulp er in slaagden liet kind met een haak aan boord te halen zonder dat het letsel had bekemen. Tengevolge van het werken van den onder grond, geraakte gisterenmiddag een der schoor- sleetsen van de kaarsenfabriek op hetOosterhoufd in schuine richting. Hedenmorgen is deze schoor steen, die een lengte had van 14 meters, tegen den grond geslagen, gelukkig zonder persoon lijke ongelukken of schade te veroorzaken. De firma J. J. Exier alhier zond ons haar geïllustreerden catalogus voor het jaar 1898 toe. Het is een lijvig boekje, getuigenis afleggend van de uitgebreidheid der manufacturen-, bed den-, meubelen- en stoffeerderszaak enz. van den heer Exler. Gisterenavond waren aan de visch markt aan gevoerd 2 partyen leng; de prijzen waren van 1 0.35 tot f 2.20 per stuk. Hedenmoigen waren aangevoerd 1 par tij leng en 2 partijen kabeljauw en 1 vleet; de prijzen waren voor leng van fl.15 tot f2.10, kabel jauw van f0.65 tot fl.25, een vleet falles per stuk. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 14 April. J. H. Stelloo, 20 jaar, en M. A. C. Heijster, 21 jaar. A. "W, v. d. Berg, 35 jaar, en C. M. J. Visser, 29 jaar. D. Ooms, 27 jaar, en J. M. E. de Kroes, 24 jaar. Geboreia 12 April. Cornelia, dochter van J. Bos en H. P. Kool, Proveniershuis. 13 April. Jan Martinus, zoon van P. Winter man? en A. M. v. d. Broek, Westfr. dijL- Christiaan, zoon van A. v. Kampen en D. War- nawa, Adriana&traat. Overleden s 13 April. Franciscus Petrus Elshoi, oud 39 jaar, Bam,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2