528<e jaargang. Vrijdag 15 April 1898. N°. 9601, UITGEVEP^irr'cnRÖEL.OTS. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Asohnsstkstspews voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke aommers- 0.09 BUREAU s BOTERSTR A AT 70, Telephoon TBo. 123. •Advertektteprijb: Tan 1—5 gewone regels met inbe grip Tan ccnc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Rijksmiddelen. De tijksmiddelen hebben over Maart van dit jaar opgebracht fl 1.940.734 tegen f 10.897.909 in die zelfde maand van '1897, zijode dus i uirn een millioen meer. Het '/ia der begrooting bedraagt f 10.158.781. De directe belastingen brachten op f 2.844.474 tegen f3,053.944 in bet vorige jaar, derhalve ongeveer 2 tori minder; de rechten op den invoer f 883.298 tegen 1 877.732, dus nog steeds met een kleine vooruitgang; de accijnsen gaven f4.203.232 tegen f 3.005.874 dus ongeveer 6 ton rneer; de indirecte belastingen brachten op f2.255 541 tegen f 1.797.962 of een half mil lioen meer, de andere bronnen van inkomsten waren ongeveer gelijk. Maart was dus voor de schatkist niet onvoor- deeiig. Wat eene vergelijking met de eerste drie maanden van dit jaar en bet vorige betreft, in 1898 was de opbrengst der rijksmiddelen, ge durende dien termijn 126.391.470, in 1897 f25 682.5(16. Het 3'iS der raming bedraagt f30.476.345. Bij liet vorige jaar is dus een gunstig ver schil te constateeren van 7 ton, teiwijl het nadeelige vei schil bij de raming vooral door liet nog niet aanzuiveren directe belastingen, als personeel, bediijfsbelasting enz. veroorzaakt wordt. De grondbelasting bracht in de eerste drie maanden dit jaar 2 ton minder op, tiet perso neel zelfs 8 ton (veroorzaakt door andere wijze van heffing), de andere belastingen en heffingen meestal iets meer, vooral bet successierecht, hetwelk met ruim 4 ton klom. Uitkeering aan gemeenten. De Minister van Binnenlaruloclie Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onder-cheidene provinciën medegedeeld, dat door den Minister van Finantiën is bepaald: n. dat de laatste uitkeering of verantwoor ding der gemeente- en provinciale opcenten op de kohieren der persoi.eele belasting uitge trokken over eiken dienst, in plaats van uiterlijk na afloop der maant! Augustus van het tweede jaar van den dienst, vooitaan zal geschieden uiterlijk na afloop der maand April volgende op den dienst, en b, dat de uitlteeringen van opcenten der personeele belasting aan gemeenten, waar die opcenten niet op alle aanslagen tot een gelijk aantal worden geheven (verg. art. 12D der wet van 24 Mei 1897, Staatsblad oo. 156) worden geregeld naar het bedrag dier opcenten volgens de kohieren, in dier voege dat daarvan wordt geacht te vei vallen, op den laatsten April één tiende, op den iaaisten Mei twee tienden enz., zoodat bij bet einde der maand Januari, op het belastingjaar volgende, het geheels bedrag ver valt. De tiende gedeelten wordeu telkens be rekend over liet totaal der opcenten op alle kohieren, die sedert den aanvang van het be lastingjaar zijn afgekondigd. Indien nog kohieren worden afgekondigd nadat het bedrag der tiende uitkeering is bepaald, wordt het definitief totaal geacht te vervallen bij het einde der maand April. Leveren van Medicijnen. Bij koninklijk besluit is te niet gedaan de door den Gemeenteraad van Hoogezand uilge sproken schorsing van dr. B. W. Siemens in zijne betrekking van Raadslid, en zulks met vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Groningen, waarbjj by van het lidmaat schap van den Raad vervallen was verklaard wegens levering \an medicijnen ten behoeve van het burgerlijk armbestuur, als zijnde dit in strijd met art. 24 der Gemeentewet. In het Kon. besluit wordt te dezen aanzien overwogen, dat art. 23, laatste lid der Gemeente wet, uitdrukkelijk bepaalt dat het lidmaatschap van den gemeenteraad vereenigbaar is met de betrekking van genees-, heel- of verloskundige die met de armenpraktijk is belastterwijl dan verder wordt beslist, dat het niet twijfelachtig is, dat het begrip van «armenpraktijk" in art. 23 der gemeentewet door den wetgever is opgevat in den ruimen zin, waarbij het daar waar zulks gebruikelijk is (ten platten lande) liet verstrekken van geneesmiddelen omvat. Kiezerslijsten. Wij herinneren onze lezers aan art. 29 der Kieswet, volgens hetwelk »r',ot en met den 15e» April" bezwaren kunnen worden ingebracht tegen de sedert 23 Maart ten Raadhuize ter inzage liggende kiezerslijst. Die bezwaren kunnen hun nen grond vinden zoowel hierin, dat men zelf ten onrechte op de voorloopige lijst niet of niet behoorlijk voorkomt, als dat dit met een ander het geval is of hij er in strijd met de wet wel op voorkomt. Wie zoodanige bezwaren heeft, moet die uiterlijk Vrijdag indienenna dien dag is hij niet meer ontvankelijk. De ingekomen bezwaren worden tot den 21n April op de secretarie voor iedereen ter inzage gelegd en tot den 23n kan ieder belangstel lende daartegen schriftelijke tegenspraak indienen. Lombokfonds. In een algemeene vergadering, 8 Maart te Soerabaya gehouden, is besloten het Lombok fonds te liquideeren en de overgeschoten gelden over te maken aan het Nationaal oorlogsfonds te 's-Gravenhage, onder beding, dat dit een ge machtigde zal aanstellen om de lonpende opvoe- dingsfond-en te controleeren en eventueel nog komende aanvragen van in Indië woonachtige personen te behandelen. Voor dit laatste doel moet f5000 door het Nationaal fonds worden gereserveerd. Het ver slag van het Lombok-fonds toont aan. dat sedert de oplichting hiervan ondersteuningen zijn ver strekt aan ot ten behoeve vanofficieren f31,355, Europee.-ehe ondei officieren f 8.010, Amboi- neesche onderofficieren f 550, inlandsclie onder officieren f375, Ëur. minderen f 20,308, Amb. minderen f5,760, inl. minderen f4,685, nage laten bet.ekkingen etc. f105,849, le zaïnen f176,893. Er blijft nog een som van f57,542 be schikbaar. Nederland of Holland. Door de Kamer van Koophandel te Leiden is vastgesteld een concept missive aan de ver schillende Kamers in Nederland, waarin er op wordt gewezen dat de officieele benaming van ons land «Koninkrijk der Nedei landen" of alleen «Nederland" in het buitenland bij het overgroote publiek vrij wel onbekend is en tot verwaï ring aanleiding geeft, terwijl daarentegen overal de olficieele benaming «Holland" gebruikt en ge kend wordt. Spreekt de Franschman van »Pays-Bas" en gebruikt hij het bijvoeglijk naamwoord Ne er- land ais", de Eugelschman daarentegen houdt nog vast aan het onveranderd «Netherlands", doch weder aan het bijvoeglijk naamwoord Dutch", terwijl de Duitscher, sprekende van «die Niederlande", in den regel nog België daaronder begrijpt. De verwarringen daaraan verbonden, 2ijn meer dan eens gebleken, en de wenscbelijkheid werd in de Leidsche kamer uitgesproken, dat zooveel mogelijk pogingen worden in het werk gesteld, dat op alle officieele stukken, bestemd voor het buitenland, al;? daar zijn passen, wapenschilden voor onze consuls enz., achter den naam Konink rijk der Nederlanden de naam «Holland" tus- schen haakjes er bq worde gevoegd. De Kamer te Leiden verzoekt en vertouwt, dat de zuster-inriebtingen in haar rayon daar toe zooveel mogelijk zullen medewerken, ook ten einde ons land in den vreemde meer be kendheid te verschaffen. Dat inderdaad die bij voeging van groot belang is te achten, blijkt hieruit, dat de handelaren in het gewoon han delsverkeer reeds de benaming «Holland" overal aan hun adres toevoegen en de Nederlandse!) Atnerikaansche Stoomvaartmaatschappij zich te genwoordig noemt «HollandAmerika-lyn. Kerkelijk Congres. Op I en 2 Juni zal te Amsterdam weer een kerkelijk congres gehouden worden. Als voor zitters der verschillende afdeelingen treden op de heeren prof. dr. E. H. van Leeuwen, prof. dr. P. J. Muller, ds. A. Loeff en dr. L. Heldring, mr, W, B. E. baron van den Borch, mr. F. graaf van Bijlandt. lid der Tweede Kamer (voor Apeldoorn); ds. C. E. Gronemeyer en ds. A. de Haan. De onderwerpen, die behandeld zullen worden, zijn ingedeeld in vier rubrieken kerk, school, evangelisatie en diaconaat. Den avond van 31 Mei treedt dr. G. J. van der Flier van 's-Gravenhage voor de congres leden in de Westerkerk op. Philologen-Congres. Te Amsterdam wordt thans het eerste Neder- landsch Pkilologen-congres gehouden. Gisteren zijn de zittingen aangevangen. Het bureau van liet Congres wordt gevormd door de heeren prof. dr. S. A, Nabatr, voor zitter; prof. dr. B. Symons, vice-voorzitter prof. dr. J. WoltjiT, le secretaris; dr. C. J. Vinkesteijn, 2e secretaris, en L. P. H. Eijkman. Allereerst sprak de voorzitter een welkomst rede uit, er aan herinnerde, hoe reeds in 1829 de philologen naar vereeniging gestreefd hebben met ontroering herdacht hij Altard Pierson, die, had hij geleefd, de aangewezen voorzitter dezer vergadering zou geweest zijn. Spr. zette voorts de begrenzing en splitsing van dit congres uiteen en hoopte, dat reeds nu eenstemmigheid zou verkregen worden over de opleiding in de moderne talen. Na deze rede ging men over in de sectie vergaderingen. Het congres is verdeeld in vijf sectiën, nb die voor «klassieke philologie" (voorzitter prof. dr. J, van der Vliet); »Germaansche en Ro mantische philologie" (voorzitter prof. dr. H. Symons); «Linguistiek" (voorzitter prof, dr. A. Kern)«Geschiedenis en Archaeofogie" (voorzitter prof. dr. I. M. J. Vaieton) en »Pea- dagogiek" (voorzitter dr. J, H. Gunning W.zu.) In de sectie-vergadering over «klassieke phi lologie" sprak prof. J. van Leeuwen over «Het paleis van Odijsseus" en dr. Singels voor dr. A. Kuiper, die afwezig was over »De opkomst van het Hellenisme onder de eerste Seleuciden. In de sectie «geschiedenis en a'chaeologie" leidde prof I. M. J. Valeion het onderwerp in «De verwoesting van Jeiuzaiem door Titus eri de tempelbrand." Voor den niet-philoloog was wel de belang rijkste sectie ïpaedagügiek", waar door piof. dr. A. H. G. P. van den Es bet onderwerp werd besproken «De noodzakelijkheid om nau aanstaande leeraren, naast de wetenschappelijke ontwikkeling, ook de noodige leiding te geven lot vooibereiding voor de practische zijde van hun ambt". Spr.'s betoog kwam hierop neer, dat aan de universiteiten te weinig aan paeda- gogiek wordt gedaan de a.s. leeraren worden er niet in onderwezen, hoe zij bun leeiiingen zullen hebben te doceeren. Spr. zou een leer school aan de universiteiten wensclien voorde a.s. leeraren; tot zoolang dit echter nog niet het geval is wilde hij reeds wat doen om aan het bezwaar tegemoet le komen. Er Volgde eenig debat. Ur. Vinkesteyn wenschte een soort leeraren a la suite te creëcren, die andere leeiareu zouden zien doceeren, en langzamerhand het zelf zouden moeten doen onder toezicht, dat na de les verschillende opmerkingen zou kun nen maken. Prof. van Veen meende, dat aan idealism., en phantasie bij den leeraar te weinig ruimte wordt gegeven. De leerlingen zijn vol phantasie en idealisme wij moeten met hen medeleven. Dr. J. H. Gunning Wzn. ziet de wenschen van dr. Vinkesteyn reeds verwezenlijkt in de Duitsche Semiminën een leerschool, als door den inleider bedoeld, achtte hij een eisch des lijds. Prof. van den Es meende tegen dr. Vinke- steyn's woorden het wettelijk bezwaar te moeten stellen, dat slechts die leeraren mogen doceeren, die door den gemeenteraad zijn aangesteld: daarbij liet veiantwoordelijkheidsgevoel zou bij den adspirant-docenl, die onder leiding staat, niet groot genoeg zijn. De wenscbelijkheid van een leerschool voor leeraren werd vaster in het licht gesteld. In de algemeene middagvergadering hield prof. B. Symons, onder-voorzitter van het Con gres eene rede over «De opleiding der leeraren in de moderne talen". Hierna demonstreerde de heer L. P. II. Eijkman de methode Gouën tot het geven van onderwijs in vreemde talen. Zes leerlingen brachten de elkaar opvolgende handelingen bij het aansteken van een kaars in het Engelsch onder woorden en schreven de volzinnen in die taal op, welke de handeling karakteriseerden. Des avonds vereenigde men zich aan een diner in Krasnapolsky. Bij Kon. besl. zijn, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerden der Neder- landsche i ageering bi) het in 1898 te Cambridge te houden 4i internationale congres voor zoölogie, dr. P. P. C. Hoek, directeur van het zoölogisch station ie Den Helder, en dr. A, A. W. Iiu- breclit, hoogleeraar in de zoölogie aan de Rijks universiteit te Utrecht. St.-Ct Aan het ministerie van Oorlog heeft gis- leienmiddag tusschen het hoofd van tiet depar tement en de ministers van Bmnenlandsche Zaken en Marine een conferentie plaats gehad over de vaststelling van het antwoord op het Kamerverslag over de dienstplichtwet. Naar aanleiding van onze opmerking over een bundeltje liederen van dr. G. J. Vos Az., verschenen onder den titel «Koningin Wilhel- mina, ingehuldigd door haar volk", ten gebruike in huis en kerk, schrijft het Christelijk School blad het volgende, waarvan wij met genoegen kennis nemen. Het Schoolblad heeft ons misschien niet goed begrepen in onze waardeering van «OnsStrijdlied om de Schooi". Het meent, dat ook wij liet niet geschikt moesten oordeelen in een feestbundel. Wij hebben het afgekeurd, niet omdat het een «oorlogskreet" is, maar omdat het niet overeenkomstig de waarheid is. liet klinkt ons niet ais oorlogskreet in de ooren, maar als een zegekreet na een nederlaag. Slechts als het te dien aanzien onberispelijk geweest ware, had de vraag beantwoord moeten wordeu, of die kreet nu hm mouiëerde met de vreugdeklanken van liet inliuldigingsfeest. Wie een standpenning afkeurt, omdat hij van lood is, behoeft er niet bij te voegen, dat hij dien als feestgave niet ontvangen wil. Het mindere is in liet meerdere begrepen. De afkeuring, die Het Schoolblad van ons ver wachtte, spreken wij wel uit over dit couplet: «Plant 's Hei lands kruis in 't land der Javanen, In ruil voor de vrucht, door hen U bereid! Hoedt Troon en Huis voor de Ultramontarien 'tllait en liet goed zij den tleere gewijd I Tot zooier liet Chr. Schoolblad. Met dit blad deelen wij ook geheel de alkeuring van dit nu aangehaalde couplet. Het lijkt wel alsof die dr. Vos de feesten van Augustus a.s. een goede gelegenheid acht om de partijen, door de kleuters op de schoolbanken vei tegen wooi digd, tegen elkaar op te hitsen. Schoolblad Wij ontvingen liet eerste jaarverslag der «Vereeniging tot verschaffing van lectuur aan Blinden" over 1897, waarvan de zetel te Am sterdam is gevestigd. In haar eerste leven-jaar beeft de vereeniging reeds met veel succes ge werkt haar doel is liet verschaffen van lectuur aan de blinden door werken in Brailleschrift over te brengen goedkoops leien met toebe- hooren en papier, hiervoor noodig, in te koo- pendeze tegen kostemlen prijs over te doen met aanwijzing en voorbeeld boe gewerkt moet worden. Bij Kon. Resl. is, aan P. Peereboom, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bolsward. Bij Kon. Besluit is op verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslagen de lieer D. J. Klink, notaris tc Voorburg Bij KonBcsl. is benoemd tot ontvanger der be lastingen en accijnzen te Axel W. J. Bloot, eerste klerk aan bet departement van financiën. Bij Kon. Besl.: lo. de luit.-kol. J. Regenbogen, van den staf dor art., op bet daartoe door bem ge daan verzoek, eervol ontheven uit de betrekking van hoofd der pyrotecbnische werkplaatsen en in verband daarmede overgeplaatst bij bet 4e reg. vest.-art. en 2o. bij den staf der art. benoemd tot hoofd der pyro tecbnische werkplaatsen, de kapt. S. I. van Nooten, van hot 3e reg. vest, art. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, jbr. O, Reuchlin, directeur der Nederlandsebe-Amerikaanschc Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam. Bij Kon. Besluit is aan don heer K. A. J. E. Jeekel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris in Nederlandsch-ïndië, laatstelijk te Rembang. Bij bet Departement van Buitenl. Zaken zijn, met ingang van 15 April 1898, benoemd tot 2e klerk do heeren A. J. G. Schmitt te Bergen op Zoom en G. D. van den Bosch te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besl. is aan T. M. M. de Prez en J. T. M. de Prcz, op bun verzoek, eervol ontslag verleend als 2c-luit. bij het korps Kon. scherpschutters, ge vormd uit de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam, en bij dat korps benoemd tot 2e-luit. G. Frcni. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Mei 1898, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere buiger- sckool te Assen, mr. G. M. Doornbos aldaar. De afdceiing Rotterdam van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zal haar derde (laatste) concert in dit "seizoen geven op Vrijdag 22 April a. s. in do groote zaal der sociëteit „Harmonie" ta Rotterdam. Ten gehoote zal worden gebracht da „Missa Solcmnis" van L. von Beethoven, voor soli, koor cn orkest. Als solisten treden op mevrouw Maria Wilbelmj (sopraan) uit'Wiesbaden: mevrouw

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5