WIdsnïëüwsT j BINNENLAND. Uit de Staatscourant. YL AARDINGEN. Rechtzaken, l)o Koninginnen. De Koninginnen zijn gisterenavond te 10 uur door de druk bevolkte sitaten der residentie naar het Hollimdsclie spoorstation gereden en gingen le 10'/^ hei koninklijk salonrijtuig bin nen onder iiet gejuich rener op liet plankier verzamel <e menigte. II H. M.M. legden zich onmiddellijk in liet tot slaapvortiek ingelichte saloiiryluig ter i uste en eerst om k^art over twault uur, dus na 2 uren in het slation te hebben stilgestaan, vei trok de trein, waarvan een rijtuig der wagoos-lit voor bet gevolg deel uitmaakte, naar Parijs alwaar de Koninginnen hedenochtend te 8 uur aankomen. Gedurende bet vei bijl der Koninginnen in den trein aan het station waakte politie er voor, dat de rust niet verstoord werd. Omtrent bet bezoek onzer Koninginnen aan Parijs, scbiijft de Parijsche correspondent van het Handelsblad De Parijsche pers bereidt het publiek der Ftansche hoofdstad voor op de aanstaande komst der koningin van Nederland en van de Koningin-Regen les door korte artikeltjes, waarin de mee<t warme sympathie voor de Neder- landsche vorstinnen doorstraalt. Eene Koningin van 17 jaar, die op het punt stait zelve de rpgeering te aanvaarden, is voldoende om de Fransche phantasie aan het werken te brengen; daarbij heeft de naam Wdhelmina, zooals mij door meer dan één confrère verklaard werd, in Fransche ooren een bijzonder poëtischen klank, iels als de naam eener fee uit een tooversproukje. Zij wachten zich dan ook wel dien naam te vertalen. Le Temps heeft de bekende serie portretten onzer Koningiu van baar eerste jaar tot liet laatst verschenen helaas in eene niet zeer gelukkige reproductie voor zijn glazen ge hangen. en de boulevardswandelaars ziju niet schaarsch in discrete beluigingen hunner inge nomenheid met die rij portretten. Overigens vindt de Fransche pers het wel een weinig bezwaarlijk dat in de gebruikelijke bandboekeu nog zoo weinig over onze Koningin vermeld staat, en, ofschoon erkennend dat een jong meisje nog geen geschiedenis moet hebben, zelfs niet als zij een kroon draagt, vult zij toch met verhaaltjes uit hare verbeelding aan, wat noodig is om de belangstelling harer lezers te voldoen. Vrijdag tv.s. 15 dezer, des morgens te 8 uur, zullen 11H. MM. per extra trein arriveeren. Haar eerste binnenkomen te Parijs, waar zij nog nimmer geweest zijn, zal zeer eenvoudig plaats hebben. Op uitdrukkelijken wensch der Koninginnen kornen zij iiier geheid incognito, als gravinnen van Buren, en zal geen enkele der Fransche autoriteiten haar aan het station komen begroeten. Alleen onze gezant zal daar aanwezig zijn om haar welkom te heeten en naar hare appartementen, die in het Hotel Continental in gereedheid werden gebracht, te begeleiden. Het programma van het verblijf is nog niet vastgesteld. Dit is reeds zeker, dat de reis noch een officieel karakter, noch een politiek doel heeft, maar alleen te beschouwen is als gevolg der begeerte der Koninginnen, de tweede stad van Euiopa te leeien kennen. Onze musea en interessante plaatsen zullen zeker bezocht wor den, en zoo het weer zoo gunstig bljjft ais in de laatste dagen, is een uitstapje naar de om streken, bepaaldelijk 'Versailles, zeer waar schijnlijk. Tegen het einde van het verblijf zal het strenge incognito een weinig worden opgehe ven, en zal onze gezant de hooge eer hebben H.H. M.M. met eeuige Fransche autoriteiten ten zijnen huize te ontvangen. Ook zal er ver moedelijk gelegenheid zijn voor de Nederland- sche kolonie alhier, bare eerbiedige opwachting bij de Koninginnen te maken. President Felix Faure vertoeft thans in het Zuiden, doch denkt a.s. Dinsdagochtend te Parijs terug te zijn, om bij de Koninginnen vat» Nederland een bezoek af te leggen. Met het oog hierop is het vertrek van H.H. M.M. naar Cannes bepaald op Woensdagavond 20 dezer. In bet Zuiden zullen de Koninginnen vele leden der Engelsche en Deensche koningshuizen ontmoeten o. a. de hertogin Albany, zuster der Koningin-Regentes. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe Regentes biengt de directeur van hetKubinut der Koningin ter algemeene kennis, dat, ge durende Hr. Ms. verblijf in het buitenland, de aan HoogstDezelve geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal ■worden zorg gedragen. Inhuliiigingsfeesten. Zooals reeds vroeger gemeld is, was het plan van den Ned. ZangTsbond, bij gelegenheid der aanstaande Inliukligingsfeesten te Amsterdam een zangersfeest te organiseeren. Het uitvoerend comité der feestcommissie trail in overleg met het centrale comité voor de inhuldigingsfeesten en reeds spoedig bleek, dat aan het oorspronke lijk programma onmogelyk de hand kon worden gehouden. Toch hebben die onderhandelingen ten gevolge gehad, dat een deel der plannen ten uitvoer zal kunnen gebracht worden. In de eerste plaats zal een aubade aan H. M. worden aangeboden, waarop zal worden suitgevoerd: sHolland's Glorie" van Rich. Hol, zVlaggelied" van Verhulst, een Kotaal en het i Wilhelmus Dan zal ten gehoore worden ge bracht de In hu Uigings-Cantate" van Bernard Zweers, op fie.t officieel feestconcert in het Concet tgebomv te geven. De leiding van een en ander is opgedragen aan de liedertafel Apollo", lie aubade wordt uitgevoerd onder directie van den heer Fred. J. Roeske en de cantate onder die van den heer W. Mengelberg. Gp de vergadering, die liet hoof Ibestuur van den Nedeil. Znngersbund Maandag jl. hield, werd liet bovenstaande met bijval begroet en besloten het oor-pronkeiijke zanger-feest uit te stellen tot 1899. Het meerendeel der 1-den der feestcommissie stelde zich weder tot mede werking voor 1899 bereid. Ook te Brussel zal het Inhul ligingsfeest wor den gevierd. Het plan hiertoe gaat uit van de »Ned. Vereeniging van Weldadigheid tot ondeisteu ning van behoeftige Nederlanders". Meu wil aan de ongeveer 400 min bevoor rechte landgenooten, hun vrouwen en kinderen, welke de verpleegden dier Vereeniging uit maken, een feestmaal aanbieden, volksspelen organiseeren, uitdeeling van speelgoed aan de kinderen houden, enz. Een eu auder opgeiuistetd door muziek. Ter verwezenlijking van dit plan, doet de Vereeniging behalve op den steun harer leden, een beioep op de medewerking onzer landge nooten. Gaven in geld en goed (bv. kinder speelgoed) of wel het ingevuld inteekenbiljet worden ontvangen aan de adressen van de leden der regeling-commissie te Brussel, de beeren J. S. Bowles, 94, avenue de la Reine, penning meester; R. Stuffken, 138, boulevard du Nor d, en H. A. P. H. Ravenswaay, 107, rue Royale- Sc. Marie. Pldlologeueengres. In de algemeene vergadering van gisteren, deed de voorzitter, prof. dr. S. A. Nabei', mededeeling van een telegram,waarin H.H. M.M. de Koninginnen Haar dank uitspreken voor de hulde, door het Congres gebracht. Daarna kwam aan het wooru prof. dr. H. Kern, die sprak over »Phiiologie en taalver gelijking". In de sectie-vergadering»Klassiekephilologie" sprak prof. dr. J. van Vliet over Romaanseh en kunstmatig Latijn." In de sectie »Germaansche ea Romaansche philologie" handelde dr. Franlzen over »Den aard en de oorsprong der oudste Duitsche lyriek". In de afdeeling spaedagogiek" hield dr. R. van Oppenraay, directeur van het R. K. gym nasium te Katwjjk, eene verhandeling over sOntwikkeÜDg of dressuur", bevattende lo. hoe men het hoofddoel der gymnasiale studie heeft opgeofferd aan een bijdoel, 2o. hoe men hoofd en bijdoel zou kunnen vereenigen. Welk is het doel, vraagt sjtr. van elk onder wijs dat ten doel heeft het lager met het hoogcr te verbinden. Dat doel is lo. het aanleeren van zoogenaamde nuttige kundigheden voor het verder leven; 2o. het voorbereiden voor de vakken vac latere studie; 3o. vorming v?s den geest. Spr. oordeelt dat: lo. de meest ontwikkelende vakken voor den geest, poëtica en retliorica, zijn gebannen 2o. Latijn en Griekseh zich geheel niet meer kunnen roeren onder deu drang van andere vakken; 3o. de oude talen, los van poëtica en retho- rica, het grootste deel van haar vormende kracht verliezen. 4o. de vorming van het woord, door gemis aan tijd op schromelijke wijze moet verwaar loosd worden. Volgende op deze voordracht was die van den heer dr. R. Leyds over »al of niet wenschelyke veranderingen in het leerplan en het eindexamen programma onzer gymnasia." Hiermede werd als het ware een voortzetting gegeven op de eerste lezing, reden waarom liet debat over beide gecombineerd werd. In de tweede en laatste algemeene vergade ring trad als spreker op dr. W. II. v. d.Sande Bakhufzen met een rede over »Het Griekscb op de Nederlandsche Gymnasiën". Spr. weerlegt de drie hoofdoezwaren van de voorstanders van de afschaffing van het Griekseh en we! lo. er heerscht overlading; 2o. de leerlingen kunnen toch niet genoeg Griekseh leeren 3o. voor de juristen levert het Griekseh geen praktisch nut op. Nadat er over de woot'den van den inleider eenig debat was ontstaan, gaat de vergadering zonder zich door eene motie nader over deze aangelegenheid te uiten, uiteen. Besloten werd nog het volgende congres te Leiden te houden in 1900. Prof. Kern zal dan voorzitter zjjn. Visiteerende ambtenaren. Dezer dagen werd le Rotterdam de vergade ring gehouden van den Bond van visiteerende ambtenaren. Omtrent de pensioenquaestie werd het bestuur gemachtigd om adhaesie te betuigen aan het adres van de Broederschap der ontvangers. Algemeen werd geklaagd over den slechten toestand der kantoorlokalen. Besloten werd een verzoek te richten tot de betrokken inspecteuis om in deze hunne medewerking te willen ver- leenen. Met algemeene stemmen werd besloten lo. De noodige stappen te doeri tot verkrijging van v o 1 pensioen met 35-jarigen diensstijd en 2o. tot oprichting van een eigen maandblad. Voorts werd met algemeene stemmen aange nomen de volgende motie: »De' vereeniging ter bevordering der belangen van visiteerende amhtenaien overtuigd dat een groot aantal harer leden reeds jaren lang met grond klaagt over een uiterst langzame bevordering j>0 verwegen de dat de meest rechtvaardige bevordering is die naar een bepaald aantal dienstjaren Besluit het bestuur uit te «nodigen lo. ïZijne Excellentie den minister van Finan ciën te verzoeken voor alle ambtenaren der dneete bela-tiogen, mvoerre' hten en accijnzen eene zoodanige bevordering te willen invoeren 2o. aan dit besluit de noodige publiciteit te geven, en 3o, zich over deze motie met andere bonden in verbinding te willen stellen." In plaats van de drie periodiek aftredende leden, de heeren Everts, Eiftnann en Mmderman, waarvan de eerste zich niet hei kiesbaar stelde, alsmede van den secretaris, den heer Gerdes, die staande de vergadering al-zoodanig bedankte, werden gekozen de heeren ^peetjeris, Mmderman, Tonnaer en Steegmans, zoodat het bestuur thans is samengesteld als volgt: Ris.-eeuw, voorzitter; Speeijens, onder-voor zitter; Fonaer, secretaris, allen te Rotterdam; Minderman, penningmeester, AmsterdamSteeg mans secundus, Rosendaal. Verder werden als commissie van redactie voor het maandblad gekozen de beeren Speetjens, Meeuwissen, Van Stapele en Steegmans met net recht aan eerstgenoemde zich correspondenten op de verschillende stationnementen toe te voegen. Bakkerij-tentoonstelling. Door het uitvoerend comité is besloten, dat gedurende de geheele tentoonstelling eiken dag 2 muziekuitvoeringen, 's middags en 's avonds, zullen gegeven worden, bij afwisseling door 5 verschillende muziekkorpsen. Tweemaal per week wordt, zooals gewoonlijk, van wege de directie van den Dierentuin een concert gegeven door de Koninklijke kapel van het regiment grenadiers en jagers. Van den len Mei af zullen op nader te be palen dagen en uren ten kantore der tentoon stelling, in het directiegebouw van den Dieren tuin tot een beperkt aantal, doorloopende toegangskaarten verkrïgbaar zijn a f 10 voor een heer en dame en f 7.50 voor een dame of beer alleen. Deze kaarten zullen niet alleen toegang geven tot de tentoonstelling, met inbegrip van de plechtige opening, maar ook tot den dierentuin, waarvan het geheele terrein door het comité voor den ganschen duur der tentoonstelling is afgehuurd. De gelegenheid tot het aanvragen van plaats ruimte is nog tot 1 Mei geopend. Bakkcrsbonó'. Het Centraalbestuur van den Nederlandsehen Brood-, Koek-en Banketbakkersbond deelt mede dat een buitengewone vergadering van het hoofdbestuur zal gehouden worden op Woensdag, 27 April a. s. des middags ten 1 uur, in Café Krasnapolsky, Amsterdam. Deze buitengewone vergadering is speciaal belegd tot behandeling van het door de commissie ingediende Concept-Reglement voor een fonds tot uitkeering bij overlijden, en wordt iedere afdeeling diingend verzocht dus tijdig hare algemeene vergadering ter behandeling van dit concept te houden, opdat ieder lid van het hoofdbestuur met mandaat kan optreden. De toestand van de Ka valleden, de heeren Kerdijk en Heldt. die aar influenza lijden, is vrij redelijk. Op de aanbeveling voor secretaris der ge meente den Helder zijn geplaatst de heeren Daniels, secretaris der gemeente Sliedrecht, en Beekman, hoofdcommies ter secretarie der ge meente Deventer. Tot directeur der stedelijke gasfabriek te Leiden is benoemd de heer N W. van Does- burgh, adjunct-directeur der Gemeente-gas fabriek te 's-Gravenhage. De heer O. W. H. Vester heeft ontslag gevraagd als conservator van het Stedelijk Museum 3>de Lakenhal" te Leiden. Bij Kon. Besluit is mr. Audries Willem van den Brandeler te Cheribon (Java), met al zijne wettige zoo snannclijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer H. J. P. Haacke erkend en toegelaten als consulair agent van de Vereenigde Staten van Amerika, te Padang. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek eervol ont slagen de heer J. J. Kuijpers, als landmeter eerste klasse bij het kadaster te Alkmaar; benoemd is tot landmeter eerste klasse bij het kadaster de heer P. van Dijk te Hoorn, thans id. van de tweede klagse en tot landmeter tweede klasse de heer J. Rietsma te Assen, thans id. van de derde klasse. Hedennacht zijjn H.H. M.M. de Koninginnen op Hunne reis naar het zuiden het station alhier gepasseerd te 12.12 uur Greenwich. De heer Ph. J. Dodenhuis, stationschef allrer zal, naar wij vernemen, met 1 Mei worden overgeplaatst naar Haarlem. Hoewel ieder die meermalen met Item in aanraking kwam zeker met genoegen deze bevordering voor den titularis zal vernemen, is hel zeker dat zijn vertrek met leedwezen zal vernomen woiden. Met gemelden datum zal ter vervanging des heeren Dodenhuis ais stationschef alhier optreden de heer Stiphorst, thans stationschef te Zaandam. Onze stadgenoote, mej. C. J. M Blotn is te Amsterdam gesmaad bij het examen voor de acte Lager Ondei wijs. Ter herdenking van den naamdag der H. Liduïna, welke op 14 April plaats he.eft, zal dit feesi irt verband met de goede week in de R.K kerken gevierd worden op a.s. Maanda» 18 April. De feestelijkheden hier ter stede zijn reeds 9 dagen te voren aangevangen in de O. L. V. Visiiatiekerk aan het Frankenland, terwijl die hedenavond een aanvang zullen nemen in de kerken van den H. Johannes den Uooper en van O. L. V. van deu H. Rozenkrans. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 partijen leng; de prijzen waren van f (1.60 tot f 2 per stuk. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partijen schol, rog, een koop tong en een koop griet; de prijzen waren voor schol van f 0.30 tot f 0.87Vs, een koop tong f 2.50, eeu koop griet 12.67V2, rog van f 0.55 tot 11.221/2. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 15 April. Notaris L. H. Schenkenberg van Mierop, te Rotterdam. Een pakhuis en erve (ingericht voor kuiperij), aan de Noordvest, gemerkt No. 28, en op den perceelsgewijzen kadastralen legger dier ge meente voorkomende in Sectie A No. 1409, groot 3 aren 72 centiaren, f 1500. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd j 14 April. F. M. van Dijk, 33 jaar, en J. C. Keizet waard, 30 jaar. M. A. J. Fredt, 26 jaar, en C. M. E. van Gent, 26 jaar. S. J. Boer, 35 jaar, en J. G. de Wolf, 24 jaar. H. J. Verver, 33 jaar, en J. Th. Kalkman, 24 jaar. A. Maagdenberg, 29 jaar, en Th. van Schoo ien, 32 jaar. Geboren 13 April. Catliarina, dochter van J. F. Nau- man en C. Tegelaar, Oroenelaan. 14 April. Wouter Antonius, zoon van J. II. van Schijndel en O. Amoureus, Dwarsstraat. Helena Catharina, dochter van P. Bijl en H. 0. Meesters, Laan. 15 April. Adriana, dochter van P. A. Maan en A. van der Helm, Lange Achterweg. Neeltje Maria Hendriks, dochter van A. Din- genouts en D. J. Rebers, Nieuwebuurt. K!a- sina, dochter van D. Storm en J. Kolkman, Willemshofje. Overleden 15 April. Levenloos kind van H. Thyssen en H. C. Duimel, Hoofdstraat. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd t 14 April. Corsliaan Brussaard en Everina Aalders. Abraham Sluijter en Trijntje Maan. Willem vau der Marei en Francijntje Beijerd. Arie Yerhetj en Maria floogerwerf. Overleden 15 April. Arie Hoekveen, oud 66 jaren, echt genoot van Petronella van der Gaag, Kortedijk. Poging tot doodslag.. Voor de Rotterdamsche rechtbank werd gisteren de zaak behandeld van den stoker H. de W., werk zaam aan de gasfabriek te Haarlem, die zijn vrouw Petronella Sophia van Kampe, die zich met een ander naar Rotterdam had begeven, opzettelijk poogde in den Oppert te Rotterdam van het leven te berooven, door haar een steek met een mes toe te brengen in den rug, rechts naast de wervelkolom, ongeveer ter hoogte van de vijfde rib De vrouw, die in het Ziekenhuis werd opgenomen, verkeerde tengevolge der verwonding eenige dagen in levensgevaar. Bckl. deed ter terechtzitting een omstandig ver haal van het gebeurde, en de aanleiding tot de daad, die geheel en al aan een ongelukkig huwelijk ge weten moet worden. Bekl. zoidc, dat reeds lang praatjes omtrent zijne vrouw rondgingen, waaraan hij evenwel geen geloof hechtte, daar zij zijn volle vertrouwen genoot. Toen hij echter op Oudejaarsnacht in zijne woning, alwaar bekl. ook een bierhuis exploiteert, thuiskwam, vond hij alles gesloteD en de lichten gedoofd, alhoewel hij nachtpermissic had van do bevoegde aateriteii. Op zijn aanhoudend kloppen werd ten slotte de voordeur door zijne vrouw geopend en zag De binnentredende, drie manspersonen aan een tafeltje, waarop speelkaarten lagen benevens glazen inet drank. Op een vierden stoel had zijn vrouw gezeten en blijk baar deel uitgemaakt van het gezelschap. De mannen verlieten het bierhuis, waarop De v». en zijne vrouw zich ter ruste begaven. Des morgens ontwakende, was zijne vrouw spoor loos verdwenen. De W. won daarop inlichtingen in l>y_ bekenden en kwam daarbij tot de wetenschap dat zijne vrouw

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2