STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. ■waarde voor gezond politiek leven, stelde spr. de vraag of die samenwerking spontaan dan wel behoorlijk gefoi inuleer i diende ie zijn. Aan het laatste gaf' hij de voorkeur, omdat daardoor meer zekerheid op goede uitkomsten bestond, terwijl tevens vooiaf kon worden bepaald in welk opzicht men wel of waarin men met op elkander zou kunnen rekenen. Deze punten evenwel verder ter zijde latende, lichtte spr. toe zijn meening dai de omstandig heden de anü-revoiutionaiie partij dwingen om samenwerking met anderen te zoeken, ai- hoe danig spr. vooiuitstievend 11 bei alen aanwees. Reeds ten tijde van den strijd over de kieswet- Tak wilden beiden hetzelfde, til. uitbreiding van kiesrecht en sociale hervorming. De overeen komst kwam echter toen niet tot stand, wat spr. met het oog op het later gebeurde ge lukkig noemde. Uitvoerig stond hij bij den zo igenaamderi tiendaagschen veldtocht stil. De toen door de vooruitstreveuden gevolgde taktiek schreef lijj niet toe aan ontrouw of onoprechtheid, maar toch meende hij de conclusie te mogen trekken dat toenmaals door de vooruilsti evenden is ge toond miskenning der eeiste beginselen van politiek doorzicht en gemis aan politieke rijpheid. Spr. zegt dat niet uit wraakneming, want in de politiek bestaat geen rancune, doch slechts om aan te tooneu dat zoolang de vooruitstre- venden zich niet hebben losgemaakt van de aanbidding van liet denkbeeld der eeoheid van de liberalen van alle gading, van geen samen werking met de anti-revolutionairen sprake kan zyn. Ook dienen zij terug te komen van de mee ning, liever geen sociale hervormingen dan met behulp der christelijke partijen. Zonder die hulp kunnen die hervormingen nooit komen zonder revolutie, terwijl ook zonder loslating van dit denkbeeld de werklieden de vooruitstrevend liberalen zullen laten schieten om zich in de armen te werpen der sociaal-aemocraiie, en de anti-revolutionnairen voor samenwerking met hen zullen passen. Van die samenwerking kon voor het oogen- blik nog evenmin sprake zijn doordien minister Eorgesius door zjjn ontwerp op den leerplicht den antirevolutionairen en anderen christelijken parlijen den handschoen heeft toegeworpen. Voor deze gelegenheid beval spr. samengaan van de antirevoïutionaren met de vrij-anti- revolutionairen en Roomschen aan, waarby hij ook rekent op enkele liberalen die niet zullen willen reageeren op een eens genomen pacifi catie-besluit. In dit geval blijft dus bij wjjze van noodeloos oponthoud de oude koers gevolgd. Die oude koers diende ook vastgehouden bij handhaving van drie hoedanigheden der anti revolutionaire partij. Zij moest blijven Calvinis tisch, democratisch en een partij die aan actueele politiek doet. Ook dit werd door spr. uitvoerig toegelicht, waarbij echter niet afzonderlijk be hoeft worden stilgestaan, daar die niet was hoofdzaak van zijn betoog. Als zoodanig moet blijven beschouwd het eerste deel, dat scheen te zijn een langzame voorbereiding van zijn hoorders op een door de leiders der antirevointionairen uit te lokken samenwerking met de vooruitstrevende libe ralen, zoo mogelijk op vast accoord. Schatters. Door de afschalfing der plaatselijke directe belasting is de betrekking vervallen van schatter voor de bepaling der grondslagen voor die be lasting. Aan die zelfde schatters, drie in getal, was ook opgedragen het schatten van de huurwaarde der iocaliteiten, waar met vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht. Nu door afschaffing der plaatselijke directe be lasting men niet meer gebonden is aan drie schat ters, wat de verordening voorschreef, daar art. 3 van het besluit tot heffing van het vergunnings recht, slechts spreekt van vdaartoe door B.enW. aangestelde deskundigen," zijn B. en W. van oordeel, dat de werkzaamheden, verbonden aan de schatting der huurwaarde van de Iocaliteiten voor den kleinhandel van sterken drank, voor taan gevoegelijk door twee daartoe te benoemen deskundigen kunnen worden verricht. Een be looning van f 100 achten zij voor de te ver richten werkzaamheden voldoende. Door B. en W. is in dezen geest een voor stel bij den gemeenteraad ingediend. Bij ministerieele beschikking is benoemd tot leerling aan de Ilijks-kweekschool te Haarlem de jongeling J. M. Bijlo, alhier. Te 's Gravenhage is gisteren overleden de beer H. Swart, vroeger lid van den gemeente raad alhier. f Ds. Ringnalda te Oudshoorn heeft het beroep aangenomen naar de Gereformeerde Kerk B alhier. Schiedam's Mannenkoor »Orpheus" zal Viij- dag a.s. des avonds ten acht ure een concert geven in jMusN Sacrum". Als solisten treden op mej. Dora van Heems- kerck (sopraan) en de heer 'A. v. d. Stap (ha- ryton), beiden leerlingen der Koninklijke Mu ziekschool te 's-Gravenhage. De Nationaal Christen Geheelcnthouders- Vereeniging, a'deeling Schiedam, zal eene openbare samenkomst met lichtbeelden houden op Donderdag 21 Apiil, des avonds te 8 ure, in het Verenigingslokaal aan de Broersvest. Een zangkoor zal eemge liederen ten gehoore brengen. Morgen vangt alhier op de banen van nMusis Sacrum" de Kegelwedstrjjd aan van wege den Alg. Ned. Kegelbond te houden. Het bestuur van de molenaarsvereeniging v Eensgezindheid" heeft van den heer ,1. Goernans, broodbakker alhier, toezegging gekregen dat hij aan de leden van bovengenoemde veipeniging. werkzaam aan den stooinrriolen de »Cycl »<»p", die door minder werkzaamheden slechts om de andere week werken, gedurende acht weken vrij brood zal leveren. Bij het iniijden in de Taansteeg viel gisteren avond de bodewagen van de Transport-Maat schappij op de Lange Haven omver, waarbij de kap beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij ge lukkig niet plaats. In de tweede helft der maand Maart werden aan het postkantoor alhier verzonden de vol gende stukken aan onbekenden. Brieven: J. Lok 's-Hage, A. J. de Kruif Leeuwarden. Wed. T. de Roo Waddiugsveen. Briefkaarten. Mej. H. Zwart Rotterdam. H. v. Dam J. v. Hoogdalen Brieven (buitenland) Wed. J. Post Garfield. Mej. G. v. d. Nieponrt Osnabtück. BURGERLIJKE STAND. Geboren 13 April. Cornells, zoon van C. H. Rodenberg en R. C. de Bruin, Grofbaan. 14 April. Jan Hendrik, zoon van P. van Ravens en J. Mulder, HamlaanEngelina Meinarda Henrietta Ludwina, dochter van P. M. M. Kreyns en S. L. M. van Catz, Lange Haven. Catha- rina, dochter van L. Vlug en M. A. Wellenberg, Hoofdstraat. 15 April. Petrus, zoon van P. Roes en J. H. Verhaegen, Frintesteeg. Johanna Hendrika, dochter van W. H. van Put en P. J. Goederend, Hoofdstraat. 16 April. Alida Liduïna, dochter van G. M. F. Rietstap en A. Driesse, BroersvcW Johanna Elisabeth Hendrika Maria, dochter van II. Prein en W. E. Voorwald, Breedstraat. Overleden 15 April. Anna Carolina Holleman, oud 1 maand, Baan. Adrianus Rooi man, oud 64 jaar, Broersvcld. Gisteren-avond had in de zaal sHarmonie" alhier, de prijsuitdeeliog plaats aan de leerlingen der Teekenschool der afd. t'laardingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer A. Knottenbelt, opeDde de bijeenkomst met een welkom aan allen toe te roepen die gehoor gegeven hadden aan de uitnoodiging van het bestuur. Vervolgens gaf hij een overzicht van bouwwerken en in het bijzonder van kerken. Als voorbeelden werden door hem besproken de Protestantsche kerk en de R. K. kerk hier ter stede. Hierna had de prijsuitdeeliog plaats en wer den de leerlingen op aardige wijze door hem toegesproken. In de pauze werden zij onthaald op bier en sigaren. Na de pauze werd nog een overzicht gegeven van de geldmiddelen enz. waarbij tevens nog het woord gevoerd werd door den heer Moerman, wethouder, namens de gemeente en door den heer Vosbergen namens de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Hedenmiddag had onder toeloop van vele belangstellenden de eerste steenlegging piaats voor het Diaconie Oude-mannen- en vrouwen huis in de Emmastraat alhier. Door ds. van 't Hooft werd eerst een kort woord gesproken, waarna de plechtigheid plaats had. Na het zingen van Psalm 446 vers 5 sloot ds. James deze bijeenkomst met dankzegging, waarna ge legenheid gegeven werd gaven te offeren voor de meubileering van het gebouw. Terwijl hedenmorgen de timmerman Van Aken op een ladder stond, om een haak aan een raam van een tweede verdieping te maken, gleed de ladder plotseling uit, waardoor hij op den grond viel en beide polsen brak. Per rijtuig werd hij naar zij o woning gebracht. •BURGERLIJKE STAND. Geboren 45 April. Pietje Jacoba, dochter van A. W. von Beelen en C. J. van der Pijl, Westnieuw- land. Willem, zoon van C. Westerdijk en J. de Goede, Koningstraat. Maarten Harpertse. Tromp. Het derde eeuwfeest der geboorte van Maarten Harpei tsz. Tromp zal '23 dezer te brielte eenigszins, feestelijk worden gevierd. Wandelpier te Scheveningen. De permanente commissie uit de Scheve- ningsche reedery heeft bij de bevoegde autori teiten de bezwaren kenbaar gemaakt die zij heeft lezen het boawen van een wandelpier in zee vóór hei Kurhaus te Scheveningen, waar voor concessie is veileend, zoolang dezeehaven niet tot stand gekomen is. De commissie vreest verergering van het gevaar waaraan de bommen, tijdens viss'heiij van ver-che visch, vooral des nachts en bij ruw weèr zouden bloolstaan hij het landen ten noor den van het Kurhaus Zij wijst tavern op een nieuwe belemmering die door de pier zou ont staan voor de ganmleubooten bij het uitoefenen van de kustvissclierij. Ken graf m de golven. Thans is er geen twijfel aan of kapitein Haim Speelman, oud 56jaar, diens echtgenoote Albeidina Schuur, oud 56 jaar, en hunne kin deren Geertje en Petnmella, oud 48 en 45 jaar, welke zich, benevens.drie man equipage, waar onder twee neven, aan boord van den gaffel- schoener Alberdma, op reis van Dusseidnrf naar Grantnn bevonden en waarvan sedert den 26en Januari niets is vernomen, hebben schip breuk geleden en zoo hun graf' in de golven gevonden. De beide neefs waren even als het gezin van Speelman Groningers zij heetten Berend en Roelof Slangenberg, de eerste 27 en de andere 24 jaar oud, en waren zonen van de zuster van kapitein Speelman. Va* het gezin van den beer Speelman is niemand overgebleven; eene ge huwde dochter leeft nog. (2V. Pr. Gr. Ct.) Bloedvergiftiging. De slachter J. v. Z, te Vreeswijk, werd in de laatste dagen herhaaldelijk geroepen om ziek vee af te maken. De man had twee kleine, schijnbaar onbeduidende wondjes aan den arm. Zaterdag begon die arm geweldig op te zwellen, Zijn vrouw liet, bij tijdelijke afwezigheid van den arts te Vreeswijk, de hulp inroepen van een geneesheer te Vianen, die den toestand zoo ernstig vond, dat hij uaniied den patient terstond per rijtuig naar het Ziekenhuis te Utrecht te vervoeren. Aldaar is de ongelukkige Dinsdagmorgen overleden. Het geval wekt in z'ijn woonplaats algemeene deelneming. Loon en werktijd. Een belangrijke overwinning hebben de brou wersgezellen te Stuttgart behaald, en wel zonder dat zij lot een werkstaking hun toevlucht heb ben behoeven te nemen. Met de werkgevers hebben zij namelijk een overeenkomst gesloten, die tot 4900 geldig zal zijn, en waarin hun wordt toegestaan een 10-urige werkdag, een minimumloon van 45 gulden per week en vol komen vrijheid om zich te vereenigen. Tevens zal het werken op Zondag tot enkele hoognoodige gevallen eperkt blijven, voor over werken zullen zij extra betaald worden, het slapen in de brouwerij zal worden afgeschaft en het zal den arbeider vrij staan ai of niet bij den werkgever in de kost te gaan. Minder gelukkig zijn de schoenmakersgezellen in die stad geweest, die met de werkgevers iu onderhandeling wilden treden, maar ten ant woord kregen, dat da patroons met het werk- liedencomitó weigerden te onderhandelen. Zij hebben nu den arbeid neergelegd, in afwachting dat de werkgevers tot verstandiger gedachten zullen komen. Precies dus als bij ons! {Volksbanier Gestraft. De schoonzoon van Bismarck, graaf Rantzau, vroeger te 's-Gravenhage woonachtig, is ver oordeeld tot vijftig mark boete of ti«>n dagen gevangenisstraf, betaling van alle kosten en tot publiceering van het vonnis in verschillende bladen op zijne kosten. Hij had indertijd een agent van Reuter, die naar den gezondheidstoestand van Bismarck kwam informeeren, uitgescholden en onbeschoft behandeld, en daarvoor moet hij nu bloeden. Ken aanslag. Onder de herinneringen aan het revolutie jaar 4848 vinden we ook vermeld, hoe de tegenwoordige minister van financiën in Pruisen, de heer Von Miquel, destijds zeer jrood", aan een aanslag deelnam en hoe die mislukte. Hij studeerde destijds te Heidelberg en was evenals een aantal studenten ontevreden over den langzamen gang van de zaken in de Na tionale Vergadering die te Frankfort in de Paulskerk bijeen was. Op een heeten Julidag van 4838 nam hij met vele gewapende mak kers plaats in den trein naar Frankfort om daar het treuzelend parlement der wet voor te schrijven. Te Darmstadt aangekomen werden de wag gons, waarin de studen zaten afgehaakt, zorals die meenden omdat de trein te lang was. Maar er verscheen geen locomotief om hen verder te trekken, ook geen bier waarnaar zij snakten; wèl een compagnie Hessische troepen die de waggons omsingelden en waarvan de aanvoer der den studenten mededeelde dat hun toeleg ontdekt was en zij een glas bier konden krij gen mits zij dan kalmpjes naar Heidelberg terugkeerden. Er was geen keusz'fj kapituleerden en daarmede was de aanslag afgeloopen en tevens het revolutionair bedrijf van den lateren burge meester van Frankfort, thaos minister van financiën in Pruisen. Iemand, die htnet" zijn neus keek. In een werk, dat te vinden is in de univer siteitsbibliotheek te Boulogne, geschreven door den üuitschen geleerde Johann Zahn in '1702, onder den titelsOculus artificialis teledioptricus sive telescopium est", komt een zonderling ver haal voor van iemand, die niet jop" maar nanet" zijn neus U.-ek. »'t Was een hoer. Reeds als kind verloor hij zijn recluer oog. Toen hij wat ouder weid, klom hij eens in een boom, viel er uit en kwam mot het gelaat in een doornstruik te recht, zoodat zijn linkeroog geh-el werd uit gerukt. Een jaar daar.ia zat de blinde in den tuin zich in het zonnetje te koesteren, toen hij plotseling bemerkte, dat 't in zijn neus licht werd. Van dien dag oefende hij zich in proeven met dit lichtschijnsel en vijf jaar later had hij 't zoover gebracht, dat hij de meeste voorwerpen kon onderscheiden, die zich op den grond be vonden, terwijl lichtstralen, die van boven kwamen, niet tot hem doordrongen. Het zon derlinge verhaal wordt door deskundigen be vestigd. Meisjesnamen. Tot onze meisjesnamen hebben het Grieksch, het Latijn en het Hebreeuwsch bijdragen ge leverd. Uit het Grieksch zijn de volgende: Agnes (de kuische), Dora (de rijk begaafde), Dorothea (het Godsgeschenk). Eleonora en Laura (de mee lijdende), Helena (de verlichtende), Irene (de vredelievende), Catharina (de zedige), Melanie (de donkere). Uit het Latijn: Augusta (de verhevene), Beata (de zalige), Claia (de reine), Clementine (de zachte), Emilie (de aardige), Francisca (in het Engelsch Fanny, in het Fransch Fauchon) (de Vrije). Leonie (de moedige), Lucia (de ver lichte), Margaretha (de parel). Natalie (de levenslustige), Ottilie (de gelukkige), Pauline (de geringe), Rosalia (de rozeschoone), Sabtna (de geroofde), Ursula (sterk als een beer). Uit het Hebreeuwsch of andere Oostersche talen Anna, (de lieflijke), Alme (de verhevene), Elisabeth (de van God geprezene), Gabriëlle (de Goddelijke), Isabelle (de kuische), Johanna (het genadekind), Martha (de bedroefde), Maria (de weerspannige, onvriendelijke), Rebekka(de welgevoede), Sara (de vredelievende), Susanne (de lelie-reirie). Oud-Duitsch zijn de namen Albertine (de edel beroemde), Emma (de huiselijke), Frieda en Frederika (de vreedzame), Geertruida (de speer maagd, Hedwig (de krijgszuchtige), Hulda (de vriendin, de minnares), Caroline (de sterke), Msithilde (de heldin), Mina (de sierlijke), Selma (de rijke in bezittingen), en Wilhelmina (de beschermster). Reclame. Op de kookkunst-tentoonstelling. Flora Deze schotels kan ik alle klaarmaken, Laura O, dat jok je toch I Flora (zachtl: Stil 1 Achter ons staan een paar ongetrouwde fteeren. Neem 't geld maar. Deurwaarder (na de veroordeeling)Je kunt kiezen 2 gulden of 6 dagen. Veroordeelde (niet geheel nuchter)Ik hik ik zal 't geld maar nemen, meneer. Hofberichten, Baronnesse van Burmania Rengers, hofdame van H. M. de Koningin-Regentes, zal worden benoemd tot hofdame van Hare Majesteit de Koningin. Jhr. G. J. van Tets, hoofd-commies aan het Departement van Koloniën, wordt met 4 Juli a.s. benoemd tot kamerheer van H, M. de Koningin, en om bij 14. M. de Koningin-Regentes dienst te doen als thesaurier. Jhr. van Tets zal alsdan 's rijks dienst verlaten, Jhr. van Suchtelen van de Haare, ordonnans officier van H. M. de Koningin, thans werkzaam aan de secretarie van H. M. de Koningin- Regeutes, wordt 31 Augustus a.s. werkzaam gesteld aan de secretarie van H. M, de Koningin. Jhr, van der Staal, particulier secretaris van H. M. de Koningin, verlaat dan den Marine- dienst en treedt af als adjudant van H. M. de Koningin, Jhr. van Suchtelen blijft echter or donnans-officier van H. M. De secretarie van H. M. de Koningin-Regen tes zal met Juni a.s. het Koninklijk Paleis in het Noord-Einde ontruimen. De bureaux van de Koningin-Moeder komen voorloopig in het Noord-Einde tegenover de Oranjestraat. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen Dinsdag 26 April, des namiddags half drie. De Koningin-Regentes heeft voor een mil- lioen peseta's (bijna een half millioen gulden) geteekend als bijdrage voor de vloot. De infante Isabella teekende voor 50.000 peseta's. Voor het Amerikaansche consulaat te Barce lona werd Donderdag door eenige duizenden personen een betooging gehouden De consul keek, voor het venster staande, naar de menigte, Er kwamen geen incidenten voor.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2