52"e jaargang. Zondag 17 en Maandag 18 April 1898. N°. 9603. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. ^EXJILLETOlSr. De Paus in zijn huiselijk leven. Kennisgeving. Kennisgeving. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. JAARMARKT of KERMIS. BUITENLAND. Abonhbmentsphus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTERSTR.1AT 70, Tclcphoon lïo. 123. Abvestbntiepkijs: ran 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrantf 0.39 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. B u r g n m ekster en Wet houders van Schiedam, doen te weten dat, indien bijzondere omstandigheden dit niet be letten, de -I aarmarkt of Kermis aldaar zal aanvangen op MAANDAG den 4den JULI e k. dat de loting tot legeling der plaatsen voor hen, die zich, overeenkomstig art. 47 der verordening van 29 Juli 1881, binnen den vastgestelde!) tijd hebben aangemeld en wier toelating door hun college kan worden vergund, zal geschieden ten overstaan van den daartoe aangewezen gemeente-ambtenaar, in tegen woordigheid der aanvragers, wanneer die zich daartoe aanmelden, aan het kantoor bij de buitensluis, Hoofd straat no. 2, op "Vrydajz den 24sten Juni a. s., des voormiddags ten lO ure, of zooveel later op dien dag, als voor sommige categorién za! worden noodig geacht dat de voorloopige betaling van liet verschuldigde voor de plaatsruimte, op den openbaren gemeentegrond, gedurende de jaarmarkt of kermis, in te nemen, ge schieden moet ten kantore van den gemeente-ontvanger, Tuinlaan, no. 50, dagelijks geopend van 9-2 ure uit- gezomleid de Zon-, /.ater- en algemeen erkende Chris telijke feestdagen, vóór of op den 20n Juni e.k., uiterlijk tot des namiddags ten 2 ure, na welken tijd niemand meer tot de loting wordt toegelaten, terwijl de teruggaaf dezer gelden alleen wordt verleend, indien burgemeester en wethoudeis is gebleken, dat de be langhebbende, door omstandigheden onafhankelijk van zijn wil, van de plaats geen gebruik heeft gemaakt, of dat aan hem geen plaats wordt toegestaan Tot toepassing van het verschuldigde m a i' k t g e 1 d, bedoeld b ij a t. 2, 1 i 11. li der verordening op de heffing van marktgeld, van den 30 April 489 5, zul len belanghebbenden zich moeten onderwerpen aan de bepaling, dat van wege de gemeente wordt beslist tot welke categorie de inrichtingen be- liooren te worden gerangschikt: dat met he'. opzitten der kramenspellententen enz. kan worden aangeiangen op Woensdag, den 20n Juni e.k., terwijl de door de verschillende aanviagers bestemde standplaatsen niet langer voor hen zullen wouien opengehouden dan tot den 4n Juli e.k. Door Mgr. ANTON DE WAAL. Wanneer gij op het St Pieiersplein den blik naar het hoofdgebouw van het paleis van het Vaticaan slaat, ziet gij op de tweede verdieping, aan het uiteinde links, twee gekleurde vensters daarop volgen drie vensiers met hooge en vier met lagere jaloezieën. De gekleurde ramen geven licht op de trap, welke uit het zoogenaamd Da- mascushof naar de woning van den Paus voert de drie vensters met de hooge zonneblinden be lmoren tot de private bibliotheek, de volgende tot de officieele private woning van den Heiligen Vader. Het laatste venster aan den rechter hoek is dat van de voorkamer, waar de dienstdoende geheime kamerlieerpn, en bij feestelijke ontvang sten, andere prelaten van bet Pauselijk Hof zich ophouden. Boven de in de laatste plaats genoemde vier groote ramen ziet men van het St. Pieters plein nog vier kleine, vierkante, geheel onversierde vensters, en deze behooren tot de eigenlijke en door den Heiligen Vader werkelijk bewoonde ver trekken. Daar bevinden zich zijn studeerkamer en zijn slaapvertrek, de kapel en de eetkamerdeze vier plaatsen zijn door een marmeren trap in ver binding roet de eronder gelegen officieele woning. In de week leest Leo XIII de Heilige Mis in de bovenkapelop Zon- en feestdagen draagt hij, om de geloovigen Zijne Mis te laten bijwonen, in de kapel, behoorende tot de onderste vei trekken, welke aan de troonzaal grenst, het H Misoffer op. In de bovenkapel dient hem slechts één dienaar de Mis, zonder dat daarbij iemand wordt toegelaten; met een groot gevolg verschijnt hij in de onderkapel, en daar woont hij, geknield op een bidbank aan den Evangelie kant, na zijne Mis een heiligen dienst bij, die een zijner kapelaans leest. Ook de onder- kapel is klein, maar zij staat door eene dubbele deur met eene aangrenzende zaal, die ongeveer veeriig personen kan bevatten, in verbinding; hier knielen de geloovigen neder, die tot de Pauselijke Mis worden toegelaten. In deze dubbele deur wordt dan, na de tweede Mis, een zetel geplaatst, en daar des middags ten 18 uredat over de plaatsen, welke op dat tijdstip naar het oordeel van buigemeester en wethoudeis nog niet op voldoende wijze zijn in gebiuik genomen, ten behoeve ia» anderen tan worden be schikt, en dat zij die voor die ruimte plaatsgeld hebben betaald, in dat geval genoegen moeten nemen met de plaats die bun nog zal kunnen worden aangewezen dat de trainen, spellen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd uileilijk op Woensdag den ï'óden Juli 1898; en dat zij voorts belanghebbenden herinneren aan de bepalingen, voorkomende in de bovengemelde ver ordening van 29 Juli 1881, in het bijzonder aan art. 48, luidende: »Het wordt aan burgemeester en wet houders overgelaten, om, ook op tijdig gedane aan vragen, al dan niet eene toelating te verleenen, in elk geval niet anders dan tot wederopzegging, ook gedurende den tijd der Kermis." Schiedam, den 10sten April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemde VERSTEEG. De Secretaris VERNKOE. De Burgemeester van Schiedam, Biengt bij deze ter tennis van de ingezetenen: Dat het kohier van de personeele belasting No 4, dezer gemeente, over het dienstjaai 1898, door den heer directeur der duecte belastingen te Rotterdam op den !4den April 1898 executoir veiklaaid, op heden aan den ontvanger dei directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts woidt bij deze herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 16den April 1898. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de personeele belasting No. 1, 2 en 3 dezer gemeente, over het dienstjaar 1898, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 12deti April 1808 executoir verklaard, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te ïoldoen; alsmede dat heden de te. mijn van ontvangt de Heilige Vader diegenen van de uit- genoodigden, welke hij ora bijzondere redenen per soonlijk wil zien en spreken. In vroegere jaren reikte Leo XIII aan de tegenwoordige personen, of ten minste aan een gedeelte van hen, ook in zijne Heilige Mis de Communie uitdit geschiedt in den laatsten tijd niet meer, dewijl 's Pausen hand te veel beeft. Toen Leo XIII het bezoek van den keizer van Duitschland ontving, had hij zich naar zijne offi cieele woning begeven, en wachtte in de aan de voorzaal der kamerheeren grenzende vertrekken liet bericht, dat Zijne Majesteit was aangekomen; vervolgens trad hij voort in de voorzaal, begroette den Keizer en geleidde hem naar het aangren zende vertrek, om een onderhoud met hem te hebben. Zoo geschiedt het bij alle vorstelijke be zoeken. Wel is vóór de voorzaal der kamerheeren do groote woonzaal gelegen, welker muren roet roode zijden tapijten zijn bedekt en waar op den achtergrond, onder een rijk geborduurd baldakijn, eonige trappen verheven, de met beeldhouwwerk en verguldsel versierde troonzetel staat. Maar hier hebben alleen de officieele audiënties plaats, wan neer bij voorbeeld nieuwbenoemde kardinalen voor den Paus verschijnen, of wanneer een nieuwe ge zant of minister zijn credietbrief, de acte zijner be noeming overhandigt, of als de Heilige Vader, op Maria Lichtmis, de gaven der kaarsen van de ka pittels, de generaals der orden en de colleges van de stad Rome in ontvangst neemt, en bij derge lijke gelegenheden. De gewone audiëntie der naar Rome komende bisschoppen en andere hoogge plaatste personen hebben in het vertrek, dat aan de voorzaal dor kamerheeren grenst, plaats. Op het dan met de ''el gegeven teeken geleidt de dienstdoende kamerheer hen binnenvan de roode zijden behangsels, welke de muren bedekken, van het portret des Pausen in een vergulde lijst, van het beeld der Moeder Gods en van wat er nog meer in de kamer aanwezig is ziet gij niets; uw oog en uw geest zijn geheel en alleen op den Paus gevestigd, die in zijn eenvoudig wit kleed, het kruis met de gouden keten op de borst, het witte kalotje op het schaarscbe sneeuwwitte haar, op een hoogen zetel heelt plaats genomen en u vriendelijk de hand toereikt, welke gij knielend kust. In dit zeer eenvoudige gewaad heeft Leo ook den keizer van Duitschland ontvangen, hat- ces weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hipivan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lóden April 1898. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 1G April '98. Spanje cn de Vereenigde Staten. Leest men de telegrammen, die van "Washing ton en Madrid, van New-York, Londen of Rome tot ons komen, dan klinkt uit al die berichten één sombere toonoorlogHet onweer, dat dreigend kwam opsteken, maar door den wind des vredes telkens weer werd afgedreven, hangt thans onheilspellend boven heide landen in dicht saanigepakte, loodgrauwe wolken. Straks barst het los, om onheil en dood te brengen waar het inslaat. Geheel Europa houdt zich thans bezig met het Spaanseh-Amerikaanscho conflictmen spreekt van nieuwe stappen die de diplomatie wil doen ten gunste van den vrede, en die met name tan Frankrijk en Oostenrijk zouden uit gaan. Anderen verwachten meer heil van pogingen van Europeesche financiers om de Spaansche regeering te bewegen zijn troepen van Cuba terug te trekken men verwacht daarvan min der ernstige gevolgen in Spanje zelf dan van een noodlottigen oorlog. De Paus houdt zich mede goed op de hoogte. Dagelijks komen de Oostenrijk«che en de Spaan sche gezant hern of den kardinaal-staatssecre taris over den toestand inlichten. Door hun tusschenkomst onderhoudt de Koningin-Regentes de betrekkingen met den Paus, die geneigd moet zijn nieuwe pogingen tot behoud des vredes te doen, met name bij de Cubanen. De Popoio Romano weet over de houding der mogendheden te vertellendat Europa strenge neutraliteit in acht zal nemen, ingeval de oorlog uitbreekt. Mocht evenwel Spanje het onderspit delven, dan zullen de mogendheden tegen het eind der vijandelijkheden beletten, dat Spanje's bestaan bedreigd wordt. Zij zullen in geen geval Spanje aan de genade of de ongenade der Vereenigde Staten overlaten." geen een merkwaardig contrast opleverde met het gevolg van generaals, die in schitterende unifor men, de borst met ordeteekenen bedekt, Zijne Majesteit begeleidden. Slechts ééns in het jaar, op den feestdag van den Heiligen Joachim, zijn naamheilige, als de Paus het Heilige College van Kardinalen in zijn private bibliotheek om zich vereenigt, is het mogelijk, ook de overige kamers van de private woning te zien, dewijl men door deze in de bibliotheek komt. De muren zijn hier met groene, gele of roode zijden behangsels bedekthet ameublement is edel en waardig, maar toch eenvoudig rijker versierd is alleen de zich daar bevindende kapel. Al deze plaatsen zijn betrekkelijk klein, maar de zaal der bibliotheek is groot en ruim, en hier staan in de kasten met groene gordijnen, aan de muren, de boeken, meest zulke, die den Paus door schrijvers of uitgevers zijn o'verhandigd of toegezonden. Bij de receptiën op 's Pausen naamdag staat in de bibliotheek, op den achtergrond, de eenigszins hooger geplaatste zetel voor den Heiligen Vaderdaarbij sluiten zich, in een groeten kring, aan de zitplaatsen der kardinaals, en achter dezen staan de stoelen voor de bis schoppen en de overige prelaten. Toen ik den laatsten keer zulk een receptie bijwoonde, hoorde men achter een gordijn het gezang der vogelen, die daar in een groote kooi verpleegd worden en soms ook uit de handen des Heiligen Vaders zei ven beschuit en andere versnaperingen ontvangen. De kleine zangers kennen hun meester en weten, als hij komt, dat hij hun lekkers brengt. Leo XIII bemint de eenzaamheid, welke hem lijd en rust geeft om te arbeiden en te bidden. Zoo ging het hem als bisschop van Perugia, en zoo doet hij nu als Paus, voor zoo vee! de vele werkzaamheden van den Opperherder hem toe laten. Want als de plicht en de belangen der Kerk hem roepen, dan offert hij de hem lief ge worden stille rust van zijn klein studeervertrek op, om de pelgrims te ontvangen, aan ketkelijke diensten deel te nemen of zich met de naar Rome gekomen bisschoppen der onderscheidene landen over den toestand hunner bisdommen te onder houden. Leo XIII arbeidt zeer veel. Welk een last da zorgen en de aangelegenheden van allerlei op de schouders van een Paus leggen, hoe hot vaak de allergewichtigste, dikwijls de schijnbaar or.beteekenendste zaken zijn, waarover hij moet In de Vereenigde Staten zelf is omtrent eenige nieuwe nota der mogendheden niets bekend. De leden van den Senaat houden het voor onwaarschijnlijk dat Engeland en Duitsch land deel zullen nemen aan eenige botooging, die de Vereenigde Staten onaangenaam zou kunnen zijn. Men gelooft zelfs, dat Engeland later wel de onafhankelijkheid van Cuba zal erkennen. De stemming in de Vereenigde Staten wordt nog met den dag oorlogzuchtiger, vooral nu door de Boodschap van Mc Kinley en de rap porten der commissies uit de heide Kamers de quaestie der Maine weer op den voorgrond is getreden. Groote sensatie heeft vooral gemaakt een bericht, dat te Chicago gearresteerd was zekere Crandnll, een Engelschman, die zich alsSpaansch agent, op verzoek van generaal "Weyler, Esca- dero noemde. Deze Crandall zou hekend hebben mede plichtig te zijn aan de ontploffing op de U/tune. De onderzeesche mijnen, verklaarde bij, die hij in opdracht van Weyler in de haven van Havanna had aangelegd, waren van Engelsch fabrikaatde torpedo's, die er gelegd waren, kwamen uit Italië. Toen hij aan Weyler's opdracht voldaan had, liet de generaal hem ontbieden en deed hem de vraag of nu eenig buitenlandseh oorlogsschip nog de baai van Havanna kon binnenvaren of verlaten tegen den wil der Spanjaarden. Cran dall zou hierop ontkennend geantwoord hebben. Weyler had hem daarop met een paspoort ten name Escadero, naar de Vereenigde Staten gezonden met bevel alles streng geheim te houden. En omdat Weyler zoo hardnekkig zwijgt, maar niet minder omdat het zoo uitnemend van pas komt, gelooft men in de Vereenigde Staten dit verhaal volkomen. 't Gekste van het geval echter is, dat de chef van den veiligheidsdienst te Chicago niets afweet van Crandall's arrestatie. De Amerikaansche regeering wil blijkbaar de Maine-quaestie niet aan een arbitrage onder werpen, zooals door Spanje is voorgesteld. De minister van marine heeft althans bevolen het wrak der Maine op te geven zelfs de beide beslissen, hoe vreugde en smart, zorg en troost, hoop en ontgoocheling zich dag aan dag afwis selen, daarvan hebben de overige menschenkin- deren geen begrip. Maar Leo XIII is een man van orde, en de nauwkeurige indeeling en besparing van den tijd maken het hem mogelijk, ondanks zijn 88 jaren, zooveel tot stand brengen. Nu eens zijn het zijne heerlijke herderlijke breven, waaraan hij arbeidt, want verreweg de meeste heeft hij zelf opgestelddan weder is het zijn groot, gelief koosd denkdeeld van de hereeniging met het Oosten, waarop hij zint; dan eens kerkelijke staatkundige vragen der onderscheidene volken, welker oplossing zijn tijd in beschikking noemt, on dan weder de kleine aangelegenheden zijner hofhouding, of de beslissing over de verzoeken en do bedelbrieven van allerhande soort, waarover hij besluiten moet. Men vraagt zich-zeiren verwonderd af, hoe de Paus desniettemin nog tijd vindt om zijn brevier te bid den en andere godvruchtige oefeningen te verrichten, en toch weet Leo X1IÏ het zóó in te richten, dat zijne eigene ziel geen gebrek en schade lijdt door de verzorging van drie honderd millioen zielen. Des zomers staat hij vóór 6 uren, des winters iets iater, op, en dan wordt de tijd tot omstreeks 9 uren aan het gebed, de meditatie en het lezen der Heilige Mis gewijd. Toen eenige jaren ge leden een dnitsche prelaat hem de bij Püstet, te Regensburg, uitgegeven levenschrijving van de eer biedwaardige Catharina Emmerich, van paterSchmö- ger, overhandigde, gaf de Paus zijn leedwezen te kennen, dat hij dit boek niet kon lezen, dewijl het in de duitsche taal was geschreven, en toen de prelaat hem verwonderd vroeg: Maar, Heilige Vader, vindt gij dan, bij al uwen arbeid, nog tijd voor zulke lectuur?" gaf Leo XIII tan antwoord i>0, ik zorg dagelijks een vrij uurtje te besteden aan het lezen van een stichtelijk boek." Geregeld eiken avond bidt hij met zijne dienstboden, in de grootere kapel, den Rozenkrans, dien zijn kapelaan voorbidt. De Heilige Vader zelf knielt dan aan den kant van het altaar op een knielbank, de overigen wonen de oefening in het aangrenzend vertrek bij op het altaar branden slechts twee kaarsen, welke ook de verlichting van de beide kamers uitmaken. Behalve den Rozenkrans worden dan nog eene litanie, het nDe Profundis" voor de arme zielen en andere gebeden gedaan, zoodat de oefening ongeveer een half uur duurt. Heeft hij zich dan

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5