BINNENLAND. torenkanonnen, die meer dan 100.000 dollars hebben gekost, worden prijsgegeven. Intusschen moet de Senaat nog altijd een beslissing nemen. Men verwachtte gisteren een nachtzitting van den Senaat, maar men achtte het onwaar schijnlijk dat van nacht of heden de beslissing zou vallen, schoon die wel bespoedigd zal worden. Wat president Mc Kinley betreft, is men van oordeel dat hij zich waarschijnlijk niet zal verzetten tegen het besluit van hot Congres, schoon de erkenning der Cubaausche opstan delingen inbreuk zou maken op de grondwet telijke rechten van den President. Een beslissing zal nog wel niet zoo spoedig vallen. Men neemt sum, dat de Senaat een resolutie zal goedkeuren, waarin de President wordt opgedragen op Cuba tusschenbeide te komen en het eiland met geweld van wapenen vrij te maken van Spanje. Waarschijnlijk zal echter die motie verschil len van die der Kamereen interparlementaire bespreking zal dan noodig zijn om een resolutie op te stellen, die door beide Kamers kan worden aangenomen. Men denkt dat dan de President alleen zal worden gemachtigd met de gewapende macht tusschenbeide te komen. Met die parlementaire behandeling is een kleine week gemoeid, en het op de ten slotte aangenomen resolutie te baseeren ultimatum zal niet voor over een dag of tien worden ver zonden, tenzij in dien tusschentijd vijandelijk heden plaats vinden. De partij van den vrede in den Senaat hoopt op dit tijdsverloop voor het vermijden van den oorlog maar ook die aanhangers van den vrede willen Cuba onttrokken zien aan de Spaansche souvereiniteit, liefst langs den weg van onder handelingen. Krachtig worden intusschen de toerustingen voortgezet. Er gaan acht regimenten infanterie naar New-Orleans, zeven naar Mobile, zeven naar Tampa, terwijl zes regimenten eavallerie, alle lichte batterijen en de artillerie-regimenten op twee na, naar Chichamauga zijn gezonden. Deze geheele troepenbeweging omvat 20.000 man. Gisteravond zou bevel gezonden worden aan de geheele geregelde krijgsmacht om zich aan de kust, vooral in Florida, Hampton Roads en 'Virginia bijeen te trekken. Het vliegend e.skaui-r is van zijn 48-uurs- manoeuvres teruggekeerd. De regeering heeft de St Paul, de St. Louis, de New-York en dc- Paris gecharterd. Zij heeft' de Nictheroy, een Braziliaansch oorlogs schip, gekocht en gecontracteerd voor 1000 muil ezels ten behoeve van den transportdienst op Cuba. Geruchten over den aankoop van alle schepen der Rotterdamsche HoIland-Amerika-lijn zijn reeds weer tegengesproken. Opperbevelhebber van het Amerikaansche leger is generaal Miles, wien generaal Sehofiehl als strategisch raadsman is toegevoegd. Gene raal Merritt heeft het bevel over de troepen in de zuidelijke staten, die bestemd zijn voor Cuba. Generaal Lee, de gewezen consul te Havanna, ss onderbevelhebber dier troepen. weer naar zijn kamertje begeven en zijn dienst personeel weggezonden, dan gaat hij nog aan zijn schrijftafel zitten en wordt het met zeiden midder nacht voordat hij zich ter ruste begeeft. Veel slaapt de Paus niet, de zorgen van zijn ambt vervolgen hem dikwijls ook op rijn legerstede en verdrijven den slaap uit zijne oogen. Oin afleiding te vinden, maakt hij dan wel in de stille nachtelijke duister nis verzen, totdat emdeiijk de slaap komt. Wekelijks biecht de Heilige Vader. Zijn biecht vader was vroeger een oud-Franciscaan, pater Daniël, de rector der apostolische biechtvaders van Laieranensinds diens overlijden is biechtvader de aartsbisschop Pifferi, van de orde der Augus tijnen, die in bet Yatieaan zijn verblijf houdt. Zelden wandelt de Paus in zijn tuin. Behalve dat deze een kwartuur van zijne woonvertrekken gelegen is, lalen de bezigheden hem die uilspanning niet toe, en er verloopen dikwijls weken zonder dat hij den tuin bezoekt. Weliswaar heeft hij zich daar, op aandrang der geneesheeren, een klein buitenhuis laten bouwen, en bet uitzicht van daar, het hoogste punt van den Vatikaanschen Heuvel, op de St. Pieterskerk, op Rome en de Campagna, tot aan het Albaneesche Gebergte, is veirukkelijk fraai, vooral in den avond. Maar ai heeft hij met het stichten dezer -'Sla hat vo>rnem»n gehad, daar dikwijls zijne gelic. ie eenzaamheid te genieten, kon hij dit jaar zelfs in October, wanneer de Heilige "Vader eenige vacatie neemt, zich slechts zelden daarheen bogeve-i In een park bevinden zich eenige witte herten en eene zeer tamme ree, in een vogelhuis hebben drie papegaaien hun verblijf. De dieren onderscheiden den Paus aan zijn wit kleed en zoodra zij hem zien, geven zij hunne vreugde te kennen zij weten toch, dat hij hun iets heeft medegebracht. Een groot gedoelie van den tuin is mot wijnstokken beplant, on daar de familie Pecci in haar geboorteplaats Carpineto uit gestrekte wijnbergen bezit, heeft de Heilige Vader in zijne jeugd reeds geleerd, de ranken te snoeien, en het is hem nu een genoegen, den arbeid der wijngaai deniers gade te slaan, en wel eens zelf het snoeimes ter hand te nemen. Maar dit zijn allen slechts ontspanningen van korten duurwant hem wachten reeds de ingekomen brieven en stuk ken en andere dringende werkzaamhedeneen Paus kan immers niet weikeioos en nooit zonder zorgen zijn. Eenige keeren heeft hij beproefd, of Hoe houdt Spanje zich tegenover dezen oor logszin der Vereenigde Staten? Een der ministers verklaarde na afloop van den laatsten ministerraad aan een Engelsch dagbladcorrespondent»Ons devies is verde diging en niet uitdaging". Inderdaad bepaalt Spanje zich er toe te protesteeren tegen het optreden der Vereenigde Staten en zich ten strijde te rusten. In een nota, die aan de mogendheden zal worden verzonden, wordt de toestand bloot ge legd en geprotesteerd tegen de houding van het Amerikaansche Congres. Verder zal in die nota worden uiteengezet, dat het Amerikaansche suiker-syndicaat den opstand op Cuba heeft georganiseerd, en dat, ondanks de protesten van Spanje, niet minder dan 70 vrijbuiters-expedities openlijk in de Vereenigde Staten zijn uitgerust. De leiders van den opstand zouden geen Cubanen zijn, inaar avonturiers uit alle moge lijke landen, wier beroep is oorlog te voeren. In de nota wordt er verder nadrukkelijk op gewezen dat, terwijl de Spaansche regeering steeds trachtte den vrede te herstellen, de Amerikaansche consuls als agenten van den opstand optraden, en dat in den tijd, toen de autonomie werd ingevoerd, de Amerikaansche regeering oorlogsschepen naar de wateren van Cuba zond om de opsiandelingen moed in te boezemen. De regeei ing zoowel als de openbare meening in Spanje komt bovendien krachtig op tegen de woorden van consul Lee en de beschuldi gingen van Mc Kinley en van de commissies voor buitenlandsche zaken over de Mdttio-ramp. De regeering zal protest aanteekenen tegen de passage in de Boodschap waarin over de Maine wordt gehandeld. Men is in Spanje op den oorlog voorbereid. De minister van buitenlandsche zaken is ge machtigd den gezant te Washington terug te roepen, zoodra het bericht komt, dat Mc Kinley de tegen Spanje gerichte resolutie van het Congres heeft bekrachtigd. Naar uit St. Vincent (Kaap Verdische eilan den) wordt bericht zijn de Spaansche oorlogs schepen Infanta Maria Teresa en Cristobal Colon aldaar aangekomen, en hebben zich bij de daar reeds liggende torpedoflotiille gevoegd. Het Cubaansche ministerie heeft een manifest aan de Regentes gezonden, waarin het zijn onvoorwaardelijke diensten aanbiedt voor de verdediging van Spanje's rechten en Cuba's wedergeboorte. Het manifest voegt er bij dat het Cubaansche volk, erkentelijk aan het moe derland, altijd aan Spanje's zijde zal staan, om tot eiken prijs de eer en de souvereiniteit der natie en de vrije instellingen der kolonie te handhaven. Niet aldus evenwel de opstandelingen. Zij maken van den wapenstilstand gebruik om opnieuw krachtig aanvallenderwijze op te treden. De Spaansche regeering heeft berichten ont vangen over de uitrusting van nieuwe vrij buitersexpedities in Florida. Het is zeker alleszins begrijpelijk dat men reeds nu de kansen van den aanstaanden oorlog en de vermoedelijke operaties bespreekt. Het zoogenaamde »witte" Amerikaansche eskader bestaat niet meer. De schepen zijn ge reed gemaakt voor den strijd, waartoe ook het mogelijk zou zijn meerdere dagen op zijn villa in den tuin door le brengen, maar ook daar moet hij niet slechts eiken morgen den kardinaal-staats secretaris ontvangen, die hem voordrachten moet doen, er kwamen ook andere Kardinalen of Bis schoppen, of soms andere hooggeplaatste personen, die den Paus over dringende aangelegenheden hadden te onderhouden. Zoo ontving hij in het laatst van October do algemeens overste der Kruis- zusters van Ingenbohl, de Eerwaarde Moeder Pan cratia, met de provinciale oversten, die zich naar Rome hadden begeven, om den Heiligen Vader voor de goedkeuring van de statuten harer Congregatie te bedanken. Kardinaal Ledochowski, haar be schermheer, stelde de Zusters aan den Paus voor, die nu in eene buitengewoon hartelijke toespraak den nonnen hare plichten op het hart drukte en haar vervolgens een voor een tot de handkus toe liet. De audiëntie duurde een halfuur. Dit was nu wel eene receptie, welke den Heiligen Vader eerder aangenaam bezighield dan inspanning veroorzaakte, maar in zijn villa vervolgen hem ook de ernstige en moeilijke vraagstukken, die door hem moeten worden opgelost. En nu mogen de geneesheeren steeds bij den grijsaard erop aandringen, dat hij zich ontzien moet en rust nemen, de plichten gaan vóór. Bij dit alles moet het te meer verwondering wekken hoe de Heilige Vader zich kan verheugen in eene gezondheid, die niets te wenschen over laat. De dagbladen melden wel onophoudelijk dat de Paus zich niet we! bevindt, tnaar het ia een feit, dal Leo XIII gedurende de laatste jaren geen enkelen dag het bed heeft moeten houden of zijn werk door ziekte laten steken, In den regel ont- angt de Heilige Vader des Donderdags en dus eenmaal in de week, zijn lijfarts Laponie, dia echter steeds bevindt, dat Zijne Heiligheid zich over den besten staat van gezondheid mag ver heugen. Daartoe dragen ongetwijfeld, behalve zijn volkomen gezonde lichaamstoestand, de gelijkma tigheid en de eenvoud van zijn levenswijze iri niet geringe mate bij. Da tafel des Pausen is zoo bur gerlijk als zij maar zijn kandaarvoor wordt dagelijks f2.40 besteed, en daarbij eet hij zoo weinig, dat de kok eens schertsend zeide, dat de Heilige Vader eet als een vogeltje. De maccaroni, de iievelingskost der Italianen, levert hem weke lijks versch een vrouwenklooster van den Aventijn- behoort hun kleurverandering in zwart en lood grijs- Als het doel der Amerikaansche strategen werd opgegevende Spaansche torpedo-flottilie op haar tocht naar West-Indie a faire te nemen, voordat zij zich met de Spaansche slagschepen bij Cuba had kunnen vereenigen. Het vliegende eskader zou voor die taak bestemd zijn. Bovendien bestond het plan de Vizcaya en de Oquendo onmiddellijk in de haven van Havanna te blokkeeren en aldus Spanje van het gebruik van twee zijner beste schepen te berooven. Dat was het plan maar dat kan het plan niet meer zijn. Gedurende de onderhandelingen der laatste dagen zijn de beide oorlogsschepen van Havanna vertrokken, en men weet niet waar zij thans zijn. Ook is het onbekend, waar de torpedo-flotille zich ophoudt; waarschijnlijk ligt zij bij de Kaap-Verdisehe Eilanden. De Amerikanen zijn natuurlijk, met echten Yankee-bluf, braaf aan het schetteren. Zij achten het kinderspel Spanje gewoonweg van den aard bodem te doen verdwijnen. Eert Amerikaan schreef o.a.slndien Spanje ons mocht aanvallen, dan zullen wij het van de wereldkaart uitwisschen." Het te Berlijn verschijnend Militar Wochen- blalt oordeelt echter geheel anders. In een artikel, welks schrijver buitengemeen goed op de hoogte schijnt te zijn van de strijdmacht van Spanje en de Vereenigde Staten, wordt dit oordeel uitgesproken:. »Het zou volstrekt niet tot de onmogelijk heden behooren dat de Spaansche zeemacht, indien zij door bekwame, energieke mannen wordt aangevoerd, de Vereenigde Staten bij het begin der vijandelijkheden hoogst gevoelige slagen zal toebrengen." In belanglooze kringen aldus schrijft een speciale berichtgever te Londen aan de Petit Bleu begint men er zich steeds meer over te verbazen dat de Vereenigde Staten in de Cubaansche quaestie zulk een oorlogzuchtige houding aannemen. Men meent, dat na de nerhaalde verzeke ringen van haar geneigdheid tot scheidsrech terlijke oplossing van intei nationale conflicten, de Amerikaansche republiek de laatste moest zijn om een oorlog te willen en dien voor te bereiden. En men is er verontwaardigd over te zien, hoe de Amerikanen den mond vol hebben van groote woorden als smenschelijkheid" en sbe- schaving", terwijl blijkbaar hun voornaamste doel is zich langs een slinkschen weg meester te maken van Cuba en de Europeanen uit de Nieuwe Wereld te verdrijven; m.a.w. terwijl zij werken voor een louter zelfzuchtig doel. De strengheid der Spaansche regeering tegen over Cuba had de sympathie van Europa doen verloren gaan, maar de Amerikaansche politiek is bezig die weer aan Spanje te verzekeren. Het zal den Amerikanen moeite kosten dien slechten indruk uit te wisschen, want indien hun bedreiging met oorlog geen gevolgen heeft, dan zal zij op niets anders dan snorkerij ge lijken, waaraan bovendien beursspeculatie, die toch een belangrijke rol in deze gebeurtenissen heeft gespeeld, niet vreemd zal wezen. De berichtgever wijdt bovendien eenige be schouwingen aan de moeilijkheden die zich schen Berg: men kan begrijpen welke zorg de goede Zusters dragen, om die goed en smakelijk te maken. Het glas wijn, dat hij na tafel drinkt, bezorgt hem een vrouwenklooster te Bordeaux. Een derde klooster, in Perugia, zendt hem alle jaren een Paaschgebak, waarvan hij lachend ten minste een stukje nuttigt, om de vrome geefsters tevreden te stellen. Bij zijn priesterjubllé zijri hem de kostbaarste wijnen gezonden hij heeft ze allen aan gasthuizen geschonken. De Paus rookt niet, maar snuift, en noga! tamelijk sterkhet is een lichtgele snuif, welke een fransehe firma hem bezorgt, liet is een voorschrift, dat de Paus altijd alleen eet. Toen Pius IX op zijn buitengoed Castel Gondolfo soms kardinalen of diplomaten ten middagmaal noodigde, had hij toch eene afzonderlijke, ietwat huogere tafel, waaraan de tafel der gasten was aangesloten. Zoo gebruikt ook Leo XIII het middagmaal alleen, tegen 2 uren, en daar zijn menu slechts uit soep, een stukje vleesch met toespijs en viuchten bestaat, is dit spoedig afgeloopen. Nog eenvoudiger is het avondeten. Aan maagziekten lijdt de Paus dus niet maar deze bijzonder eenvoudige levenswijs houdt hem gezond. Voor twee jaren heeft hij, op raad van zijne geneesheeren, des zomers een glaasje Münchener bier gedronken, maar dit spoedig op gegeven. Gedurende het middag- en bet avondeten blijft een zijner beide private secretarissen, Mgr. Angeli of Mgr. Marzolini bij hem, en dan dicteert hij hun brieven of stukken van allerlei aard. Voor zijne ouders, in het bijzonder voor zijne goede moeder, behoudt Leo XIII eene kinderlijke vrome gedachtenis. Het horloge dat hij draagt, is een zakuurweik van oud model, uit de vorige eeuw. Het is van goud, op de keerzijde met eene voorstelling in émail hij draagt het aan een eenvoudig koord, en hij zou het niet tegen een ander, al ware dit met de kostbaarste diamanten bezet, willen ruilen, want het is eene dierbare gedachtenis aan zijne moeder, die het hem ge schonken heelt. Eenige weken geleden stiet f eene nicht van den Heiligen Vader, die sinds zestig jaren, achter gestreng slot, in een klooster te Cort teelde. Op haren ouden dag zou zij haren bloed verwant zoo gaarne als Paus gezien hebben, en zij verzocht daarom den Heiligen Vader, haar te willen veroorloven naar Rome te komen, vooral daar zij hem een gewichtige mededeeling bad te zouden voordoen, indien Noord-Amerika Cuba in bezit nam. Met name vreest hij voor conflicten tusschen het strenge Amerikaansche protestantisme en de goed-katholieke Cubanen. Maar zoover zijn wij nog niet. Voorloopig is Cuba nog Spaansch. Gemengde McdedecIIngen. Met 47 tegen 39 stemmen en 3 onthoudingen heeft de Belgische Senaat de wet De Vriendt- Coremans, op de volkomen gelijkstelling der Vlaamsche en der Fransehe taal in alle officieele stukken, aangenomen. De Eclair schrijft over den Italiaanschen militairen attaché Panizzardi, dat de gezant Tornielli viermaal den minister Hanotaux heeft gevraagd of de Fransehe regeering de terug roeping van den attaché wenschte. Telkens had Hanotaux evenwel verzekerd, dat Paniz zardi te Parijs kon blijven. Dit geschiedde dan ook, ofschoon Panizzardi's positie bijna dezelfde was als van kolonel Von Schwarzkoppen. Hij mocht niets tegenspreken noch zelf iets verklaren, zoodat hij om zijn terugroeping heeft gevraagd. De Siècle ziet in de gegeven omstandigheden in zijn vertrek een bewijs van Esterhazy's schuld. Volgens de Echo de Paris zullen de leden van den krijgsraad in het nieuwe proces-Zola alleen ter wille van het beginsel zich civiele partij stellen. Zij zullen 4 franc schadevergoeding en de publiceering van het vonnis in de Parij- sche en een reeks provinciale bladen eischen. De Russische regeering treedt krachtig op tegen de sociaal-democraten. Te St. Peterburg zijn door de geheime politie 86 personen gearresteerd, waaronder 64 man nelijke en vrouwelijke studenten, als verdacht van socialistische woelingen. Ook te Mjscou, Kieff en Odessa hebben talrijke arrestaties plaats gevonden. De admiraals voor Kreta hebben het eiland in vier deelen gesplitst, ter wille der pacifi catie en het herstel der orde. Zij hebben gevraagd dat de Turksche garni zoenen tot de helft teruggebracht zullen worden. De Duitsche gezant te Peking heeft weten door te zetten, d.tt prins Heinrich van Pruisen aan het Chineesche Hof op voet van gelijkheid zal worden ontvangen. De Keizer zal den prins een tegenbezoek brengen en aan één tafel met hem zitten. Voor een keizer van China zijn dat kolossale concessies. Successiebelasting. Dit door den minister van financiën aan de Tweede Kamer verstrekte statistieke opgaven beitefieude de successiebelasting over 4897, blijkt, dat de waarde der actieve bestanddeelen van de nalatenschappen waarvan het recht van successie in genoemd jaar betaald is, bedroeg: 4o. in de rechte nederdalende linie, en tus schen echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende: 1 461,360,780; 2o. in de rechte doon, Leo zond haar een zijner private secreta rissen aan dezen moest zij dan maar zeggen wat zij den Paus had mede te deelenoverigens moest zij rustig in haar klooster blijven; beiden zouden elkaar spoedig in de eeuwigheid wederzien. Toen de Heilige Vader eenige jaren geleden in zijn geboorteplaats een nieuwe kerk liet bouwen, verzucht hem de architect eens om eenige kleine medailles voor 's Pausen zuster en baar kinderen. Leo gaf den architect eenige kleine, en toen de bouwmeester ten minste voor de zuster eene grootere medaille verzocht, wees de Heilige Vader dit af, omdat de kleine medailles voor do devotie vol doende waren. Leo gaat zeer voorover gebogen, maar dit ver hindert hem niet, zich vlug te bewegen. Eens vond de lijfarts hem in de bibliotheek, waar hij op een ladder geklommen was, om een grooten foliant van de boekenplank te nemen, en dat bij de 87 jaren I Een Fransehe Koning, ik meen Lodewijk XIV, zeide eens, dat een groot man nooit groot was voor zijn kamerdienaar, en men begrijpt dat zulk een heer zich voor zijn knecht niet in acht neemt, maar zich, met zijne zwakheden en mensehelijke gebreken, voordoet gelijk hij is. De bedienden van Leo XIII kunnen niets van dien aard bij hun meester ontdekken; integendeel bewonderen en vereeren zij Hem des te meer, naarmate zij den Paus beter leeren kennen. Wanneer men Hem nu en dan in een weinig minder goede luim ziet, dan heeft dit altijd eene zeer ernstige reden. Wij hebben getracht in deze regelen het huiselijk leven van Leo XIII te schetsen het is het private leven van een acht en tachtigjarigen grijsaard dien de wereld bewondert uit hoofde van Zijn grooten geest, Zijn buitengewone schranderheid, zijn apostolisclien ijver, waarmede Hij, ondanks zijn hooge jaren, niet moede wordt de vele en dikwijls drukke plichten van zijn verheven ambt te vervullen. Zoo staat Hij voor onze oogen als Paus, de Opperherder en Plaatsbekleeder van Christus, zoo kent, zoo vereert Hem de geheele wereld, vriend en vijand. Naast dit stralende beeld staat onze nietswaardige schets en wij hopen, dat de groote schilderij dairdoor nog aan licht en kleurenpracht gewonnen heeft.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6