52"e jaargang. Zondag 17 en Maandag 18 April 1898. N". 9603. Derde Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. BINNENLAND. Gr c ui c n s tl Nieuw s. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 - omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTERSTKAAT fO, Tcleplioon No. 123. ADvenTEKTiErRijs: van 15 gewone regels mot inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Twce-jaarlijksclic lierijk. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op liet besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie v.tn 14 December 1897, no. 80/1 (1'rotJ. blad no. 78) alsmede op de missive van den Ijker, chef van dienst te Rotterdam, van 2 Aprii j.h, no. '25, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente lo. dat het goedkeurensmerk gedurende de jaien 1898 en 1899 bij den ijk en heiijk van inaten en gewichten te bezigen, zal zijn de letter hin den ge wonen schrijfvorm 2o. dat de in 1898 aan te vangen twee-jaarlijksche 1 i kit li K van de inhoudsmaten voor droge en natte waren, stnjksels, lengtematen en gewichten, vour deze gemeente zal plaats hebt) n in bet d.iaivoor aangewezen lokaal aan de Lange-nieuwstraat achter het Gymnasium alt.ior. no. 121, (gymnastiekschoen van 2 Met tot 17 Juni a. s., op eiken weikdng uitgezondeid 19 en 30 Mei van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur; 3o. dat voor de onderverdeebng der werkzaam heden van den heiijk, tot bevordering van de orde en den geregelden gang van den dienst,aan de huizen der ijkplichtigen briefjes zullen bezotgd worden, houdende opgaaf van den dag en het uur, waarop zij hunne maten en gewichten tot het ondergaan van den herijk zullen kunnen aanbieden; terwijl z.ij, die zoodanig briefje niet mochten ontvangen hebben, zich tot het bekomen daarvan np de boven aangewezen dagen en uren aan het gezegde lokaal kunnen vervoegen; 4o. dat zi) die van bovengenoemde zittingen geen gebruik gemaakt hebben, hunne maten en gewichten ook kunnen doen herijken aan het ijkkantoor te Rot terdam op eiken Dinsdag en Vrijdag, des voormiddags van 10 tot 12 en des naniiddrgs van 1 tot 3 uren. Voorts wordt in herinnering gebracht: dat zij verplicht zijn hun maten en gewichten goed schoon en droog ten heiijk aan te bieden, dat na het eindigen van den teimijn van herijk, 1 September 1898, liet gebruiken of vooi handen hebben van maten en gewichten, met van de vereischte stem- pelmcrken vooizien, vei boden en strafbaar is, en dat liet laatst geplaatste goedkern ingsmerk voortaan ge durende twee jaren ongeschonden moet bewaard blijven Wordende mitsdien ieder, wien zulks mocht aangaan, aangemaand, om zich ter voorkoming van kosten en bekeuringen, de hiervoren vermelde tijdstippen ten nutte te maken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 1 Gd en April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris YERNÈDE. Pensioen voor Onderwijzeressen. Aan den Minister van Binnenlandsciie Zaken is het volgende adres gezonden «De Vereeriiging ter behartiging van de be langen der Vrouw, gevestigd te Rotterdam, opgericht 16 Januari 1895, goedgekeurd bij Koninklijk Be-luit van 3 Februari 1896, «overwegende, dat in Maart j.l. door twee onderwijzeressen, de dames C. Bondam en Y, v. Dapperen, een adres bij Uwe Excellentie is ingediend, houdende verzoek om aan de onder wijzeressen, in tegenstelling met de onderwijzers, een vervroegd recht op pensioen te verschaffen, «geeft met verschuldigden eerbied te kennen: «lo. dat zij er-ne afzonderlijke pensioenrege ling voor onderwijzers en onderwijzeressen in het nadeel van beiden acht, 2o. dat zij Uwe Excellentie derhalve verzoekt: aan de onderwijzeressen geen vervroegd recht op pensioen toe te kennen, tenzij dit op gelijke voorwaarden, ook aan de onderwijzers worde toegekend. »'t Welk doende: «Nanoeus de «Yeteoniging ter behartiging van de belangen der Vrouw" ie PresidenteM. W. H. RutgersIloitsenm, waarn. lste Secret arcsM. Kerkhoven' Van der Sehuyt." Hierbij is gevoegd de volgende Memorie van Toelichting De dames Bondam en Van Dapperen baseeren haar eerbiedig verzoek op de overtuiging, «dat de vervulling der zwt-re schooltaak van de krachten eener vrouw veel meer vergt, dan van die van den man; dat waar een onderwijzer van vijftig jaar en daar- boven, vooral in de hoogere klasse eener Lagere School, nog uitstekende diensten kan bewijzen, dit niet verwacht kan worden van eene onderwijzeres, ouder dan vijftig jaar, vooral omdat onderwijzeressen, ingevolge Art. '25 der Wet op f iet L. O., meestal in de lagere klasst-n werkzaam zijn." Deze overtuiging nu wordt door adressante niet gedeeld. Volgens haar oordeel zijn physieke kracht en leeftijd niet de voornaamste factoren bij bet geven van onderwijs. Zij meent dat er eigenschappen zijn, die den mensch, hetzij man of vrouw, bijzonder geschikt maken voor onder wijs en opvoeding, welke eigenschappen ook op rijperen leeftijd stand houden. Een vervtoegd recht op pensioen nu voor onderwijzeressen, met uitsluiting van onder wijzers, zou, meent zij, allicht aanleiding kunnen geven tot lagere salarieering van eerstgenoemden, iets wat nadeelig zou zijn voor het onderwijzend personeel niet alleen, maar evenzeer voor het Lager Onderwijs zelf, dat daardoor op den duur van uitstekende krachten betoofd zou worden. In arme of zwaar belaste gemeenten toch zou men al heel spoedig eene onderwijze] es, als goedkoopere werkkracht (bovendien nog in staat het onderwijs in nuttige handwerken op zich te nemen) verkiezen boven een onderwijzer, en daarmede zou, ten koste van ons volksonderwijs, een onedele concurrentie in de plaats treden van de gewenschte emulatie van krachten. Dat die veronderstelling niet zonder grond is, blijkt wel uit de volgende feiten lo. In Juli 1895 werd op do jairvergadering van het Nedeiland-ch Onderwijzers-Genoot schap op gelijke salarieering van mannelijk en vrouwelijk personeel aangedrongen, omdat er •sgeen enkel billijk motief voor lagere salarieering van onderwijzeressen zou zijn aan te voeren, dan een vervroegd recht op pensioen." Zoolang dit echter niet bestond, meende de spreker, moest het salaris golijk blijven. 2o. In December 1896 werd in Rotterdam een klein verschil van salaris voor mannelijke en vrouwelijke hoofden van scholen al vast ingevoerd, omdat het argument van den Wet houder van Onderwijshet uitzicht op een m o g c 1 ij k vervroegd recht op pensioen, voor de groote meerderheid der raadsleden krachtig genoeg was, om al hun geopperde bezwaren te vernietigen. Heeft de ondervin ling echter geleerd, dat het in vele gevallen een voordeel zou zijn voor het Lager Onderwijs, en misschien ook voor andere lakken van dienst, inrtien zij zich vroeger dan tot nu toe mogelijk was, van zwakke, naar rust verlangende ambtenaren konden ontdoen, om frissclte, jeugdige krachten daarvoor in de plaats te nemen, dan zou, naar het oordeel van adressante, aan aller verlangen worden voldaan, door vroegere pensionneering voor alle ambte naren mogelijk te maken. Wanneer de Staat, naar het voorbeeld der Levensverzekeringen, pensioen op 50- of 60- jaiigen teeltijd, met evenredige premie, facul tatief stélde, dan zou ieder ambtenaar bij dc- aanvaardmg zijner betrekking zelf kunnen be slissen, of hij eene hoogere premie wil betalen voor een vroeg techt op pensioen of eerie lageie premie voor een penstoen op lateren leeftijd. Zij die lichamelijk zwak en financieel sterk zijn, zouden dan het eerste kunnen kiezen, zonder dat hun financieel zwakke collega's levenslang voor dat pensioen zouden moeten storten. Do ethnographic in Nederland. Onder het opschrift «Hoe hoog de ethno graphic in Nederland staat aangeschreven", Jezen wij in De Indische Gids «Aan den heer A. Weruméus Boning, direc teur en secretaris van het Museum voor Land en Volkenkunde en het maritiem museum Prins Hendrik op de Willemskade te Rotterdam, is een halfjaar verlof verleend. Hij heeft zich lot herstel zijner gezondheid te Nijmegen gevestigd. Den heer J. J. Soer, commissaris van politie in de 4e afdeeting te Rotterdam, is de waar neming zijner fmtcttÖn opgedragen.'' Ziehier een berichtje, uit de N. R. Ct. van 6 Maart, dat een merkwaardige bouwstof is voor bet antwoord op de biet boven gestelde viftag. Het benoemen van een commissaris van politie, zij het voorloopig voor zes maanden, als directeur en secretaris van een ethnographi-ch en maiitiem museum is trouwens geheel in dezelfde lijn als het schoone staaltje van waar deering van de wetenschap der ethnographic dat Amsterdam gegeven heeft. Het prachtige ethnographi.-ch museum van Nntura Artis Magistra staat daar onder h i beheer van een zoöloog, den op dietkundig ge bied zoo veel belovenden jongen Nederlandschen geleerde dr. Vosrnaer, Tegen den onvermijdelijke!! achteruitgangen tegen de verwaarloozing van de kostbare schat ten in het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, in de laatste tientallen van jaren, ten gevolge van gebrek aan plaats, werd steeds heilig geprotesteerd door den deskundigen direc teur, tiie liefde en kennis bad van zijn vak. Het aansnellen van personen, die noch liefde noch kennis hebben van de ethnographic, als beheerder van ethnographische verzamelingen heeft zeker allicht het voordeel, dat zulke pro testen van de z'jde der beheerders uit zullen blijven. Dit is inderdaad een groot gemak, waarbij dan nog het financieel voordeel komt, dat de commissaris van politie of de zoöloog zoo goed als Pro Deo de directie van het ethnographisch museum voert, Jaar hij uit anderen hoofde, immers in zijn vak, bezoldigd wordt. Wij, Hollanders, zijn altijd practisch 1 Gevaarlijk spel. In den winkel van een vleesebhouwer te Groningen liet een vrouw gisterenavond een fleschje met brandspiritus vallen. Men meende het vocht niet beter te kunnen verwijder t dan door het te doen verbranden, waarom het met een lucifer werd aangestoken. Het vlamde inderdaad mooi op met een blauwach tige vlam. Maar deze mooie vlam deelde zich mede aan eene gasbuis, die smolt en het aan zijn gaf aan een nog mooier, in elk geval veel grooter gasvlam. Nu werd liet geval bedenkelijk. Men riep om de brandweer, maar toen deze verscheen was het gevaar geweken. "Er van door. Volgens De Gelderlander wordt het gerucht, dat de burgemeester (tevens secretaris) van Valburg voortvluchtig is, bevestigd en moeten grove wanordelijkheden in de administratie zijn ontdekt, en grootere en kleinere kapitalen van gemeente en ingezetenen zijn verdwenen. De burgemeester bekleedde zijn ambt reeds 32 jaren, Uit Arnhem wordt aan de Zutph. Ct. geseind dat de plotseling verdwenen burgemeester van Valburg, de lieer Van Doesborgh, zich gister nacht in een hotel aldaar, waar hij onder een valscher. naam vertoefde, door vergittiging heeft gedood. Spoorwegrijtuig voor ladplaaisreisigers. Voor de vele Rotterdammers die te Sehe- veningen verblijven en zich dagelijks naar hun koopstad begeven, wordt door de Hollandsehe IJzeren Spoot wegmaatschappij een rijtuig in dienst gesteld van een geheel nieuw type. Het is een 16 M. lang rijtuig op trucks of draaibare onder-nellen. De constructie is zóó gekozen dal op hoofdspoor lunchen Rotterdam en 's-Ilage de grootste treinsnelheirl kan worden bereikt en op den transveg van 's-Hage tot Scheveningen de scherpte bogen geen bezwaar opleveren. Voor de eerste klasse zijn aan de eene zijde van het rijtuig twee salons en suite met sopha's en tafeltjes; een voor rockers en een voor niet- rookers. Aan de andere zijde zijn twee derge lijke compartimenten voor de tweede klasse. Tusschen eerste en tweede klasse is een open ruimte onder doorloopend dak, door een dwars- schot in twee binnenbalcons verdeeld en om heind door een hek van kunstsmeedweik, waarin de portieren voor in- en uitgang. Deze biwien- balkons dienen voor reizigers die het rijtuig als «Ausstchtsvvagen" willen benuttigen. In de salons en op de binnenbalkoos kunnen te samen 62 reizigers plaats vinden. Door de fabriek van Beynes te Haarlem werd dit sierlijk rijtuig naar de plannen en aanwij zingen van het technisch departement der H. I.I. S. M. gebouwd. In liet laatst dezer maand zal dit rijtuig naar verwachting zijn loop aanvangen. Tot opsporing van Anirée. De expeditie die onder leiding van den heer J. Sladltng van Noordoostelijk Siberië uit zal gaan zoeken naar Andtóe is thans, volgens een telegram van Ritzau's Bureau aan de Scandi navische bladen, nagenoeg gereed. Binnen acht dagen vertrekt men van Stok- holm over Petersburg naar Irkoetsk. Van daar trekt de expeditie verder naar de Lena om die rivier over een afstand van circa 500 mijl af te 'zakken tot de monding, die men in 't mid den van Juli hoopt te bereiken. Vervolgens wil men ti achten het eiland Knlj«lriru te be reiken, dat tot de Nieuw-Sibere-ehe eilanden behooit en waar baron Toll in 1893 op ver langen van Nansen twee depóts van levens middelen heeft opgericht. Wanneer men hier geen spoor van Adrée vindt, dau zal men Oostelijk en Westelijk van de Lena-mortding gaan zoeken, ongeveer 100 mijl in beide richtingen. Vrijmetselaars. Er is eene scheuring ontstaan onder de Vrijmetselaars in Italië. Vele Loges hebben zich afgescheiden van het Groot Oosten to Rome en willen een nieuw Groot Oosten vestigen te Milaan. Een rampzalige. Vier jaar geleden werd bij een anarchisten- aanslag te Parijs een koffie hu is bediende aan "t hoofd gekwetst. Sedert gaf hij meer dan eens blijk van in zijne geestvermogens gekrenkt te zijn en gisterochtend te vier uur werd zijne vrouw door geschreeuw wakker en zag hein moedernaakt bezig zich met olie te besmeten. Terstond daarop greep hij een scheermes en brulde, het wapen zwaaiende: «Ha, die anar chisten Dootl moeten ze De vrouw vluchtte in nachtgewaad met haar kindje de trap af, de politie weid geroepen en slaagde er na veel moeite in den ongelukkige in dekens te binden en zoo weg te dragen. Een menigte volks begeleidde het zonderlinge spartelende pak, waaruit rauwe kreten opstegen. Smokkelaars. Te Brecht hebben de tolbeambten vijf koeien benaderd. Bij liet gehucht Eindhoven stootten des nachts de smokkelaars op twee kommiezen, die, omdat de smokkelaars begonnen te schieten, ook gebruik van hunne wapens moesten maken. Zij hebben niet minder dan dertig schoten gelost. Op liet herhaald schieten lcwam er al spoedig hulp opdagen en men kon vijf ge smokkelde beesten mee naar het dorp brengen. De brigadier en een andere tolbeambte zijn nog al ernstig gekwetst, doch de wonden zijn niet doodeüjk. Geen enkele der smokkelaars is bekend. Een krankzinnige. Woensdagavond zou de inspecteur van politie Royer te Parijs met twee agenten een krank zinnig geworden kok, Besnard, naar een gesticht overbrengen. Hij ging alleen bij dezen in de kamer en bewoog hem bet bed te verlaten en ziclt te kleeden, waarbij hij argeloos bleef toe zien. Opeens sprong de krankzinnige op hem toe en stak hem een groot slagersmes in het lijf, zoodal de ongelukkige onderweg naar het hospitaal overleed. Besnard vonden de agenten verschrikt in een hoek gedoken. Een verstandig leest. Een landbouwer, Lizon, van Ghoy, bij Lessen, is iets zonderlings ovei komen. De man luid zich met,een piachtigen stier naar Lessen begeven. By den herbergier Llanschulter aldaar binnen tredende, volgde zijn stier hem op de hielen en, in de gang een gemakkelijk te bestijgen trap ziende, klom het dier naar boven, hetgeen in de heiberg een gemakkelijk te begrijpen ontroering wekte. Men liep naar den zulder en men vond er den stier bezig met de haver op te eten. Na alieilei beraadslaging besloot meri de poolen samen te binden en het heest aldus zachtjes van treê tot tree te dragen. Steenkolenverlruik in de groote vaart. Men staat verbaasd over de ontzettend gioote hoeveelheden steenkool, die op de transatlan tische stoombootlijn Hamburg—Ne.w-Yoi k ver stookt worden. Voor elke boot zijn voor deze reis benoodigd 1750 tot 2100 ton, d. vv. z. 250 tot 3U0 ton daags, 11 ton per uur, ot 200 KG. kolen per minuut. Bij het beschouwen van de kolossale vuur- haaiden, die deze bergen steenkool verslinden, moet men wel tot ne conclusie komen, dat met het thans gebezigde systeem het. maximum van snelheid in de vaart bereikt is. M.utr wie weet, welke omkeering misschien binnen korten tijd te wachten is van de toepa-sirig der elee- triciteit als bevveegkiacht, door middel van nccumulateurs. Dan zou een scheepvaart m het leven zijn geroepen, waarbij de took tot het verledene behoort, evenals men nu roekeloos buskruit heeft. Voorzeker zou de vooruitgang, aldus verklagen, voor de menschheid van veel grooter belang zijn, dan met laatstgenoemde uitvinding het geval is.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 9