ylaarpinoen. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. receptie gehouden voor de Hollandsche kolonie en voor de Nederlandsche vereeniging voor -liefdadigheid. Morgen zullen de Koninginnen dejeuneeren op liet Elysee, waar pierident Faure HH. MM. zal ontvangen. Jhr. mr. B. Ph. de Beanfort. f De burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. mr. B. Philip de Beaufort, is Zaterdag-avond, zacht en kalm, te M.uiëmial bij Oosterbeek overleden, in den ouderdom van 45 jaar. Naar aanleiding van dit doodsbericht wordt ons uit Den Haag geschreven Slechts zeven maanden was liet den overledene vergund, als hoofd \an het gemeentebestuur van de residentie werkzaam te zijn, nadat hij vroeger te Hilversum en geruime» lyu te Baaru de betrekking van burgemeester had bekleed. Met ingang van 15 Sept. jl. benoemd en op dien dag geïnstalleerd, aanvaaidde de lieer De Beau- foit het buigemeesleischap alhier met de beste voornemens, ovmtuigd dat hein een zware taak wachtte, maar vertrouwende, dat vele moeilijk heden zijn te boven te komen door toewijding en goeden wil. Gedutende zijn kortstondig burgemeesterschap heelt hij daarvan blijk gegeven. Aau toewijding ontbrak het hem niet, om zich met de gemeente zaken en de gemeenteimren vertrouwd te maken, en goeden wil betoonde hij evenzeer, al zal het hem ook zelf meermalen gebleken zijn, dal voor het beheer van een groote gemeente meer ge- vordeid wordt, vooral waar men, zooals hij, zich reeds hij zijn optreden geplaatst zag voor vraag stukken van zeer overwegend belang. Zjjii heengaan in de kracht van ziju leven hij was even 45 jaar oud een zware slag voor zijn huisgezin en zijne familiebetrekkingen, zal door vele Hagenaars woiden betreurd, die in den korten tijd van zijn hierzijn 's mans een voudig en beminnelijk karakter hadden leeren waardeeten. Hij schonk zijn medewerking en steun aan vele zaken van nut en algemeen belang en was eerelid en beschermer van vele veiècmgingen. Als een der eeie-voorzitters van het hoofdcomité voor de inhuldigingsfeesten in de residentie, toonde hij bijzonder veel belangstelling in den goeden gang dier feesten, waarop hij gaarne zijne volle medewerking toezegde. Warm ver eerder van het Oranjehuis, getuigde hij ook reeds bij de aanvaarding van zijn ambt, van de gevoelens die hem bezielden. De overltdeue was kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning. Het stoffelijk overschot van jlir. mr. de Beau fort, burgemeester van 's-Gravenhage, wordt Donderdag a. s. in het familiegraf te Leusden (Utrecht), bijgezet. Atjeh. Aan de N. 11. Ct. werd gisteren uit Batavia geseind De gouverneur verkent de waterscheiding van Atjeh en de Pedirvallei met een troepenmacht uit Kotaradja. Do schoonvader van Toekoe Oemar, Toekoe Abas Satik, het hoofd der XXVI Moekims, heeft zich met zijn zoon radja Mahomed onderworpen. Men zegt, dat de expeditie naar Pedtr weer vervroegd zal worden. „Nationaal Fonds". Te 's-üravenliage vei gaderden Zaterdag de leden van het Nationaal Fonds tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van voor in Indië gevallen militairen. De voorzitter, generaal Vani Zijl de Jong, herdacht dankbaar den steun onder vonden van II. H. M. M. de Koninginnen en anderen. Door de liquidatie van het Lombokfonds was de vereeniging belangiijk in kapitaal vooruit gegaan. Bljjkens een telegram des heeren N. P. van den Berg uit Amsterdam had de ten toonstelling der van Lombok afkomstige voor wei pen reeds f2200 voor de vereeniging opge bracht. Nadat de secretaris, de heer G. De Wijs, het jaarverslag had uitgebracht, werden de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren Michieis van Yerduynen, Lagiug Tobias en Ponse her kozen, terwijl gekozen werd generaal van der Heijden. Het maximum van den te verleenen onder stand werd vervolgens verhoogd van f300 tot f 400. Aan den secretaris, den heer De Wijs, die tydelyk naar Indië gaat, werd dank betuigd voor zijn weikzaamheiö. Zulderzee-vereemglng. Zaterdagmiddag had in «Krasnapolsky" te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergade ring plaats van de Zuiderzee-vereeniging, onder voorzitterschap van den heer mr. W. A. Bergsma. Na opening der vergadering bracht de voor zitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer A. G. Wertheim, medeoprichter en voorzitter van de vereeniging. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat het ledental van 404 tot 387 is gedaald. De penningmeester deelt mede dat de inkom sten in het afgeloopen jaar bedroegen f 71 76 terwij! de uitgaven de som van f 4624 beliepen. De begrooüng voor 4898 wijst een voordeelig saldo aan van f 2217. Dit cijfer is echter niet juist daar vanwege de vereeniging een econo misch geschrift zal worden uitgeven, dat tot matigen prijs voor het publiek zal verkrijgbaar worden gesteld. Het plan bestaat om voor werklieden-vereenigingen den prijs iets lager te stellen. Tot leden van 't algemeen bestuur werden gekozen de heeren mr. Ferf, H. v. Osch en P. Peereboom. Herkozen werden de heeren mr. C, J. E. graaf Van Bylandt, W. E. Borger, H. J. Calkoen, C. II. A. K. Engelberg, jhr. mr. C. v. Ey-óriga, M. Kingma Wzn., W. F. Lehmans, mr. D. v. Meurs, mr. J. Witteveeri, B. II. Zijs- ling, B. Breebaart. In het plaatselijk bestuur werden gekozen de heeren Aug. Hendriclis, W. F. Lehmans en J. Breebaart Kzn. Ilierna werd de vergadering gesloten. Drooglegging der Zuiderzee. In opdracht van het be.-tuur der Zuiderzee- vereeniging heeft haar secietaris, «Ie heer H. C. van (Ier Houven van Oortll, met medewerking van mr. G. Visseiing, een welk gesclileven De economische beteekenis van de afstuiting en drooglei/ging der Zuiderzee, (met drie kaarten en verdei e bijlagen). Na eene inleiding worden achtereenvolgens be^pioken het werk zeil; voordeelen van den afsluitdijk afzondeilijk beschouwd de wijze van uitvoering van het werk, beschouwd van eco nomisch standpunt; gevolgen van het werk; de wenschelijkheid en de urgentie van het werk voor het Nederlandsche volk; de vraag: zal nu de Zuiderzee in de naaste toekomst worden afgesloten en drooggemaakt Ten slotte wordt een overzicht gegeven van hetgeen de buiten- en binnenlandsche pers (voor zoover den schrijvers bekend werd) van het «nationale vraagstuk" gezegd heeft. Eene volksuitgave van dit boek met de kaarten is ter perse en zal voor zeer geringeri prijs binnen weinige dagen voor ieder veikiijg- baar worden gesteld. Het Kamerlid, de heer Heldt, is van zijne ziekte (influenza), hersteld. Aan den heer A. J. van Osch, secretaris van Maastricht, is op de meest eervolle wijze wegens zeer hoogen leeftijd ontslag veileend. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. Jos. van Oppen, reeds langen tijd fungeerend secretaris. OVERSCHIE, 17 April. Bij de politie is aangifte gedaan, dat aan den Rotterdamsehen straatweg, be stemd voor de nieuwe Ceintuurbaan, ten nodeele van den aannemer A. Gaaff, te Haarlem, een partij nieuw werkhout is ontvreemd, bestaande uit: vuren en Amerikaansche delen, alsmede eenig stophont. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter- plaatsvcrvanger in het kanton Nijmegen, mr, J. L. F. Böbtlingk, advocaat en procureur, wonende te Nijmegen en in het kanton Wageningen, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, advocaat en procureur, wonende te to Oosterbeek. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in do ar- rondisseinents-rcchtbank te Amsterdam, mr. F. A. Eggcrs, rechter-plaatsvervangcr in gemeldo recht bank, advocaat en procureur te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van binnen!. Zaken is dr. J. H, Gunning Wz. rector van het gymnasium te Zwolle, tot wederopzegging toegela ten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aau dc Rijks-universiteit te Utrecht om onderwijs tc geven ia de practische on theore tische paedagogiek. Kegeiwedstrijd. Het dertiende Kegel-concours van den Algem. Nederl. Kegelbond werd gisterenmiddag in de de nieuwe zaal van «Musis Sacrum" geopend. Daar waren ook geëxposeerd de fraaie en kost bare medailles, die voor de overwinnaars waren beschikbaar gesteld, terwijl voor den perso- neelen wedstrijd een collectie kunstvoorwerpen daar stond als een prikkel om in den kamp krachtig te strijden. Te 12V2 uur ongeveer opende de Voorzitter, de heer L. Brosch van 's Gravenhage, de ver gadering; de opgewekte gesprekken der elkaar thans weder ontmoetende kegelaars, zich vroe gere vriendschap-aanknooping herinnerende, verstomden, en allen luisterden met aandacht naar hetgeen de Voorzitter sprak Mijne heeren i Ik heet u allen hartelijk welkom in de Kegelbanen van „Musis Sacrum" te Schiedam. Ik had niet gedacht dat wij elkander weder zoo spoedig zouden ontmoetenimmers nog geen half jaar geleden waren wij allen te samen bij „Brink man" in Haarlem, den man, in het geheele land bekend door zijn uitnemenden tact, ea ook toen heb ben wij er weder een recht gezelligen dag doorge bracht. Thans heeft „Musis Sacrum" de leiding van dit flest op zich genomen. Deze vereeniging heeft in den laatsten tijd reeds meermalen getoond dat zij de kunst verstaat om concoursen te organiseeren en het voornemen, dat reeds zoo lang in den Bond bestond om een grooten match te houden heeft zij weten uit te voeren. Ia hoofdzaak is dit wel te danken aan de volharding van den heer Ingenhoes, den voorzitter van „Musis Sacrum", en ii' durf zeggen dat het wel zeker zal zijn dat „Musis Sacrum" niet alleen is maar ook zal blijven een grooten steun voor den A. N. K. B. Mijne heerener zijn een aantal medailles aange boden voor dit concours en ik noem in de eerste plaats de zilveren medaille welke is geschonken door den Burgemeester van Schiedam. Hij heeft zeker gemeend dat, waar de Bond hier kwam om dit concours te houden, hij niet nalaten wilde dien te steunen. De Bond is voor dit bewijs van sympathie dankbaar en ik hoop dat het den heer Versteeg nog lang moge gegeven zijn aan het hoofd dezer gemeente te staan. Ik verzoek den heer Ingenhoes hem van onzen dank en van onze beste vrenschen in kennis te stellen. (Do heer Ingenhoes neemt deze opdracht aan.) Dat Musis Sacrum" in dit concours veel belang stelt is door mij reeds aangetoond, maar zij heeft bovendien nog daarvan een bewijs gegeven door de aanbieding van een gouden medaille. Ik zeg aan „Musis Sacrnm" dank voor haar hulp, dank voor de aangeboden medaille. Wij hebben ook een medaille gekregen van de beide oud-strijders hier ter stede, die oud-strijders, wier gezichten aan bijna alle kogelaars bekend zijn, die oud-strijders, die aan bijna alle wedstrijden deel namen. Ik zeg hun dank voorde aangeboden medailles. Een extra-prijs ontwingen wij van „de Vliegende Hollander" te Haarlem, een verguld zilveren me daille voor het werpen van zevens waarbij de buitenste kegels blijven staan, en zoo die niet mochten worden gegooid, dan zal zij gegeven worden aan hem die de meeste zevens werpt. Die dien prijs werpt mag er prijs op stellen. Nog werd een prijs uitgeloofd door Japic van Marken; die de Sport leest kent Japie door zijn ingezondeu stukken; verder ken ook ik hem niet, maar stellig is het een kegelaar; cn mocht hij hier aanwezig zijn dan zeg ik hem nu dank voor zijn aangeboden medaille. De heer A. Meijer, eigenaar van dit gebouw cn deze banen, bood nog een extra prijs aan, een schoone zilveren medaille, voor een strijd tusschen de winners op hst concours. Ook hij heeft herhaaldelijk getoond zijn steun te willen verleenen aan den Bond en aan dc kcgelaars. Maar tevens zorgt hij voor een uitste- kenderestauratio, hij zorgt niet alleen voor het ke gelen maar ook voor den inwendigen menscb. Ik veronderstel dat wat Brinkman is in Haarlem, dat is Meijer in Schiedam. Ik wensen u allen, Mijne Heeren, een gezelligen dag, en dat zal ook wel zoo zijn als altijd, en ten slotto ik wensch u allen veel hout. Herhaaldelijk werd deze toespraak onder broken door applaus en ten slotte daverden de toejuichingen door de zaal. Daarna werd overgegaan tot loting ter vast stelling der volgorde waarin de verschillende clubs aan den strijd zouden deelnemen. Het orkest deed daarna enkele nummers hooien, waardoor de feesiehjke stemming nog aan- merkelyk weid verhoogd. Ouder toezicht van den lieer Brosch en een tweetul leden van deu Bond werden daarna de banen ontzegeld en ontdekt cn te ruim 1 uur ving de eigenlijke wedsiryd aan. >Musis Sacium" was de eerste die in het perk trad. E11 toen eenmaal het gerikketik der omvallende kegels en het gerol der ballen op de corpsbaan had weerklonken, toen ving ook weldra de strijd aan in den personeelen kamp en op beide banen werd nu vol ijver en lust geworpen; een vroolijke stemming heerschte ouder allen en telkens weerklonk een jubelkreet bij een merkwaardigen worp of bij een onver- wachten poedel. En de kegelaars liepen heen en weer en in en uit en voortdurend kwamen en gingen belang stellenden om den strijd eenigen tijd te volgen. Te 6 uur ongeveer vereenigden de vreedzame strijders zich aan een gemeenschappehjken maaltijd, waarbij zij gelegenheid hadden om de bevestiging te krijgen van hetgeen de voorzitter in zijn openingswoord had gezegd, dat n.l. de heer Meyer niet alleen wist te zorgen voor het kegelen maar ook voor den inwendigen mensch. Een recht gezellige toon heerschte aan dezen maaltyd, waarbij menig hartelijk woord getuigenis aflegde van dien kameraadschuppe- 1 ijken toon die onder de kegelaars heerscht. Daarna werd de strijd weder voortgezet tot dat de kamp beslist was en te 9 uur ongeveer werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen. Aan den heer Ingenhoes, voorzitter van »Musis Sacrum", werd deze aangename taak opgedragen op aardige wijze weiden de over winnaars door dezen toegesproken en geluk- gcivenscht. De uitslag van den strijd was als volgt: C o r p s vv e d s t r y d. Eere-prijs, groote zilveren medaille, aange boden door den heer H. J. Versteeg burge meester van Schiedam, Altijd hout" te Dordrecht met 210 puoten. ie prijs, gouden medaille, «Hard gaat ie" te Haarlem met 209 punten. 2e prijs, verguld zilveren medaille, «De Kroon" met 208 punten. 3e prijs, idein, «Harmonie" met 206 punten. 4e prijs, idem, «Nooit gedacht" te Amster dam met 200 punten. 5e prijs, zilveren medaille, »'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage met 190 punten. 6e prijs, idem, »A. T. G. V." te Amsterdam met 184 punten. Extra prijs, uitgeloofd door den heer L. Brosch, voorzitter van A. N. K. B., voor dengenen die het hoogst aantal punten werpt, de heer A. Wafelbakker met 57 punten. De Vliegende Hollander-prijs, verguld zilve ren medaille, uitgeloofd door de club «De Vliegende Hollander" te Haarlem, zevens, be kend als de Vliegende Hollander, «Musis Sacrum" te Schiedam, geworpen door den heer L. Kruliaars. Personeele wedstrijd. Eereprijs, gouden medaille aangeboden door sMusis Sacrum" Schiedam, de heer P. W. van Dijk, Den Haag, met 64 punten. Ie prijs, gouden medaille, de heer L. A. G. Ingenhoes, Schiedam, 61 punten. 2e prijs, verguld zilveren medaille, aange boden door de heeren D. Krommenhoek en A. Vellekoop, Schiedam, de heer A. W. Schols, Amsterdam, 60 punten. 3e prijs, verguld zilveren medaille, de heer W. Vervloet, Den Haag, 59 punten. 4e prijs, idem, de heer Joh. Ikler, Amster dam, 58 punten. 5e prijs, idem, de heer J. W. Schalier, Dord recht, 57 punten. 6e prijs, zilveren medaille, de heer E. Richartz, den Haag, 56 punten. 7e prijs, idem, de heer R. Bouw, Leiden, 55 punten. Oonsalatie-prijs, idem, aangeboden door Japie van Marken, de beer J. H. van Campen, Haar lem, 37 punten. Extra prijs, verguld zilveren medaille, voor den hoogst»n werper in den kamp tusschen hen die in den corpswedstrijd de hoogste punten behaalden en de pryswinners in den personeelen wedstrijd, aangeboden door den heer A. Meyer te Schiedam, de heer W. Veivloet, den Haag, 50 punten. Bij Kon. Besluit is een pensioen verleend aan dr. W. J. van der Weerd, oud- conrector aan het gymnasium alhier, ten bedrage van f 750, en aan dr W. A. Lehman de Lehnsfeld, (iud-leeraar aan die inrichting, ten bedrage van f 595 's jaars. Naar wij vernemen is teruggekomen op het besluit tot overplaatsing van den heer Dodenhuis als stationchef van hier naar Haailem. Naar wij vernemen is jonkvrouw Hartman, die in de openbare samenkomst van de nfdeelinc Schiedam van de Nationale Christen-Geheelont- houdersvereeniging op Donderdag a.s. als spreek ster zoude optreden, door ongesteldheid ver hinderd aan haar plan gevolg te geven. Thans mag verwacht worden het sciopticon van het welbekende 3Koning-Willemsiiuis" te Amsterdam. De beelden uit dit sciopticon zijn, naar men ons mededeelt buitengewoon fraai, door dat bij de vertooning van kalkhcbt wordt gebruik gemaakt, en het doek een groote af meting heeft; ook is een boeiend verhaal ter verklaring der platen te verwachten. Waar het Bestuur van bovengenoemde af- deeling dus eenerzijds met teleurstelling te kampen had, daar mag het aan den anderen kant zich gelukkig rekenen, dat op zoo treffe lijke wijze in liet gemis eener bekwame spreekster is voorzien. Wij twjifelen er dan ook niet aan of, vooral ook om het doel der bijeen komst, een talrijk pubhek zal de vertooning der lichtbeelden bijwonen. De zaDgvereeniging «St, Ceeiiia" onderafd. van den N. R. K. Volksbond, alhier, zal met medewerking van het Haimonie-orkest «St. Ambrosius op Dinsdag 26 April des avonds ten8 ureio de Officieren-Vereeniging eene Soiree Amusante geven. Onder meer zal worden opgevoerd Incognito of Vorst tegen wil en dank," Komische operette in dén bedrijf van H. Kepper. De netto opbrengst dezer soiree zal strekken lot het aanschaffen van een vaandel. Het verkeer over den Vlaardiugerdijk nabij de Vijfsluizen is weder hersteld en de brug aldaar in gebruik geuomen.- De hulpdijk wordt afgesloten en buiten gebruik gesteld. Gisterenmorgen aten de kinderen van D. Krommenhoek in de Berendinastraat het levertje op van een konijn dat geslacht was oin des middags een welkom gerecht te zyn. Ongelukkigerwijze werden van de 7 kinderen die daarvan gebruikt hadden er 5 ongesteld, wat zich uitte in hevige brakingen. De te hulp ge roepen geneeskundige constateerde vergiftiging en verleende de noodige hulp. Van het konijn is verder niet gebruikt, een groote teleurstelling, daar de man op het oogen- blik zonder werk is, en het konijn daarom door hem voor het middagmaal was geslacht. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 16 April. Notaris L. II. Schenkenbep.g van Mierop, te Rotterdam. Een pakhuis en erve (ingericht voor kuiperij), aan de Noordvest, gemerkt No. 28, en op den perceelsgewijzen kadastralen legger dier ge meente voorkomende in Sectie A No. 1409, groot 3 aren 72 centiaren, in veiling f1500, verkocht voor f2600. BURGERLIJ KE STAND. Cieboren 15 April. Martinus, zoon van G. A. van der Talk en P. Riedijk, Broersveld. Adrianus, zoon van A. H. Osterholt en M. A. Sommers, Nieuwe Haven. 16 April. Hendricus Philippus, zoon van H. Ph. Rijkuiter en H. R. Snijders, Lange Nieuwstraat. 17 April. Cornelia, dochter van H. Apon en J. B. Frudiger, Hoofdstraat. 18 April. Johannes, zoon van C. de Wit en H. Olthoff, Nieuwsticht. Overleden 16 April. Pieter Bijl, oud 49 jaar, Willems hofje. Christianus Petrus de KoniDg, oud 9 maanden, Singel. 17 April. Henricus Johannes Scheffers, oud 2 jaar. Kortlandstraat. 18 April, Joost Sophius Gerardus Blom, oud 44 jaar, Lange Achterweg, Tot correspondeerend lid van de Internatio nale tentoonstelling van Bakkrjj, Maalderij en Kookkunst en aanverwante vakken, die van 4 Juli tot Augustus in den dierentuin te <s Gra venhage zal worden gehouden, is voor onze ge meente benoemd de heer L. Molendijk. Na in een schuur van een landbouwer te Vlaardinger-Ambacht geslapen en een kop koffie gebruikt te hebben, werd een zekere A.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2