i STADSNIEUWS. Gemeenteraad, bliek morgen Ely-ee. De Koriuginnnn Cannes. zullen zij dejeur.eeren iu het vertrekken morgen naar Het damesblad La Fronde deelt mede, dat HH. MM een Lingduiige en ernstige conleren- tie geluid hebben met een der giootste Parij- sche naaisters. Een bestelling van S japonnen is het resul taat dier bespreking geweest. De prachtigste daat van is een wit satijnen kleed voor Koningin Wilheltnina. Dit kieed wordt uit een buitengewoon Iraaie stof ver vaardigd, en zal zeer fijne panieis Louis XVI hebben, welke, uit de band geborduurd met verschillende tinten goud met de zijde een zeer zachte kleurenmengeling -ormen zullen. Inhuldlgingsfecslen. Op het programma ioor de feestelijkheden in de hoofdstad komen de volgende hoofdpunten voor Maandag 5 September. II. M. de Koningin, vergezeld van II. M. de Koningin-Moeder, zal te 1.20 uur uit den Haag vertrekken en aankomen aan het station Wees- perpooit alhier. De Koninklijke stoet, waarbij zich natuurlijk de eerewacht bevindt, begeeft zich langs den volgenden weg naar bet Paleis Sarphatistrant, Frederik^plein, Utrechtschestiaat, Heerengracht (oneven zijde), Vijzel brug, Heeren gracht (even zijde), Leiiischestraat, Keizers gracht (oneven zijde), Raadhuisstraat, Paleis straat, om het Monument op den D^m, Paleis. Langs dezen weg, die zeer fraai Ye,.::?'-'! iu! zijn, zuüen op de volgende punten tribunes worden opgeslagen, welke tegen entiée toe gankelijk zullen 7(juWeesperplein, Sarphati- straat bij het Paleis voor Volksvlijt, Fred rik.* pleiri en Raadhuisstraat bij de Keizersgracht en tusschen Singel en Spuistraat. Aan werkhedeii-vereenigingeu en andere cor poration zal gelegenheid gegeven worden aan de Koningin hulde te bewyzen door zich met hunne banieren langs den intochtwegteplaatsen. Dinsdag 6 September. 7 8 uur. Gewijde choraalmuziek op bazuinen van verschillende kerktransen (o. a. van de Nieuwe Kerk). li— 1214 uur. Inhuldiging. 4 uur, Groote rijtoer langs de hoofdver sieringen en door den Jordaan met de Willem- straat, de Eilanden en de Israëlieteuwijken. 9—10 uur. Rijtoer langs de illuminatie. Woensdag 7 September. 7 8 uur. Choraalmuziek als den vorigen dag. 10lOVs uur. Aubade van den Nederland- schen Zangersbond voor het Paleis op den Dam. lJ/i—3'/t uur. Bezoek van de Koninginnen aan de terreinen van de groote volksfeesten achter het Rijks-Museum, alwaar HH. MM. den Historisehen Allegorischen Optocht in oogen- schouvr zullen nemen, welke optocht daarna, langs den reeds medegedeelden weg, de stad intrekt. Van het terrein zullen bij de komst Tan de Koninginnen 6000 postduiven worden opgelaten. Aan de uitvoering van het rijke programma voor deze feesten wordt ook deelgenomen door een 1000 tal leden van het Neder! Gymnastiek- verbond die voor de koninklijke tribune evolutiën zullen uit»oeren. Nameus de Nederlandsche werklieden zal te dezer plaatse i.an H. M. de Koningin een adies van hulde worden aangeboden. ■414 6Vs uur. Passade voor inwoners van Amsterdam en van de provinciën. 8'AÏO'A uur. Waterfeesten en Illuminatie met vuurwerk op het IJ. De Koninginnen zullen uit een aan den West- Indischen steiger te bouwen Paviljoen de feesten gadeslaan. Donderdag 8 September. 78 uur. Clioraal-muziek als den vorigen dag. IOV412 uur. Bezoek aan de Tentoonstelling van voorwerpen betrekking hebbende op het Huis van Oranje in het »Fragmentengebouw" van het Rijks-mnseum en van de Rembrandt- tentoonsteiling in het Stedelijk Museum; en kleine rijtoer. 2Va 4 uur. Bezoek aan de matinée musicale in het Concertgebouw door de Nederl. toon kunstenaars, met inbegrip van den rit heen en terug. 8914. Gala-voorstelling in den Stads schouwburg. Vrijdag 9 September. 11 uur. Vertrek van de Koninginnen van het Centraal-Station. Gedurende de drie eigenlijke feestdagen zullen in den middag en des avonds in verschillende stadsgedeelten muziekuitvoeringen gegeven wor den en wel in tenten geplaatst: Amsteldveld, "Westerpaik, Watei looplein, Sarphatipark, Wes terstraat, Nieuwmarkt, Kattenburg en Ooster park. Tweede Kamer. De agenda voor de vergadering der Tweede Kamer op Dinsdag 26 dezer bevat als een onderwerp: regeling van werkzaamheden. dat in Indië gedetacheerde 2de luitenant der artillerie J. J. Hocke. Luitenant R, J. H. Vree is 32 jaar oud ge worden H ij werd aangesteld tot tweede-luitenant 25 Juli 1888 en den 24 Nov. 1893 tot eerste-luite- narit bevorderd. De 2e luitenant J. J. Hoeke was van af 20 Juni '1896 voor 2 jaren gedetacheerd bij liet leg> r ui Ned. Indië, zoodat bij eerstdaags de terugreis naar het vaderland zou aanvaarden. De overledene, geboren in 1870 en opgeleid bij de Kon. Mditare Academie te Bieda, weidden 21 Juli 1892 aangesteld tot tweede-luitenant. De Minister van Finuntlëtl maakt bekend, dat bet saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 344.469.101 bij de betaalmeester-; t - 1,828 547.72 l'e zaïneo /"2,17 >,01(1.827; Naar wij vernemen, zal het Kamerlid, de heer Pijnacker Hordijk, 1 Juni uit indië repn- Irieeren. (Vad.) Te Dordrecht is overleden de heer Corneille Vriesendorp, in leven onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel en ourt-kommandant der d. d. schutterij. OVERSCHIE, 19 April. Onze dorpsgenoot F. Vlee- ming is te Haarlem geslaagd voor het examen in handenarbeid, afgenomen door de Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid in Nederland. Verkiezirg-Gemeenteraad. In den loop der zitting van den Gemeente raad van heden d-ielde de Voorzitter mede dat de verkiezing (cr ndidaatstelüng) voor één lid van den Gemeenteraad in liet 3e kiesdistrict, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. A. Maas, door Burgemeester en Wethouders was vastgesteld op Dinsdag 17 Mei en de e»entueele stemming en herstemming op 24 en 31 Mei a.s. Aan het begin van de hedenmiddag gehou den zitting van den gemeenteraad wijdde de voorzitter eenige hartelijke woorden van eer biedige hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden wethouder, den heer S. A. Maas. De gemeenteraad besloot heden de voordracht van B. en VV. omtrent het archief aan te houden tot een volgende vergadering. Naar men stellig met genoegen onder >Sport" zal lezen zal de Kampioen binnen enkele weken verschijnen bij de firma H. A. M. Roelants alhier. Dat eene uitgave van zooveel gewicht nuar onze gemeente wordt overgebracht is zeker voor onze ingezetenen niet van groot belang ontbloot. Te Maastricht is geslaagd voor het acte-exa- men L. O. onze stadgenoote mej. M. L. Overzier. Aan de Haven is nu weer werk; er liggen drie stoomschepen en twee zeilschepen in lossing. Hedenmiddag te 12 uur ongeveer had dp brandersknecht H. Vol, werkzaam in de branderij van den heer L. Kleipool, staande aan den Buitenhavenweg, het ongeluk om bij het stor ten van water, door uitglijden van de trap te vallen en het kokende water over armen en beenen te krygen, waardoor die lichaamsdeelen met ernstige brandwonden overdekt zijn. Per vigelant moest hij naar zrjn woning in de Bakkerstraat worden gebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 partijen leng, kabeljauw en schelvisch de prijzen waren voor leng van f 0.95 tot f 2.15, kabeljauw van f 0.75 tot f 1.25, schelvisch van 0.25 tot f 0.40. Atjeli. De Staats-Cl. behelst de mededeeling, dat blijkens van den Gouverneur-Generaal vanNe- derlandsch-Indië ontvangen telegraphisch be richt, bij een marsch oefening in de Atjehrivier verdronken zijn de le luitenant der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië R. J. H. Vree en de van het Nederlandsche leger by BURGERLIJKE STAND. Geboren 19 April. Jacob Isaac, zoon van J. van Gel deren en K. Visser, Lange Achterweg. Overleden 17 April. Anna Margaretha Adelheid Brögler, oud 53 jaar, echtgen. ran W. A. Berten, Tuin- singel. Jacoba Johanna Krommenhoek, oud 5 maanden, Houtstraat. Catharina Jacoba Hersbach, oud 2 maanden, Broersveld. Levenl. kind van A. G. M. van Deventer en A. A. Moens, Lange Nieuwstraat. 19 April. Hester van den Heuvel, oud 14 jaar, Broersveld. Vergadering op Dinsdag 10 April, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Aanwezig zijn 18 leden; afwezig deheeren Visser en Prins, cr bestaat eeno vacature. Hulde aan wijlen den heer Maas. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt daarop als volgt: „Mijne heeren I Andermaal rast op mij een werkelijk treurige plicht om een woord te spreken door het verscheiden van een uwer. Dit is nu reeds de derde maal. Nu treft hot een man, gezond naar lichaam en geest, krachtig en van groote gaven van geest en verstand, die hij dienstbaar maakte voor een groot deel aan de belangen der gemeente; een man, die destijds, toen de gemeente in groote moeielykheid ver keerde, die tot een goed einde wist te brengeneen man die, niettegenstaande zijn lichaam reeds gesloopt was, nog zijn geest deed bezig zijn met de belangen der gemeente, ook in geeprekïen met mij. „Met het heengaan van den heer Maas heeft de gemeente een trouw en bekwaam burger verloren; uwe vergadering verloor in hem een figuur; burge meester en wethouders een groote kracht en ik een steun en 'een vriend. ..Laten wij zwijgen en eerbiedig berusten in de beschikking der Voorzienigheid. Laten wij eerbiedig huide brengen aan zijn nagedachtenis." De notulen van het verhandelde in de vergaderingen van 1(> en 21 Maart li. worden ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Van do Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 22 Maart 1898 no. 12 houdende goed keuring van het raadsbesluit dd. 25 Januari j.i, be treffende wijziging van art. 2(i der Verordening op de heffiug van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen; Idem, Missive ten geleide van oen afschrift van bet Koninklijk besluit van 1 dezer no. 37, houdende guedkeuring van het raadsbesluit dd. 24 Maart 11. tot heffing eener belasting onder den naam van havengeld; beiden aangenomen voor kennisgeving. Den heer v. Gent wordt namens den Raad door den Voorzitter dank betuigd voor het waarnemen vau het wethouderschap tijdens de afwezigheid van den Burgemeester. Van Burgemeester en Wethouders, proces-verbaal der door hen op 26 Maart 11. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarui blijkt dat alles door hen in orde is bevonden; aan genomen voor kennisgeving. Idem, Missive daarbij aanbiedende het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der ge meente over 1897 aangenomen voor kennisgeving, zallei ile het verslag in druk aan de raadslede,n worden rondgedeeld en algemeen verkrijgbas wor den gesteld. Van den Burgemeester dezer gemeente, Missive houdende mededeeling dat, blijkens door hem ont vangen schrijven van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, de Minister vau Binnenlandsche Zaken geen termen heeft gevonden het raadsbesluit dd. 1 Maart 11. tot het verleencn van restitutie van be lasting aan J. A. M. Jansen ter vernietiging voor te dragen. Aangenomen voor kennisgeving." Missive van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs ten geleide van een exemplaar van haar verslag van den toestand van dat onderwijs in deze gemeente over 1897. Aangenomen voor kennisgeving; zullende dat ver slag worden opgenomen in het verslag van den toe stand der gemeente over 1897. Van mejuffrouw S. E. Maas, schrijven houdende mededeeling van het overlijden van haren vader den heer S. A. Maas, in leven raadslid en wethouder dezer gemeente. Wordt besloten dit adres to beantwoirden met een adres van rouwbeklag. Van den Directeur der Burgeravondschool, Missive houdende mededeeling van de data waarop het over- gangs- en eindexamen in 1898 aan die school zal gehouden worden aangenomen voor kennisgeving. Adres van J. W. van Dongen om restitutie op zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/98overeenkomstig art. 245 der gemeentewet wordt aan adressant restitutie ver leend over vijf maanden ten bedrage van f3. Adres van het bestuur van den Nederl. Roomsch- Katholieken Volksbond, afd. Schiedam, betreffende het nemen van maatregelen, dat bij het uitvoeren van publieke werken in deze gemeente bij voorkeur gebruik zal worden gemaakt van Schiedamsche werk krachten; om advies in handen gesteld van Burge meester en Wethouders. Adres van de wed. K. van Neck om haar eene jaarlijkiche toelage te verleenen uit de gemeentekas; om advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. A dres van A. van Vliet met betrekking tot de w.j'zc van waterkeering aan de Hoofdstraat. Wordt terzijde gelegd als niet behoorlijk van zegel voorzien. Adres van C. van der Most c. s. om verlaging van het door Burgemeester en Wethouders voorge stelde keurloon van vlecschhierop zal worden gelet wanneer het bedoelde voorstel van" Burgemeester en Wethouders aan de orde komt. Alsnn is aan de orde de benoeming van leden in de stembureaus voor de verkiezing van een lid van dc Provinciale Staten. De heer Elzevier Dom verzoekt niet in aan merking te komen voor plaatsvervangend voorzitter aangezien hij niet in de gelegenheid is om eventueel do plaats des voorzitters in te nemen. Tot leden en plaatsvervangende leden in elk van de 4 stemdistricten voor de verkiezing op Dinsdag, 7 Juni a.s. van een lid der Staten in de provincie Zuid- Holland in het kiesdistrict Schiedam, wegens perio dieke aftreding, alsmede voor de verkiezing van éen lid in dat zelfde college, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. A. Maas (voor welke verkiezing de dag door Gedeputeerde Staten nog moet worden bepaald) worden gekozen In het stembureau van het le stemdistriet (tevens hoofdstembureau), waarvan de Burgemeester volgens de kieswet voorzitter is tot leden, de heeren Hr.W. H. Jansen, S. A. Vernède. Tot plaatsverv. leden, M. C. M. de Groot, J. P. Schop, C. van der Vlies. Tot plaatsverv. voorzitter, de heer J. J. G. Nolet. In het stembureau van het 2e stemdistriet. Tot voorzitter: de heer G. Visser Bz.tot leden de heeren W. A. Benkers en A. H. W. van Luik. Tot plaatsverv. leden de heerenA. van Buijsen, Dr. B. de Bruijn en F. J. Smit. In het stembureau van het 3e stemdistriet. Tot voorzitterde heer J. W. J. van Harwegen den Breemstot leden de heeren J. H. van Westen dorp J.Dz. en H. de Vringer Hz. Tot plaatsverv. leden de heeren: M. Kranen, P. C. M. Jansen en O. Klein. In het stembureau van het 4e stemdistriet. Tot voorzitterde heer D. F. W. Prinstot leden de heeren H. R. M. A. van Gent cn Q. Rovers. Tot plaatsverv. leden de heeren P. Brillenburg, H. Dienske en J. M. v. d. Schalk Jr. Benoeming van leden in het Stembureau voor do verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district III. Tot voorzitter de heer G. Visser Bz.tot leden do heeren J. W. J. van Harwegen den Breems cn W. A. Beukers; tot plaatsvervangende leden de heerenD. F. W. Prins, P. Loopnijt, A. van Buij sen en Mr. W. H, Jansen. Tot leden der Commissie van Voorlichting, be doeld ia art. 19 der Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het belastingjaar 1898/9, werden benoemd de heerenM. Kranen, J. van der Hout, C. M. Knoop, G. W. Snel, Th. Kudders Jz., A. J. J. de Groot, A. Cool Hz., P. C. M. Jansen en D. Ris E.Hz. De heer van Gent had vooraf verzocht niet in aanmerking te komen op grond dat hij reeds zitting heeft in de reclame-commissie. Tot onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd aan de le Openbare kostelooze school werd benoemd de heer J. A. van der Poel, onderwijzer aan die school, met ingang van hedentot onderwijzer bij het Lager onderwijs om zijne betrekking te aanvaarden aan de 2c openbare ïusscbensehool de heer Chr. Ruiter, thans onderwijzer aan de 3e openbare kostelooze school, met ingang van 1 Mei a.s. Achtereenvolgens werden goedgekeurdlo. het oniwerp-besluit tot het doen van «f-en overschrijving op de bcgrooting dienst 1898 tot een bedrag van f4.92; 2o. 77.78 uit den post voor onvoorziene uit gaven op de begrooting, dienst 1898en 3o. het ontwerpbesluit tot af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1898, tot een bedrag van f 14950, Aan dc orde komt a. een besluit tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrooüng van het Burg. Armbestuur voor 1897 b. een besluit tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrooting van het Stads Ziekenhuis van 1897 c. een besluit tot verhooging van- en toevoeging aan de begrooting van het Stads Ziekenhuis. De besluiten Bub a en b werden goedgekeurd, terwijl besloten werd het buitengewoon subsidie ad f300 ten behoeve van het Stads Ziekenhuis te ver leenen en in verband hiermede het ontwerpbesluit tot het doen der daarvoor benoodigde af- eu over schrijving op de gemeentebegroi,-.ug voor 1897 goedgekeurd. Aan W. Maltha werd met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer, tevens plaats vervangend hoofd aan de 2e openbare Tusschenschool. Aan H. J. Limers werd met ingang van 15 Mei a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de 2e openbare Kostelooze school. Aan den brugwachter aan de «poelingbrng J. van Nicuwenburg werd, wederom voor 5 jaar, de boven woning van de door hem bewoonde brugwachters woning verhuurd op dezelfde voorwaarden en den zelfden huurprijs waarvoor hij deze van de gemeente in huur had. De staten der oninvorderbare posten a. op de plaatselijke directe belasting, dienst 1896, ten be drage van f 1207.97s; b. op de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/97, ten be drage van f .997.14 werden goedgekeurd. Vervolgens kwamen nu aan de orde: de rekening der Hofjes van Belois over 1897, be dragende in ontvangst f7330.365, in uitgaaf f 6431.83', sluitende dus met een batig slot van f898.53; De heer De Groot merkt op dat de onkosten aan de woningen zeer groot per woning zijn. Bij de vereeniging voor verschaffing van goede woning en andere inrichtingen zijn die bedragen veel lager. Op grond hiervan geeft spr. in overweging nadere inlichtingen te vragen. De heer Elzevier Dom verklaart te hebben gehoord dat dit zeer waarschijnlijk zal zijn tengevolge van het vochtige der woningen. De Voorzitter vraagt of de heer De Groot zijn voorstel behoudt. De heer de Groot antwoordt toestemmend op grond dat de begrooting voor het volgende jaar f2000.hiervoor begroot. In stemming gebracht wordt het voorstel aange nomen met 17 tegen 1 stem. De rekening en de begrooting van deze inrichting wordt dus aangehouden. Goedgekeurd werden de begrooting voor 1899 der Hofjes Tan Belois, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een gelijk bedrag van f5137.50; en de rekening van het Algemeen Ilandels-Eatrcpflt over 1897terwijl tevens besloten werd het nadeelig saldo ad f623.53' uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1897 te voldoen. Aan N. M. van Wassenaar, huurder van den Schin- keldijk, werd op voorstel van Burgemeester en Wet houders voor 1897 een schadeloosstelling verleend van f 15.terwijl voor 189H de huurprijs is gebracht op f 20.— onder voorwaarde dat geen groot vee in dit jaar mag worden geweid, een en ander ten gevolge van het ophoogen van di»n dijk in den zomer van het vorige jaar. Thans kwam aan de orde het voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot wijziging van de in structie van den Directeur der Gemeentewerken; de wijziging betrof art. 11 al. 2art. 14 en in te voegen een nieuw art. 15bis welke aUen werden aangenomen. Do heer Elzevier Dom bespreekt art. 14, en meent dat de wijziging daarin gebracht de positie van den directeur zeer bemoeilijkt. Men kan niet twee heeren tegelijk dienen. De Voorzitter kan zich met den heer Elzevier Dom's beschouwingen niet vereenigen. Integendeel zal de nieuwe bepaling niet meer de moeilijkheid geven om den directeur een schriftelijke toestem ming in bijzondere gevallen te weigeren. De mogelijk heid blijft alleen bestaan om wanneer de belangen der gemeente dit wenschelijk maken den directenr 4e uitvoering van ecnig werk te vergunnen. De heer Elzevier Dom handhaaft zijn standpunt. In stemming wordt nu gebracht het nieuwe artikel 14, dat wordt aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. Art. 11 lokt geen discussie uit. In verband met art. 15bis vraagt de heer d e Groot om wel het besluit te nemen, maar dit niet all een artikel in de instructie op te nemen. Do Voorzitter wijst er op dat dit in meerdere gevallen reeds is geschied, hoewel hij erkent dat een dergelijke bepaling omtrent traetement niet in de instructie thuis behoort. Het wordt op grond hiervan uit de instructie teruggenomen, en de regeling dezer bezoldiging wordt daarop bij afzonderlijk raads besluit geregeld. De verordening wordt hierop vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot regeling van het getal schatters voor den kleinhandel in sterken drank en tot vaststelling hunner jaar wedde. De heer de Groot geeft in overweging om in verband met de werkzaamheden daaraan verbonden, de jaarwedde terug te brengen op f 50. De heer Elzevier Dom meent dat het werk kan geschieden op de kamer daar de grootte van het locaal bekend is en het verbruik wordt opge geven door de administratie. De heer De Groot stelt voor de jaarwedde te bepalen op f 50. De heer Mr. Jansen wenscht de schattere afzon derlijk te laten schatten. De Voorzitter antwoordt dat dit reeds ge schiedt. Het werk der schatting wordt verdeeld naar het aantal schatters en elk doet een gedeelte.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2