STADSNIEUWS. TL A ARDIN GEN. balans op 31 December 1894 was f152,571.76%, en liet Zekerheidsfonds volgens die balans f'14,867.54totaal f 278,069 59%, waartegen over stond aan effecten enz. f 278.069.59%. De administratiekosten beliepen f 2535.83%. lu 1897 waren 33 personen per.sioentrekkend, tot een bedi a<j van f 2943.51. Verder blijkt, dat in 1897 twee polissen in tarief A weiden uigegeven tegen geen enkele in liet vorige jaar. In tane! B werden slechts 51 verzekeringen gesloten, tegen 269 in 1896. Wel was bet groove getal pensioenverzekeringen in 1896 vooi een groot deel te danken aan eene schenking van een werkgever bij het be ëindigen zijner zaken, doch het kan niet ont kend worden, dat het getal verz.'keiingen, on danks de krachtige pogingen door de directie aangewend, aanmerkelijk beneden het gemiddeld cijfer is gebleven. In tarief 0. valt een vooruitgang van 36 verzekeringen op te mei ken tegenover 1896, welk jaar ook een aanmerkelijken vooruitgang tegenover 1895 aangaf, zoodat dat tarief op voortdurende toeneming van deelneming wijst. In tarief D, waarin de laatste paar jaren niet werd afgesloten, is in 1897 weder een enkele verzekering tot stand gekomen. In tarief E werden 14 verzekeringen meer gesloten dan in 1896. Verder blijkt ten opzichte der verzekeule be dragen, dat aan uitkeeringen in eens in 1897 13613.75 meer verzekerd werd dan in 1896, terwij! aan jaarlijksehe uitkeeringen in 1897 110,127.07 minder werd afgesloten. De premiebetaling werd in 1897 gpstaakt van 161 verzekeringen tegenover 153 in 1896, zoodat te dezen opzichte voor dit jaar geen verbetering valt te constateeren. In het belang van den werkman hoopt de directe dat de gunstige verwachtingen die zij van eene vergadering in de wijze van exploitatie koestert, zullen verwezenlijkt worden. Moderno Theologen. Gisteren is te Amsterdam de gewone jaar vergadering geopend van de Moderne Theologen. Voorzitter was dr. J. Herderschee, predikant te Deventer. Spr. heette de aanwezigen welkom en wees er op hoe het individualiteitsbesef onder de Protestanten leefthoe een georganiseerde, geen secte daaruit is ontstaan. Voorts herdacht spr. de uitgave van bet Oude Testament, »de trotsche kathedraal, die nu weer vrij komt staan" en wydde een huSdewoord aan wijlen prof. Kosters en de oude garde der moderne i theologen. Hierna leidde dr. L. H. Slotemaker het eerste vraagpunt«de moraaltheorie van Nietzsche" in. De volgende inleider was de heer J. J. van Hille, predikant te Zaandam, die de vraag be handelde: sin hoeverre mogen kerk, traditiën en symphathieën van invloed zijn op de orga nisatie van ons godsdienstig gemeenschapsleven. Heden wordt de vergadering voortgezet. Bij Kon. Besluit is de Staatscommissie, belast met het ontwerpen van een Wetboek van Straf recht voor de Europeanen in Nederlandsch-Indië, bestaande uit de heeren mrsD. L. F. de Pauly, oud-president van het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, voorzitter; A. A. de Pinto, raadsheer in den Hongen Raad der Nederlanden L. Hovy, oud-presid. van den raad van just, te Batavia; D. J. Mom Yisch, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem G. A. van Hamel, hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, leden, waaraan de heer mr. J. Slingenberg, advocaat te Amsterdam, ais secre taris was toegevoegd, ontbonden, onder dank betuiging voor de gewichtige diensten door haar bewezen. De heeren mr. D. L. F. de Pauly, voorzitter der bovengenoemde ontbonden Staatscommissie is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en mr. D. J. Mom Visch, lid dier Staatscommissie is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 22 April 1898 niet plaats hebben. Bij de a.s. periodieke verkiezing van leden der Prov, Staten voor Zuid-Holland, zal de stemming plaats hebben op 17 Juni en de her stemming zoo noodig op 28 Juni. De stemmingen ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het overlijden van den heer S. A. Maas te Schiedam, en het bedanken van den heer C. J. A. Biciion van IJsselmonde zullen dan tevens plaats hebben. Naar men ons meldt, is de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de ver vuiling der boezemwateren in Zuid-Holland, met haar rapport gereed. kantoor te Breda, van April 1874 af, is over leden. Door de directie der H. IJ. S. M. is thans bepaald, dat gedeelten van retourkaarten uit de richting Schiedam, waarop aliéén Rotterdam als einde der reis vermeld staat, zonder bij voeging van D. P., voortaan geldig zijn tot station Beurs. De tramdienst RotterdamHoeksche Waard zal 30 April feestelijk worden geopend. Naar het IV. v. d. D. verneemt, zal het nieuwe post- en telegraafkantoor te Amstei dam 1 Juni in gebiuik worden genomen. Verschenen is bet 42ste jaarverslag van bet logement voor vrouwelijke per.-onen »Te Muis." opgericht in 1850 door de Veieeniging ter Verbreiding der Waarheid te Amsterdam en gevestigd aldaar Prinsengracht 439 bij de Beereristraat. Uit het verslag blijkt, dat die nuttige stich ting zich in vee' belangstelling mag vei heugen, al blijft het gevvenscht dal de geldmiddelen versterkt worden. Gelijk men weet heeft deze inrichting ten doel om aan vrouwelijke per sonen uit den dienstbaren stand op rnin kost bare wijze een veilig onderkomen te verschaffen en is bestemd van wie bij bet verlaten van dienstbetrekking of gasthuis zonder dadelijke plaatsing zijn, of voor van elders gekomenen, die eene betrekking zochten, doortrekken of zich elders vestigen ook voor burgerjuffrouwen bestaan twee klassen, waarvan het tarief iets hooger is. Geen godsdienstige gezindheid sluit de op name uit. Correspondent voor Schiedam is de heer A. J. Dekker. Naar men ons mededeelt zal op 2 Mei, des avonds te 7 ure, in de voormalige villa van den heer Kam aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, een Bazaar en Fancy-Fair wor den geopend, teneinde uit de opbrecigst daarvan bjj gelegenheid van het inhuldigingsfeest de aigemeene armen in voormalig Delfshaven te bedeelen. .J Verkiezing Prov. Staten. f Naar men ons uit 's-Gravenhage bericht zal by de periodieks verkiezing voor leden van de Provinciale Staten in Zuid-Holland en tevens bij die ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer S. A. Maas de stemming plaats vinden op 17 Juni en de herstemming zoo noodig op 24 Juni. Archief. De gemeenteraad besloot gisteren, op voorstel van den heer Nolet, om de voordracht omtrent het archief aan te houden tot een volgende zitting. Eenerzijds meende men, dat men eerst wel meerdere zekerheid mocht hebben omtrent de plannen van het Rijk, anderzijds werd de wen- schelijkheid betoogd om de geheele voordracht in veiband met elders besproken plannen, nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen, en werd gewezen op technische onvol komenheden. Dat de gemeenteraad tot uitstel besloot, schijnt ons in deze omstandigheden het best, al hadden wij gaarne gezien niet alleen, maar ook verwacht, dat men allereerst de principieele quaestie hadde opgelost, n. 1. of men eene voorziening wil als de voorgestelde ot eene van wjjbere strekking. Wij zouden thans, voorloopig ten minste, de archief-zaak kunnen laten rusten, ware het niet, dat wij met een enkel woord een ingezonden artikel wilden bespreken, door S. S. in de N. Schied. Ot. van 1.1. Maandagavond geplaatst. Waar het ons eensdeels zeer aangenaam was, dat de schrijver zoo geheel medegaat met ons plan, nader omschreven in ons blad van 27/28 Maart 1.1., daar ontveinzen wij ons toch niet, dat wij het bejammeren, dat de schrijver ons tweede artikel een «zwenking" noemt, hierdoor veroorzaakt, omdat ons door «bevriende hand" werd gezegd (sic), dat wij te veel verlangden. Deze voorstelling nu is minder juist. Zwenken deden wij niet. In ons eerste artikel schreven wij: „Beter dan maar voort te leven in den on- waardigen toestand van thans, zouden wij het vinden als de gemeenteraad dit voorstel (n. 1. van B. en W.) aannam, maar neg veelmeer lacht het ons toe eindelijk eens aan ons archief en aan onze gemeentelijke gedenkstukken een gebouw af te staan, waar ze kostelijk en voor zeer lang zullen kunnen blijven." De Ned. Verêeniging voor Evenredige Verte genwoordiging houdt hare jaarvergadering op Dinsdag 26 April te 's-Gravenhage, o. a. tot vaststelling van het reglement voor bestuurs verkiezingen en tot verkiezing van een definitief bestuur van 12 leden, welke keuze naar een stelsel van een proportioneele verdeeling der plaatsen zal geschieden. Het ledental opl April jl. bedroeg 72 personen van verschillende staatkun dige richting. Naar het vrouwenweekblad Belang en Recht mededeelt, bestaat het plan in den herfst a. s. te Amsterdam een cursus te openen ter oplei ding van fabrieksinspectrices. Be heer C. Vis, directeur van het telegraaf- En in ons tweede artikel schreven wjj: „Liever dan niets te verkrijgen in een afzien- baren tijd aanvaarden wij het plan van het Dage- lijksch Bestuur." En verder: „Uitgaande van deze gedachte vooral, dat het onraadzaam is om f5000 to verbouwen in een pand dat nauwelijks f 3000 waard is, iets waartoe geen particulier-eigenaar zal overgaan, tenzij in een winkelstraat, en niet blind er voor vervol gens, dat ook de voorgestelde verandering op den langen duur niet zal helpen, en bij het onzekere zelfs of het Rijk het te verbouwen perceel zoo deugdelijk voor archief zal oordeelen, dat dit het oud rechterlijk archief aan de ge meente wederom zal willen afstaan, gaven wij te kennen dat men wel twee maal zich mocht bedenken en wel nader mocht onderzoeken of men deze oplossing van het vraagstuk zou aan vaarden, vóór men de zekerheid had dat er niet een andere, betere, verschillende takken van gemeentebeheer batende, te vinden zon zijn, ook al ware deze momenteel de duurdere." Mag men dit alles «zwenken" noemen? Wij ontkennen daartoe liet recht. En thans nog iets. Den 27 Maart gaven wij ons plan. Niemand steunde het dan de «bevriende hand" en deze slechts zwak. Geen ingezonden stuk tot adhaesie, geen stem in den Raad zeiven; slechts de lieer Nolet roerde even de plannen «der couranten" aan. Don 19 April, ruim drie weken na ons eerste artikel, eindelijk S. S. in de N. Schied. Ct. mei een adiiaeaie-betuiging. Moest daarover diie weken gepeinsd worden Was er niemand die opgewektheid voelde ook eens zijn slem te doen hooien, onder de Schie dammers, die toch zoo gaarne op hun stad en liaiv geschiedenis prat gaan «Ontwaak, gij die slaapt en sta op uit den dood 1" Gemeentestukken. Wij rekenen ons uiterst gelukkig reeds nu aan onze lezers mededeeting te kunnen doen van eenige gedrukte stukken, die betrekking hebben op het gisteren in den gemeenteraad verhandelde. Wjj spreken alleen den wensch uit, dat de leden van den gemeenteraad min stens even vlug als de op die stukken geabon- neerden daarvan in het bezit geraken, opdat ze ten minste niet langer dan één dag na de zitting van den Raad er mede in kennis komen. Deze spoed-stukken betreffen De wijziging in de instructie voor den directeur der gemeente werken met 3 bijlagen, niet gedrukt (reeds finaal afgehandeht) en de vleeschkeuring-heffiug (nog nader aangehouden). Slechts het laatste heeft dus thans nog belang voor onze lezers. Het is een adres aan den Raad gericht, waar over gisteren reeds door den heer Westendorp werd gesproken, maar hetwelk eerst beden voor publiciteit schijnt bestemd te zijn gewor den, in hetwelk de heer C. van der Most en een 40-tal andere vleeschhouwers en spekslagers hun bezwaren tegen de voorgestelde heffing blootleggen. Adressanten verklaren dat zij niet tegen ge meentelijke vleeschkeuring zijn, noch tegen een matig keurloon, doch dat zij de voorgestelde heffing te drukkend achten, daar de toestand voor de slagers door de groote concurrentie te Schiedam niet rooskleurig is, terwijl groote afnemers, als restaurants ontbrekeD. Het valt velen slagers reeds nu moeilijk een geheel beest uit te verkoopen en voeren zij gedeelten van beesten van buiten in, dan zal het keurloon nog drukkender zijn, zijnde ct. per K.G. Toorts wijzen adressanten er op, dat het keurloon van een rund, wegende 150 a 300 KG., a 50 ct., en van een varken, wegende 70 h 80 KG. a 40 ct. niet in verhouding staan, volkomen juist naar onze meening, en voelen zich eindelyk bezwaard, dat de opbrengst der heffing de kosten der keuring zal overtreffen, wat zij niet goed oor deelen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad achtte de heer de Groot zich met het oog op art. 254 der Gemeentewet hierover eveneens bezwaard of hiervoor veel aanleiding bestaat gelooven wij nietdaarbij art. 254 G. W. schijnt nu eenmaal opzettelijk ia het leven geroepen om er tegen te zondigen. Wij gelooven, dat de Raad wèl heelt gedaan met het aanhouden der voordracht van B, en W. Vooral de verhouding van tund en varken dient nog eens nader bekeken. Eén opmerking heeft ons ten zeerste ge troffen in het adres der slagers, zij schrijven Te Vlaardingen zijn véél minder slagers en worden véél zwaarder dieren geslacht dan hier. Reeds vroeger in hun adres wezen zjj er op, hoe hier ter stede over het algemeen zeer licht vee wordt geslacht. Deze bekentenissen hebben ons eenigszins pijnlijk getroffen. Het belang der slagers scliynt hier boven dat der vleeschverbruikers te gaau In Vlaardingen weinig slagers zwaar vee; in Schiedam veel slagerslicht vee. En dat in ons spoelingdistrict I Het gelijkt op de Be tuwe, waar men geen goede kersen kan krijgen. Gelukkig Vlaardingen I Of, wanneer het getal slagers hier ter stede wat afnam, de toestand der overblyvenden en van de consumenten niet zou verbeteren, durven wij niet ontkennen. Thans echter neemt het getal slagers dat hier exliorbitant hoog is, nog eer toe dan af, ondanks de «tegenwoordige groote concurrentie", gelyk adressanten het noemen. Wij voor ons hebben wel eens hooren zeggen, dat het vleesch hier duurder is dan te Rotter dam of Amsterdam, waar de concurrentie niet geringer en de lasten hooger zijn, maar wanneer wij dan zien hoe adressanten zelf mededeelen, dat velen, om in hun onderhoud te voorzien, in vereeniging met anderen slachten, dan wordt ons dat duidelijk. Om van een half beest in de week te kunnen leven, moet op den prijs vrij wat gelegd worden. Ds. H. Hoekstra, alhier, hoopt, na des morgens door ds. L. H. Wagenaar van Middelburg in zijn dienstwerk te zijn bevestigd, Zondag 8 Mei a. s. (des avonds) intrede te doen in de Geref. Kerk B te Arnhem. Door de politie werd gisteren naar Rotter dam getransporteerd en ter beschikking ge- steld om over de grenzen te worden gebracht een Duitsche vrouw, waarvan bleek dat zjj niet in het bezit was van de noodige papieren. Dien zelfden dag werd aangehouden zekere D. R., 44 jaar, die zich scnuldig maakte aan openbare bedelarij. Deze D hedenmorgen naar Rotterdam gebracht en ter besciiikking gesteld van den officier van justitie. Openbare Verhuring. Elf perceelen weiland, uitmakende de Buiten landen of Keilen van Nieuw-Mathenesse, alsmede een gedeelte Buitenkade, te zamen groot 23 bunders, 32 vierk. roeden en 70 vierk. ellen, gelegen onder de gemeente Schiedam, nabij de rivier de Maas. beoosten de Buitenhaven, te zamen voor f 1793 Een gedeelte van den Groenendijk, gelegen in dezelfde gemeente, strekkende van den Scliin- keldijk tot aan liet Oostelijk uiteinde der Keilen. Een gedeelte van de Buitenkade van Nieuw- Mathenesse, gelegen in dezelfde gemeente, strekkende van het terrein der drinkwater leiding, oostwaarts tot aan den Groenendijk, groot 1 bunder, 57 vierk. roeden en 80 vierk. ellen. Perceelen II en III te zamen voor 220. Bovenstaande perceelen met nog eeu gedeelte Groenendijk brachten in 't vorig jaar te zamen op f1886. BURGERLIJKE STAND. Cfcbit tul 20 April. M. Bos, 30 jaar en J. J. Schram, 25 jaar. Geboren '18 April. Arie, zoon van N. van den Berg en M. M. Scliwageimann, Broersveld. 19 April. Cornell's, zoon van L. van den Berg en A. Vleahert, Nieuwsticht Z.Z. Franz Joseph, zoon van J. F. Spiekerman en C. C. M. Sinjorgo, Hoogstraat. 20 April. liiena Liduina, dochter van A. A. Trouwborst en D. Waardeloo, Damlaan. Overleden 19 April. Antonia Klootwijk, 76 j., echtgen. van H. de Weerd, Groenelaan. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Vrijdag 22 April a.s. n.m. tel uur. De onderwerpen zijn Ontwerp-verordening regelende de jaarwedden en toelagen van het onderwijzend personeel. "Voorstel tot stichting van een tweede tus- schenschool. Rapport op het verzoek van W. Sterk Jb.zn., c. s. om wijziging van erfp.voorwaarden. Idem op het verzoek van Joha. van der Kooij, wed. T. Maaskant om gemeentegrond in erfpacht. Idem op het verzoek als voren van Gebr. van Deventer en A. Maarleveld Az. Idem op het verzoek van Joh. de Lange en N. van Bree, om wijziging van erfp.voorwaarden. Idem op het verzoek van Jb. v. d. BergCz. om goedkeuring van den aanleg eener straat. Idem op het verzoek van Joh. de Lange om gemeentegrond in erfpacht. Idem op het verzoek als voren van Jac. Vogel. Idem op het verzoek van Joh.a van der Kooij, wed. T. Maaskant, om vergunning tot het stichten van gebouwen met houten wanden. Idem op het verzoek van Joh, de Lange om wijziging van erfpachtsvoorwaarden. Idem op het verzoek van Jac, Vogel in zake bebouwing van erfpachtsgrond. Idem op het verzoek van G. van der Burg om gemeentegrond in erfpacht. Idem op nader verzoek als voren van II. R. van Buuren van Heyst. Idem op het verzoek van Jac. Vogel en G. van der Knaap om vergunning tot het maken van een uitgang naar den loswal aan de Deut sche Vaart. Idem op het verzoek van L. van der Ende om nteuwe regeling der voorwaarden van ver pachting van een perceel gemeenteland. Voorstel tot overdracht van een pomp aan de gemeente Kethel. Voorstel tot het verleenen van remissie op de landpacht van P. Bos. Rapport op h.-.t bezwaarschrift van dr. L.W. H. Tjeenk Willink tegen zjjn aanslag op het 2e aanvullingskohier van den hoofdaanslag, dienst 1897. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld om op eenige voorwaarden grond in erfpacht uit te geven aan J. de Lange, een stuk aan den Singel; aan Jacob Vogel, een stuk daarnaasteen stuk aan C. van der Burg aan de Spoorstraat; een stuk aan II. R. van Buuren van Heyst aan den Schiedamschen weg. Door B. en W. wordt voorgesteld goedkeu rend te beschikken op het verzoek van J. de Lange om verlenging van den termijn, waarop gebouwen op door hem aanvaarden erfpachts grond onder dak moeten zijn idem op dat van Jacs. Vogel om op zijn erfpachtsgrond twee in plaats van éen huis te mogen bouwen. Door B. en W. wordt voorgesteld aan L. van der Ende, pachter van een perceel gemeente land aan de Hoflaan, met ingang van 1 Januari 1898 eene remissie op de pachtsom van dat per ceel toe te kennen van f 45.32 per jaar, en voorts om een toegangsweg naar dat terrein te maken en het met rasterwerk af te sluiten.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2