STADSNIEUWS. YL AARPINGEN. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hbrv. Keek. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Ricciotti Garibaldi heeft het hem gedane aanbod om een vrijviUigers-carps te vormen, van de hand gewezen. Ondanks zijn sympathie voor de democratische Cubanen wil hij niet met het Angelsaksische ras strijden tegen de stamverwante Spanjaarden. Daarentegen zal de regeering der Vereenigde Staten gebruik maken van de diensten van Buffalo Bill, die voor eigen rekening in de Far West menigen guerilla heeft gestreden en later met een troep Roodhuiden en cowboys een tournee door Europa heeft gemaakt. Tot kaapvaart zullen de Vereenigde Staten hun toevlucht niet nemen. Voorts zal de regee ring zich houden aan de volgende bepalingen lo. onzijdige vlag dekt vijandelijke lading, uitgezonderd contrabande 2o. onzijdige lading, welke geen contrabande is, staat niet bloot aan verbeurdverklaring onder vijandelijke vlag 3o. blokkades moeten effectief zijn om bindend te wezen. De Spaansche ministers laten niet veel los over leger en vloot: maar desondanks weet men dat de breuk met de Vereeniude Staten Spanje gereed vindt, voor zooverre de Spaansche hulpbronnen het althans toelaten. De hoop der Spanjaarden is vooral gevestigd op de vlootmaar ook hoopt men er op dat de Cubanen zich by hun stamverwanten zullen aansluiten. Van de Spaansche vloot is niet veel bekend. Alleen weet men dat deVizcaya en de Oquendo, blijkens een telegram uit St. Vincent, aldaar zijn aangekomen. Waarschijnlijk wordt hier bedoeld het eiland van dien naam, behoorende tot de Kaap-Verdische eilanden. Admiraal Villaüe is met het torpedo-eskader van Cadix vertrokken. Voor het vertrek begaf de admiraal zich met de geheele equipage naar de kerk van de Heilige Maagd, waar hij de mannen toesprak en ieder die bevreesd was, aanraadde niet te vertrekken. Eenstemmig antwoordden de manschappen dat zij met hun aanvoerders de gevaren van den Oceaan en van den krijg wilden deelen. Daarop knielden allen voor het crucifix neer en legden den plechtigen eed af om alleen als overwinnaars naar Spanje terug te keeren. Minder heldhaftig is de houding van den prins van Monaco, die officier der Spaansche marine is. Zijn particuliere plichten, schreef hij aan de Regentes, beletten hem in Spanje zijn plicht als marine-officier na te komen. Hij zond echter eene bijdrage voor de vloot. Ex-koningin Isabella schonk 30.000 pesetas. De regeering heeft generaal Blanco en de gouverneurs der koloniën aanbevolen op hun hoede te zijn voor een plotselingen aanval.g Blanco antwoordde dat reeds alle maat regelen zijn genomen. De havenverdediging is gereed en de stemming der troepen op Cuba is uitmuntend. De gouverneur van Porto-Rico gaf gelijke verzekeringen. Op Cuba heerscht groote geestdrift. Behalve de geregelde troepen zijn er 83,000 vrijwil ligers en maarschalk Lopez Dominguez is over tuigd dat de insurgenten ten slotte met Spanje gemeene zaak zullen maken tegen de Yankee's. Eenige insurgenten-aanvoerders van invloed moeten zich reeds bij Spanje hebben aange sloten, en Bethancourt, mede een der hoofden der opstandelingen, heeft zich onderworpen. Ook de kleurlingen en de negers kiezen de partij der Spanjaarden. Steeds komen versterkingen op het eiland aan. Generaal Bernal is te Havanna aange komen met bataillons uit Yalladolid en Cata- lonië. Generaal Marina is met vier bataillons en twee eskadrons naar Santiago gezonden. Men meent dat de plaats waar de eerste zeeslag zal worden geleverd, een ware ver rassing zal zijn. Reeds nu worden de kansen van beide par tijen door «stuurlieden aan den wal" gewikt en gewogen. Onder die beschouwingen zijn er echter, die van helder doorzicht getuigen. Voor de Vereenigde Staten is van het hoogste belang de houding, die de opstandelingen op Cuba zullen aannemen. Nu wordt te Washington verteld dat de heer Palma, de voorzitter der Junta, reeds door de insurgenten is afgevaardigd om te onderhan delen over samenwerking der opstandelingen met de Amerikaansche troepen, die den inval op Cuba zullen ondernemen. De insurgenten stellen echter als voorwaarde voor die samenwerking: de erkenning der Cu- baansche republiek. De vraag is, of die voorwaarde zal worden ingewilligd, en anderzijds wordt verzekerd, dat de Cubanen teleurgesteld zijn door de Bood schap aan Mc Kiniey en de houding van ver schillende invloedrijke leden van het Congres. Te Londen meent men dat de Amerikanen op meer moeilijkheden zullen stuiten dan zij in hun zelfvertrouwen wel voorzien. Zij zijn de meerderen in aantal en in geld, en zij zullen ook wel overwinnen, meent men, maar niet dan tot duren prijs. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de Ame rikanen als redders zullen worden ontvangen door de insurgenten, die hen op 'toogenblik wel eenigszins wantrouwen, en anderzijds zal Spanje waarschijnlijk, wanneer het den oorlog aanvaardt, den opstandelingen groote concessies doen om hen aan zijn zijde te krijgen. En de strijd dien de Amerikanen op Cuba te voeren zullen hebben, zal voor hen nog ver zwaard worden door het klimaat en de koortsen, waaraan de Spaansche troepen gewend zijn. De Berlijnsche correspondent der Ind. Beige heeft het oordeel gevraagd van een der «be kwaamste Duitsche strategen." Deze is van oordeel dat het dralen der Ver eenigde Staten alleen ten doel had tijd te winnen voor oorlogstoerustingen. Want Amerika was nog veel minder tot strijden gereed dan Spanje. Wanneer Spanje den oorlog wil. dan heeft het een zeer groote fout begaandan had het zich moeten haasten den eersten slag te doen. De Duitsche strateeg zet dan uiteen, dat Spanje er niet aan kon denken de Vereenigde Staten te overwinnen. liet kan eenige havens beschieten en een zeeslag leveren; troepen in de Vereenigde Staten aan wal zetten, kan het niet. Maar voor de Vereenigde Staten is de taak even moeilijk, zegt de strateeg. Zij zullen eerst de Spaansche vloot hebben te bestrijden, en zullen daarna troepen op Cuba moeten landen. Daar wachten hitte, koorts en ontberingen, en men mag tegenover die vijanden nooit te veel rekenen op huurlingen. In Duitschland bewondert men den vader- landsüevenden heldenmoed der Spanjaarden maar er zijn diplomaten die, met het oog op de geweldige superioriteit van den dollar boven de peseta, Spanje aanraden af te zien van verzet. «Een dapper volk", aldus eindigt de strateeg, «vergeet evenwel zijn ellende wanneer het geplaatst is voor de keus tusschen eer en af stand. En juist aan den rand van den afgrond verwerpt men wijzen raad om «alles of niets' te spelen, ook al weet men, dat «alles" niet te winnen is." Wat Europa's tusschenkomst betreft, nog zijn de optimistische gevoelens èn te Petersburg èn te Londen niet geheel verdwenen. Men hoopt dat de diplomatie, zelfs op het uiterste oogen- blik, nog den vrede zal kunnen redden. veisrens zullen alle mogendheden strenge onzijdigneid betrachten, ingeval de vijandelijk- heuen uitbreken. Gemengde Mededecllngen. Don Carlos, de Spaansche troonpretendent, heeft Venetië waar hij sedert jaren woont, ver laten en is over Zurich en Parijs naar Ostende en van daar naar Brussel gereisd. De pretendent houdt zich blijkbaar voor alle gebeurlijkheden op het Iberische schiereiland gereed. De leden van den krijgsraad hebben zich thans civiele partij gesteld in het proces tegeu Zola. In de Oostenrijksche Kamer is door de regee ring het wetsontwerp betreffende het vergelijk ingediend, bevattende de herziening der ver bruiksbelastingen, voortzetting der herziening van het muntwezen, hernieuwing van het tol- en handelsverbond, wijziging van de statuten der Staatsbank. Daarna kwam de aanklacht tegen Badeni aan de orde wegens de gebeurtenissen in Novem ber j.l. Drie sprekers van de Duitsche partijen en een sociaal-democraat verdedigden de aan klacht. De ontruiming van Thessalië, die geleidelijk per zone zal plaats vinden, begint Zondag a.s. De bemanning van een kanonneerboot, die van Shandy naar Dakala terugkeerde, maakt melding van een gevecht met vluchtende afdeelingen van Mahmoud's leger in de nabij heid van El Aliab, waarbij 200 Derwischen gedood en 70 gevangen genomen werden. Rusland zet onverholen zijn toerustingen voort voor een mogelijken strijd om de heer schappij in het Verre Oosten. Er wordt gewerkt aan directe verbindings wegen tusschen Zuid-Rusland, Midden-Azië en het Verre Oosten. Te Nagasaki is de eerste Oceaan-stoomboot, die buiten Europa of Amerika is gebouwd, van stapel geloopen. Het is de Hitachi Maru, die een waterverplaatsing heeft van 6ü00 ton. Twaalf Chileensche officieren zijn te Berlijn gekomen om aankoopen te doen voor het leger van Chili. De meesten van lien zullen tot de Duitsche regeering het verzoek richten, om dienst te mogen doen in het Duitsche leger, ten einde hun militaire opleiding te voltooien. Niet op 24 maar op 28 Juni zal zoo noodig de herstemming voor de Piovinciaie Staten in het hoofdkiesdistrict Schiedam plaats vinden. Men verzoekt ons er op te wjjzen, dat, nu de vogels gaan broeden, het nuttig zal zijn in de Plantage voldoend toezicht te houden, opdat de nesten door straatbengels niet worden ver stoord. Gaarne voldoen wijj aan dit verzoekmisschien kunnen de Plantage-bewoners zeiven iets doen ter bereiking van dit doel Indien zjj iedereen kleinigheid geven, kan een sommetje bijeen komen, waarmede men in den broeitijd een parkopzichter zou kunnen bezoldigenmisschien is er wel mogelijkheid, dat zoodanig opzichter tot onbezoldigd rijksveldwachter wordt aan gesteld. Hedenmorgen ten 8Vj uur ontstond een schoorsteenbrand in hel pand aan den Singel bewoond door den heer A. van den Eelaart. Door politie, geholpen door een burger, was de brand spoedig gebtuscht met gebruikmaking van den extincieur. Een kwartier later geraakte een gordijn in brand in het pand aan den Rotterdamschen dijk, bewoond door M. Kinnegin, doordien een 5 jarig knaapje daaibij met lucifers speelde. Door een buurvrouw, die liet ongeluk zag, werd het gordijn afgeirokken en naar buiten geworpen, waardoor het gevaar voor ernstiger was voor komen. De werkman E. Bergman, wonende Zeilstraat alhier, zou hedenmiddag te 1 uur eens helpen de sluisdeuren aan de Buitenhaven dicht te draaien, maar kreeg door onbekendheid met dit werk de handspaak bij denterugslag tegen de borst, waardoor bij zich ernstig bezeerde. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 manden scholde pryzen waren van f O.20 tol f O.70 per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 manden schol; de prijzen wareu van f 0.40 tot fl.05 per koop. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: 2 dubbeltjes, een ring met 6 sleutels, een gu- tapercha wielband van een kinderwagen, een koperen dop van een kinderwagen, een vrou wenzak met een portemonnaie met 2l/ü cent. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een rijwiel, bij Schot, Hoogstraat 196, een zil veren knip, bij van Ruiven, Singel-Kei kstraat 219, een bruin geitje, bij denzelfden, een stuk van een gouden horlogeketting, bij Hittinaer, Lange Achterweg 22*, en een R. K. gebeden boek, bij de Hoog, Achter de Teerstoof 22. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 21 April. A. H. Galié, 41 j, en M. A. L. Timmer, 24 j. A. Sehekerrnans, 34 j. en M. M. Mabieu, 27 j. Geboren 19 April. Tetje Neeltje, dochter van A. B. van der Net en G. Kolen, Maasstraat. 20 April, Arend, zoon van J. Verberk en A, C. Vervoort, Adrianastraat. 21 April. Paulus, zoon van P. Nesse en C. Th. Kerdel, Bleek er straat. Bij het aaubieden der begrooting voor 1898 werd er op gewezen, dat het noodig zou zijn de middelen te versterken, ten einde in de toenemende uitgaven der gemeente te kunnen voorzien. Het denkbeeld van een «Kadegeld" te heffen werd toen geopperd en vond een gunstig onthaal. Echter hebben B. en W. gemeend, dat het niet gewenscht is over te gaan tot de hef fing van zoodanig kadegeld, daar dit te zeer den hoofdtak van het gemeentelijk bedrijf, de zee- visscherij, zoude drukken. Ter vervanging bieden B. en W. thans aan den gemeenteraad aan eene verordening op de heffing eener belasting wegens gebouwde eigen dommen, die zelve of welker nanhoorigheden aan openbare stralen belenden, een straatbe- belasting dus, gelijk men dat kortheidshalve noemt. De opbrengst er van is geraamd op f 10500, waarvan de helft over dit jaar nog te heffen. De opbrengst over dit jaar zal voor een aanzienlijk doel strekken tot verhooging van de posten onderhoud van havens en straten, welke dringend voorziening noodig hebben. By de behandeling der gemeentebegrooting werd de wensch uitgesproken, dat vóór de indiening van een volgende begrooting voor stellen mochten gedaan worden tot invoering van een evenredig schoolgeld voor leerlingen op de Burgerschool en op de Meisjesschool en tot verhooging van het schoolgeld op de Bewaarschool. B. en W. hebben dezen wensch nader onder zocht en in een uitvoerig en minutieus uitge voerd rapport hebben zij de resultaten van dit onderzoek neergelegd. De conclusiej-is, dat de groote afstanden tusscheu de inkomens hier eene evenredige schoolgeldheffing zoo goed als onmogelijk maken. Ds. D. den Breems werd 1.1. Zondag door Ds. H. H. Barger ie Bloemendaal in zijn ambts werk te Hoogvliet bevestigd met een rede naar Joh. 20 21 b en hield 's namiddags zijn intree met een rede over Coll. 3 11 b. Zoowel in de voor- als namiddag-godsdienstoefening waren velen van alhier als belangstellenden tegen woordig. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het acte- examen L. O. onze stadgenoot J. Smit. Gisterenavond gat de Symphonie-Vereeni- ging ooder leiding van haar directeur den heer L. P. Gaillard een uitvoering in de «Harmonie" alhier. Welwillende medewerking werd hierin verleend door mej. H. Boersema, concert zangeres te Utrecht. De zaal was zeer goed bezet, en de verschillende nummers werden goed uitgevoerd, zoodat een ieder voldaan huis waarts ging. De stalen bunsloep Betsy, in aanbouw op de werf van den scheepsbouwmeester Figee zal op 9 Mei a, s. te water worden gelaten. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 21 April. Dirk Felrus Adiianus Johannes van Haren en Johanna Catharina Vink. Geboren 20 April. Maria, dochter van C. J. van Veen en M. Klos, Touwsterg. Kornelis, zoon van W. Kwakkeistein en P. van der Zwan, Willem BeuJcelszoonstraat. 21 April. Teunis, zoon van A, Neelemaat en J. van den Haven, Nieuwelaan. Jan, zoon van A. -Schruijer en K. van Leeuwen, Callcn- hurgstraat. Overleden 20 April Johannes van der Struijs, oud 1 jaar, Wilhelminastraat. De Rotterdarasche rechtbank veroordeelde hedei H. de W, stoker der gasfabriek te Haarlem, die in een logement aan de Oppert te Rotterdam, zijne vrouw, die hem heimelijk had verlaten, een zware verwonding toebracht, tot zes maanden gev. straf, met in mindering brenging der preventieve hechtenis van af 12 Januari 1.1. De eisch was éen jaar. De rechtbank achtte de opzet tot dooden niet be wezen. De chemist van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage die den brouwmeester dier fabriek een messteek toebracht, tengevolge waarvan deze later overleed, is heden door de rechtbank aldaar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, ais verzachtende omstandigheid aannemende dat de bekl. vooraf door de brouwmeester was mishandeld. Beroepen: Te Sas van Gent, G. L. Queré, te Westmaas; te Nieuw-Dordrecht, H. G. Tonsbeek,te Roswinkel. Bedankt: Yoor Nes op Ameland, door L. H. Begem,an, te Holwerd; voor Colijnsplaat (N.-Bev,), door S. van Daalen, te Benschop. Ger. Kreken. Aangenomen: Naar Biezelinge, door N. G. Kerssies, cand. te Sauwert. Bedankt: Voor Onstwedde en Hindeloopen, door N. G. Kerssies, te Sauwert. Hooqek Onderwijs. Leiden. Theoretisch geneeskundig examen J. A. Meyboom. De nieuwbenoemde hoogleeraar bij de faculteit der godgeleerdheid aan de universiteit alhier, dr. B. D. Eerdmans, zal Woensdag 11 Mei, des na middags te 2 uren, het hoogleernarsambt aanvaarden met bet. houden eener redevoering in het groot au ditorium van het academiegebouw. Brand. Te Winschoteu is het café Bellevue afgebrand. Om acht uur gisterenavond werd in het perceel een schoorsteenbrand gebluscht om negen uur biuschte men er weer een brand, maar nu op den achterzolder en om halfelf stond eensklaps het geheele dak in brand. Toen werd de brand weer gealarmeerd, doch kon niets anders meer dan het belendende perceel beschermen. De oorzaak van al deze branden in hetzelfde per ceel is onbekend. Beestachtig. Men meldt ons uit Leeuwarden Van een paar echtelieden uit den kleinen stand alhier, die beiden, maar vooral de vrouw, zich aan ergerlijk misbruik van sterken drank schuldig maakten dagen lang gebruikten zij als voedsel slechts wat brood, het overige deed de jenever, was laatstgenoemde sedert ruim eene week te zoek. Hedennacht werd haar lijk in de Potmark drijvende gevonden. Het was vreeslijk misvormd, waarschijnlijk doordat het in aanraking met eene stoomboot was gekomen. De man bevindt zich in het stadsziekenhuis, waar .hij eene zware operatie heeft ondergaan. (N. B. Ct.) Spurgrans's Tabernacle verbrand. De in 1861 ingewijde Metropolitan Taber nacle in Zuid-Londen, die 32,000 p.st. gekost heeft en waar Spurgeon zooveel jaren zijn welsprekende prediking gehouden heeft, is gis termiddag geheel een prooi der vlammen ge worden. De brand begon in het achtergebouw, waar een lunch van tweehonderd couverts aangerecht stond voor een jaarvergadering van afgescheiden, predikanten. De brand is vermoedelijk in de keuken ontstaan. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan ééne zijde te beschrijven. Mijnheer de Redacteur. Voor het onderstaande verzoek ik een plaatsje in Uw veelgelezen Courant. Het stuk tot heffing van keurloon voor vleesch is aangehouden en ik hoop, dat de leden van den Raad er eens goed naar zullen vernemen. Want daar ik voor mij als vleeschhouwer en spekslager door deze heffing zeventig 4 tachtig gulden per jaar zou moeten betalen en daar ik nu reeds tachtig gulden verschillende belasting betaal, wordt het dan 3 gulden per week voor een inwoner van Schiedam, waar de meer gegoeden komen wonen omdat het zoo goedkoop is. En wanneer U denkt dat de inwoners door een hooge heffing vleesch van zwaarder vee zullen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2