Uit de Staatscourant. Kunst eu Wetenschap. Gemengd Nieuws. Fin a ut ië el. Visscherij. Scheepvaart. Handel. Maï s. zoo ja, welke Aan het verzoek om op deze vragen een antwoord in te zenden, is gevolg gegeven door 136 departementen 178 departementen lieten haar onbeantwoord. Uit de antwoorden van die 136 departementen, samengevat, blijkt, dat de eerste vraag door 109 departementen vol strekt ontkennend wprd beantwoord. Hetgeen door de overige departementen gedaan vvoidt, bestaat bij 9 in het verbieden van het gebruik van sterken drank, hetzij in de gewone, hetzij in de volksvergaderingen welke vanwege deze departementen worden gehouden. Verder worden als maatregelen genoemd het geven van sub sidie aan de afschaffers- of geheelonthouders- vereeniging, tot het aanschaffen van een kiaam, het subsidieeren van een volkskoffiehuis, het doen houden \au vooidrachten, het plaatsen van doelmatige werken in de bibliotheek, het verspreiden van kleine geschriften, het bevor deren van Toynbeewerk. Het krachtigst wordt de bestrijding ter hand genomen door het departement WÜdervank, dat onlangs een huis heeft aangekocht, ten einde daarin te vestigen een wachtkamer voor de z. g. sclieepsjagers. In die wachtkamer zal geen sterke drank worden verkocht. Tot dusver namen de seheepsjageis hun overeenkomsten op in een der beide herbergen die in de nabij heid van de plaats waar de scheepsjagers ge woon zijn te wachten, gelegen zijn. Vraag 2 wordt door 131 departementen met sneen" beantwoord. Als reden, dat door hen in zake de bestrij ding van het misbiuik van sterken drank niets is gedaan of overwogen, geven vele departe menten op het bestaan in hunnen kring van afdeelingen van vereenigingen die zich deze bestrijding meer bijzonder tot taak hebben gesteld en reeds mei goeden uitslag werkzaam zijn, of ook wel, dat "t misbruik in hunne om geving niet bestaat of van weinig beteekenis is. Ook meldt een enkel departement, dat bet in deze aangelegenheid van particulier initia tief meer verwacht dan van bemoeiingen van zijnentwege. Volgens enkele departementen, neemt het misbruik en ook het gebruik van sterken drank in hunne omgeving af. De 3e vraag wordt door 52 departementen ontkennend beantwoord, terwyl 15 departe menten verklaren, hceiop geen antwoord te kunnen geven. Van eeu of ander overheerschend bijzonder volksgebruik in een bepaalde streek des lands blijkt niet. De ontvangen antwoorden stellen het hoofd bestuur niet in de gelegenheid, sprekende en navolgenswaardige vootbeeldej te geven Tan pogingen om drankmisbruik te bestrgden, die andere departementen zouden kunnen opwek ken, in dezelfde richting werkzaam te zijn. Met te meer ingenomenheid mr.akt het daarom mel ding van een rapport dai door het depaitement Dordrecht werd ingezonden, waarin word! mede gedeeld de uitslag van een onderzoek, door de Dordrechtsche Geheelonthouders-vereeniging ingesteld naar de aldaar bestaande handelsge bruiken en volksgewoonten die het misbruik in de hand wei ken. Deze volksgewoonten en han- delsmisbruiken komen, hetzg alle hetzij gedeel telijk, voor in bijna alle plaatsen vanwaar het hoofdbestuur antwonrd op deciiculaire ontving. Het hoofdbestuur vindt geen aanleiding, een voorstel bij de algemeene vergadering in te dienen, waarbij aan de Maatschappij in haar geheel of aan hare departementen een werk zaamheid in bepaalde richting tot bestrijding van het drankmisbruik in Nederland wordt opgedragen. Moderne Theologen. In de gisteren voortgezette vergadering voerde allereerst het woord ds. P. Feenstra Jr. over: Hoe is uit zedelijk oogpunt te oordeelen over de vrouwenbeweging' Spr. wees op een werk als mevrouw Goed- !;oop's Hilda van"Suylenburg" e.i toonde aan dat er vele vrouwenbewegingen zijn, waarvan in ons land alleen de V. V. V. onbewimpeld uitkomt voor haar doel: sociale gelijkstelling van vrouw en man. Met volkomen waardeering van het recht der vrouw op gelijke lichamelijke en geestelijke ontwikkeling als de man, wees spr, echter op physieke en zedeljjke primaire roeping der vrouw als echtgenoote en moeder. Emancipatie der vrouw mag niet gaan ten koste van de eenheid van het gezin. De aantiekkelijk-te zijde dar vrouwenbewe ging is voor spr. het streven naar eigen levens onderhoud voor ('a ongehuwde. De heer P. H. Hugenholtz Jr. en ds. van Loeneri Martinet betuigen hun hartelijke sym pathie voor de vrouwenbeweging, terwijl dr. Riedel meende dat de sociale gelijkstelling de taak der vrouw als echtgenoote en moeder alleiminst zou hinderen. Ds. Melchers weesop de beteekenis der quaestie voor de arbeiders vrouw. Aan de orde was vervolgens voor vrije be spreking de waag Beantwoordt de inrichting onzer godsdienst oefening aan de eisehen en behoeften van ons godsdienstig leven Na eenige inleidende op merkingen besloot de vergadering dit punt aan te houden tot het volgend jaar. Dr. J. W. v. d. Linden sprak daarna over Maeterlinck's beteekenis voor ons godsdienstig en zedelijk leven. Dr. Michelsen wilde den naam moderne theologen vervangen zien door vrijzin nige theologendr. Bruining kwam daartegen op. Nadat de heer P. H. Hugenholtz nog iets had opgemerkt over de inrichting der godsdien stige samenkomsten, werd de vergadering ge sloten. Tot leden van het moderamen werden gekozen dr. G. van Gorkom, prof. B, D. Eerdmans en dr. J. A, Beijerman. Op de vergadering deed een adres aan H. M. de Koningin de rondte, waarin aangedrongen wordt op eene regeling van het onderwijs, waarbij met de belangen van het godsdienst onderwijs meer rekening wordt gehouden. Het adres werd druk geteekend. De Nederlandsche visscherij. De 12e jaarl. algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Neder landsche vis-cheiïj zal 16 Mei a.s. in 9American Hotel" te Amsterdam worden gehouden. In die vergadering zal de verkiezing plaatj hebben van 5 leden van bet Hoofdbestuur wegens de periodieke aftreding van de hoeren mr. D. P. H. Abetson, te Beverwijk, dr. Th. W. van Lidlh de Jeu.Ie, te Leiden, mr. F. J. M. A. Reekers te Amsterdam, A. Hoogenraad, te Scheveuiiigen en F. Lieftinck, re Haarlem. Behandeld zullen o. a. worden een voorstel om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek liet bestaande zalmtractaat met Duitscb- land zoodra mogelijk op te zeggen, de wensclte- 1 ijk beid van verandering der visscherij wet, een voorstel om een bond te organiseeren tusschen alle readers eri koopliedenten einde het impor teeren van Engelsche haring en het exporteeren daarvan onder Hollandsche vlag te doen ophou den en een voorstel om aan te dringen op het tot stand komen van een locaalspoorweg tusschen Schevemngen en IJmuiden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de besturen van gemeenten uitgenoodigd bij hem in te zenden een exemplaar der verordening op het verleeneu ven pensioen aan gemeente ambtenaren, zoo die bestaat. lift Eerste-Kamerlid Fransen van de Putte is voor geruimen tijd naar het zuiden van Frankrijk vertrokken. Naar De tijd meldt, zullen aanstaanden Dins dagavond de katholieke leden der Tweede Ka mer een clubvergadering houden ter bespreking van de ingediende wetsontwerpen op de afschaf fing der Plaatsvervanging en den Leerplicht. De maatschappij van Weldadigheid ontving gisteren van H. M. de Koningin eene gift van f500. De beschrijving voor de bedrijfsbelasting in deze provincie zal aanvangen op Maandag 2 Mei. OVERSCHIE, 21 April. Toen gisterenmiddag de postbode C. Simons zich op een tjalk wilde be geven, die op eenigen afstand van den wal in de Delftshavensche Schie lag, bad hij het ongeluk, door het kantelen van de loopplank, te water te geraken. De schipper, geholpen door zijn knecht, slaagde cr spoedig iu, hem op het droge te brengen. OVERSCHIE, 21 April. Met de verlichting van de gemeente gaan we hier steeds vooruit. Brandden er in vroegere jaren in de zomernachten nooit lan tarens, en was verleden jaar het aantal, dat bestemd werd om licht te verspreiden, slechts 4, voor dezen zomer is dit getal met 11 vermeerderd. Een ver betering, die den ingezetenen vooral op donkere, regenachtige avonden zeer welkom zal zijn. De heer H. M. von Holt, benoemd tot consul te Honolulu, is in die hoedanigheid door de Regeering van Hawaii erkend en toegelaten. Circus Variété. De eerste ciseh die aan een goed variëteiten-ge zelschap mag worden gesteld, is zeker: grootc variatie in de uit te voeren nummers. De heer Pflaging beseft ten volle dien eisch en het „elck wat wils" zit bij hem steeds voor. Dat het niet altijd gemakkelijk is, steeds voor iets nieuws te zorgen dat tegelijk" iets goeds is, is niet moeilijk te begrijpen Maar men heeft geen klagende directie is den heer Pflaging als altijd volkomen toevertrouwd. De „groote mannen" van het Circus Variété zijn op het oogenblik de clown Caban met zijn werkelijk verrassende hondendressnnr, monsieur Ganivet, een uitstekend caricaturist en mimikcr, en de laatste, niet de minste Chretienni, de „populaire inter nationale coupletzanger" zooals het programma hem noemt. Maar ook de dïï minores van het gezelschap zijn allerminst te versmaden krachten. De warme toe juichingen van het publiek bewijzen hoezeer ook zij gewaardeerd worden. De vertooningen der American Bioscope besluiten den avond. Deze geheele maand worden die verras sende vertooningen nog gegeven; dan is het gedaan. Resumeert men den indruk, die een voorstelling bij Pflaging maakt, dan is steeds de voor den direc teur aangename slotsomeen prettige avond. Naar men verneemt, wordt te Amsterdam het borduurwerk vervaardigd voor het kleed, dat Koningin Wilhelmina zal dragen bij de inhuldiging. Dit ge schiedt aan de in het Rijks-Museum gevestigde Rijks school voor Kunstnijverheid door eenige dames-leer lingen, onder toezicht van de leerares, mevrouw Ida van Emstcde-Winkler. Herinner ingsloom te Breda. Eenigen tijd geleden had het eadettencorps der Militaire Academie aan den kolonel C. L. van Pesch, gouverneur van die inrichting, den wensch te kennen gegeven om, als bligk van hulde H. M. de Koningin, bij gelegenheid van het aanvaarden der regeering een aanschouwe lijk teeken daarvan te mogen geven door het planten van een herinneringsboom. De daarvoor bestemde lindeboom is Dinsdag geplaatst op het voorplein van het academie gebouw, eenige meters vóór den wal die het Valkenburg begrenst, recht tegenover den ingang van het gebouw. Om 4 uur stond het eadettencorps om den boom gc schaard, en nam, na het spelen van het Wien Neèrlandsch bloed de kolonel Van Pesch het woord en z"ide d?,t het liern hoogst aangenaam was het verzoek van liet cadetten- corps ontvangen te hebben. Tegen het brengen van de hulde op den dag der kroning zelf, bestonden onoverkome lijke bezwaren, aangezien dan alle cadelten afwezig zullen >:jn. L)e kolonel verzocht alsnu de twee oudste cadetten van ie Ier studiejaar, onder het spelen van tiet Wilhelmus tot de planting over te gaan. Nadat dit was geschied, nam kolonel Van Pescli nogmaals het woord, bracht de geschie denis van het aloude kasteel, thans liet academie gebouw, alsmede Zijn vorstelijke bewooers in herinnering en hoe ook de laatste telg uit het roemrijke Huis van Oranje, nu 3% jaar ge leden, Hare hooge belangstelling had getoond. Wij allen zeide spr. ongeveer zijn bezield met liefde en vereering voor onze ge liefde Koningin Wilhelmina en bereid om, in de ure des gevaars, ons voor Haar op te offeren. Na nu nog het leeraarpersoneel toegesproken en gewezen te liebbeu op den goeden geest die het eadettencorps kenmerkte, als gevolg van werkzaamheid, sprak de kolonel Van Pesch de hoop uit dat de geplante boom zou bezitten een gezonde kern, vatbaar voor wasdom en vooi spoedig groeien. Dan zou die boom zijn eene afspiegeling van onze geliefde Koningin. Hij hoopte dat zij lang gespaard zal mogen blijven en besloot zijne ede met een driewerf herhaald Leve de Koningin waarmede door allen werd ingestemd. Ten slotte werd gedefileerd en daarmede was deze plechtigheid afgeloopen. Post- en frankeerzegels, Het Ned. Tijdschrift voor Postzegel-hinde schrijft Uit zeer vertrouwbare bron vernemen wij, dat de voorraad van de hoogere waarden der Nederlandsche frankeerzegels zóó groot is, dat, bij de aanstaande nieuwe uitgifte geene hoog waardige zegels zullen voorkomen. Het zal wel gaan, als met die wijlen Z. M., waarvan de hoogere nog .eenige jaren in dienst bleven, en die op Curacao en Suriname nog wei eenige jaren in dienst zullen blijven I De voor raad daar moet nog in lange niet zijn uitgeput. Vervolgens willen wij verschillende belang stellenden en ons om inlichtingen vragenden berichten, dat op eenige speciale of bepaalde »kroningsuitgifte" niet moet gehoopt of gebouwd worden. De Nedei landsche Posterijen zullen zich daartoe niet leenen. Wel zal, evenals de Munt nieuwe goudstuk ken met de beeltenis der Vorstin in 't leven riep, door het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie eene nieuw zegelserie worden in 't verkeer gebracht, maar eik verhaal omtrent de vastgestelde beeltenis, den dag van uitgifte, enz. is minstens voorbarig. Ongelukken. De 24-jarige werkman H. A. is in de soda- fabriek van de bh. Kortman en Schuldt, aan de Achterhaven te Delftshaven, door de as van de machine gegrepen, waardoor hij eenige keeren mee opdraaide, zoodat hij zwaar gewond werd. Hij is gistermorgen naar het ziekenhuis gebracht. Inbrekers gesnapt. Dinsdagnacht beproefde een drietal Rotter dammers, door uitsnijding van een gedeelte der ruit, inbiaak te plegen bij den juwelier en hor logemaker Henry, in de Twijnstraat te Utrecht. Hun plan was reeds gedeelLelijk gelukt, een stuk glas waa bijna uit de ruit gesneden, en wel vlak voor een partijtje gouden horloges, toen de politie hen bemerkte en arresteerde. {O. D.) Een schadelijk dagje. Te Winschoten is Woensdagmorgen door het schrikken van het paard een wagen geladen met zijn caroussel met toebehooren, van den carousselhouder Meijer in de Oosterhaven te water geraakt. Een prachtig orgel onlangs voor 3500 Mark aangekocht, ging totaal verloren. Bovendien lijdt de tnan groote schade. Een bezoek aan Dreyfus. Een Duitsch vakblad Küche und Keiler heeft zijn lezers een aardigen piimeur willen verschaffen, maar is daar al zeer slecht in geslaagd. Het laat een zekeren heer Weinheber, ïkok-chef van de Nederlandsche stoomboot Andalusia", vertellen van een bezoek op het Duivelseiland en aan Dreyfus. Hoe aangrijpend liet verbaal van dit bezoek, althans aan het slot, ook zij, zullen wij er niets van over nemen want een Nederlandsche stoomboot Andalusia, bestaat niet. Werkstaking. Te Antwerpen is eene werkstaking onder de koetsiers uitgebroken. Aan het station waren geen rijtuigen aanwezig. Karlsbad. In het Keizersbad te Karlsbad is Maandag nacht brand ontstaan op de zolders boven de minerale baden. Het gelukte den brand tot die af- deeling te beperken, zoodat het badhuis met 1 Mei weder grootendeels in geb. "ik kan worden genomen. De minerale baden z,. eerst tegen l Juni weder ter beschikking zijn. Familiedrama. Te Nizza heeft eene dochter van den ver maarden minister van Napoleon III, hertog De Persigny, mevr. Gauthier Persigny, zich met een revolverschot van 't leven beroofd. Tengevolge van een duel tusschen haar man en eenen luitenant vier maanden geleden ge scheiden, heeft zij de daad bedreven, omdat laatstbedoelde weigerde haar te trouwen. Knoeierij. De burgemeester, de voorzitter van den Gemeenteraad en eeu lid van den Raad van Oberohrn iu Wurteinberg maakten te /.amen het stembureau uit voor eene verkiezing Een hunner was ook candidaat, doch had weinig kans. Hij beklaagde zich daarover, doch de burge meester wist raad en zeide»als men zoo genoeglijk bij elkaar zit en elkaar vertrouwt, dan is daar wel iets op te vinden, een paar biljetten er uit en een paar andere er in, en de zaak is gezond." En zoo geschiedde het ook, zooals het steiubuieau voor het gerecht bekende. De rechters dachten er echter niet zoo »ge- tnoedelijk" over en vernordeelden de ieden van het stembureau tot straffen van zes weken tot drie maanden, en ontzetting uit alle openbare ambten gedurende den tijd van twee jaren. Veroordeeld. Het proces in zake de 26 levend begravenen in Terriowka waarvan wij indertijd meldine hebben gemaakt is geëindigd. De schuldigen zijn veroordeeld om in een krankzinnigenge sticht te worden gebracht. Faillissementen. Uitgesproken: 8 April. J. J. de Gilde, timmerman en aannemer. Rechter-commissaris mr. R, Melvil baron van Lynden en curator mr. dr. Dion Kooien 15 April. A. A. Kiiz, géiant van het »Oranje-Hètel" te Hilversum. Rechter-eornmissaris jhr. mr. J. van Doorn en curator mr. A. T. V. Sickenga, te Amsterdam. A. B Siemonsmn, boer, te Dijken onder Langweer. Rechter commissaris mr. N. van Hasselt en curator mr. J. van Giffen, te Heerenveen. K. Hemerik, klee dermaker te Leiden. Rechter-commissaris mr. C. Krabbe en curator mr. J II Ketjen. 18 April. P. .1, Klijn, winkelier te Schoonoord, gem. Heen. Kechter-commissnris mr. E. Pelinck en curator jhr. mr. II. G. van Holthe tot Echten, te Assen. SCHEVENINGEN, 20 April. In het laatste etmaal kwamen alhier 1 2 bomschuiten en 4 loggers met versche visch aan. Tarbot gold f8 tot f10, tongen CO tot 80 c., griet 50 c. tot fl.50, kabeljauw f1.50 tot f2.25 persluk; kleinschol f3.50 tot f4 50, braad f2.50 tot f3.70, scharren f 1.75 tot f2.50 per rnand. IJMUIDEN, 20 April Heden kwam hier 1 sloep binnen met 200 stuks rog, wat vleet en 300 scliel- visschenverder 150 schuitjes met 1030 tongen, enkele tarbot griet, 23 mandjes mid. schol, 12—20 mandjes kl. schol, 2—3 manden schar. De prijzen waren gr. tong 5580 c., mid. tong 40—50 c., kl. tong 20 a 25 c.. tarbot f4.257.75, griet f2.25 3.50, rog 5080 e., vleet 80150 c., heilbot f8 50 12.50, per stuk; mid. schol f 4.235, kL schol f2.253, schar f l .902.50. Hoogwater te Schiedam. April 22 v.m. 4.58 mm. 5.15 i 5.31 5.50 Zon en Haan. 'omopgang April 224 49 v.m midergang 7.09 n m. i 23: 4.47 7.11 Eerste kwartier 29 Apiil. Volle Maan 6 Mei PARIJS, 20 April. Tarwe. Loopende maand fr 30.50, Mei fr. 30.50, Mei/Juni fr 30.45, 4 mud. t. Mei fr. 29.80, Jnli/Aug. fi.29,4 laatste mdn fr. 25.10, kalm. Rogge. Loopende maand fr 19.Mei fr. 10. Mei/Juni fr. 19.4 mnd, v. Mei fr 18.50, Juli/Aug. fr. 17.50, 4 laatste mdn fr 15.75, kalm. HAMBURG, 20 April. Petroleum loco 5 05, brief, dito -.geld. Spiritus per April 25%, Mei/Juni 25%. Stemming: flauw. BUDAPEST, 20 April. Tarwe 10 kr. hooger. LONDEN, 20 April. Granen zeer vast. Tarwe en Mais 1 sh. Gerst 6 p. hooger, verkoopeisprijzen. BERLIJN, 20 April. Spiritus. Loco 52.20. BRUSSEL. 20 April. Granen vaster. Tarwe hooger. Donau fr. 21 a fr. 23. Rosario fr 231jt. Maïs vast. Amerikaaitsche Goederenmarkt. NEW-YORK, 20 April. Tarwe April. Mei. Juni. Juli. Sept. Dec. 20 April. 109% 931/3 80% 857/s 19 107% 92»/s 85 >4 851/s 18 i 107 91% 83% 83% April. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. 20 April. 36% 37% 19 9 36% 37% 18 9 35% 37

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6