Gemeenteraad. Kerk en School. SPORT. Gemengd KT i e u w s. De oorlog en de graanhandel. sWelke invloeit is van den oorlog tusschen Spanje en de Veieenigde Staten op de graan- maikt te dezer stede te verwachten vroegen wij lieden tan een onzer grootste gi aan handelaars. >L)ii> invloed nog morilijk vooruit te zien," was liet anuvomd. dDiU hangt \an ver schillende orn-i.iniligni'den af. De prijzen van het graan zullen natuurlijk stijgen, maar dut deden zij ui de laatste, maanden toch reeds aanmerkelijk," »Waarotn rOtndat er in Europa gebrek aan graan voorraad is." nDat zal er door den oorlog dan niet betei op worden: als Amerika zijn giaan houdt ten behoeve van zijn legers, kan hier dus ge brek komen V' »Zoo iets ergs is niet te verwachten. De aanvoeren mogen rnis-chien iets langer uit blijven, doch Amerika heeft thans nog zulke groote voonaden, dat er noggeuoeg voor Europa is. De uitvoer zal immers kunnen geschieden onder neutrale vlag. Het is moeilijk te denken dat de handel door den ooi log lijden zal. Op het ongenblik ziin ook nog groote voorraden inzeilende" naar Europa." j>Maar gesteld eens het ergste, dat door blokkade van een der Amerikaansche havens of anderszins de uitvoer van graan uit Amerika eenigen tijd ophield 1" »Ja, uan zouden de prijzen natuurlijk steeds meer stijgen en zou men uit Rusland en uit het zuiden meer voorraad zien te be trekken. Doch het gebrek zou ook dan niet lang duren, want de nieuwe oogsten komen over een paar maanden binnen en op enkele uitzonderingen na, belooft de oogst in alle lan den dit jaar zeer veel." (Mil.) ~vrijAAS,1)]NGEN< Vergadering op Vrijdag 22 April, des namiddags te 1 uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig de hoeren v. Linden van den Heuvel, W. J. v, Dusseldorp, Figee en IJzerntans (Deze verschijnt ter vergadering in den loop der zitting). De notnlen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn -. Van Ged. Staten, goedkeuring van het raadsbesluit, om zich in rechten te verweren tegen de firma Giani en Muller betreffende een gedane eiscb tot schade vergoeding. Idem, idem, tot af- en overschrijving op de gc- meente-begrooting. Van B,"en W. ontwerp-verord miug op de heffing van een belasting onder den naam van straatgeld, met de verordening op de invordering. Zullen worden behandeld in de volgende verga dering. Van B. en IV. afwijzend advies op het verzoek van de 3e sectie bij do gemeente-hegrooting tot hef fing van een evenredig schoolgeld. De heer Schippers behoudt zich het recht voor hierop nader terug te komen. Het rapport wordt daarop aangenomen voor kennis geving. Van J. Averbeck bezwaarschrift tegen de vast stelling van zijn vergunningsrecht wat dit jaar is verhoogd met f 12.50 en gebracht op f 87.50. Wordt gesteld in handen eener commissie van 3 leden, waartoe worden aangewezer de hoeren Versteeve, Hoogendijk en Schippers. Van de commissie van beheer over de gemeente gasfabriek rekening over 1897. Deze rekening wordt gesteld in banden eener commissie van 3 leden, waartoe worden aangewezen de heeren v. d. Brugge. Eigee en Hoogendijk. Van B. en W. voorstel tot verkoop van de pomp, staande op de Markt, aan de gemeente Kethel en Spaland voor een bedrag van f zó. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van B. en W. voorstel tot het verlecnen van een remissie op de landpacht aan P. Bos tot een bedrag van f 3.75. Dienovereenkomstig wordt besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt achtereenvolgens besloten: Aan L. van der Ende te verlecnen een remissie van f45.41 per jaar op de pachtsom vaneen perceel gemeentelanden tot het uitvoeren van enkele werken bij dat perceel. De aanslag in den hoofdelijken omslag van Dr. L. W. H. Tjeenk Willink terug te brengen naar de 8e klasse en hem te berichten dat die aanslag geldt voor "/ïi va(! het dienstjaar 1897. Tot uitgifte van grond in erfpacht aan Joh. v. d. Kooij wed. T. Maaskant. Idem, aan Jac. de Lange. Idem, aan Jac. Vogel. Idem, aan Gebr. v. Deventer en A. Maarleveld Az. Idem. aan C. v. d. Burg. Idem, aan H. B. van Buuren van Hcijst. Idem, aan Joh. de Lange en N. van Bree. Tot het geven van vergunning aan Jac. Vogel tot wijziging der bebouwing van een perceel gemeente grond aan bera in erfpacht uitgegeven- Tot het toestaan van wijzigingen in de erfpachts- voorwaarden aan Joh, de Lange voor een perceel gemeentegrond. Idem aan W. Sterk. Tot liet verlecnen van vergunning aan Joha. v. d. Kooij wed. T. Maaskant, tot het stichten van ge bouwen met houten wanden. Tot het geven van vergunning aan Jac. Vogel en J. v. d. Knaap voor het maken van een uitgang naar den loswal aan de Delftsche vaart en goed keuring van den aanleg van stralen. Tot goedkeuring van den aanleg eener straat door Jb. v. d Berg Cz. Hierna wordt aan de orde gesteld de ontwerp verordening tot regeling der salarissen van onder wijzers en onderwijzeressen aan de lagere school. 7an de gelegenheid tot het houden van algemeens beschouwingen wordt in de eerste plaats gebruik gemaakt door den heer J. van Dusseldorp. Spr. heeft met veel sympathie kennis genomen van dit voorstel en deze verklaring is eenigszins in strijd met wat hij er dadelijk op moet laten volgen, n.I. dat hij toch zal stemmen tegen dit voorstel. De reden daarvan is dat de gemeente-fiaantien het telkens voteeren van uitgaven, hoe nuttig ook, niet kunnen dragen. Wij zijn, zegt spr. op een hellend vlak en het is zaak om van dien gevaarlijken weg zoo spoedig mogelijk af te gaan. De uitgaven die worden voor gesteld zullen slechts mijn stem in het vervolg krijgen, wanneer zij onvermijdelijk en strikt nood zakelijk zijn. Dit ontwerp nu. hoo wensohelijk dit ook in vele opzichten moge zijn, is niet strikt nood zakelijk. Eeu samenloop van verschillende omstandigheden heeft ons, gaat spr. voort, in dezen ongunstigen fiuanticcleu toestand gebracht. Die verschillende omstandigheden zijn geweest een serie groote werken door spr. opgenoemd die, hoe nuttig ook ieder op zich zelve, tc samen te veel geld in eens hebben vereiseht. Spr. heeft aan die uitgave zelve zijn stem gegeven, cn hij bedoelt ook geen verwijt, maar hij waarschuwt voor den vervolge. Wij hebben, zegt spr., te ved aangenomen de allures van een groote gemeente. A! die werken zijn te vlug achter elkaar gekomen en alleen daardoor zijn wij ia moeilijkheden gekomen. De voorgestelde regeling is zeer zeker wcnschelijk en aangenaam om te helpen tot stand brengen, maar onvermijdelijk is zij niet. Boe zeer dus met het denk beeld van B. en W. instemmende moet ik op grond van deze beschouwingen tegen het voorstel stemmen. Dit besluit is mij eenigszins gemakkelijk gemaakt door de overweging dat wij hebben tot stand ge bracht een pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren waarvan ook de onderwijzers zullen profiteeren. Hun toestand is dus reeds eenigszins verbeterd. Do toestand is voor do onderwijzers hier minder gunstig dan in andere plaatsen, zeer zeker, maar er kunnen ook plaatsen worden aangewezen, waar de toestand gelijk of nog ongunstiger is. Spr.'s over tuiging is dat de Raad zich voorloopig nog moet onthouden van dergelijks uitgaven; deze regeling zal binnen een paar jaren een uitgave vorderen van f3300.'s jaars, want rekening ruoet gehouden worden met het feit dat weldra een nieuwe school zal verrijzen. Do heer Van der Brugge erkent dat in het door den heer v. Dusseldorp gesprokene zeer veel waar is, maar meent dat de Raad de nadeelige ge volgen van de (inantieele zorgen niet mag laten neerkomen op de onderwijzers. Dat men bezuinigt acht spr. zeer juist, maar dit moet niet zijn een be knibbelen op de gemeente-ambtenaren. Onverdeelde sympathie koestert spr. echter voor dit ontwerp niet, omdat het zijns inziens te veel tegenstrijdig heden bevat. De theorie, dat geen verschil zal worden gemaakt tusschea onderwijzers en onderwijzeressen juicht spr. toe; eveneens dat slechts gepresteerde diensten zullen worden betaaldmaar spr. betreurt het dat bij deze regeling wordt voorgesteld om ver hoogingen toe te kennen voor aetes, waarvan door den onderwijzer geen gebruik wordt gemaakt op de school. De Voorzitter meent dat deze aanvallen meer betreffen de artikelen dan wel het geheel en geeft in overweging om bij de artikelen wijzigingen voor te stellen. De heer Kikkert stemt toe dat de uitgaven do inkomsten overtreffen, maar meent dat daarvan de onderwijzers-salarissen niet de oorzaak zijn. De onder wijzers hebben al gedurende een paar jaren verzocht om verhooging, welke zeker billijk is cn niet zulk een uitgave vereiseht, dat die als te groot zou moe ten worden geweigerd. Thans dient die regeling ook te volgen. De heer Schippers vraagt of het noodig is om do regelmatige opklimming voor de toekomst in eens vast te stellen* cn vraagt of dat niet kan ge schieden elk jaar bij raadsbesleit. De Voorzitter antwoordt hierop ontkennend. Dit jaar valt A. in de termen voor een verhooging en het volgend jaar B. Het zou dus onbillijk zijn om aan A. te geven wat aan B. zal kunnen worden onthouden. De heer Hnmmelinck heeft met belangstelling kennis genomen van dit ontwerp. En al erkent spr. dat de toestand niet rooskleurig is, meent hij toch dat voor dit geval wel mag worden afgeweken van het voornemen, door den heer van Dusseldorp uit gesproken, om slechts onvermijdelijke uitgaven te voteeren. Stilzwijgend heeft de raad een obligo op zich genomen en telkens do regeling uitgesteld tot de behandeling der begrooting. De Voorzitter meent dat do gehouden be schouwingen meer eigenaardig thuis bohooren hij de behandeling van een begrooting of rekening en met bij dit ontwerp. Toch wil spr. antwoorden op het verwijt dat in de woorden van den heer v. Dussel dorp ligt opgesloten. Sedert 1881 is de belastingdruk per hoofd in deze gemeente met f 1.verminderd en het was vooruit te zien dat de finantieele toestand zou worden zooals die nu is. "Waar men zich boven dien zóó veel van had voorgesteld dat men het noemde „de kip met de gouden eieren", n.I. de uit gifte in erfpacht, daar is dit zeer tegengevallen en binnenkort zal een communiqué gegeven worden van de opbrengst. De noodzakelijkheid van het voorgestelde ontwerp verordening is niet te bewijzen cn zeer zeker zijn er altijd plaatsen te vinden, waar de toestand voor den onderwijzer nog minder is. De heer van Dusseldorp stemt toe dat dergelijke beschouwingen meer thuis bohooren bij de begrooting. Hij komt echter op tegen de meening des voorzitters als zou zijn rede een verwijt bevatten tegen bet dagelijksch bestuur. Spr. heeft gezegd dat de schuld lag bij den Raad zelve. Aan den heer Hummelinck antwoordde spr. dat het hem niet ge makkelijk valt zijn besluit uit te voeren, maar toch acht hij het zijn plicht tegen het ontwerp te stemmen. Hij zal niet trachten andere leden daartoe over te halen. De heer v. Buuren van Heyst meent dat de motieven van den heer v. Dusseldorp niet mogen gelden bij dit ontwerp, afgescheiden van de vraag of zij bij dit ontwerp op hun plaats zijn; hetge'Jt hier de eerlijke belooning voor bewezen diensten. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling der artikelen. Bij art. 4 stelt de heer v. d. Brugge voor de be paling te schrappen dat f25.—zal worden toegekend voor het bezit van bij-acte. Voorop stelt spr. dat slechts bewezen diensten moeten worden betaald en het bezit van bij-aetcn vermeerdert de diensten niet. Voorts acht spr. de jacht naar actes nadeelig voor het onderwijs. De heer Hummelinck ziet in die premie op het bezit van bij-actes een middel om een reserve te vormen voor openvallende plaatsen. De heer Kikkert acht het een prikkel om door te studeeren, wat toch ten goede komt aan het onderwijs. De Voorzitter, deze opvatting deelende, meent bovendien dat meer constantheid in het personeel zal worden verkregen. Ten slotte wordt het voorstel-v. d. Brugge, om die premie te schrappen, verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De heer IJzermans komt ter vergadering. Bij' de belooning voor het bezit der acte voor teekenonderwijs merkt do beer v. d. Brugge op, dat elk ouderwijzer het recht heeft om in de lagere school teekenonderwijs te geven on acht een beloo- ning van 1'50 voor die acte ongemotiveerd. De Voorzitter antwoordt dat het wenschclijk is ouderwijzers met die acte binnen de gemeente te krijgen. Als een zwaard van Damocles hangt de ge meente boven het hoofd de noodzakelijkheid om een burgerschool te stichten. Dit wordt afgewend door do bestaande teekenschool, maar doordien er in de ge meente geen onderwijzers zijn met acte voor teekenen moeten die gevonden worden uit omliggende ge meenten, wat natuurlijk zeer duur en voor die school erg bezwarend is. De heer IJzermans wijst er op dat in een vorige vergadering is gezegd dat een gewoon teeken- ondenvijzer niet de gewenschte ismen moest hebben een onderwijzer voor architectonisch teekenonderwijs en die krijgt men niet door het bestreden voorstel. De heer Hummelinck herinnert er aan dat de bedoeling van het ontwerp is de positie randen onderwijzer te verbeteren en dan is het zeker toch wel rationeel om die onderwijzers te beloonen die dat loon verdienen door voortgezette studie. Het voorstel v. d. Brugge wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Bij de belooning voor bet geven van onderwijs buiten de gewone schoolnren in de handwerken merkt de heer v. d. Brugge op dat do conse quentie mede brengt die belooning te bepalen op f 100, zooals voor de onderwijzers is bepaald en niet f50 zooals het voorstel lnidt. De heer Hoogendijk is het op dit punt eens met den heer v. d. Brugge. Na afloop der gewone schooluren is de onderwijzeres vrij om over haar tijd te beschikken en staat zij dus gelijk met iemand buiten het vaste personeel, die ook f100 zal genieten. De Voorzitter wijst er op dat de onder wijzeressen van het vaste personeel volgens de aan- stellingsacte verplicht zijn tot het geven van dat onderwijs. De heer v. d. Brugge stelt ten slotte voor om over de onderwijzeressen gelijkelijk te verdeelen wat nu voor het onderwijs wordt uitgetrokken. Nadat verschillende voorstellen waren opgeworpen, wordt ten slotte in stemming gebracht dat tot schrap ping der bepaling omtrent het loon voor hen die buiten het vaste personeel staan. Het wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. De geheele verordening wordt daarop in stemming gebracht en vastgesteld met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Brugge en Dus seldorp. Hierna wordt aan de orde gesteld het voorstel tot stichting van een 2e tusschenschool. B. en W. wijzigen hun voorstel in dier voege dat de plaats waar de school zal verrijzen, niet in het besluit wordt genoemd. Het is nl. gebleken, dat, wanneer op gemeentegrond wordt gebouwd, het rijk voor de waarde van dien grond geen 25°/,, subsidie geeft. De heer Schippers meent dat de kosten voor deze school, geraamd op f28575, te hoog zijn. Hij zal alleen op dezen grond tegen het ontwerp stemmen. Spr. beroept zich op een andere begroeting door den directeur van gemeentewerken gemaakt, waaromtrent een commissie van onderzoek is gevormd, die een deskundige heeft geraadpleegd, welke tot de slotsom kwam dat de kosten 2/3 te hoog waren. Het rapport van dit onderzoek is wel is waar nog niet gereed, maar spr. meent dat hij dit toch wel kan mededeelen. De Voorzitter meent dat dit wel wat voorbarig is. Wat de heer Schippers meent, betreft de rolbrug over de haven. De directeur meent dat daarvoor noodig is een stevige onderbouw, terwijl de genoemde deskundige adviseur der commissie meent dat dit niet noodig is. Wie gelijk heeft, is nog nice uitge maakt. De heer v. Buuren vanHeijst meent dat men den directeur behoort te vertrouwen; doet men dit niet dan zou men hem moeten ontslaan. De direc teur heeft aangetoond op welke gronden zijne be grooting berust en dit heeft aan spr. de overtuiging gegeven dat die goed was. Hij kan zich dan ook wel met het voorstel vereeuigen. De heer v. Dusseldorp ziet de mogelijkheid van een goedkoopere school nog niet in. De heer van Dam verwijst naar de school in da Emmastraatdie voldoet aan de eischen ei> heeft aanmerkelijk minder gekost. De Voorzitter antwoordt hierop 'lat met de eenheid van die school tot maatstaf de u stichten school in elk geval zou kosten f20000. De heer van Dam wensebt voor de te maken kosten een limiet te trekken tot f20000. De Voorzitter verklaart dat dit niet gaat. Mea stemme dan tegen het voorstel. De heer IJzermans vraagt splitsing van pant I, zoodat afzonderlijk gestemd wordt over de vragen: lo. Zal de school verrijzen? 2o. Welk bedrag zal daaraan worden besteed De beer v. d. Brugge zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen, omdat hij de behoefte aan de school van grooter gewicht acht dan de bezwaren die de kosten opleveren. De Voorzitter brengt daarna overeenkomstig den wensch des heeren IJzermans het le gedeelte van punt 1 in stemming dat wordt aangenomen met alge- rneene stemmen. Het 2e gedeelte van punt I wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Schippers, Versteeve, IJzermans en v. Dam. Punt 2. De school zal worden gesticht op een nader aan te wijzen plaats, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De pnnten der agenda zijn hiermede afgeioopen. De Voorzitter deelt mede dat de schatters voor de schatting der lokaliteiten bestemd voorden verkoop van sterken drank in het klein, hunne be noeming hebben aangenomen. De heer Schippers wijst er op dat het verslag over den toestand van het L. O. in de gemeente zeer kort is waar dit betreft den gang en de resultaten van het onderwijs. De heer Kikkert verklaart dit door te wijzen op de bijzondere omstandigheden, waarin de school commissie heeft verkeerd, terwijl hij toezegt dat dit gedeelte van het verslag het volgende jaar uitvoe riger zal zijn. De heerVan Dusseldorp wijst op de groote drukte op de brng, wanneer die gesloten is geweest en het gevaar dat daarbij ontstaat wanneer wagens en menschen van beide zijden tegelijk die brugpas- seeren. Hij vraagt of daartegen geen voorzorgen kunnen worden genomen zooals dit in andere plaat sen geschiedt. De Voorzitter zal daaraan zoo mogelijk voldoen. Niets meer aan de orde zijnde aluit de Voorzitter de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Middelie, J. Cremer te Wedde. Bedankt: Vour Krimpen a/d. Lek, door "VV. J. M. Engelberts, te Bergscbenhoekvoor Staphorst' door J. Kok, te Opbeurden. Gek. Kerken. Beroepen: te Mabknm, A. Kuyper Jr., te Am sterdam te Nieuw-Dordrecht, L. Bos, te Onstived- der-Mussel. Aangenomen: naar Zevenhoven, door C. Zwaan, cand. te Helder. Bedankt: voor Ezinge (Gron.), door W. Bouw man, te Lntjegast. R.-K. Kerk. Te Leiden heeft gisteren de heer Joannes Bots pastoor der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart deken van Leiden, zijn 50-jarig priesterschap her dacht. Pastoor Bots is benoemd tot ridder der Oraoje- Nassau-orde en tot geheim-Kamerheer van den Paus. Hoogep. Onderwijs. Leiden-. Bevorderd tot arts P. C. Loopuyt en J. H. Wngener. Utrecht: Tot Semi-arts bevorderdB. W. E. Dagevos. Groningen: Candidaats-examen in de godgeleerd heid, 1ste ged., P. Bïsbericber. Dr. L. Bolk benoemd tot gewoon hoogleeraar in de ontleedkunde aan de Universiteit te Amsterdam; zal Maan. 2 Mei e.k. 's middags 3 uur in dé Aula van lA Universiteitsgebouw aldaar, zijn in- angureele rede honden. Te Amsterdam had jongstleden Zrndag de alge meene bestuursvergadering van den A. N. W. B. plaats, die eerst tegen 13 April was uitgeschreven, doch later werd uitgesteld. Het belangrijkste besluit dat genomen is, betreft de uitgave van de Kampioen. Het algemeen bestuur machtigde het dagelijksch be stuur tot het sluiten van een contract met de firma Roelants te Schiedam. Deze firma zal voortaan De Kampioen drukken en het papier leveren. Het officieele en redactioneele gedeelte van De Kampioen zal 24 pagina's druks beslaan. Ook wordt het Bondsorgaan met een omslag versierd, dat. evenals een nader te bepalen aantal pagina's, zal' dienen tot opname van advertentiën, welker baten de Boudskas ten goede zullen komen. Ook werd bekrachtigd de instelling der wedstrijd- commissie. Hierin hebben zittingvoor de regelings- commissie de heeren Steffelaar, Burkens en Hoentjes voor de baanbesturen de heeren Groeneveld cn Convée en voor de houders van een rijbewijs de heer Do Blaauw. De vergadering hield zich gernimen tijd bezig met eene publiciteitsquastie. Er werd namelijk over ge klaagd, dat in sommige vakbladen vaak een verslag van een algemeene bestuursvergadering verschijnt voordat De Kampioen dit verslag heeft geplubiceerd. De besprekingen waren van dien aard, dat men meende het er voor te mogen houden, dat zich dit in den vervolge niet meer zou voordoen. (De Fiets.) Aan diet Rijiciel wordt uit Den Haag gemeld dat daar waarschijnlijk een tweede wielerbaan komt, nabij Scheveningen. Toynlee. Te Haarlem is een Toynbee-vereeniging opge richt; met 1 September a. s. zullen de werk- zaamheden beginnen. Opgebracht. Woensdag werd mr. Regout, substituut-of ficier van justitie te Amsterdam, naar een poli- tie-buraau ^opgebracht", wegens het rijden op een fiets door een straat, waar dat verboden is. {A. C.) Niet pleizierig. Ter burgerlijke teiechtzitting van het kanton gerecht te 's Gravenhage werd hedenochtend een persoon in hechtenis genomen wiens aan houding onlangs in het Alg. Politieblad verzocht werd, daar hij verdacht wordt van oplichting. Hij zat in afwachting van de behandeling van een civiele zaak, waarin hij betrokken was, toen een rijksveldwachter hem wenkte even buiten de audiëntiezaal te komen, waarin hjj niet meer terugkeerde, daar hij meteen overgebracht werd naar het hoofdeommisariaat aan de Alexander- veld. Rookcoupés. Rook-coupés voor dames s. v. p. Nu het meer en meer vooikornt hoe jammer't ook zij, het feit is niet te loochenen dat dames zich aan het meer uitsluitend voor de heeren der schepping bestemde rookgenot gaan over geven, dreigt op de spoorwegen een groote practische moeielijkheid, die de directiën wel zullen doen onder de oogen te zien en zoo mogelijk uit den weg te ruimen. We kennen in ons land drie soorten van coupés: rook-niet- rook- en dames coupés. De laatsten zijn echter niet onderscheiden in rook- en niet rook- com partimenten. Wanneer nu dames, die nog niet aan de sigarette verslaafd zijn, met opzet in een voor haar bestemde coupé plaats nemen en een reisgezellin, hartstochtelijk rookster, de sigarette te voorschfn haalt en 't compartiment met haar welriekende wolkjes vult, zal de niet-rookende dame eigenlijk geen recht hebben van beklag; want zij is in een damescoupé: dat is alles wat zij verlangen kanhet rooken is er niet verboden, gelijk in de niet-rook-coupés van de heeren. 't Geval heeft zich al voorgedaan, dat een dame, die alleen om 't rooken een gemengde coupé ontvlood, in een 3>dames-rook-coupé te rechtkwam 1 Er moet iets tegen gedaan worden (Fad.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6