STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Eandhouw en Veeteelt. SPORT. Hij schat de vermeerdering der inkomsten op een kleine honderd mïllioen dollars. De wet tot reorganisatie van het staande leger, die bij de Kamer is ingekomen, brengt het effectief op G1000 man. De staats-secrctaris van buitenlandsche zaken Sherman treedt af. Waarschijnlijk zal de onder staatssecretaris Day zijn plaats innemen. In Spanje is thans een ministerieele crisis volkomen afgewend, door het vertrouwen, dat de Regentes aan den minister-president Sagasta heeft betuigd. In den Senaat heeft Zaterdag de Cubaansche senator l'inedo maarschalk Blanco en het Cu baansche leger gelukgewenscht met de geestdrift die zij toonea om het Spaansch grondgebied te verdedigen. De minister van oorlog antwoordde daarop met een fraaie redevoering, waarin bij de over tuiging uitspirak dat het leger liever zal sterven dan de nederlaag te lijden. Aan het departement van marine is Zater dag een conferentie van vlagofficieren gehouden, naar men gelooft over de quaestie der kaap vaart en over het vaststellen van een plan-de- campagne. Aan de beurs te Madrid heerschte Zaterdag een ware paniek. De minister van financiën heeft daarop de hulp der bankiers ingeroepen om daaraan een eind te maken. De bankiers vereenigden zich met patriotische geestdrift met het gevoelen van den minister. Er is reeds voor meer dan tien millioen peseta's ingeschreven voor de uitbreiding van de vloot. Vertrekkende troepen worden met geestdrift door de bevolking uitgeleide gedaan. Op Cuba heeft de regeering een proclamatie uitgevaardigd, waarin op eendracht tegenover den vijand wordt aangedrongen. sZonder den bijstand, den opstandelingen door Amerikanen verstrekt," zoo heet het verder, »zou de vrede zijn hersteld. Het moet ons er om te doen zijn, binnen een kort tijdsbestek den gedrochtelijken aanslag af te weren, waarmee men Cuba onder vreemde heerschappij wil brengen, eene heer schappij die in lijnrechten strijd zou zijn met onze traditiën van taal, godsdienst en zeden." Op het eiland is de staat van oorlog afge kondigd. Heel wat berichten gaan er nog de wereld in, van meer of minder belang, al of niet overeenkomstig de waarheid. De Amerikaansche regeering moet Edison's hulp hebben ingeroepen voor de kustvardediging. 'Voor geval Amerikanen ea Spanjaarden handgemeen worden, zou de strijdleus der Amerikanen zijn: sDenkt aan de MaineBij zeegevechten zou die leus door vlaggeseinen van het admiraalschip worden aangegeven. De verbindingsdraden tusschen de kust en de onderzeesche mijnen bij fort Wadsworth op het Staten-eiland, tegenover New-York, moeten door personen in Spaanschen dienst zijn afge sneden. Men heeft de daders niet kunnen ont dekken de voorzorgsmaatregelen zijn verscherpt. Als een bewijs van het voordeel datdeVer- eenigde Staten bezitten in hun grootere finan- cieele kracht, wordt het volgende aangevoerd. Op St. Vincent, een der eilanden Boven de Wind, moet een kolenvoorraad beschikbaar zijn van 13000 ton. De kooplieden willen daarvan niets afstaan aan Spanje, omdat zij betaald zouden worden in wissels, en zij in de gegeven omstandigheden Spanje geen crediet willen ver- leenen. De Amerikanen krijgen daarentegen zooveel als zij willen, omdat zij in klinkende munt betalen. De kolen-quaesrie is voor beide partijen van groot belang. Nu het onwaar is gebleken, dat Engeland steenkolen leeds als oorlogscontra bande heeft verklaard, stroomen uit beide landen de orders naar Lancashire en Yorkshire. Beide landen willen zich een zoo groot mogelijken voorraad verzekeren voor het geval Engeland alsnog steenkolen als contrabande zal gaan be schouwen. De Fankf. Ztg. verneemt uit Bochum, dat de Spaansche regeering den geheelen beschik baren kolenvoorraad heeft opgekocht. De Spaansche regeering ontkent ook dat er gebrek aan kolen zou bestaan op de vloot. De Weener bladen vernemen uit Fiurne, dat de wapenfabriek aldaar door de Spaansche regeering telegrafisch is aangezocht om haar ongeveer 900 torpedo's te verkoopen, die gereed liggen om aan andere staten geleverd te worden. De fabriek heeft moeten weigeren, omdat zij verplicht is het grootste deel onverwijld aan Japan te leveren. Te Liverpool meent men dat het binnen varen der Amerikaansche havens voor vreemde schepen gedurende den nacht zal verboden worden. Eerst na onderzoek hunner lading, zullen zij 's morgens de havens mogen binnen komen. Gemengde WededecHngen. Gisteren is ter gelegenheid van koning Albert's jubilé te Dresden een groote parade gehouden, die door keizer Wilhelm, keizer Frans Jozef, de prins-regent van Beieren en tal van andere vorstelijke personen werd bij gewoond. Men verzekert dat de Paus thans aan den Sultan heeft te kennen gegeven dat het tijd stip ongeschikt is om een Turksch gezantschap bg het Vaticaan te vestigen. Mak Salleh, het bekende oproerige hoofd, dat reeds langen tijd zich verzet heeft tegen liet Britsche gezag op Noord-Borneo, heeft zich vrijwillig aan de Britsche overheid overgegeven. Het oproertje is nu geheel onderdrukt. Nadere berichten uit Caracas zeggen, dat ex-president Joaquin Crespo in een hinderlaag gedood is. Persoonlijke dienstplicht. De Commissie van Rapporteurs over boven genoemd ontwerp oordeelt de openbare beraad slaging thans genoegzaam voorbereid. De oorlog. De St.-CL van heden bevat de volgende ken nisgevingen: De gezant der Vereenigde Staten van Amerika heeft, in opdracht zijner regeering, onder dag- teekening van 23 dezer, tot den minister van buitenlandsche zaken de schriftelijke mededee- ling gericht, dat in geval tusschen de Veree nigde Staten en Spanje vijandelijkheden uitbre ken, zijne regeering voornemens is niet van kaapvaart gebruik te maken, maar de volgende erkende regelen van volkenrecht te zullen in acht nemen: ten eersteDe neutrale vlag dekt vijande lijke goederen met uitzondering van oorlogs contrabande ten tweedeNeutrale goederen, met uitzon dering van oorlogscontrabande, mogen onder vijandelijke vlag niet worden genomen ten derde: Blokkades moeten werkelijk zijn om erkend te worden. De gezant der Vereenigde Staten van Ame rika heeft, in opdracht zijner Regeering, onder dagteekening van 23 dezer tot den minister van buitenlandsche zaken de schriftelijke mededee- ling gericht, dat de president der Vereenigde Staten van Amerika, krachtens besluit van het Congres, dd. 20 dezer, bij proclamatie, gedag- teekend 22 April, de blokkade aanzegt \an de havens op de noordkust van het eiland Cuba tusschen Cardenas en Bahia Honda, alsmede van Cieniuegos op de zuidkust van gemeld eiland. Arbeiderswoningen. Door het departement-Doetinchem wordt aan de Algemeene Vergadering van de MÜ tot Nut van het Algemeen een voorstel gedaan strek kende om het bouwen van goede en goedkoope arbeiderswoningen over geheel Nederland een krachtigen stoot te geven. In verband hiermede stelde het hoofdbestuur voor aan de algemeene vergadering: le. dat de vergadering beBluite, dat de Maatschappij zich wende tot de Regeering, met het verzoek, dat uit de fondsen van de Rijkspostspaarbank ete. ook gelden mogen geleend worden tot het bouwen van Arbeiderswoningen 2e. dat er een Centrale Commissie wordt benoemd tot het geven van adviezen van juridischen, econo- mischen en algemeen techniscben en finanliëelen aard, betreffende het woningvraagstuk, aan Departe menten enz.; 3e. dat de wcnschelijkheid worde uitgesproken, dat de Departementen bet initiatief nemen tot het in het leven roepen van bouwvercenigingen, voor bet stichten van Arbeiderswoningen en met de depar tementale Spaarbanken overleg plegen, ten aanzien van de vraag of en in hoeverre het wensehelijk is, dat een deel van de overdienst dier spaarbanken worde aangewend om tegen voldoend hypothecair onderpand, in leen te worden gegeven aan solide bouwvereenigingen als onder punt X bedoeld; Het departement-Dieren, hierin niet een krachtige daad ziend, heeft thans zich tot de departementen gewend met eene poging om het noodige kapitaal voor bouw van arbeiders woningen in haren geest bgeen te brengen. Zij weuscht dat door de Mij. t. N. v. 't A. een leening worde uitgeschreven van b. v. één millioen, in aandeelen van f1000, (500, f250 en f100, rentende 3 pCt., welke aandeelen steeds verhandelbaar en welker coupons in Nederland overal betaalbaar moeten zgn. Nu door de practijk is uitgemaakt, dat het bouwen en verhuren vao arbeiderswoningen als eene goede geldbelegging is ie beschouwen, meent het departement-Doetinchem, dat zoo danige leening kan slagen. In eene circulaire aan de departementen wordt door genoemd departement gevraagd om vóór 15 Mei opgave te doen hoeveel kapitaal a 33/0 voor het be schreven doel in elk der departementen ver moedelijk verkrijgbaar zou zijn. Het ^Buitenland." Wij ontvingen van het dagelijkseh bestuur der vereeniging »Het Buitenland" een exem plaar van de nieuwe editie der Mededeelingen van de Vereeniging. De vorige oplage uitgeput z'tjnde, is van de noodzakelijkheid om tot een herdruk over te gaan, gebruik gemaakt tot eenige omwerking en bekorting van den inhoud. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 April eerstkomende niet plaats hebben. De directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, de heer H. vao Eek, is gisteren door zijn ambtenaren en verschillende autori teiten gehuldigd. De heer Van Eek verlaat, gelijk men weet, met 1 Mei zijn betrekking, die hij jaren lang bekleedde. Verschillende ge schenken werden hem aangeboden. Tot directeur der sHaarlemsche Brandver- zekering-Maatschappy" is benoemd mr. C. M. Rasch, thans gemeente-secretaris te Haarlem. Te 's-Gravenhage is, 58 jaar oud, overleden de heer W. P. van den Heuvel, notaris te Soerabaja. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandsehen Schutterij-Kader-Bond zal te Nijmegen worden gehouden op 24, 25 en 26 Juli. De eigenlijke vergadering heeft plaats op Zondag 24 Juli, terwgl de beide volgende dagen zullen worden gewijd aan korps en per- soneele wedstrijden op de heide sHeumensoord". Te Maastricht is de vorige week geslaagd voor het acte-examen L. O. mej. Th. L. Beukers, alhier, die te Venraai eveneens het diploma voor nuttige handwerken verwierf. Alhier is bg den reeder A. C. Fredrikseo het bericht ingekomen dat een boot van den kotter Maria is overvaren waarbij de matroos J. Bakker uit Enkhuizen verdronk. De man laat een vrouw met vjjf kinderen achter. De tram die te 7.10 alhier Zaterdagavond aankwam, liep op de Koemarkt uit de rails en het duurde vrij lang alvorens die weder daarin was gebracht. De volgende tram is dientengevolge door gereden naar hier om de wachtende passagiers op te nemen. Te 8 uur was de gewone loop der trams hersteld. De iWashington", thans overgedoopt in de »Wilhe!mioa", mag weer gaan malen. De eigenaar van de sOostmolen", zeker van meening geworden, dat molens nog wel eens een aardig prijsje opbrengen kunnen, biedt zijn pand thans te koop aan. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 23 April. NotarisH. W. M. Roelants. Een winkel- en woonhuis, met bovenwoning en erve, aan de Nieuwstraat en de Korte Kerk straat, nrs. 43 en 1, kadaster sectie B, no. 2807, ged. groot voor het geheel 101 cent., in veiling f2800. Een woonhuis en erve, naast perceel I, aan de Nieuwstraat en de Lombardsteeg, no. 41, kadaster sectie B, no. 2807 ged., in veiling f 1380. Gecombineerd verkocht voor f 4210. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 April. Helena Hendrica, doehter van F. van Uden en E. C. J. Paardekamp, Munniken- buurt. Cornelia, dochter van D. Zwarts en H. Vermeer, Noorderstraat. 23 April. Elisabeth Maria, dochter van A. Eenhuizen en E. M. Hille, Hendrik Gabel- straat. Leendert, zoon van L. Soeters en G. J. VVeij, Zalmstraat. Elisabeth Antonia Maria Christina, dochter van C. Heinsbroek en M. van Bremen, Broersvest. 24 April. Franciscus Johannes, zoon van J. v. d. Reedijk en W. M. Overdijk, Villastraat. Arij, zoon van A. Smit en P. van der Lee, Hagaitraat, 25 April. Daniel Louis, zoon van Th. C. Putters en A. A. Grimmelikhuizen, Otterluurt. Overleden 22 April. Henrica Gijbers, oud 59 jaar, echt genoot van N. van Gerven, Lange Nieuwstraat. 23 April. Elisabeth Cornelia Oranje, oud 3 weken, Willemshofje, De heer J. Smit Jr. is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Ger. school, Emmastraat alhier. In ons vorig nummer staat vermeld dat het bestuur van den R. K. Volksbond vergaderd is, enz. enz., dit moet zgn de Volksbond. Gistermorgen om 11 uur viel het 4-jarig zoontje van de wed. Harmes nabij de brug op de haven alhier te water en werd daaruit door een paar burgers spoedig gered en naar huis gebracht. Door de volgende personen zgn verzoek schriften ingediend om vergunning tot den ver koop van sterken diank in het klein in de lokaliteiten achter de namen der verzoekers vermeld 1. Bastiaan Maat Jbzn., in het perq»el wijk G no. 56pp. 2. Hendrik van Toor Jz., in een bestaand of nog te bouwen perceel aan de Oostzijde van de haven. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een parapluis, een eau-de-Cologne-fleschjemet zilveren stop, een zilveren broche, een porte- monnaie met geld, een zwarte dameshandschoen met geel gestikt en een knipmes. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie-bureau. 'BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 April. Bernard Franpois, zoon van H. Th. Hofstee en D. - M. L. Guiliiams, Hoogstraat. Overleden 23 April. Helena Zoetemeger, oud 13 jaar, Gedempte Waal. Hendrik Broos, oud 7 dagen, Bleekstraat. 25 April. Marten Sparrius, oud 58 jaar, echt genoot van T. Kroon, Oosthavenkade. C. Bisschop. Onder groote belangstelling vierde de kunstschilder C, Bisschop Vrijdag te 's-Gravenhage zijn 70steu verjaardag. Door de leden van „Pulchri Studio" en een aantal bewonderaars werd den jubilaris aangeboden een zilveren palet met penseelen, bevattende hun hand- teekeningen en Bisschop's gelauwerd, welgelijkend portret daarop gegraveerd. De voorzitter van „Pul chri", de heer H. W. Mesdag, voerde hierbij het woord. De heer Bisschop dankte voor deze buide en schonk van zijn zijde aan „Pulchri" een grooten, prachtig gedreven, zilveren eerebeker ter herinnering aan het 50-jarig bestaan van het genootschap. Van heinde en ver uit ons land en den vreemde, stroomden gelukwenschen den jubilaris toe, o.a.van den prins von Wied en diens familie. De heer Willem Kes heeft de benoeming tot direc teur van het Keizerlijk Conservatorium en derPhil- harmonische Concerten te Moscau aangenomen. Reeds in Mei a. s. zal hij de eindexamens afnemen, om daarna alles volgens zijn eigen inzichten voor de toekomst te regelen. Het kiescollege van de Ned. Herv. gemeente te Leiden is nu geheel „om". Bij de benoeming van 35 gemachtigden werden 20 aftredenden gekozen, die door beide Kiesvereenigingen candidaat waren gesteld. Zij kreg8n pl. m. 1100 1200 stemmen. Voor de 18 openstaande plaatsen werden de candidaat der confes- sioneele Kieavereeniging „Geloof en Belijdenis" ge kozen met pl. m. 640 stemmen. De door de Orthodoxe Vereeniging „De Ned. Herv. Kerk." aanbevolenen kregen pl. m, 540 stemmen. [K. Ct.) Van 1 Januari tot 31 Maart 1898 zijn uit Nederland 12480 stuks slachtvee langs Esschen naar de verschillende abattoirs in België ver zonden, voor eene aangegeven waarde van ruim een millioen francs. De uitslag van de nationale kegelwedatrgden, uit- De Koninginnen. KoninginWilhelmina en de Koningin-Regentes hebben Zaterdag haar eerste wandeling gedaan te Cannes. De Koningin heeft een bezoek afge legd bij de hertogin van Albany. Maandag be geeft de Koningin zich naar Nizza om Koningin Victoria te begroeten. (Ind. Beige.) Inhuldigingsfeesten. Het staat nu vast, dat de sultan van Siak zich eerlang naar Nederland zal begeven, om de kroningsfeesten bg te wonen. ft Het hoofdbestuur van het Ned. Gymnastiek- verbond bericht thans per circulaiie aan de Bondsvereenigingen, dat het programma der feestelijkheden achter het Rijksmuseum te Am sterdam (op 7 September) door H. M. de Regentes is goedgekeurd. Er zullen reusachtige tribunes gebouwd worden voor pi.m. 10.000 personen. Het mid lenterreiu is voor het Gynastiekverbond bestemd; daaromheen hebben in den voor middag de volksfeesten plaats. Vóór de tribunes worden de paden bestraat, om er den historischen optocht met de praalwagens te laten voorbij gaan. Als hoofdleider voor het gymnastisch gedeelte is benoemd de heer S. van Akendes namiddags heeft het vaandeldefilé voor HH, MM. plaats, benevens de uitvoering van de staaf- en groep-oefeuingen. Het bestuur spoort alle gymnastiekvereeni- gingen krachtig aan, om aan deze grootsche betooging deel te nemen. De Delftsclie studentenfeesten. De reunie-eommissie bij de viering van het 10e Lustrum van bet Delftsch Studentencorps in Juli a.s. bestaat uit de volgende heererr.G. van Diezen, J. C. L. Goldman, J. Leyds, P. J. Mouthaan, A. M. K. W. van Ittersum, P. H. L. Martini Buys, "W. Blom, H. G. v. d. Sande Bak- huyzen, R. van Hasselt, Z. J. Kesper, A. Huet, W. K. H. Vroük, \V. J, Leemans, M. J. van Bosse, J. M. Telder», J. L. Cluysenaar, C. L. Loder Czn., A. L. H. Obreen, J. C. van Marken, J. A. Snijders C.Jz., A. Dekink Dura, C A. Scheltema, A. A. Bekaar, H. A. Ravenek, A. J. Ruhie von Lilien- stern ter Meulen, E. F. van de Sande Bakhuyzen, B. J. v. d. Berkhof, J. Cardinaal, F. B. 's Jacob, F. van Reenon, E. C. Sweerts de Landas Wij- borgh, D. J. Steyn Parvé, A. Ph. v. d. Ploeg, A. J. Goedkoop van Nelle, J. de Koning, C. J. Vaillant, H. Erp, H. Gompertz, J. F. Klink hamer, J. G. vou Hemert, J. W. C. Tellegen, A. E. Rahu«en, L. Verbeek van der Sande, F. G, Waller. J. F. J. de Bruyn Kops, H. Heuveiink, J. Kraus, J. G. F. Rooker, H. Doyer, E L. C. Schift, C. G. G. Feith, H. H. Sandberg, H. Pol- viiet, W. S. G. T. Post, Cd. F. Stork. P. Joosting, W. A. C. de Jonge, H. P. Maas Geesteranus, J. A. Kalfï, D. A. Kampschreur, J. C. van Reigers berg Versluys, W. A. E. van Geuns, S. Mulder, W, L. Sluyterman van Loo, J. J. W. Bg voet, R. Verbeek, J. van Tijen, P. H. G. Montenberg, D. Bisschop, G. H. Broekman, B. J. Haitsma Muiier. Op 7 Mei a. s. zullen deze heeren bijeen komen in Stads Doelen te Delft ten einde een bestuur te kiezen en voorloopige besprekingen te houden.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2