BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGENÏ Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Koloniën. Graphic heeft Crispi's oordeel gevraagd over den oorlog. De oud-premier vreesde voor een toekom- stigen aanval der Amerikanen op andere Euro- peesche koloniën. Yan een verbond met Enge land duchtte hij in de eerste plaats gevaar voor Canada dit verbond zou een bedreiging zijn voor den wereldvrede. In het Engelsche Lagerhuis heeft lord Bal four gesproken over de door Spanje gedane verklaring betreffende de kaapvaart. De heer Balfour was van oordeel, dat Spanje, schoon zich het recht voorbehoudende orn kaperbrieven uit te reiken voorloopig niet van plan is daar toe over te gaan. De houding der Engelsche autoriteiten tegen over de Amerikaansche oorlogsbodems te Hong kong en in het moederland aan den torpedo-vernieler Bomers, die te Falmouth lag, is mede bevolen tei stond te vertrekken bewijst dat Groot-Britannië zich op het oogen- blik nog strikt onzijdig houdt. Oflicicele verklaringen van onzijdigheid zijn door Italië, Denemarken en Canada gedaan. De Itaüaansche regeering verklaart bovendien dat steenkolen niet als oorlogscontrabande kun nen worden beschouwd. De onderhandelingen over een gemeenschap pelijke neutraliteitsverklaring en handhaving der rechten der neutrale staten moeten schip breuk hebben geleden. De Fransche kruiser Big aid t de GenoxdUy heeft bevel gekregen naar Porto-Rico te gaan, terwijl de D'Estaing zich bij het smaldeel in de Stille Zuidzee gaat voegen. Denemarken zond reeds een oorlogsschip naar de West. De graanprijzen stijgen enorm ten gevolge van den oorlog, en vooral door het buitmaken van met graan geladen schepen. In Italië zijn de broodprijzen nog hooger ge worden, en de Fransche regeering denkt er, volgens de Figaro, over tijdelijk de graanrechten te schorsen. Gemengde Mededeelingen. Gladstone gaat steeds achteruit. Hij wordt voortdurend zwakker. De pijn vermindert evenwel. In Praag zijn weer wanordelijkheden voorge komen tusschen Tsechen en Duitsche studenten, die eenige kameraden ter hulp snelden toen dezen op straat werden lastig gevallen. De studenten verschansten zich in het café- Schlarafla dat door de Tsechen met steenen werd gegooid. De autoriteiten hechten niet veel gewicht aan deze opstootjes. De expeditie der Niger-Company, die in de richting van Argungu voortrukte, marcheert terug naar Lakoja op het gerucht van de aan komst van Fransche troepen in Sokoto. Dit gerucht schijnt alleen zij ontstaan te danken aan troepenbewegingen aan de Westkust. De oorlog tussclien Spanje '.1 de Yereenigde Staten. By het uitbreken van een oorlog tusschen twee met Nederland bevriende mogendheden, verklaart de Nederlandsche regeering, dat s'ij de strengste onzijdigheid tegenover de oorlogvoe renden zal in acht nemen. Zij herinnert alle Nederlanders, ook die buiten Europa gevestigd zijn, dat zij zich behooren te onthouden van handelingen, die met de onzij digheid geacht kunnen wordan in striy'd te zijn. Zij wijst hen voornamelijk op het, naar de regels van het volkenrecht ongeoorloofde, om zich op eenigerlei wijze in te laten met het aan werven van krijgslieden of met het uitrusten van oorlogsschepen of vaartuigen voor de kaap vaart bestemd, ten behoeve van de in coilog zjjnde Mogendheden, en voorts op het gevaar, verbonden aan schending van werkelijke blok kade en aan het verkoopen en verstrekken van oorlogsbehoeften of andere contrabande aan of het vervoeren daarvan naar de oorlogvoerenden. Zij vestigt verder de aandacht op de bepalingen van de artikelen 100, lo., 388 eo 389 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Art. 100, lo. »Met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt gestraft hij die in geval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokken is opzettelijk eenige handeling verricht waar door de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzonder voorschrift tot handhaving der onzijdigheid van Regeerings- wege gegeven en bekend gemaakt, opzettelijk overtreedt." Art. 388. sMet gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren wordt gestraft de Nederlander, die zonder verguning van de Nederlandsche regee ring een kaperbrief aanneemt, of als schipper dienst neemt op een vaartuig, wetende dat het zonder vergunning van de Nederlandsche re geering voor de kaapvaart bestemd is. Art. 389 t>De Nederlander die als schepeling dienst neemt op een vaartuig, wetende dat het zonder vergunning der Nederlandsche regeering voor de kaapvaart bestemd is of gebruikt wordt, of vrijwillig in dienst blijft na die bestemming of dat gebruik te hebben vernomen, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren." De regeeiingzal geene handelingen gedoogen, die geacht kunnen worden in strjjd te zjjn met de verplichtingen van een onzijdigen Staat, en zjj waarschuwt alia Nederlanders, waar ook ge. vestigd, dat zij op hare bescherming of op tus- scbenkomst te hunnen behoeve alleen dan zullen kunnen rekenen, wanneer zij zich zorgvuldig onthouden van elke schending der plichten die de neutraliteit oplegt. Bakkerij-tentoonstelling. Tot onder-voorzitter en secretaris van de internationale jury voor de internationale bakkerij-tentoonstelling, te 's-Gravenhage te houden, zijn benoemd de heeren Em. Koechlin, lid der firma Nicola Koechlin, meelfabrikant te Geestbrug bij Den Haag eri Chr. Grootes M.zn,, lid der firma D. en M. Grootes Gehrs., chocolade-fabrikant te Westzaan. Bij beschikking van den minister van finan ciën van 16 dezer is bepaald dat alle goederen voor de tentoonstelling bestemd en uit het buitenland afkomstig vrij van rechten zullen zijn, voor zooverre zj na afloop der tentoon stelling weêr uitgevoerd worden. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde de heer J. Vermeer Ai,y predikant U'y de Ned. Herv. gemeente te Zwolle. De gewone audentie van den minister van Maiine zal op Vrijdag 29 April a.s. niet plaats hebben. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat op 23 dezer bij de betaalmeesters in kas was en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vani,729,299.68V2 De gisteren te's-Gravenhage gehouden stem ming voor een lid der Provinciale Staten had den volgenden uitslagvan de 6448 geldige stemmen zijn uitgebracht op: mr W. K. F. P. graaf van Bylandt 1419, mr W. Dolk 2607 mr. M. J. C. M. Kolkman 2119, mr. I. P. Sprenger van Eyk 303. Herstemming alzoo tusschen de heerenmr. W. Dolk en mr. M. J. C. M. Kolkman, f 1,694,060.10 TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 26 April. (Per telegraaf.) De Kamer hervatte heden hare werkzaamheden. De Voorzitter kondigde tegen Vrijdag een voorstel aan om Woensdag 4 Mei de definitieve marine-begrooting te behandelen. Tegen het besluit der centrale afdeeling otn morgen tal van wetsontwerpen in de sectiën te onderzoeken kwam de heer Lohtnan op, voor zooveel betreft de regeling van den leerplicht, omdat hij eerst wilde afwachten het voorstel betreffende de ouderlijke macht en de practische wijzigingen door het Ned. Onder wijzersgenootschap aangekondigd zoomede de adressen van het Christelijk Onderwijzersgenootschap. Hij achtte het oogenblik nog niet gekomen om het ontwerp met kennis van zaken te onderzoeken en stelde voor het leerplicht-voorstel van de agenda af te voeren. De heer Bahlmann bestreed uitstel namens de meerderheid der centrale sectie, hoofdzakelijk omdat de denkbeelden omtrent leerplicht reeds sedert jaren rijp zijn, Z. i. is er genoeg licht over de zaak ver spreid en vooral verwierp hij het rekening houden met voor-parlementen. De heer Lobman hield vol dat do beperking der ouderlijke macht ten nauwste samenhangt met den schooldwang. Zijn voorstel werd verworpen met 44 tegen 22 stemmen Ten einde echter nog overleg tusschen de ver schillende partijen mogelijk te maken, stelde de heer Van Alphen voor het onderzoek in de afdeelingen niet aan te vangen vöór a.s. Dinsdag. Daarentegen wilde de heer Mackay nog geen dag bepalen, ten einde te voorkomen, dat het onderzoek werd afgebroken door de behandeling der marine-begrooting. Daarom stelde hij, ondersteund door den heer Lohman voor, eerst Vrijdag de beslissing omtrent het tijdstip te nemen als bekend is wanneer de marine-begrooting aan de orde komt. Dit voorstel, waarbij de heer v. Alphen zich neerlegde, werd aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. Verlof is verleend tot het honden van interpella tion: tot den minister van buitenlandsche zaken wegeni het ontslag van mr. Israels, als advocaat der legatie te Parijs, vooral wat betreft den datum, aan den heer v. Gilse, cn aan mr. Troelstra es inlichtingen aan den minister van justitie te vragen aangaande de zaak van gebr. Hogerhnis. Tot de in de afdeelingen te onderzoeken wetsont werpen behooren behalve de leerplicht: de wet op de krijgstucht, de overeenkomst omrrent den N. 0. L, spoorweg; de overeenkomst met de maatschappij Zeeland en de staatsleening. De Kamer is tot Vrijdag 11 nar uiteengegaan. Bij Kon. Beslnit is lo. aan na te melden officieren bij rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: a. in de provincie Zuidholland 3e bataljon, aan P. J. Oosthoek, als 2e-luitenant; b. wegens verandering van woonplaats; in de prov. Noordbrabant, 3e bat,, aan L. H. S. P. Coolen, als 2e-luit.; en zijn 2o. bij de rustende schutterijen be noemd: in de prov. Zuidholland, 3e bat. tot 2e-luit., M. C. Plek Cz.; 12o bat., tot off. v. gez. 2e kl. S. KnQps; in de prov. Groningen, 4e bat., tot kapitein, P. T. Nijhoff; tot le-luit, G. Broos.: tot 2e-luit.: W. J. Nijhoff. Bij Kon. Besluit zijn benoemdtot burgemeesters van Oldekcrk, J. H. Schutter, secretaris dier ge meente; van Maasland, J. JL van Heel, secretaris dier gemeente; van Houthem, J. C. F. J. Cornell van Loenen, van Loenersloot en van Ruwiel, W. I. Doude van Troostwijk; van Vrijenban, mr. W. J. Saaymang Vader, secret, dier gemeente. Bij Kou. Besl. zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers; de le luits. G. T. M. Ongerboer, A. L. P. Vogel en J. H. Borel, allen van het 2e reg. inf., laatstgenoemde adjud. bjj dat korps, zoomede de le luits J. C. Wagner, van het Be en F. J. Backer, van het 8e reg. inf. De kapt.-Iuit. t/z J. B. Snethlage, command, van Hr. Ms. schoener Dolfijnen de luit. t/z le kl. H. J. F. Miehelhoff, command, van Hr. Ms. kostschip te Vlissingen, worden met 6 Mei a. s. eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven; eerstgenoemde wordt op non activ. gesteld cn aan laatstgenoemden off. wordt opgedragen het bevel over genoemden schoener. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken gisterenavond ten raadhuize ge houden, was voornamelijk gewijd aan het vast stellen van het jaarverslag. Onder de ingekomen stukken bevond zich eene missive van den minister van buitenland sche zaken, waarin werd medegedeeld, dat door den consul te Smyrna eenige monsters van katoenen stoffen, touwwerk en kaarsen zijn bijeengebiaeht, zooals die artikelen in Aziatisch Turkije goed gangbaar zijn. Deze monsters die voor belangstellenden eenig^n tijd te Amsterdam en te Rotterdam zijn tentoongesteld, zuilen met gelijk doel bij het einde dezer maand naar Schiedam worden doorgezonden. De Kamer besloot aan den minister te be richten, dat zij de bedoelde monsters gaarne zal ontvangen. Als Iocaliteit der tentoonstelling werd door de Kamer aangewezen het bureau der Kamer boven de Beurs. Nader zal worden gepubliceerd op welke uren het publiek aldaar zal worden toegelaten. Vervolgens werd het jaarverslag over 1897 behandeld en vastgesteld met op ééne na alge meens stemmen. Besloten werd het algemeen verkrijgbaar te stellen voor den prijs van f 0.25, Door Burgemeester en Wethouders zijn be noemd tot schatters d«r huurwaarde van de lokalen waarin de kleinhandel in sterken drank •wordt uitgeoelend, de heeren J.Feteris en J. N. 1. Wouterlood. Het Bestelkantoor der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aao de Hoogstraat no. 73 te Schiedam zal den 30en April a.s., bij het eindigen van den dienst, worden op geheven. Met ingang van den 2en Mei a.s. zal ten huize van den heer Jac. J. A. Engering, Hoog straat no. 184 te Schiedam, een Bestelhuis der Maatschappij gevestigd zyn. Door ongesteldheid van een der zangers, zal de uitvoering der zaugvereeniging »St. Cecilia", welke hedenavond zou plaats hebben, worden uitgesteld, vermoedelijk tot Hemelvaartsdag. De schermvereenigin »St. Michael", onderafd. van den N. R. K. Volksbond zal eene uitvoering geven op Zondag 8 Mei 's avonds 8 ure; de Dillettanten-club sAlberdingh Tbijm," die mede werking zal verleenen, zal dan opvoeren ïHsr- menigild", treurspel in twee bedrjjven, bewerkt door pater Alard S. J.\ hierna zal »St, Michael" uitvoeren: lo. carré; 2o. vry gevecht, waarna de Dillettanten-club nog als nastukje zal op voeren: Weg met de emancipatie", van A. van den Stempel Jr.; de muziek van St. Ambrosius" zal de voorstelling opluisteren. Hedenmorgen te 8X uur ongeveer is de 10-jarige Adriana Holleman in de Steenstraat gevallen met een gang heet water die zij uit een branderg was gaan halen. Behalve dat zij door den val het gelaat vrij erg beschadigde, werden de beide armen door het kokende we.ter o-erstrcomd en zijn deze dientengevolge geheel met blaren overdekt. Kermende van pijn liep het ongelukkige meisje naar de ouderlijke woning waar haar dadelijk doeken met olie om de armen zijn geslagen. Hedenmorgen werd door de politie uit Maas sluis per brancard naar zyn woning in de Pol derstraat alhier gebracht de zeeman H. Kruyt, die gisterenavond aan het station Maassluis uit den trein moest worden gebracht, omdat hij onderweg ernstig ongesteld was geworden. Hjj bracht den nacht te Maassluis door, en daar zjjn ongesteldheid voortduurde, is hij heden morgen per brancavd en met de boot naar hier getransporteerd. Op den molen «Wilhelmina", voorhepn «Washington", werden hedenmiddag eenige nümmers, waaronder het Wilhelmus tengehoore gebracht door de Duitsche muzikanten die daarvoor op den omgang plaats genomen hadden. Dit was een feestelyke wijding van het op nieuw in werking treden van dezen molen. Dat zich een talrijke schare hoorders rondom dezen molen verzamelde, behoeft wel niet vermeld te worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 25 April. Johannes Maiinus, zoon vanG. H. Huiskens en P. G. van Gerven, Houtstraat. 26 April, Hermarius, zoon van H. Groeneweg en P. J. Vendelo, Nieuvisticht (midden). Overleden s 24 April. Jaeoba Johanna Hopman, oud 2 jaar, Lange Haven. Johannes Cornells Jansen, oud 3 maanden, Achter de Teerstoof. BURGERLIJKE STAND. Geboren 25 April. Wilhelmina Maria, dochter van J. Lumens en Maria Bastinck, Callenlurgstraat. De moord te Berkenwoude. De anondisseuients-rechtbank te Rotterdam deed heden uitspraak in zake het drama te Berkenwoude in den avond van 31 October 1897, waarbij J. G.dj Jong bij een vechtpartij door een messteek gedood werd, waarvan de hoofddader onbekend bleef. Van de 8 beklaagden die de vorige week terecht stonden wegens mishandeling werden 6 beklaagdea veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De be klaagden A. B. en A. C B. werden vrijgesproken. De veroordeeling is gebaseerd op grond van art. 306 W. v. S. dat zegt dat bij een vechterij waarvan de hoofddader onbekend blijft, alle deelnemers strafbaar zijn. De eisch tegen allo 8 beklaagden was 1 jaar. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam ver oordeelde heden D. v. O., schepeling to Vlaardingen, wegens desertie, tot 7 dagen gevangenisstraf. II. T., schippersknecht, beschuldigd van strooperjj van zand aan een oeversverk te Vlaardinger-Ambacht, tot f2.50 boete snbs. 1 dag hechtenis. J. S., wegens een dergelijk feit, tot f2.50 boete subs. 1 dag hechtenis. C. A. E., wegens een dergelijk feit, gepleegd ten nadeele van den heer Versteeg te 's Gravenh&ge, tot f5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Oosteenieland door R. Bruin, te Zeerijp. Bedankt: voor Onddorp, door IJ. Doornveld Hz., te den Ham; voor Barnereld, door H. Visser te Delft. Ger. Kerken. Aangenomen: naar Marken, door J. P. Klaar hamer, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Winsum c. a. en Hoswerd (Fr.), door J. Klaarhamer, cand, te Utrecht. R.-K. Kerk. Te Amsterdam is bericht ontvangen van het over lijden van den heer Felix Westerwoudt, priester missionaris van het St. Jozefs-college in Serawak' op Borneo. Hij bereikte den leeftijd van 37 jaar. Hooger Onderwijs. Amsteraam. Bevorderd tot doctor in do Neder landsche Letteren Antoine Jean d'Ailly Jz. geboren te Amsterdam met een proefschrift getiteld: Willem Bentinck van Roon en de diplomatieke betrekkingen tnssehen Engeland en de Nederlandsche Republiek gedurende Je laatste jaren vóór den vrede van Aken in 1748. Theoretisch apothekersexamen C. Prey Jzn. en J. W. Happé. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, do heer H. Burgerhout, geb. te Rotterdam, met acad. proefschrift get. „Algeraeene progressieve spierver- beeDing, z. g. Myositis ossificans progressiva mul- tiplex". Ben protest. Hedenmiddag kwam te Rotterdam iemand bij den officier van justitie protesteeren tegen de proclamatie, voorkomende in de Staats courant, waarbij aan ieder Nederlander de strengste onzijdigheid wordt opgelegd in zake den oorlog tusschen Amerika en Spanje. Be doelde persoon, een gedecoreerd oud-Indisch militair, kon zich met de proclamatie niet vereenigen, wijl hij een antipathie tegen Spanje had, terwijl hij Mc Kinley groote toegenegen heid toedroeg. Treurig ongeluk. Aan boord van net s.s. Theano van de reeders Hudig Sc Blokhuizen te Rotterdam is hedenmiddag een treurig ongeluk gebeurd. Het stoomschip liggende aan de boeien, tegen over de Katendrechtsche haven, te Rotterdam, was aan het erts lossen, toen een zwaar ijzeren drijfwiel omlaag stortte en op het hoofd terecht kwam van den len stuurman, den heer T. Doodelyk getroffen werd hy naar het Zieken huis vervoerd. De stuurman is een broeder van den kapitein der Theano. De Padnngsclie moordzaak. De moordenaar Van der Heyde en zijne bijzit Marianna zijn gearresteerd bij Kajoetanam na hevigen tegenstand. Van der Heyde is aan zijne wonden overleden. Hierbij teekent de N. R. Cl. bet volgende aan: De in dit telegram genoemde Van der Heyde is de gewezen opziener der wegen W. F. van der Heyde, die door den raad van justitie te Padang tot de doodstraf veroordeeld werd wegens moord, driemalen op dwangarbeiders gepleegd. Uit het telegram schijnt te moeten worden opgemaakt, dat hij uit de gevangenis ontsnapt is. De plaats, waar hij opnieuw werd gevat, ligt in de afdeeling Pria- man van de Padangsche benedenlanden, niet ver van de schuilplaats, waar men hem het eerst arresteerde. (iV. R. Cl.) De heden ontvangen mail bevestigt de gissing van de N. R. Cl.althans de Sum. Cour. meldt: Van der Heyde is ontvlucht 1 Hij heeft zijn ont snapping uit de gevangenis vóór het vallen van den avond ondanks de gewone gevangeniswacht en de militaire wacht volvoerd met een stoutmoe digheid, energie en geluk, dat een eenigszins uit voerig bericht voor onze lezers niet misplaatst kan zijn. Cherchez la femme I Het welslagen der ont vluchting is voor een groot deel toe te schrijven aan hulp van buiten en uit alles is gebleken, dat Van der Heyde deze hulp dankt aan eene inlandsche vrouw, genaamd Marianna, die v. d. H. met zeld zame trouw en opoffering in zijn ontvluchting behulpzaam was en met hem ook medegegaan is.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2