Uit de Staatscourant. STAÏÏSNlÊÏJWSr YL AARDIS GEN. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SPORT. Gemengd Nieuws. ontvangen door den heer Zegers Veeckens, den Nederlandschen consul, en mevrouw Zegers Veec- kens. In drie rijtuigen reed het gezelschap naar het Excelsior Hotel Regina, waar militaire eer bewijzen verleend werden. De Koninginnen hebben met Koningin Victoria geluncht. De terugreis naar Cannes werd te kwart over driün aanvaard. De oorlog tusscliea Spanje en de Ter. Stalen. De gisteravond verschenen Staafs-Ct. behelst het volgende: Blijkens schriftelijke mededeeling, onder dag- teekenmg van 20 dezer door den gezart der Vereenigde Staten van Amerika, in opdracht zijner regeering, tot de Nederlnndsche regeering gericht, heeft de Spaansche regeering op 21 dezer aan den gezant der Vereen. Staten van Amerika te Madrid doen welen, dat zij het besluit van het Congres, 20 dezer goedgekeurd, waarbij tusschcr,komst werd bevolen in het belang van den vrede en de onafhankelijkheid van het eiland Cuba, gelijkstelde met een oorlogsver klaring en dai zij daarom haren gezant uit Washington had teruggeroepen en de diploma tieke betrekkingen had afgebroken. Derhalve had het Congres van de Vereenigde Staten van Amerika door eene 25 dezer goedgekeurde wet verklaard, dat er oorlog tusschen de twee lan den bestaat, sedert 21 April jl., dien dag inbe grepen. Blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant le Madrid, heeft de Spaansche regeering besloten de onzijdige koopwaar onder vijandelijke vlag te eerbiedigen, alsmede de vijandelijke onder onzijdige, beide met uitzondering van oorlogs contrabande. Zonder van haar recht om de kaapvaart uit te oefenen afstand te doen, zal de Spaansche regeering daarvan voorloopig geen gebruik maken. Ook heeft die regeering de erkenning uitge sproken van het beginsel dat blokkades werke lijk moeten zijn om erkend te worden. Tweede Kamer. De wetsontwerpen voor het heden aanvan gende aföeelingsonderzoek in de Tweede Kamer aangewezen, zijn de volgende: Geldleening, verhooging van hoofdstuk Vila voor i897, uitgifte in erfpacht aan Leiden, rege ling betreffende toelating als schipper op koop vaardijschepen enz., Indische mijnwet, overeen komst betreffende aankoop van den spoorweg Batavia—Krawang, verhooging van hoofdstuk X voor 1898, bepalingen ter uitvoering van art. 107 der Grondwet, verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 4897, goedkeuring der internationale sanitaire conventie te Parijs, naturalisatie van F, Hesse e. a., overeenkomst met de maatschappij uZeeland" wegens het uitvoeren van een maildienst Vlissingen Queenborough en bevordeiing van den aanleg van den Noord-Ooster-Locaalspoorweg. Evenredige Vertegenwoordiging. De vergadering der Neder!. Vereeniging voor, Evenredige Vertegenwoordiging Imden te 's-Gra- venhage gehouden, onder leiding van mr. J. A. van Gilse, koos heden tot definitief bestuurde heeren jhr. mr. T. van Asch van Wjjk te 'sGra- venhage, J. van Alphen te Hengeloo, prof. dr. Bakhuis Rooseboom te Amsterdam, F. Graaf van Bylandt te 's-Gravenhage, mr. Van Gilse te Arnhem, mr. Bahlmann te 's-Gravenhage, mr. Harte van Teckienburg te 's-Gravenhage, C. E. Koetsveld te Goes, J. Menno Huizinga te 's-Gravenhage, mr. J. J. Tilanus te Tiel, mr. S. J. L. van Aalten Jr. te Rotterdam en de Jonge te Goes. Contröle op gemeente-ontvangers. De Gemeentestem geeft een middel aan de hand, om de in den laatsten tijd zoo herhaald voorgekomen onregelmatigheden en oneerlijk heden bij gemeentelijke financiën beter te voor komen. Blijkbaar is het toezicht dat Burgemees ter en Wethouders moeten houden, door ten minste eenmaal in de drie maanden de boeken en de kas van den ontvanger op te nemen, niet afdoende. De Gemeentewet geeft echter ouk aan Ged. Staten de bevoegdheid zoo dikwijls zij dit noodig achten, opueming der kas van hunnentwege te gelasten. Evenals het Rijk door controleurs scherp toezicht houdt op de Rijksambtenaren, bij wie dan ook betrekkelijk weinig tekorten en vervalschingen voorkomen, geeft De Gent. in overweging dat bij elke provinciale griffie eenige ambtenaren worden aangesteld, uitslui tend belast met de taak om de kassen der gemeente-ontvangers en hun boeken te contro leeren. »Een noemenswaard financieel bezwaar kan daartegen niet bestaan jaarwedde en reiskosten zouden voor ieder misschien f 2000 bedrageD, en de ingezetenen der gemeenten zouden gaarne, in den vorm van een kleine verhooging van rijks-of provinciale belasting, in die kosten bij dragen. Men zal zich misschien herinneren, dat reeds voor enige maanden in de Schiedamscha Cou rant een soortgelijk denkbeeld werd ontwikkeld. Wij vvenschten ons op het voetspoor van enkele Duitsche staten te bedienen van accountants, die door offlcieelen band aan de gemeenten, wil men aan de Staten der provincie, verbonden waren. Het wordt inderdaad meer dan tijd, dat de gemeenten gevrijwaard worden voor de fraudu- Jeuse handelingen van ontrouwe ontvangers, die gelijk in de laatste weken weer bleek, niet tot de rari nantes behooren. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsehe Zaken zal op Zaterdag 30 April 1898 niet plaats hebben. Gisteravond vergaderde de katholieke Kamer club ter bespreking van hare houding tegen over het dienstplicht-ontwerp. De heer Tan Kerkwijk nam gisteren zijn plaats in de Tweede Kamer, sedert zijo ziekte geruimen tijd onbezet gebleven, weder in. Ook de heer Kerdijk was weer tegenwoordig. Met 1 Mei worden 125 ambtenaren van den actieven dienst der rijksbelastingen verplaatst. De 31e vergadering der N. afd. -ZuidHolIand van de Maatschappij ter bevordering der vee artsenijkunde in Nederland zal gehouden wor den op Woensdag 4 Mei, te 's-Gravenhage. De heer J. F. Laméris, districts-veearts aldaar, zal eene voordracht houden over: sMelkeontróle en toezicht op melkinrichtingen". Burgerlijke Stand van Oversciiie. Getrouwd: 20. P. Rodenburg jm., 24 jaar en K. Leeuw jd., 21 jaar. A. Poot jm., 23 j. en L. M. v. d. Berg jd., 24 j. 21. Jb. Verhagen jm., 27 j. en M. Aalbers jd., 23 j. Geboren: 15. Bernardus Theodorns, z. v. H. Ecman en C. van Spronoe. 17. Johannes Leonardus, z. v. G. Holierhoek en C. v. Leeuwen. 19. Martinus, z. v. W. v. d. Kooij en N. A. Hoogerbrugge. Overleden: 18. R. Zwiers, 8 mnd. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot inspecteur der registratie en domeinenvan do eerste klasse in de 18e diviBie J. Caland, thans van de tweede klasse iu die divisievan do tweede klasse in de 27e divisie G. F. F. C. van der Schroeff, thans van de tweede klasse in de 2e divisie; van de tweede klasse inde 38e divisie J. E. G. C. Offerhaus, thans van de derde klasse in die divisie. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot heemraad van het polderdistrict de Lijmers, provincie Gelderland, J. Bexendson jJzn., om als zoodanig zitting te hebben tot 1 Juli 1899; tot dijkraden van het waterschap de Oude- en Nieuwe Maasdijken vóór het Land van Rhoon, J. Barondregt Yvz., A. M, Struyk, D. v. d. Linden en P. Fonkert; tot hoogheemraden van het hoogheemraadschap van de Zwijndrechtsche Waard, W. Piaisier, B. Ycth en H. O. W. de Kat van Bnren- drecht; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Schieland, A. B. Snelalle gelegen in de pro vincie Zuidbollandtot hoogheemraad van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam, provincie Utrecht, mr. W. H. J. Roijaarda. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan W. van Putten, als dijkgraaf van de polders, loozende door het Oudeland van Oude Tonge, proincie Zuid-Holland. Bij Kou. besluit is, met ingang van 1 Juli 1898, den "directeur a .c het post- en telegraafkantoor te Helmond, J. Yeltman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gistereuavond vergaderden in het »VoIks- huk" een twintigtal belangstellen len in de leeszaal dezer stichting. Het doel der bespreking was een commissie te benoemen we ker leden beurtelings toezicht zullen houden en de lezers van voorlichting zullen kunnen dienen, terwijl zy zich tevens zullen hebben te belasten met het uitgeven van boeken uit de bibliotheek en het toezicht daarop. Na eenige besprekingen, waarby nader de werkkring van de commissie werd,blootgelegd besloot men een voorloopig bureau te kiezen, dat zich met het opmaken van een rooster zal belasten. In het begin van Juni, wanneer de practijk de commissieleden zal hebben geleerd, hoopt men definitief eene regeling der werk zaamheden te kunnen vaststellen. Het voorjaar is nu toch gekomen, zelfs een donderbui is er al geweest met feilen slag; gisteren begon het; luwte kwam er in de lucht; een veikwikkende regen viel; de boomen ontplooiden eensklaps de blaadjes; het gras groeide nziender oogen". Ieder uur neemt men den nieuwen groei waar, een verrukkelijk gezicht, na zoolang wachten. De magnolia aan het Emmaplein staat al in bloei, de treurwilg en de heesters van het kerkhof zijn vol ge worden, de schraalheid is verkeerd in weelde- rigen groei. Eindelijk. Onder onze scheepsberichten vindt men ver meld, dat den 19den dezer maand een boot van de alhier thuis behoorende kotter Maria is overzeild, waarbij een persoon verdronk. Gisterenmorgen wilde vrouw van der Bil, wonende Heerenpad, op de Oranjebrug uitwijken voor een molenwagen, maar werd daarby plotse ling door een duizeling overvallen, waardoor zy viel en met het rechter oog op het blikje viel dat zij in de hand had. Gelukkig is het oog zelve niet beschadigd, maar rondom is het gelaat ernstig bezeerd; ook is zij ten gevolge van dien val pijnlyk in den arm en de zyde. Hedenmorgen was aan de vischmaikt aan gevoerd 1 mand leng en 4 party schol, tong en griet; de prijzen waren voor leng per stuk van f 1.27Va tot f2.25, schol van f0.30 tot fl.l7Vs, tong van f 1.tot f 2.07'/s, griet van fl.l7l/a tot fl.75 per koop. Correspondentie. Den heer V. d. T., alhier. Wy danken voor uw belangstellend schryven; het deed ons wel dadig aan by een giysaard nog zooveel hart voor de publieke zaak te vinden. •BURGERLIJKE STAND. Geboren: 24 April. Nicolaas, zoon van P. van Putten en M. C. Roeters, Dwarsstraat. 25 April. Willebrordus Nicolaas Josef, zoon van R- van Rutten en W. van der Schot, 's Graveland. Johannes George, zoon van L. van Pelt en H. van der Most, Proveniershuis. Overleden 26 April. Een levenloos aangegeven kind van A. YVeber en E. J. Busker, Hoogstraat, Hendricus Johannes Feelders, oud 7 maanden, Nieuwe Haven. 'BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 27 April. Corstiaan Brussaard en Everina Aalders. Willem van der Marei en Francijntje Baijard. Job Langendoen en Johanna Jacoba Rooseboom. Arie Verheij en Maria Hooger- werf. Abraham Sluijter en F. Maan. Arie de Heer en Hendrina van Kempen. Overleden: 27 April. Barend Bovenberg, oud 7 maanden, Gedempte Biersloot. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 27 April 1898. Wegens straatschenderij H. L., M. v. d. V. en A. G. v. G., allen te Schie dam, ieder tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis C. M. M. B. te Vlaardingen, tot f2 boete subs, 1 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap J. J. F. G. d, V. te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis; J. L. te Overschie, tot f3 boeto subs. 2 dagen hechtenis. Wegens een trekdier op den openbaren weg laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen J. C. E. te Schiedam, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens dieren vervoeren op eene noodeleos pijn lijke en kwellende wijze: H. B. te Vlaardingen, tot f 9 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens loopen over eens anders grond waarvan de toegang door den eigenaar of rechthebbende ver boden is N. W., Th. J. G., H. J. P., D. JL F. R., allen te Schiedam, ieder tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet P. d. W. te Vlaardingen, tot 2 maal f 4 boete subs. 2 raanl 2 dagen hechtenis. Wegens overtr. van het Provinciaal Reglement J. W. S. te Vlaardingen, tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politie-overtreding G. C. v. N. en Ph. H., beiden te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis; P. G. O. te Schiedam, tot f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis S. Z. te Schiedam, tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij de burgemeester en de oudste wethouder van Westervoort wegens smaad schrift zijn veroordeeld onderscheidenlijk tot f75 en f 50 boete, Bubs. 3 en 2 weken hechtenis. Beroepen: Te Doesburg, J. R. Slotemaker de Bruyne, te Beilen. Te Oost- en West-Souberg, J. A. van Boven, te O ad-Beierland. Te Polsbroek, H. A. Heijer, te Lienden. Bedankt: Voor Eterehem, door W. J. Aalders, te Buiksloot. Ger. Kerken, Beroepen: Te Buitenpost c. a. J. J. Berends, te St. Anna Parochie B. Doopsgezinde Gesteenten. Aangonomon: naar 's-Gravenhago, door dr. H. J. Elhorst te Arnhem. R.-K. Kbek. Nadat eerst eenige kerkelijke plechtigheden zijn geschied, zal de verdere inwijding der nieuwe R.-K. kathedraal aan de Leidschevaart te Haarlen op Maan dag a.s. des morgens te 9 uur door bisschop Rotte- manne geschieden. Bij die gelegenheid zal de kerk alleen voor genoodigden toegankelijk zijn. De burge meester moet reeds eene uitnoodiging tot bijwoning der plechtigheid hebben aangenomen; de Commissaris der Koningin in de provincie heeft bericht gezonden verhindard te zijn. Ook andere autoriteiten zijD ge- noodigd, Hoogeb Onderwijs. Leiden. De heer H. Burgerhout, die Maandag promoveerde, verkreeg den hoogsten graad (cum laude). Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen H. C. Brifit. Op de Amsterdamsche Wielerbaan zal, volgons De Kampioen, op 15, 19 en 22 Mei een wedstrijd worden gehouden in drie afdeelingen over 50,80 en 100 K. M. met gangmaking. De prijzen zijn f1000, f500 en f250. Winner zal hij zijn, die op de drie dagen te zamen den korfstcn tijd heeft gemaakt. Naar de Haarl. Ct. verneemt is thans besloten den jaarlijkschen stndenton-roeiwedstrijd te houden op 30 Mei a.s. (2en Pinksterdag) op het Noorder- Spaarne, des middags te 1 uur. Op de vergadering van bet comité, rodelende do lawtennis wedstrijden te 's-Gravenhage; is besloten de internationale wedstrijden te houden op 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Augustus 1898. Nieuw Israëlietisch weeshuis te Rotterdam. Gistermiddag werd te Rotterdam op feeste lijke wijze het nieuw Israëlietisch weeshuis aan de Mathenesserlaan ingewijd. Daarby werd o.a. het woord gevoerd door den opperrabbijn, den heerdr. Ritter; kinderen zon- gen een cantate, geschenken werden gewisseld en eerst na vier uur eindigde de plechtigheid. Hen droevig geval. De Haagsche politie heeft aangehouden een jongmensch van goeden huize, bekend in de sportwereld, verdacht van het maken van een valschen wissel van ruim f 700. De aangehoudene bekende en gaf op, uit geldverlegenheid te hebben gehandeld. Dood gevonden. Een bejaard geneeskundige te IJlst, die reeds lang de practijk had neergelegd, geheel op zichzelf leefde en zonder vrouwelijke hulp zijn eigen potje kookte, werd Zondag, nadat een paar dagen alles in huis stil was geweest dood in zijne woonkamer gevonden. Hij had eene hoofdwonde bekomen, die waar schijnlijk de oorzaak van zijn dood was. Hij had reeds sedert lang de gewoonte, zich 's avonds heel- of halfdronken te drinken. Op de tafel stond een flesch met jenever en een met dit vocht gevuld glaasje. j Treinroof. Aan een particulier schrijven uit California in de Arnk. Ct. is het volgende ontleend: Train roovers, die in geruimen tijd niets van zich deden hooren, hebben den 23sten Maartjl. voor de zooveelste maal bewezen, dat het eeo van de ongehoord schandalige toestanden in het vtilde l westen van Amerika is, dat iedereen, die er maar voor betaalt, zich in het bezit kan stellen eener hoeveelheid dynamiet, waarmede niet te spotten valt, hetgeen uit het volgend verhaal kan blijken. In de nabijheid van het stadje Goshen, in Tulare County, hebben een tweetal gemaskerde bandieten weder huis gehouden op eene wijze die opnieuw de vraag doet rijzen, hoe is het mogelijk dat een paar iiedeu niet alleen een geheelen trein, waarin zich honderden passagiers bevinden, kunnen aanhouden, doch er zelf steeds ongedeerd afkomen; want, hoewel zij het ge- heele personeel door hun repeteergeweren in bedwang houden, zijn ook de meeste, zoo niet alle, aan den trein verbonden beambten ge wapend. De eenige oplossing voor dit in Holland zeker l hoogst zonderlinge raadsel is te vinden in de omstandigheid, dat het den treinbeamblen vry koud laat, voor welk bedrag en hoe vaak de Southern Pacific en de Wells Fargo Express Company bestolen worden, zoolang zij er zelven het leven slechts afbrengen, iets waar zij door den regel niet bevreesd voor behoeven te zijn, daar het den roovers alleen maar om de j klinkende munt te doen is. Steeds is het ge- heele personeel dan ook zeer gewillig alle l bevelen slipt op te volgen. 'f Ditmaal schenen de aanranders nieuwelingen in het vak te zijn; daar zij, teneinde de brand kast open te krijgen, eene hoeveelheid dyna- miet gebezigd hebben, die niet alleen hel grootste gedeelte dier kast verwoestte, doch den geheelen express-wagen, waarin zy zich bevond, in splin- j Iers sloeg. Den machinist werd de minder aangename taak opgedragen, de lont aan te steken en zich dan zoo spoedig mogelijk in veiligheid te bren- C gen, daar er ditmaal een paar extra rolletjes Nan het vernietigend element op de brandkast gelegd waren. Een repeteergeweer, dat vlak ouder 's maus neus gehouden werd, was alleen reeds voldoende de gegeven bevelen volgens de letter uit te voeren. En of de machinist liep toen de lont eenmaal brandde, wie zal er nog aan twijfelen 1 Een slag die mijlen ver in den omtrek gehoord werd, was het gevolg en niet alleen vloog de brandkast in stukken, doch zooals gezegd, de ge- f heele wagen vloog aau splinters, die als een regen S op het overige gedeelte van den trein neer kwamen. Alleen het onderstel bleef in zyn geheel. De ontploffing was zoo geweldig, dat men den volgenden ochtend een paar honderd zilveren v dollars aan beide zijden van den weg verspreid vond liggen, die uit de brandkast weggeslingerd S waren. De overige inhoud werd medegenomen, waarop men zich naar den postwagen begaf, ook daarin door middel van het verwoestende goedj'e een gat liet slaan groot genoeg om er door te kruipen en zich vervolgens van de zakken met aangeteekende brieven meester maakte. Toen ook deze in het bezit der roovers waren, stapten zy doodleuk in een in de onmiddellijke nabijheid vastgebonden rytuigje en lieten in een ommezien het terrein hunner verwoesting ver achter zich. Naar beweerd wordt, bevond er zich voor een aanzienlijk bedrag aan stofgoud in de brand kast op weg naar de munt in San Francisco, doch de Southern Pacific en Wells Fargo j spreken dit tegen, waaraan evenwel weinig waarde te hechten is, daar de slimste reporters er nimmer achter kunnen komen hoeveel laatst* genoemde maatschappij bij dergelijke aanran dingen verliest. Intusschen zijn de roovers nergens meer te vinden en loofden genoemde lichamen duizend dollars uit aan hem, die aanduidingen kan geven welke tot inhechte nisneming der schuldigen leiden kunnsa. Een aantal sheriffs, deputy sheriffs en vrij willigers, allen zwaar gewapend en te paard, houden sedert dagen drijfjacht in de buurt der brutale aanranding, doch, zooals het gewoonbja. gaat, de vogels zyn reeds te ver gevlogen voor

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2