Rechtzaken. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. 50.000 man liggen. De bevolking was volgens hem ongerust, maar de soldaten en de vrij willigers zijn vol goeden moed. Tc Madrid werd officieel bericht ontvangen, dat generaal Masso bovendien een corps Cubanen heeft georganiseerd om tegen de Amerikanen te strijden. De onderhandelingen met de opstandelingen schijnen geen resultaat te zullen opleveren. In regeeringskringen te Madrid zegt men zelfs dat de pogingen om vrede te sluiten reeds mislukt zijn. De door de Cubaansche regeering uitge zonden onderhandelaars zijn evenwel nog niet terug. Op Porto-Rico is het treurig gesteld. Daar dreigt gebrek; daar heeft de Bank haar be talingen gestaaktdaar zijn de verdedigings middelen in slechten .staat. Jaren lang zijn de versterkingen verwaarloosd. Niettemin, verneemt de Herald uit St. Juan, doen de Spanjaarden wanhopige pogingen om de fortificaties weder in staat van tegenweer te brengen. Men schiet goed op met de batterij ten oosten van fort Christobal, waar veertien stuks zwaar geschut zijn opgesteld. Ook de benoeming van Moore tot onder staatssecretaris is door den Arnerikaanschen Senaat bekrachtigd. Het Huis van Afgevaardigden is inmiddels begonnen met de behandeling der oorlogscre- dieten. Dingley drong aan op aaneensluiting; Barly, de leider der oppositie, zegde zijn steun toe, indien de republikeinen een inkomstenbe lasting aannemen. Ook het prijsgerecht is zijn zitting begonnen. De vergaderingen worden met gesloten deuren gehouden, en niet voordat de geheele zaak ge regeld is, zullen de beslissingen openbaar wor den gemaakt. Yoorloopig heeft het departement van oorlog een beslissing genomen ten opzichte van de bemanning der prijsgemaakte schepen. De offi cieren worden als getuigen gehouden, maar zullen met voorkomendheid worden behandeld. De bemanning is op vrije voeten gesteld. Daar de matrozen echter bang zijn om te Key-West aan wal te gaan, is hun een verblijf aangewezen in de kazerne onder bescherming der bonds- troepen. In Spanje heerscht nog steeds onbeschrijflijke geestdrift en woede tegen de Amerikanen. Men verbrandt Amerikaansche vlaggen of hoont die op verschillende wijze. En intusschen brengen rigk en arm hun scherf of scherfje bij tot bestrijding der oorlogslasten. Op een tusschenkomst der mogendheden hoopt men niet meer alleen verwacht men dat de staten, wier burgers Spaansche fondsen bezitten, zullen verhinderen dat Spanje te gronde ga. Te Parijs is op de Spaansche am bas.--.- de 400.000 francs ontvangen voor de oorlogstoe rustingen. Tal van vreemdelingen melden zich aan om in Spaanschen dienst te treden. Dat niet alle Amerikanen voorstanders zijn van den oorlog, blijkt uit het voorbeeld van Norton, professor in de rechten aan het Harward- College. De professor dringt er bij zijn leerlingen op aan niet deel te nemen aan den oorlog, dien hij onrechtvaardig noemt van de zijde der Vereenigde Staten. Men heeft het oordeel gevraagd van den Afrikaanschen ontdekkingsreiziger Stanley, die als correspondent der New-York Herald een Cubaanschen opstand en een Carlistischen bur geroorlog in Spanje heeft bijgewoond. Hij wenschte als lid van het Engelsche Lagerhuis geen oordeel uit te spreken. Alleen wilde hij zeggen dat hij den oorlog in ieder opzicht diep betreurenswaardig achtte. De consuls van verschillende Midden-Ameri- kaansche Staten, van Nicaragua, Gosta-Rica, San Salvador en Honduras, te Londen, hebben tegenover een verslaggever als hun meening uitgesproken dat hun regeeringen strikte on zijdigheid in acht zulien nemen. De consul-generaal van Ecuador vertelde dat, blijkens een meening der bladen te Guya- quil, de Vereenigde Staten voornemens zijn aan de regeering van Ecuador een mededeeling to zenden met betrekking tot de Maine. Blijkbaar heeft de regeering der Vereenigde Staten de andere Amerikaansche gouvernemen ten willen polsen over den oorlog. Wat Euca- dor betreft, het zal eveneens volkomen neutraal blijven. De Britsche regeering ontwikkelt in de West een vrij sterke macht. Naar uit Kingston (Ja maica) wordt bericht, zullen zes Britsche oor logsschepen in de Cubaansche wateren patrouil leeren, en zal de kruiser Talbot zich naar Havanna begeven. Terwijl Engeland's kolendistricten zoo groot voordeel trekken uit den oorlogstoestand, dat het loon der mijnarbeiders met 10 pCt. is ver hoogd, wordt het arme, hongerende Sicilië op nieuw getrollen. Doordat Spanje zwavel als contrabande be schouwt, zal de productie en de handel in deze stof op Sicilië groot nadeel lijden. De Itialiaansche regeering werd gisteren over deze quaestie geïnterpelleerd. De staatssecretaris Bonin gaf toen toe, dat Spanje zwavel als oorlogscontrabande beschouwt, maar wegens het groote belang verzocht hij op 'toogenbük niet verder op de quaestie in te gaan. Gemengde JMededeellngen. De Duitsche Rijksdag beraadslaagde gisteren over de suppletoire begrooting, waarbij vijf milüoen mark wordt gevraagd voor Kiautschau. Bij deze gelegenheid verklaarde de staats secretaris van buitenlandsche zaken Von Bülow, dat Duitschland geen schikkingen heeft getroffen met Engeland. Engeland heeft uit eigen be weging verklaard, dat het van Wei-Hai-Wei niet zal treden in de economische en politieke sfeer van Duitschen invloed. Duitschland heeft er bijtijds voor gezorgd dat het, wat ook komen moge, niet met leege handen bleef zitten. Het wenscht geen ver- deelmg van China. Duitschland heeftin Kiaut schau een strategische en politieke stelling gekregen, welke het een beslissend aandeel verzekert in de toekomstige ontwikkeling van Oost-Azië. liet zal, gelijk overal, ook in Oost- Azië de zaken rustig, vast en vredelievend laten voortgaan. Als spelbreker zal Duitsch land nergens optreden, als Asschepoester echter ook niet. De Oostenrijksche regeering heeft kleur be kend in de talen-quaestie. De minister-president graaf Thun legde bij de discussie in de Kamer over de afschaffing der taalverordeningen gisteren een verklaring dienaangaande af. Hij merkte op, dat de par tijen verlangen dat voldoening worde gegeven aan haar streven, terwijl de regeering deze voldoening slechts als een deel van haar taak beschouwt. De regeering blijft bij het voornemen om de taalquaestie langs wettelijken weg te regelen, en beschouwt de taalwetten van het kabinet- Von Gautsch als enkel voorloopige verordeningen. Er zal een taalcommissie worden benoemd met welke de regeering ijverig zal medewerken en deze zal rekening moeten houden met de be langen der minderheid. De taalverordeningen zouden opgeheven kun nen worden, zoodra de beginselen der taalwet door de commissie zouden zijn vastgesteld. Op verzoek van den afgevaardigde Funke van de Duitsche linkerzijde werd de zitting opgeheven, daar de partijen haar gedragslijn moeten vaststellen na de belangrijke verklaring van den minister-president. liet Ilof van Cassatie te Parijs heeft zich bevoegd verklaard om kennis te nemen van de beschuldigingen, die uitgebracht zijn tegen den oud-procureur-generaal Quesnay de Beaure- paire. Het Hof heeft de grieven punt voor punt onderzocht en op zeer zwakke gronden berus tend bevonden. Quesnay heeft vergunning ge kregen deze uitspraak te publiceeren. In Japan is markies Ito afgetreden als mi nister en vervangen door graaf Kaneko. Volgens de New-York Herald zal er een oorlog uitbreken tusschen Nicaragua en Costa- Rica. Do Koninginnen. Uit Nizza wordt gemeld, dat Koningin Wil- helmina en de Koningin-Regentes, met de prinses van Waldeck en het gevolg, te twee uur aldaar uit Cannes zijn aangekomen. Zij werden ontvangen door den heer Zegers Veeckens, den Nederlandschen consul, en mevrouw Zegers Veeckens. In drie rijtuigen reed het gezelschap naar iiet Excelsior Hotel Regina, waar militaire eerbewijzen verleend werden. De Koninginnen hebben met Koningin Victoria geluncht. De terugreis naar Cannes werd te kwart over drieën aanvaard. Beuter seint uit Genua, dat de Koninginnen aldaar zijn aangekomen en den 29sten April naar Florence zullen terugkeeren. Van de Ilollaudsche grens. Onder bovenstaand opschrift bevat de Eöl- nische Zeitung van heden de volgende opsom ming van gi seven tegen ons land, die dit kan reeds dadelijk worden opgemerkt zeer eenzijdig en partijdig zijn. Get Duitsche blad schrijft: Het optreden derNederlandsche marechausees, die een Duitsch burger te Saeffeln over de grens lokten en toen gevangen namen (deze Duitsche lezing van het geval is reeds tegen gesproken. Red. Sch. Ot.), herinnert weer eens aan de vele gevallen, waarin Nederlandsche autoriteiten zich mogen veroorloven niet om Pruisen te geven. Wij willen hier alleen spreken van de be handeling van niet-Nederianders door Neder- landsche autoriteiten in geval van ziekte of armoede. Wie in Nederland armlastig wordt, dien zet men, zonder op persoon of formaliteit te letten, eenvoudig over de Pruisische grenzen, onver schillig tot welk land de uitgzette behoort. Met alle beschaafde staten bestaan verdragen en overeenkomsten, die de verhouding van den eenen staat tot d t anderen met betrekking tot hun onderdanen regelen. Terwijl overal vast wordt gehouden aan den stelregel dat zonder formeele behandeling en zonder verklaring van den daartoe verplichten staat om den uitgewekene op te nemen, niemand over de grenzen mag worden gezet, maakt Nederland een uitzondering. Het kent geen verdragenhet wil niet ge snoerd worden in de banden van geschreven wetten. Wie in Nederland hulpbehoevend is, wordt over de grenzen gezet en daar aan zijn lot overgelaten. Het is nog niet zoo lang geleden, dat een jonge Turk die in Nederland krankzinnig was geworden, door Nedei landsche ambtenaren in politiek in 't geheim (sic) naar Emmerik werd gebracht en daar aan zijn lot overgelaten. In welken zielstoestand de zieke was, bewijst het feit dat hij, zoodra hij alleen was gelaten, ter stond poging tot zelfmoord deed. Het Keulsche blad zegt dat Pruisen eigenlijk volgens de stelling van wederkeerig handelen Nederland gelijken last moest bezorgen. Door een goed geordend armwezen in Pruisen ge schiedt dit echter niet. Het blad betoogt verder, dat terwijl het nauirahseeren in Pruisen gemakkelijk is, het Nedei landerschap niet gemakkelijk is te verkrij gen behalve door huwelijk. Maar zelfs dan keert de iu Pruisen geboren weduwe gaarne naar haar land terug, waar zij het beter heeft dan in Nederland. Met bijzondere voorliefde, zegt het blad, komen zieke Nederlanders naar de Pruisische grenssteden en laten zich daar maanden lang verplegen, zonder dat eenige vergoeding van de plaats hunner inwoning kan worden ver langd. Ten slotte spreekt de Köln. Ztg. de hoop uit, dat de Duitsche regeering gebruik zal maken van het gebeurde te Saeflten om eens een krachtig woord te spieken. In den loop van zijn betoog stelt het blad de vraag: »Wat zou Nederland zeggen wan neer Pruissen een zieke, die geen Nederlander is, over de Nedei landsche grenzen zette?'' Daartegenover zou deze vraag kunnen gesteld worden»Wat zou Pruisen zeggen wanneer het zijn gastvrijheid zag misbruiken door een groote schare Duitsche kellnerinnen zooals in Nederland geschiedt Het vertrek van Hf. Ms. pantserdekschip Friesland naar Curasao is uitgesteld tot Zat*r- dagmiddag half een. Op 12 April '1898 heeft te Parijs de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging vau het tusschen Nederland en Fiankrijk op 24 December 1895 ge.-doten verding tot uit levering van misdadigers. Naar wij vernemen heeft de heer J. van der Bruijn, sedeit 1 September 1870 leeraar bij het middelbaar onderwijs alhier, den wensch te ken nen gegeven, met ingang van 1 September e. k. ontslag uit die betrekking te erlangen. De N. li. Ct. deelde gisteren deze untslag- nanvrage vooibarig en onjuist mede. Eerst heden zijn de desbetreffende stukken bg het Dagelijkscli Bestuur der gemeente ingediendhet zou overweging verdienen te onderzoeken, hoe de N. B. Ct. aan haar bericht kwam, dat gisteren nog het geheim behoorde te zijn van zeer enkelen. De heer K. Ruster en zjjne echtgenoote Mej. H. Ruster-Ommering, binnenvader en binnen- moeder in het Stads-Ziekenhuis, hebben eervol ontslag gevraagd en verkregen uit die betrekking op grond dat laatstgenoemde lijdende is en daar door niet meer in staat hare betrekking waar le nemen. Mej. C. E. Schappert alhier komt als no. 1 voor op de voordracht voor een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Beverwijk. In een vergadering van slagers, die de vorige week heeft plaats gehad was in principe be sloten om hier ter stede een slagersvereeniging op te richten die zich als afdeeling zou aan sluiten bij den Nederl. Slagersbond. Dinsdagavond is die vereenigirig geconsti tueerd en werd een definitief bestuur benoemd bestaande uit de volgende slagers: C. van Zijl, A. W. M. Odé, K. Maltha, J. C. v. d. Klink, H. Lensveld, L. Suttorp en F. Groeuendaal. Dit bestuur zal hedenavond vergaderen tot het samenstellen van een ontwerp-reglement, dat de volgende week aan een algemeene ver gadering zal worden voorgelegd ter definitieve vaststelling, terwijl dan tevens zal worden voor gesteld om het bestuur op te dragen de noodige stappen te doen tot aansluiting der vereeniging van deu Ned. Slagersbond. Reeds hebben zich 35 slagers aan deze vereeniging aangesloten. De 3 jarige Corn, van Pelt had hedenmiddag te 2V» uur het ongeluk in de Noordmolen- graclit te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door den brandersknecht B. A. Bakker die gekleed te water sprong en daardoor het genoegen smaakte het kind aan den kant te kunnen helpen zonder dat het letsel had bekomen. Het werd daarop naar de ouderlijke woning in die zelfde straat gebracht. Dinsdagavond viel vrouw H., alhier woon achtig, te Rotterdam door het breken van een as van haar wagen. Zij werd aan het gelaat verwond en inwendig gekneusd. Hedenmiddag werd een os, toebehoorende aan den slager H. Vrijerihoek, van den stal aan den Rotterdamschen Dijk naar de slacht plaats aan het Broersveld gebracht. In het Heerenpad gekomen schrikte het dier vaneen passeerenden wagen, rukte zich los en liep in draf weg, ongelukkig juist den winkel binnen van den heer J. van Katwijk. Het dier wan delde den geheelen winkel rond om een in het midden staande toonbank tusschen glas- en andere breekbare waren zonder iets te breken. Spoedig was de eigenaar er bij die het beest een strik om den neus legde en het daarop zonder verdere stoornis naar zijne bestemmino- bracht. Gisterenavond was aan de visehrnarkt aan geroeid een pat lij kabeljauw, leng en schol; de prijzm waren voor kabeljauw van f0.75 tot f0.90, leng van f '1 25 tot f'1.50, alles pep stuk, schol van f 0.30 tot f 0.75 per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 schokkers, '1 roeiboot en 7 manden met schol en tong; de prijzen waren voor >chol van f0.25 tot f 1,25 tong van f0.37Va tot f.3.32V2, alles per koop. Gevonden voorwerpen, a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een nieuw testamenteen guttapercha wielband van een kinderwagen een blauwe vverkmans- kiel en een sleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een rgwiellaniaam, bij Schot, Hoogstraat 190; een zilveren remontoirhorloge, bij Boshuizen, Krommesteeg 65 te Vlaardingen een porte- monnaie met f 0.04, bij van Vliet, Heridrik- Gabelsliaat 45; een zwart kindei kousje, bij denzelfden een rozenkrans, bij Osephius, Rotter- dammerdijk 146; een ledige poitemonnaie, bij Hille, Broersveld 87een bruin hondje, bij Slavenburg, Koemarkt 1 een glad geelharig hondje, met lederen halsband met koper besiag, bij den portier der kaarsenfabriek, Apollo" een huissleutel, bij La Roy, Singel 129, en 40 zoutzakjes bij v. d. Krogt, Lange Achterweg 37. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 28 April. F. M, van Dijk, 33 j. en C. J. Keizerwaard, 30 j. Geboren 53 April. Maria, dochter van C. van der Lely en H. A. Golhof, Warande. 27 April. Apolonia, dochter van J. Klink hamer en M. J. Noordam, Sint Annazustcr- straat. Corneüs Jacobus Josef, zoon van J. XV. van Giezen en M. van Buy tenen, Bah- kerelraat. Theodoras Adrianus, zoon van .1 XV. van Hobbe en A. P. Kockx, Laan Ons Genoegen. Jacobus Cornells Aloysius, zoon van J. Miehaelis en J. M. Weber, Noorderlaan. 28 April. Johanna Elisabeth, dochte1- van F. M. Veriioeckx en J. E. Tettero, l'loegstraat. Overleden 27 April. Een levenloos aangegeven kind van J. H, van Ingen en P. M. Budel. Houtstraat. 28 April. Alexander Lodewijk Ahrens, 2 maanden, Singelkerkstraat. Tot concierge van het gebouw van den s Volksbond" is benoemd de heer J. Boerdam. Naar men verneemt zal het vooiloopige lokaal in de Emmastraat a.s. Maandag in gebruik worden genomen. Op 1 Mei a.s. hoopt Jacobus Bleyenburg den dag te herdenken waarop hij 25 jaren ge leden als brugwachter in dienst der gemeente trad. Gedurende dut tijdsverloop is de over brugging der Haven alhier, driemaal veranderd. BURGERLIIKE STAND. Gehuwd 28 April. Macliiel Poot en Maria Goedknegt. Geboren 27 April. Hugo en Willem, zoons van M. Moerman en H. van Woerden, Markt. Het O. M. bij de Rotterdamsehe rechtbank cischte 18 maanden gevangenisstraf tegen T. van Dnin bondenkoopman beschuldigd van meineed gepleegd ter terechtzitting van het Gerechtshof te 's-Gravcn- hage in eene Btrafzaak dienende in hooger beroep waarbij hij als getuige was opgeroepen. Bekl. had onder cede verklaard den 13 September 11. niet to Oud-Terbregge geweest te zijn met een hond, waarmede hij op dien datum volgens de ver klaringen van vijf getuigen wel gezien was. Voor do rechtbank te Leeuwarden stond gisteren terecht I. Gr., 59 jaren, goudsmid en ontslagen ge meenteontvanger van Leeuwarderadeel, te Stienfl, thans in hechtenis, ter zake dat hij als gemeente ontvanger pl. m. f7000 heeft verduisterd en, om ontdekking daarvan to voorkomen, vervalschingen in zijne boeken heeft gepleegd. Er werden drie getuigen gehoord, do hoeren IJ. Oosterlo, burgemeester; J. W. d. Feen, wethouder en mr. S. C. Maatschappij, die hij do jongste kas- verificatie dien toestand hebben ontdekt. Dc subst.-oft'. van justitie, mr. H. G. van Sonabeeck, vorderde, dot beklaagde zal worden veroordeeld tot een en een half jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. C. J. A. Boelcs, vroeg ge deeltelijk ontslag van rechtsvervolging, gedeeltelijk vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. On wed er. Gis te ma middag tegen tweeën ontlastte zich» naar we in de N. R. Ot. lezen, boven Rotterdam een zwaar onweder, gepaard met hevige stort regens. Twee buien, éen uit het Noordoosten en éen uit het Westen, werkende tegen elkander in. In korten tjjd konden de riolen, waarvan er enkele, meestal op hofjes, ve»stopt bleken te zijn, het water niet meer verzwelgen en hier en daar werden straten of gedeelten van straten V I

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2