Uit de Staatscourant. Kerk en Sclioo 1. Gemengd Nieuws. Finantiëel. Y i s s c li e r ij. Scheepvaart. Handel. teekend, toch in bijzondere mate de vrucht van ge meenschappelijk overleg is. De minister beaamt dat ecne regeling der borg tochten bij de wet of bij algctucenun maatregel van bestuur niet uit kan blijven. Met het denkbeeld echter om de verplichting tot het stellen van borg tocht zoover uit te strekken als door enkele leden wordt gewenscht, zoodat ook voor geldelijke schade door verzuimen bij de uitvoering van publieke wer ken den Staat toegebracht, verhaal op borgtocht mogelijk ware, zou hij zich niet kunnen vcreenigen Afschaffing der borgtochten schijnt den minister niet geraden toe, noch noodig met het oog op de belangen der ambtenaren, die dit zelf niet verlangen, doch slechts een billijke regeling «Vensehen. Stichting van een Kijksborgtochtbank acht de .Min. overbodig en met het opleggen van de verplichting behoudens met uitzonderingen van de comptabele ambtenaren oin tot die bank toe te treden zou hij zich X)iet vereenigen. Voorts bestreed de Minister dat de naamlooze vennootschappen iu de voorgedra- gen regeling hij do vereenigiugen op onbillijke wijze zijn achtergesteld. Zij hebben onbeperkte vrijheid, wat den aard eii den omvang hitrer zaken betreft. Bij de in de wet bedoelde vereenigingen tot zekerheid stelling daarentegen is de deelneming beperkt tot Xederlandscba Rijksambtenaren, voor de overgroote meerderheid mannen van beproefde goede trouw. De Minister wijzigt intusschcn het minimum dor waarborgsom voor een vennootschap van f 100,000 en vijftigduizend gulden. Omtrent do toekomstige administratie der zeker- heidsstellingeu deelt de Min. mede, dat het algemeen beheer zal worden opgedragen aan do Generale The saurie. liet personeel dezer afdeeling zal dientenge volge versterkt moeten worden waartegenover andere afdeelingen en drpartementen van werk zullen worden ontheven. De bewaring der effecten zal worden toe vertrouwd aan het Agentschap van het Ministerie van financiën te Amsterdam. Voorts verlaagt de Minister, bij nota van wijziging de minimum waarborgsom voor de vereenigingen van f5"0i'0 tot 40000, terwijl verder thans bepaald wordt dat het waarborgkapitaal der verecuingen de som van f 150,000 niet behoeft te boven te gaan. Bij Kon. Besluit is benoemd tot vice-president der rechtbank te Maastricht, nr. J. A. Reijnen, rechter aldaar. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het wapen der genie lo. bij den staf van het wapen, tot kolonel, de luit.-kolonel P. C. Kooltot majoor, do kapt. J. Meursingetot kapitein, de le luits. G. IV. C. Wes tenberg en J. J. Schuil; tot le luit., de 2c luit. F, T. Jannette Walen, allen van dien 'taf, voor- laatstgenoemde werkzaam bij de Kou. Mil. Academie; tot commandant iu het -lo geniecomm. de luit.-kolonei H. van 't Sant. comm. van het korps genietroepen, die in verband daarmede eervol van zijn tegenwoordig bevel wordt onthevenen 2o. bij bet korps genietroepen: tot commandant, de majoor J. W. N. Cramer van het corps; tot ma joor, de kapt. W. Cool, van den staf van het wapen; tot le luit., de 2e luit. II. H. E. li. Westenberg van het korps. Bij Kon. besluit is de kapitein der art. P. J. te Winkel, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 001 's jaars. Bij Kon. Besluit is aan A. E. de Badts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieuwer-havcnpolder, provincie Zeeland. Bij Kon. Besluit is aan W. M. C. Gastelaars, eer vol ontslag verleend als hureel ambtenaar van den Rijkswaterstaat Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September 1898, aan K. B. Huyghens Backer, op zijn verzoek, ccrvcl ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Roermond. Bij Kon. besluit ie, voor het tijdvak van 1 Mei 1898 tot en met 30 April 1899, benoemd tot onderwijzeres aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, mej. J. A. E. Iloubolt, aldaar. Xnn. Hehv. Kerk. Beroepen: Te Kortgene, T. Stigter, te Grootc Lindt bij Dordrecht; te Heilouw, N. O. Bakker, te Wijngaarden. Bedankt: Voor Hoogcarspel, door A. W. van Kluijve, te Schagen; voorSuameer, door H. van Eyck van Hcsliuga, te Berlikum. De nlgemeene synodale commissie der Ncd. Herv. kerk, die den lOen Mei a. s. hare voorjaarsvergadering tc 's-Gra vcuhage zal houden, is samengesteld als volgt M. A. Perk, Waalsch pred. te Amsterdam, pres.; ds. G. J. v. d. flier, pred. te 's-Gravenhage, vice- pres.; L. Overman, emer. pred. van Spijkenisse, te 's-Graveuhage, secretaris; scc. F. Zeeman, pred. tc Zonnemairc; M. C. van der Heulen, pred. te Bolsward; sec. J. van Witzenburg, pred. te Zaandam; rar. O. Nauta, oud-ouderl. te Veendam; sec. H. J. Calkoen, ouderl. te Edam; C. F. Gronemeyer, pred. te Amster dam; sec. dr. A. v. d. Flier, pred. te's-llertogcnbosch Jhr. A. C. Roëll,, oud-ouderl. te Zieriksoe; sec. dr. E. van dcrVen, ond ouderl. te Haarlem: J. W. van Hoogstraten, pred. te Edam; sec. J. G. Busch, Keizer pred. te Dalenmr, W. J. L. Umbgrove, oud-ouderl. te Zutfen; sec. dr. G. A. Hulsebos, oud-ouderl. tc Utrecht. Gbr. Keuken. Bedankt: Voor Tzummarutn, door H. .T. Wille- ring. te Arnhem; voor Vianen a/d. Lek, door W Ringnalda, te Haarlem C. IIoooer Onderwijs. Amsterdam, Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „De Biquateruion als Bewerking in de Ruimte van vier Afmetingen" de heer W. A. Wijthoff (cam laude.) Controle bij de 11. IJ. 8. M. De contrèle bij de II. IJ. S. M. is thans zoodanig ingericht dat de controleurs aan de stations door middel van een verstelbare tang, van een nieuwe constructie, den datum in de plaatsbewijzen knippen in plaats van een of ander merkteeken. Brand te Schagerbrug. Te Schagerbrug bij Schagen is gisteren een hevige brand uitgebroken. Hieromtrent wordt gemeld: Het was in den morgen van den 27en, dat het geroep van brand de in rust verkeerende bewoners eensklaps uit hunnen slaap riep. De bakker J. de Jager had het ongeluk gehad met eene petroleumlamp te vallen, waardoor een hoop takkebo.-sen door het brandende vocht werd aangeta-R. Wel poogde hij onmiddellijk den biand met een emmer water te blusschen, doch de vlam «ond in liet «hoge hout zulk een welkom voed-el, dat in weinig tijds het geheele perceel in lichte laaie stond. De bewoners hadden nauwelijks den tijd het vee te redden. Weldin stonden links en rechts van de bakkerij «le belendende gebouwen in brand. Zoowel de manufacturen eri kleermakers winkel van den heer Niestadt, als de bierbottelarij van deri heer Plevier, lagen weldra tegen den grond. Van de aanwezige goederen, noch van den inboedel was iets van beteekenis l" redden. Aangewakkerd door een kiaehtigen Noord oostenwind vatte ook weldra het cafe van mej. de wed. Zander vlam. Slechts met moeite kon den de bewoners hunne woning verlaten. In denzelfden tijd werd de boerderij van den heer J. Harp aan de overzij van de Groote Sloot aangetast. Ongeloofelijk snel baanden de vlam men zich daar een pad Byna ongekleed ont vluchtten vrouwen en kinderen den vuurpoel. Alle pogingen werden aangewend om het vee te redden. Slechts voor een deel mocht dit gelukken. Twee koeien en twee kalveren be nevens een paard kwamen in de vlammen om. Van het geredde vee bekwamen enkele koeien deerlyke brandwonden. Ook de heer Harp werd op meer dan een plaats geblakerd. Terzelfder tijd werd de kruidetiieiswitikel van den heer W. Jimmink door de vlammen aan gegrepen. Sedert het uitbreken van den brand was nu ongeveer 20 minuten verloopen en nog altijd was alleen de spuit van Schagerbrug op het terrein van het onheil. Het scheen, dat de verschrikte bevolking aan de hulp der aangren zende gemeenten niet dacht. Doch wat de ouderen vergaten kwam in het brein van een 10-jarigen knaap op. Het zoontje van den rijks ontvanger, den heer Feiser, reed vliegensvlug op zijn rijwiel naar Schagen om hulp. Weldra klepten de klokken io Schagen, de brandwacht alai meerde door de straten en binnen 10 minuten was de brandspuit van de gymnastiek-en scbenn- vereeniging ïLycurgtis", gevolgd door nog meer spuiten, op weg ter hulpe. Het is vooral aan de kloeke leden van jLycur- gus" te danken, dat de brand werd gestuit. Inmiddels had het vuur nieuwe perceelen aangeta-R. De wagenmakerij van den heer A. Ligthart en de gebouwen en pakhuizen van de handelaars in brandstollen, de heeren J. Faas en C. Nieman, lagen reeds tegen den grond voordat do spuiten verschenen. Hoewel ook spoedig de brandspuiten van St. Maarten- biug, liet Zandt en Oudesluis aanwezig waren, moest men het toch nog aanzien, dat de woningen, bewoond door A. de Vries en P. Kraakman, de slagerij van den heer Stove en het groote koffiehuis van A. Bruin, waarin tevens het polderbestuur zijne zittingen houdt, verbrandden. Een oogetiblik bestond er groot gevaar, dat de verbinding tusschen de beide kanten van de Groote Sloot zou worden afgesneden. De btug had op vele plaatsen vuur gevat. Het was in de eerste plaats aan schipper de Gooier te danken, dat de brug behouden bleef. Te midden van een verstikkenden rook en vonkenregen gelukte het hem, geholpen door een paar mannen, met een houweel de brandende stukken weg te hakken. In 't geheel werden 13 woningen, bewoond door 16 huisgezinnen, van have en goed beroofd. De vlammen grepen zoo snel in het rond, dat in enkele winkels zelfs de kasboeken niet gered konden worden. De schade is nog niet te berekenen. Uitge zonderd een paar gezinnen waren allen bij ver schillende maatschappijen verzekerd. Oroote brand te Glasgow. Gisteravond brak in een groot, vier verdie pingen hoog gebouw te Glasgow een hevige brand uit, die weldra zulke afmetingen aan nam, dat het niet meer mogelijk wa«, niet tegenstaande de brandweer onmiddellijk aan wezig was, om de belendende perceelen te redden. De kathedraal van St. Andries, in de onmiddellijke nabijheid werd ook ernstig be dreigd en heeft eenige schade geleden. Ware de wind uit een noordelijke richting blyve waaien, dan was deze kerk ook een prooi der vlammen geworden. Op verzoek van de priesters knielde de katholieke gemeente op straat neder en bad voor een gunstige veran dering vau den wind. De bede werd verhoord, tegen 12 uur des nachts draaide de wind naar het zuiden, waarop de vlammen in noordelijke richting hun vernielingswerk voortzetten en de Katholieke kerk ongemoeid Jieten. Bij het uitbreken van den brand was het Metropole-Theater geheel gevuld en was men aan het laatste bedrijf van de voorstelling, toen een man onder het geroep van brand, brand binnen kwam stormen. Een paniek was onver mijdelijk, doch op het geroep vansgeen brand, geen brand van den schouwburg-directeur en eenige der spelers, bleef het publiek toch nog kalm naast de zitplaatsen staan, terwijl de acteurs voortgingen met spelen. Daar er echter wei eenig gevaar was, liet de directeur toen de voorstelling eindigen, het oikest het volkslied spelen en verzocht den toeschouwers kalm de zaal te verlaten. Op het laatst ontstond toch nog eenig gedrang, toen de roode gloed van den brand door de vensters zichtbaar werd. Alles liep zonder ongelukken af. Die brand is de grootste die sinds jaren in Glasgow heeft gewoed en de schade bedraagt naar gissing twee millioen gulden. Van de kerk van St. Andties werd alleen het dak gedeel telijk vernield. De Spaansche kroon en Willem van Oranje. De uitdagende trots waarmede de koningin- regentes van Spanje de Cortes bij het uitbreken van den oorlog heeft toegesproken, zou Isabella van Castilië, Karei V of Philips II geen oneer hebben aangedaan. Toch waren «leze vorsten geen voorvaderen van de koningin-regentes, een feit waar Fredeiie Harrison in de Times de aandacht op vestigt. Daarentegen stamt de koningin-regentes van Spanje in rechte lijn af zoowel van Willem don Zwijger (door Char lotte van Bout bon) als van Elisabeth Stuart en van Maria Theresa. Vreemd dat een afstammelinge van Willem van Oranje nu het wereldrijk van Philips II moet verdedigen tegen afstammelingen van Engelschen en Nederlanders, die haar door oorlog en slechte regeering uitgeputte koloniën vrij willen maken van het moederland. Beleefdheid. Sedert eenigen tijd verschijnt te Culemburg een blad Tabaksnieutos, eene uitgave van de stoom tabaksfabriek der firma M. Hijmans Jzn. aldaar, 't Is een reclamecourant dier firma, maar desondanks zeer leesbaar. Wy drukken hier onder een en ander uit dat blad over betreffende Beleefdheid". Ook niet-tabakverkoopers kunnen daar hun voordeel mee doen. Aldus: Er zijn nog maar te veel menschen, die niet begrijpen, dat zaken doen geen filantropie is. En dan laten we nog in 't midden, of 't ge tuigen zou van edelmoedigheid, wanneer men in weldoen verontschuldiging vindt voor on- heuschheid. Wij laten niet reizen, en we loopen dus geen gevaar dat onze reizigers minder aangename ervaringen opdoen. Maar toch achten wij het niet overbodig, daarover eens iets te zeggen. Waar is 't, dat de vele reizigers een plaag zijn voor iemand die zijn tijd noodig heeft. Maar even waar is 't, dat dit niemand het recht geeft een reiziger lomp le behandelen, zooals maar al te veel voorkomt. Een reiziger is iemand die zaken komt doen iemand die zoowel Uwe belangen als die van zijn patroon in banden heefthet is niet iemand, die komt bedelenniet iemand, dien gij het recht hebt onheusch te behandelen. Gij zijt een slecht koopman, wanneer ge dat over het hoofd ziet. Gij als kooper staat volstrekt niet hooger dan iemand die iets te verkoopen heeft, nog in 't midden latende dan, of hooger staan niet eerder verplichten zou tot wellevendheid. Wanneer de verkooper zijnerzijds de goede vormen iu acht neemt, kan 't u niet passen tegenover hem blijk te geven van minder wel levendheid. Bedenk dit ook wanneer er een" reiziger bij U komt van een onzer concurrenten. Jaagt hem niet de deur uit met onheuschheid, maar staat hem te woord, zooals U dit ons doen zoudt. Vertelt hem dat U Culemborgsche tabak vet koopt, en als U er tijd voor hebt ziet desnoods zijn monsters eens in. Vindt u geen aanleiding bij hem te bestellen, in ieder geval blijft U zoo toch op de hoogte, en U wint aan kennis. Dit is 't, wat een goed koopman doet. Af en toe gelukkig vrij zeldzaam ont vangen ook wij een bewijs van onjuiste opvat tingen, waarbij de koopers zich gerechtigd achten eenige zorgeloosheid in hunne correspon dentie aan den dag te leggen. Wij vinden 't zeer aangenaam, wanneer U ons tabak bestelt, om een voot beeld te noemen maar dat bestellen van tabak geeft U volstrekt geen aanspraak op onze dankbaarheid, U be stelt bij ons, omdat dit in uw voordeel is, niet om ons genoegen te doen. Wij waardeeren Uw vertrouwen, en U be hoort onze wijze van zaken doen te waardeeren de waardeering behoort wederzydsch te zijn. En zonder dat, is er een goed koopman te weinig. Wij hopen, dat bovenstaande regels er iets toe zullen bijdragen, om by enkelen juistere begrippen ingang te doen vinden, en hen te overtuigen dat koopmanschap alleen bestaan baar is mèt gezonde begrippen van behoorlyke wellevendheid. Snuif. Het verbruik van snuif neemt voortdurend af; daarvoor behoeft men niet eens vakman te zijn, om het te welen. Toch schijnt men in Amerika nog eene toe komst te zien in het fabriceeren van snuif. Er is te New-York eene maatschappij opge richt, the Atlantic Snuff Co., met een kapitaal van maar eventjes 10 millioen dollars 25 millioen gulden), die zich voorstelt de geheele wereld van snuif te voorzien. Of de aandeelen geplaatst zijn, weten wij niet. Mocht een van onze lezers uitzien naar eene goede geldbelegging, dan zouden we er wel eens naar willen informeeren misschien is er voor geld en goede woorden nog een aandeeltje te krijgen Het spreekt van zelf, dat de directeur- optouwzetter van deze grootsche onderneming door verscheidene reporters geintervieuwd is. Het spreekt óók van zelf, dat de man vol hoop is, en groote winsten verwachten doet. Wie de winst op zal strijken, en wie die be talen zal de aandeelhouders of de consu menten wordt niet vermeld. By deze gelegenheid is tevens verteld, dat snuif eigenlijk niet is om te snuiven; vau daaruit beschouwd krijgen we méér vertrouwen in de onderneming. De snuif die men fabriceeren wil, zal in hoofdzaak moeten dienen als middel tegen de motten. Dit is dan zeker wel de grootste premie, die ooit gpsteid wer.l op het verdelgen van schade lijk gedierte. In Amerika doen ze toch alles in 't groot 1 Voor zoo'n vijf en twintig millioen motten- vergif; dat is lang niet mis, neen lan<* niet 1 Overigens, 't idee is niet nieuw. Zy 't ook op meer bescheiden schaal, bij ons vond 't al langer toepassing. Wij kennen een nsnuifjesman", die er zyn specialiteit van maal.teen vijand van motten en van schimmel. En hij heeft nog dit voor: hij werkt met eigen kapitaal, zijne snuif is van een zeldzame kwaliteit, en hij presenteert ze gratis, ter wille van het goede doel. (Taba/csnieuws.) Faillissementen. Uitgesproken: '23 April Jacobus Franciseus van Gijzen, winkelier, Tuinderstraat 70 te Rotterdam. Rechter-commissaris mr. J. F. van der Lek de Clerq. Cur. mr. M. M. van Valkenburg. 20 April. Jan Giskes, kruidenier en venter in kruidenierswaren te Zaandam. Rechter-comra. mr. J, de ('lercq van Weel. Cur. mr. Johan Spoor. Opgeheven: Het faillissement van J. Jansen, koffiehuishottder, Wagenstiaat G8 te 's-Gravenhage Cur. mr. B. J. U. Zubli, SCHEVEN1NGEN, 27 April. In het laatste etmaal zijn alhier met versche visch voor den wal gekomen 3 loggers en 9 bomschuiten Tarbot gold f6 tot f8, griet fl tot f 1.75, tongen CO tot 80 c., kabeljauw f0.75 tot f 1.50 per stuk; binnenlekschol f3.25 tot f5.95, braad f2 50 tot f5 en zeehanen f2.75 tot f4 per mand. IIMU1DI.N, 27 April. Heden kwam hier 1 sloep binnen met 200 kabeljauwen, enkele heilbotten, wat rog en vleet, en 1 kotterlogger met 50 tongen, enkele tarbotjes gtiet, 4 mandjes midd en 8 mandjes kl. schol. Verder 70 schuitjes met 20CO tongen, enkele tar botjes griet, 1020 mandjes kl. schol. Er werd be taald voor groote tong 40CO c., middel id. 2030 c. kleine id. 1015 c tarbot f 47, grietjes f 1.502, heilbot f3 10, rog en vleet 30 c.f 1, levende kabel jauw 80—90 c., alles per stuk; midd schol f 44.50, kleine id. f'2.252.50, schar f075 I, alles per stuk. Hoogwater tc Schiedam. April 29 v.in. 9.34 n.nt. 10.08 30 10.43 11.25 Zon en .liaan. /.onsopgni.g April 29: 4.33 v.m. ondergang 7.22 n ir, 304.33 7 '23 Eerste kwaitier '29 April. Volle Maan 6 Mei. PARIJS, 27 April. Tarwe. Loopende maand fr 32.55, Mei fr. 32.50, Mei/Juni fr 32.25, 4 mnd. v. Mei fr. 31.40, Juli/Aug, fi. 30.25, 4 laatste mdn fr. 26.vast. Rogge. Loopende maand fr 20.50, Mei fr. 21, Mei'Juni fr. 21.25, 4 mnd. v. Mei fr 20,25, Juli/Ang. fr. 18.50, 4 laatste mdn fr. 17.kalm. HAMBURG, 27 April. Petroleum loco 5 35, brief, dito -.geld, Spiritus per April 25%, Mei/Juni 25%. Stemming; kahn. BUDAPEST, 27 April. Tarwe zwak LONDEN, 27 April. Granen zeer vast. Eng. Tarwe 2 sh vreemde Tar-'e nu en dan 1 shtonde Mais 1 a O/s sh., Amerik, Mixed Mais 9pal sh., Gerst 6 p. hooger. BRUSSEL, '27 April. Tarwe en Mais fr. 1 hooger. Amerikaausche Goederenmarkt. NEW-YORK, 27 April. Tarwe April. Mei. Juni. Juli. Sept. Dec. 27 April.123 101% 90 87% 26 121!/,100% 89% 87% 25 116%99% 89% 88 Maïs. April. Mei Juni. Juli. Aug. Sept. 27 April. 38%39% '26 387/g39%40% 25 38%39% Aanbestedingen. Bij de op 27 April te Amsterdam gehouden aanbe steding door het departement van koloniën werd o, a. ingeschreven van 41.600 L. jenever door de Ned. Gist en Spiritusfabriek voor f 7567.04. A O E N O A. Apr. 28. Gr. Schouwb. Rotterdam, Cyrano de Bergerac, 8 uur. 28. Doopsgezinde kerk, Rotterdam, Kerk- Concert, 8 uur. v 29. Gr. Schouwb., Rotterdam, De slechte Herders, 8 uur. s 29. Tivoli, Rotterdam, Joseph in üothan, 8 uur. 29. Gebouw v. Kunst, en Wat., 's Bage, Cyrano de Bergerac. 30. Gr. Schouwb. Rotterdam, Ned. Opera, Lohengrin, 8 uur. Mei 3. Doele, Rotterdam, La Damnation de Faust, Gemengd Koor, 8 uur. Te Rotterdam-, eiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur Flora, Cooistngel, 8 uar.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6