bïnnenlajïö. Stilten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Knust en Wetenschap. Reefit zak e n. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. S PORT. Gemengd Nieuws. Door verschillende Staten zijn nog neutrali- teitsverklaringen gedaan, zelfs door China en Ha'iti. Portugal zal morgen waarschijnlijk die verklaring afkondigen. Gemengde Mededeelingen. De Parijsche bladen die in betrekking staan tot den generalen staf beweren dat de leden van den krijgsraad vast besloten zijn in het proces-Zola volkomen licht te verspreiden over de Esterhazy- en de Dreyfus-zaak. vooral om te bewijzen dat zij Esterhazy niet konden ver- oordeelen. De president en het openbaar ministerie zullen daarentegen het proces bepalen tot de vraag of Zcla het bewijs kan leveren dat de krijgsraad op bevel heeft vrijgesproken. Een tweede .aanklacht tegen den oud-minister president van Oostenrijk, graaf Badeni, is in de Kamer voorgesteld door een socialist Daszinski. Het betreft het steunen van de Reichsvuehr, een onder Badeni's bewind officieus blad, met f 300.000van dit bedrag werd door von Gautsch en later door graaf Thun de betaling geweigerd. Het republikeinsche lid der Italiaansche Kamer Antonio Delaurenzana heeft zich om tot nu toe onbekende redenen van kant gemaakt. Sir Philipp Currie, die als Engelsch gezant naar Rome is overgeplaatst, heeft den Sultan reeds zijn terugroepingsbrief overhandigd. De Koninginnen. De Koninginnen hebben Dinsdag te Cannes, in de Duitsche kerk, de inzegening bijgewoond van het huwelijk van prins Christiaan van Denemarken, zoon van den kroonprins, met prin ses Alexandrine van Mecklenburg. Beide zijn verwanten van Koningin Wilhftlmmaprins Christiaan als achterkleinzoon van prins Frede- rik der Nederlanden, prinses Alexandiine als kleindochter van wijlen prinses Sophie, groot hertogin van SaksenWeimar. Een groot aan tal vorstelijke personen waren by de plechtig heid tegenwoordig. Inhuldigingsfeeiten. Met het stoomschip Salak, van de Rotter- damsche Lloyd worden, naar het 27. D. mede deelt, eerstdaags verwacht drie iniandsche hoof den van Java, namelijk prins Ario Malaram, Moerremo Winoto en Raden Ma- P uidje Poespo Asmodjo. Deze aanzienlijke Jat,mmi komen naar Nederland, om de inhuldiging van H.M, de Ko ningin bij te wonen. Hunne reis hierheen is vervroegd, ten einde vooraf eenigszins aan het klimaat te gewennen. De beide eerstgenoemden hebben den rang van luitenant-kolonel in het Nederlandsch-Indische leger. Prins Ario wordt op zijn reis vergezeld van een zijner zoons. Uit Indië verneemt men, dat ter gelegen heid van de inhuldigingsfeesteo vele aldaar gevestigde Nederlandsehe families de reis naar Nederland zullen maken of reeds op weg daar heen zijn. Ook onder de iniandsche grooten is het ver langen om bij de plechtigheden in Nederland in September a. s. tegenwoordig te zyn groot, maai de Indische regeering is in dit opzicht niet zeer vrijgevig, met het oog op de aanzienlijke kosten, en beperkt de uitzendingen zooveel niogelyken zeiven de kosten van de reis eu het verblyf in Nederland te betalen, dst is eene weelde, die niet alle Indische vorsten zich kun nen veroorlovenvooral omdat hun rang, in verband met den adat, zekere eischen stelt, die niet strekken om de kosten te matigen. By gelegenheid der feesten te 's-Graven- hage zal de gevelzijde der Rijksgebouwen, inbegrepen het lokaal der Eerste Kamer, welke aan den Vijverkant uitkomt, langs hare geheele uitgestrektheid van Staatswege gëillumineeid worden. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs gekozen over de ontwerpen tot uitvoering van art. 187 der grondwet de heeren Nolens, Willinge, Lohrnan, Drucker en Hartogh; over de overeenkomst met de maatschappij Zee land (maildienst) de heeren H. van Asch vao Wyck, Harte van Tecklemburg, Heldt, van Gijn en Van Karnebeek en over het ontwerp be treffende den Noord-OosW Locaalspoorweg de heeren Roessingb, Smidt, Schepel, Smeenge en Van Dedem. De oorlog. Blijkens mededeeling van den consul te Port Mahon is de toegang dier haven doorliet plaat sen van torpedo's gevaarlijk. BFykens nadere mededeeling van den Ameri- kaan.-chen gezant strekt de blokkade, bedoeld in bet bericht der Nederl. Staatscourant van 24 dezer, zich uit tot al de havens aan de Noordkust van het eiland Cuba tusschen Car denas en JBahia Honda, deze twee havens inbe- grppen. De blokkade is alzoo aangezegd van al de bovenbedoelde havens, mitsgaders die van Cien- fuegos op de Zuidkust van Cuba. St. Ot. De nieuwe kathedraal te Haarlem. Haarlem zal, zooals men weet, eerlang een nieuwe kathedraal krijgen. Drie jaar is er reeds aa dit werk gebouwd, en een klein gedeelte zd Maandag a. s. geconsacreerd kunnen worden. De bouwmeester, de heer Jos. Cuypers heeft onlangs te Haarlem een voordracht gehouden over dit werk voor de leden van de »Kath. leesvereeoiging", en heeft daarbij de voornaamste beginselen, volgens welke dit gebouw ontworpen is, uiteengezet. Een speciaal Gothisch monument zal het niet worden, o. a. niet omdat op duizend meter afstand de oude St. Bavo staat, en het een parodie zou zijn geweest dit wonderwerk te kopieeren, aldus zei de heer Cuypers. De lengte is 100 meter, waarvan 60 meter voor de parochiale kerk. Die lengte is niet van de grootste, doch men heeft nu dit voordeel dat het gedeelte voor de parochie bestemd geheel met de stem beheerseht zal kunnen worden, iets wat vooial in oude kerken, o. a, in de St. Jan, niet het geval is. De spanning van de kerk zal 13 meter worden. De oude ke: ken hebben meestal geen grooter spanning dan 12 meter, de St. Jan en de Keulsche Dom hebben 12.60 meter span ning. Tusschen de zuilen komt een groote ruimte van 10 meter. Door het plaatsen van twee torens zal de supe rioriteit dezer kathedraal boven de parochie ker ken worden aangeduid, die in ons land gewoon lijk maar den toren hebben. Achter het hoofd altaar worden zeven kapellen gebouwd (zeven, bet mystieke getal). De nieuwere wetenschap heeft het mogelijk gemaakt de dakbedekking zwaarder te doen zijn, zoodat zij meer kan dra gen dan die van middeleeuwsche kerken. Op liet kruispunt staat dan ook in plaats van een angelustorentje een massieve koepeltoren. De kerk wordt gebouwd van baksteen. Nu de tegenwoordige industrie het middel gevonden heeft om baksteen te verglazen en ze te maken in alle tiuten en vormen, verdient het bezigen van dit vaderlandse!) materiaal verre de voor keur boven den natuursteen, die onze voorvaders gebruikten in navolging der Franschun, van wie zy hun kunst geleerd hadden. Voor de inwendige tegels worden ook de producten van de Nederlandsch terra-cotta- en biscuit-nijver heid gebruikt. Het terra-cotta komt van de Hernhutter gemeente te Zeist. De heer Cuypers had dit bak werk tevergeefs in Engeland gezocht. Bui- teulandsch werk bleek ter plaatse aangebracht, niet zoo goed te voldoen als dat der Nederl. industrie. Wat de keuze van het terrein betreft, het nog weinig bebouwde deel van de Leidsche- vaart 25 jaren lang is er naar gezocht. De bouwmeester heeft de overtuiging, dat het nu gebezigde uitmuntend is, omdat de omgeving voortdurend zal verbeteren en toch de kerk aan alle zijden vrijlaten, zoodat het koor eeuwen lang zichtbaar zal blyven, beter dan dat van den Ulrechtschen Dom of de St, Jan. De burgemeester van Amsterdam zal ver moedelijk na de Inhuldigiogsfeesten eervol ont slag aanvragen. Als burgemeester van Den Haag wordt o. m. genoemd rrrr. W. J. Snouck Hurgronje, school opziener, lid der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. De heer Snouck Hurgronje moet reeds een vorige maal zijn aangezocht, doch toen hebben bedankt. Thans zou hij zich, vol gens de Residentiebode, beschikbaar hebben gesteld. In aansluiting aan liet bovenstaande verne men wij, dat mr. Snouck Ilurgrooje deze week, op uilnoodiging van den minister van binnen- landsche zaken, rnet dezen een conferentie heeft gehouden. Aan den heer E. van IJseldijk, die als stationschef te Haarlem aftreedt, werd gisteren door inwoners dier gemeente een album met enveloppe overhandigd. OVERSCHIE, 29 April. Gister navond gaf de Zangvereeniging „Excelsior" in het lobaal van den heer J. Braat haar 13de uitvoering, met welwillende medewerking van den heer J. van Eek te Rotterdam, die de pianobegeleiding op zich had genomen, en behalve een Fantaisie uit de „Freiscbutz", in ver- eeniging met den directeur, den heerP. F. Bokhorst twee nummers voor piano en viool gaf, die zeer in den smaak van het publiek vielen en onberispelijk werden uitgevoerd. Het koor zong de verschillende nummers van het programma zuiveren met de juiste voordracht, ze gaven blijk van een ernstige en degelijke instudeering. De beide quartetten, het mannen- en het gemengde quartet, mochten met han nummers „Mijn wenschen „Een huisje Ulcen" veel bijval verwerven. In de tweede afdecling bracht het tooneelstukje „Door moeder geholpen" de lachspieren van bet publiek nog al eens in beweging, vooral daar door sommigen met een voor dilettanten uitstekende vaardigheid werd gespeeld. Dat bij het bal de heer C. G. Mulder uit Rotter dam balletmeester was, zegt genoeg aangaande de gezelligheid en opgewektheid er van. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 29 April. Per telegraaf.) Voorgesteld werd Dinsdag a.s. te 11 uur de defi nitieve Marine-begrooting te behandelen. Daartoe werd besloten en tevens om daags na afdoening dezer begrooting, de regeling van den leerplicht in de afdeeling te onderzoeken. De Kamer ging uiteen tot Dinsdag, Bij Kon. Besluit is de le-luit. M. J. Doppenberg, van den staf der infanterie, werkzaam als leeroar bij de K. M. Academie, met ingang van 15 Mei 1898, op zijn verzoek, voor den tijd van twee jaren op non activiteit gesteld, buiten bezwaar voor de schatkist. Met ingang van 1 Mei 1898 is benoemd tot derde observator aan de sterrenwacht te Leiden, A. Panne- koek, aldaar. Wij vernamen dezer dagen bij geruchte, dat twee onzer stadgenooten, de heeren dr. J. Endtz en H. A. M. Roelants Jr., eene toepassing ge vonden hebben voor kleurenfotografie, welke voor de wetenschap van onberekenbare waarde kan worden. Genoemde heeren houden echter hun vinding nog strikt geheim zoodat wij tot onzen spyl voor het oogenblik niet in slaat zijn onzen lezers nadere bijzonderheden mede te deelen. Binnen enkele weken hopen wij echter daarop nader terug te komen. Wel kunnen wy reeds nu mededeelen, dat enkele bevoorrechten, waaronder eenige Leid- sche hoogleeraren en verschillende doctoren, die de genomen proeven gezien hebben, een parig in hun lof over het uitmuntend geslaagd experiment waren. Gisteravond was aan de vischmarkt aange voerd 1 partij scholde prijzen waien vau f 0.20 tot f 0.50 per koop. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aange voerd 7 partijen schol, tong en grietde prijzen waren voor schol van f0.20 tot fl.25, tong van f 0.60 tot f 3.50, griet van f 0.80 tot f 2.40, per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd i 28 April. H. Plooij, 27 jaar en G. Pistoor, 23 jaar. A. Soelers, 52 jaar en A. M. van der Hoeven, 58 jaar. A. J. de Jonge, 27 jaar en G. van Woerkom, 24 jaar. E. H. Gabel, 28 jaar en J. C. Scheurkogel, 24 jaar. H. van der Stoep, 55 jaar en H. M. Brouwer, 32 jaar. D. Th. Schouten, 26 jaar en I. C. Zeilstra, 24 jaar, E. Mulder, 31 jaar en M. M. W. de Koning, 26 jaar. Geboren 26 April. Willem, zoon van A, Kok en C. van Kapel, Lange Kerkstraat. 27 April. Andreas Marinus, zoon van B. van Harmelen en J. M. Sluijters, Kinderbuurt. 28 April. Johanna Jacoba Theodora, dochter van J. Th. van den Heuvel en J. E. vanBeek, Nieuwstraat. Nicolaas Wilhelmus, zoon van N, W. Doorn en J. Noordam, Paralelstraat. Pietje Maartje Margrietha Johanna, dochter van D. van derTholen en N. Elderkamp, Ploegstraat. 29 April. Catharina Johanna, dochter van J. B. Vasseur en K. Moo'y, Koor der straat. Gisterenavond Vergaderde alhier de Kuipers- Oranjevereeniging in liet lokaal »Liefde en Vrede." Als onderwerpen stonden op de agenda: Mededeelingen en voordrachten. De mededeelingen waren dat de vereenïging met het a.s. feest een eigen muziekkorps zal hebben. De voordrachten waren van den heer D. v. d. Heul. Spr. besprak eerst de geschie- deuis der gemeente Vlaardingen vanaf de vierde eeuw tot op heden; vervolgens droeg spreker voor het Noodsein van Coppée en na de pauze Napoleon Bonaparte, een Studentenmaskerade en Beneden en boven. Van het publiek viel den spreker een daverend applaus, van den voor zitter een welgemeend woord van dank ten deel. Zondag 1 Mei a. s. zal in het café ïde Gouden Leeuw" alhier voor de Sociaal-demo cratische Arbeidersparty als spreker optreden de heer J. A. Fortuijn van Amsterdam met het onderwerp: Achturige Arbeidsdag. In de jongste algemeene vergadering van het ge nootschap Pulebri Studio te 'e Gravenhagc, bracht de president ter kennis van de leden, dat de leening groot f 100.000 voor het nieuw genootschapsgebouw, Lange Voorhout 15, volteekend is. Yolgea de Figaro is het succes van Eleonora Duse te Lissabon verbazend groot geweest. Men heeft een blad van één nummer, gedrukt, La Duse, dat aan de actrice is aangeboden, en een marnieren plaat ter herdenking aan haar gastvoorstollingen inden schouw burg aangebracht. G. Yan Deth, de bekende Neerbosch-man, werd Woens dag te Amsterdam, na zijn aankomst uit Amerika, gevangen genomen, ten einde drie vonnissen te ondergaan van de rechtbanken te Amsterdam, Middel burg en Breda, wegens belcediging. Hij is in verzet gekomen tegen het vonnis van Amsterdam en voor- loopig ontslagen12 Mei komt zijn zaak voor. Evajsg. Lüthersche Kerk. Aangenomen het beroep te Dordrecht door ds. J. H. Grottendieck te Maastricht. Hoooeb Onderwijs. Utrecht. Cand. ex. theol. 2: J. A. J. Wcntink. Amsterdam. Doctoraal examen in de geneeskunde J. Prins Visser en theoretisch apothekers-examen J. de Gast en M. C. Koldewijn. Met allen spoed wordt in het Belgisch grensdorp Esschen aan vijf groote quarantaine-stallen gearbeid. Twee spoorlynen zijn er van het station heen gelegd, zoodat het den Belgischen minister van landbouw ernst schijnt te wezen om het vee, uit Nederland ingevoerd, aan de grens tien twaalf dagen in quarantaine te houden. Indien de stallen gereed zijn, zullen vijf- i. zeshonderd stuks vee gestald kunnen worden, terwijl er nog een afzonderlijk gebouw is voor verdachte dieren. Jaap Eden is zich op bet oogenblik met Henri Cissac e. a. aan het trainen op de baan van het Chester-park te Cincinnati. 14 Mei keert hij naar New-York terug, om te rijden bij de opening van het seizoen in Ambrose-Park, Voordat hij weer naar Frankrijk terugkeert, zal hij uitkomen tegen Eddie Dald, Earl Kiser, Tom Cooper en dc beste sprinters van Amerika. Bovendien zullen Jaap e. a. waarschijnlijk rijden tegen Major Taylor. Deze matches worden verreden in manches van 1 mijl. Er is dus werk genoeg aau den winkel. Naar men uit New-York schrijft, hebben Charles Murpdy en E. E. Anderson met de „Long Island Railroad" een overeenkomst aangegaan, waarbij deze maatschappij een harer nieuwe locomotieven beschik baar stelt als gangmaking voor een aanval op hel mijl-record. Er zal een houten baan gelegd worden tusschen de rails, en wel over een afstand van 2 mijl. Vrecselijke toestanden. In de Noordzee is een schip vergaan, een logger van Maassluis, de Johanna, schipper Jacob Visser, van den reeder W. van Buuren. 13 menschen zijn bij deze zeeramp omge komen. Van deze is er éen die vrouw met 8, éen die vrouw met 5 kinderen heeft, éen is pas getrouwd, 2 waren broers, enz. enz. Kortom een breede schaar van nabestaanden blijft on verzorgd achter. Ons werd hieromtrent medegedeeld dat de menschen van deze bemanning een loon ver dienden van drie gulden, zegge f3per week! Maar dat zijn, als dat zoo werkelijk is, dan toch eenvoudig schrikwekkende toestanden, die ook den meest hartelooze het bloed naar het hoofd moeten jagen. Misschien weten onze Vlaardingsche vrienden ons daarover meer te vertellen. Tolksbanier). Ken avontuur van Jaap Eden. De Spaansch-Amerikaansche oorlog is oorzaak geweest van een avontuur aan Jaap Eden en zijn vriendjes overkomen. Toen zij eenige dagen geleden nabij Key-West langs de kust van Flo rida een zeiltochtje maakten in een 5 tons jacht, werden zij plotseling door een Spaansehe tor pedoboot nagezet die hen als spionnen beschouwde en naar Havanna opbracht, ondanks hunne ver zekeringen dat zij vreemde wielrijders waren. De schuld lag volgens Jaap Eden aan Gou- goltz, die ais stuurman zoo'n prachtige gegai- loneerde zeilpet ophad, dat de Spanjaard hem als een zeeofficier van hoogen rang beschouwde. Eeu bericht uit Havanna meldt later De Franschen D. Lamberjoek en Cessoe, de Zwitser Gougoltz en de Hollander J. Eden, op de kust van Florida gevangen genomen door den torpedo-boot Qracia deDiosno. 19, commandant Penafiel, zijn door generaal Blanco vrijgelaten en mogen met het Fransche schip le Bon Pasteur naar Charleston vertrekken. Ken vondst. Jaren geleden werd te Oudkarspel een kauon- 'viel gevonden. Men is toen wel naar meer gaan zoeken, doch men heeft niets kunnen vinden. Verleden Zaterdag echter vermaakten eenige jongens zich met slootjespringen en stieten daarbij met den springstok op een klinkend voorwerp, dat eenigermate in den walkant zichtbaar was. Het bleek te zijn een kanon en weegt bij schatting 500 KG. Boven het zundgat ziet men het Nederlandsche wapen uit den tyd der Republiek een gekroonde leeuw met bundel van zeven pijlen in den linker- en een hori zontaal liggende sabel in den rechtervoorpoot. Daaromheen de bekende zinspreuk: »Con- cordia-Res-Parvae-Crescunt." Rondom de dikste afmeting van den loop leest men den naam en de woonplaats van den fabrikant, benevens het jaartal: Joh. Muritz. Fee. Hagae. Ao. 1779. De tand des tijds heeft er nog weinig invloed op geoefend, en als men er tegen slaat, klinkt het als een klok. Onweders. Volgens mededeelingen, aan het Kon. Meteoro logisch Instituut te Utrecht in 1897 gedaan door hen, die zich met het waarnemen der onweders op verschillende plaatsen van ons land belast hadden, werden in 189.' 34 menschen door den bliksem getroffen, waaronder 21 met doo- delijken afloop; 39 runderen, 7 schapen, 14 paarden, 1 geit, 11 varkens, 1 hond en 61 kippen werden door den bliksem of door den daardoor veroorzaakten brand gedood10 hooi bergen en 145 gebouwen van onderscheiden aard werden getroffen; hieronder waren 21 kerkto rens, 12 moléns en 5 schoorsteenen. Het aantal getroffen boomen bedroeg 58 en 14 maal werden teiephoon-, telegraaf- en andere electrische toestellen en geleidingen door den bliksem beschadigd. Bij 17 der vermeide sterf gevallen wa« het gebouw van een afleider voor zien; er ontstond dan geen brand of de schade was betrekkelijk gering, behalve in 2 gevallen, waarbij niet was uit te maken of de afleiders voldeden aan alle eischen, die men tegenwoordig rneent te moeten stellen. Elkander in den dood gevolgd. Woensdagmorgen had te Leeuwarden eene

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2