BINNENLAND. Uit dc Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. IN G E Z O N D E N\ Laatste Nieuws. lie Koninginnen. Router seint uit Pisa, (int de Koninginnen aldaar gisteren om half drie van Genua ?ijn aangekomen. Oin vijf uur zijn ii. II. II. M. naar Florence vertiokken. Uit Genua wordt gemeld dat de Koningin nen ile voornaamste kei ken en ander gebouwen bezichtigd hebben. Vervolgens gingen Hare Ma jesteiten na ir de haven, waar juist de Prinses Sophie gereed lag om r.aar Batavia te vei trekken. De bernanniug hief het volkslied aan en juichte, en de Koninginnen wuifden met den zakdoek. Train Rotterdam-- Iloekselic waard. Men bericht ons nader omtient de opening van genoemden tramweg (zie ook ons Derde Blad): Tot do gen no dig de autoriteiten behoorde ZEx. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid C. Lely, de secretaris-generaal van dat ministerie jhr. Mr. G. de Bo«eh Kemper, de administrateur van denfd. Handel en Nijverheid van de Prov. Walorsiaaldienst, chef van de afdeeling Mr. J. C. de Marez Oyens, de Commis saris des Konings in de provincie Zuid-Holland Mr. C. Fock: van Ged. Maten de Idi. gedepu teerden Mr. C. JE. graaf van Byhmdt. Mr. A. A Grena de Jongh, Mr. P. I.. F. Blussé, Mr. D. van Wee! en de griffier Mr. F. II. J. Tavenraat; de leden der Tweede Kamer der Staten Gene raal de li li Mr. G. J. Goekoop, D. de Klerk, Mr. II. P. Mees R.Azu. en Mr. K. E. van Raalte; het lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal II. Muller Szo.. de oud-Minister van Wa terstaat, Handel en Waterstaat Mr. Ph. W. van der Sleydon: de heer F. B. s'Jacob, burge meester van Botterdam met de wethouders de hh, jhr. F. van Cillers en A. deMonchyende heer G. J. de Jongh, directeur der gemeente werken te Rotlef dam; de hh, A. Plate en Mr. Th. Reepmaker, voorzitter en secretaris der kamer van koophandel en fabrieken te Rotter dam, en de heer Ary Smit, oud-lid der 2de Kamer. Te 9.01 arriveerde de trein met genoo- digden uit 's-Hage aan liet station Beurs waar zij tloor het college van commissarissen werden ontvangen en naar de gereedstaande omnibussen werden geleid die hen naar de plaats van vertrek vervoerden. OVERSCRIE, 30 Aprii. Dc hoer J. Gispeu to Amsterdam, die het beroep naar de Gereformeerde Kerk alhier heeft aangenomen, is door de classis Rotterdam der Oer. Kerken tot de evangeliebediening toegelaten, zoodat genoemde kerk weldra weer een predikant zal bezitten. DELFT, 29 April. In dc gisteravond gehouden vergadering van de besturen van 17 vcrcenigingen zijn tot uitvoerend comitd voor een te bondon optocht hij dc inhuldigingsfeestcn gekozen dc hoeren J. II. Koert, J. Admiraal, J. C. Kramers, W. Keereweer Jr., L. II. J. Ekhardt, W. C. Spendel, F. J. van der Wonde, N. Dobben en T. C. Vuurman. Met bet ontwerpen van oen plan voor den optoebt zijn belast dc hceren J. C. Kramers, F. J, van der Woude en F. W. Docker. Aan dc sub-commissio voor den optocht zal van deze besluiten kennis worden gegeven. De heer E. B. Kretzoin, vicc-consul der Nederlnn- nen to Tulcea (Rniueuié), is op verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Het vice-consulaat is opgeheven. C. J. Loncq. Heden is hier tor stede overleden na een langdurige ziekte, die hg met bewonderenswaar dige kalmte en gelatenheid heeft gedragen, een dier mannen uit de oude garde, die gedurende een arbeidzaam leven aan de stad zijner inwo ning vele diensten heeft bewezen, de heer O. J. Loncq. Christian!) Johannes Loncq was geboren den 23 Maart 1832 en bereikte dus den leeftyd van ruim 66 jaar. Hij was agent der Nederlandsehe Handel maatschappij en correspondent van de Neder landsehe Bank. Tot de openbare betrekkingen door den over ledene bekleed belmoren het lidmaatschap van de Commissie van Belmer der Fondsen, her komstig van de vernietigde gilden, en het regent schap van de Hofjes van Belois; voorts was hij vroeger lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, curator van het gymnasium, lid van den gemeenteraad tot het vorige jaar, toen hij om gezondheidsreden niet wenschte herkozen te worden, en wethouder dezer gemeente; terwijl eindelijk door hem vroeger de functie van diaken en kerkmeester in de Nod. Hervormde Gemeente alhier werd bekleed. Met den heer Loncq sterft een historische naam uit, daar hij geen mannelijke nakome lingen nalaat. Wij geven hieronder de volledige samen stelling van de commissie ter herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen, voor zoover het schattingsdistrict Schiedam betreft. Voorzitter is de heer R. A. Verploegh Chassé, burgemeester van Vlaardingen (benoemd door den^Minister van Finantiën)plaatsvervangend- voorzitter, de heer A. Knottenbelt, notaris te Vlaardingen (benoemd door idem)leden z'yn de heeren P. Huisman, wethouder te Maasland, (benoemd door Gedeputeerde Stalen van Zuid- Holland), plaatsvervanger voor dezen is de heer D. C. Maick, landbouwer te Zevenhuizen, (benoemd door idem), en IC. Sneijders de Vogel, timmerman en aannemer te Schiedam (benoemd door de arroridLsoinenls-rechtbank te Rotterdam), - - plaatsvervanger voor dezen is de heer J. Vormer, timmerman en aannemer te Schiedam (benoemd door idem). Wij maken onze lezers attent op de in dit blad vooi komende advertentie van de Olficieron- vereoniging, waarbij o. a. kennis wordt gegeven van den datum der ballotage voor bet lidmaat schap. Vrijdag a.s. zal van wege de afd. Schiedam der MU ter bevordering van Toonkunst eene Kamemniziek-Soiróe worden gegeven, toe gankelijk voor de leden der afdeeling en der zangvereeniging nEuterpe". Deze uitvoering komt in plaats van het ge wone concert der afdeeling. In een pand in de Kreupelstiaat was een roetaunlading in de kachelpijp, hedenmorgen te 8 vsur bij bet vuur-aanleggen mede in gloed geraakt, waarbij een krachtige rook werd ont wikkeld, die spoedig de buren samenbracht. Door de politie werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en het vuur met zout gedoofd, zoodat de samengeloopen buren zich weder met een lustig hart aan den arbeid konden zetten. Door de politie alhier zijn aangehouden twee negenjarige knapen, die gisteravond bij een smid aan den Singel door verbreking van een ruit lood hadden ontvreemd. Een paar veel belovende kinderen De ruim 4-jarige Adrianus Brinkman, wiens ouders wonen in de Adrianastraat 7, werd gisteravond om 7 uur door de moeder gemist. Tevergeefs weid overal gezocht en geïnformeerd, totdat de moeder hedenmorgen te 4 uur het lijkje van haar kirid ontdekte iu de moddersloot voor die straat. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren 27 April. Helena Hendrika, dochter van A. J. Dekker en J. W. Dormaar, Broersvest. 29 April. Goossen, zoon van J. van Win gerden en W. G. van Pouderoyen, Kleine Baan. Zeemanshuis. liet tweede verslag van het Zeemanshuis te Vlaardingen, van 1 Mei 18971 Mei '398-is verschenen. Hieraan is het volgende ontleend: Het zag er de eerste weken, wij kunnen gerust zeggen de eerste maanden, nadat de schepen in Mei en Juni 1897 ter haringvangst onze haven hadden verlaten, voor ouze leeders, zeelieden, kuipers en zoovele neringdoenden in de stad onzer inwoning alles behalve rooskleurig uit. Onbegrijpelijk lang, langer dan onze oudste schippers en matrozen zich nauwelijks wisten te herinneren, dat de laatste jaren de haring schepen op hun eerste reis in zee bleven, bleef de haringvloot uit en men zag haast geen matrozen, noch Ylaardingers, noch vreemden aan den wal. Dit drukte op alles en oefende ook natuurlijk, tijden lang, een nadceügen invloed uit op het bezoek van ons Zeemanshuis. En al kwam er later een gunstige wending, tech kon de schade der eerste weken en maanden niet worden ingehaald en het gevolg was, dat de meeste schepen, die ter haring vangst waren uitgerust, een of meer reizen minder hebben gemaakt, dan men gedurende de laatste jaren gewoou was. En nu, niettegen staande deze ongunstige tijden, staan wij aan het einde van dit jaar beschaamd en verlegen, daar toch, blijkens de opgadf van ontvangsten uitgaaf, de ontvangsten aan het buffet nog be langrijk grooter cijfer aanwijzen dan het vorige jaar. Wel werd er dit jaar door de bovenge noemde oorzaken een weinig minder gebruik gemaakt van de logeerkamertjes, maar toch was, over het geheele jaar, het bezoek in ons tehuis vooral van vreemde matrozen, hande laars, reizigers enz. grooter dan het eerste jaar. Waarlijk, dat hadden wij nu vooral, onder de ongunstigste omstandigheden der haringvis- sehery tusschen Juni en December, niet durven denken, noch verwachten. Het zooeven genoemde gunstig, veiblijdend verschijnsel is een bewijs te meer, gelijk dit reeds meermalen is herinnerd, in welk eene groote, toenemende behoefte het Zeemanshuis te Vlaardingen voorziet. In de drukste tydeu bleek telkens weer ons tehuis te klein te zjjn en het smartte ons wel eens, wanneer zij, die ons Zeemanshuis wilden bezoekenmoesten terugkeeren, omdat de benedenzaal soms zóó vul was, dat -zelfs eenige zeejongens nog een plaatsje zochten op de trap, die den weg wyst naar de tweede en derde verdieding. Van de schrijfkamer, waar gelegenheid gegeven wordt, om rustig een brief te schrijven, werd ook dit jaar zeer druk gebruik gemaakt. Niet minder dan 2800 brieven en briefkaarten werden er geschreven, terwijl onze steeds wakkere en zorgzame concierge, die in alles onze matrozen met raad en daad ter zjjde staat, heel «at postwissels in orde heeft gebracht, die naai moeder de vrouw of andere familiebetrekkingen moesten worden opgezonden. Gelukkig ontbrak hel ook dit jaar niet door vriendelijke gevers een geefsters aan allerlei lectuur, waarmede de leestafel steeds rijk is voorzien en waarvan door menigen bezoeker greiig gebruik woidt gemaakt. Eene oproe ping door ons indertijd in eenige christelijke bladen of andere couranten geplaatst om allerlei lectuur, in den vorm van preeken, tractaatjes, «Blijde boodschappen" enz. voor onze matrozen, wanneer zij aan boord hunner .schepen gaan, werd zóo gunstig en vriendelijk beantwoord, dat onze concierge in denslappen tijd eenige honderden rolletjes in gereedheid heeft gebiaclit, om daarmede onze schippers en matrozen bij het vei laten van onze haven ge lukkig te maken. Wij brengen hiermede onzen haitelijken dank aan allen, die ons, in deze, zoo heerlijk hebben geholpen. Al hebben wij, bij een terugblik op het jaar, dat achter ons ligt, niets dan stof tot danken, toch zal liet ons niet ten kwade worden ge duid, indien wij onze contribuanten te Vlaar dingen blijven verzoeken, onthoudt ons uwe jam lijksche, toegezegde contributie niet. Zoo gaarne zouden wij langzamerhand wenschen iets van onze schuld, die f750 bedraagt, aftedoen, terwijl bij de afsluiting der rekening over 1897 1898 nog eenige posten onbetaald moesten blij ven. Wij brengen, b*y dezen, onzen dank aan allen, die getoond hebben ons Zeemanshuis een goed hart toe te dragen. Onzen conciërge, die ook dit jaar met zijne vrouwen helpend perso neel, met ijver en toewijding de belangen van liet Zeemanshuis hebben behartigd, wenschen wij voortdurend kiacht, Infde en wijsheid van Boien toe, om in toenemende mate ons tehuis aan zijne bestemming te doen beantwoorden. Wij blijven den IIII. Hoeders en Schippers erkentelijk, die getoond hebben, dat zij het gaarne zien, dat hun volk bij voorkeur bel Zeemanshuis bezoekt en de schippers daar hunne afrekeningen houden. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 5493,62t/a en een batig saldo van f 12,72. Aan den heer J. Simons, stationchef van de H, IJ. S M. alhier, zijn dooi- de Vlaardingsche leedersen handelaars ten bewijzen van sympathie, bij zijn vertrek 2 prachtige schilderijen* ten geschenke gegeven. Aanstaanden Maandag des avonds 8lA uie zal in het lokaal «Liefde en Vrede" eene leden vei gachi! ing worden gehouden van wege de kiesvereeniging «Nederland eri Oianje". De ondeiwerpen zijn: 1. Rekening en ver antwoording van den penningmeester. 2. Verkie zing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftieding. 3. Voorloopige candidaatstelliug voor de Provinciale Staten. 4. Benoeming van afge vaardigden voor de Bondsvergadering. A. s. Donderdag des avonds ten 8 uur zal door de tooneelvereeniging Hoflandia" een uit voering worden gegeven in de zaal «Harmonie." Opgevoerd zullen worden «De laatste Stuiver," oorspronkelijk tooneelspel in één bedrijf door M. J. Gillissen, en «Hoe Tramps aan een vrouw kwam of de Kamerdienaar van Zijne Excellen tie," blijspel in 2 bedrijven door A. A. van den Stempel Jr. BURGERLIJKE STAND. Geboren 28 April. Hester, dochter van Z. A. Stolk en E. v. d. Linde, Wilhelminastraat.Rookje Cornelia, dochter van H. Doelman en M. Louter, Gedempte Waal. 29 April. Hendrik Kornelis Jacobus, zoon van D. v. d. VIis en M. Schenk, Iloofdlaab. Kornelis, zoon van A. de Wit en L M. Overveld, Vaartweg. Elizabeth Carolina, dochter van C. D. van Geest en M. A. Vos, Hoogstraat. 30 April. Jansje, dochter van W. v. d.Meer en J. v. d. Windt, Maasstraat. Neeltje Cornelia, dochter van J. de Willigen en J. Blijenburg, Kuiperstraat. In den Tivoli-Schouwburg te Rotterdam ging gisterenavond do première van Vondel'e „Joseph in Dothan". Dat een schouwburg-directeur dit drama uit den bloeitijd onzer letterkunde voor het voetlicht dorst brengen, was betrekkelijk een waagstuk, omdat het onzeker is of ook nog door het publiek van dezen tijd Vondels drama's geïnsceneerd kunnen worden genotenslechts de Ghijsbregt van Aemstel heeft zich duurzaam op het tooneel weten te handhaven en beeft eindelijk een zekerheid van bestaan erlangd, geworteld in eerbiedwaardige traditie. Het kan zijn, dat do welgeslaagde Antigone-opvoeringen te Am sterdam den Tivoli-directenr eene aansporing zijn govveest om een drama to doen opvoeren uit ónzen klassieken tijd. Die poging is welgeslaagd. Mot do grootste aan dacht heeft een zeer talrijk publiek gisterenavond geluisterd naar de Vondel-verzen, in het algemeen met groote liefde gezegd door de sprekende personen. Men kont den inhoud van dit drama, welks terrein beperkt is. In Genesis komt het roerende verhaal van Joseph's belaging en wonderbare redding in soberen eenvoud voor. Tot handeling geven do vijf bedrijven weinig aanleiding; des te moer wordt van de vertolking gevorderd. Mej. Sasbach was Joseph. Zij zeide do verzen met soberheid, niet zonder roering, soms ietwat to veel candenseerend, meestal buitengewoon te prijzen. Ruben, door Erfman vertoond, voldeed ons van de zeggende mannen het best; hij was geheel in zijn moeilijke rol, bezittende daardoor een zekere vrijheid, die hem voor eentonigheid behoedde. Genoemd verdient nog Bouwmeester als Simeon, al evenaarde hij Ruben niet. De andere vertooners waren zeer voldoende; zwak eenigzins do Rei der Engelen, de dames Beukers en MulderRoelofsen, Het publiek luisterde in dankbare aandacht, en deed door stemmig gepast applaus het -gordijn na ieder bedrijf halen, driemaal na het laatste. Moge „Joseph in Dothan" door voldoend bezoek op het répertoire kunnen blijven. Wij lezen 'n het Dagblad van Zuid-Holland en 's Oravenhage van heden Onze stadgenoot, do heer B, Verhallen, is niet slechts goed muziekdirecteur en musicus, maar ook oordeelkundig en practisch leider. Men mag van een dameszangkoor, als dat van „Euterpe" te Scheve- ningen, dat ten tweeden male gisteravond m de groote zaal van „Zeerust", voor het voetlicht trad. geenszins vergen, dat 't aan alle eischen van een' goed geschoold koor voldoe. Men mag zelfs veel bescheidener zijn en zich volkomen tevreden stellen, dat 't koor met zijn nog beperkto samenstelling treffende blijken heeft gegeven van een streven naar hooger, dut op den duur, wij durven 't met gerust heid voorspellen, zal worden bereikt. De tijd dat het koor, 't zwaartepunt van de con certen van Euterpe zal uitmaken, kan dan ook onder de hoede van Verhullen, niet zoo ver meer afliggen. Inmiddels verraadt het tact van den directeu°r om aan die concerten een krachtigen steun van buiten te geven, waarbij in de eerste plaats de heer Ver hullen zelf zich onderscheidde door zijn begaafd vioolspel in het Allegro cn Andante nit 't con cert van C. de Beriot, een Mazurka van Wieniawsky en eenige andere uitgezochte soli. Een lauwerkrans beloonde zijn spel, maar ook zijn toewijding aan de damesschare, welke hem tot haar gids heeft gekozen. De heer Verballen werd verdienstelijk geaccom pagneerd door^mej, Ph, Stortenbeker alhier. Netjes werd de heer Verhallen als solist terzijde gestaan door twee jonge dames-dilettanten, mej. C.' Drop en B. Wallings, die beiden in 't bezit van be koorlijke stommiddelen, met voorliefde eenige bekende en zeer in den sinaak vallende liederen voordroegen van F. Liszt, A. Spoel, Massenet eu Bohm. Het talrijk opgekomen gehoor schonk den gaaschen avond aan alle medewerkenden warme bijvalsbetui gingen. Het dameszangkoor, dat het eerste seizoen hiermede volbracht, heeft veler sympathie gewonnen cn wij zouden ons zeer vergissen, indien we niet meenden te mogen uitspreken, dat deze Verecniging in een bepaalde leemte heeft voorzien cn ouder Verhallen's wakkere leiding een schoone toekomst tegemoet gaat. Men wordt verzoold ele copy slechts aan ééne zijde te beschrijven. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veelge lezen blad. Ik erger er mij reeds lang over dat in onze stad, waarvan ik inwoner ben en waar ik, doordat ik vergunningsrecht betaal, op zware lasten zit, in dc omgeving van mijo café den goheelen dag bezoekers van allerlei aard in dc branderijen komen van ver schillende patrouns, in de eerste plaats wol Schie dammers. Maar meer bepaald komen driemaal per week de Duitsche muzikanten 'e morgens uit een andore ge meente eu hun eerste bezoek geldt dan etn branderij. Zou daaraan door de bevoegde autoriteiten of door de patroons geen paal en perk kunnen gesteld worden? Dankende voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij Een lid van de verecniging Vergunning". Ter 8e jaarvergadering van de Vereeniging »Moed, Beleid en Trouw", heden te 's-Graven- hage gehoudeo, wees de Voorzitter, generaal Verspijck, op de kranige wijze waarop het Indische leger straks tot nieuwe belangrijke krijgsbedrijven in Atjeh geroepen, die, naar hij hoopte, tot beëindiging van den oorlog mogen leiden zich by voortduring van zijn taak kwijt. Vooits deed hy bevredigende mededeelingen omtrent de plaatsing van ridders der Militaire Willemsorde beneden den officiersrang en het gunstig resultaat van de pogingen tot hulpver- ieeniog. Als commissaris van afmonstering te Amster dam had de lieer Wijnmalen 32 brave militairen, niet ridders der orde zijnde, aan .betrekkingen kunnen helpen. Voor ridders bestaat nog altijd gelegenheid zich op het Hofveld te Apeldoorn te vestigen omdoor bewerking van grond eigenaar van dien grond te worden. In de plaats van wijlen den heer A. C. Wertheim werd tot lid van het dagelijks be stuur gekozen mr, E. N. Rahusen te Amsterdam. De oorlog. De laatste berichten over Mantanzas, o. a. van den correspondent der W.-T. Herald die aan boord van een stoomboot dicht bij het Amerikaansche eskader was, bevestigen het feit dat de Amerikanen met succes de Spaansche forten hebben beschoten. Het is zeker, dat door de beschieting althans blijk is gegeven van de goede eigenschappen van het Amerikaansche geschut en van het juist pointeeren der kanonniers. De Amerikaansche regeering heeft acht groote stoombooten, gemiddeld 3000 ton metend ge charterd om troepen naar Cuba over te brengen. De commissies uit beide deelen van het Congres zijn het eens geworden over de marinecredieten en uitbreiding der vloot. Gevraagd worden 4 monitors en 16 torpedo-vernielers. Te Londen verneemt men daarentgen dat president Mc Kiuley en generaal Miles het eens zijn geworden om eerst een zeeslag af te wachten voordat zij troepen naar Cuba zenden, die intusschen gereed gehouden worden. De expeditie ter uitrusting der opstande lingen zal, naar het thans heet, Dinsdag van Tam pa vertrekken. De Duitsche boot Eemus, van Hamburg naar Baltimore, liep gisteren te Kingston, op Jamaica,' binnen 'en zette daar 441 Duitsche, Cubaarische, Britsche en Amerikaansche vluchtelingen aan

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2