52s" jaargang. Zondag 1 en Maandag 2 Mei|1S98. I\h 9615. Tweede Blad. WASHINGTON Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Ken nisgering. Openbare Aanbesteding. FKTTILLET ON UITGEVERnOrOROELANTS. BUITENLAND. GOURA JlBOSHksikktstrijs veer Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco por post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijks nommers- 0.02 BUREAU: BOTER9TRAAT ÏOt Tclcplioon Ko. 123. ABtEBTEsTiEPEug: ma 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER VAN Seine DAB, Gezien art. 33, ids lid der kieswet, Biengt ter openbare kermis dat de beslis-ing van het gemeentebestuur op de ingediende vetzoekeu om vei betei ing der vastgestelde kiezerslijst, op de Secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage neder- gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkt ijgbaar gesteld is. Schiedam, den 30sten April 1818 De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG Op Donderdag 5 Mei n.s., 's namiddags te 2 uur, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam openbaar worden aan besteed, volgens bestek no. 49. Het uitvoeren van verf- en leerwerken aan gebouwen, bruggen, beschoeiingen, bekken enz. binnen de gemecnic Schiedam. Oet bestek is legen betaling van f-.25 ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. De aanwijzing geschiedt: van perceel II op2 Mei a. s., 's morgens ten 9 uur, te beginnen aan de Gnsfabriek; van de overige pcrceelen op dienzelfden dag 's namiddags IVa uur, te be ginnen aan de Sladstimmerwerf. Algemeen overzicht. Schiedam, 30 April '98. Be oorlog. Het is vermakelijk de flagrante tegenspraak waar te nemen in het verhaal van Spaansche Onder de wereldsteden is Washington, de staal kundige hoofdstad van de Vereenigde Staten van Noord Amerika, een dor eigenaardigste. Haar ontslaan heeft deze stad niet, »ls de meeste andere steden, aan overwegingen van handelsbelang te danken, noch ook aan oorzaken van landsvoidedi- ging en evenmin kan zij gerekend worden tot zoodanige phiat.en, die uit godsdienstig oogpunt belangrijk zijn geworden. Washington werd een voudig op bestelling, ten dienste der regeoring van de Vereenigde Staten gebouwd. Op de volgende wijze ging dit toe. Nadat in het laatste vierendeel der vorige eeuw de dertien Engelsche koloniën aan de Oostkust van Noord-Amerika zich aan de Engelsche heerschappij hadden onttrokken en een zelfstandigen statenbond hadden opgericht, bracht de regeering hiervan ge durende het eerste tiental jaren een onzeker bestaan door. Men had nog niet beslist waar de zetel der bondsregeering zijn zounu eens had het Congres van afgevaardigden uit alle staten zitting in Phila delphia, dan weer te Baltimore, Trenton of Annapolis. Te Philadelphia gebeurde het in het jaar 1783 dat het gepeupel op zekeren dag de vergaderzalen van het Congres binnendrong en de leden wegjoeg. De overweging, dat de overheid der stad geen maatregelen nam om dergelijke dingen te beletten, deed het verlangen rijpen om een vergaderplaats te hebben, waarover men zelf souverein te beschik ken had. De staten Maryland en Virginië boden ieder een oppervlakte van 100 viet kante Engelsche mijlen aan de regeering aan, opdat het Bomlscongres daar een stad mocht stichten, die voortaan als onafhankelijke zeul der regeering zou kunnen beschouwd worden. De eor om de plaats aan te wijzen, werd echter aan den president George Washington gegeven, wiens keuze viel op een aan de monding van de Anacostica gelegen terrein, dat in 1791 onderden naam s Territorium van Columbia" word afgebakend. Thans kwam het er op aari een bouwplan voor de bondshoofdstad te ontwerpen. Dit werd opge dragen aan een Fransch ingenieur, l'Enfant. Het reeds toen steeds meer in Amerika in zwang komende systeem, aan de oude Aztekische bouworde en dat van Amerikaansche zijde over de be schieting van Matan/.as. Een geheele serie telegrammen uit Madrid geven er blijk van hoe men in de Spaansche hoofdstad zijn best doet de Amerikanen in een belachelijk licht te stellen. Het bezadigst is de mededeeiing dat, ondanks de 300 granaten door de Amerikanen afgescho ten, de versterkingen an Matanzas niet geleden hebben en er niemand gedood of gewond. Waarschijnlijk berust dit bericht op de lezing die maarschalk Blanco van de beschieting heeft gegeven. Hij seinde naar Madrid ïillrie Amerikaansche kruisei s namen de batterijen van fort Morillo bij Matanzas onder vuur, zonder schade toe te brengen. Wij gaven toen veertien schoten afde kruisers beant woordden die met een groot aantal granaten, die geen onheil stichtten. Ook heeft een vijan delijk smaldeel van vijf schepen achttien gra naten geworpen op de batterij van Sabanilla, zonder eenig succes echter." Blanco bevoegfe aan zijn bericht nog de mede- deeling toe dat de couculs van Frankrijk en Oostenrijk geprotesteerd hebben tegen het I ombardement, omdat er te voren geen kennis van was gegeven. Men schijnt eigenlijk in Spanje den spot te drijven met het bombardement. Men lacht hartelijk om de Amerikaansche tel.gramtncn de Impartial noemt commodore Sampson een Tartarin. Er werd te Madrid zelfs verteld, dat de regeering een telegram had ontvangen volgens hetwelk er één slachtoffer geweest van het bombardementeen muilezel n.l. En hoe zonderling dit moge klinken, de minister van oorlog heeft dit in de Kamer bevestigd. De minister vertelde trouwens nog meer, dat aangenaam was voor den Spaansehen trots. Een der Amerikaansche schepen had n.l. averij gekregen, en de opstandelingen die, ge- meeno zaak makend met de Yankees, gedurende de beschieting op Matanzas aanrukten, werden volkomen verslagen. ullet was een dag vol roem", eindigde de minister zijn heldenzang, die het alleszins be grijpelijk maakt dat te Havanna groote geest drift heerscht over »de nederlaag van het Ame- rikaansch eskader voor Matanzas". ontleend, om de steden in den vorm van een schaakbord aan te leggen, werd ook door l'Enfant gevolgd. Terwijl hij da i eehthoekig plkaar snijdende stiaten en de evengroote vierkanto huizenblokken behield, verbond hij daarmede den paikaanieg van zijn vaderland, gelijk in Versailles en het Buis de Boulogne, maakte slia dsgeaijze aileeén en avenuon, welke op hun beurt weder de kruislingscbe straten dooisneden. Als centra wolden in da eerste plaats aangewezen die plaatsen, welke het Congres tot ver zamelplaats zouden dienen, hel Capitoul, en het den president tot woning dienende oExecutive Mansion". Andere centra zijn door openbare parken omgeven. Vuïi het Capitool loopen tien, van de presidents woning zeven breedo avonuen uit naar weder andere middenpunten, vanwaar men op het Capitool en het witte huis een heerlijk vergozicht heeft. Het moest grootsche doel van i'Enfant's plan kon hij echter niet volvoeren. Zijn streven was geweest om van uit liet Capitool eene 130 M. breede triumphallee aan le loggen naar de 1M K.M. ver wijderde rivier de Potomac, en daar op een hemel een reusachtig ruiteistandbeeld van den president Washington te bouwen. Ter weerszijden van deze allee was een 300 M. breede paikaanieg gedacht, tot wijl op den achtergrond de gebouwen der mi nisteries zouden moeten komen te staan. Reusachtige watervallenkleine meren en beelden van beroemde mannen zouden gelijkmatig over liet park verdeel worden. Had men dit plan, hetwelk door de opvolgers van den Fianschman heiaas niet werd begrepen, doorgevoerd, dan zoude Washinghton eene indrukwekkende residentie ge worden zijn, die hare wedergade in de ganscbe wereld niet zoude gevonden hebben. Maar ook ondanks het wegvallen dezer triump- hallen is Washington een der schoonste steden van de wereld geworden. Daartoe droeg bovenal de omstandigheid bij, dat l'Enfant alle stiaten op eene breedte had aangelegd, berekend voor latere ge slachten. Bedraagt toch de gemid lelde breedte der stiaten 30 M., die van de avenuen is 50 M.; daarneven hebben de bijna oveial met asphalt geplaveide wegen trottoirs van 3 tot 5 M en tus- schen deze en de bijna altijd op slechts eene familie berekende huizen, breede gazons. Overal, behalve in de winkelstraten, zijn dubbele rijen schaduw rijke boomen; de avenuen hebben zelfs vier rijen naast elkander: linden, platanen, sycomoren, kastan jes enz. Hoe reusachtig hun getal is kan men na gaan wanneer men weet, dal er 75,000 A 100,000 boomen zijn, die vooral in het voorjaar aan de Ziedaar dus wat Spaansche gascognrie stelt tegenover Amortkaanschen ophef: een gedoode muilezel in de plaats van «groote verliezen aan menschenlcvens", die volgens latere berichten op GO dooden en evenveel gewonden worden geschat. Of sterker nog in plaats van een Ameri kaansche een Spaansche overwinning. Herinnert het er niet aan, hoe de Frunsche regeering in 1870 het volk zand in de oogen poogde te strooien Dat trouwens van Amerikaansche zijde over dreven wordt, betwijfelt niemand. Zoo maakt het ook nu weer een eigenaardigen indruk, wanneer men leest van de beschieting van Cardenas, een kustplaats oostelijk van Ma tanzas. De Evening Post ontving een telegiam uit Key-West dat de monitor Terror en de kanon- neet boot Machias Cardenas beschoten en vele Spanjaarden gedood hadden. Na twee uur waren de vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht- De Amerikaansche schepen kregen geen averij. De commandant der I'aritan echter, kapitein Hanington aldus zegt een telegram uit Key-West betwijfelt of het bericht omtrent de beschieting van Cardenas juist is. De kapitein noemt liet onmogelijk de stad dichter dan op zes mijl te naderen, terwijl er bovendien twee Spaansche kanonneerbooten in de baai van Cardenas liggen. Kapitein Harring ton zegt ook gqen kanongebulder geiioord te li ebben. Ook omtrent deze beschieting zullen zeker de meest tegenstrijdige berichten niet uitblijven. De Newport, een Amerikaansche kanonneer boot, heeft, na een schot met los kruit afge geven te hebben, bij Cabanas (westelijk vau Havanna) een kleine sloep, geladen met visch, prijsgemaakt. De zeven koppen tellende beman ning behoorde tot de Spaansche marine-reserve, en de officieren der Newport gelooven dat de sloep een poging deed om inlichtingen betref fende de beweging der Amerikaansche vloot naar Havanna over te brengen. Zeer ernstig is het voorval op de Puritan, dat uit Key-West wordt bericht. Een matroos aan boord van dezen Amerikaanschen kruiser is dooi den krijgsraad ad hoe schuldig bevonden stad «en heeilijk aanzien geven. Op de Kruispun ten dor straten vindt men bloembedden, reet varens, beeldengroepen, fonteinen enz. Zijn eigenaardig stempel vei krijgt Washington echter t?rst door zijn talrijke grootsche regeetings- paleizen, die voornamelijk over het westelijk van het Cipitoo! gelegen stadsdeel zijn verspreid. De moeste dezer indrukwekkende bouwvvaikan dateeren van het laatste tiental jaren der vorige en het begin dezer eeuw, toen een groote vo uliefdo voor klas siek Giieksclie en Romeinsclie architectuur, dicht kunst en klee.letdracht zoowel in Europa als in Amerika heerschte. Die voorliefde bestond in bui tengewoon steilte mate bij president Washington, en aan zijn invloed zal het in hoofdzaik moeten wouien toegeschreven dat alle regeeringsgebouwen uit dien tijd in streng klassieken stijl zijn gebouwd. In velschillende van deze paleizen zijn metteiduad de heerlijkste oud-Griekscbe tempels herren* i.Zio is het Ministerie van Binneniandsche Zaken een trouwe copie van het Parthenon; het Bureau van het Postwezen is een nabootsing van den tempel van Theseus; het M.nisterie van Financiën van den tempel van Mineiva. Oik het stadhuis en het Witte Huis," de woning van den President, zijn in klassieken stijl opgetrokken. Onder al deze bouwwerken komt het Capitool onbetwisbaar de eerepalm toe. Als een door Titanen uitgevoerd reuzenbouwwerk ziet het van een 30 M. hoogen heuvel neer op de geheele stad en het omliggende landdal door de Potomac door sneden wordt. Oprijzend uit liet sappig groen van het park heeft het geweldig marmergevaarte alleen don prachiigon zuidelijken hemel tot achtergrond, en in het, diepe blauw van dien hemel rijst de 87 51. hooge, door zuilengangen omgeven koepel op, die nog een G M. hoog, 7490 KG. wegend beeld der Godin der Vrijheid toischt. Een beeld te geven van de architectonische schoonhedon van het Capitool, zijn prachtige zui lenreeksen, die als reu beschuttend woud het gebouw aan alle zijden omgevende kostbare bronzen deuren en de machtige rotonde van den koepel is in een kmt bestek even onmogelijk als een opsomming te geven van de tallooze schilde rijen, weergevende de belangt ijkste historische gebeurtenissen van het land, en de vele stand beelden van belden, die zich verdienstelijk hebben gemaakt jegens het land, die het Capitool tot een waar nationaal museum der Amerikaansche ge schiedenis maken. aan verraad en rliensvolgens tot dort kogel ver oordeeld. De man, die beweert een Spanjaard te zijn, werd betrapt terwijl hij bezig was een gat te vijlen iti het kruitmagazijn. Oi.willekeurig dringt zich hierbij de vraag op Zou er aan boord van de Maine wellicht ook zulk een gedienstige geest zijn geweest die nief bijtijds betrapt werd Noch over de Amerikaansche noch over de Spaansche eskaders verneemt men anders veel nieuws, behalve het zeer belangrijke feit van liet vertrek der Spaansche vloot van de Kaap- Yerdisebe eilanden. Met verzegelde orders die eerst in volle zee zullen geopend worden, is het eskader in zui delijke richting weggestoomd. Om, zij het met een kleinen omweg, naar de Antillen te stevenen? Of om de Oregon en de Marietta die de straat van Magelliaens gepas seerd zijn, op te vangeit Of otu de Vereenigde Staten op eigen gebied aan te vallen? Wie zal het zeggen. Reeds dadelijk heeft de vloot speelt" gehad v, Drie torpedo-booten en twee transportschepen?' niet troepen moesten gistermiddag naar St. Vincent terugkeeren wegens i enige lichte averij, die twee torpedo-booten door aanvaring hadden opgedaan. De schepen zouden heden weer ver trekken. -( Het Amerikaansche schip dat bij Ditnas ge- strand is, mag van geluk spreken. Het is de) Hornet, een monitor, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag bijna op de Terror was geloopen, Volgens een ander bericht is het gestrande schip de Montgomery. Wat de vijandelijke eskaders in het Verre Oosten betreft, wordt alleen van uit Madric bericht, dat het Spaansche smaldeel in twec i deelen is gesplitst, waarvan het eene zich voor' Manilla, het andere zich ergens ten wester van de Philippijnen ophoudt. Indien dus admiraal Montejo werkelijk lie Amerikaansche eskader is te gemoet gegaar dan beschikt hij al over zeer zwakke krach ten, want de geheele Philippijnsche vloot it niet sterk. De twee groote vei gaderzalen van het kapitoo zijn die van den Senaat en van het Huis vat Afgevaardigden. De eerste, 24 bij 34 Meter groot biedt aan 90 senatoren een zitplaats, de laatste. 28 bij 42 M., aan 390 afgevaardigden; de vooi het publiek bestemde tribunes kunnen bovendier 1200 en 2500 personen bevatten. In deze zalet worden de debatten gehouden, waarvan de nagaln zirh dikwijls genoeg in Eeropa doet hooien en dit het beste bewijs leveren voor de belangrijke plaati dio de jeugdige republiek der Vereenigde Statei reeds in liet concert der volken hoeft weten ti veroveren. De in het Capitool zetelende volksvortegenwoor digers vormen de wetgevende machtdo uitvoerendi macht berust in handen van een tolkens voo vier jat en veikozon wordend pi evident, die il sEiecutivo Mansion" of sliet Witte Huis" zijl woning heeft. Wie zich dit veelgeroemde bouwwerl als een kasteel of een paleis naar een Europeeschi bouwwijze denkt, zoude zich teleurgesteld zien want het iwitte huis" heeft behalve zijn fraaiei parkaanleg en zijn door Ionische zuilen gedragei portiek geen versiering en herinnert aan de wo ning van een rijken zuidelijken planter, die it stille teruggetrokkenheid leeft. Het heerlijke park Jat het huis omgeeft is 30 H. A. groot; daarvoo ligt het Laf.iyette-square met het ruiterstandbeeh van Andrew Jackson, den zevenden president de republiek. Behalve deze bezienswaardigheden, die Washing ton tot een Amerikaansch Mekka maken, bezit dt stad nog talrijke andere. Wie zich voor de ver geschiedenis, dier- en volkerknnde van den nieuwer tijd interesseert, za! voldoening vinden in de heer lijke verzamelingen van het Nationale Museum ei het Instituut Smithson. Boekenvrienden treffen in de Congresbibliothee! de zeldzaamste weiken aan; er zijn ongeveer eei milhoen banden; wie belang stolt in geschiedkun digo monumenten, kan zijn schie.len richten naa de plaats, waar de mm tohai-presidenten LincoU en Garfield, getiolfen door de kogels van sluip moordenaars, vielen. Hij kan da lieflijke Moun Vernon bestijgen, waar George Washington leefd, en stierf, ot hij kan bet schaduwrijke kerkhof va' Arbington bezoekon, waar 16,000 soldaten, in dei Burgeroorlog gesneuveld, begraven liggen. Heerlijk ts de aanblik der stad van den Virginischel oever. Op den voorgrond, aan den zilveren spiege van de Potomac, verheft zich het ter herinnerinj aan den edelen stichter van de Vereenigde State:

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5