Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. De Spaansche regeering is nog steeds vol goeden inoed, en met name in de vloot stelt men groot vertrouwen. De minister-president Sagasta stak, antwoor dende op eeu interpellatie, gisteren de loftrompet van den minister van marine, die groote dien sten bewijst. De dag zal komen verklaarde de premier waarop zal blijken hoe hij in alles heeft voorzien. Vadei landsliefde verbood den minister te spreken over de genomen maatregelen. In den Senaat protesteerde i>enor Dastres, senator voor Purto-Rico, krachtig tegen de inmenging der Amerikanen in de Antillen. De bevolking van Porto-Rico en het overgroote deel der Cubanen zijn Spanjaarden en willen dit blijven, meende hij. Nous verrons Verschillende senatoren, waaronder in de eerste plaats Weyler, gaven de regeeiing den raad aanvallend op te treden tegen Amerika. Ue Senaat 'nam vervolgens de wet aan tot be krachtiging der aan Cuba geschonken autonomie. liet Iluis van Afgevaardigden te Washington heefl de oorlogsbegrooting aangenomen. Evenmin als de Spaansche laat ook de Ameri- kaansehe regeering zich uit over haar plannen of vei1 .achtingen. Vermelding verdient alleen dat men te Washington zeer voldaan is over het feit dat Portugal zich onzijdig heeft verklaard. De meeste staten hebben thans zulke vei klaringen afge legd, maar Duitschland en Oostenrijk niet. De Sun publiceerde in haar editie van gister avond tien uur een telegram uit Washington, mededeeiende dat de openbare meening aldaar zeer beroerd was door een bericht, als zou keizer Frans Jozef van Oosten rij k-Ilongarije Spanje geldelijk steunen. Te Washington beschouwt men dit als een inbreuk op de onzijdigheid, die op een oorlogs verklaring behoort te vc'^en. En men beweert dat president Mo Kinle onder den aandrang der publieke opinie, r*. s besloten heeft over dit feit een nota te richten tot de Oostenrijksche regeering. Wat er van dit bericht waar is, blijft af te wachten. Reuter seinde een en ander onder volkomen voorbehoud. Men kent de sympathie en de enge bloedverwantschap tusschen de regeerende hui zen in Spanje en Oostenrijk, en hieraan heeft het sensationeele bericht waarschijnlijk zijn ont staan te danken. In ieder geval weef de onderstaatssecretaris tan buitenlandsche zaken niets van Mc Kinley's voornemen om een nota naar Weenen te zenden. De correspondent der Times te Washington heeft opnieuw een onderhoud gehad met Mc Kinley. De President sprak als zijne overtuiging uit dat er geen reden is waarom er andere gevoelens dan tan vriendschap zouden bestaan tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Ilij geeft zich volkomen rekenschap van de veel voudige gemeenschappelijke belangen van beide volkeren op de twee halfronden. Mc Kinley hoopt dat de mogendheden voort zullen gaan strikte onzijdigheid in acht te nemen wat Engeland betreft, is hij daar zeker van. Het denkbeeld dat er eens samenwerking zou kunnen plaats vinden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, schijnt hem zeer natuurlijk toe, maar er is dienaangaande nog niets met zekerheid te zeggen. Het verre Oosten. De secretaris voor buitenlandsche zaken van het Duitsche Rijk, de lieer Von Biilotv, heeft aan de begrooiings-eornmissie den tekst medegedeeld van het verdrag met China. Over het deel dat betrekking heeft op de oeconomisehe concessies deed hij eenige mededeeiingen onder geheim houding daar ook Frankrijk, Rusland en Enge land hun desbetreffende overeenkomsten niet hebben bekend gemaakt. Blijkbaar moet het middelpunt der Britsche belangen gezocht worden in de richting der Yang tse-Kiang, maar evenals Engeland de Fransehe invloedssfeer genaderd is door zich te Hongkong te vestigen, zoo heeft het zich ook te Wei-IIai-Wei neergezet om nabij de Russische sfeer te zijn. Wei-Hai-Wei is in zekeren zin voor Engeland, wat Port-Arthur is voor Rusland, zegt de heer von Biiloween venster dat uitziet op de golf van Petschiü. Duitschland nu heeft er geen bezwaar tegen dat deze beide mogendheden van uit die vensters neerzien op het spel der golven. Maar niemand vermag te zeggen of er niet eens tusschen Engeland en Rusland verkoeling zal ontstaan. Duitschland hoopt van niet; want de Russische sfeer van belangen, die het trou wens steeds heeft erkend, hindert Duitschland niet in 't minst. Laat ons hopen, gaat de minister voort, dat voor China het tijdperk van beroeringen voorbij is. Men mag nu verwachten dat alle mogend heden voortaan door vreedzame middelen het vdt'tvorvene zullen ontginnen en ontwikkelen. Een geschil met Japan bestaat er nietdit land heeft verklaard door de bezetting van Kiauschau geen nadeel te hebben geleden, en China is op de hoogte der pachtsom niet terug gekomen. De heer Von Bïdow eindigde met te zeggen dat hij het nuttig heeft geoordeeld voor Duitsch land zijnerzijds die quaestie niet op te werpen. Naast deze verklaring van Von Bülow deelde de minister van marine Von Tirpitz nog mede dat Kiautschau tot Duitsch protectoraat was ver klaard bij ministfcrieele beschikking van 27 dezer. Er loopen ïntusschen geruchten dat Duitsch land opnieuw zijn handen uitstrekt naar een stukje van de Chineesche taart. Een depêche uit Shanghai zegt dat prins Heinrich met de Gefion te Ma-tsu is blijven liggen, welk eiland Duitschland als station voor zijn vloot begeert. China zou het ook reeds hebben afgestaan. Dit bericht vereFcht nog bevestiging. Inmiddels heeft Frankrijk bezit genomen van de baai van Kuantschau. Tusschen Japan en Rusland is een overeen komst gesloten omtrent Korea, waarbij beide partijen zich verplichten elkander niet te hinde ren. Voor hoelang Dat Aguinaldo, de leider van den opstand op de Phi lippijnen zich aan boord van het Aineriknansche admiraalschip bevindt, wordt tegengesproken. Men verwacht dat de A merikaansche schepen morgen voor Manilla zullen aankomen. De Spaansche bladen tooneu zich daarover echter volstrekt niet ongerust. Een der bladen noemt Manilla onneembaar. De forten heeten vol ge schut, incest Krupp-kaiionnen, te zijn, en iiet blad gelooft niet ilat de Amerikanen de stad zullen aanvallen. Over de campagne tip Cuba is nog niets met zekerheid bekend. Terwijl sommigen spreken van een spoedig op handen zijnde landing op het eiland, gelooft men te Washington niet, dat er geregelde troepen op het eiland Cuba zullen worden ontscheept vóór den herfst, wan neer het regenseizoen ufgeloopen is. Zoo er thans al troepen op Cuba aan land gaan, dan zal het alleen zijn om levensmiddelen te verstrekken aan de pacilico's, en ook dit zal wellicht onnoodig blijken, wanneer de Span jaarden toelaten, dat de Te.ms, het stoomschip van liet Ronde Kruis, levensmiddelen aan land brengt. Maar ook al weigeren de Spanjaarden dit, dan gelooft men te Washington niet dat de ontscheping van levensmiddelen met wapenge weld zal worden doorgezet. Niettemin schijnen de berichten uit de leger kampen te wijzen op een aanslaande actie. De bevelhebber der eerste voorloopigc brigade van de Tiirnpa-divisie, kolonel Cochrane, heeft bevel gekregen zijn troep gereed te houden om, voorzien van proviand voor dertig dagen, uit te rukken. Tegelijk hebben acht batterijen artillerie, het 24ste regiment infanterie en vier compagnieën van het 9de regiment cavalerie het kamp van Chattanooga verlaten met hevel naar Tainpa te vertrekken. Toen dit bericht gisteren van Chattanooga werd afgezonden waren de soldaten en al het materieel reeds in extra-treinen geladen, die vóór gewone treinen zouden gaan. De artillerie zou nog gistermiddag volgenmaar de overige troepen konden niet eerder dan heden ver trekken. De eindbestemming dezer troepen is geheim. Maar zoowel bij de officieren als bij de man schappen bestaat er geen zweem van twijfel dat het doel is een inval op Cuba of ten minste de bezetting van een der Cubaansche havens. Als de haven, die als operatie-basis zou bezet worden, is reeds vroeger Matanzas genoemd. Ook met andere troepenverplaatsingen be gint men op te schieten. Het 2de regiment cavalerie is gereed om naar liet Zuiden gezonden te worden en van de negertroepen, die voor een inval op Cuba van groot belang zijn, ver wachtte men dat zij nog vóór hedenavond op weg zouden zijn naar liet Zuiden. Dat er reeds vrijbuiters op Cuba zouden ge land zijn, wordt uit Havanna tegengesproken. Men acht het aldaar niet mogelijk troepen te Matanzas te ontschepen, daar de haven door torpedo's beschermd is. De kustwegen worden bewaakt door vrijwilligers. gestichte Washington-monument, een 150 M. hooge, meer dan 80 tmllioen K.G zware mui merobelisk, in wier binneni uimte trappen en een lift tot anti den top zijn gebracht, van waar men een ovei- vveldigond schoon gozicht heeft over de omgeving, met de in iiet groen verscholen stad. Maar werpen wij thans ook een blik op de hondshoofd stad. Het geheele levenselement daarvan is de politiek Rust doze gedurende de zomer maanden, dan is de stad ook veriaten en dood wordt daatetitegen op den eersten Miandag van December de sterren banier op beide vleugels van het Oapitoid gohesci.en ten toeken dat net Congres zijn zittingen weer heeft begonnen, dan herademt de bevolking van Washington; want dan is de lange zomerslaap voorbij en hegint oen nieuw fi iscli leven. Allo winkels worden uitgedost; de groote hotels prijken in nieuwen glans; de schouwburgen die zoo langen tijd leeg hebben gestaan, worden weer bevolkt. Want met do leden van het Congres Ueeien hun families en de vreemden terug die gedurende den zomer de tropische hitte van Was hington ontvloden zijn. Wat de bevolking aangaat is liet met geen stad zoo eigenaardig gesteld als met Washington; in geen stad wisselt de bevolking zoo voortdurend en ingrijpend, liet is een aanhoudend gaan en komen als in een groot hotel. Menschen die een tijdlang te Washington gewoond hebben en (laar een kring van bekenden hadden, zouden bitter teleurgesteld zijn, wanneer zij na langdurige afwezighoi i terugkwa men. Zij zonden vergeefs rondzien naar bekende gezichten. Deze wisseling staat in verband met het regee ringsstelsel der Vereenigde Staten, dat geen ambte naren kent in den Europeeschen zin. Ambtenaar wordt ieder die er lust in heelt en politieke be schermers van invloed bezit. Treedt er hetgeen om de vier jaar to verwachten is een veran dering van piesidont in, dan moet de ambtenaar er op verdacht zijn over korter of langer lijd verdron gen to worden door een opvolger, die «en voorspraak heeft onder de vrienden van den nieuwen president. Die vervanging van bijna alle ambtenaren is vooral grondig, wanneer op een republikeinschen president een democraat volgt of omgekeerd. Dan omvat de verwisseling bijna alle ambtenaren, van de secretarissen van staat af tot den geringsten dorpspostmeester of belastingontvanger. Zulk een verwisseling heeft ook plaats gevonden toen Mc Kinley den democraat Cleveland opvolgde. paar het leger ambtenaren te Washington onge veer 15000 personen omvat, waarvan velen met een gezin, die allen zoo spoedig mogelijk naar hun geboorteplaats terugkeeren daar voorts elk jaar uit den Senaat en liet Huis van Afgevaardigden een zeker aantal leden plaats maakt voor nieuw- gekozenen daar eindelijk nogal eens verplaatsingen voorkomen onder de te Washington geaccrediteerde vertegenwoordigers van buitenlandsche regeering, kan men gemakkelijk nagaan aan hoe groote ver andering het maatschappelijk leven der bonds- hoofdstad onderworpen is. Het maatschappelijk leven is in hoofzaak ge concentreerd in de weken tusschen Nieuwjaar en Paschen. Natuurlijk zijn de officieels recepties en de gala-diners van den President de glanspunter maar ook de overige olficieele en niet-olficief kringe» spreiden niet zelden buitengewone wer' ten toon. Gevallen waarin een senator op «„.i avond duizenden dollars besteedde voor de bloemen versiering zijner salons of niet op 10,000 dollars zag om zijn gasten te onthalen op do vocala of muzikale gaven der eerste corypliaeën, staan vol strekt niet op zichzelf. Daarenboven zijn die recep lies, muzikale soirées, diners, soupers en five o'clock teas zoo talrijk, dat men medeltjden gevoelt met de ongelukkigen wier positie hen verplicht aan dit alles mee te doen. Een eigenaardige bekoring heeft het leven te Washington door het waarlijk kosmopolitische karakter. Zoo vertegenwoordigen de uit alle streken van hel groote land komende leden van het Congres met hun dames alle types van Amerikanen. Daar zijn magere Yankees en krachtige gestalten uit het Verre Westen, die een groote voorliefde toonen voor breedgerande slappe hoeden en Buffalo Bill lokken. Uit het Zuiden komen ridderlijke planters, op wier gelaat, zeer goed hun Spaansche of Fransehe afkomst te lezen is. Onder deze leden van het Congres is geen gebrek aan belangwekkende ver schijningen; vooral onder de senatoren vindt men prachtige koppen, omlijst door zilverwit haar en golvende baarden, die een uitstekend figuur zouden gemaakt hebben boven een Romeinscbe toga. Bij ai die typen voegen zich Europeesche of Ameri- kaanscbe toeristen, kunstenaars en geleerden, geld mannen en vertegenwoordigers van vreemde regee ringen, die hier in veel grooter aantal aanwezig zijn dan aan de hoven van Europa, omdat behalve de staten der oude wereld ook alle republieken van Zuid- en MiddeD-Amerika alsmede de Aziatische rijken gezanten tt Washington hebben. Een bijzonder op den voorgrond tredend deel der bevolking vormen de nogers, die met hun aan tal van 80.000 twee derden der inwoners uitmaken en er in hooge mate toe bijdragen aan de stad een zuidelijk karakter te verleunen. Onder deze groote massa van het zgn. sgekleurde volk'' vindt men niet alleen een ware sorteering van Afrikaan- sche negeiphysionomieën, maar ook die van alle soorten gemengdbloedigen, die afstammen uit hu welijken tusschen blanken en negers, en waarvan de hoogste soort nog slechts kenbaar is aan een matte gelaatstint en zekere teekens aan nagels, lippen en oogen. Dezo kleurlingen bepalen zich niet slechts tot het verrichten van ondergeschikt weik, maar men vindt onder hen ook vele advocaten, geneeskun digen en apothekers; in staatsdienst zijn ongeveer 3000 negers werkzaamevenzoo zijn er tal van kleurlingen predikanten en onderwijzers in de voor negers aangewezen kerken en scholen. Washington bezit zelfs zijn zwarte aristocratie, die in elegante villa's woont en tracht te schitteren door een groot aantal bedienden eri prachtige equipages. Deze zwarte aristocraten hebben hun rijkdom meestal te danken aan de buitengewone stijging in waarde van hun grondbezit. Het aan deel der negers aan het grondbezit bedroeg in 4895 meer dan 8 millioen dollars. Wil men de cosmopolitische bevolking van Was hington in een beknopte ruimte samengedrongen zien, dan behoeft men slechts een bezoek te bren gen aan het park voor het Capitool met liet prach tige gedenkteeken des vredes en het vandaar tot het Witte Huis loopende gedeelte der Pennsylvania Avenue af te wandelen. Behalve leden van het Congres en het eveneens in het Capitool zetelend Sondsgerochtshof, ont moeten wij dozijnen journalisten van wereldervaring, die de eerste dagbladen der wereld hier vertegen woordigen. Wij zien hier officieren van land- en zeemacht en wereldreizigers, zgn. globetrotters, die natuurlijk niet "nalaten reeds spoedig na hun aan komst op het westelijk halfrond Washington te bezoeken. Ginds laadt een koolzwarte neger een wagen met oesters af voor een oesterkelder en bemorst daarbij het waschgoed dal een scheefoogige Chinees juist aan een van zijn blanke klanten aan het brengen was. Aan de twist die wegens het ongeval ontstaat en die van de zijde van den zoon van het Hemelsche Rijk in een eigenaardig koeter- waalsch van Chineesch en Engelsch, van de zijde Gemengde INfedcdeclIngen. Vrijdag 6 Mei a.s. zal waarschijnlijk de zitting van den Duitschen Rijksdag gesloten worden. Volgens het Berl.1Tageblatl heeft zich aan het gala-diner te Dresden ter eere van koning Albert van Sakseri's 70sten verjaardag een incident voorgedaan dat groot opzien heeft gewekt. Keizer Wilhelm is plotseling naar Berlijn vertrokken, naar men zegt, omdat hij beleedigd was doordat de Keizer van Oostenrijk een toast had uitgebracht op Koning Albert. Het Tageblatt vreest niet voor een verstoring der goede betrekkingen tu-schen beide landen. De Italiaansche ministerraad heeft besloten de karabiniers van de jaren 1870 en 1871 onder de wapenen te roepen. Volgens de Messagcr d'Athènes zal prins George van Griekenland, die thans te Kopen hagen is, vandaar niet vertrekken voordat hij den C/aar zijn benoeming tot gouverneur van Kreta kan mededeelen. Frithjof Nansen is door den Czaar in parti culiere audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde zeer lang. De Czaar stelde veel belang in Nansen's poolreizen. Dr. Leyds zal als staatssecretaris der Zuid- Afrikaansche Republiek vervangen worden door Fischer, die jarenlang een invloedrijke positie in den Oranje-Vrijstaat bekleedde. De minister van het postwezen Van Alphen neemt waarschijnlijk binnenlandsche zaken, terwijl Christiaan Joubert vermoedelijk aftreedt als minister van het mijnwezen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: tc Nes, J. van der Weide, te Workum. Aangenomen; naar Oostcrvrolde, door J. L. Klein Itz., te Beetgum. Ger. Kerken. Bedankt: voor Assen, door R. van der Veen, te Goes. Hooger Onderwijs. Amsterdam, Doctoraal examen in de Geneeskun de J. II. Stork. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer E. S. J. M. A. Fraser, geb. te Batavia, met Acad. proefschrift get.„Retrofiexie operaties (Casuïs- tisehc bijdrage.)" Bevorderd tot arts J. R. de Bruïne Groenevcidt. Utrecht. Tot arts bevorderdH. C. Berendstot semi-arts bevorderdC. Hartog. Gisteren ovcrieed tc Utrecht prof. dr. T. Halbert- sma. Eergisteren avond begaf de overledene zich nog gezond naar zijn studeerkamer, doch werd aldaar door eene beroerte getroffen. Prof. Halbertsina hield in 1867 zijn oratio inau- guralis. De medische faculteit der Utrecbtsche IIoo- geschool verliest in hem een harer sieraden. Prof. dr. S. A. Naber, hoogleeraar in de Grieksche taal en letterkunde aan de universiteit te Amsterdam, zal den 16n Juli zijn 70e jaar voltooien, eu dus als hooglceraar aftreden. Voor eenige dagen werd te Rotterdam een des negers in bet even zonderling klinkende Neger- EngeUch govoetd wordt, tracht een in do uniform van stedelijk politie-agent gestoken lei' een eind te maken. Daar op da sidewalk, het trottoir, zijn Itali aansche werklieden bezig met reparaties', maar houden op met werken, wanneer een landgenoot aan zijn hoog stiaatorgel de tonen der mCavalleiia rusticana" begint te ontlokken. Opgetakeld ais fregatten, die juist van stapel zijn geloopen, komen uns eenige schoonheden tege moet, om evenwel plotseling le blijven staan voor een troepje Indiuanscho hoofden iri vollen krijzsdos, die uit het Verre Westen en van bet Rotsgi beigie naar de bondshoofJstad zijn gekomen om den sGrooten Vader", den President, te bezoeken en eenige belangrijke aangelegenheden van hun stam mot hom le bespreken. Wij zien verder joodsche klearkoopers, Duitsche herbergiers, Cubaansche sigarenmakers, Turksche bandelaars in zoetigheden, Perzische kooplieden in tapijten enz. Een even druk leven ontwikkelt zich op de rijwegen. Omnibussen, trams, rijtuigen, vrachtkar ren en equipages van alle soorten jagen elkaar voorbijdaartussehen zoeken mannelijke en vrou welijke wielrijders hun weg en toonen bij bet uitwijken een behendigheid, die het vermoeden doet ontstaan dat te Washington iedereen kunst rijder van beroep is. Te Washington, dat met zijn gezamenlijk 150 a 200 K. M. lange, uitmuntende asphal'straten als het ware tot wielersport uit- noodigt, fietst oud en jong, zoowel de met pakken beladen brievenbesteller als bet lid van den Senaat. Men zou een onverschoonbaar verzuim begaan, wanneer men naliet te vermelden dat Washington ook een stad van congressen is. Afgezien van de geregelde zittingen van het Bondscongres komen hier tallooze politieke, wetenschappelijke en andere genootschappen bijeen, zooals de Wereldpostver- eeniging, de Pan-Amerikanisten, de Matigheids genootschappen, de Vrienden van den algemeenen wereldvrede en zooveel meer. Dat alles draagt er, met de eigenaardige geschie denis van zijn ontstaan en het even eigenaardige, steeds afwisselende volksleven, toe bij om Was hington een bijzondere plaats te verieenen onder alle steden der Nieuwe Wereld.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6