IjBfMNLANÏÏK YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nienws. »Ten einde een betere strategische positie tegenover den vijand te kunnen innemen en krachtiger te kunnen medewerken tot de ver dediging van Manilla, is het eskader bij Cavita geankerd. Ik ga voort wapenen uit te deelen aan do gemobiliseerde vrijwilligers en den patriotischen geest in de provinciën op te wek ken, om de pogingen van de vijanden te weerstaan. Indien deze een landing zouden be proeven, dan zijn wij jillen gereed om als goede burgers onzen plicht te doen voor de verdediging der integriteit van het vaderland." Het Britsche stoomschip Memnon bracht, van Manilla te Hongkong aankomende, de tijding aan dat het de Spaansche vloot buiten de haven, maar nog in de baai van Manilla had gezien, blijkbaar dus bezig uit te zeilen. Het bericht tevens dat de autoriteiten te Manilla indruk hebben trachten te maken door billetten te laten aanplakken, waarop het vol komen ongegronde verhaat werd bekend ge maakt dat een Spaansche kruiser Maandagj.l. twee Amerikaansche oorlogschepen had aan gevallen en in den grorid geboord. Over de plannen der Amerikanen ten op zichte der Philippijnen meent men te Hongkong nog te weten dat zij, daar Manilla door zijn vesting-artillerie krachtig te verdedigen is, een naburige haven in bezit zullen trachten te ■ernen. Gesteund door de opstandelingen, zullen zij dan die plaats gebruiken als basis voor eene blokkade van Manilla. De insurgenton verzekeren dat, wanneer de Amerikaansche vloot de haven blokkeert, zij van hun kant den toevoer naar de stad van de landzijde zuilen afsnijden. De stad zou het dan niet langer dan veertien dagen kunnen uithouden. Naar de Junta der opstandelingen te Hong kong vernam, hebben de insurgenten reeds alle hoogten om Manilla, op een afstand van tien a twintig mijlen bezet. Zij zouden voornemens zijn een schijnaanval te doen op de stad de Ameri kanen zouden dan tegelijk van de zee uit de forten kunnen aangrijpen. De Spanjaarden hebben den kruiser Castilla in ondiep water bij den ingang der haven laten zinken, om het schip te kunnen gebruiken als een vastliggende batterij. Men vreest voor onlusten in de stad. Om die reden heeft de Engelsche consul ook wellicht gevraagd den kruiser Edgar naar Manilla te zenden. De leider van den opstand Aguinaldo is niet op de Amerikaansche vloot. Hij is eerst dezer dagen te Hongkong aangekomen. In de Cubaansche wateren zijn de Ameri kanen voortgegaan met nu hier, dan daar versterkingen onder vuur te nemen. De New-York wierp eenige granaten op iets, dat een versterking scheen, dertig mijlen westelijk van Havanna. Er kwam geen ant woord, zoodat de New-York zijn vuur staakte. Men heeft van dit feit een bombardement van Cabanas gemaakt. De torpedo-boot Foote maakte Zaterdag een Spaanseh stoomschip prijsdat beproefde Havanna te bereiken. De kust bij Mariel, tus- schen Havanna en Cabanas, werd volgens een officieel telegram uit Havanna door de Ameri kaansche vloot bedreigd. De troepen rukten op om de plaats te besehermen. Een bombardement van Ciënfugos (op de Zuidkust) is volgens Spaansche berichten door drie kanonneerbooten, die de Amerikaansche schepen verjoegen, verhinderd. De schepen, die deze haven blokkeeren, hebben evenwel een stoomboot prijs gemaakt en een kolonel, een officier van gezondheid, zes officieren en drie onderofficieren, die zich aan boord bevonden, gevangen genomen. Volgens de reizigers die vrijgelaten werden, is het schip geplunderd. Wat de scheepsverplaatsingen van beide zijden betreft, de Spaansche vloot is werkelijk van de Kaap-Verdische eilanden vertrokken, ook de achterblijvers. Op het bericht van dit vertrek is het Amerikaansche vliegende eskader met geheime orders uitgezeild. De Amerikaansche oorlogsbodem Oregon is te Rio-de-Janeiro aangekomend# Topeka, vroeger een Peruaansch schip, te New-York, evenals de Pariswaarop de Spanjaarden vergeefs jacht hebben gemaakt. De Carlhagena, een nieuwgebouwd Spaanseh pantserschip, wordt in allerijl bewapend en zal zich bij de vloot voegen. In de Middellandsche Zee wordt jacht ge maakt op Amerikaansche pleiziervaartuigen. Te Toulon werd beweerd dat de Namouna, het jacht van den heer Bennett, den uitgever der New-York Herald, door de Spaansche schepen vervolgd was. Te Madrid loopt een gerucht dat Engeland een eskader van 9 schepen naar de Kanarische eilanden zal zenden. De oorlogstoerustingen in de Vereenigde Staten gaan geregeld voort. Hier en daar even wel ondervindt men moeilijkheden met de militie der staten, die weigert buitenslands te vechten, of wel hinderlijke voorwaarden stellt. Een geduchte vrees bestaat in de Vereenigde Staten voor Spaansche spionnen, die de bewer kers heeten te zijn van verschillende ontplof fingen in kruitmagazijnen. Zij zouden ook plan hebben om den trein, die troepen naar het Zuiden vervoert, te doen ontsporen. Te Key-West is men bevreesd voor een aan val der "Spanjaarden, voor wie de voorraden steenkolen en seheepsbehoeften van groote waarde zouden zijn. Men is daar van oordeel dat de Yizcaya en de Oquendo alleen de plaats zouden kunnen nemen. Omtrent Cuba is het nieuws schaarsch. Te Key-West neemt men groote massa's rook waar, opstijgende uit het binnenland van Cuba. De Cubanen te Key-West geloover» dat maar schalk Blanco de steden op het eiland laat plat branden. De Temps verneemt uit Madrid, dat de Spanjaarden zich bezig houden met liet samen trekken der troepen in de havens en steden vooral aan de noordkust van Cuba en in de provincie Santioga. Er is geen sprake van het zenden va» versterkingen gedurende den regen tijd. Uit Key-West wordt bericht, dat twaalf honderd Cubanen, uitgerust door de Vereenig de Staten, terstond naar Cuba zullen vertrekken. Zij zullen door anderen worden gevolgd. Op verzoek van den Engelschen consul te Santiago is Harer Majesteits Pallas daarheen gezonden ter bescherming tier Britsche onder danen. Volgens de Temps zijn de mogendheden overeengekomen om op het geschikte oogen- blik op beslissende wijze tot herstel van den vrede iusschenbekle te komen. Engeland en Frankrijk hebben hun gezanten te Washington instructies gezonden en Duitschland zal waarschijnlijk dit voorbeeld volgen om te prot ïsteeren tegen de voor genomen verhooging vin het tonnengeld in Amerikaansche havens vreemde schepen. Tegen de operaties der Amerikaansche vloot in het Verre Oosten maken naar men in diplomatieke kringen teWashington verzekert Frankrijk noch Duitschland bezwaren. De Ver eenigde Staten beoogen dan ook geen ver meerdering van grondgebied met hun actie tegen de Philippijnen. Te Rome vertrouwt men dat Spanje het verzoek van Italië zal inwilligen om zwavel niet als oorlogscontrabande te beschouwen. Gemengde Wededeellngen. Koningin Victoria is gisteren te Windsor teruggekeerd. Overeenkomstig de wet heeft Zola Zaterdag j. 1. aan het parket te Versailles de dagvaar ding van Dreyfus als getuige in het a. s. proces doen beteekenen. De procureur-generaal heeft de dagvaarding aan den minister van koloniën gezonden Het Congres van het syndicaat spoorweg arbeiders in Frankrijk heeft met 53 tegen 13 stemmen besloten tot een algemeene werk staking. Te Bari, Averra, Rimini, Napels en op tal van andere plaatsen in Italië zijn zeer ernstige onlusten voorgekomen wegens de duurte van het brood. De regeering neemt maatregelen. Zoo heeft zij besloten het tarief voor het vervoer van levensmiddelen met 50 pet. te verlagen. Tevens zal terstond begonnen worden met het uitvoeren van openbare werken om arbeid te verschaffen. De Koninginnen. De Koninginnen arriveerden Vrijdagavond 7 uur met een extra trein beslaande uit vijf rij tuigen te Florence en werden verwelkomd door den Holiandschen consul, barones Van der Heim van Duivendyke, weduwe van wijlen den minis ter van financiën van dien naam, en eenige plaatselijke autoriteiten. Uit naam der Holland- sehe kolonie bood barones Van der Heim der Regentes een bouqet roode rozen, en Koningin Wilhehnïna een bouqet theerozen aan, beide bouqetten met rood-wit-biauwe linten. Op haren rit naar het sHóte! de la Villa", waar de Koninginnen haar intrek namen, wer den zij eerbiedig gegroet door de menigte. De Koninginnen hebben Zaterdag den Dom, de Doopkapel, het Palazzo Vecchio en Santa Croee bezociit. 's Middags werd een rijtoer gemaakt. Zij zullen 8 dagen te Florence ver toeven. Kulde aan Yasco-da-Sama, Naar men ons mededeelt, zullen HH, MM de Koningin en de Koningin-Regentes deel nemen aan de hulde van de Vasco-da-Gama; commissie. In Het Fad. lezen we dat door de herrén Van Kempen, in hun fabriek te Voorschoten, vervaardigd is een kolos.-ale verguld zilveren lauwerkrans, die, namens de Nederlandsche natie, zal worden neergelegd aan den voet van het standbeeld van Vasco da Gama tijdens de plechtige herdenking te Lissabon van diens eeisten welgelukte» tocht naar Indie in 1498. Feesten tc Rotterdam. Vanwege het comité van organisatie van den optocht, 31 Augustus te Rotterdam te houden, zijn thans eenige nadere bijzondei heden bekend gemaakt. Hij zal bestaan uit twee afdeelingen waarvan de eerste, verdeeld in verschillende gioepen, een beeld zal geven van de afkomst der Oranjes. Men zal er aantreffen prinsen Willem I, Maurits, Frederik Hendrik, Willem II, Willem III, Willem IV en Willem V. Deze afdeeling wordt besloten door een wagen met een allegorische voorstelling van het koning schap; behalve genoemde hoofdpersonen, zal elke groep een aantal bekende figuren bevatten uit den tijd waarvan de groep een voorstelling geefter woiden verschillci.de praalwagens ont worpen, voorstellende het slot Dillenburg, den vrede van Munster, de Nederlandsche schilder school, de Nederlandsche bouwkunst, de Oost- indisehe Compagnie, die alle in een der groepen plaats vinden. De tweede afdeeling sluit zich aan de eerste aan met groepen en wagens, voorstellende marine en leger, handel en scheepvaart, ver schillende ambachten en bedrijven in ouden en nieuwen vorm, brandweer voorheen en thans, enz. Behalve leden der manege en een aanlal particuliere personen, hebben zich reeds een 30 vereenigingen tot deelneming bereid verklaard ixdtoonstelling Vrouwenarbeid. De rubriek-commissie voor vhandel" van de nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid, waaronder ook resorteertpostwezen, steno- graphie, boekhouding enz., wenscht een zoo duidelyk mogelijk overzicht" te geven van het werk, dat door de Nederlandsche vrouw op dat terrein woidt vei richt. Daailoe heeft zij aan allen die kunnen helpen, verzocht haar inlichtingen ie geven omtrent boekhoudsters, vrouwelijke copii'sten, kantoor klerken, enz. enz. Van dezen te zamen wijst de beroepstelling van 1889 op een cijfer van C9 dit cijfer geldt natuurlijk thans niet meer. Daarom zal de commissie dankbaar ontvangen alle opgaven van adressen, lijsten, jaarbo ,'kjes, examen-uitkomsten enz., aan het adres van mej. G. Römelingh, te Grc.mgen. Folksor ierwijs. De algemeene vergadering der vereeniging »Vollsonderwqs" zal gehouden worden te Amsietdam in het lokaal sConconiia" op Dins dag 31 Mei a. s. Daarin zal o. a. het wetsontwerp op den leerplicht worden behandeld en voorzien worden in de vacatures in het hoofdbertuur ontstaan door het bedanken van de heeren mr. H. Goeman Borgesius, D. Andre de In Port.' en jhr. rnr. L. Michiels van Kessenich. In alphabetische volgorde worden aanbevolen mr. W, Dolk, te 's Gravenhagemr. R. D. Baart de la Faille, te Utrecht; W. Middelve'.d Viersen, te Middel- buig; Th. Nolen, te Rotterdam; mr. W. J. Snouck Hurgtonje, te 's-Gravenhage, en Kl. de Vries Szn,. te Enschedé. De heer Guichart, directeur der Rotterdamsche Tramweg maatschappij, is benoemd tot officier der Oranje-Nassauorde. Het pantserschip Friesland, kommandant de kapt. ter zee Lamie, is Zaterdag naar Cur<;ao vertrokken, via Brest. Tot secretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is benoemd de heer R. A. van Sandick, oud-Ingenieur van den waterstaat in Ned.-Iadië, redacteur van Insulin.de, te Amster dam. Uit het Weekblad voor privaatrecht, nota risambt en registratie blijkt, dat ook de alge meene secretaris der Broederschap van candi- daat-notarissen, de heer J, van Herwijnen, met 4 Augustus zijne betrekking wenscht neer te leggen. De gewone algemeene vergadering der Broe derschap zal plaats hebben op Maandag 41 Juli. Aanstaanden Donderdag zullen de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, op uit- noodiging van de directie der Rotterdamsche Ti am weg-maatschappij, een tocht met de stoom tram door de Hoeksche Waard doen. De kiesvereeniging nSchiedam" zal, naar wy vernemen, eene vergadering houden op Maandag 9 Mei as. des avonds te 8 ure in het sVolks huis". Aan de orde is dan de verkiezing van pen bestuurslid, wegens liet bedanken van den heer A. van Buysen; het stellen van twee candi- dnten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten; het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in dial riet III, Men verzoekt ons te willen meedeelen dat het Comité voor Wijkverpleging thans een defini tief bestuur gekozen heeft en wel bestaande uit mevr. M. W. Visser-Soimeveld, mej. J. Rijn bende, en de lieeien F. W. N. llugenhultz jr., N. F. Elzevier Dom, en P. J. van Harderwijk, welke drie laatstgenoemden resp. voorzitter, penningmeester en secretaris zijn. Voor de afdeeling ^Schiedam" van den Bf v. N. O. zal Zaterdag 7 Mei a. s. des avonds 8 uur in het Volkshuis aan de Lange Haven als spreker optreden de heer J. Koorengevel, onder wijzer alhier, met het onderwerp»De (acteer methode". Voor en na de lezing liggen er ter bezich- tiging pl. m. 70 methoden voor Eug-dsch- (ge woon), Golhisch schrift en Rondschrift, eene ver zameling schrijfgereedschap, facsimiles, letter- boeken etc. Alle belangstellenden hebben toegang. Naar wij vernemen zal de begiufeuis van het stoffelyk overschot vao wijlen den heer G. J. Loncq morgen voormiddag te elf ure op de alge meene begraafplaats geschieden. De broodprijzen zijn hier ter stede met 4 cent per biood veihoogd. Wij hebben naar de oorzaak dezer verhooging een ondeizoek ingesteld, waarbij ons gebleken is, dat zij ten deele een gevolg is vau den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, maar toch onafhankelijk daarvan zou hebben plaatsgehad wegens de boeg" graanpr'y' zen, zij het ook thans nog niet. Men heeft hoop, dat de verhooging niet van langen duur zal zijn. Hoe vriendelijk ziet nu ons Emmaplein er uitwat staan die boomen frisch en is dat gras maisch en welig. E"n oase in ons szwart Schiedam." En nog is ailes niet geheel en al klaar; nog ligt daar in het midden van het bloemperk geheimzinnig een ronde granietsteen, wachtend op nadere bestemming. Ook in de Plantage is het nu verrukkelijk, den gansche» dag; daar kwinkeleeren de vogels hoog boven de mensehen, die op de banken een oogenblik komen uitrusten. Of men onze broedende gevederde vrienden nu met rust laat? Wij hopen, dat men de onmeedoogende ruwe kwajongens van hun sinister werk zal weten af te houden. Ieder onzer medeburgers kan daaraan meehelpen, door zulk soort baldadigheden te helpen beletten. Hedenochtend kreeg in de Warande eene vrouw een toeval. Hiervan zouden wij geen melding maken, ware het niet dat wij daarbij toevallig getuige waren geworden van de be- langelooze toewijding eener in de Warande wonende dame aan de zieke. Met de grootste liefde werd alles in het werk gesteld om haar weder tot bewustzijn te brengen; wasschingen met wa'er en eau de cologne werden verricht; niet werd opgehouden voor de zieke weder liaars weegs kon gaan. Wij waren diep getroffen door de zeldzame belangstelling in het lot eener ongelukkige. Den naam der barmhartige dame noemen wij niet; zij zou het stellig niet begeeren. BURGERLIJKE STAND. Geboren 29 April. Willem, zoon van M. Meijvogel en M. Schot, Zalmstraat. 30 April. Magdalena, dochter van J. Jansson en C. J. den Herder, Buitenhavenweg. 4 Mei. Maaike, dochter van A. Nieuwstraten en G. Verbeek, Nieuwslicht (midden). Martha en Adriana, dochters van G. Bron en M. E. Krommenhoek, Nieuwsticht (Z.Z.). Overleden 30 April. Adrianus Jozef Brinkman, oud 4 jaar, Adrianastraat. Hendrik Duimel, oud 41 jaar, Gruttersteeg. Christiaan Johannes Loncq, oud GG jaar, echtgenoot van P. H. Oving, Lange Haven. Levenloos aangegeven kind van J. C. Vol ea A. Akkerman, Nieuwsticht{Z.Z 4 Mei. Willem Nicolaas van den Broek, oud 5 maanden, Leliestraat. 2 Mei. Maria Theodora Burgs, oud 52 jaar wed. van A. van Dijk, Oostsingel. 'BURGERLIJKE STAND. Geboren 30 April. Jacoba, dochter van J. G. C.Smit en M. v. d. Engel, Koningstraat. 4 Mei. Petroneila Catliarina, dochter van W. Termorshuizen en A. Gouwens, Emma- straat. Willem, zoon van C. Weerheym en C. W. van Minnen, Zandstraat. Overleden s 30 April, jacoba van Zanten, oud 45 jaar, wed. van J. de Bruin, Eendrachtstraat. Koruelis Kwakkelstein, oud 40 dagen, Willem Ba.straat. 4 Mei, Cornell's van Gelderen, oud 67 jaar, echtg. van G, Korperslioek, Ged. Waal. Adrianus Gerardus Smulders, oud 2 jaar 4 maanden, Ged. Biersloot. Door bestuurderen der Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam is de Koninklijke gouden medaille, welke door Hare Majesteit de Koningin- -Regentcs te hunner beschikking werd gesteld, ter uitreiking aan den Ncderlandschcn kunstenaar, die zich door zijn talent deze onderscheiding zal hebben waardig gemaakt, toegekend aan den heer J. S. H. Kever, kunstschilder te Amsterdam. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde heden tot verwerping van het cassatie beroep van den kleedcrmaker H. J. de Beer te Leiden, die tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens kindermoord. Uitspraak 31 Mei. 1 Mei-dag. De 4 Mei-dag is in het geheele land buiten gewoon kalm voorbijgegaan en hier en daar is de regen de feestvreugde komen storen. De gebruikelijke betoogingen om te geraken lot verkorten arbeidsiyd in het bijzonder en verbroedering van de arbeiders in het algemeen, werden in de meeste plaatsen met zeer kalm verloop gehoudenvooral van sociaal-demo cratische zijde maakt men hier te lande van den l&ten Mei een propagandadag; in het buitenland is het meer eeu algemeene feestdag. Gelukkig weert men ook hier de politiek op dien dag.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2