BINNENLAND. Staten-Generaal. en een ander, waarschijnlijk de Don Juan do Austria, is in de lucht gevlogen." Dat de Amerikaansche vloot zich na het eeivte gevecht, dat voor de Spanjaarden reeds een ongelukkig verloop had, heeft teruggetrok ken, is wel waarschijnlijk. liet geschiedde dan evenwel alleen om kolen van de transportsche pen te halen ol wel orn de gewonden aan land te brengen. In ieder geval heeft het Amerikaansche eskader daarop in een tweede gevecht de Spaansche vloot vernietigd. Niet alleen de vloot, ook Manilla en Cavita zijn op dit oogeublik wellicht vernield. Waarschijnlijk zeker is het niet heeft commodore Devvev zijn werk voortgezet met de beschieting van de hoofdstad der Philippijnen. Onmiddellijk na den slag had de admiraal een onderhoud met den Engelschen consul te Manilla. Ilij verzocht dezen den gouverneur mede te doelen dat hij (de admiraal) de over gave eischte van alle kanonnen, torpedo's en van de bureau's der kabeltelegraafwanneer die eisch niet werd ingewilligd, dan zou de stad gebombardeerd worden. Een conferentie had toen plaats, waaraan de Spaansche officieren, de Engelsche consul en de agent der telegraafkabelmaatschappij deelnamen. Intnsschen was het verzenden van telegrammen geheel verboden. Het resultaat was dat de gouverneur wei gerde zich aan de Amerikanen over te geven. Ook weigerde hij den agent der telegraafkabel maatschappij vergunning te verleenen om met commodore Dewey een onderhoud te hebben. Men verwachtte toen dat gistermorgen ter stond met de beschieting zou worden begonnen, en dat de telegraafkabel door de Spanjaarden zou worden afgesneden. Ook te Madrid vreesde men daarvoor. Een telegram, gedagteekend van gisteren, zegt: ïSagasta is naar het paleis gegaan, naar men vermoedt, om mededeeling te doen van een telegram inhoudende dat Cavita geheel vernield en het niet ommuurde gedeelte van Manilla Dit klinkt geheel anders dan de bluf der laatste dagen, toen Manilla zeer sterk, ja on neembaar werd geheeten. Er is intusschen reden te vreezen dat de débicle in de baai van Manilla in Spanje zelf parlementaire verwikkelingen zal veroorzaken. Te Madrid werd beweerd dat Romero Robledo, de eenige die het kabinet-Sagasta ook in deze crisis niet wilde steunen, heden in de Kamer de regeering zou interpelleeren over de gebeur tenissen bij Manilla. Ook de Carlisten en de Republikeinen zouden bet woord voeren. En de leider der conservatieven Silvela heeft reeds Zaterdag zijn bereidwilligheid te kennen ge geven om, wanneer noodig, mede te werken tot de vorming van een nationaal ministerie. De ministerraad is gisteravond in buitenge wone zitting bijeengekomen. In geheel Europa ook de Spaanschgezinde bladen geven dit toe acht men de over winning der Amerikaansche vloot van groote beteekenis, zoowel feitelijk als zedelijk, en men is van oordeel dat de verschooning der Span jaarden, dat zij over minder en slechter schepen beschikten, daaraan niets afdoet. Maar bovendien houdt men reeds de mogelijke gevolgen in 't oog, die een vestiging der Ameri kanen in 't Verre Oosten in de toekomst na zich zou kunnen sleepen. Men vreest dat nieuwe verwikkelingen daardoor zouden kunnen ontstaan. In de Vereenigde Staten verwachten regee- ringspersonen van beteekenis dat de nederlaag der Spaansche vloot eenerzijds Spanje zal over tuigen van het onmogelijke van den strijd en anderzijds grooten invloed zal hebben op de houding der Europeesche staten. Men meent dat de overwinning der Amerikanen den weg zal openen tot een gemeenschappelijk optreden der mogendheden ten einde Spanje te dwingen tot toegeven. De minister van justitie te Washington noemt de nederlaag bij de Philippijnen het begin van het einde. Hij gelooft dat nog eenige neder lagen de Spanjaarden wel zullen overtuigen dat hun zaak hopeloos staat. De secretaris der Schatkist Gage is van gelijke opinie. Hij verklaarde dat het Europeesch concert zich wel in de quaestie zal gaan men gen wanneer, achtte hij onmogelijk te zeggen. Men vergete echter niet, dat de Philippijnen slechts bijzaak zijn, dat het gaat om Cuba. Daar, en daar alleen ook, zal het pleit beslecht moeten worden. En het is de vraag of de »nog eenige nederlagen," die de Amerikaansche minister van justitie noodig achtte, wel zoo spoedig zullen volgen. Wellicht zal spoedig een nieuwe overwinning ter zee te melden zijn. Immers de Ameri kaansche oorlogsschepen Oregon en Marietta liggen te Buenos-Ayres, en gisteren is ook de Spaansche torpedo-kanonneerboot Temerario er aangekomen. Een gevecht wordt verwacht. Een bericht uit Havanna van den 30sten April zegt, dat vier Amerikaansche schepen bij Herradura trachtten troepen te ontschepen. De Spanjaarden gaven vuur, waarop de Ameri kaansche schepen tien kanonschoten losten en vervolgens zee kozen. Een berichtgever der New-York Herald heeft op een gehuurde stoomboot van St. Vincent uit twee dagen lang heimelijk de Spaansche vloot gevolgd die westelijk koers bleef zetten. Het schijnt dat de Amerikaansche vloot in twee deeien is gesplitst, waarvan éen bestemd zou zijn voor de blokkade van Cuba, terwijl het andere de Spaansche vloot zou trachten te ontmoeten. De behouden te New-York aangekomen mailboot Paris is door de Amerikaansche regeering in gebruik genomen. Herdoopt als Yale is zij gisteravond met verzegelde orders vertiokken, met 500 ton kolen en proviand voor een langdurigen kruistocht aan boord. De Amerikanen hebben den telegraafkabel tusschen Santiago de Cuba en Manzanillo ver nield. Te Tampa zijn nu 7000 man bijeen, en spoedig worden regimenten cavalerie en artille rie uit Chickamanga verwacht. De Temps verneemt uil New-York, dat blijkens een telegram uit Washington aan de Heraid de commissie voor het zeebeleid aan het departement van marine op 't oogenblik een voorstel overweegt 0111 een eskader naar de Kanarische eilanden te zenden. Strenge maatregelen worden tegemoetgezien tegen de in de Staten wonende Spanjaarden. Men verwacht dat Mc Kinley een besluit zal uitvaardigen, gelastende dat de in het land ver blijvende Spanjaarden, hun naam en betrekking moeten opgeven en andere inlichtingen ver strekken, die kunnen dienen om vast te stellen wie zij zijn, op straffe van het land te moeten verlaten. Daarentegen wil men blijkbaar de Europee sche mogendheden ter wille zijn. De Senaats commissie voor financiën heeft in beginsel be sloten de verhooging van het tonnengeld uit het wetsontwerp op de oorlogscredieten te schrappen. De weigering van Duitschland en Oostenrijk om een onzijdigheidsverklaring te geven, wekt in de Vereenigde Staten zekere onrust. Japan is daarentegen zeer welwillend. Het heeft zich wel is waar onzijdig verklaard, maar het zal toch, naar het schijnt, zijn havens open stellen voor de Spaansche zoowel als de Ameri kaansche schepen. Voor de laatste is dit voor- loopig van 't meeste belangzij kunnen daar kolen opdoen. De Spanjaarden bezitten vanzelf een steunpunt op de Philippijnen. Ctcmengdc .ffedcdccllngen. De onlusten in Italië wegens de booge brood prijzen duren voort. De ministerraad heeft machtiging gegeven om éen lichting op te roepen. Het zal echter niet noodig wezen, meent men. De gezanten te Konstantinopel hebben de Porte herinnerd aan de ontruiming van Thessalië, die heden behoort afgeloopen te zijn. Ook over de oorlogsleening wordt in deze nota een en ander gezegd. China zal in het eind dezer week de laatste termijn betalen der oorlogsschatting aan Japan, dat dan in Wei-Hai-Wei plaats zal moeten maken voor Engeland. De Chineesche staatsman prins Kung is overleden. In Transvaal wordt een voorstel aan den Volksraad verwacht, om dr. Leyds te doen opvolgen door twee staatssecretarissen, één voor binnenlaudsche en één voor buitenlandsche zaken, beiden door den Volksraad te benoemen. De regeering had vroeger de benoeming van den 2den staatssecretaris aan zich willen houden. De Koninginnen. Aangaande het verblijf der Koninginnen te Florence, wordt o. a. van daar aan het Vad. geschreven In het geheel zijn voor onze Vorstinnen en haar gevolg 24 vertrekken in het »Hótel de la Ville" gereserveerd. Zij bewonen, met de voor naamste leden der Hofhouding, acht ineenloo- pende kameis, waarvan drie salons met heerlijk uitzicht op d-n Arno. juist daar, waa~' een bar rage is, die ruischt als de zee. Hier is een vrij uitzicht op de bovenstad en de daarachter gelegen begroeide hoogten. Het salon der Vorstinnen is gemeubeld in rood brocaat; er hangen twee fraaie schilderijen een kopie van Careggio en een Madonna. Aan beide zijde van dit salon bevinden zich de siaapvertiekken, keurig in orde gemaakt. Er heerscht hier groote drukte, ter eere van de feesten van Amerigo Vespucci. De Koning en Koningin zijn ook in de stad, doch vertrek ken morgen." Zaterdag-ochtend hebben de Koninginnen den Dom, de Doodkapel, het Palazzo Vecchio en Santé Croxe bezocht, 's Middags werd een rijtoer gemaakt. Inhuldigingsfeesten. Thans kan worden medegedeeld, dat tijdens de Inhuldigingsfeesten vanwege het Feestcomité te 's-Gravenhage aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes een gala-kunstavond zal worden aangeboden in de zaal van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap. In een gedeelte van de benedenzaal zullen zetels'bestemd wor den voor de Vorstinnen en Haar gevolg. Het uitvoerend comité voor de iuhuldigings- ieesten zal de gelegenheid openstellen om extra bijdragen te storten voor de feestviering, waar door dan aan de schenkers van die bydragen recht wordt gegeven tot bijwoning van de ver schillende feesten te 's-Gravenhage. De oorlog. De minister van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine en van oorlog, daartoe door H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, gemachtigd, brengen ter inachtneming en hand- having eener volkomen onzijdigheid gedurende den oorlog, uilgebroken tusschen de met ons bevriende mogendheden, Spanje eenerzijds en de Vereenigde Staten anderzijds eenige be palingen ter kenni", welke in de Staatscourant van beden zijn opgenomen. Een andere kennisgeving, door dezelfde ministers uitgevaardigd, bevat de bepalingen die vastgesteld zijn voor het verblijf van schepen en vaartuigen van oorlog der oorlogvoerende partijen in Nederlandsche zeegaten en havens, de omstandigheden, waarin kapers mogen wor den toegelaten, en verdere aanwijzingen voor de plaatselijke maritieme autoriteiten, hoe te handelen tegenover oorlogsschepen van de oorlogvoerende partijen. De toestand der Trouw. Het 14-daagsch vrouwenblad Belang en Eccht bevat de ontwerp-statuten van de »Vereeniging tot Verbetering van den Maatschappelijken en den Rechtstoestand der Vrouw in Nedeiland". De voornaamste bepalingen zijn: De Vereeniging tracht haar doel te bereiken: a. door met alle gepaste middelen invloed te oefenen op de publieke opinie en op de wetgeving; b. o. a. door het steunen van de uitgave van een blad, in hoofdzaak gewijd aan de be langen der vrouw. Üe zetel der Vereeniging is te Amsterdam. Lid is ieder, die instemt met bet doel der Vereeniging en zich verbindt tot het betalen eener contributie tot een minimum-bedrag van één gulden. Het bestuur bestaat uil acht leden, een gelijk aantal mannen en vrouwen, die ouderling de werkzaamheden verdeeien. De leden der Vereeniging vergaderen ten minste eenmaal in de twee jaren, bij voorkeur in de maand April, en verder zoo vaak eene vergadering door het bestuur wordt noodig geacht. Ten minste eenmaal in de twee jaren wordt in een vergadering der leden vei slag uitge bracht omtrent de werkzaamheden der Ver eeniging. D O De Vereeniging lot verbetering van den maat schappelijken toestand der vrouw zal hare alge- meene vergadering houden te Amsterdam op Zaterdag 14 Mei. Prins Hendrik Stichting. In het «Gebouw voorden Weikenden Stand", te Amsterdam, werd Zaterdag de 23ste jaar vergadering van de Prins Hendrik Stichting gehouden onder voorzitterschap van den lieer G. W. A. van Laer. De voorzitter opende de vergadering met een woord van hulde te brengen aan de nagedach tenis van den heer A. C. Wertheim, den man aan wien de stichting altijd zooveel te danken heeft gehad. In het jaarverslag van den directeur, den heer G. E. A. van Hall, waarin eveneens een paar bladzijden aan den overleden voorzitter zjjn gewijd, lezen wij dat het aantal leden door bedanken en ovei lijden verminderde met 126 terwijl 171 nieuwe leden toetraden. Aan giften werd ontvangen f7908,37H en aan legaten f15.250. Het groote bedrag der ingekomen giften stelde de vereeniging in staat een winstsaldo op de nieuwe rekening te brengen. Het afgeloopen jaar was dus de vereeniging wel gunstig, want bij het intreden van 1897 liet het zich aanzien dat er een tekort van f 4482,51 K zou komen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Joh. G. Wertheim en Groen van Waar- der, de eerste in plaats van den heer A. C. Weitheim. De heeren jhr. Schuurbecqe Boeye en A. Hendriclis werden als zoodanig herkozen. Aao het slot der vergadering werd door den heer Aug. Hendrichs aan den heer Van Hall dank gebracht voor zijn nauwkeurig verslag en voor de moeite die hij zich steeds voor de stichting getroost. Ned. Jongelingsverbond. Den 19 Mei (Hemelvaartdag) zal het Neder- iannsch Jongelingsverbond in Tivoli te Utrecht zijn 45e algemeene jaarvergadering houden. Op de agenda staan o.a. de volgende referaten: 1. Behoort een christen in de komedie? 2. De roeping van onze Ned. Jong. Ver. ten opzichte van de maatschappelijke betrekkingen van de leden van het Ned. Jong. Verb., ge volgd door mededeelingen over het bureau van plaatsing. 3. De inliuldigingsfeesten. 4. Hoe wordt het Van Dis-fonds zoo populair als de persoon, naar wien 't genoemd is 5. Het a! of niet nuttige van het royeeren van leden. 6. Het bereiken van jongelieden uit hoogere standen. In de avondvergadering, die waarschijnlijk in de Domkerk zal worden gehouden en voor iedereen toegankelijk is, zullen verschillende sprekers het woord voeren. De kathedraal te Haarlem. De nieuwe kathedraal te Haarlem is gisteren met groote plechtigheid ingewijd. Behalve tal van hooggeplaatste geestelijken waren aan wezig de burgemeester te Haarlem met familie, de echtgenoot van den Commissaris der Koningin, de griflier der Prov. Staten, de gemeente-secre taris enz. De kerk was stampvol. De plechtig heid eindigde met een korte toespraak van den bisschop. Bij Kon. besluit is benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot ridder, de kolo nel F. M. van Panthaleon baron van Eek, van den staf der genie, hoofd der Vde afdeeliag van het departement van Oorlog, met ingang van 1 Mei benoemd tot commandant in het 2de genie commandement. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat op 30 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,305,937.20 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. U5i"s van haar octrooi, aan 's lauds kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van63,780.09 In den ouderdom van 61 jaar is te 's-Gra venhage overleden de heer J. W. Rees, hoofd commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie. TWEEDE KAMER, (Per telegraaf.) Zitting van Dinsdag 3 Mei. De dnlimtieyo,marine-begrooting van den minister Roëll was heden aan de orde. Da heer Do Ras constateerde dat de Minister, in strijd met zijn vroegere meening, schepen als de Kortenaer thans uitsluitend wil bestemmen voor binnenlandsche verdediging. Hij wacht de voorstellen tot nieuwen aanbouw af, is bereid den Minister te steunen in de noodzakelijke verbetering van het marine-materieel, maar betreurt het voortdurend ver anderen van stelsel. Voorts klaagde hij over achter uitgang van het gehalte en den toestand van het personeel, vooral van de jonge schepelingen, die te zware diensten verrichten, zoodat bij handelend optredeD geen waarborg bestaat voor geoefendheid en zeemanseigenschappen. De heer V e r h e ij liet ook den nieuwen aanbouw thans rusten, maar besprak de oorzaken van den achteruitgang van den gezondheidstoestand van het personeel, die achterstaat bij dien van de landmacht. De rijstvoeding is z. i. de oorzaak der berri-berri- gevallen. Hij drong aan op uitbreiding van het getal inlandsche schepelingen in Indië en inkrimping van Europeeseh personeel ter verhooging der strijdvaar digheid onzer vloot en vooral op praetische speciale oefening van de officieren met het oog op de oorlogs- taak. Nog wenschtte hij vermindering van het dienst verband ter aanmoediging van do dienstneming; opneming ook der ai'd. materieel in de veranderde inrichting der begrooting vereeniging van den staf voor land- en zeemacht. Hij dankte den Min. voor de ongevallenverzekering van het personeel op parti culiere werven. Do beer K e r d ij k betreurde, dat do Min. in dit opzicht niet verder gaat dan bij aanbesteding van een schip eu hoopte dat hij dit voorrecht tot vele leverantiën zou uitstrekken in aansluiting met de ongevallenwet. Ook drong hij aan op vaststeUing van minimum-loon en maximum-arbeidstijd in bestek- voorwaarden, daarbij ontkennende, dat daardoor de inschrijvingen verhoogd worden. De heer De Klerk sloot zich hierbij aan en wees der Reg. op haar plicht om een uitkeering te doen aan de weduwe van een werkman, omgekomen in dienst der Maatschappij „de Schelde" bij een werk voor de Reg. en welke maatschappij haar werklieden niet verzekert. De heer Staalman zal nieuwen aanbouw van schepen inwilligen, mits voldoende aan de hoogste eischen en gebouwd binnenslands, het laatste in het belang der werkverschaffing. Ook hij besprak de be langen van het personeel, het verloop in de mindere schepelingen, o. a. te wijten aan gebrek aan promotie, aan de zware, schier onmenschelijke straffen; drong aan op afschaffing der Zondags inspectie; en op het niet doen uitgaan van schepen op Zondag. Hierbij verhaalde spr. dat de equipage van dc Friesland. dia telegrafisch uitstel van vertrek had verwacht, deswege gezamelijk met 156 dagen arrest gestraft is. Nog verwacht hij dc uitoefening van het kiesrecht voor de schepelingen te vergemakkelijken en onder steunde het opnemen van loon en arbeidsbepalingen in bestekken. Dit sociaal belang past geheel in het programma van dit Kabinet. De heer Groen van Waarder betuigde zijn genoegen dat de minister Roëll bet thans gebouwde gepantserd materieel in zijn plan van aanbouw opneemt en vertrouwde dat de minister dc misstanden in de positie van het personeel zal wegnemen zonder dat hij als tolk der klachten geacht wilde te zijn opgetreden. De heer L o h ra a n kwam op tegen de afschaffing der Zondagsgodsdienstoefeniug bij de marine en be streed de tegenwerking van de christelijke belijdenis door do marine-officieren. Waarom wil de Reg. door leerplicht het volk wel dwingen tot intellectueele ontwikkeling en niet tot rooreele? De heer Van Alphen verklaarde mede namens zijn politieke vrienden, dat zij de dadsn van den minister willen afwachten, alvorens hun vertrouwen in den minister uit te spreken. De heer Van Vlij men wenscht een flink eska der voor de verdediging van den Ind. Archipel. De verklaringen in de Mem. v. Antw. acht hij to onzeker, 't Volgen van het systeem-Van der Wijck ware z. i. het beste. Hij slnit zieh aan bij de bezwaren van den heer Lobman tegen de afschaffing van de Zon dagsgodsdienstoefeningen. De Minister van Marine verzekert dat hij niet van standpunt is veranderd. De schepen type- Kortenaer achtte hij in 1892 voor Indië geschikt, en ook thans beschouwt hij die schepen nog als zoodanig. Maar sedert zijn de technische eischen veranderd, vandaar dat een ander type noodig is. Hij is er in geslaagd een schip te ontwerpen, ge schikt voor Indië en Nederland. Binnen weinige dagen zal een suppl. begrooting voor aanbouw wor den ingediend. De Minister verklaart dat hij verdere aanbouw van pantserdekschepen niet gewenscht acht, maar wel van zwaardere, meer beschermde en beter gewapende schepen. Wat hot personeel betreft, zegt de Minister dat de toeloop zoo groot is, dat men aan beperking zal moeten gaan denken. Jongens van 16 a 17 jaar zijn z. i. niet te jong om naar Indië te wordeo uitgezonden. Hun taak is niet te zwaar. Spreker zelf zat reeds op ISjarigen leeftijd als matroos bij stormweer in de ra van een zeilschip. Wat de ziekte aangaat merkt de Minister op dat de beri-beri veel verminderd is, en deze ziekte thans

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2