Staten-Oeneraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Pando den 25sten April met de Spaansche bezetting van Bayamo naar Manzanillo is ver trokken. Den volgenden dag namen de insur- genten onder Garcio bezit van Bayamo. Een proclamatie werd afgekondigd, dat de eigen dommen en de rechten der Spanjaarden moesten geëerbiedigd worden. Bij Ciënfugos, op Cuba's zuidkust, zijn de kruisers Marblehead en Nashvillern de kanon neerboot Eagle in een vuurgevecht van 20 mi nuten gewikkeld geweest niet Spaansche torpedo booten die, naar men gelooft, vrij ernstige schade beliepen. Be strijd ontstond naar aanleiding van het prijsmaken door het Amerikaansche blokkade- eskader van de Argonauta, die reizigers en soldaten vervoerde. De eersten werden naar Ciënfugos gezondende laatsten gevangen gehouden. De gevangenen zijn generaal Cortejo en diens staf en een honderd soldaten. Door een Spaanschen spion, die gevat is, moeten, naar de Temps uit Londen verneemt, de water bakken voor het leger te Tam pa vergiftigd zijn. Bij een aantal soldaten zouden reeds verschijn selen van vergiftiging geconstateerd zijn. Wat de zenuw van den ooriog, het geld, betreft, deelde de secretaris voor oorlog in de Senaatscommissie voor financiën mede, dat dit jaar 150 millioer. dollars voldoende zijn om de buitengewone oorlogsuitgaven te bestrijden. Eerder dan men in de Yereenigde Staten gedacht had worden de havens van Japan ge sloten. Officieel is te Washington bericht ont vangen dat Japan een onafhankelijkheidsver klaring heeft afgekondigd. Cemcngde Mcdedecüngen. In de Belgische Kamer is naar aanleiding eener interpellatie dagen lang de politiek der regeering besproken. De verschillende redenaars spraken blijkbaar vooral voor hun kiezers. Gisteren is de interpellatie geëindigd met verwerping der motie van afkeuring die Van- dervelde voorgesteld had en de aanneming der vertrouwensrootie van Woeste. Op advies van den oppersten landbouwraad heeft de Fransche ministerraad besloten aan den President een besluit voor te leggen om het recht van 7 francs op het graan tot 1 Juli te schorsen. Heden zou het besluit worden gepubliceerd. Baron Dipauli verklaarde gisteren in de Oostenrijksche Kamer namens de katholieke volkspartij dat ook die de opheffing der taal verordeningen eischt. De Neue Freie Presse heeft uit St. Peters burg het volgende verhaal vernomen omtrent een verijdelden aanslag op den Czaar. Onder den vloer van de nieuwe kathedraal te Zarskoje Selo, welker inwijding door den Czaar zou worden bijgewoond, is door de bouw commissie een mijn gevonden. Een geheim onderzoek is begonnen. De aan nemer en al de werklieden zijn gevangen genomen. Onder de jongere ambtenaren in China moet een zóo groote ontevredenheid heerschen, dat er gevaar bestaat voor de dynastie. Het Hof maakt zich gereed om onder bedekking van een legermacht van Peking te verhuizen naar Singan-Fou, waar het minder bloot staat aan Europeesche invloeden. Prins Heinrich van Pruisen heeft zijn reis naar Kiautschau weer voortgezet. Er bestaat sinds lang een grensquaestie tusschen Chili en Argentinië. De Chileensche regeering moet nu besloten hebben een be slissend antwoord vóór 15 Juni over deze quaestie van Argentinië te eischen. Vandaar groote opgewondenheid te Valparaiso. Bij Kon. besluit is rai'. G. L. W. Vos, secre taris der gemeente Assen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bjj Kon. besluit is P. Molenaar, hoofdonder wijzer der inrichting voor havetooze kindeien, te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 6 Mei 1898 niet plaats hebben. Naar het Fad. verneemt, zullen de twee wets ontwerpen tot wijzingen tan hel Burgerlijk Wet boek, betrekking hebbende op de vaderlijke macht en voogdij en verwante onderwerpen, de Kamer spoedig bereiken, terwjjl de beide ontwerpen, betrekking hebbende op berechting en bestraffing van jeugdige delinquenten, nog by den raad van State in onderzoek zijn. OVEBSCHIE 4 Mei. Maandagnacht is in de Schie onder deze gemeente eene 35-jarige kellnerin, uit het café Flora op de Binnenrotte te Rotterdam, ver dronken. Zij was Maandagavond met anderen uit rijden geweest, is ter plaatse van het ongeluk uit bet rijtuig gestapt en door de duisternis misleid te water geloopen. Pogingen tot redding waren ver- geefsch. Het lijk is later opgevischt. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 4 Mei. (Per telegraaf.) Aan de orde i# voortzetting der beraadslaging over de Marine-begrooting. De Minister van Marine antwoordt den ieer Staalman dat bij de loonregeling op de werf bekwaamheid en ijver en niet ouderdom hoofdfactoren ziju. Hij ontkende, dat de Staat te lage looneu uitbe taalt cu misbruik maakt van overvloedige aanbieding van werkkrachten. De heer Staalman verklaarde zich dan niet der, geest van ontevredenheid onder de werklieden en bepleitte lotsverbetering van de hospitaalsoldaten. De Minister achtte deze echter onnoodig. De heer V e r h e y ondersteunde dit wat betreft de uitkeering van het voedingsgeld. Spr. gaf middelen aan ter bevordering der dienstneming bij het korps mariniers o.a. aangenamer uniformen en meerdere uitzending naar de koloniën b.v. naardePedircxpeditie. De Minister vindt de tegenwoordige mariniers- uniform doelmatig en is, indien noodzakelijk, bereid een bataljon voor Indiê beschikbaar te stellen, al zijn daaraan bezwaren verbonden als de vervanging hier tc lande en de aeclïmatisatie in Indte. Hij zal de werving bevorderen door hoogere handgelden en het rondzenden van wervers. De heeren Staalman enVerhey spraken nog voor een billijke vergoeding aan sergeants-majoor voor officiersdiensten. Laatstgenoemde vroeg voor Indie eene behoorlijke voorziening in de marine- reserve. De Minister belooft overweging van het vcr- lecnen van vrije geneeskundige behandeling aan ge zinnen v.m schepelingen die buitengaats dienen en vau instelling eener marine-reserve voor Iudie, indien uitvoerbaar, wat vroeger niet het geval was. De heer Staalman besprak uitvoerig een betere behartiging der belangen van het korps onder-offi cieren der zeemacht. De Minister verwees naar de voorgestelde tractementsverhooging su deze begrooting, welke z. i. zeer billijk is. De heer Ve rh e ij bepleitte de noodzakelijkheid der oprichting eener hoogere marine-school, ter vor ming van bekwame commandanten, van wettelijke regeling van het onderwijs en van onderwijs in mili taire paedagogic. De Minister acht hooger onderwijs onvereenig- baar met den dienst, al erkent hij de wenschelijkheid. Het onderwijs verkeert in een overgangstoestand. Voor paedagogie bestaat geen tijd aan 't Instituut. De Minister verzekerde den heei Staalman dat de regelingen der soldijen en van den diensttijd van do onderofficieren en oppassers aan het Instituut te Wil lemsoord zullen worden herzien. De heer Verheij besti.jd: r! bezwaren door don minister aangevoerd tegen het denkbeeld van op leiding van adspirant-administrateursaan de Handels school te Amsterdam. Deze opleiding acht hij van groot nut, en hij geeft in overweging er althans een proef mede te nemen. De heer L o h m a n sluit zich hierbij aan. De Minister verklaart dat een nauwgezet on derzoek heeft aangetoond dat 't in het belang van het onderwijs en van de opleiding van de jongelieden onmogelijk is dat zij den cursus aan de Handels school volgen. Een geheele ommekeer van het leer plan aan die school zou moeten plaats hebben om 't geschikt te maken voor de officieren van admini stratie. De heer Troelstra dringt aan op betere voeding van de schepelingen. Van verschillende zijden kwamen bij spreker klachten in. Hij leest ecnige brieTen voor van schepelingen van de Adolf van Nassau, KwtcnaerEvtrtsen, Friesland. Daarin wordt ge klaagd over crgelijk slecht en bedorven voedsel. (Spreker toont een aan hem door de matrozen ge zonden klompje hodorven erwten welke den schepe lingen tot voeding waren gegeven). Spreker komt op tegen het verstrekken van sterken drank binnen- of buitengaats. Uit een versiering laatst aan boord van de Korte- naer gemaakt leidt spreker af dat het symbool van het militarisme isvechten en znipen voor Vader land en Oranje. De Voorzitter beschouwt deze woorden als niet gesproken. Do heer V o r h e ij protesteert tegen de voorstel ling als zouden militairen tot symbool hebben: „vechten en zuipen". Krachtig komt hij op tegen deze beleediging den militairen stand aangedaan. De heer Troels tra herhaalt zijn woorden.Niet van de militairen, maar van het militarisme is het symboolvechten en zuipen voor Vaderland en Oranje. De Voorzitter zegt, dat, nu spreker deze woorden herhaalt, hij hem tot de orde moet roepen, want ze zijn beleedigend, niet slechts voor het leger maar voor het geheele volk. De minister is overtuigd dat de voeding over 't algemeen van uitstekenden aard is. Hij belooft een nauwgezet onderzoek van de door den heer Troelstra genoemde feiten ter aanzien van de slechte voeding. Bij de verdere beraadslagingen bleef de Mi nister, naar aanleiding van den aandrang van de heeren Smidt en Groan van Waarder om instelling van een etoomloodsdienst, betoogen dat de uitgaven door inkomsten moeten gecompen seerd worden. Een nieuwe commissie nu te benoemen achtte hij ongewenscht; eerst later bij de tariefherziening kan die baten. Te Hoek van Holland en IJmuidcn zal een Rijksvaartuig voor loodsdienst blijvend worden ge stationeerd. (De zitting duurt voort.) Bij Kon. Besluit is aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen B. Kok te Akkrum c. a., op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ont slag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot rechter-plaats- vervanger in de rechtbank te Haarlem, mr. N. G. Cnoop Koopmans, kantonrechter-plaatsvervanger, ad vocaat en procureur aldaar, en mr. C. M. Rasch, gemeente-secretaris aldaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton de Lemmer, mr. C. van Nijmegen Schonegevel, burgemeester van Doniawerstal in het kanton Dokkum, J. Kijlstra, ontvanger der registratie en domeinen te Dokkum, cn in hst kanton Oss, K. Wiersum, ontvanger der registratie en domeinen te Oss. Bij Kon. Besluit is de eerste-luit. A. Gobée, van het korps genietroepen, te rekenen van I Mei 1898, op zijn verzoek, voor den tijd van elf maanden op non-activiteit gesteld, zonder bezwaar der schatkist. Bij Kon. Besluit is de majoor jh. C. van der Wijck, provinciale adjudant in Utrecht, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1600 's jaars. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij den provincialen staf, tot majoor provinciale-adjudant r in Utrecht, de kapt. W. van Houten, van het 3e reg. veat.-art.in Noord-Brabant, de kapt. A. Breeman, commandant van het algemeen depót van discipline. Gemeenteraad. De gemeenteraad za! eene vergadering hou den op Dinsdag 10 Mei a.s,, des namiddags te 2 uren. De agenda bevat 1. Vaststelling der notulen van de veigadering gehouden 19 April jl. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der Ver ordening op de heffing van een pi. dir. b'dasvïng naar het inkomen, voor het belastingjaar 1898/9 (vacature door niet-aanneming der benoeming door den heer A. Cool Mz.) Door B. pn W. worden aanbevolen de heeren 1. G. J. Wiltkampf; 2. F. Visser. 4. Benoeming van een hoofd derheihalings- scliool voor meisjes. Door B. en W, wordt voor die betrekking voorgedragen de lieer C. Kerdel, hoofd der le opetib. kostel. school. 5. Benoeming van een ondei wijzeres aan de 2e openb. kostel, school. Op de voordiacht zijn geplaatst: 1. Mej. J. Tijl, onderwijzeres aan de 2e openb. tusscheuschool alhier; 2. Mej. M. Timmermans, onderwijzeres te Oostetland; 3. Mej. M van Wamden, onder wijzeres te Krimpen a/d. ÏJsel. G. Adies vau den heer J. van der Bruijn om ontslag als leeraar bij het Middelbaar Onder wijs alhier. 7. Bezwaarschriften van G. J. van Dooren en E. Seven togen hun aanslag in de pi. dir. be lasting naar het inkomen, dienst 1897/8. 8. Verzoek van E. Kuiners om ontheffing van zijn aanslag in de pi. dir. belasting, dienst 1898, wegens het verlaten der gemeente. 9. Praeadvies van B. en W, op het adres van de wed. K. van Neck, o:n eene jaarlijksche toelage uit de gemeentekas. 10. Voorstel van B. en W. tot vernieuwde regeling van de jaarwedde van den grafmaker der algemeene begiaafplant--. 11. Voortzetting der behandeling van het voorstel van B. en W. tot invoering eener heffing van keurloon van vleesch, volgens door hen overgelegd ontwerp beffingsbesluit met ontweip-veiordening op de invordering; en vootstel ie dier zake van liet raadslid den heer J. H. van Westendorp J.Dz. Keurloon van Vleesch. Het door den heer J. H. van Westendorp bij den gemeenteraad ingediende voorstel tot wijzi ging, en vooral verlaging van het keurloon van vleesch, zooals dit door B. en W. werd ontworpen, is thans ingekomen. Hoe gaarne de voorsteller het keurloon ook had gewijzigd in den geest, dot betaald werd naar aangpgeven waarde, waardoor van de kleine slagers een kleinere bijdrage werd ge vorderd, heeft hij gemeend, dat denkbeeld te moeten opgeven, omdat hem er op werd ge wezen, dat dergelijke regeling door de regeering niet zou worden goedgekeurd. De heer Van Westendorp heeft de grootste verlaging voor gesteld voor het keuiloon van varkens, omdat de kleine slagers het meest gebaat worden door eene flinke verlaging van d i t keurloon. Ook wordt door den heer Van Westendorp het keurloon voor kleinere stukken, dan halve dieren op de helft voorgesteld, omdat, naar de toelichting luidt, vele slagers in den zomer niet kunnen slachten, het vleesch daarom van buiten moeten aanvoeren, en dit te zwaar beiast zou worden nu bij de aanvoerkosten nog het keur loon zal komen. De heer Van Westendorp berekent, dat aan keuiloon door de gemeente zal ontvangen wor-i den ruim f2000 (ongerekend de paarden), een# bedrag meer dan voldoende, om de kosten am de keuring verbonden te dekken. Het voorste! komt neer op het volgende. Voorstel Voorstel Vlaardingsche B. en W. v. Westendorp, Verordening. Rund 50 40 30 Paard GO 50 20 Varken 40 20 15 Ezel 50 40 20 Kalf 40 30 42 Nuchter kalf 40 40 4 Schaap of lam 40 40 7Vs Geit of bok 40 10 1% Dezelfde bedragen worden voor één of twee halve dieren door eenzelfden persoon aange voerd geheven. Voor kleinere stukken wordt het volgende voorgesteld door den heer Vim Westendorp, wanrbjj wij ook het vooistel van B. en W. en Vlaardirigen ter vergelijking geven. Voorstel Voorstel Vlaardingsche B. enW. v. Westendorp. Verordening, per 2 KG. 4 ct. Va cent 7!/s ct. per met een mi- 25 KG. of nimum van gedeelte. 5 cent. Fabri-fonds. Het volgende, ietwat zonderlinge adres is aan dpn gemeentel aad verzonden. Hoewel de wen- schen daarin uitgespioken moeilijk door den gemeenteraad kunnen ingewilligd worden, is het locli niet ongewenscht, dat in deze geheim zinnige of vermeend-geheimzinnige zaak eens wat meer licht komt; door het openbaren van het voornaamste uit het archief dezer stichting bestaat hieitoe de mogelijkheid; bereids is door regenten van het Oude-Mannenhuis een voorstel in dezen geest aan den Raad gedaan, hetwelk door dezen werd aangenomen. Het bovengenoemde adres luidt: Oudergetcekende Stefauus Jacobu.. Meeuwisse, Particulier, wonende Crooswijksche kade no. 33 alhier", laatstelijk gedurende 17 jaren Boekhouder bij de Rotterdamsche Bank, voor dien pl. m. 9 jaren als zoodanig bij de Gebr. Chabot kassiers, en daarvoor Chef bij de firma van Gend Loos kantoor Hoog straat te dezer stede, heeft de eer UEd. mede te deelen dat hij op eene vergadering daartoe aangezocht in ddo. 20 Januari dezes jaars, door de Rechtzoekende familieleden-Fabri, met algemeene stemmen is be noemd, tot hunner alléén gevolmachtigden en daar van acte is gepasseerd ter verkrijging van hun vermeend goed Recht; in hoofdzaak zich daartoe alleen te verstaan, met den door de Rechtbank als in Prodeo aangewezen Advocaat Ptocureur Mr. C. J. A. Bichon van IJsselniondo, ter steuning en bevordering van voortzetting en uitwerking van het recht als boven gezegd; dat het hem na eenige besprekingen met gen. WelEdcl Gestr. Heer is gebleken, ondanks alle gedane stappen gedurende ruim 3 jaren, die niet heeft geleid tot afdoening, en er ziju inziens niets meer aan de zaak te doen was, dat bovendien alle mogelijke voorstellingen door mij aan ZEd. Gest. gedaan en toezegging mijner absolute cn doorstastende mede wei king en elk voorstel daartoe aangewezen, schouder ophalend heeft beantwoord; en dientengevolge hij Meeuwisse op eene algemeene vergadering ten zijnen huize Crooswijksche kade no. 33 heeft aangewezen, in plaats van gen. advocaat, den WelEdel Gestr. Heer Mr. A. O. van BlommesteinAdvocaat Procu reur, die tijdens die vergadering met algemeene stemmen werd benoemd en als zoodanig bij akte beteekend dat met het oog op het verleden, de onaangename bejegingen, zoowel persoonlijk als in dagbladen; en wars zijnde van alles wat niet net of billijk is, tot verkrijging van een beoogd goed recht, hij gemeend heeft, vóór uwe a. s. Openbare Zitting, met zijn bedoelingen, uw schriftelijk ia kennis te stellen, zijnde: dat aangezien die zittingen voorheen met gesloten deuren geschieden, doch ingezien is, het beter en voor de Rechtzoekende meer betrouwbaar is, de meeningen in openbare vergaderingen, te doen plaats hebben, en door een iegelijk zeer geapprecieerd wordt, het hem voorkomt, overtuigd van de eerlijke be doelingen, zoowel van de Gemeente Raad als van de Beheerders der ex stichting, het hem voorkomt en in overweging geeft, nu den Heer Maas is over leden, en er een nieuw Lid van Beheer zal moeten gekozen worden, wie er beter voor zoude kunnen aangewend worden, dan één der Bloedverwanten Fabri'shetwelk toch in de bedoeling der Erflaters ligt, en waardoor alle verdachtmakingzoude zijn opgeheven dit toch was en lag ook in de bedoeling van wijlen den Heer Hoogendam, zoomede nog van eenige be staande Leden van den Raad, en wat meer zegt, ook in die van den EdelAchtbaren Heer Burgemeester Mr. H. J. Versteeg, zoo ik verneem ook gehoord te kobben, het eveneens zijn wensch is, er eindelijk eens licht in de duisternis komt: Ik zeg dit vooral ook met het oog op het verslag van den Gemeenteraad do. 26 Febr. 1895 waarinde Heer Hoogendam doet uitkomen, dat de rente van het Fabri-fonds toen reeds bedroeg f354.000.en in overweging gaf, daarvan, de helft uittekeeren, aan de behoeftige verwanten van de stichting, ware toen aan ZEd. overtuiging gevolg gegeven, zoude veel moeijelijk en onaangenaamheden etc., zijn voor komen, en ik zeg dit met regt, wanneer ik nu zie, volgens de laatste mededeeling, dat het bedrag ten behoeve deverdwenen stichting („zegge nu bestaande Bloedverwanten Fabri's") slechts bedraagt pl. m. f 275.000.wat toch onverklaarbaar, onnatuurlijk is, minder te zijn, dan in 1895, en waarvan ik be leefd verzoek en in aller belang, illusidatie en advies. Mocht het den Leden van den Raad of Beheer wenschelijk voorkomen, zich vóór de a.st. Zitting met mij te verstaan, zult ge hem Meeuwisse ten allen tijde ontvankelijk vinden. In afwachting waarvan hij de eer heeft met de meeste bescheidenheid en hoogachting te zijn UEd. onderdanige Dienaar S. J. MEEUWISSE, Crooswijksche kado 33. Tot tijdelijk onderwijzer aan de 3de kosle- looze school alhier is door B. en W. benoemd de heer J. M. Diogendijk te Stavenisse. f Te Maassluis is beroepen ds. Schrijver, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Door de te Parijs gevestigde sAcadémie nationale agricole, manufacluiière et commer cials" is een eere-diploma toegekend voor spi ritualiën en likeuren nau de firma Daniël Visset- en Zoon, alhier. Wij verwijzen belanghebbende naar achter staande annonce, waarin de K. v. K. en F. alhier mededeelt dat gedurende deze maand des Maandagsnamiddags van 47s tot 5Vs uur ten bureele der Knm<w, boven de Beurs, zullen zijn tentoongesteld eenige monsters katoenen stoffen, touwwerk en kaarsen, zooals die goederen te Smyrna goed gangbaar zijn. In het Volkshuis alhier werd gedurende de wintermaanden een cursus gehouden in snij werk onder leiding van den heer A. van Waart. Deze cursus, die aanving den 2 October 1897, is den 30 April j.l. geëiudigd. Thans ziju de voorweipen, die als resultaten van dien cursus kunnen worden aangemerkt, in het Volkshuis geëxposeerd. Zij leveren het bewijs dat onder de bekwame leiding van den onderwijzer met lust en ijver is gewerkt, en, daar het meei endeels voorwerpen zijn die bij practisch nut tevens tot sieraad kunnen strekken, is het wei waarschijnlijk dat die expositie een aansporing zal zijn om aan een volgenden cursus deel te nemen voor hen die dit nog niet deden. De afd. Schiedam der Ned.-Ind. oudstrjjders- vereeniging sfh't Vaderland Getrouw" houdt heden haar eerste jaar- en feestvergadering in den Doeie. Het piogramma vermeldt o.a. het installeeien van den Eere-Voorzitter derafdee- ling, den majoor commandant der d.d, schutterij alhier. Verschillende leden zullen door voor drachten den avond opluisteren. Na afloop der vergadering is er bal.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2