52"" jaargang. Vrijdag 6 Mei 1898. N». 9619 CU BA LIBRE. Eersfe Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverTh. j. c. roelants. FETJIJGLETOJST. BUITENLAm ABöXxawürrapïujs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommera- 0.02 BUREAU: BOTEBSTUAAT ÏO, Telephoon No. 133. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. '98. Be oorlog. Nog steeds geen nieuws omtrent de Philip- pijnen. Is Manilla reeds door de Amerikanen genomen Wappert de sterrenbanier reeds over dezen archipel Wij weten het niet. Maar lang zullen thans de berichten zeker niet meer uit blijven, en wellicht weet men te Washington reeds ejn en ander omtrent commodore Dewey s verdere operaties. De Amerikaansehe bladen zijn intusschen de huid aan 't verkoopen van den beer, die wellicht nog niet eens gevangen is. Immers, volgens de laatste berichten die de thans verstoorde kabel naar Hongkong overbracht, was de gou verneur der Philippijnen voornemens Manilla, ook ondanks een bombardement, hardnekkig te verdedigen. "Voor de Amerikaansehe heethoofden echter is de inbezitneming der Philippijnen al een voldongen feit, en reeds nu breekt men zich het hoofd over de vraag, wat de "Vereenigde Staten met deze eilandengroep zullen doen. De een wil de Philippijnen behouder en tot een steunpunt der Vereenigde Staten maken voor zijn belangen in het Verre Oostenanderen ■willen den archipel verkoopen weer anderen meenen dat Amerika alleen de eilanden bezet zat houden, totdat de oorlogsschatting is afbetaald. Maar al die plannen en wenschen kunnen eerst in aanmerking komen, wanneer de Philip pijnen inderdaad bezet zullen zijn. Even weinig wordt van Cuba vernomen. Voorloopig schijnen de Amerikanen elk krach tig optreden tegen de Spaansche krijgsmacht op het eiland te hebben uitgesteld, en wanneer men aan de mededeelingen dienaangaande, vooral in de Amerikaansehe bladen, geloof mag hechten, dan zal er niets gedaan worden ter verdrijving der Spanjaarden van Cuba, voordat eerst de Spaansche vloot, die van de Kaap- Verdische eilanden is vertrokken, vernield is. Daartoe is zelfs de blokkade van Cuba met terdaad opgeheven. De correspondent der New-Yorksche Tribune te Key-West seinde Maandag j.l. aan zijn blad, dat alles wijst op een belangrijke beweging van het Noord-Atlantische eskader. Woensdagmorgen kwamen de New-York, de Indiana, de Iowa, de Cincinnati, de Detroit, de Marblehead en de May-Flower te Key-West aan om kolen in te nemen, zoo dat slechts weinige schepen vóór Havanna bleven. De Puritan was reeds eenige dagen vroeger te Key-West aangekomen. De voorraden steenkolen, die de schepen inge nomen hebben, schijnen aan te duiden, dat zij DOOR THEODOR DÜIMCHEN. 10) Er werd zóó gesoupeerd, dat alleen de dames aan tafel zaten en bord, mes en vork hadden. De heeren stonden achter de stoelen hunner dames en bedienden hen van wat zij verkozen. Op de tafel zelf stonden confituren, vruchten, gebak in alle soorten. Op eon groot buffet stonden meer degelijke spijzenkreeftenmsyonnaise, oesterpasteitjes, koud vleesch, caviaar, geroosterd brood, en brood in alle. gedaanten, die op de wereld geproduceerd worden, van het Westfaalsche pumpernickel tot de Ameri kaansehe maiscakes. Gedronken werd alleen cham pagne voor de dames en da Cubaansche heeren was er zoete Cliquot, voor de Amerikanen en de Europeanen Giessler goüt anglais. Dr. Möbius had van zijn dame gedaan gekregen dat zij ten minste een vleeschpasteitje at. Toen bij van het buffet terugkwam, waar hij het voor haar had gehaaid, vond hij zijn plaats ingenomen door don Francesco Moreno. Deze heer begroette hem ditmaal zeer beleefd, toen hij zijn plaats achter den stoel zijner dame weer innam en vervolgens een bediende wenkte om haar glas en het zijne op nieuw te vullen. Hij deed ook blijkbaar zijn best om °P donna Barbara een zoo vriendelijk mogelijken in druk te maken. Maar de docter vond dat de op zettelijk vriendelijke glimlach hem nog slechter stond dan zijn aanmatigend optreden. geruimen tijd geen haven denken aan te doen Yolgens de Herald zijn de plannen aldus. Admiraal Sampson zal zijn smaldeel veree nigen met het vliegend eskader. Intusschen zijn de Haward en de Yale vertrokken om de Spaansche vloot op te sporen, en de St. Paul zal met gelijke bestemming vertrekken. Men gelooft niet dat de Spaansche vloot deze schepen zal ontgaan. Zoodra een der Amerikaansehe verkenners nu de Spaansche vloot zal hebben opgemerkt, zal hij met volle stoom koers zetten naar het dichtstbij zijnde telegraafstation en zich in ver binding stellen met de regeering te Washington Wanneer evenwel de berichten omtrent het Spaansche eskader der Kaap-Verdische eilanden juist zijn, dan kunnen de verkenningschepen lang uitkijken. Want uit Lissabon komt de verbazingwek kende tijding dat, volgens aldaar ontvangen bericht, het Spaansche eskader (waarmede dan waarschijnlijk het Kaap-Verdische wordt be doeld) teruggekeerd is om zich te Cadix met het andere smaldeel te vereenigen en dan ge zamenlijk binnenkort te vertrekken naar de Amerikaansehe wateren. Is dit zoo, dan zal het nog wel eenigentijd duren, voordat de beslissende zeeslag geleverd wordt. Het eskader te Cadix, waartoe o. a. be- hooren de Pelayo en de Alfonso Doce, heette eerst over twee weken zeilvaardig te zulien zijn. Misschien is het evenwel goed gezien van de Spaansche marine-autoriteiten, met het Kaap-Verdische eskader alléén niet den strijd aan te binden tegen de Amerikaansehe vloot, die in zeer goede conditie moet zijn. In de Vereenigde Staten was men vast overtuigd dat de Spaansche vloot haar ondergang tegemoet ging- Nu echter schijnt het plan der Amerikaansehe regeering, om door een beslissenden zeeslag spoedig een einde te maken aan den oorlog, te zullen falen. Twee nieuwe vliegende eskaders zullen ge vormd worden, om admiraal Sampson in staat te stellen zqn vloot in tweeën te splitsen. De Amerikaansehe oorlogsschepen Oregon en Marietta zijn van Rio-de-Janeiro vertrokken. De Nictheroy zou gisteravond eveneens zee kiezen. Yan Cuba zelf zwijgen de berichten bijna geheel. Uit New-York wordt gemeld dat de toestand der troepen op het eiland meer en meer kritiek wordt. Te Manzanilio zouden in de laatste week 800 man gestorven zijn tengevolge van ont beringen. De troepen heeten gedemoraliseerd te zijnde discipline is verdwenen. Even weinig geloofwaardig ais deze mede- deeling uit Amerikaansehe bron is een bericht uit Santiago de Cuba gebleken te zijn. Te Kingston, op Jamaica, was bericht ont vangen dat de Engeische consul te Santiago door het gepeupel was aangevallende consul Hij sprak tegen donna Barbara in het Spaanscb, met fabelachtige vlugheid, zoodat het Möbius on mogelijk was te verstaan wat hij zeide. Hij was, naar het scheen, druk aan het schertsen en maakte aardigheden op andere dames en heerendaarbij legde hij eerst een hand, toen zijn arm op de leuning van haar stoel. Dr. Móbius stond er bij en nam geen deel aan het gesprek. En dat was ook de bedoeling; bet bieek duidelijk. Maar donna Barbara verijdelde die. Vindt u miss Jane Deblanc ook niet allerliefst, don Adolfo?" wendde zij zich over haar linkerschouder tot hem. Möbius zeide dat hij haar een behoorlijk meisje vond. ïZiot u wel, don Francesco," wendde zij zich toen tot den ander. sU moet overigens langzamer spreken wanneer u Spaansch spreekt, anders kan de doctor u niet volgen." »Zoo. Ik meende dat el doctor sennor don Adolfo de Móbius vloeiend Spaansch sprak," zei Moreno met een buiging en zoo beleefd hij maar kon. »Niéc vloeiend genoeg," antwoordde Möbius, >dat ik u voor een langzamer tempo niet zeer dankbaar zou zijn." Donna Barbara hield den doctor in het gesprek gewikkeld en sprak voortdurend met beide heeren. Maakte Moreno toespelingen waarvan zij kon ver onderstellen dat de doctor ze niet kon begrijpen, dan vlocht zij er verklaringen tusschen door, ook wel in het Duitsch, om zeker te zijn dat hij haar begreep. Vel dra was don Fiancesco in depositie, waarin hij den ander had willen brengen. En bovendien at donna Barbara niet vei der; zij had haar mesje op het bord gelegd en wijdde zich uitsluitend aan het gesprek, zeer beleefd, maar zou in zelfverdediging een Spanjaard gedood hebben, waarop hij gevangen gezet was. Een later bericht uit Kingston deelde mede dat de onlusten te Santiago, die trouwens niet ernstig waren, reeds een einde hadden genomen, welke tijding door de Alert, een van Santiago komend oorlogsschip, te Kingston was aange bracht. Aan het verhaal omtrent den Engelschen consul wordt weinig geloof gehecht. De Londerssche Morning Post publiceert een interview dat haar correspondent te Madrid gehad heeft met de Koningin-Regentes. Maria Christina verklaarde in den loop van dit onderhoud dat de Vereenigde Staten eischen gesteld hadden aan Spanje, in de meening dat dit land te arm en te zwak was om weerstand te bieden aan de Amei'ikaansche aanmatigingen. Zij waren ook in 't eerst verwonderd geweest over de afbreking der betrekkingen tusschen beide landen. Het Spaansche volk, zoo ging de Regentes voort, is bereid zijn laatsten droppel bloed te geven. De Spanjaarden strijden voor het vader land, terwijl de Amerikanen ieder voor eigen belangen strijden. Geheel Europa bijkans is voor ons, vervolgde de Koningin. lederen dag ontvangen wij een groot aantal brieven, zelfs uit Amerika, waarin gevoelens women uitgesproken, die ons een hart onder den riem binden. Daarom hebben wij, sterk door de aanmoediging van Europa, goede hoop op de toekomst. Over het ultimatum sprekende verklaarde de Regentes dat de ontvangst van dit stuk on- noodig was geworden door het ultimatum, dat de regeeriug der Vereenigde Staten had uit gesproken Cuba moet binnen 48 uur tot rust zijn gebracht, of wel de verbreking der diplo matieke betrekkingen, d. w. z. de oorlog, zal volgen. De Amerikaansehe regeering heeft toege geven aan de openbare meening, want wij hadden alle mogelijke concessies gedaan. De Koningin eindigde met deze woorden »Wïe zal zeggen of Europa niet na den eersten grooten slag tusschenbeide zal treden De correspondent voegt aan dit interview nog toe, dat hij personen, die dicht bij den Troon staan, heeft gevraagd naar hetgeen de dynastie te wachten kon staan. Het antwoord luidde dat voor een val der dynastie niet gevreesd behoefde te worden. Een republikeinsche partij bestaat er niet in het land en de Carlisten staan slecht aangeschre ven in de openbare meening. De New-York Herald daarentegen spreekt van een krachtige Carlistische beweging in Spanje, die door don Carlos zelf wordt gesteund, en welke ten doel zou hebben de tegenwoor dige regeering van Spanje omver te werpen. De Petit Bleu heeft hierin aanleiding ge vonden om bij don Carlos, die nog altijd te Brussel is, aan te kloppen en diens meening te toch duidelijk te kennen gevend dat zij het voor een intermezzo hield, dat over eenige minuten moest eindigen. Er was niets aan te doendon Francesco moest liet opgeven; hij trok af, en dr. Möbius had het aangename gevoel van den over winnaar, van meester te zijn gebleven van het slagveld. Toen hij weg was, boog hij zich naar haar be vallig oor sik dank u, donna Barbara." Zij zag hem half zijdelings in de oogen. Het duurde maar een seconde. Maar welk een blikAls twee kinderen, die te zamen een grappige sireek hebben uitgehaalder lag een vonk in van schalksch- elkaar-verstaan, en toch veel meer, veel maar. Het werd hem warm en week en gloeiend en smartelijk om 't hart. Heur haar raakte hem aan en het was of oen electrischo stroom hem door het lichaam voer. De fijne geur, die van haar uitging, bedwelmde hem. Hij greep zijn champagne-glas nog eens fluisterde hij haar toe: pHartelijk dank! En uw welzijn, uw geluk", voegde hij er aan toe, het glas opheffend. Zacht en vluchtig stootte zij met hem aan. zOp trouwe vriendschap 1" zeide zij Het feest was afgeloopen. Dr. Möbius had een gevoel of hij uit een droom ontwaakte, toen hij buiten aan haar rijtuig stond en van haar en va» den ouden heer afscheid had genomen. »W-j verwachten u zoodra wij allen uitgeslapen zijn," had don Eusebio hem nog toegeroepen, terwijl het rijtuig, van het zadei geredendoorden zwarten koetsier, in een sierlijken draai wegrolde. nLaat on3 gaan," zei dr. Möbius tot Gebauer, die naast ham stond. »Laat ons gaan," herhaalde deze, en de glimlach, waarmede hij zijn vriend had aangezien, verbreedde zich. Het was een prettige, zeer hartelijke glira- vragen. Het blad schijnt zoo xiaief te zijn te denken dat dou Cat los zijn ware plannen zou bloot leggen. De Pretendent heeft natuurlijk het Brus- selsche blad gemachtigd de geruchten omtrent zijn plannen tegen te spreken. Op een 5>toon van levendige vaderlandsliefde" verklaarde don Carlos er niet alleen niet aan te denken op het oogenbiik een beweging tegen de tegen woordige regtering vart Spanje uit te lokken, maar dat bij zelfs elke poging van dien aard van de zijde zijner aanhangers zou tegengaan, zoolang de Spaansche vaan in den strijd tegen de vijand is. Zoowel te Londen als te Weenen schijnt men evenwel lang niet overtuigd te zijn, dat de dynastie geen gevaar loopt. Een pronunciamento in Spanje wordt blijkbaar niet onmogelijk geacht. Zeker is het althans dat het in Spanje verre van rustig is. Van Madrid hoort men ongeveer niets. De censuur wordt daar zoo streng ge handhaafd dat elke betrouwbare mededeeling ontbreekt. De provincie Oviedo is in staat van beleg verklaard wegens de daar voorkomende onlusten, die veroorzaakt zijn door den hoogen prij s der levensmiddelen. Ook te Talavara, bij Toledo, is het rumoerig toegegaan. Het volk bestormde het station en stak daar waggons in brand. Ook eenige huizen en een klooster werden overmeesterd, terwijl een poging beproefd werd om de gevangenen te bevrijden. Een reeks berichten komen nog van ver schillende zijden tot ons. Te New-York loopt het gerucht dat Mc Kinley de volgende voorwaarden zal stellen voor den vrede Ontruiming van Cuba en be taling van een schadevergoeding van 5 millioen dollars, met bezetting der Philippijnen todat de oorlogsschatting is betaald. Te Washington zullen de vrijwilligers wor den samengetrokken. Een ander punt aan de westkust der Vereenigde Staten is uitgekozen als concentratie-punt voor de troepen, wier taak zou zijn een onescheping van Spaansche troepen waaraan men evenwel niet gelooft, te beletten. Dinsdagavond is aan boord van den kruiser St. Paul, die op de werf te Philadelphia lag, door een marinier een man ontdekt, die op verdachte wijze in den omtrek van het kruit magazijn rondsloop. Na heftig verzet, waarbij de verdachte zwaar gewond werd, slaagde men er in den man gevangen te nemen. Hij wordt voor een Spaansch spion gehouden. De Temps verneemt uit Washington, dat de Vereenigde Staten liet verzoek van Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk hebben afgeslagen om hun marine-attaché's vergunning te verleenen, de operaties bij Cuba op een Amerikaansch oorlogsschip bij te wonen. De president der republiek Hawaii heeft, naar uit San Francisco wordt gemeld, aan Mc Kinley lacher lag blijdschap in en ook zekere waar- deering, ongeveer ais wilde bij er mee zeggen nKijk eens aan je bent een ferme kerelje doet mij hier waarlijk eer aan." De beide heeren liepen naast elkander voort, hun overjassen tot aan den bals toeknoopend. De wind, die van den zeekant woei, was bijna koud. sZie je nu welmen zou het niet willen ge- looven dat men hier kan rillen. Maar man behoeft maar zoo'n nacht door te dansen en dan gaat het best. Het was een aardige avond, zeg, doctertje", ging hij toen met een glimlach voort. »Een heerlijke avond," was het antwoord. Op korten afstand achter hen liep don Francesco Moreno met zijn vriend Aionzo, gevolgd door een zeer lichten mulat, een reus, die aan de tuinpoort met de zwarte dunne Spaansche mantels op de heeren had gewacht. Nu wendde don Francesco zich naar hem om. Met een trotsche beweging wierp hij de rechterpunt van de capra over den linkerschouder. »Hé, Pablon 1" »Ja, meester," zeide de dienaar, dicht bij hem komend. ïZie je die twee daar voor ons De linksche is dr. Adolfo de Móbius," zeide hij langzaam en duidelijk sprekend. nGa vooruit en neem hem nauwkeurig op. Wij zuilen ons met dien Duitschen hond hebben bezig te houden 1" De mulat nam groote stappen en weinige oogen- blikken later was hij de beide Duitscbe heeren rakelings voorbijgegaan. Maar toen stond hij stil en liet hen nogmaals voorbijgaan, zich iederen trek van dr. Móbius' gelaat in het geheugen pren tend. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5