lilXXEXLAXD. Staten - Gen eraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. 1L A ARDIN GEN. "Knust eu Wetenschap. Rechtzaken. plaats van don nondlottigen brand in do XYel- ila.ligheidsbazar. De hertog van Alenron, de hertog van Vondóme, de hertog van Chartres ca tal van bloedverwanten van Mach toilers der ramp woonden de plechtigheid bij, die door kardinaal Richard, den aartsbisschop van Parijs, werd geleid. Volgens de Dfessatjero mankt Menelik van Abessvnié zich gereed om tegen de Derwisclien op te rukken. Volgens een door do Missions Catlwliijitrs ge publiceerd telegram uit Hongkong i< llertholet, een Frunseh zendeling te Rwang-si, met een aantal andere christenen door Chiiice/.en ver moord. Sir Julian Pauncofote, Dritsch gezant te Was hington, zegt met September, wanneer hij do leeftijdsgrens zal bereikt hebben, zijn post vaarwel. De Koninginnen. Men meldt ons: Pe Koninginnen vertrekken Zaterdagochtend naar Milaan, waar zij na een paar uur te Ravenna te hebben doorgebracht, Zaterdagavond zullen aankomen. 11.H, M.M. vertrekken Maandag ochtend naar Selionfels. Uit Florence wordt gemeld, dat II.H. M.M de Koninginen in streng incognito bezoeken brengen aan de museums en o. a. een tochtje hebben gemaakt naar bet Kaïthuizer klooster. Zij zullen over Milaan naar Schönleld in Zwitser land gaan. Naar het Tad. vprneemt, heeft H. M. de Koningin-Regentes, vóór het vertrek derKoning- innen uit Parijs, aan den minister van Bui- tenlandsehe Zaken, Hanotaux het grootkruis der orde ran den Ned. Leeuw, aan den minis ter van Binnerilandbche Zaken, Barlhou, het grootkruis der orde van Oranje-Nassan verleend. Voorts zijn officiers en 1 idderkruisen in deze orden toegekend aan de leden van het gevolg van den President der Republiek, die tijdens Hr Ms verblijf in Frankrijk Haar waren toe gevoegd: aan eenige hoofdambtenaien bij het Depaitement van Buitenlandsehe Zaken te Parijs, aan den prefect van politie aldaar en aan den protestantschen predikant dr. Stapfer, die na den dood van wijlen koning Willem III in bet Oratoire een lofpredikatie heeft gehouden op den Vorst. Do Inhuldiging, De dames en iieeren der Koninklijke Hof houding, zoowel die in gewonen als die in buiten- gewonen dien-t. hebben namens Hare Majesteiten eene voorloopige aanschrijving ontvangen on trent hunne tegenwoordigheid te Amsterdam bij de Inhuldigingsfeesten, terwijl de adjudanten in buitengewonen dienst tevens kennis kregen, dat zij uitgenoodigd zullen worden te paard deel te nemen aan den intocht van H.M. de Koningin te Amsterdam en te 's-Graveubage. Op 5 September zullen te Amsterdam, tijdens de Inhuldigingsfeesten, plaats hebben eene receptie voor dames uitsluitend uit Amsterdam; den 7den September inden laten namiddag een cour van gelukwensching voor autoiiteitpn en paiticulieren uit Amsterdam en uit de provin ciën, echter niet die uit de provincie Zuid- Holland. Op li September beeft te 's-Graven- bage des avonds een cour van gelukwenscbing plaats voor dames en particulieren, woonachtig te VGiavenhage en voor autoriteiten uit 's-Gia- venhage en uit de provincie Zuid-Holland. Dames en pai ticulieren, die niet te voreu aan Jrl. M. de Koningin zijn voorgesteld, kunnen op de receptie en de cour zoowel te Amster dam als te 's-Gravenhage niet worden ont vangen. Notarieel examen. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat het notarieel examen zal aanvangen Vrijdag 1 Juli en dat het te 's-Giavenhage zalwoiden gehouden. Benoemd tot lid en voorzitter derstaats-com missie, met het afnemen van het examen belast, is rnr. A. Tulders en tot leden de heeren mr. N. K. F. Land, hoogleeraar, Groningenrnr, B. Hulshof!, te Breda mr. L. J. G. van Ogtrop, kantonrechter te AmsterdamA. G. Bodaan, notaris te 's-Gravenhage mr. H. W. J. San- nes, notaris te Hoorn. A. Bouman, inspecteur der registratie te 's-Gravenhage, en tot secre taris de beer G. A. N. T, Jansen van Aflei den, hoofdcommies aan het Departement van Justitie. Leerplicht- In de jongste vergadering van bet hoofd bestuur van den nBond van Nederlandscbe Onder wijzers" kwam het wetsontvveip op den leer plicht ter sprake, en werd nagegaan, in hoe verre dit ontwei p aan de werischen van den Bond voldeed. Het resultaat is geweekt, dat aan de atdeeüngen een lijst van punten (in vereen voudigde spelling) is toegezonden, die liet hoofd bestuur in een tot de Tweede Ivamer te rich ten adres wenseht te zien opgenomen. Correspondentie voor Curacao. In verband met den oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt de verzending naar Curapao via New-York voorloopig gestaakt. De eerstvolgende verzendingen zullen plaats vinden dd. '13 en 21 Mei, 3, 14 en 24 Juni via Liverpool. dd. 2 Juni, vin Genua Reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken. Volgens tot dusverre ingekomen berichten zullen zicii ter vergadering van afgevaardig den der Kamers van Koophandel en Fabrieken op 7 dezer des namiddags te 1 uu- in bet lokaal Eensgezindheid" te Amsterdam te hou den, doen vertegenwoordigen de Kamers te: As.-en, Strenwyk, Groningen, Haarlem, Mid del buig, Delft, Leeuwarden, Zulplien, Utiecbt, Dordieeht, Oldenzaal, Hengelo (O)., Vlissingen, Apeldoorn, Zwolle, Waalwijk. 's-Gravenhage, Arnhem, Leiden, En-chedé, Amersfoort, Am sterdam, Zaandam, Durmerend, Meppel, 's-Her- togeubosch, Breda, Bergen op Zoom eu Schiedam. Tram RotterdamHoekschevraard. De leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland brachten gistermiddag met liet bestuur van de liotterdamsche Tiamweg-Maatschappjj per extra stoomtram een bezoek aan de Hoeksche Waard. Ook enkele andere autoriteiten behoorden onder de genoodigden. Te Numansdorp werd geluncht. Op den terugweg ondervond de tram eenig oponthoud, daar een tram komende uit Zuid- Beijerland ontspoord was, waardoor de extra tram niet kon passeeren. Te half zeven vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijk diner in het sociteits- gebouw in de Rotterdamsche diergaarde, waarbij het aan waardeerende toespraken voor de Rot terdamsche tramweg-maatschappij met haar energieken directeur, den beer H. F. Guicbart, niet ontbrak. Israël, krankzinnigen. Naar wij vernemen is eenige dagen geleden de Vereeniging tot oprichting van een Centraal I-raèlietisch Krankzinnigengesticht definitief tot stand gekomen. Het bestuur is samengesteld uit de heeien prof. B. J. Stokvis, voorzitter; dr. Van Os sr., onder-voorzitter; mr, Ed. Lank- bout, secretaris; Lutomirski, penningmeester; dr. W. Mendes de Leon, dr. Couvée en Van Perlstein. De statuten zijn vastgesteld en zullen aan de koninklijke goedkeuring worden onder worpen. Bakkers-fonds. In eene te Amsterdam gehouden vergadering is besloten tot het oprichten van een uitkeerings- fonds bij overlijden vanwege den Ned. Brood- Koek- en Bankctbakkersbond, Een reglement is bereids aangenomen. Het onderscheidingsteeken voor de vaartui gen van de ambulante recherche te water be staat voortaan in de Nederlandsche vlag, in de witte baan voorzien van bet woord douane in duidelijk zwarte hoofdletters. Tot eere-voorzitter van het nationaal congres tegen het mishandelen van dieren, dat 14 dezer te Haarlem zal worden gehouden, is benoemd de burgemeester van Haarlem, j hr. Boreel van Hogelanden. In de plaats van mr. De Kanter, zal als spreker optreden mr. A. Tak, die zal inleiden de vraag>Zijn de bestaande wettelijke bepalingen voldoende tot bereiking van ons doel Er moet, naar men aan de Qelderl. meldt, niet veel kans bestaan, dat een goedkooprr te legram- tarief voor dagbladen in werking komt. Te groole vermindering der opbrengst is het hoofdbezwaar. OVERSCHTE, 6 Mei. Na reeds eenige maanden gekwijnd te hebben, is de alhier bestaande kegelclub „Overschie" wegens aanhoudende vermindering van het ledental ontbonden. OVERSCHIE, 6 Mei. De optocht, het glanspunt der alhier te houden inhuldigingsfeesten, mag zich in veel belangstelling van het publiek verheugen. Nog slechts enkele personen zijn voor eenige onder deden noodig en de feestcommissie mag zich met de hoop vleien, dat alles naar wenseh zal slagen. Al het benoodigde wordt door ingezetenen uit deze gemeente geleverd, met uitzondering van de schabrak ken der paarden, dio uit het buitenland komen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 0 Mei. (Per telegraaf.) De Tweede Kamer kwam heden voormiddag 11 uur bijeen en toen werd, met het oog op den stand van het afdeelings onderzoek besloten, eerst Donder dag 12 Mei v. m. 11 uur openbare vergadering te houden, waarin aan de orde zijnde iuterpellatie- Donner (bidstond op 31 Augustus); do interpellatie- Troelstra betreffende verhindering eener openbare vergadering te Hoogezand en daarna de dienst plichtwet. De Kamer heeft daarna het sectie-onderzoek om trent den leerplicht voortgezet. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoofdopzichter over reebtsgebouwen, gevangenissen en Rijksopvoe dingsgestichten, J. J. "van Schuylenburg, thans op zichter. Bij Kon. Besluit is de heer D. J. Vrijdag, arts, met ingang van 16 Mei a. s. benoemd tot off. van gez. der 2e kl. bij de zeemacht. Bij Kon. Besluit is aan den opzichter van politie bij s Rijks werf te Amsterdam C. J. Keyzer, ter zake van meer dan óöjarigen leeftyd en meer dan lOjarigen dienst als burgerlijk ambtenaar, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend uit den werfdienst. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gez. 2e klde burgergeneesknndigen (artsen) G. Hoogeboom, E. S. J. M. A. Fraser, T. J. Jaski, G. A. W. E. Losecaat van Nouhuys en A. F. Hcyl, Bij Kon. Besluit is de kapitein H. J. Iwes, van het 1ste regiment inf., met ingang van 1 Juni 1828, op peusioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1429 's jaars. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gez. der 1ste klasse, dc officier van gezondheid der 2de kl. J. A. Romeyii, van dat personeel. Bij Kon. Besluit is do Oost-Indische ambtenaar met verlof W. M. II. van Sehrnid, laatstelijk assistent-re sident der XIII en IX kota's (Padaugsche Boven landen) op zijn verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe- keuning van pensioen. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. A. G. N. Swart, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het Depar tement van Koloniën. Bij Kou. besluit zijn de heeren dr. A. Worster en dr. F. C W. Iblow, tijdelijk, d. i. voor den tijd van vijf jaren, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger in Nederl Indië. Pensioen of toelage. Door de wed. K. v. NeckSanders is aan den gemeenteraad een adres gericht, waarin zij verzocht om een jaailijksche toelage. Zij gt'oudt dit verzoek op de omstandigheid, dat haar echigenoot gedurende 23 jaren de gemeente als grafmaker heeft gediend, terwijl liet inkomen, aan die betrekking verbonden ontoereikend was om voor de nagelaten betrekkingen op eenige wijze te zorgen. B. en XV. hebben op dit verzoek een afwijzend praeadvies uitgebracht, wantin zij mededeelen dat de bestaande verordening regelende de pensioenen enz. voor de gemeente-ambtenaren, niet spreekt van liet toekennen van pensioen aan hunne weduwen; dat bij de behandeling van gezegde pensioen verordening, het ondersteunen van de weduwen en weezen vau de gemeente-ambtenai en wei besproken is, doch dit denkbeeld op zulke groote bezwaren stuitte, dat de gemeenteraad besloot het geheel los te laten dat sedert het in het leven roepen dier pen sioen-verordening, dan ook aan geen enkele weduwe van een gemeente-ambtenaar pensioen of toelage uit de gemeentekas werd verleend dat door liet inwilligen van dit verzoek een antecedent zou worden gesteld, strijdig met 's Raads vroegere bedoelingen dat, zoolang liet pensionneeren van de weduwen van gemeente-ambtenaren niet bij verordening geregeld is, B. en W.ten steikste moeten ontraden eenige toelage uit de gemeentekas le verleenen. Grafmaker. Bij den gemeenteraad is door B. en XV. een voordracht ingediend betreflende een nieuwe regeling van salarieeritig en woning van den grafmaker der algerneene begraafplaats, welke getuigenis aflegt, hoe ook in zaken van betrek kelijk ondergeschikten aard het Dageiijksch Be stuur steeds op verbeteringen het oog gevestigd houdt. De grafmaker ontvangt thans als salaris f 1.50 voor ieder begraven lijk, en f 100 voor gemis aan vrije woning, daar de grafmakers woning thans door den machinist van het stoomgemaal woidt bewoond. B. en XV. achten het toekennen van een wisselvallige jaarwedde berekend riaar het aantal lijken van ambtenaren, in vasten dienst der gemeente, in beginsel reeds afkeu renswaard, en voor den grafmaker bovendien zeer stuitend voor het gevoel, terwijl zoodanige loonregeling afwijkt van den regel, bij gemeente ambtenaren in het algemeen gevolgd. Voorts willen B. en XV. den grafmaker weder in de grafmakerswoning doen wonen, wat vooral voor het toezicht op den Zondag gesvenscht is. Hiertoe besinal thans de mogelijkheid, om de machinist dicht bij het stoomgemaal een passende woning zal kunnen vinden. B. en XV. steilen derhalve aan den gemeen teraad voor om met 1 Juli a.s. de jaarwedde van den grafmaker te bepalen op f 500's jaars, benevens genot van vrije woning of f 100 's jaars daarvoor, indien op 1 Juli de grafmakerswoning door den te benoemen titularis nog niet kan betrokken worden. Bij aanneming van dit voorstel ligt het te vens in de bedoeling de instructie van den grafmaker te herzien en daarin o. a. de bepa ling op te nemen, dat het hem, op straffe van ontslag, verboden is eenige looi, hoe ook ge naamd of onder welken vorm ook, aan te nernen. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, opgenomen in de Staatscou rant van gisteren, komt nog voor de heer C. Bioeksmit, alhier. Zaterdag 14 Mei a.s. hoopt F. van Katwijk den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de firma Kramers de Groot, tabakshandel alhier. Van den windmolen ïde Hoop" woei heden morgen een stuk hout af, ongelukkig juist op het hoofd van den daar passeerenden zakken drager A. Abel, waardoor deze kwetsuren be kwam. Door een geneesheer werd de man ver bonden. Gisteravond waren aan de visch markt aan gevoerd een partij leng, en tong en 2'partijen schol; de prijzen waren voor leng van af f 1.45 tot f 1.85 per stuk, schelvLch van f0.20 tot f 0.57!/2, tong van f 0.75 tot fl.17','2 en schol van i0.35 tot f 57 VL per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 9 pai tijen schol, tong, rog ea griet; de pi ijzen waren voor schol van f 0.25 tot I 0.85, tons van f 0.55 tot 12,73, rog van 10.30 tot L1.20 en "riet van f 0,80 tot f 1.9J, alles per koop. Geveilde en verkoehto onroerende goederen. Geveild: G Mei. Nutans mr. II. M. C. I'OOHTMA\. Een winkel en woonhuis, waarin de vieesch- houwei ij wordt uitgeoefend, met schuur, erven eo open plaats, a/d. Hoogstraat ur. 45, kad. C 5G, groot 114 vierk, ellen, f5150. Een slachthuis raet bovenwoning, erven en open plaats, a/d. Lange Haven, nr. 4i, strek kende tot aan peiceel 1. kad. C 752, "root 6G vierk. ellen, 12025. Notaris11. B. E. Blaissc. Een welingelicht hecht en sterk, goed onder houden dubbel heereuhuis met zijgang en "e- legen aan de Lange Nieuwstraal No. °21 (Plantage), kadaster sectie L no. 578, "root 10 are, f8100. Twee aandeeien in de Naamlooze Vennoot schap sStoommolen de XVest" te Schiedam nominaal groot f 1000, elk fGO. BURGERLIJKE STAND. •Seboren 5 Mei. Genitje, dochter van J, de Ruiter en M. LatmnerSe, Korte Singelstraat. G Mei. Pieter Gerardus, zoon van J. do Zwart en A. M. Verboom, aan loord. Barnardus Geraidus, zoon van A. P. Jeup en 11. C. M. Hijtenhoorn, Groflaan. Overleden 5 Mei. Adriana Bron, oud 5 dagen, jVieuiv- sticht Z.-Z. Gistei enavond gaf de Tooneelvei eeuiging alloilandia" alhier eene uitvoering voor hare kunstlievende leden en genoodigden. Opgevoerd werd jrDe laatste Stuiver", tooneelspel van M. J. Gillissen, gevolgd door »Hoe Tramps aan een vrouw kwam", blijspel in twee bedrijven door A, A. van de Stempel Jr. De stukken werden over liet algemeen zeer goed afgespeeld, zoodat de spelers van het publiek een daverend applaus te beurt viel. De zaal was goed bezet. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand April in de Rijkspostspaarbank inge legd f7903.75A, terugbetaald f 10131.41. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18S2. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd: 1 zilveren hoi loge, 1 honden-halsband, 2 knip messen, 1 paraplu ie, 1 witte vrouwenzak. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld politie-bureau. Opgave der brieven verzonden uit Vlaardingen over de le helft der maand Maart 1898, geadres seerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan liet postkantoor te X'laar- dingen kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan I. Fieland, UtrechtXVed Xreen- straa, Briefkaarten; J. X'erheïjon, Amster dam A. A. v. d. Star, Rotterdam. •BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 6 Mei. Jacob Hofman en Levina dc-Jong. XVillem Bos en Johanna Maria Storm. Gerrit gSebel en Maria van Dorp. Jacobus Petius van der Linden en Kathariiui van Haften. De heer A. D. Loman, do componist van „De Vrouw in 't Geel", heeft zich geassocieerd met don heer C. van dor Linden en zal voor het volgend seizoen als directeur-gérant van de Ned. Opera op treden. (A. C.) Gisteren werd door de rechtbank to Rotterdam be handeld de zaak tegen David Blitz, zieh ook noemende Davy Blitz, 30 jaar oud, commissionair in effecten, geboren en wonende te Rotterdam. Wegens plaats gebrek waren wij tot onzen spijt verplicht het ver slag tot heden te laten liggen. De acte van beschuldiging luidt als volgt: Als zoude hij gedurende het tijdvak van 1 Aug. 1894 zijnde dit althans, 10 Aug. 1894, de datum waarop hij voor eigen rekening de vennootschap onder de firma „Algcmecne Premiën on Rentenbank M. Linden Co." te Rotterdam begon voort te zet ten en daaronder handel te drijven tot in 1890, wat betreft het tijdvak van 1 tot 10 Aug. in ieder geval, terwijl hij, die Nederlander was te Rotterdam woonde, dc hierna te noemen personen ten tijde en hetzij m Nederland, hetzij ter plaatse bij ieder hunner namen vermeld, met het oogmerk om zieh of een ander wcdererchtelijk te bevoordeelen, bewogen hebben ot wel door tusschenkomst van door hem in het werk gestelde of in het werk gehouden agenten hebben doen bewegen tot het koopen van onder den naam van Verkauf of Betheiligungs Seheincn in mntinde- lijkscho termijnen betaalbare bewijzen van aandeel in verschillende in die Seheinen vermelde combinatiea van premieleeningen, reehtgevend op '/too aandeel in eett

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2