f h STADSNIEUWS. BINNENLAND. VL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. O Met 190 tegen 19 stemmen besloot de Kamer toen Mella het woord te ontnemen. Ook in de Vereenigde Staten is niet alles koek en ei. Daar zijn het vooral de militaire besturen der Staten die de regeering den voet dwars zetten. Over de oorlogskosten is overeenstemming verkregen tusschen den secretaris der Schatkist Gage en de senaatscommissie voor financiën. Na Gage's verklaring in die commissie wer den de buitengewone uitgaven voor de departe menten van oorlog en marine, voor het voeren van oorlog, tot den eersten Juli 1898 op 52 mil- lioen dollars vastgesteld, behahe de reeds vioeger toegestane 50 millioen dollars. Gage wilde er niet in toestemmen een bezrooting te geven der kosten na 1 Juli, doch meende we! te kunnen zeggen, dat behahe de gewone uitgaven, 25 millioen dollars per maand noodig zullen zijn. Gemengde 91edcdee!ingen. Gisteren was de dag der Kamerverkiezingen in Frankrijk. Te Parijs was iiet druk bij den weg, maar rustig. Ook van andere plaatsen zijn geen wanordelijkheden vermeld. Bekend is de uitslag in 134 districten. Gekozen zijn 2 monarchisten, 35 republikeinen, 24 radi calen, 10 socialisten. Er moeten 57 herstem mingen plaats hebben. Reeds zijn gekozen of herkozen de oud minister-presidenten Ribot en Dupuy, de mi- nister-president Méline, de oud-ministers Mesu re ur, Ricard, Ron vier, de president der Kamer Brisson, de republikeinen Berrv, Berger, Puech, de socialisten Viviani, Rouanet en Groussier, de anti-semiet Drumont. De tijding dat de laatste te Algiers was ge kozen werd voor het bureau der Libre Parole begroet met geschreeuw van»Leve Frankrijk Leve het leger! Weg met de verraders! Weg met de Joden! Conspuez les JuifsEr hadden geen tegenbetoogingen plaats. Een hoogst ernstig karakter hebben de Italiaansche opstootjes aangenomen te Milaan. Daar was het een volslagen oproer met barri cades enz. De bevelhebber van het legercorps te Milaan, optredend als buitengewoon koninklijk commis saris, is er na bloedige gevechten in geslaagd de orde te herstellen. Het aantal dooden bedraagt 30C, dat der gewonden meer dan 1000. Het schijnt dat de leiders der oproerlingen volgens een vooraf beraamd plan zijn te werk gegaan. Hieruit blijkt de ernst van den toestand, dien de Italia weergeeft als voigt »YVy staan tegenover een ware poging tot een omwenteling. De socialisten, de republi keinen en de anarchisten, ailen die reeds zoo lang samenzweren om onze instellingen omver te werpen, hebben gemeend dat het goede, oogenblik gekomen was om te trachten uit voering te geven aan hun program." zeer bekende en zeer gewaardeerde persoonlijk heid. Onder andere vervulde hij de betrek kingen van secretaris van het bestuur van het concert-»Diligentïa", bestuurslid van de Haagsche afdeeling van de Maatschappij van Toonkunst en commissaris van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap. Zijn onverwacht afsterven in de kracht van zijn leven vrordt door velen diep betreurd. Bij Kon. Besl. is benoemd tot orde van Oranje-Nassau H. J. R. emeritus-predikant te Rotterdam. ridder in de G, Theesing, De gewone audiëntie van den minister van ooi log zal op Donderdag 12 Mei eerstkomende niet plaats hebben. Blijkens bericht van Harer Mnjesieits gezant te Madrid, heeft de Spaansehe Regeering voor- loopig den uitvoer van graan uit Spanje ver boden. (St.-Cf.) Naar wij vernemen zou de oud-minister van Financiën, Sprenger van Eyk, zijn aangezocht voor de vervulling van de burgemeesters-vaca ture in de residentie. (Tel.) Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: Jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Sevenhoven, rechter in de arrondissements-rechibank te Zutfen; mr. C. G. von Reeken, rechler-plaats- vervanger in de ariondissements-rechtbank, advocaat en procureur, alsmede commies-chef ter provinciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem, eo mr. I. W.Losecaat Vermeer, i echter iu de arrondissements-rechtbank te Tiel. KETHEL EN SP AL AND, 9 Mei. Het liberale kiescomité alhier heeft zich veiecnigd met de bij de kiesvereeuiging „Schiedam" te Schiedam opgegeven Toorloopige cacdidaten voor de aanstaande verkiezing van twee leden der Provinciale Staten,nl. deheeren P. Loopnyt (aftr.) en H. J. Versteeg. Collecte. Naar wij vernemen is men hier in de stad wederom aan het collecteeren voor de Lief- dadigsheid-vereeniging »Hulp en Steun voor weezen van alle gezindten" gevestigd te Am sterdam. Wg willen onze lezers er opmerkzaam op maken dat deze collecte (op 9, 10, 11 en 12 dezer) door het gemeente-bestuur niet wordt aanbevolen. Se Koninginnen. HH. MM. hebben, met het oog op de onlusten te Milaan, op raad der Italiaansche overheid, van een bezoek aan die stad afgezien. Dien tengevolge werd de reis gestaakt en te Bologne overnacht. Leerplicht. In de Tweede Kamer is één afdeeling gereed gekomen met het ondeizoek van den leerplicht. Drie sectien zullen Dinsdag en ééne Woensdag het onderzoek voortzetten. Pantserschip. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen het door den minister van marine aangekondigde wetsontwerp tot verhooging van de mai ine- begrootir.g veor 1898, en waarbij geiden worden aangevraagd om nog in dit kalenderjaar een aanvang te kunnen maken met de voorbe reiding tot den aanbouw van een nieuw pautserschip voor den Indischen en den alge- meenen dienst van plus minus 5000 ton water verplaatsing met een diepgang van 57 dM., een proeftochtsnelheid van gedurende 4 uur 10 mijt en waarvan de kosten worden geraamd op f 4.300.000. Candidnat-Natarissen. De minister van justitie heeft aan het hoofd bestuur der Broederschap van cundidaat- notarissen in Nederland de volgende mede- deeling gedaan sUwe missive r.m 14 Bpril j.l. geeft my aanleiding terug te nemen mijne bereidver klaring, u medegedeeld by mijne missive d.d. 5 Februari '1898, afd. A. S. no. 130 om u bij voorkomende vacatures in het nota riaat eene lijst van de sollicitanten toe te zenden. sHieraan wensch ik nog toe te voegen dat hierop onder geen voorwaarde kan worden terug gekomen en ik met dit schrijven deze zaak, welke besluiten ook later door de Broederschap mochten worden genomen, voorgoed als geëin digd wensch te beschouwen. J. A. C. Apol. f Aan de gevolgen van een ondergane operatie is te 's-Gravenhage ovei leden de kapitein der grenadiers en jagers, de heer J. A. C. Apol, die gedurende een aantal jaren tot korten tijd geleden met den specialen dienst van officier bij de Kon, Militaire Kapel belast was. In de Haagsche muziekwereld was kapitein Apol een B. r. Pi. O. Zateidagavond trad voor de Afdeeliug Schie dam van den B. v. N. O. in het Volkshuis als spreker op de heer J. Koorengevel, met het ondmwerp: sDe tactee»-nethode". Na de opening dei -ergadering werd den spr. onmiddellijk het woord verleend. Deze schetste in het eerste gedeelte zijner rede de geschiedenis van het schrift. Alle volken hebben aanvankelijk, ora hunne gedachten schriftelijk '„eer te geven gebruik gemaakt van het zoogenaamde beeldschnft. De teekens van dat schrift waren doorgaans afoeel- dingen van voorwerpen uit hunne omgeving. Eigenaardig is het, dat verschillende volken zich nagenoeg van dezelfde teekens bedienden. Toen de volken eenen hoogeren trap van ontwikkeling bereikten en de beschaving meer en meer veld won, moest men zich van eene schriftsoort gaan bedienen, waarbij de gedachten sneller in beeld gebracht konden worden, dan tot nu toe het geval was. Daartoe was in de eerste plaats noodig, dat de teekens eenvoudiger weiden. Het eenvoudigei worden dier teekens kan zeer goed worden nagegaan bij de schriftsoorten dtr oude Egyptenaren. Spr. toonde den toe hoorders eenige fraaie reproducties, waaruit bleek, dat het beeldschrift al spoedig had moeten plaats maken voor het klankschrift, dat wij thans nog, natuurlijk zeer vereenvoudigd, gebruiken lo het tweede gedeelte zijner lezing besprak de heer K. de wenschelijkheid van het schrifte lijk vlug weergeven der gedachten. Z. i. moest op de lagere school niet zoozeer werden gelet op schoon-, dan wel op loopend of snel schrift. Na dit voorop gesteld te hebben, ging spreker de verschillende methoden na, tegenwoordig en vroeger op de scholen iu gebruik, en kwam tot de conclusie, dat de eenige goede methode, om behoorlijk vlug te leeren schrijven de stacieer- methode" is. In bijzonderheden werd deze nu nagegaan, waarbij spr. herhaalde malen door teekeninge* etc. zijne woorden verduidelijkte. Door verschillende aanwezigen werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt en nadat aan allen de gevraagde inlichtingen waren ver strekt, eindigde spr. zijne rede, waarvoor hij een welverdiend applaus oogstte. Met een woord van dank van den voorzitter aan den heer Koorengevel voor zijne welwillend heid werd de buitengewone vergadering ge sloten. In de pauze maakten velen van de gelegen heid gebruik, om alles wat op de lezing b& trekking had, eens van nabij te bezichtigen. In het byzonder verdienden vermelding de afbeeldingen der verschillende schriftsoorten. "We noemen slechts het schrift der oude Indiërs, dat der Egyptenaren en Gothen, het Runen schrift onzer voorouders en het beeldschrift der Indianen, Verder de verschillende handschriften, waaronder dat van Willem den Zwijger en Hugo de Groot, eene groote verzameling schrijfge reedschap en de sierlijke letterboeken. Dit alles, met kunstvaardige hand aan de wanden opgehangen of op tafels uitgespreid, gaf aan de achterzaal van het Volkshuis een recht prettig aanzien. In de huishoudelijke vergadering, die nu volgde werd o. a. besloten, dat de afdeeling naar de Pmkstermeeting te Rotterdam, twee afgevaardigden zal zenden. Met de afdeeling van het N. O. G. hier ter stede zal men samenwerken, ten einde eenen spreker uit te noodigen, die in eene openbare vergadering het wetsontwerp op den leerplicht zal behandelen. Door het bedanken van den voorzitter was de verkiezing van een nieuw bestuurslid nood zakelijk geworden. Als zoodanig werd gekozen de heer J. Valkenburg. Bij de rondvraag dankte de heer Tak uit aller naam den aftredenden voorzitter voor de aangename en onpartijdige wijze, waarop door hem steeds de vergaderingen waren geleid en voor den ijver bij de behandeling van alle zaken, de aldeeling betreflende, aan den dag gelegd. Aangezien er niets meer aan de orde was, werd de vergadering gesloten. Hedenmiddag zijn ten bureele der Kamer van Koophandel m het Beursgebouw alhier tentoongesteld de monsters van koopwaren, die vanwege het Departement van Buitenlandsche Zaken woiden rond gezonden aan de verschillende K. v. K. in de landen ten einde de Neder- landscbe induslrieelen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met artikelen, zooals die op overzeesehe markten gewild zijn. In dit geval is die markt: Smyrna; de ge ëxposeerde monsters zijn van katoentjes, cahcots, dril enz., touwweik (geteerd en ongeteerd) en kaarsen. Met name het laatste artikel is voor onze stad van gewicht en wij twijfelen niet of vanwege de stearine-kaarsenfabriek »Apollo'' zal gebruik gemaakt worden van deze expositie om den bijzonderen vorm en andere eigenaardig heden te leeien kennen, die men in de Levant van kaarsen schijnt te verlangen. De R. K. Kiesvereeuiging vRecht, Plichten Orde" alhier zal Donderdag 12 Mei a. s. in het gebouw van de N. R K. Volksbond vergaderen. Op de agenda staan de volgende punten lo. Rekening eu verantwoording van den penningmeester. 2o. Vooistel van het bestuur tot wijziging der Statuten. 3o, Het stellen van een candidaat voor de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad. Naar wij vernemen heeft de heer P. van Gioningen aan het bestuur der kiesvereeniging ^Schiedam" bericht, dat hy ditmaai eene eveo- tueele candidatuur voor den gemeenteraad niet kan aunvaarden. f avi Begunstigd door uitstekend voorjaarsweer had gistermiddag de matinee plaats in de Plantage door liet muziekcorps der d.d. schutterij. Een talrijke menigte had in en om de Plan tage postgevat of wandelde onder het genot der opwekkende muziek van Verhallen's goed geoefend corps. Natuur en kunst weikten samen om den middag tot een werkelijk genotvoilen te maken. In de Officieren-Veieeniging had gisteren avond de uitvoering plaats van de dilettanten club »Alberdingk Thijm", onderafd. van den Ned, R. K. Volksbond afd. Schiedam. Nadat het harmonie-orkest »St. Ambrosius" het programma geopend had werd ten tooneele gevoerd het treurspel Hermenigild van H. J. Allard, S. J., dat uiteirnate in den smaak viel van het helaas niet talryk publiek, en luide werd toegejuicht. Die lof gold zoowel den spelers als den auteur. Tusschen het le en 2e bedrijf werden een paar muzieknummers teil gehoore gebracht door de heeren Wielemans, v. Vendelen en Yeringmeijer, waarbij de heer de Leur de pianobegeleiding op zich had ge nomen. Luide weerklonken ook hierna de bijvals betuigingen die niet eindigden alvorens het trio een bisnumrner gaf. Tijdens de pauze werden eenige scherm- nummers ten uitvoer gebracht door de gymna stiek- ei schermvereeniging »St. Michael, die oveneens met belangstelling werden gevolgd en beloond werden met de bijvalsbetuigingen van het publiek. Ten slotte werd opgeroerd het blijspel >Weg met de Emancipatie" van A. A. v. d. Stempel Jr., dat flink en met zorg werd ten tooneele gevoerd. Deze soiree is voor den bezoekers een wel geslaagde geweest, alhoewel het doel, een batig saldo voor de kosten van aanschaffing van een banier voor de gymnastiek en schermvereeniging St. Michael wel niet bereikt zal ziju. De vorige week is to Rotterdam overleden de heer C. J. Theunissen, vroeger leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier. Tengevolge van ongunstige omstandigheden 'zijn aan de glasblazerij der firma van Deventer en Co. een 90 tal werklieden tijdelijk ontslagen wegens het stilzetten der fabriek. De vuien z'yu echter niet gedoofd, zoodat het werk by gunstiger omstandigheden weder onmiddellijk kan worden hervat. Waren de vuren gedoofd dan zou daar minstens 6 weken mede verloopen. Gistermiddag vermaakten zich S. Ster enL. Meerhof met spelevaren in de Westerhaven, met een nieuw bootje van eerstgenoemde. Plotseling kantelde het bootje, doordat beide personen zich aaa een zijde begaven, en vielen dezen in het water. Gelukkig wisten beiden met zwemmen zich zeiven te redden. Hedenmorgen had D. de Wit het ongeluk van de Sluis in de Haven nabij de Beurs te vallen. De schipper M. Dekker sprong onmiddellijk in een bout zoodat de drenkeling weder spoedig uit zijn onvrijwillig bad gered was. BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Mei. Henrietta Catharina, dochter van J. Gunneweg en H. Kouwenhoven, Westfranhen- laan. 9 Mei. Hendrika, dochter van C. Mak enC. Giele, Piet Ileinstraat. Overleden 7 Mei. Melis Pieter Adrianus van de Werken, oud 14 maanden, Noordmolenstraat. 9 Mei. Johannes Leemans, oud 72 jaar, Hoog straat. Aan de politieagenten zyn verstrekt een nieuw model brandsignaaghoorns, die gemakkelijk onder de kleedereD kunnen gedragen worden, maar zeer schel van klank zijn. Door de kiesvereenigiDg vNederiand en Oranje" alhier is voor de aanstaande verkiezing van twee leden der Provinciale Staten voorloopig één candidaat gesteld, t. w. de heer A. W. Schippers. De afdeeling Viaardingen der Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Visscherij houdt Dinsdagnamiddag te drie uur iu het Ver kooplokaal eene vergadering, waarin behandeld zullen worden de punten ter beschrijving van de algemeene vergadering der Vereemging, die op Maandag 16 Mei te Amsterdam zal gehouden worden. Tevens zullen in die vergadering 3 afgevaardigden naar de Algemeene vergadering worden benoemd. De heer L. Muns zal, naar men mededeelt, in de vergadering der Oranje-Vereeniging van kuipers van 25 of 26 Mei eene voordracht houden. Hedenmorgen werd aan het bureau van politie alhier als gevonden gedeponeerd een gouden broche met blauwen steen en 2 half- hemden. Rechthebbenden kunnen zich ter lerugbe- koming aldaar vervoegen. Te Viaardingen is aanbesteed het bouwen van een villa aan den Sehiedamschen weg voor den heer H. R. van Buuren van Heijst. Inge komen waren 5 biljetten, n.l. van A. van Rossen te Maassluis voor f 29800, J. P. Wimmers -29350. A. A, Prins te den Haag -28470. Gebr. v. d. Berg te Viaardingen - 24980. J, Zonneveld t> - 23094. Nog niet gegund. 'BURGERLIJKE STAND. Geboren 8 Mei, Arie, zoon van P. van Bjjsterveld en J. de Neef, Havenstraat, Arie, zoon van J. Hordijk en N. Veldhoen, Nieuwsteeg. Adrianus, zoon van A. Hofman en W. de Rid der, Broehweg. 9 Mei. Stoffelina, dochter van P. Goedendorp en J. Verwest, Landstraat. Maria Petronella, dochter van H, Nicolai en N. van Deventer, Oallenburgstraat. Overleden 7 Mei. Leendert Storm, oud 71 jaren, echt genoot van M. IJdo, Vossenstraat, Martina van der Mout, oud 76 jaren, weduwe van W. Drop, Gedempte Bieriloot. Johanna den Admirant, oud 75 jaren, eehtgenoote van A. Stolk, Gedempt» Waal. 8 Mei. Dirk van der Vlis, oud 20 jaren 10 maanden, BleeJcstraat. Martin Kalff. f Een dierbare echtgenoot en vader, een brave vriend, een mekewerker werd gisterenmorgen op de begraafplaats Zorgvliet aan de Amstel te Amsterdam in lachende zonneschijn, te midden van vollen lente bloei ten grave gedragen. Bijna alle leden der redactie van het Handelsblad een groot deel van het personeel der zetterijvele journalisten ypn andere bladende heeren J. H. Geerke P. J. Appel, Jac. Deen, als bestuurders van den „Nederl. Journalistenkring;" verder tal van vrienden van den overledene, uit verschillende standen der maatschappij, om een paar namen te noemen de ar chitect Ed. Cuypers en de teekenaar Joh. Braakensick, waren met de familieleden opgegaan naar den vrien delijken doodenakker om Martin Kalff een laatst vaarwel toe te roepen. Een schat van bloemen waaronder de lijkkist schuil ging, gaf blijk van warme liefde en de hooge achting voor den overledene. Aan de groeve werd in hartelijke, gevoelvolle bewoordingen hulde gebracht aan de nagedachtenis van Kalff door den heer Adr. Schakel, als vriend, en door deu heer Ch. Boissevain, als directeur-hoofd redacteur' van het Handelsblad en tevens als voor zitter van den „Ned. Journalistenkring." De oudste zoon, de heer Jan Kalff, dankte in korte woorden voor de laatste eer zijn vader bewezen. De Amst. Ct. heeft bij een goed geslaagd portret een zeer waardeerend woord aan Martin Kalff ge wijd. h V V 0, VI g< Ui V bi R oc ze lu

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2